Piecogenerator 29 Przenikalność cieplna Błąd konstrukcyjny

  Рет қаралды 3,660

Lechosłowianin

Lechosłowianin

Күн бұрын

Projekt "Piecogenerator" realizowany wspólnie z widzami. Celem projektu jest zbudowanie dużego silnika Stirlinga zasilanego ciepłem z pieca i napędzającego prądnicę. Materiały do realizacji tego projektu kupowane są ze zrzuty od widzów.
Mój mail: szewgniew@gmail.com

Пікірлер: 143
@PetroooSlawianin
@PetroooSlawianin 7 ай бұрын
🙌🙏🤙👊💪😁 Zdrawiam i niech sie Darzy
@paweisyn7446
@paweisyn7446 7 ай бұрын
Trzymam kciuki za całą przebudowę / modernizację. 👍👍👍
@Sergei3090
@Sergei3090 7 ай бұрын
Доброго времени! Печка-генератор великолепная работа! На сколько понял, речь о биче всех двигателей внешнего сгорания - сложность передать всё тепло рабочему телу. Действительно, в низкотемпературных моделях толстая стальная стенка работает намного хуже жести или тонкого алюминия, но последний не красностоек. Варианты из медных сплавов конечно ещё предпочтительнее. Любой исход будет интересным) Удачи в проектах!
@Fabi....
@Fabi.... 7 ай бұрын
Siemano, ciekawa konkluzja 💪 Ale tego alu w komorze paleniskowej to ja nie widzę jakoś... Pozdrowionka 💪👊👍
@kontogogle2713
@kontogogle2713 7 ай бұрын
Ale już dalej w wymiennikach ciepła czy tak zwanej chłodnicy tak . Nie bez powodu w chłodnicach samochodowych stosuje się miedz.To że teraz dają przeważnie aluminium i plastik to tylko ze względu kosztów.
@LoginusLagonow
@LoginusLagonow 6 ай бұрын
Też nie popieram wstawiania do środka pieca aluminium . Temperatura topnienia to 660 stopni C - więc na pewno będzie blisko tej temperatury . Trzeba zwiększyć powierzchnię odbioru ciepła - może żeberka ?
@tomaszt4045
@tomaszt4045 6 ай бұрын
Ale woda chłodzi więc się nie stopi
@LoginusLagonow
@LoginusLagonow 6 ай бұрын
@@tomaszt4045 Tam nie ma wody . Po drugiej stronie wymiennika ma być powietrze i to jak najgorętsze . Dopiero na zewnątrz będzie połowa grzejnika aluminiowego .
@jarosawzawadzki9401
@jarosawzawadzki9401 7 ай бұрын
Proponowałbym płyte miedzianą z radiatorami (kątowniki) . Aluminium szybko koroduje i się rozsypie . Radiatory po jednej i drugiej stronie . Będzie szybko odbierać i oddawać ciepło i się nie stopi przy palenisku.Już same kątowniki miedziane na stali po dwóch stronac zwiększą przenikalność i oddawanie ciepła.
@maciejmarzec3618
@maciejmarzec3618 7 ай бұрын
Albo płyta miedziana z przetłoczeniami, wykonanymi w celu usztywnienia i zwiększenia powierzchni wymiany ciepła.
@user-sy2mv6my8l
@user-sy2mv6my8l 6 ай бұрын
@@maciejmarzec3618 Jaki będzie koszt takie płyty i czy można ją można na złomie?
@maciejmarzec3618
@maciejmarzec3618 6 ай бұрын
@@user-sy2mv6my8l Nie mam pojęcia ale tanio na pewno nie będzie.
@szulf
@szulf 6 ай бұрын
​@@user-sy2mv6my8l miedź droga jak pieron, na jednym z portali formatka 300x300mm 4mm grubości to 350zł
@kernelirq9246
@kernelirq9246 5 ай бұрын
Tylko nie stal czarna, bo powoduje takie połączenie korozje na styku. Miedź i stal czarna, to częsty błąd. Jest dość dostępna, wytrzymała, ale to pułapka w połączeniu z miedzią 🙂
@MGszamanVlog
@MGszamanVlog 6 ай бұрын
powodzonka pozdrawiam
@geniuszK
@geniuszK 7 ай бұрын
Powodzenia w dalszych pracach 👍👍Pozdrawiam
@ZPDU
@ZPDU 7 ай бұрын
Świetny materiał. Prace idą dalej, czyli sukces blisko. Trzymam kciuki
@Lechoslowianin
@Lechoslowianin 6 ай бұрын
Obawiam się że do sukcesu daleko
@ZPDU
@ZPDU 6 ай бұрын
@@Lechoslowianin Mój przyjaciel mawiał. Jeżeli siadasz do partii szachów z założeniem że przegrasz - przegrasz na 100%. Jeżeli siadasz że wygrasz masz ogromne szanse wygrać. Wierzę głęboko że się uda. Bardzo mi imponuje to co pan robi i jak to prezentuje. Jeśli chodzi o ten odcinek to który z materiałów lepiej ciepło przewodzi nie musiałem zgadywać :). A jest jeszcze taki co jeszcze lepiej to robi, ale już opłacalności nie będzie wcale. Dużo zdrowia życzę.
