Panie Mirku jak zwykle świetny materiał. W Nowym Roku życzę dużo zdrowia i pomysłów na nowe filmy. Pozdrawiam 🎉🎉🎉🎉🍾🍾🍾🍾🥂🥂🥂
@TomaszWawaКүн бұрын
Przesuper. Dziękuję. Przy okazji dziękuję za cały rok.
@antonir6229Күн бұрын
WITAM PAN INŻ DR MA OGROMNA WIEDZE I POWINIEN PRACOWAĆ JAKO MINISTER INFRASTRUKTURY.OBECNY TO ANALFABETA MŁODY SZCZAWIK PO HISTORII I JAK W POLSCE MA BYĆ DOBRZE.
@stefanmaozeromski5853Күн бұрын
13:00 Rumun jest wyjątkowy pod takim względem, że w PKP Cargo sprężarka pomocnica jest manualna, zamiast chociaż fotela jest dosłownie taboret, pali ropy tyle, że matko bosko i nie ma typowego nastawnika jazdy tylko kij bejsbolowy😂😂😂😂
@kacperiuszwojciechowski7416Күн бұрын
Wykonanie bardzo ciekawe ale muzyka dno 😅
@rzizmont89Күн бұрын
Mam nadzieję że kiedyś zawitasz na LHS w rejony Kielecczyzny i lubelskiej części tej linii towarowej. Biegnie przez naprawdę ciekawe tereny i okolice.
@Piterro-h5b2 күн бұрын
Ciekawostka o pantografach wyborna. Ale z tym helmutem to nie rozumiem czemu byki puszczano do Berlina a nie np EP09?? Niemcom w RFN tyłki nie poodpadaly wtedy ze śmiechu?
@adambielak46342 күн бұрын
ostatnie pokolenie płacze bo klimat się ocieplił od samego oglądania
@lukaszbaranowski18432 күн бұрын
Wreszcie wiem czemu Byki dzwonią wózkami😂 Dzięki Panie Mirosławie😊
@TheDamians14062 күн бұрын
Dobry podkład muzyczny Da radę skądś pobrać?😊
@marekkusal78542 күн бұрын
Oglądam kilka kanałów kolejowych ale i tak dowiedziałem się czegoś więcej. A w bardzo ciekawy są takie a nie często nieuchwytne informacje A Tuł podano je w wersji skondensowanej. Dziękuję bardzo, pozdrawiam serdecznie, życzę wszelkie jej pomyślności w nowym roku.
@ryszakowy2 күн бұрын
co do wypadków na przejazdach to nie wiem 7 razy w życiu jechałem pociągiem który kogoś potrącił i powody były zawsze następujące: pijany chciał sobie skórcić drogę 2 samobójca 3 - jeden maszynista gadając z konduktorem dość głośno zarzucił "to jest chuj czasem wręcz klęczą na torach i się modlą" nie pijany chciał sobie skrócić drogę i myślał że zdąży 1 pijany czy nie leżal sobie na torach prawdopodobnie spał 1
@dominikkazimierski81932 күн бұрын
Gdyby nie land lease to i tak by skopiowali i tłumaczyli że wymyslili sami. Taka radziecka tradycja 😂
@Jacek-f1k2 күн бұрын
Pan Mirosław klasa światowa 🇵🇱
@MarcelStolarek2 күн бұрын
Nagrasz coś o kolejka wąskotorowej
@KOLEJmirmur22 күн бұрын
@@MarcelStolarek tak
@willi59163 күн бұрын
Rurki, układ pantografów i lokomotywa wewnątrz składu, tego nie wiedziałem. Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku i tak ciekawych filmów jak dotąd. Pozdrawiam.
@marcinpiasecki27103 күн бұрын
Odcinek o sprzęgach kolejowych i ich rodzajach na świecie....😊
@andrzejsarnowski55883 күн бұрын
kzbin.info/www/bejne/fqTdpmtmg69naZosi=LSeH-Fxa792AK6Y_. Przydało by się tłumaczenie.
