Pierwsza wojna światowa: Wyścig zbrojeń i odliczanie. Trójprzymierze i Trójporozumienie

  Рет қаралды 8,193

Międzywojnie

Międzywojnie

5 ай бұрын

Pierwsza wojna światowa: Wyścig zbrojeń i odliczanie. Niemcy i Wielka Brytania rywalizują w budowie Drednotów. Rosja nie traci czasu i po rewolucji 1905 roku i klęsce pod Tsushimą zbroją się na potęgę i inwestują w kolej. Zawiązują się sojusze; Trójprzymierze i Trójporozumienie. Trwa odliczanie i oczekiwanie na pretekst. Dla Niemiec i zacofanych, słabnących Austro-Węgier wojna jest ostatnią szansą - „Teraz albo nigdy!” mówią Austriacy w 1914 roku.
Gościem jest Szymon Gornowicz, twórca kanałów historycznych:
Silva Rerum:
/ @sgsilvarerum
XXwiecznie:
/ @xxwiecznie
WarEncyclopedia:
/ @warencyclopedia
🔔 SUBSKRYBUJ bit.ly/Miedzywojnie
👍 FACEBOOK / miedzywojnie.kanal
#wojna #Niemcy #historia

Пікірлер: 63
@miedzywojnie
@miedzywojnie 3 ай бұрын
☕ Wesprzyj nas poprzez BuyCoffee: buycoffee.to/miedzywojnie
@iowa406
@iowa406 5 ай бұрын
Pan rozmówca się myli co do roli kolei w dzisiejszej logistyce wojskowej. W cywilnej też nie jest drugorzędna, jest na równi z drogową, a na pewno przed lotniczą. Natomiast w logistyce wojskowej nadal obok wodnej ma kluczową rolę. To co jest w stanie przewieźć jeden pociąg musi wieźć 100 ciężarówek.
@PlacHalleraPragaPln
@PlacHalleraPragaPln 5 ай бұрын
Dzieki za program. Wiele interesujacych szczegolow. Zgadzam sie z komentarzami, ze tak zagmatwany temat jak geneza Wielkiej Wojny wymagalby rozbicia na kilka odcinkow i rozpisania "scenariusza" programu. Za to jest pospiech aby upchac jak najwiecej informacji w ograniczonym czasowo programie
@miedzywojnie
@miedzywojnie 5 ай бұрын
Bierzemy do siebie!
@botchulaz2823
@botchulaz2823 8 күн бұрын
Fantastyczny materiał ❤
@cycusid
@cycusid 5 ай бұрын
Jakość dźwięku fatalna, skaczecie z tematu na temat a do tego mnóstwo reklam. Raczej nie wrócę na ten kanał.
@BudziTsu
@BudziTsu 4 ай бұрын
Jeżeli kolejne materiały o takiej charakterystyce dyskusji będą nadal miały tak słabo ustawione parametry dźwięku to tragedia. Czeka was kapitulacja na KZbin 😢
@zarkadiusz123
@zarkadiusz123 5 ай бұрын
Panowie ja wiem że macie ego wielkości Eurazji ale dla takich maluczkich jak ja myślących, o zgrozo, logicznie ta dyskusja jest pusta i niezrozumiała. Jest taki dokument w necie, który krok po kroku opisuje wydarzenia tu opisywane. Radzę jeszcze raz ogarnąć temat w sposób merytoryczny a nie fosować dyskuję na poziomie piaskownicy.
@bozyczko5826
@bozyczko5826 5 ай бұрын
Jeden wielki chaos, tak można podsumowanie ten podcast. Nie da się tego słuchać. Trzy razy próbowałem...tego szymka to chyba z bazaru wzięliście.
@iowa406
@iowa406 5 ай бұрын
Kocioł Bałkański zasługuje na osobny odcinek. Z resztą ten termin właśnie wtedy się narodził. Główne składniki tego kotła to: Serbia, Czarnogóra, Chorwacja, Słowenia, Bułgaria, Wegry, Rumunia, Grecja, Albania i Turcja. Jednak swoje łyżki i przyprawy wsadzali też Austryjacy, Rosjanie, Włosi i Brytole.
