Obecnie mam dostępny w ofercie miód rzepakowy, rzepakowy kremowany, wielokwiatowy, sądź liściastą i lipę. Zapraszam do kontaktu. pasiekamarcys@gmail.com
@WalterZimochod-bs2cr Жыл бұрын
Jestem Nowicjuszem w świecie związanym z pszczołami , moja wiedza jest bardzo ale to bardzo minimalna, ucze sie z krótkich filmów , lub z uzyskanych artykułów jakie można znaleźć w .. (necie), Z wielka uwaga śledzę pana instruktaże , filmy , uwagi i wszystko co mogę znaleźć ,, trudno mi zadawać pytania, z racji płytkiej wiedzy, ale tak najprościej ..( ile kg, cukru powinnismy podać na jeden ul, 10 ramkowy..,by rodzina mogła spokojnie przetrwać okres zimy… Pozdrawiam .. Walter..
Жыл бұрын
Zależy to od wielu czynników. Obejrzyj mój ostatni film na kanale. Zobaczysz jak powinny wyglądać zalane ramki.
@maciekszczap77143 жыл бұрын
Bardzo fajny film. Podsumowujac sezon u mnie jestem bardzo zadwolony z moich pszczolek. To dopiero pierwszy pelny sezon mojej mini pasieki. Zimowalem na dwoch rodzinkach (obie z rójki) Podsumowujac: dwie rójki z roku 2020 daly łącznie 50l miodu i rozmożyly się do 5 rodzin. W trakcie sezonu trochę przekombinowalem z jedną rodzinką i przez 3 tyg musiałem walczyć ze strutowaliałą rodzinąm. Stara mamusia wrócila z odkładu na stare śmieci i w tej chwili jest normalny czerw ..ale rodzina z najsilniejsze zrobila się najslabsza...ale wyjdzie na ludzi ;) Od tygodnia podkarmiam syropem 1:1. W polowie sierpnia startuje z dokarmianiem 3:2 tak zeby w pierwszym tygodniu września mieć rozdane po ok 13kg. Syropu 1:1 nie liczę do tych kg. W tej chwili też w kazdej rodzinie po 4 paski z kw. szczawiowym. Pozdrawiam
@dawidx99363 жыл бұрын
Super profesjonalne filmy jak zawsze 👍
@wojciechiwanowski1824 Жыл бұрын
Dwa tygodnie temu wywiozłem ule na nawłoć w mazowieckim . Niestety jak do tej pory pewnie ze względu na małe ilości opadów pożytki są znikome , nawet pyłku nie widać. Właściwe w okolicach moich uli nawłoć dopiero się rozkręca . Liczę na poprawę wilgotności .
@henrykdomanski88023 жыл бұрын
Witaj sezon prawie skończony część lipy odwirowana w sobotę reszta znalazłem lipę która jeszcze kwitnie a potem nawłoć i koniec. Z rodzinkami postępuję podobnie ,teraz czas na varozę. Pozdrawiam.
@pasieka_szarlotka3 жыл бұрын
Są regiony w Polsce gdzie dopiero zaczyna się najważniejszy pożytek- fasola. Na południu województwa lubelskiego uprawiana jest w ogromnej ilości. Pozdrawiam :)
3 жыл бұрын
Bardzo dobry miód. Jeden z moich ulubionych.
@patrickrollauer29503 жыл бұрын
Co do podkarmienia: jesli nie ma pylku w okolicach, mozesz lac ile chcesz, i tak matki beda slabo czerwily. Nie wiem jak u Ciebie, ale czekam na nawloc. Wtedy matki bedą dopiero czerwily ;)
@eugeniusz392 жыл бұрын
Czy przeglądy można robić późnym wieczorem przy sztucznym oświetleniu?
@002six3 жыл бұрын
👍
@ryszardsochaczewski11853 жыл бұрын
Ciekawy i pouczający film. Teraz pytanie odnośnie ulików odkładowych. Mam pasiekę złożoną z 12 uli wkp. 12 ramkowych i nie będę już powiększał. Myślę żeby dokupić 10-12 uli odkładowych 6-cio ramkowych na ewentualne odkłady przeciw rójkom, hodowli swoich matek, przerabiania pokarmu dla rodzin produkcyjnych - tego wiele takie rodzinki nie zrobią, ale zawsze coś, późniejszego połączenia ich z rodzinami do zimowli, ewentualnie prób przezimowania w nich zapasowych matek (tu nie wiem czy będzie możliwe) i ewentualnie wzmocnienia rodzin wiosną, oraz innych prac niezbędnych do prowadzenia pasieki. Czy takie coś ma sens? Chcę uniknąć kosztów, ul wkp. 500zł odkładowy 130zł. Poza tym, jak rodzinka się pięknie rozwija na pełnym ulu, potem kusi żeby zostawić i tak z 10 robi się 30. Pozdrawiam.
