Kółko, całkowicie się zgadzam. Nie znalazłem lepszego, same plastikowe. Poszukuję pompowane, metalowe, obrotowe. P.S. Kółko już zmienione. Ze skandynawskich prowadnica i łańcuch.
@Hubert-r9yАй бұрын
Cześć, posiadam podobną piłołuparkę, wiele razy przez mnie modyfikowaną, zresztą jestem spod Węgrowa. Zacząłbym od rzeczy, której nie usłyszałem na filmach ani której nikt nie poruszył. Otóż sposób załadunku kłody i ew. stołu podawczego. Zazwyczaj w piłołuparkach łoże kłody jest nisko. Pomaga to w ręcznym załadunku bądź gdy używamy stołu podawczego. Pańska maszyna jest przygotowana na duże kłody, także domyślam się, że ich załadunek może być problematyczny. Nie wspominam już o możliwości spadnięcia kłody z takiej wysokości na operatora bądź konstrukcję maszyny. Ja u siebie wykorzystuję ciągnik z ładowaczem z widłami do palet jako prowizoryczny stół podawczy. U Pana łoże kłody jest zbudowane z rur, co nie stwarza zagrożenia zahaczenia się kłody o sęki bądź krzywiznę. U mnie jest to inaczej skonstruowane i zdarza się, że kłoda się zaczepi i trzeba ją ręcznie nasunąć. Czy zmodyfikował Pan już posuw kłody? Taką wysokość łoża i klina łupiącego z tego co pamiętam, argumentował Pan spadywaniem połupanych kawałków drzewa do taczki. To jest raczej mało efektywne i wydajne biorąc pod uwagę zamysł piłołuparek, która mają automatyzować proces łupania drzewa. Proponuję zastanowić się nad taśmociągiem. Kółko jako przednią podporę zamieniłbym na stałą stopę, maszyna podczas pracy bądź rzucania kłody na łoże nie może mieć możliwości ruchu. Utrudniłoby to ręczne manewrowanie maszyną aczkolwiek do tego służy zaczep ciągnikowy. Osłona na prowadnicę łańcuchową to również konieczność, ze względu BHP jak i olej/trociny lecące w naszym kierunku. Na swoim drugim filmie opowiadał Pan o testach i wydajności na sośnie. To miękkie drzewo, której zazwyczaj maszyna o takiej wydajności nie poczuje. Problem pojawia się w sękatym dębie, buku czy akacji. Ja na trochę wysuszonym i sękatym kawałku dęba złamałem nóż, który był nieodpowiedniej twardości. Od tamtej pory bardzo sękatych ani zbyt wysuszonych sękatych kawałków drzewa, pomimo poprawienia wytrzymałości ramy, wstawienia dodatkowej podpory noża i wymiany noża na bardziej odpowiedni, po prostu nie wkładam. pozdrawiam
@andrzejwintoch6608Ай бұрын
@@Hubert-r9y Kłoda ładowana jest kleszczami zaczepiony mi do tura. Do posuwu zastosowałem wciągarkę. Pierwotnie miał być podajnik łańcuchowy, dlatego ten stół wyżej. Chciałem wykorzystać łańcuch i listwy od rozrzutnika obornika. Niestety na złomie nie wypatrzyłem, gdybym wszystko nowe to niestety koszty. Modyfikuję oczywiście maszynę. Dorobiłem automatyczne wyłączanie przesuwania kłody po dojechaniu do zderzaka. Zamierzam zmienić "gwiazdę" łupiącą i parę innych rzeczy. Stopa jest bez kółka, montuję do przemieszczania.
@Hubert-r9yАй бұрын
@@andrzejwintoch6608 Rozumiem, zaletą wyżej umiejscowionego podajnika jest możliwość w jednym czasie cięcia kłody i powrotu tłoka z łupania poprzedniego kawałka. U mnie posuw tłoka powoduje przesunięcie kłody i następuje kolizja, gdybym chciał bardziej to zautomatyzować i przyspieszyć proces łupania. W większości piłołuparek jest zastosowana taśma, ale każde rozwiązanie jest kosztowne. Na jaki rodzaj noża chce Pan zmienić obecną gwiazdę?
@andrzejwintoch6608Ай бұрын
W tej chwili od wspólnego punktu rozchodzą się ostrza. Chcę by większy obszar kłody zajmowały. Mam koncept, natomiast słownie zobrazować jest ciężko. Natomiast na trudne przypadki mam pojedynczy nóż. Wysokość łoża? Są różne koncepcje. Można ze 20 cm obniżyć, bo musi minąć płytę posuwu tłoka tzw sanie. Płytę obniżyć, tylko wtedy wystającą część oprze się ostrzu noża. Można łoże z boku, na wysokości belki i ręcznie każdy urzniety klocek ręcznie przesuwać. Każdy ma swój patent i wizję.
@ostry13532 ай бұрын
Super maszyna . Rozumiem podzialka Harvesterowa 404 ? Niech pan zrobi oslone w razie pekniecia łqncucha bo albo poleci nad czlowiekiem albo w glowe . Pozdrawiam serdecznie
@andrzejwintoch66082 ай бұрын
Podziałka tak. Osłonę muszę, wprawdzie chowam się za metalową konstrukcją, ale osłonę też zrobię. Po pierwszym użyciu kilka elementów jeszcze dopracuję.
@elespe81676 ай бұрын
Najlepiej wzorować się na skandynawskich maszynach. Konstrukcja solidna ale kółko podporowe dyszla trochę liche.
@lukasz500rad4 ай бұрын
Witam maszyna super jaki silnik zastosowany na napęd łańcucha ??
@andrzejwintoch66084 ай бұрын
Silnik hydrauliczny 3.500 lub 4.000 obrotów. Najszybszy jaki znalazłem. Chyba 13 cm3, tak mi się wydaje.
@lukasz500rad4 ай бұрын
@@andrzejwintoch6608 model jakis dokladne dane i jaka pompa napędza ?
@andrzejwintoch66084 ай бұрын
Pompa 56l.
@lukasz500rad4 ай бұрын
@@andrzejwintoch6608 można jakość się skontaktować z panem. Albo jakiś oddzielny film wrzucić tylko z hydrauliczny układów
@andrzejwintoch66084 ай бұрын
Na dole w opisie jest podany mail. Natomiast w hydraulice siłowej jestem amatorem, robiłem to pierwszy raz.