@Tan_Kavdoru3 күн бұрын
Dzięki 👍 "I to by było na tyle" po wspomnieniu o umywalce w lokomotywie mnie rozwaliło😂
@KOLEJmirmur23 күн бұрын
@@Tan_Kavdoru hehe taki żart celowe
@cantego3 күн бұрын
A dlaczego w samochodach osobowych nie ma toalety? Ż tego samego powodu co na lokomotywie, mozna sie zatrzymać i zrobić to w krzakach
@marcodadoful3 күн бұрын
Świetny materiał :)
@soleithewinter3 күн бұрын
Panie Mirosławie, dziękuję za tę wiedzę. Proszę o jeszcze.
@Alicja-wf8vl3 күн бұрын
Bardzo dziękuję Panu za nabytą wiedzę. Wielka fanka Siódemki. Chabówka jest wyjątkową stacją dla fanów kolejnictwa. Bardzo pozdrawiam.
@eRTe3 күн бұрын
Lata całe zastanawiałem się co dzwoni w bykach, jakby łańcuch jakiś się obijał. Nareszcie wiem, co powoduje ten dźwięk. Dziękuję, najlepszego w Nowy Roku.
@cantego3 күн бұрын
A wystarczyło zastosować spreżynę
@menoflowicz3 күн бұрын
2:45 1. Hong Kong noe jest państwem. 2. Liechtenstein i zwłaszcza Watykan mają krótsze linie
@kos3n3 күн бұрын
Bardzo mi się podobają te ciekawostki panie Mirosławie. Oczekuję następnych odcinków. 👍💪
@marek50kaoverload234 күн бұрын
Warto sprostować tutaj kilka pojęć. Strefa oddziaływania trakcji, nie ma powiązania z prądami błądzącymi. Prądy błądzące generuje wyłącznie sieć powrotna, czyli szyny. Dlatego ważne jest utrzymanie w dobrym stanie całej sieci połączeń drogi powrotnej takiej jak wszelakie łączniki szynowe międzytokowe i miedzytorowe, a także ka każdym rozjeździe. Obecnie chyba większym zagrożeniem powstania prądów błądzących jest trakcja tramwajowa, chociażby z uwagi, że wiele torowisk budowane jest w technologii zamkniętej, czyli torowiska umieszczone w jezdni. Co prawda współczesne szyny tramwajowe umieszczone w jezdni mają odpowiednie okładziny izolacyjne, jednak w niekorzystnych warunkach atmosferycznych (wilgoć, sól drogowa) zawsze będzie pogarszać izolację szyn względem ziemi. Miałem okazję realizować przebudowy torowisk tramwajowych i kilkakrotnie montowaliśmy na podziemnych rurociągach drenaże spolaryzowane. Taki drenaż to nic innego, jak przewodowe połączenie metalowego rurociągu z szynami tramwajowymi, ale bezpośrednio, ale przez diodę prostowniczą zdolną przewodzić duże prądy. Oczywiście taki drenaż instaluje się w miejscu potencjalnego punktu, w którym prąd błądzący mógłby powracać z podziemnego rurociągu do szyn. W takim przypadku potencjalny prąd błądzący powraca nie ziemią a przewodem do szyn, a jednocześnie dioda zapewnia jednokierunkowy przepływ tego prądu. Natomiast strefa oddziaływania trakcji to domniemany obszar, w którym mogłyby znaleźć się przewody sieci, gdyby doszło do zerwania przewodów sieci trakcyjnej, które pod wpływem naciągu mogły by odstrzelić i opaść na konstrukcję wzdłuż toru. W Polsce za strefę oddziaływania trakcji przyjmuje się odległość do 5 m mierzoną od osi toru zelektryfikowanego. Wszystkie konstrukcje wykonane z materiałów przewodzący znajdujące się w tym obszarze powinny być uszynione, ale nie bezpośrednio, ale przez ogranicznik niskonapięciowy wielokrotnego działania. Generalnie takiemu uszynieniu podlegają ekrany akustyczne, konstrukcje mostowe, wygrodzenia, wiaty peronowe. W tej kwestii powstaje też trochę niejasności, bo czy np. balustrada na przepuście, która ma raptem 2 m wymaga uszynienia, czy można ją pominąć?. Czy ogrodzenie, które np. na przejeździe odchodzi prostopadle od toru tworzy konstrukcję przewodzącą i też wymaga uszynienia?. To już są pytania na osobny odcinek.