@bajabongosoffgrid
@bajabongosoffgrid 7 ай бұрын
witaj temperatura może wzrosnąć do ponad 500 st .mierzyłem w kominku .kup uszczelniacz do kominków zamiast sylikonu chyba jest do 1250 st do on da radę na 100 % pozdrawiam
@teresabukowska8326
@teresabukowska8326 6 ай бұрын
To ten który twardnieje? To się wykruszy
@bartpaaddiator2747
@bartpaaddiator2747 7 ай бұрын
Rozumowanie nie jest do końca właściwe. Przewodność cieplna metalu ma tutaj pewien wpływ, ale nie jest on wcale tak wielki. Popatrzmy na to przez analogię elektryczną. Ścianka komory to tak naprawdę trzy osobne opory złączone w szereg - opór wnikania (konwekcyjny i radiacyjny) od gorących gazów do ścianki + opór przewodzenia + opór wnikania od ścianki do czynnika roboczego (głównie konwekcyjny). Opory konwekcyjne - szczególnie wnikanie po stronie wewnętrznej są na tyle wysokie, że opór przewodzenia jest przy nich pomijalny. Oczywiście trzeba by to przeliczyć, żeby ocenić dokładnie.
@Lechoslowianin
@Lechoslowianin 6 ай бұрын
Też mam takie wątpliwości. Poza tym aby pobrać nową porcję ciepła, poprzednią trzeba przekazać do chłodnicy
@piotrszemraj602
@piotrszemraj602 7 ай бұрын
Dzień dobry Podziwiam i trzymam kciuki
@Raffanorganism
@Raffanorganism 6 ай бұрын
oglądam wszystkie
@rysiekkur2791
@rysiekkur2791 7 ай бұрын
Cenne info
@troszkiniebangla
@troszkiniebangla 7 ай бұрын
ciekawostka - Najlepszym znanym materiałem przewodzącym ciepło jest diament, który osiąga wartość 2000 watów na metr na kelwin
@kretesciezkipawelszulc1960
@kretesciezkipawelszulc1960 3 ай бұрын
Cześć, pozdrawiam.
@pivot6094
@pivot6094 7 ай бұрын
Bardzo dobra decyzja . Jezeli aktualnie jest zastosowana blacha nierdzewna 4 mm , to zamiast radykalnie zastosowanej blachy Cu lub Al proponuje dac blache nierdzewna kwasoodporna /niemagnetyczna/ grub . 0.5 do 1mm ,usztywniona przetloczeniem w ksztalcie "X". Piec jest opalany drewnem , - co daje plomien silnie utleniajacy /w przeciwienstwie do palenia weglem/ , i blacha Cu szybko sie utleni . Dural z kolei juz w 200 st.C robi sie miekki . Sam wyginalem bez problemu twarda rurke duralowa po nagrzaniu na kuchence gazowej . Ale jak blacha Al bedzie miala 4mm + chlodzenie z drugiej strony to O.K. Moze bylby potrzebny przed nia deflektor ,zeby plomien nie dotykal jej bezposrednio . Jezeli z jakiegos powodu maszyna stanie , to solidny plomien wytopi i blache Al 4mm .Drewno w odroznieniu od wegla daje dlugi plomien. Z kolei blacha nierdzewna kwasoodporna jest fizycznie i chemicznie praktycznie niezniszczalna / w tych konkretnych warunkach/ i moze byc grzana bezposrednim plomieniem. Pozdrawiam.
@lesnydziad7905
@lesnydziad7905 7 ай бұрын
Z tego co czytałem, to kawasówkę odradzają, ponieważ traci ona swoje właściwości i koroduje pod wpływem temperatury. Choćby dlatego do kozy kwasówka się nie nadaje, ponieważ wysoka temperatura sprawi że przerdzewieje. Kwasówka za to sprawdzi się w niższych temperaturach. Lecz nie weryfikowałem tych informacji zbytnio, bo do niczego mi to nie było potrzebne, więc mogę gadać głupoty.
@Lechoslowianin
@Lechoslowianin 6 ай бұрын
Myślę, że Twoje uwagi są bardzo trafne. Aby to nie dudniło blacha musiałaby być gęsto przetłoczona
@pivot6094
@pivot6094 6 ай бұрын
Blaszka blaszce nierowna .Wczoraj rozpoczalem eksperyment ,ktory trwac bedzie 10 dni. Przygotowalem 2 blaszki z nierdzewki magnetycznej i niemagnetycznej ,pierwsza 0.8 mm , druga 1.0 - Wymiary ok. 5x8 cm , obie wygiete w rurke ,- aby wnetrze nie stykalo sie z popiolem. Uruchomilem swoje ogrzewanie awaryjne - zwykly piec kaflowy , -w ktorym gdy mi potrzeba topie sobie aluminium i odlewam walki , kiedy potrzebuje wytoczyc cos na tokarce . Po rozpaleniu drewnem do czerwonego zaru wlozylem obie blaszki. Po 2 godzinach okresowego dokladania drewna , / blaszki caly czas maja kolor czerwonego zaru / kiedy kaflezaczynaja mocno parzyc - zamykam drzwiczki . i ide spac. Rano z zimnego pieca wyjalem obie . Kolor blaszek - czarniawo- niebieskawy , na zewnetrznej powierzchni punkciki wtopionego popiolu na wewnetrznej czysto . Po dziesieciu takich cyklach zamelduje w jakim kierunku to zmierza.@@lesnydziad7905
@pivot6094
@pivot6094 6 ай бұрын
Cenzura YT po slowach "piec kaflowy" zaczela dzialac!!
@lesnydziad7905
@lesnydziad7905 6 ай бұрын
@@pivot6094 To nie jest cezura, użyłeś pod jakiś słowem znaku i tak się stało. *przykładowy tekst* -przekreślony tekst- _pochylony tekst_
@abiogaz
@abiogaz 7 ай бұрын
Dzień dobry, w nocy i o północy. 🎉
@stoczwarty
@stoczwarty 6 ай бұрын
No, od miedzi to przenikalność będzie mieć jeszcze większą srebro i złoto chyba. No ale ... wiadomo, realnie miedź :)
@dotknieciemgly
@dotknieciemgly 6 ай бұрын
Witam. Nie miałem pojęcia o przenikalności. Ta wiedza zupełnie zmienia pewne moje plany. Dziękuję za niekończące się edukowanie mojej osoby. Powodzenia przy zmianach. Myślałem że będziesz skręcał na śruby jak ja kruszarkę :) Pozdrawiam serdecznie.
