"Niebezpieczne są wolty czy ampery?"

  Рет қаралды 229,954

Piotr Górecki

Piotr Górecki

6 ай бұрын

Q022 - Praktyczne eksperymenty i pomiary są pokazane w drugiej części filmu. Z pierwszej części dowiesz się, jakie napięcia i prądy są bezpieczne dla człowieka, a jakie są śmiertelnie groźne? Film wyjaśnia też nieporozumienia i nieścisłości, dotyczące potocznych nieprecyzyjnych określeń i sformułowań.
Więcej informacji o mnie i czasopiśmie, które aktualnie wydaję:
piotr-gorecki.pl
Zaprenumeruj czasopismo Zrozumieć Elektronikę przez Patronite:
patronite.pl/Zrozumiec-Elektr...

Пікірлер: 794
@Vasesentirel
@Vasesentirel 6 ай бұрын
Kurcze przecież to co pan mówi jest 1000 razy lepsze niż lekcja fizyki w szkole, prosto i na temat a w dodatku z humorem i świetnym wytłumaczeniem! Brawo!
@epolpier
@epolpier 6 ай бұрын
A czego sie takiego dowiedziales konkretnie ? Moze zamiast spac na lekcji fizyki warto na niej po prostu uwazac....
@pavelcrux1667
@pavelcrux1667 6 ай бұрын
a co w fizyce ma byc humorystycznego... Fizyka jest trudna i jest jedną z nauk praktycznych. Jest scisle powiązana z matematyką i chemią. tam nie ma nic humorystycznego tylko .. cala masa liczenia.
@SiekaZNetaTV
@SiekaZNetaTV 6 ай бұрын
​@@pavelcrux1667Z tym, że cała sztuką fizyki jest ZROZUMIEĆ, gdy już to zrobisz liczenie nie staję się czymś niewykonalnym... Tutaj Pan jest pasjonatem, to widać. Taki gość w dzisiejszych czasach nie będzie nauczycielem, ponieważ mu się to nie opłaca... System edukacji drodzy Państwo nabija statystyki a nie uczy..
@user-tj3dp3mb2q
@user-tj3dp3mb2q 6 ай бұрын
Moje lekcje właśnie takie są 😅
@bartomiejtudryk5649
@bartomiejtudryk5649 6 ай бұрын
nie da się słuchać tego chaotycznego pierdolenia
@adammikoajczyk4902
@adammikoajczyk4902 2 ай бұрын
Cieszy mnie fakt, że można w necie spotkać takich ludzi jak pan, którzy w sposób przystępny i ciekawy tłumaczą takie zagadnienia.
@misiekmiskowski138
@misiekmiskowski138 6 ай бұрын
KZbin powinien składać się tylko z filmów takich jak ten, przekazujących wiedzę i wartość merytoryczną podaną w prosty zrozumiały sposób.
@bartomiejtudryk5649
@bartomiejtudryk5649 6 ай бұрын
nie da się słuchać tego chaotycznego pierdolenia
@KeithFlint350
@KeithFlint350 6 ай бұрын
Powinno się chcieć szukać takich rzeczy
@tymdo
@tymdo 6 ай бұрын
nie tylko, bo dawka odmóżdżenia każdemu się czasem przydaje, ale zdecydowanie powinny one być dużo bardziej promowane (niestety nie tak działa psychologia i przepakowane dopaminą dynamiczne filmy youtuberów pokroju GENZIE trafiają do dużo większego grona, zatem odpowiadają bardziej reklamodawcom, dzięki czemu tego typu filmy nie będą rekomendowane "przeciętnemu kowalskiemu" na głównej. Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze)
@misiekmiskowski138
@misiekmiskowski138 6 ай бұрын
@@tymdo aż mnie zaciekawiłes co to te genzie...obym nie żałował...
