Pecet pod linuxa

  Рет қаралды 1,277

Make Linux Simple

Make Linux Simple

Күн бұрын

Пікірлер: 57
@armatheos
@armatheos Күн бұрын
Niesamowite ile bzdur zostalo powiedziane w tym filmie odnosnie plyt, gier, softu a dopiero jestem w 1/3.
@MakeLinuxSimple
@MakeLinuxSimple Күн бұрын
Porozbiera sobie Pan płyty poczyta oznaczenia na mosfetach i układach smd to porozmawiamy o bzdurach
@armatheos
@armatheos Күн бұрын
@@MakeLinuxSimple szkoda, ze w testach jakos te swiecace plyty wypadaja o wiele lepiej, oferujac przy tym znacznie wiecej. No chyba, ze ktos chce wsadzic budzetowy procek, taki jak ryzen 5, slaba karte graficzna, jeden dysk nvme a pod usb za wiele nie podlacza. Wtedy taka plyta mu wystarczy.
@MakeLinuxSimple
@MakeLinuxSimple Күн бұрын
Wypadają lepiej przede wszystkim ze względu na chipset oraz tą część proca która dziś odpowiada częściowo funkcjonalności dawnego mostka południowego. Dlatego na płyty gejmingowe nie warto pchać budżetowych proców. Proc i i chipset są głównymi powodami dla których te płyty wypadają super a nie kolorowe badziewie które ma głównie cieszyć oczy i podbić cene. Z tego i tylko wyłącznie tego powodu w filmie pojawia się pyta serwerowa, na której nie ma kolorowego złomu. Ale i tego jakiś as łopata nie skumał, zarzucając mi brak omówienia różnic między budżetową płytą desktopową a serwerową. To samo tyczy się chipsetów. To że liste chipsetów zarówno intel jak i amd dodaje jako linki w opisie to nie istotne bo nie omówiłem.
@armatheos
@armatheos Күн бұрын
@@MakeLinuxSimple to moze sie doksztalc wiecej bo sam na asa wychodzisz i wprowadzasz w blad mniej swiadomych odbiorcow. Nigdzie o chipsetach nie wspomniales ani, ze na tej swiecacej plycie jest pewnie lepszy chipset, oferujacy wiecej, a i to nie od chipsetow wszystko zalezy. Plyty serwerowe to inna bajka. Przy serwerowych sprzetach nikt nie przejmuje sie glosnoscia, to mozna sobie pozwolic na chlodzenia krecace sie na pelnych obrotach i wielkie radiatory. Do tego do takich plyt dolacza sie procki serwerowe, ktore maja wiecej rdzeni ale nie maja tak wysrobowanych zegarow jak mocniejsze procki desktopowe. Te plyty, z ktorych tak szydzisz, to nie tylko swiatelka, ktore dodaja przy okazji ale o wiele lepsza sekcja zasilania, dzieki czemu zegary na mocniejszym procku beda stabilniej trzymaly zegary wyzej taktowane, temperatury sekcji zasilania jak i procka beda sporo nizsze (20-30st), mozna podlaczyc kilka dyskow nvme o najwyzszej przepustowosci kazdy albo prawie kazdy (zaleznie od ceny), szybsze wbudowane karty sieciowe, czesto wiecej niz jedna. wiecej portow usb jak i wiecej szybszych portow usb. Czesto lepsza karta dzwiekowa. Ale pewnie, jak ktos nie ma wysokich wymagan i chce sie tylko pobawic linuxem, taka plyta za 250zl mu w zupelnosci wystarczy. Obecnie mam budzetowa plyte za 500zl, kupiona kilka lat temu. I co chwile na przestrzeni lat napotykalem niedogodnosci, ze wzgledu na to, ze zaoszczedzilem. Brakuje mi portow usb, tylko jeden slot nvme. Gdy musialem dokupic kolejny dysk, konieczna okazala sie przejsciowka, ta jednak nie dziala z pelna predkoscia, bo slot pci ma ograniczona predkosc, gdy zajety jest najszybszy slot z gpu. Temperatury sekcji zasilania podczas renderingu osiagaja 80st (a sekcja zasilania i tak w tej cenie byla najmocniejsza). U znajomych ponizej 60 przy lepszej plycie z lepsza sekcja. Chlodzenie mam noctue nh-d15, wiec nie przyoszczedzilem na nim. Dla porownania, gdy mialem poprzednia plyte z topu, kupiona za 1400zl w 2010, ram moglem ladowac w jakie sloty chcialem, roznych producentow a i tak wykrywal mi quad channel. Karty pci moglem wsadzac w jakie sloty chcialem, predkosc nie byla ograniczana, masa slotow na dodatkowe dyski hdd/sdd (wtedy nvme jeszcze nie bylo). Takich rzeczy nie uswiadczysz na plycie za 250zl, ani nawet na serwerowej, one sa pod inne zadania.