@JunBassTonn4 күн бұрын
O Et22 jako Helmut nie wiedziałem. Serdeczne pozdrowienia
@nawrto4 күн бұрын
A ja dodam co mnie wczoraj zaskoczyło podczas jazdy pociągiem, mianowicie wyprzedzanie się pociągów na linii dwutorowej. Zdarzyło mi się to pierwszy raz i zaskoczony jestem dlatego, że zdarzyło się to niedaleko od stacji na której pociągi mogą się omijać jak to dzieje się od zawsze, czyli osobowy przepuszcza pociąg pospieszny. Oglądając pana film od razu nasunęło mi się pytanie jak w takim wypadku oświetlona była lokomotywa wyprzedzająca jadąca po lewym torze ?
@KOLEJmirmur24 күн бұрын
@@nawrto witam musiała być osygnalizowana odpowiednio. Ja się z czymś takim też spotkałem choć rzadko. Robi się to często w sytuacji gdy pociąg przepuszczany jest opóźniony żeby tego opóźnienia nie pogłębiać i żeby nie czekał aż drugi pociąg zwolni tor pozdrawiam
@nawrto4 күн бұрын
@@KOLEJmirmur2 Przyszło mi do głowy, że zabezpieczenia są już na takim poziomie, że takie manewry staja się codziennością.
@maciejgajoch17744 күн бұрын
W tym roku kilka sztuk 181 bylo remontowanych w zakladach przy obrotnicy w Mysłowicach
@nob41314 күн бұрын
genialne zawsze mnie ciekawiło jak to działa
@wojciechkacprzak87474 күн бұрын
Mam problem filmy są ok natomiast są za długie
@waclawpelech36284 күн бұрын
Durniu !! co znaczy topowa,?? Polskiego zapimniales !! debilu.
@tomasznowak37912 күн бұрын
Dureń to z ciebie pajacu dla takich szmaciarzy jak ty to miejsca tu niema odjebali się skórwielu od tego kanału
@arkadiusz_synthesiser1975Күн бұрын
Durnia znajdz sobie w rodzinie Trolu jeden. Do pient nam tu nie dorastasz Pustaku skwaszony. Twoje miejsce to wyp... z tego kanału !!! .
@maciekl66694 күн бұрын
Dobra opowieść , na wysokim poziomie wiedzy i z kulturą
@nob41314 күн бұрын
JAK ZWYKLE SUPER INTRO - SZTUKA ❤
@MalyKolejarz5 күн бұрын
Bardzo ciekawa i rzetelnie przekazana wiedza ;)
@arkadiusz_synthesiser1975Күн бұрын
Mirek to professionalne do tego podchodzi. Pelna profeska.