@misiekmiskowski138
@misiekmiskowski138 6 ай бұрын
@@tymdo ok.. byłem, widziałem i mam prośbę, nie podrzucaj mi więcej pomysłów 😆
@ijontichy6070
@ijontichy6070 6 ай бұрын
Jako dzieciak przeżyłem (jak widać😄) bardzo groźne porażenie prądem . Było to w piwnicy naszego domu zalewanej często wodami gruntowymi . Chodziło się po mokrych cegłach poukładanych na posadzce z kilkucentymetrową warstwą wody. Poraziło mnie od uszkodzonej oprawy żarówki którą trzymałem w ręce .Pamiętam doskonale do dzisiaj jakie mocne skurcze szarpały mnie ,ciało moje zgięło się tak ,że przedramionami dotykałem nóg nad kolanami . Usiłowałem krzyczeć 'Ratunku prąd mnie złapał!" Na szczęście mój Brat usłyszał jak to opisał" bełkot" i niewiele myśląc zrobił to co powinien doskoczył od razu do licznika i wykręcił bezpieczniki. Dopiero po tym zeszedł do mnie ,a ja po odłączeniu napięcia leżałem w wodzie ,ale nie straciłem przytomności.Brat uratował mi życie, co Mu będę pamiętał póki żyję! Nikomu nie życzę porażenia prądem. Na szczęście oddziaływanie prądu było krótkotrwałe ok. 20 do 30 sekund i nie odniosłem poważniejszych skutków, jedynie miejscowe lekkie poparzenia dłoni i skóry na przedramionach i na nogach . Na zakończenie dodam, że pracowałem później w branży elektrycznej ,ale wspomnienie pomagało mi ,by przestrzegać BHP (ośmieszanego przez wielu ). Pozdrawiam! Edit ! przypomnę ,że w zamierzchłej epoce lampowych TV w czarno-białych OTV generator wysokiego napięcia produkował 16 kV, a kolorowej TV (słynne Rubiny ) 25 kV potrafiło przebić izolację wkrętaka ,gdy na szybko sprawdzało się czy mamy wysokie na cewce☠. Nie robiło szkody ale dziurkę w skórze tak😁
@gracjanstanosky9698
@gracjanstanosky9698 6 ай бұрын
Klamiesz. Takich rzeczy(wypadkow) sie nie pamieta, kopnelo Cie a reszte, jak to dziecko sobie zmysliles.
@ijontichy6070
@ijontichy6070 6 ай бұрын
@@gracjanstanosky9698 Zdziwisz się, ale pamiętam
@gracjanstanosky9698
@gracjanstanosky9698 6 ай бұрын
​@@ijontichy6070 Pamietasz?😆 Krzyczales "ratunku prad mnie zlapal" ? Mialem stycznosci ze srednimi napieciami i jedyne co udalo mi sie powiedziec, to, kurfa ale juz po zdarzeniu.Nie slyszalem, by ktokolwiek zdolal cokolwiek powiedziec przy porazeniu.
@ijontichy6070
@ijontichy6070 6 ай бұрын
@@gracjanstanosky9698 Opisałem Ci w jakich warunkach to się zdarzyło ,nie będę namawiać byś sprawdził . Polecam też intensywnie ćwiczyć umiejętność czytania ze zrozumieniem tekstu, zacznij od krótszych niż ten mój wpis😉
@subufer7560
@subufer7560 6 ай бұрын
​@@gracjanstanosky9698Niekoniecznie kłamie. Znam osobę, która dwa razy była poważnie rażona prądem elektrycznym. Człowiek trzymał niesprawną, aluminiową wtyczkę przewodu "siłowego" i próbując iść, starał się wzywać pomocy. Bliski krewny wyłączył zasilanie przewodu. Drugie "zajście", miało podobny przebieg. Autor filmu bardzo trafnie wyjaśnił, że najważniejszą kwestią są konkretne okoliczności, "towarzyszące" takiemu wypadkowi: (wilgotność skóry, podłoża, jakość "izolacji" obuwia, droga przepływu prądu przez ciało człowieka, stan zdrowia itd.)
@ERworkshop
@ERworkshop 6 ай бұрын
Świetny film! Szkoda, że nie tak wyglądają lekcje fizyki w szkołach średnich. Z 15 minutowego filmiku o prądzie można dowiedzieć się więcej i bardziej praktycznie, niż z całego semestru nauki w szkole. Dobra robota, oby tak dalej!
@mrozu267
@mrozu267 6 ай бұрын
Szkoda, że tak nie wyglądają lekcje nawet w technikum elektronicznym, ale to też zależy od szkoły i nauczyciela
@bartomiejtudryk5649
@bartomiejtudryk5649 6 ай бұрын
nie da się słuchać tego chaotycznego pierdolenia
@KeithFlint350
@KeithFlint350 6 ай бұрын
Podobnie wyglądają lekcje w Śl.TZN w Katowicah, a dodatkowo można wszystko wziąć w ręce 😎 będzie odcinek o wysadzaniu kondensatorów? 😀
@dionizyfajerka6615
@dionizyfajerka6615 6 ай бұрын
Semestr obejmuje co najmniej dwa działy fizyki. Tu o elektryczności powiedziane jest 0,1 %.