@armatheos
@armatheos Күн бұрын
kolejne wprowadzanie w blad, tym razem na przykladzie softu. Przegladarki - mocny watek > ilosc rdzeni. Blender, renderowanie owszem, korzysta z wielu rdzeni, jednak samo renderowanie to koncowy proces pracy + podglad real time. Ale juz modelowanie, nakladanie modyfikacji i wiele innych obliczen korzysta juz tylko z jednego watku. To samo jest w innych programach graficznych i uzytkowych. Gry - masa gier korzysta z wielu rdzeni, co prawda nie ze wszystkich w wiekszosci, ale z kilku juz tak, wiec liczy sie zarowno mocny watek jak i ich ilosc.
@TheWombatPL
@TheWombatPL Күн бұрын
gościu, co ty za pierdoły wygadujesz????? aż szkoda sie do poszczególnych bzdur odnosić bo tyle ich padło.
@marianwachow6482
@marianwachow6482 Күн бұрын
Próbowałem wiele razy oglądać Twoje filmy, ale nie daję rady. Nie wiem co Ci się stało w życiu ale jesteś tak zgożkniałym typem, który w każdym zdaniu wylewa swoją żółć. Ale to Twoje filmy, więc i Twoje prawo. Tutaj przewijałem niewiele i sumaryczne wnioski są spoko i mogę się z nimi zgodzić, ale ile bzdur padło na temat sprzętu to aż jestem w szoku. Z tym, że nie warto przepłacać to zgadzam się z tym całkowicie, ale argumenty są w większości wyssane z palca, snute na domysłach i mogą mocno wprowadzać w błąd. Na koniec, serio nie widziaeś płyt głównych od MSI?
@MakeLinuxSimple
@MakeLinuxSimple Күн бұрын
Tak widziałem płyty od msi. Faktycznie jest to błąd. Proszę rozpruć sobie kilka płyt, ramów. Z lupą pooglądać oznaczenia na elementach, wtedy możedmy rozmawiać o domysłach. Co do tego jak mnie Pan odbiera Pana sprawa. Nie trzymam tu nikogo na siłe ani za nogę nie przykuwam do kaloryfera. A typa "koleś" to sobie szukaj w ciemnej uliczce albo pod budką z piwem
@marianwachow6482
@marianwachow6482 Күн бұрын
@@MakeLinuxSimple Nie będę brnął z tą budką z piwem bo się sam wystawiasz, ale nie po to piszę, że Cię obrażać. Ale jesteś bardzo przewidywalny. Moja wina, nie wszystko edytowałem przed wrzuceniem komentarza, ale po przeczytaniu ostatniego zdania nie czuję się w obowiązku do przeprosin. Ale wracając do tematu, jest wiele różnic między płytą ASUSa ROG, płytą serwerową, a tanią płyta z podstawowym chipsetem, ale zamiast je wymienić i powiedzieć dlaczego nie warto do nich dopłacać mówisz coś o logo, radiatorach, które pamiętasz jeszcze z lat 90-tych i LEDach. Wybrałeś dwa zestawy pamięci i znów to samo. Porównujesz G.Skille z Fury i zakładasz (bo sam mówisz, że "z dużym prawdopodobieństwem..."), że Fury mają lepsze banki pamięci. A jest zupełnie odwrotnie, ale nie będę tu pisał o kościach Samsung B-Die. Ciekawym stwierdzeniem jest "Proszę rozpruć sobie kilka płyt, ramów." Ale już mi się nawet nie chce na to odpowiadać.