@zbyszekkopec908
@zbyszekkopec908 7 ай бұрын
Ale przewodność cieplna prętów jest czymś innym niż ich przenikalność.
@immune_eyes
@immune_eyes 7 ай бұрын
Jestem ciekawy jaki stop aluminum Pan użyje, aby się nie stopił. U mnie stopiła się płyta alu za dzwiczkami do czyszczenia sadzy na kominie, a jest to 4 m od pieca
@igorkowalski4013
@igorkowalski4013 6 ай бұрын
Gratuluję zaparcia i życzę sukcesu w projekcie
@mariuszjozwiak5743
@mariuszjozwiak5743 7 ай бұрын
Witam serdecznie, oczywiście trzymam kciuki za powodzenie projektu i dlatego mam pytanie czy nie obawia się pan ścinania nitów ze względu na dużą rozszerzalność grubej plyty z aluminium? Z drugiej strony przy zastosowaniu zbyt cienkiego, plyta skrępowana na obwodzie może znacznie się odkształcić.
@Lechoslowianin
@Lechoslowianin 6 ай бұрын
Obawiam się, może coś jeszcze wymyślę
@KrzysztofWierzbickiPL
@KrzysztofWierzbickiPL 7 ай бұрын
W pierwszej chwili pomyślałem, że to jakiś żart z tym aluminium. Proszęd tego nie robić. Te płyty będą się przecież nadtapiały w palenisku, to jest pewne i nie ma innej opcji. Z tym nitowaniem i silikonem to też będzie jedno wielkie nieporozumienie. Ogień temu nie pozwoli przetrwać. Zostawiłbym to tak jak jest, bo zainwestowanie w płyty miedziane będzie cokolwiek kosztowne. Obawiam się też, że przy tej modernizacji kieruje się już Pan myśleniem życzeniiwym pomijając zjawisko sprzyjające wymianie ciepła w silniku Stirlinga. Zapewniam, że bardzo przecenia Pan zysk na jaki prawdopodobnie Pan liczy po wymianie płyt. Zrobił Pan z tym piecem zdumiewającą, fenomenalną robotę a teraz proszę mu pozwolić pracować i zająć się może jakimś nowym projektem. :)
@lesnydziad7905
@lesnydziad7905 7 ай бұрын
Tyle że to piecogenerator i ma prąd wytwarzać a na chwilę obecną jedynie żarówki jest w stanie zasilić więc projekt nie jest zrobiony a wymaga modernizacji aby był użyteczny. Zamiast aluminum można spróbować dać cienką stal węglową i co jakiś czas po prostu ją wymieniać. Raczej to nie będzie duży koszt gdyby miała wytrzymać choćby 3-4 sezony a tyle powinna wytrzymać, rdza aż tak szybko też nie żre metalu.
@Lechoslowianin
@Lechoslowianin 6 ай бұрын
Tez o tym pomyślałem. Mógłbym to zrobić z grzejnika panelowego. Ma ładne przetłoczenia
@strefazoo6195
@strefazoo6195 6 ай бұрын
Trzeba pomyśleć nad lepszym odbiorem ciepła.
@bronisawwolak2824
@bronisawwolak2824 7 ай бұрын
Brawo jestem dzięki panu przekonany także ze swojej teorii i że kotły ze stali grubej jest stratą ciepła a producent się chwali zawsze grubością stali dla klienta który nie zdaje sobie sprawy że połowa opału idzie w komin nawet w kotłach piątej klasy , stwierdzam cienka blacha na początek a nawet miedziana nawet kosztem skrócenia żywotności kotła co się ma do czestrzej wymiany ale kocioł tyle się zwróci finansowo że zarobi nawet na częstsze wymiany ,można wymieniać trzydzieści procent paleniska schodząc z kosztów wymiany całego kotła tak jak w gazowym kotle tak zwaną wężownice , co o tym pan myśli potrzebuje wsparcia teoretycznego z góry dziękuję
@damianwie476
@damianwie476 7 ай бұрын
cykl pracy jest ogromnym obciążeniem na materiały, wysoka tempera pracy i zimna przy spoczynku ZŻERA stal, dlatego stosuje się na obciążone miejsca konstrukcji stal "grubą", stale kotłowe, rzadziej nierdzewne, aluminiowy piec szybko da dużo ciepła i szybko się rozleci, tak samo wykonany tylko z miedzi.. Można się zastanowić, jak piec kieruje ogniem i temperaturą i w jaki sposób pracuje z danym paliwem, i nie ma idealnego rozwiązania, jak i materiałów, ale ogólnie grubsze elementy w newralgicznych miejscach to zawsze korzyść, pozdrawiam serdecznie
@wlodzimierzszopa
@wlodzimierzszopa 7 ай бұрын
Gruba stal kotłowa to dobre rozwiązanie. Kwestią zasadniczą dla kotłów nowej generacji jest odebrać tyle ciepła z paleniska i ze spalin aby te na wylocie do komina nie były chłodniejsze niż 80°C bo inaczej w kominie pojawią się skropliny i ciąg będzie słaby. Idąc twoim tokiem rozumowania kocioł z paleniskiem i płomieniówkami z miedzi byłby dużo mniejszy bo droga spalin byłaby krótka ale kocioł ulegał by szybkiemu zużyciu. Wniosek: skoro temperatura spalin przy wejściu do komina to w obu przypadkach ok 80°C to lepiej wybrać trwalszy kocioł ze grubej stali kotłowwj.