@luka-gq4lk
@luka-gq4lk 6 ай бұрын
dlaczego przy pomiarze natężenie przy prądzie stałym jest wyższe kiedy płynie przez serce/od dłoni, do dłoni/ niże tylko od kciuka do wskazującego? opór 10 cm powinien być mniejszy niż przez serce i tym samym natężenie powinno być większe. Dlaczego więc natężenie na krótkim odcinku było mniejsze niż przez całe ciało?
@wwiecha
@wwiecha 3 ай бұрын
Skończyłem dobre technikum elektroniczne. Skończyłem dobre studia mechatroniczne. Niewiele osób miało taki dar przekazywania wiedzy jak Pan, a ja dzięki Pańskim filmom mogę sobie odświeżyć wiedzę :) Dziękuję za ten kanał i za Pańską pracę nad nim, przedstawia Pan trudne tematy w prosty sposób - Czuć z ekranu Pańską pasję :)
@slowdiesel1044
@slowdiesel1044 2 ай бұрын
A w którym kraju to technikum i studia? Pewnie Niemcy.
@tomasz-waszczyk
@tomasz-waszczyk 6 ай бұрын
Gratuluję umiejętności przekazania ciekawej wiedzy!
@majcienable
@majcienable 6 ай бұрын
Nieczęsto zostawiam komentarz pod filmami, tutaj muszę zrobić wyjątek. Panie Piotrze - TOP !!! jakość - top, sposób podania - top, elokwencja - top. Mam nadzieję, że seria będzie trwać - na pewno będę śledził.
@piotrgorecki4274
@piotrgorecki4274 6 ай бұрын
Mam plany kilku serii filmów o różnych poziomach zaawansowania.
@piotrgorecki4274
@piotrgorecki4274 6 ай бұрын
to tylko surowy klip bez żadnej obróbki: kzbin.info/www/bejne/g5zFooykisxjfNE to ma być początek filmu B004
@bartomiejtudryk5649
@bartomiejtudryk5649 6 ай бұрын
nie da się słuchać tego chaotycznego pierdolenia
@ukasznowak3552
@ukasznowak3552 2 ай бұрын
@@bartomiejtudryk5649 Koleś, w kolejnym komentarzu pod jednym filmem ujawniasz swoje frustracje. Masz z tego jakąś przyjemność? Naprawdę współczuję. Tobie i całej twojej rodzinie, że musi się z tobą zadawać, musisz być bardzo fajnym gościem :)
@artgor4306
@artgor4306 6 ай бұрын
Jest nowy odcinek, dziękuję za wysiłek i poswiecenie. Pozdrawiam
@ReszkaMarcin
@ReszkaMarcin 6 ай бұрын
Świetny kanał Panie Piotrze, odkryłem go niedawno i bardzo mnie zaciekawiły Pana treści, pozdrawiam
@stachtm77
@stachtm77 2 ай бұрын
Jestem elektronikiem z wykształcenia z uprawnieniami G1 i niby wszystko to wiem, ale forma i lekkość przekazu sprawiła, że oglądałem film z przyjemnością.
@blekfut5763
@blekfut5763 2 ай бұрын
Gdybyś nie był - niewiele byś zrozumiał z tego co on mówi. Zapowiada "elektronikę dla laików" a potem się zapomina i komplikuje tak, że każdy laik się zgubi.
@patryk28091
@patryk28091 6 ай бұрын
Jestem pozytywnie zaskoczony , choć bawię się w elektryce , to uważam że Pański wykład w tak krótkim czasie przedstawiony na tym filmie , nie jeden temat w szkole trwający kilka tygodni jest tutaj zwięźle krótko i na temat przedstawione . Jestem po technikum samochodowym jako elektryk mechanik i też rozwinąłem się w elektryce wyżej po szkole . Wielkie brawa dla Pana i kłaniam się To są warte informacje nawet rzekłbym cenne , powinni Pana przedstawiać w szkołach chociaż na filmach gdzie kierunek dzieci i młodzieży jest skierowana w przyszłość elektroniki , ale też i dla osób nie znających zasad prący V , A czy Ohm . Pozdrawiam
@piotrgorecki4274
@piotrgorecki4274 6 ай бұрын
Dziękuję!
@albertwisniewski6104
@albertwisniewski6104 6 ай бұрын
Fajne te doświadczenia😄dziękuję za poświęcenie👍
@user-bl9op2en8o
@user-bl9op2en8o 4 ай бұрын
Pana to aż chce się słuchać. Pasja, zaangażowanie i ogromna wiedza a przy tym tak skromnie i zrozumiale to Pan tłumaczy. Pozdrawiam serdecznie.