@aleksanderkuczewski618
@aleksanderkuczewski618 Күн бұрын
To już nie pierwszy materiał od Pana, który mi się wyświetla, ale pierwszy, który obejrzałem (i to od początku do końca) i, jestem pod wrażeniem, ile błędnych rozumowań i przekonań swoich Pan w nim zawarł niczym prawdy.
@MakeLinuxSimple
@MakeLinuxSimple 23 сағат бұрын
Dziękuje za komentarz, który mimo że krytyczny nie próbuje mnie zabić na wejściu za herezje. Jak narazie z krytycznych a napisanych jak do człowieka jest to drugi lub trzeci.
@SwiatLinuksa
@SwiatLinuksa Күн бұрын
Miałem nie pisać bo wyjdzie że "konkurencje" dołuje ale bzdur jest pełno.. sekcje zasilania oo Paanie.. x570 Aorusb uciągnie mojego podkręconego kiedyś do testów 3900 który w IDLE żre 100w a Asus który wspominasz B350 PRIME - jest w komputerze testowym, radiator to śmiech na idle grzeje sekcje namax a na 100% obciążenia wywala błedy😂 Aorus to jak to mówisz gejmingowy szajs świecidełko.. z 14 fazową sekcja zasilania.. płyta kosztowała 1200zl, b350 300... Radiatory na pamięciach - gskill to NAKLEJKI! Potrafią parzyć przy 1.35v a to standard napięcie jest.. dziwne że jeszcze chodzą po 3 latach😂 O MSI kolega zapomniał... Asrock to spółka córka Asus jak Aorus to Gigabyte. ECS lol, Defi? Paanie to było 25 lat temu. Jest zarąbista różnica między płytami i nie bez powodu niektóre kosztują tyle co Vectra B czyli z 5k.. Wszystko na 1 wątku ??? Jezu.. nawet ffmpeg i gimp Jedzie na wielu watkach a gry to 12 wątków zajeżdzają... Proponuję wywalic ten film i nagrać jeszcze raz bo głupoty opowiadasz.. O GPU to wygląda na leki fanatyzm Linuksowy czyli TYLKO AMD. - Ta szczególnie z HDMI 2.X 😂😂 Co jest w centrach danych? Czym się kodyje filmy? Podpowiem CUDA na Nvidia.. NVIDIA CUDA postawisz nawet na BSD I każdym Linux. Postaram mi AND PRO do obsługi OpenCL, ROCm na czymkolwiek poza Enterprise Linux - ZALECENIE AND. Radeon to do gier ( bez RT ) i wyświetlania pulpitu bo do pracy w 3D montażu plus świetnie chodzi Wayland - NVIDIA. Zawiodłem się na tym filmie, bardzo..😢😢
@MakeLinuxSimple
@MakeLinuxSimple Күн бұрын
Jak coś napiszesz to się przynajmniej trzyma kupy a nie rzucasz widłami. Dziękował :) Pewnie że areus czy inny rouge ze swoim chipsetem uciągnie wszystko. Problemem nie jest co uciągnie tylko to, że na sekcji zasilania bywają wałki a przynajmniej bywały. A to przy tych pieniądzach boli Wszystko na 1 wątku ??? - błąd jak ch... jak smok prawda (ide do kąta klęczeć na grochu) Asrock to spółka córka Asus jak Aorus to Gigabyte - Jasne,że tak z tym że nigdzie nie masz napisu asrock by asus albo asustek. Gigabyte do areous się przyznaje otwarcie. Radiatory na gejmingowych płytach to jest jakiś żart, jak żeśmy z kumplem rozmontowali msi i gigabajta to się po głowach drapali. Za ceną naprawdę nie idzie jakość wykonania. Jedna płyta ok. Ale nie dwie a już na pewno nie trzy. Radiator nawet największy g*w*o daje jak nie ma styku z elementem chłodzonym albo nie ma tam