@karolsikora9255
@karolsikora9255 6 ай бұрын
@@wlodzimierzszopa Praktyka to potęga , a nie żadna jakaś tam nic nie watra teoria , ja od 2009 roku nie puszczam do konina w paleniu ciągłym więcej jak 50 st. C. i komin suchy jak pieprz , jest do wglądu , piec oczywiście mojej konstrukcji i wykonania . Więc nie można wszystkiego sprowadzać jak w matematyce do wspólnego mianownika , a główna robocza temperatura do komina u mnie to około 35 i mniej st. C . ale ja to wszystko mam na kanwie praw fizyki i mojego doświadczenia . Jasne że w krótkich chwilach temperatura podejdzie do góra 70 - 80 st. C . ale to tylko chwilowo . Natomiast czy blacha gruba , czy cienka , to rozległy temat , tak samo jak gatunkowość blachy , a są jeszcze takie materiały jak żeliwo , o których mało się mówi . Natomiast jedno jest wspólne ---- jak studnia ma przypływ 50 litrów na godzinę , to choćby i ze złota pompę zastosował i silnik 1 MEGAWAT , to 51 litrów wody za godzinę nie napompuje .
@Lechoslowianin
@Lechoslowianin 6 ай бұрын
Nie jestem przekonany o słuszności Twojej teorii, ponieważ woda ma niską przenikalność cieplną. Zaledwie 0,6 W/m K. Tu może być bariera
@wlodzimierzszopa
@wlodzimierzszopa 6 ай бұрын
@@karolsikora9255 czyli w lecie przy upałach powyżej 35°C chcąc zagrzać CWU ty masz ciąg wsteczny do paleniska mając temp. spalin 35°C. Jakoś wcale mnie nie przekonuje twój komentarz
@krzysiekzemelka6401
@krzysiekzemelka6401 7 ай бұрын
Witam plyta z aluminium szybko się stopi w palenisku .
@Lechoslowianin
@Lechoslowianin 6 ай бұрын
będzie od tyłu chłodzona
@krzysiekzemelka6401
@krzysiekzemelka6401 6 ай бұрын
@@Lechoslowianin Można spróbować płytę żeliwną i radiatory aluminiowe ale to tez ryzyko w domowym warsztacie . 100 lat temu inżynierowie z BMW mierzyli się z tematem odpowiednich stopów aluminium i ich łączeniem z żeliwem przy pierwszych cylindrach do motocykli z lekkich stopów i nie zawsze im to się udawało jak wiemy .
@tomeknatura8024
@tomeknatura8024 7 ай бұрын
zdrawiam
@igorkowalski4013
@igorkowalski4013 6 ай бұрын
Sylikonu i nity to dobre rozwiazanie
@TheApokalipsa88
@TheApokalipsa88 6 ай бұрын
Powodzenia życzę.
@januszwieja654
@januszwieja654 6 ай бұрын
Komentarze "na chłopski rozum" wymagają prostych eksperymentów do potwierdzenia lubi obalenia pomysłu. Myślę że sprawdzenie znaczenia przenikalności można wykonac prościej. Spróbuj na gazie zagotować wodę w litrowym garnku z nierdzewki i aluminium i zmierz czas w tych samych warunkach. Moja wyobraźnia podpowiada mi, że różnica w czasie bedzie znikoma . Nie niszcz tej komory.
@Lechoslowianin
@Lechoslowianin 6 ай бұрын
Dokładnie do takiego właśnie wniosku doszedłem. Nie będę ich ruszał (na razie)
@KamilSSj2
@KamilSSj2 7 ай бұрын
Już się nie mogę doczekać tych modyfikacji. Zapowiada się duża poprawa. Ile mocy elektrycznej chciałbym Pan uzyskać z pracy Pańskiego silnika?
@Lechoslowianin
@Lechoslowianin 6 ай бұрын
Sto Watów na początek by mnie zadowoliło
@justynakrajczy602
@justynakrajczy602 6 ай бұрын
@karolsikora9255
@karolsikora9255 6 ай бұрын
Witam . Tak sobie roztrząsam temat moim rolniczym umysłem . Działanie wykonywanie jest tylko i wyłącznie na zasadzie rozszerzalności gazu , ogrzać i schłodzić .Przez jeden materiał ciepło przeniknie szybciej , przez inny wolniej , ale przeniknie przez każdy , więc schładzanie ma stały parametr , no w niewielkim stopniu zmienny , na 100 st . C . powiedzmy koniec , natomiast ogrzewanie to już jest większy manewr , więc wolniejszą przewodność nierdzewki nadrobić na zasadzie popędzenia kota i pociągnąć dziada za ogon i niech sobie nawet pomiauczy , przez chwilę nic mu nie będzie i uważam , oczywiście zupełnie prywatnie , na zasadzie tylko moich myśli , że jeśli nie będzie znaczących efektów , to zmiana materiału może nie pomóc , albo mało pomóc , a jak dużo pomoże , to wtedy dopiero pokusić się o zmianę materiału , tylko wtedy jest już mowa o sprawności , a nie o wydajności . A ponieważ jestem uparty jak osioł , a jak nie tylko mnie wiadomo , że jeśli ktoś chce aby mu osioł szedł do przodu , to go musi do zadku ciągnąc ,----- dalej zdania nie zmieniam co do systemu zamiany zmiennego skoku tłoka o ruchu posuwisto -- zwrotnym na ruch obrotowy , bez martwych punktów zwrotnych . Pozdrawiam . Hej . Łapóm prawie a sete trefiłech .