@Deveriell
@Deveriell 5 ай бұрын
Francuzi mieli lepszy karabin w 1870, ich chassepot był o klasę wyżej niż pruski dreyse. Jeszcze Ruś Czerwona to region wokół Lwowa (czesciowo rowniez w obecnej Polsce np. Chełm czy Przemyśl) i nie ma ona wiele wspólnego z Rosją.
@kryst8733
@kryst8733 5 ай бұрын
Znaczenie terminu Ruś Czerwona zmieniało się wraz z czasem. Nim ostatecznie przylgnęło do mniej więcej Galicji wschodniej określało również tereny aż do Moskwy
@jezalb2710
@jezalb2710 5 ай бұрын
​@@kryst8733bzdura
@fernandor8186
@fernandor8186 5 ай бұрын
​@@kryst8733 Ruś Czerwona to terenny od IX wieku zamieszkiwane przez Lędzian, czyli plemię zachodniosłowiańskie które wraz z resztą plemion lechickich stowrzyło naród polski a tym tereny tzw. Ruś Czerwonej to ziemie rdzennie polskie.
@kryst8733
@kryst8733 5 ай бұрын
@@fernandor8186 Rzecz w tym, że począwszy od XI wieku zaczęła się ruteinizacja Lędzian, która ostatecznie całkowicie się powiodła (ciężko więc zatem mówić o tworzeniu narodu polskiego przez plemię rusińskie, zwłaszcza, że naród polski, podobnie jak inne nowoczesne narody, powstał dopiero w XIX wieku). Na takiej podstawie można twierdzić, że dolny Śląsk i Pomorze zachodnie to ziemie rdzennie niemieckie bo tamtejsza ludność tworzyła naród niemiecki ;)
@zarkadiusz123
@zarkadiusz123 5 ай бұрын
Rosja to fałsz. To był kraj moskiewski do 1701 roku. Poczytaj Mickiewicza "Pan Tadeusz" jak ówcześni nazywali przybyszów z Moskwy. Prawdziwa Rosja to Kijów z przyległościami. Pdobna sytuacja jest na bliskim wschodzie gdzie jast prawdziwa Judea a Palestyna to wyrób muzułmańskich agresorów.
@tomaszgut4841
@tomaszgut4841 3 ай бұрын
Po Cushimie ocalały 3 krążownik typu nowik, jednym z nich była Aurora. W 1905 roku nie istniała taka klasa okrętów jak niszczyciel. W rosji do I ws nie odbywała się gry wojenne, co było praktyką np. W Niemczech.
@iowa406
@iowa406 5 ай бұрын
Nazwa carskiego Petersburga ma korzenie w języku flamandzkim/niderlandzkim, nie niemieckim. Dopiero pokomunistyczny dostał nazwę o korzeniach niemieckich. Więc to miasto nosiło/nosi 4 nazwy: Petersburg ( flamandzki), Piotrogród, Leningrad, Petersburg ( niemiecki). W Brytani np Pierwszym lordem Admiralicji w momencie wybuchu wojny był Louis Battenberg. Jednak zmienił nazwisko na Mountbatten.
@raulkramarski2082
@raulkramarski2082 5 ай бұрын
Super materiał
@ukkam7656
@ukkam7656 4 ай бұрын
jak kolejny raz słucham o niemieckim "etosie pracy" to nie wiem czy mam sie smiac czy płakać
@andrewyouknowme7104
@andrewyouknowme7104 5 ай бұрын
Panowie zrobcie odcinek o upadku caratu w Rosji, az do wojny i Rewolucji, chetnie bym obejzal
@miedzywojnie
@miedzywojnie 5 ай бұрын
Będzie!