pasty / termopada / kleju termo-przewodzącego Z tąd nie mam dobrego zdania o płytach gamingowych O GPU to wygląda na leki fanatyzm Linuksowy czyli TYLKO AMD. - Ta szczególnie z HDMI 2.X HDMI 2.0 Chyba wogle pod linem słabo działa. Radeon z powodu bezproblemowości a nie bezwzględnej najleprzości. Jasne bez nvidii w wielu miejscach nie podskoczysz. Może i postawisz CUDA na BSD, chociaż przy stawianiu dzieją się czasem cuda Ram to czasem grzejnik - wykręcny na starcie albo żle dobrany radiator Jeżeli zrobie film jeszcze raz to rozłoże temat na części pierwsze a nie po łebkach Serdecznie cię Bartku pozdrawiam :)
@SwiatLinuksa
@SwiatLinuksa 23 сағат бұрын
@@MakeLinuxSimple ja sam czasami walne głupotę w filmie albo coś ;) tylko ten strasznie kłuje po oczach :(( dobra. Starczy narzekania. I tak dziękuję że robisz co robisz
@MakeLinuxSimple
@MakeLinuxSimple 23 сағат бұрын
Ja go z kilka dni zaktualizuje pod tytułem errata bo faktycznie warto.
@SwiatLinuksa
@SwiatLinuksa 23 сағат бұрын
@@MakeLinuxSimple dobry pomysł ;)
@l4nc
@l4nc 21 сағат бұрын
Tak drogi Panie i doszło do tego "nie znasz się, kłamiesz i lepiej idz przeproś youtuba że wyświetla twój filmik" dobrze, że maksymalnie tylko 1k widzów będzie płakać przez ciebie, bo nie powiedziałeś prawdy że wszystkie światłka i plastiki są konieczne do prawidłowego działania komputera a jeśli nie chcesz chłodzić "wodą i ledami" swojego pc to się doucz bo komputer poniżej 12k potrafi tylko żrec CO2 i zabiera prąd innym dobrym komputerom. Zasada doboru sprzętu jest prosta, komputer nie odpala najnowszego Cyberpunka to go powinneś oddać na złom, btw powiedz w końcu prawdę bez RTX 4090 nie działa Libre office i nawet APT mi się wysypuje bez radiatorów na RAMie... Twój film i Twoja opinia kogo bolą pomyłki i wpadki to trudno, jeszcze nie spotkalem kogoś kto wszystko wie na każdy temat i się nie myli no może prócz komentujących na yt oni mają zawsze racje i linux community bo oni zawsze są mili 😉
@MakeLinuxSimple
@MakeLinuxSimple 21 сағат бұрын
:) Naprawdę dziękuje za ten komentarz. Po tym Wylewie nie wiem czego naprawdę poprawia to humor.
@armatheos
@armatheos Күн бұрын
Plyty asusa i asrocka wygladaja tak samo, ze to to samo? Ferrari i fiat to tez to samo bo firmy powiazane?
@MakeLinuxSimple
@MakeLinuxSimple Күн бұрын
Biorąc pod uwagę jakie buble i jak często potrafi wypuścić ferrari i załatwiać sprawę walizką kasy i umową o poufności to tak w wielu przypadkach jest to to samo.
@kovalsky7620
@kovalsky7620 Күн бұрын
Historia zna przypadki gdzie części za tysiące euronów w ferrari ludzie zastępowali takimi samymi z napisem fiat tyle że za kilka ojro :)
@MakeLinuxSimple
@MakeLinuxSimple Күн бұрын
@kovalsky7620 Dokładnie wczoraj widziałem film. Zakład mechaniki samochodowej w PL. Duży, z dużym kanałem na YT. Przyszło ferrari. 8 głowić wtrysku paliwa 128000 tysięcy czyli 16000 szt. Wstawili identyczne z napisem fiat za 200zł szt czyli 1600zł komplet.