@bodekraj3 жыл бұрын
w podkarmiaczce na filmiku b,du,zo pszczól sie potopilo i zrezygnowałem dalem inna
@sebastianbieI3 жыл бұрын
Część Marcin śledzę Twoje filmy od jakiegoś czasu, świetnie się słucha i ogląda. Miałeś okazję obejrzeć film Buczaczy? Jeśli tak to jak Ci się podobały? :)
3 жыл бұрын
Nie oglądałem.
@IvoDiCarlo19793 жыл бұрын
To ten handlarz słomą?
@ryszardsochaczewski73043 жыл бұрын
Ciekawy film. Mam pytanie. Mam ule Wkp 12 ramkowe. Nie mam gdzie przechować ramek z pokarmem, czy mogę takie ramki zostawić na zimę za zatworem?
3 жыл бұрын
Najlepiej takie ramki przechować w magazynie, który zapewnia odpowiednie warunki. Oczywiście możesz spróbować przechować je za zaworem. Zobaczysz czy się uda i będziesz mógł podzielić się z nami obserwacjami.
@ryszardsochaczewski73043 жыл бұрын
@ Już trochę coś o tym mogę napisać. W zeszłym roku zazimowalem rodziny na pełnych korpusach. Nie zacieśniłem gniazd, covid. Jak wyzdrowiałem nie było jak mróz i bałem się grzebać aby nie wyziębić rodzin. Oczywiście zatworów nie było, tylko ramki. Podczas pierwszego wiosną przeglądu rodzinki w 100% przezimowały. Rozwój wiosenny jak nigdy dotychczas. Wszystko wspaniałe.
3 жыл бұрын
@@ryszardsochaczewski7304 Ja też zimowałem część rodzin na całym korpusie.
@totek7893 жыл бұрын
Witam. Jakiego producenta ma Pan ule i odkladówki? Pozdrawiam.
3 жыл бұрын
Apikoz oraz Duma
@andrzejchociej6733 жыл бұрын
Ile czasu pszczoły nie czują zapachu matki,po wyjściu z matecznika, czyli ,jaki bezpieczny termin jest na poddanie matki bezpośrednio na ramkę. Pozdrawiam serdecznie
@Edukacyjny_pa-troll3 жыл бұрын
Cześć! Dziś przejrzałem rodzinę (mam dwie rodziny i odkład) i zauważyłem, że nadstawka jest prawie poszyta ale w całym ulu praktycznie nie ma nakropu. Czy to znaczy, że lipa już zdechła? Mam przygotowany syrop 1:1 i podczas studzenia patrzę a tu Marcyś filmik dodał:-) i to na temat, który mnie nurtował!
3 жыл бұрын
Nie wiem jak u Ciebie z lipą u mnie już po kwitnieniu.
@Edukacyjny_pa-troll3 жыл бұрын
@ u mnie na zmianę 30stopni i w nocy burza. Ale kwiatków coraz mniej. Pewnie nektar deszcz zmywa albo wysycha. Super filmy szczególnie dla takich osób jak ja. Dziękuję za poświęcanie czasu przed kamerą!
@wojciechochniowski59703 жыл бұрын
Cześć, syrop kupujesz gotowy czy sam robisz? Jeżeli sam to cukier kupujesz normalnie w marketach, czy jest możliwość dostać gdzieś taniej (słyszałem że dawniej można było dostać cukier przemysłowy)?
3 жыл бұрын
Robę sam a cukier kupuję w ilościach paletowych bezpośrednio z cukrowni.
@wojciechochniowski59703 жыл бұрын
@ Ok, dzięki za odpowiedź
@patrickrollauer29503 жыл бұрын
Przez jak długo karmisz swoje odklady do zimowego zakarmienia, tak żeby nie zalać gniazdko. Jakieś rady?
3 жыл бұрын
Będę je podkarmiał do końca sierpnia.
@mctricopl30993 жыл бұрын
Witam, czy aby wesprzeć pszczoły podczas zimowli mogę robić pszczole tak jakby przedpokój robiony z pustego bądź zapełnionego korpusa kładzionego pod korpus z gniazdem? Jest to szkodliwe czy ma szanse pomóc gdyż chciałbym sprawić aby w rodzinie było cieplej
@kornelioooo3 жыл бұрын
Witaj, ja jeszcze czekam na nawłoć bo sporo miodu co roku z niego pszczoły przynoszą. Czy w takiej sytuacji można i warto dać po 2 paski z kwasem do rodni już teraz i po 3 tygodniach wyciągnąć? Nie wpłynie to na smak i jakośc miodu? Pozdrawiam Kornel 🐝☀️
3 жыл бұрын
Nie stosuję metod chemicznych podczas produkcji miodu.