@andrewyouknowme7104
@andrewyouknowme7104 5 ай бұрын
​@@miedzywojniepodziekowac xx wogole swietny kanal gratulacje, na polskim KZbin kanaly historyczne to z reguly 1939, kampania wrzesniowa, pistolety Vis i zolnierze wykleci, w koncu cos swiezego, powodzenia
@gregorvanstroyny3762
@gregorvanstroyny3762 2 ай бұрын
1:05:20 Pojecie "Burgfrieden" mozna przetlumaczyc jako "pokoj zamkowy". Ale co to znaczy? To pojecie pochodzace ze sriedniowiecza, oznaczalo ono przymusowy pokoj w obrebie zamku czy jego murach. W praktyce granica ta siegala poza zamek i jezeli nie bylo jakis naturalnych przeszkod terenowych (rzeka, grzebien gor czy sciana lasu) to oznaczalo sie ja specjalnymi slupami (zazwyczaj kamiennymi) - Burgfriedensäule (wart zagooglowac). W obrebie tej granicy byla zabroniona, pod najsurowszymi karami, wszelkiego rodzaju Fehde czyli krwawe wasnie rodow, zatargi czy zwady. Tu w fimiku chodzi oczywiscie o to ze wszystkie te wtedy sklocone partie niemieckie w tym jednym temacie beda trzymac sztame.
@skibbs2404
@skibbs2404 5 ай бұрын
Informacje bardzo ciekawe, ale dźwięk fatalny. Zmuszam się do słuchania. Proponuję słuchać na 0,75. Czekałem na wzmiankę o ewenemencie, gdy von Moltke (młodszy) stracił przytomność w czasie narady Sztabu Generalnego. Czy to jest prawda? Pozdrawiam
@WesolyDrab
@WesolyDrab 4 ай бұрын
48:30 Pan profesor zapomina że na początku XX wieku wiele ludów słowiańskich bardziej było za monarchią Habsburgów niż sami Niemcy austriaccy których ciągnęło do Rzeszy. Fakt Cesarstwo nie posiadało dużego rozwoju technologicznego ale z drugiej strony rozwijało się instytucjonalnie zapewniając poziom wolności na równi z dzisiejszymi standardami. Warto też zwrócić uwagę że pomimo swoich słabości i wielonarodowosci to właśnie Austria dzielnie stawiała opór Rosji wygrywając pod Krakowem czy stawiając odpór na włoskim froncie.
@adamgryczman2307
@adamgryczman2307 5 ай бұрын
Poprawcie dźwięk bo jest fatalny...
@tomaszgut4841
@tomaszgut4841 3 ай бұрын
W 1900 ministrem ds kolonii był ojciec Newila Chamberlain, to był 3 minister pod względem ważności .
@piotr9811
@piotr9811 5 ай бұрын
Fatalna akustyka nagrania!!!
@komen9802
@komen9802 5 ай бұрын
Świetny odcinek ✌️ jedyne co bym może zaproponował to żeby przed nagrywką sprawdzić czy nie ma przegłosu bo czasem to dosyć mocno słychać
@henryk9150
@henryk9150 5 ай бұрын
Chwilami w ogóle nic ie słychać. A największą bitwa morska to nie pod Helgolandem, ale pod Skagerrakiem. Inaczej jutlandzka.
@zarkadiusz123
@zarkadiusz123 5 ай бұрын
Świetny? Przecież panowie skaczą jak żaby z tematu na temat i nie ma tu żadnej chronologii tylko przepychanka kto więcej wie w temacie którego nie ma zamiaru uporządkować w sposób logiczny.
@AdamAdam-il1yu
@AdamAdam-il1yu 3 ай бұрын
Panie zainwestuj Pan w mikrofon.
@viribusunitis2124
@viribusunitis2124 4 ай бұрын
Jedna uwaga: pancernik nieprzypadkowo był nie tyle symbolem co wyznacznikiem potęgi państwa z uwagi na ważny a ZUPEŁNIE nieporuszony temat (a będący de facto przyczyną rywalizacji i wyścigu mocarstw)- KOLONIALIZM. Najsilniejsze państwo kolonialne Wlk.Brytania wyznacza kierunki rozwoju państwa - silna PRZEMYSŁOWA metropolia (wytwórca towarów) i kolonialny zasób surowcowy i odbiorca towarów . Dlatego też tak OGROMNE znaczenie transportu - MORSKIEGO ( statki) i LĄDOWEGO ( kolej) oraz środków zapewniających BEZPIECZEŃSTWO transportu czyli floty ( z pancernikiem na czele). Śladem Wlk.Brytanii podążają Niemcy, Rosja , Francja, Holandia czy Japonia.