@armatheos
@armatheos Күн бұрын
@@MakeLinuxSimple aha, czyli jak jedna czy kilka czesci jest wspolna, to calosc jest tym samym ;) Najszybszy seryjnie produkowany fiat nawet nie zbliza sie osiagami do modeli ferrari, no ale to to samo.
@RademenesVG
@RademenesVG Күн бұрын
Niech ludzie kupują co chcą. Jeden chce pc za 30tys. a drugiemu starczy za 600zł. Linux pójdzie praktycznie na wszystkim w odróżnieniu od windowsa. A tak na marginesie jeśli chodzi o karty graficzne - nvidia ma coś takiego jak CUDA co ostatnio jest dość przydatne dla niektórych osób.
@MakeLinuxSimple
@MakeLinuxSimple Күн бұрын
Fakt CUDA jest mało że przydatne i to oględnie mówiąc. Ja nie mówie nvidia = zło. Nvidia potrafi robić problemy. Starałem się tu ominąć takowe radeonem. Dalej nie zmienia to faktu, że nvidia w pewnych zastosowaniach niezbędna.
@Lateset
@Lateset Күн бұрын
Pc pod linuxa potrzebuje monitor (opcjonalnie)
@RademenesVG
@RademenesVG Күн бұрын
klwaiaturę i mysz również opcjonalnie
@rafu-omega3708
@rafu-omega3708 Күн бұрын
Witam , cieka materiał . Tematy poruszone w tym filmie są trafne . Ale pominąłeś płyty MSI i karty graficzne intela . A ja jestem ciekawy twojego zdania . Mój komp to płyta msi B360m - intel i5 9400f i karta intel arc 750 .
@MyszkaAgresorka
@MyszkaAgresorka Күн бұрын
3:35 - "najlepszy izolator elektryczny i cieplny to powietrze, lepszego nie ma" Jednak szkło kwarcowe, PET czy teflon lepiej elektrycznie izolują. Termicznie - ok, aerożel nawet lepiej.
@MakeLinuxSimple
@MakeLinuxSimple Күн бұрын
Dobra tu się zgodzę, słaby dobór słow. Szczególnie przy elektrycznym, ups. PS. @MyszkaAgresorka Witam serdecznie dawno Cię nie widziałem.
@mcmc5240
@mcmc5240 2 күн бұрын
Chyba największym dylematem jest wybór grafiki, Intel działa dość dobrze, Nvidia tak sobie.
@MakeLinuxSimple
@MakeLinuxSimple Күн бұрын
Zewnętrzna grafika intel ma jedną podstawową wade. Prawdopodobnie będzie droższa od nvidii o tych samych lub lepszych parametrach. ;) ;) Co w zasadzie powinno być memem. A tak poza tym to pełna zgoda :)
@prezeskodaty4637
@prezeskodaty4637 7 сағат бұрын
pamięć ddr4 geil orion pamięć ddr3 geil evo one myśleliście że nie znam innych dobrych producentów ? producent geil montował pamięci samsunga jeszcze była pamięć micron
@prezeskodaty4637
@prezeskodaty4637 7 сағат бұрын
płyta główna evga X99 classified E999KR procesor intel core i7 5960X pamięć ddr4 ale starsze procesory intel core i7 980X pamięć ddr3 intel core 2 quad pamięć ddr2 do gier komputerowych są lepsze niż amd dlatego procesory obsługujące pamięć ddr4 nie porównuje się do starszych generacji procesorów bo wymagania sprzętowe w nowych grach komputerowych będą zwiększać się do 2040 roku do rozdzielczości 4k potrzebny będzie procesor minimum 6 rdzeni fizycznych 12 rdzeni logicznych dlatego intel i7 980X intel i7 3960X spełniają minimalne wymagania sprzętowe nowych gier komputerowych producent amd robili tańsze procesory 6 rdzeniowe z lepszą obsługą kompatybilności wstecznej do windows xp ale procesory amd nie mają zabezpieczeń przed wirusami
@Van_Aalen
@Van_Aalen Күн бұрын
Microstara nie widziałeś? A MSI to co?