@Lechoslowianin
@Lechoslowianin 6 ай бұрын
Też mam poważne wątpliwości czy wymiana tej płyty na aluminiową polepszy sprawność silnika a jeżeli to na ile. Aby pobrać następną porcję ciepła należy tą poprzednią przekazać do chłodnicy. A w chłodnicy jest woda, która ma bardzo niską przenikalność cieplną bo zaledwie 0,6. Chyba będę musiał zrobić jeszcze parę eksperymentów zanim podejmę decyzję. Pozdrawiam
@adamlazarowicz9136
@adamlazarowicz9136 7 ай бұрын
Czekam na kolejny odcinek... Niestety nie do konca rozumiem dzialania tego silownika. Powietrze sie nagrzewa i popycha tlok , jest potem oziebiane , ale nie rozumiem obiegu i zmian cisnienia.... Przydał by sie odcinek , gdzie byl by narysowany silownik wraz z komorami zimnymi i cieplymi oraz rurami , wszystko w skali proporcjonalnej do siebie ...i jakieś wytlumaczenie jak to dziala , jak krowie na granicy... Robi Pan dobrą robotę, podziwiam i pozdrawiam.
@lesnydziad7905
@lesnydziad7905 7 ай бұрын
Animacji i filmików z zasady działania silnika sterlinga w sieci jest tyle, że możesz mieć te informacje na już.
@adamlazarowicz9136
@adamlazarowicz9136 7 ай бұрын
@@lesnydziad7905 Badzo przepraszam , ale to nie jest styrling , nie widzę tam drugiego tloka , poza tym tlok pracuje w styrlingu w podgrzewanej komorze , tu komory sa na zewnatrz. Jesli koledze nie pasuje taki odcinek teoretyczny z rysunkiem , to prosze napisać. Ja poprosilem autora o rysunek jego projektu. Autor zdecyduje ,czy to zrobi czy nie.
@lesnydziad7905
@lesnydziad7905 7 ай бұрын
@@adamlazarowicz9136 To jest silnik sterlinga, mowa o tym od samego początku projektu pieco-generatora. Podgrzewany tłok a w zasadzie dwa wahadła masz wewnątrz komory służące za mieszacz tak jak to jest w silnikach typu gamma a na zewnątrz masz zimny cylinder a wcześniej była tam membrana. Silnik ten co jest tutaj przypomina silnik typu gamma połączony z alfą, za sprawą rur do cylindra. Czy się tobie podoba czy nie, komentarze są miejscem publicznym i każdy może tobie jak i mi coś napisać. Jeśli chcesz tylko odpowiedzi od autora, to pisz prywatnie a nie publicznie.
@damianwie476
@damianwie476 7 ай бұрын
drugi tłok to niekoniecznie tłok, dwie komory wymiany cieplnej pracują dla jednego tłoka, w konstrukcji Autora to "mieszacz -wypieracz-regenerator", w komorze wymiany cieplnej (ze stroną ciepłą i zimną i jest ich dwie), a tłok właściwy, który Autor zmienia z membranowego, na cylindrowy jest osobno i wykorzystuje on skurcz i rozszerzalność powietrza pracującego w komorach wymiany ciepła gdzie właśnie mieszacz -wypieracz-regenerator wymusza ten proces, kierując powietrze raz na ciepłą raz na zimną stronę i jego ruch oraz cylindra się uzupełnia, zapewnia tym kontynuacje pracy tak długo, jak jest zasilany "różnicą temperatur" ...początkowe filmy dokładnie przedstawiają, schemat i zasadę działania.. bardzo polecam i pozdrawiam @@adamlazarowicz9136
@Lechoslowianin
@Lechoslowianin 6 ай бұрын
Taki film jest. Na początku cyklu o piecogeneratorze
@bialy100k
@bialy100k 6 ай бұрын
Przywołam publikację A. Pabiś, A. Koszut - "Rurki ciepła - zasada działania, budowa, zastosowania". Kiedyś znalazłem w necie. Przy czym dla wyższych temperatur płynem nie musi być woda, inne związki też parują. Może się do czegoś nada w powiązaniu z tematem i transferem ciepła.
@Lechoslowianin
@Lechoslowianin 6 ай бұрын
Interesujące, dzięki
@matjoo75
@matjoo75 5 ай бұрын
Prawdziwa moc by się pojawiła gdyby ten cały piecogenerator wstawić do zbiornika w, którym by było ciśnienie 10 Barów. Proszę zobaczyć w internecie charakterystykę zależności mocy od ciśnienia.
@IKKOM007
@IKKOM007 6 ай бұрын
Przy 15 [W/(K*m)] dla blach 4mm mamy transmisje na poziomie 3750 [W/(m^2 * K)]... 3750 Watów energii na metr powierzchni dla różnicy temperatur tylko 1K, a w piecu różnica ta wynosi co najmniej 300K. Wymiana płyt jest całkowicie zbędna. Nie stanowią one żadnego problemu dla urządzenia. Dla zwiększenia przejmowania ciepła w komorach większy wpływ miałyby wewnętrzne żebrowania jakie można dorobić. Pozdrawiam i życzę powodzenia ;)
@Lechoslowianin
@Lechoslowianin 6 ай бұрын
Dziękuję, to cenna informacja. Czułem przez skórę że to tak może być :) Pozdrawiam
@Lechoslowianin
@Lechoslowianin 6 ай бұрын
Faktycznie, wynika to z jednostek
@IKKOM007
@IKKOM007 6 ай бұрын
​@@Lechoslowianinhej masz jakiś email? Szybciej byłoby wymienić parę pomysłów niż tutaj na YT.
@IKKOM007
@IKKOM007 6 ай бұрын
Generalnie masz duże "straty" sprawności podczas cyklu chłodzenia.
@IKKOM007
@IKKOM007 6 ай бұрын
Komora mogłaby zostać wysunięta z obrębu paleniska (pozostawiając nieduże kanały w jej miejsce). W ten sposób wypornik z regeneratorem pracowałby w niższej temperaturze i wychłodzenie mogłoby sprawniej działać...