@easternflow10783 жыл бұрын
To naturalny kwas, nie ma co porównywać do amitrazy
@stanisawstankiewicz17923 жыл бұрын
JaktamTwój
@lesawmikolajek54113 жыл бұрын
Mądrze,fachowo bez fantazjowania.,a co sądzisz o flokacji alkoholowej stosowanej przez niektórych na pasiekach.Ostatnio dość wrażliwy temat.
3 жыл бұрын
Jedna z metod diagnostycznych. Nie mam opinii na jej temat. Ma kilka zalet oraz wad. W Polsce praktycznie nie stosowana natomiast za granicą bardzo powszechna.
@lesawmikolajek54113 жыл бұрын
@ Może by tak bez polityki
@franiuciapa46363 жыл бұрын
A Ty po lipie posciagales miodnie? Jest dużo pszczół ona nie ma gdzie się podział, nie boisz się że się wyroja?
3 жыл бұрын
Nie wejdą w nastrój rojowy.
@kikiriki66683 жыл бұрын
Świetnie jak zawsze :) Syrop 1:1?
3 жыл бұрын
Może być 1:1
@inkubatorlegowy79413 жыл бұрын
@ jaki TY stosujesz?
@tomaszkruk84733 жыл бұрын
Hej, potwierdzam z tymi rabunkami. U mnie jeszcze trochę za rzadki miód lipowy, wiec czekam z wirowaniem, ale zrobić dziś przegląd graniczy z cudem. Pszczoły szukają wszędzie, dłuto pozostawione na chwile na pasieczysku jest "osaczone" pszczołami. Przed wylotkami też widać, że się pchają rabusie do uli i tu moje pytanie. Jak teraz trzymacie wylotek? otwarty całkiem, czy ciasno? Ostatnie dni zauważyłem, że pszczoły wieczorami do tego stopnia zatykają same wylotek, że chyba nie potrzebują aż tak dużo wentylacji tą drogą.
3 жыл бұрын
Wylotki mam otwarte na całą szerokość.
@kubasiek30123 жыл бұрын
Mam takie pytanie. Pszczoły w jednym ulu namiętnie zgryzają dwuletni susz. W jednej części ramki jest czerw a w innej już prawie cała wysokość komórek jest zgryziona. Może ktoś wie o co chodzi? Bedę wdzięczny za poradę.
@Edzio-fy6ei3 жыл бұрын
Takie pytanie czy miód pod zasklepem może być niedojrzały? W refraktometsze pokazuje 22
3 жыл бұрын
Według teoretyków miód zasklepiony jest dojrzały. Z mojej praktyki wynika, że miód pod zasklepem może mieć ponad 20% wody. Dlatego od pewnego czasu sprawdzam też miód pod zasklepem. Jeśli odwirujemy taki miód może być on problematyczny w przechowywaniu.
@Edzio-fy6ei3 жыл бұрын
Jak będzie fermętował to pujdzie na samogon.
3 жыл бұрын
Jeśli nie ma go dużo to można sobie jakoś poradzić gorzej jak takiego miodu jest bardzo dużo.
@andrzejwojtanek71333 жыл бұрын
Może to akacja podobno może mieć więcej wody
@brysiu013 жыл бұрын
@ jak to robisz? każda ramkę sprawdzasz ile ma wody ?
@michat82673 жыл бұрын
Marcys, mam ule korpusowe wielkopolskie 10r. U mnie lipa przekwitła, chciałem wywirować miód, zabrać miodnie i położyć podkarmiaczki na powalce. Obawiam się, że pszczoły się nie zmieszczą na jednym korpusie, jeśli zostawilbym miodnie i zacznę podkarmiać to będą zalewać górny korpus, rok temu miałem ten sam problem. Z góry dziękuję za odpowiedź.
3 жыл бұрын
Mam ule dadant i takiego problemu nie mam. Dla mnie ul wielkopolski jest za mały na obecnie możliwości czerwienia matek.
@damiansadowski83293 жыл бұрын
🐝
3 жыл бұрын
🐝
@mariuszmariusz55723 жыл бұрын
A czy można odkładam podawać też ciasto ?
3 жыл бұрын
Można
@konrad94123 жыл бұрын
Do kiedy można robić odkładu?
3 жыл бұрын
W praktyce najlepiej wychodzą od początku maja do połowy lipca.
@TomaszUrbanowicz3 жыл бұрын
Jak podawać pokarm, aby nie zalać gniazda, a żeby była możliwość maksymalnego rozwoju - żeby matka miała miejsce na czerwienie. Na filmie jest pokazane już gniazdo ograniczone do 8 ramek. Czy już tak docelowo na zimę?
3 жыл бұрын
Zaglądam do kilku uli i widzę jaka jest sytuacja z pokarmem. Na tej podstawie decyduję ile dać.