@MakeLinuxSimple
@MakeLinuxSimple Күн бұрын
Ach kurna wiem :)
@kircholm2
@kircholm2 2 күн бұрын
Jestem pod wrażeniem !!! , konkretnie bez gwiazdorzenia ! , szczerze i na temat !! super !!!
@MakeLinuxSimple
@MakeLinuxSimple 2 күн бұрын
Dzięki
@PP-pz5bp
@PP-pz5bp 2 күн бұрын
Gdyby najlepszym izolatorem cieplnym było powietrze, nie docieplalibysmy budynków.
@MakeLinuxSimple
@MakeLinuxSimple 2 күн бұрын
Proszę Pana kiedy ocieplamy budynek : styropianem, watą szklaną, wełną mineralną, pianką to co jest uwięzione w mikroporach tych substancji? Najogólniej gaz. Proszę się zastanowić dlaczego do ociepleń używamy: wełny mineralnej, szklanej a nie litych płyt granitowych/ szklanych. To samo tyczy się spienionego polistyrenu, czyli styropianu. Takie rozwiązanie podyktowane jest tworząca się w ten sposób swoistą poduszką powietrzną a nie wagą materiału. Nikt nie kładzie na budynki litych płyt polistyrenowych.
@miza9665
@miza9665 Күн бұрын
​@@MakeLinuxSimpleJako inżynier budownictwa potwierdzam prawdziwość Twojego wpisu. Jedynie jeszcze warto dodać, że NIERUCHOMY gaz jest lepszym izolatorem. Dlatego miliony porów zawierających powietrze, jakie mamy w materiałach termoizolacyjnych (styropian/styrodur, wełna mineralna/szklana, pianki i płyty PUR/PIR, szkło piankowe, aerożele) o wiele lepiej izolują termicznie (bo powietrze nie może przeskakiwać między porami) niż np. gaz znajdujący się w pakiecie szybowym stosowanym w stolarce.
@marcirobaczewski6207
@marcirobaczewski6207 Күн бұрын
Docieplamy właśnie powietrzem zamkniętym w styropianie lub we włóknach wełny mineralnej. :)
@MakeLinuxSimple
@MakeLinuxSimple Күн бұрын
@miza9665 Bardzo dziękuje :)
@MakeLinuxSimple
@MakeLinuxSimple Күн бұрын
@marcirobaczewski6207 Również Panu bardzo dziękuje
@iblinmag6036
@iblinmag6036 2 күн бұрын
👍
@MakeLinuxSimple
@MakeLinuxSimple 2 күн бұрын
Dzięki
@Piorun1
@Piorun1 Күн бұрын
Doskonały odcinek .
@MakeLinuxSimple
@MakeLinuxSimple Күн бұрын
Bardzo dzękuję
@Piorun1
@Piorun1 Күн бұрын
Sam buduje komputery pod system operacyjny Gnu/Linux ❤ ​@@MakeLinuxSimple
Co na desktop? (Pytanie od widza)
13:52
Make Linux Simple
Рет қаралды 999
Kamera w OBS linux, podziękowania, update kanału i totalny rant.
14:52
when you have plan B 😂
00:11
Andrey Grechka
Рет қаралды 67 МЛН
Пришёл к другу на ночёвку 😂
01:00
Cadrol&Fatich
Рет қаралды 11 МЛН
Остановили аттракцион из-за дочки!
00:42
Victoria Portfolio
Рет қаралды 3,8 МЛН
Seria: Debian instalacja sterowników nVidia ze strony producenta I
15:15
Aurox 10.0/10.2 - polskie distro - ślepa uliczka - Linuxowo
1:06:09
Oreon Os nowa dystrybucja na bazie Alma linux
27:22
Make Linux Simple
Рет қаралды 1,3 М.
Pop Os. (Pierwsze wrażenie)Przegląd z "marszu"
27:57
Make Linux Simple
Рет қаралды 1,4 М.
Vanilla OS na prawdziwym sprzęcie
22:27
Make Linux Simple
Рет қаралды 610
Debian (migawki btrfs z poziomu grub menu), oraz miksowanie Btrfs z ext4
40:29
Jak Ja czyszczę Komputer
8:42
Piotr Jałocha
Рет қаралды 519