@teresabukowska8326
@teresabukowska8326 6 ай бұрын
Każdy silikon wysokotemperaturowy (powyżej 600stopni) który mieliśmy twardniał na kamień i się wykruszał, jak jest jakiś elastyczny po zaschnięciu to proszę o info. Co do zastosowania aluminium przy palenisku ... to może spowodować inne kłopoty, w zależności od temperatury może się wyginać czy nawet przetopić (zależy jak palacz napali), z miedzią może być podobni. Proszę zwrócić uwagę na rozszerzalność cieplną, jak zachowuje się alu czy miedź pod wpływem temperatury, o ile się rozszerzają, nie bez powodu robi się kompensację w instalacji c.o. miedzianej, a tam nie występują takie temperatury jak w palenisku
@mateuszolszak2353
@mateuszolszak2353 5 ай бұрын
Traci pan moim zdaniem olbrzymie ilosci ciepla przez oddalenie cylindra od paleniska, moim zdaniem tlok w postaci membrany powinien byc schowany bezpośrednio w plyty odbierajace cieplo z paleniska. Caly uklad powinien byc dwutlokowy, lub nawet trój gdyz wiekszosc ciepła jak wiemy unosi sie ku gorze. Mowimy tu wtedy o kilkukrotnie wiekszej wydajności i mocy. Pozdrawiam, mega projekt, szanuje za wykonanie. Ps: skąd pan jest?
@Lechoslowianin
@Lechoslowianin 5 ай бұрын
Docelowo mam zamiar zaizolować go termicznie i zrezygnować z tych rur bocznych. To powinno zmniejszyć straty. Dwa toki były by o tyle lepsze, że układ z jednym tłokiem nie da się dobrze wyważyć a z dwoma już tak. Jednak przy tak małych obrotach to nie będzie miało większego znaczenia. Miło że temat Cię zainteresował. Jestem z Przemyśla. Pozdrawiam
@OK-bp9tr
@OK-bp9tr 6 ай бұрын
Jak Pan sądzi, o ile zmiana materiału poprawi wymianę ciepła skoro grubość przegrody to 0,004 m, przewodność cieplna powietrza to 0,025 W/(m·K) a jego ciepło właściwe to 1005 J/(kg*K) przy czym w warunkach normalnych, suche powietrze ma gęstość ρSTP = 1,293 kg/m³. Ciepło właściwe stali nierdzewnej około 482 J/(kg*K). Nic bym nie kombinował z przegrodami, bo raczej nic to nie poprawi. Problem tkwi gdzie indziej.
@Lechoslowianin
@Lechoslowianin 6 ай бұрын
Witam. Do takiego samego wniosku doszedłem. Stal nierdzewna ma najniższą przewodność cieplna wśród metali ale nadal wystarczającą aby przenieść potrzebną tutaj moc cieplną. Woda która jest w chłodnicy po drugiej stronie ma przewodność 0,6. Działania muszą pójść w innym kierunku. Pozdrawiam
@bogdank.z
@bogdank.z 7 ай бұрын
Prosty eksperyment pokazujący jak marnowana jest energia w starych archaicznych konstrukcjach. Piec miedziany oj będzie troszkę kosztował.
@Kafarion
@Kafarion 2 ай бұрын
Wstawiaj miedziuchę, a nie aluminium, łączyć nitami można i uszczelniać i kleić dodatkowo sylikonem kominkowym.
@Lechoslowianin
@Lechoslowianin 2 ай бұрын
Alarm odwołany, mówię o tym na ostatnim filmie
@banytube
@banytube 6 ай бұрын
Liniowy spółczynnik temperaturowy Al 23,1. Stal nierdzewna 17,3 *10^-6/K. Szczelność połączenia może być wyzwaniem. Sprawdzić jednak trzeba. Pozdrawiam.🙂
@Lechoslowianin
@Lechoslowianin 6 ай бұрын
Staram się znaleźć kogoś kto potrafi przeliczyć ile Watów w postaci ciepła można przetransportować przez te moje płyty w jednostce czasu. Zdaje się że to nie wygląda najgorzej
@banytube
@banytube 6 ай бұрын
@@Lechoslowianin współczynnik przewodności jest skrócony dlatego nieoczywisty. Tutaj znajdziemy definicję. Pozdrawiam. pl.wikipedia.org/wiki/Przewodno%C5%9B%C4%87_cieplna
@banytube
@banytube 6 ай бұрын
@@Lechoslowianin Wydaje się że problem leży w słabej turbulencji powodowanej przez wyporniki.
@VlogMati
@VlogMati 6 ай бұрын
6:22 mam sylikon do 1300 st C zamienia się w kamień
@rafalkrawczyk1426
@rafalkrawczyk1426 7 ай бұрын
Moim zdaniem to nie jest duży problem ale żeby mieć pewność to trzeba dokonać przed i po modyfikacji ;)
@troszkiniebangla
@troszkiniebangla 7 ай бұрын
Czyste aluminium, bez żadnych pierwiastków stopowych, ma temperaturę topnienia około 660,32°C
@troszkiniebangla
@troszkiniebangla 7 ай бұрын
W jeszcze niższej temperaturze, nawet poniżej 500 °C, topią się stopy aluminium
@troszkiniebangla
@troszkiniebangla 7 ай бұрын
temperatura obróbki plastycznej na gorąco • dla aluminium 350÷450°C
@rysiekkur2791
@rysiekkur2791 7 ай бұрын
Będzie bez przerwy chłodzone powietrzem, może wytrzyma...
