Рет қаралды 327
Jerzy Jeżewicz w wieku 3 lat trafił do obozu germanizacyjnego dla polskich dzieci w Łodzi. Nigdy więcej nie spotkał swoich rodziców. Oboje zginęli w obozach koncentracyjnych. Z aresztowanych 18 członków jego rodziny wojnę przeżyło tylko 5 osób.
Jadwiga Wakulska przyszła na świat w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Tylko dzięki determinacji polskiej położnej nie została zamordowana. Po wojnie została adoptowana.
Genowefa Makara w wieku 2 lat straciła ojca. Kilka miesięcy później razem z matką trafiła do obozu przesiedleńczego w Zwierzyńcu. Od transportu na Majdanek uratował ich ordynat Jan Zamoyski. Podczas pacyfikacji wsi ich dom spalono.
Janina Mielniczuk mając 6 lat razem z całą rodziną została wysiedlona z rodzinnej wsi na Majdanek. Wcześniej Niemcy zamordowali jej ojca. W obozie ciężko zachorowała. Dzięki błaganiom matki trafiła do szpitala w Lublinie. To uratowało jej życie.
Zapraszamy do wysłuchania poruszających historii dzieci, więźniów obozów koncentracyjnych, których najmłodsze lata i całe późniejsze życie zostało naznaczone przez okrutny czas II wojny światowej.
Jest to zapis spotkania zorganizowanego 14 czerwca 2024 roku w Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady z członkami Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych.
Rozmowę poprowadziła Beata Siwek-Ciupak