@iowa406
@iowa406 5 ай бұрын
Bzdura, że Niemcy by w 17-ym dogoniły Brytanię w kapital szipach ( czyli okręty liniowe i krążowniki liniowe). Sytuacja w momencie wybuchu wojny: Niemcy 9 OL i 4KRL w służbie plus 4 OL w budowie oraz 1 KRL w budowie. W planach 2 OL i 1 KRL. Brytania: w służbie 13 OL 6 KRL. W budowie 8 OL, 4 KRL. W planach 7 OL i 2( w sumie 3 kolejne można zaliczyć dodatkowo) KRL które jednak zastąpiły 2 z OL. Prawdziwą konkurentką do dominacji w dednoutach dla Royal Navy była US Navy, nie Kaiserichmarine.
@iowa406
@iowa406 5 ай бұрын
Poza produkcją stali, Niemcy mieli inną istotną przewagę nad Brytanią. Jest to możliwości arsenałów do produkcji wież działowych na capital ship'y. W 1914 Brytania mogła takich wyprodukować 35, Niemcy 50. Ameryka 40. Do tego dochodzą doki dla dużych jednostek. I tu Niemcy są daleko w tyle za Brytanią i Ameryką. Nie mają tyle, i nie mają tak dużych, oraz nie są w stanie ich szybko budować.
@jancebula7545
@jancebula7545 Ай бұрын
Jakość momentami straszna
@gretakedzierska5071
@gretakedzierska5071 5 ай бұрын
Jakosc glosu straszna....
@komen9802
@komen9802 5 ай бұрын
Początki zawsze są trudne
@ultimathule1000
@ultimathule1000 2 ай бұрын
PYTANIE: mam prywatną sprawę: mój pradziadek służył w kuk Eisenbahn Regiment. Na zdjęciu wszystko się zggadza: ma mundur, bagnet, Feldkappe, gwizdek kolejarski. Ale na czapce ma napis: II V.D. Domyślam się, że jest to nazwa jednostki, w której służył. Przeszukałem już ogromną ilość archiwów, stron, zdjęć, filmów, ale nic nie znalazłem. Gdzie można się czegoś o tym dowiedzieć? W internecie jest dużo stron o oddziałach frontowych (IR, kawaleria, flota, lotnictwo), ale o oddziałach kolejowych jest bardzo mało. Może są jakieś zbiorcze archiwa w Austrii? A może w Polsce są jakieś zasoby o Polakach w armii c-k? (znalazłem tylko jakiś film, ale to było coś o dezerterach).
@ultimathule1000
@ultimathule1000 2 ай бұрын
Ten napis na czapce jest taki: - u góry "II" - poniżej: "V.D." V to może być "Verkehr", "Versicherung" D to np "Dienst". Ale próbowałem już wszystkie możliwe opcje i nic.
@ultimathule1000
@ultimathule1000 2 ай бұрын
Koledzy ! Pomóżcie ! Hilfe!
@tomaszgut4841
@tomaszgut4841 3 ай бұрын
W styczniu i lutym 1915 flota angielska dysponowała przewagą tylko 1 lub 2 pancernikow nad Niemcami i wtedy Niemcy powinny wydać bitwę morską.
@ziemowitzmarzy1405
@ziemowitzmarzy1405 5 ай бұрын
A będzie coś o Kryzysie Marokańskim, jak i Maroku w czaie I Wojny Światowej, jak i po (Wojna Zajańska oraz Wojna o Rif)?
@kazikpazik9530
@kazikpazik9530 5 ай бұрын
Tam chodziło zapewne o hash ;)
@ziemowitzmarzy1405
@ziemowitzmarzy1405 5 ай бұрын
@@kazikpazik9530 Nie.