@Lechoslowianin
@Lechoslowianin 7 ай бұрын
Od tyłu cały czas będzie pobierane ciepło, Temperatura pewnie nie wzrośnie powyżej 300 st
@troszkiniebangla
@troszkiniebangla 7 ай бұрын
@@Lechoslowianin miedź droga ale pewna
@marcinm6741
@marcinm6741 6 ай бұрын
Może właśnie dlatego radiatory wykonuje się z aluminium i miedzi a nie ze stali
@teresabukowska8326
@teresabukowska8326 6 ай бұрын
Ale kotły, ruszta itp. co ma kontakt z ogniem i paleniskiem robi się ze stali, i to stali żaroodpornej
@Arbaql
@Arbaql 7 ай бұрын
Choć jest to niezgodne z Pańskimi założeniami szukal bym przyczyny w wypornikach. To one powinny być szczelnym izolatorem ciepla , powinny byc możliwie lekkie, nie stanowić duzego oporu dla powietrza, posiadać kanał lub kanaly na srodku , pozwalajace na równomiernie i intensywne owiewanie nacieplejszych i najzimniejszych powierzchni, zredukować mase koła zamachowego, by zimny silnik wprawiony ręką w ruch wykonał 1-2obroty i stanął, zwiększyć pojemność cieplną czynnika roboczego.
@Lechoslowianin
@Lechoslowianin 6 ай бұрын
To co mówisz jest prawie zgodne z moimi założeniami. Prócz koła zamachowego, które uważam że jest odpowiednie. Jak mam zwiększyć pojemność cieplną czynnika roboczego? Silnik kręci się swobodnie kilkanaście obrotów
@Arbaql
@Arbaql 6 ай бұрын
Szczerze powiem że myślałem nad wspornikami jakie Pan zastosował. Istotne jest by uzyskać jak najwyższą i jak najniższą temperaturę powietrza wewnątrz komór, zastanawia mnie więc czy lepsza jest idea zastosowania stalowej wełny jako akumulatora ciepła czy może właśnie jakiegoś izolatora z otworem na środku, przez który powietrze będzie przelatywać. Izolator od strony gorącej był by również gorący ale od strony zimnej powinien być znacznie chłodniejszy co powinno poprawić sprawność. Zwiększenie pojemności cieplnej czynnika roboczego to zwiększenie ilości (ciśnienia) czynnika roboczego. Trudno ocenić na ile zadbał Pan o szczelność silnika, dziwi mnie jednak że nie spróbował Pan jeszcze do tej pory po prostu do pompować ciśnienia do silnika i sprawdzić doświadczalnie na ile mogła by wzrosnąć sprawność i czy korzyści z pracy jaką wykonuje ciśnienie atmosferyczne w silniku pracującym na ciśnieniu równym atmosferycznemu nie są nieco przecenione. Bardzo chciałbym zobaczyć takie doświadczenie na pracującym silniku, i pewnie nie tylko ja.
@Lechoslowianin
@Lechoslowianin 6 ай бұрын
@@Arbaql Przy takiej konstrukcji silnika jak dopompuję ciśnienia, to tłok roboczy jest nim zablokowany i silnikiem nie pokręcisz. To nie ta konstrukcja. Można by ewentualnie helem napełnić. Z moich obserwacji wynika, że silniki ze strukturą wewnątrz pochłaniającą i uwalniającą ciepło osiągają większą sprawność
@Arbaql
@Arbaql 6 ай бұрын
@@Lechoslowianin nie mówię żeby pompować 3 atmosfery, moim zdaniem zwiększenie ciśnienia o 20-30% już przyniesie wymierne korzyści i w końcu przyda się na coś to przewymiarowane koło zamachowe. Jak dopompuje Pan powietrzna to na pewno da się zakręcić silnikiem na zimno, ale będzie wymagało to większej siły i silnik nie wykona już kilkunastu obrotów, tylko kilka. Ale podczas pracy silnika to dodatkowe ciśnienie zwiększy moment oddawany z silnika na wał, a większą pojemność cieplna dodatkowo spotęguje tą siłę. Doświadczenie jest proste i mało inwazyjne, wystarczy w dowolnym miejscu wstawić wentyl, uruchomić silnik pod obciążeniem generatora, zrobić kilka ruchów pompką i zobaczyć co się stanie. Zdaje sobie sprawę że efekt będzie krótkotrwały i przez nieszczelności silnik będzie dążył do wyrównania ciśnień, a doświadczenie zakłada włożenie dodatkowej pracy poprzez pompowanie. Teoretycznie jeśli silnik byłby dostatecznie szczelny, a z wałem połączony tłok bardzo małej pompy, która podczas pracy zwiększała by ciśnienie w silniku, to jest możliwe uzyskanie większej mocy na wale, mimo , że część pracy pochłonie pompa. Takie "Turbo doładowanie". Myślę tu o pompie rzędu kilkunastu- kilkudziesięciu cm3, to zależy od realnej szczelności silnika. Jeśli jednak szczelność silnika jest bardzo słaba powyższe rozwiązanie z doładowaniem nie ma sensu, ale ową szczelność można sprawdzić w proponowanym doświadczeniu: jeśli moc będzie rosła tylko na krótką chwilę po lub tylko w trakcie pompowania - szczelność jest słaba, jeśli po napompowaniu utrzyma się przez kilka minut - szczelność jest doskonała i można myśleć nad doładowaniem.
@Lechoslowianin
@Lechoslowianin 6 ай бұрын
@@Arbaql Właśnie ze szczelnością nie jest najlepiej. Powoli ale ucieka a z siłownikiem tłokowym jeszcze szybciej. Trudno jest zlokalizować przeciek ale jest to do zrobienia. Myślę że na jakimś etapie zrobię taka próbę
@jesteszmiana5915
@jesteszmiana5915 5 ай бұрын
Być może mój pomysł jest szalony ale czy można zastosować płyty ze szkła hartowanego?
