Рет қаралды 88,682
Lovačka avijacija RV i PVO JNA počela je da zaostaje za okruženjem već krajem 70-tih godina kada je odlučeno da se ne nabavi sovjetski lovac MiG-23 čime je do dolaska MiG-ova 29, preskočena jedna generacija borbenih aviona.
Umesto toga nabavljana je poslednja verzija MiG-a 21, od 1977. do 1983. isporučen je 91 avion MiG-21bis. To je samo donekle poboljšalo mogućnosti LA ali je i nova verzija MiG-a 21 čak i za to vreme imala veoma skromne mogućnosti kada su u pitanju radar, elektronska oprema i naoružanje.
Može se čak reći i da je inventar bio zastareo, a Jugoslavija i dalje nije posedovala rakete vazduh-vazduh srednjeg dometa.
Imajući u vidu mogućnosti raspoloživih aviona i potreba naše avijacije, tadašnje vojno i političko rukovodstvo donelo je odluku da se Ratno vazduhoplovstvo mora ''osvežiti'' modernijim letelicama.
Dilema je bila da li ostati na liniji saradnje sa Sovjetskim Savezom ili se okrenuti lovcima sa Zapada. U opticaju su bili francuski Miraž - 2000, američki F-16 i sovjetski MiG-29
Novi lovci je trebalo da budu prelazno rešenje do dolaska našeg lovca NA, supersoničnog višenamenskog lovca 4. generacije (koji je trebalo da bude uveden u avijaciju sredinom 90-ih, ali se uoči raspada zemlje odustalo od projekta)
MiG-29 je u drugoj polovini 80-tih bio najbolji ali ujedno i jedini frontovski lovac koji je tadašnji Sovjetski Savez mogao da ponudi na tržištu. Nabavka ovog aviona bila je i jedino rešenje za tradicionalne kupce sovjetskog naoružanja jer je tada samo MiG-29 bio lovac 4. generacije koji je bio odobren za izvoz.
Zbog povoljnije cene, ali pre svega, zbog onog što je taj avion predstavljao u tom trenutku, izbor je pao na MiG-29 i u Moskvi je dogovorena kupovina prve eskadrile.
Za preobuku na 29-ku je u jesen 1986. određena je 127. lovačka eskadrila, 204. lovačkog avijacijskog puka koji je od svog osnivanja gotovo uvek prvi primao u naoružanje novi tip lovačkog aviona.
Polovinom septembra iste godine počeo je kurs ruskog jezika za 14 pilota i 30 tehničara radi preobuke na avion MiG-29. Prve pripreme su završene 20. februara 1987. a preobuka na novi lovac je trajala od 29. juna do 26. septembra 1987. Obuka 12 jugoslovenskih pilota vršena je u Lugovaji dok je 28 pripadnika vazduhoplovno-tehničke službe upućeno na obuku u Frunze.
Grupu pilota predvodio je tadašnji komandant 204. lap-a potpukovnik Ljubiša Veličković a u njoj su još bili potpukovnik Valerij Bugarinović, major Hajrudin Hodžić, kapetani I klase Željko Mendaš, Petre Maksimov, Ljubiša Kulačin, Ivica Jakopčić, Predrag Milutinović i Vlaja Miletić, i kapetani Mirčeta Jokanović, Slavko Matanović i Željko Babi.
Tada najmlađi u pilotskoj ''reprezentaciji'' ratnog vazduhoplovstva JNA bio je Mirčeta Jokanović, gost emisije ''ZONA DEJSTVA''.
Sa nekadašnjim komandantom 127. lae i 204. lovačko - avijacijskog puka, razgovarali smo o nabavci prvih 29-ki, o tome kako je tekla obuka u SSSR-u, zanimljivim anegdotama koje su obeležile boravak naših pilota u udaljenim delovima Sovjetskog saveza, planovima da se kupi još jedna eskadrila koja je trebalo da bude stacionirana na aerodromu Željava.
Pukovnik Jokanović nam otkriva i kako su on i njegove kolege sačuvali MiG-ove 29 tokom sukoba u bivšoj Jugoslaviji.
Saznaćete i zašto nije izvšen remont 29-ki 90-ih godina i da li su sankcije i nedostatak novca bili prepreka, ili pogrešna politika rukovodstva SR Jugoslavije.
Pitali smo ga i za mišljenje o upotrebi avijacije tokom NATO agresije i zašto piloti 127. lovačko avijacijske eskadrile koji su poleteli u borbu sa neispravnim avionima, nisu dobili orden narodnih heroja.
#MircetaJokanovic #pilot #mig29
Gledajte nas na kablovskoj televiziji:
MTS - kanal 505
Supernova - kanal 69
Pratite nas na:
Fejsbuku: / tvfront
Instagramu: / tv_front
TikToku: / tv_front
Tviteru: / televizijafront