@kazikpazik9530
@kazikpazik9530 5 ай бұрын
@@ziemowitzmarzy1405 wiem to byl slaby zart :(
@ziemowitzmarzy1405
@ziemowitzmarzy1405 5 ай бұрын
@@kazikpazik9530 😞
@tomaszgut4841
@tomaszgut4841 3 ай бұрын
Czas mobilizacji armii Niemiec to 2 tygodnie, a armii Rosji to 6 do 12 tygodni i tyle czasu mieli Niemcy na pokonanie Francji.
@arekt5305
@arekt5305 5 ай бұрын
Pogłos irytuje tylko to denerwuje
@haukahauke2160
@haukahauke2160 5 ай бұрын
7:28 Panowie Profesorowie pragnę zaznaczyć że o obecnym "Czasie" to samo mówi się o Rosji i rozpadzie tych wszystkich republik łącznie z Sybirem na mniejsze państwa.. Wspomnicie kiedyś te słowa.
@dawidpoland4829
@dawidpoland4829 3 ай бұрын
Nic nie słysze
@dariuszbudziszewski2788
@dariuszbudziszewski2788 5 ай бұрын
Nie no , ... chu...wy rozmowca . Nie polecam
@marcinkurier6143
@marcinkurier6143 2 ай бұрын
Tego czlowieka nie da się słuchać. Strasznie niewyraźnie mówi.
@Ravsawicki1
@Ravsawicki1 5 ай бұрын
Tamta zaczęła się w czasie rodzin królewskich, skończyła się nacjonalizmami. Ta zacznie się nacjonalizmami, skończy religijnie.
@stachemyljan3318
@stachemyljan3318 27 күн бұрын
O. Nostralamus się znalazł 😂
@azaellucyferion448
@azaellucyferion448 5 ай бұрын
Panowie macie wiedzę 👍 , ale przeszkadzacie jeden drugiemu , z tematu na temat 🫣. Może jakiś scenariusz ,- powodzenia 🤘👌🤘...
@MacKorn75
@MacKorn75 5 ай бұрын
Wlasnie miałem pisać, że facet może i ma dobrą wiedzę, ale sposób przekazania - żenuła.
@user-vt8lp7vd6l
@user-vt8lp7vd6l 5 ай бұрын
Dźwięk tragedia.
@slawomirzdebiak1972
@slawomirzdebiak1972 Ай бұрын
Pogłos jest
Pakt Ribbentrop-Mołotow - nieszczera umowa bandytów.
46:37
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 125 М.
Lotnictwo I Wojna Światowa
43:47
Adam Sobolewski
Рет қаралды 24 М.
Василиса наняла личного массажиста 😂 #shorts
00:22
Денис Кукояка
Рет қаралды 10 МЛН
Heartwarming: Stranger Saves Puppy from Hot Car #shorts
00:22
Fabiosa Best Lifehacks
Рет қаралды 18 МЛН
When You Get Ran Over By A Car...
00:15
Jojo Sim
Рет қаралды 15 МЛН
Children deceived dad #comedy
00:19
yuzvikii_family
Рет қаралды 8 МЛН
II wojna światowa - narodziny nowoczesnej armii
47:25
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 108 М.
5 bzdur o Hitlerze, których lepiej nie powtarzać
35:22
Grzegorz Bobrek
Рет қаралды 1,8 МЛН
Rosyjska wojna domowa - krótki zarys wydarzeń
42:38
Marcin Strzyżewski
Рет қаралды 130 М.
Brest 1944. Bitwa która zaszokowała Amerykanów.
42:15
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 125 М.
Plan „Walkiria". Jak niemieccy generałowie chcieli obalić Hitlera
52:08
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 123 М.
Dlaczego Czechosłowacja poddała się bez walki?
38:43
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 217 М.
Cezara Wojna Domowa, Dyktatura i Śmierć | 50-44 p.n.e.
2:31:13
Podcast Mroczne Wieki
Рет қаралды 139 М.
Василиса наняла личного массажиста 😂 #shorts
00:22
Денис Кукояка
Рет қаралды 10 МЛН