@Lechoslowianin
@Lechoslowianin 5 ай бұрын
Nie za bardzo, szkło to izolator dla ciepła
@Arbaql
@Arbaql 7 ай бұрын
To nie takie proste. Aluminium ma też znacznie większą rozszerzalność cieplną, proszę zajrzeć do książki, obawiam się że nity zostaną zerwane od naprężeń. Zdaje sobie sprawę że mój komentarz nie jest zbyt optymistyczny. Z wielkim zainteresowaniem śledzę Pańskie poczynania i jestem pełen podziwu i zachwytu z jakości wykonania maszyny, jednak moje przemyślenia na temat silników tego typu są kompletnie inne od Pańskich i nie szukał bym przyczyny w blachach. Co prawda stal nierdzewna jest izolatorem ciepła w pewnym sensie, jednak 4mm to nie jest bariera, przypuszczam, że gdy w palenisku jest 600stopni, to w komorach blacha ma 580stopni. Przez powierzchnię wymiany ciepła można rozumieć powierzchnię styku z powietrzem. Płaska blacha będzie miała dużo mniejszą powierzchnię wymiany ciepła, niż taki sam arkusz blachy żebrowanej. Może warto by było wprowadzić jakieś sondy do wnętrza i sprawdzić temperatury przed podjęciem decyzji.
@Lechoslowianin
@Lechoslowianin 6 ай бұрын
Tak właśnie zrobię
@Arbaql
@Arbaql 6 ай бұрын
Najlepiej użyć termopar , większość może mierzyć temperaturę do blisko 1000stopni bez uszkodzenia, a ich pomiar zwykle nie przekracza błędu 1%, na przykład termopara typu K
@Lechoslowianin
@Lechoslowianin 6 ай бұрын
@@Arbaql Właśnie taki mam
@cakedekor
@cakedekor 7 ай бұрын
aluminium i miedź utlenia się szybko , powstaną dziury
@tubas2000
@tubas2000 7 ай бұрын
cytat - "W miejscach, w których aluminium styka się z innymi metalami, zwłaszcza z miedzią, mosiądzem lub stalą, może ono ulegać tak zwanej korozji kontaktowej. Przyspieszenie korozji aluminium następuje w środowisku wilgotnym. Rozwija się wówczas korozja elektrochemiczna."
@Lechoslowianin
@Lechoslowianin 6 ай бұрын
Tak, powstaje ogniwo galwaniczne, ale potrzebna jest wilgoć. Tu jej raczej nie będzie
@teresabukowska8326
@teresabukowska8326 6 ай бұрын
​@@Lechoslowianinmoże być od drewna, jego spalania, suche też ma ileść wilgoci
@Lechoslowianin
@Lechoslowianin 6 ай бұрын
@@teresabukowska8326 Wiem, styk dwóch różnych metali to złe połączenie
@teresabukowska8326
@teresabukowska8326 6 ай бұрын
@@Lechoslowianin zwłaszcza w takim środowisku pracy. Jakoś nie widzę tego, ani zamiany na Ali ani na miedź, może jeszcze zwykła stał ale tu też jest ale
@Lechoslowianin
@Lechoslowianin 6 ай бұрын
@@teresabukowska8326 no właśnie, będzie się utleniać
@qwertyqwertyx8188
@qwertyqwertyx8188 7 ай бұрын
То чувство когда случайно выучил польский,😮😮😮пытаясь понять принцип работы этого хренового двигателя,язык я теперь понимаю интересно мне гражданство польши теперь дадут ?или я в пустую просмотрел все эти видео 😮😮😮😮😮😮
@Lechoslowianin
@Lechoslowianin 6 ай бұрын
Гражданство вы не получите, но знание иностранного языка может оказаться полезным
@Fabi....
@Fabi.... 7 ай бұрын
1
@1fryderyk
@1fryderyk 6 ай бұрын
Ciekawy pomysł na siłownik. kzbin.info/www/bejne/aoGcYmasqdGheMU
@Lechoslowianin
@Lechoslowianin 6 ай бұрын
Przy obciążeniu i po nagrzaniu wydymało by go na boki. Ale pomysł fajny. Namierzyłem już polimer dwuskładnikowy z którego można odlać bardzo elastyczną membranę. Według producenta wytrzymuje 300 st. C. Zastanawiam się teraz jaki powinna mieć kształt
Piecogenerator 31. Jaki ma być wypornik
10:59
Lechosłowianin
Рет қаралды 2,9 М.
piecogenerator 28 Dalsze zmagania
11:20
Lechosłowianin
Рет қаралды 5 М.
Or is Harriet Quinn good? #cosplay#joker #Harriet Quinn
00:20
佐助与鸣人
Рет қаралды 50 МЛН
ПРИКОЛЫ НАД БРАТОМ #shorts
00:23
Паша Осадчий
Рет қаралды 4,6 МЛН
Piecogenerator 25.  Prądnica z silnika bldc z pralki
13:17
Lechosłowianin
Рет қаралды 33 М.
Piecogenerator 23. Nowy siłownik
8:32
Lechosłowianin
Рет қаралды 3 М.
Co masz JEŚĆ, żebyś stał się ludzkim PORSCHE? | Sports-Med
23:53
Sylwester & Wiktoria Kłos
Рет қаралды 1,5 М.
Piecogenerator 26  Pierwszy prąd
11:21
Lechosłowianin
Рет қаралды 136 М.
Mini obrabiarka. Tokarka balkonowa
8:33
Lechosłowianin
Рет қаралды 1,2 М.
Piecogenerator 27. Mała porażka
8:32
Lechosłowianin
Рет қаралды 9 М.
Piecogenerator 33. Pierścienie tłokowe
9:36
Lechosłowianin
Рет қаралды 2,8 М.
Piecogenerator 32. Konkurs. Kinematograf
11:13
Lechosłowianin
Рет қаралды 2,5 М.
Radiokonstruktor ze Składnicy Harcerskiej
13:30
Lechosłowianin
Рет қаралды 4,2 М.
STARCIE TRUMP - HARRIS. Kto wygrał debatę w USA? Analiza  | Rafał Michalski
27:53