@tomaszsobera24685 күн бұрын
Z każdym odcinkiem uczę się czegoś nowego o kolei. Pozdrawiam serdecznie Pana Inżyniera
@krzysiekv125 күн бұрын
Ale była wtedy bieda z nędzą, że my z tego jakoś wyszli
@onyk39865 күн бұрын
Jak się ma uwaga odnośnie oddalenia zimnej lokomotywy o ok. 50 m (troska o obiekty inżynieryjne) skoro np. E41 jako lokomotywa dwuczłonowa je bez problemu pokonywała? 🤔
@KOLEJmirmur25 күн бұрын
Jamnik ma masę około 170 ton, przepisy dopuszczają jednostkowy nacisk na obiekcie inżynieryjnym około 240-250 ton czyli mogą jechać przeważnie dwie ciężkie lokomotywy na przodzie o masie ponad 90 ton każda (bo powyżej 90 ton uznaje się za tzw. ciężkie). Jeśli chcemy podpiąć trzecią lokomotywę musi być już odstęp 50 metrów bo przekroczyłoby graniczne wartości. Jeśli jedzie Jamnik to nie może już z nim jechać drugi Jamnik ale mogła by np SM42 o masie 70 ton i wtedy wyjdzie 240. NO CHYBA ŻE POCIĄG JEDZIE TRASĄ BEZ MOSTÓW I WIADUKTÓW TO MOŻE BYĆ Z PRZODU NAWET 6 LOKÓW
@stefanszyszka97735 күн бұрын
Bardzo ciekawy materiał 👍
@grendelek5 күн бұрын
Jeszcze odnośnie jazdy w ukrotnieniu zwłaszcza serii EU-07 - spoykałem się z zaleceniem jazdy na dwóch skrajnych odbierakach ze względu na smar grafitowy, którym smarowane są ślizgi odbieraków. W przpadku jazdy na drugim odboieraku pierwszego loka smar mógłby spadać na okna drugigo loka, a nie jest to ani łatwe ani miłe w czyszczeniu...
@grendelek5 күн бұрын
Nie jestem ani kolejarzem ani die-hard 'mikolem' ale odnośnie "jazdy na lewym torze" spotkałem się z określeniem "jazda po torze przeciwnym do zasadniczego" natomiast "jazda po niewłaściwym" było uznawane za błąd. Jak to jest wobec obecnie ważnych instrukcji?
@KOLEJmirmur25 күн бұрын
@@grendelek obecnie jest jazda po lewym
@KOLEJ22DrogaPrzygody5 күн бұрын
Witamy dziękujemy za ciekawą serie , pozdro ....👍
@66666000666665 күн бұрын
Moje doświadczenia z przejazdu tą linią kilka lat temu, brudne szyby i nieuprzejma konduktorka w tym szynobusie. I to ma być "najpiękniejsza linia w Polsce". Ogarnijcie się.
@ST43_055 күн бұрын
Bardzo dobry typ filmu jak i ciekawe informacje rozwiewające wiele wątpliwości. Czekam na więcej tego typu materiałów i pozdrawiam ;)
@sobana19945 күн бұрын
Na przednim pantografie jezdzi sie jeszcze przy wożeniu samochodów, żeby iskry nie spadały na nowe auta :)
@danielpyra32935 күн бұрын
Bardzo ciekawe niektóre z poruszonych zagadnień. Dziękuję za świetny materiał 👌
@daniellojtek6 күн бұрын
Genialny odcinek.. Połowę wiedziałem polowe nie.. Ciekawe. 😃 😃 Pozdrowionka i wesołych świąt i szczęśliwego nowego roku. 😃
@jarekjarek9596 күн бұрын
Dlaczego czasami skład (chyba dotyczy to najczęściej składów towarowych) jest ciągnięty przez dwie lokomotywy, gdy tą drugą jest SM41, bądź jej odmiana? Wiele razy to widziałem: nowoczesną lokomotywę, a zaraz za nią SM41. Może chodzi o pokonanie odcinków niezelektryfikowanych?
@KOLEJmirmur26 күн бұрын
@@jarekjarek959 wysyłka drugiej lokomotywy w rejon gdzie jest potrzebna i leci przy okazji ze składem. Mogą być inne powody ale jeżeli jest bez obsady to to co pisze, jeśli zaś z obsadą to jazda liniowa brutta i trzeba było mocy dołożyć