@IvoDiCarlo19793 жыл бұрын
Na początku sezonu opowiadałeś o swego rodzaju eksperymencie, który przeprowadzasz na kilku rodzinach - czyli zimowla i wiosenny rozwój bez żonglowania ramkami - bez ścieśniania i bez dodawania ramek. Masz jakieś wnioski dotyczące rozwoju i produktywności tych rodzin? Były dużo słabsze niż te prowadzone "klasycznie" ? A może nie było znaczących różnic? Pytam, ponieważ ze względu na specyfikę mojej pasieki (daleko od domu) również zimowałem (skutecznie, bez strat) moje rodzinki na pełnym korpusie wielkopolskim + półkorpus z węzą/suszem pod gniazdem. Zastanawiam się na ile marnuję potencjał rozwojowy pszczół na wiosnę no i przede wszystkim muszę podjąć decyzję czy tę zimę również przepracować bez ścieśniania gniazda... pozdrawiam
3 жыл бұрын
Nie jestem w stanie odpowiedzieć w kilku zdaniach ponieważ to zależy. Mam wiele wniosków odnośnie różnych wariantów zimowli pszczół.
@IvoDiCarlo19793 жыл бұрын
@ w takim razie czekam na film na ten temat albo chociaż obszerny wpis... W dogodnym terminie oczywiście...
@lukwaskus15243 жыл бұрын
A jak podkarmić pszczoły jak po zabraniu miodni nie mieszczą się na jednym korpusie wielkopolskim??
@Pasieka_Marco_Polo3 жыл бұрын
Zrobić odkład
@andrzejchociej6733 жыл бұрын
Czy stosujesz jakieś leki przeciw nosemie, oczywiście do syropu
3 жыл бұрын
Z tego co wiem w Polsce nie ma leków na nosemozę.
@Edzio-fy6ei3 жыл бұрын
Widział ktoś może jak pszczoły noszą z Oxytree? Czy wogule coś z tego jest?
@carpennter3 жыл бұрын
Ja mam odmianę paulowni. O ile się nie mylę oxytree to jakaś jej hybryda. Pszczoły na to latają bo nieźle nektaruje. Jest jedno ale jeśli jesteś z chłodnych rejonów Polski to pąki kwiatowe (wytwarzane jesienią)będą przemazrać. U mnie raz zakwitło całe drzewo -mega widok. Zima była łagodna i pąki nie przemarzły. Tak czy siak warto posadzić ale w naszym klimacie raczej kokosów z tego nie będzie.
@Edzio-fy6ei3 жыл бұрын
@@carpennter ile lat od posadzenia ci zakwitło?
@carpennter3 жыл бұрын
@@Edzio-fy6ei jakieś 3 lata. Ale w kupiłem ją jako młodziutką sadzonkę a po 7 latach to było już duże drzewo.
@Edzio-fy6ei3 жыл бұрын
@@carpennter a jakie gatunki lip polecisz?
@carpennter3 жыл бұрын
@@Edzio-fy6ei nie pomogę bo nie znam się aż tak.
@zuawski38623 жыл бұрын
Ile miałeś średnio lipy z ula?
@oleklukas44482 жыл бұрын
Proponuję zawsze na początku filmu podać dokładną datę realizacji.
@jamboski68143 жыл бұрын
Inwert czy syrop, jeśli tak to jaki
3 жыл бұрын
Osobiście stosuję syrop cukrowy. Inwerty kiedyś stosowałem ale obecnie wyłącznie karmię cukrem.
@wojciechradecki97253 жыл бұрын
I kto mówi, że matki z mateczników ratunkowych są "złe".
3 жыл бұрын
Ja na filmie chyba nic nie mówiłem o hodowli matek.
@wojciechradecki97253 жыл бұрын
@ chodzi mi o to, że pokazana na filmie, naturalnie odchowana przez pszczoły matka spisuję się świetnie
@pawelawniczuk44753 жыл бұрын
Czy można jeszcze ule wywieźć na gryke?
3 жыл бұрын
Jeśli gdzieś dopiero zaczynają kwitnąć to czemu nie. Każdy sam podejmuje decyzję co zrobi ze swoimi pszczołami.
@pawelawniczuk44753 жыл бұрын
@ A odnośnie syropu ile do ilu robić?
@pawel37a3 жыл бұрын
samo to że gospodarzysz na ramce dadanta to już mówi o twojej marnej wiedzy porażka , współczuję
3 жыл бұрын
Ul dadant jest drugim najpopularniejszym ulem na świecie. Tobie kolego proponuję zająć się ciężką pracą to może kiedyś coś w życiu osiągniesz. Nie będziesz wtedy miał ani czasu ani chęci aby młodym ambitnym osobom pisać takie komentarze. Oczywiście żegnam bo zakładam, że skoro mam "marną wiedzę" to więcej z niej nie będziesz korzystał.