@mariusz6927
@mariusz6927 6 ай бұрын
Pierwszy raz Pana oglądam ..Filmik tak krótki, a wyjaśnia wszystko.Zabija moc, czy impuls elektryczny wszystko jedno. Dziękuję bardzo i pozdrawiam.
@tymoteusz97
@tymoteusz97 6 ай бұрын
Jak zobaczyłem tytuł filmu, to zastanawiałem się jak bardzo mylnie będzie przedstawiony ten temat, gdyż bardzo wiele osób nie rozumie tej zależności między napięciem i natężeniem. Bardzo duże zaskoczenie na plus. Pan posiada ogromną wiedzę, ma świetne zrozumienie tematu i super te wiedzę przekazuje. Rzadko daje subskrypcję, ale tutaj od razu poleciała, muszę koniecznie obejrzeć więcej filmów. Myślę że mimo bycia elektrykiem mogę się sporo jeszcze tutaj doedukować
@alamaut9385
@alamaut9385 5 ай бұрын
Ja prdlę.. 30 lat temu uczono tego na lekcjacach fizyki w 6 klasie podstawówki.Ile masz lat człowieku? 3 klasa liceum?
@tymoteusz97
@tymoteusz97 5 ай бұрын
@@alamaut9385 Czego nie zrozumiałeś w mojej wypowiedzi? Skoro przyznaję że Pan dobrze wszystko tłumaczy i nie przedstawia tematu w mylny sposób, to chyba znaczy że wiem o czym mówi, prawda? Czytania ze zrozumieniem to na pewno akurat uczyli w podstawówce
@TheFerumn
@TheFerumn 5 ай бұрын
Wiele osób nie rozumie tej zależności, faktycznie. Niestety po komentarzach widzę że wiele osób nadal nic nie rozumie a sam film wyjaśnił temat tylko częściowo a nawet w pewnym sensie błędnie. Co gorsze widzę że wielu elektryków którzy z prądem pracują też nie rozumie takich zależności
@faraday2803
@faraday2803 6 ай бұрын
czekałem na ten odcinek z niecierpliwością. Pozdrawiam.
@ariatari2137
@ariatari2137 5 ай бұрын
Fajnie jak ktoś zgłębia te tematy z prądem Wolty, waty, ampery, miliamperogodziny czy jakoś tak, tranzystory itd
@specto1
@specto1 6 ай бұрын
Niesamowicie ciekawy wykład i ćwiczenia. Pozdrawiam serdecznie i zostawiam komentarz taktyczny
@_xtreme.
@_xtreme. 6 ай бұрын
super. w każdej szkole na lekcji fizyki powinni takie cos wytlumaczyc zeby ludzie mieli podstawy wiedzy a nie bali sie klem w aku dotknąc. Pozatym glos ma Pan taki ze sluchalem i myslalem ze Czarzasty mi tlumaczy zawiłości elektryki
@KimJestem-z9n
@KimJestem-z9n 6 ай бұрын
Dziękuję za ten materiał.. Fantastycznie Pan tłumaczy
@sali32123
@sali32123 6 ай бұрын
Bardzo dobry film i ciekawy sposób przekazania wiedzy. Oby wiecej nauczycieli fizyki mialo takie podejscie. Jest pan super!
@aarongoldberg2244
@aarongoldberg2244 5 ай бұрын
Ale mnie Pan pozytywnie zaskoczyl. Naprawdę swietny wykład, dykcja kultura wypowiedzi. Zostaje na dłużej i czekam na kolejne filmy. W szkołach jednak nic nie uczą 🙂👍
@ObiWanPL
@ObiWanPL 6 ай бұрын
było na głównej YT, myślę sobie a zobaczę co to i obejrzałem całość. Bardzo ciekawie opowiedziane bez zbędnego przedłużania, zostawiam subskrypcję.
@mr1964ful
@mr1964ful 4 ай бұрын
Bardzo przekonujący poradnik. To eksperymenty na żywym organizmie, z użyciem przyrządów pomiarowych. Pan się poświęca dla nauki ! 🤗
@TexturedPolak
@TexturedPolak 6 ай бұрын
Bardzo ciekawy i edukacyjny materiał. :)
@KrisEL-TV
@KrisEL-TV 6 ай бұрын
Pierwszy raz oglądam Pana odcinki i tutaj ten zrobił wrażenie, nigdzie tak bardziej szczegółowo nie oglądałem czy nie widziałem jak ktoś dotyka prądów😄, także mega!
@Vteka
@Vteka 6 ай бұрын
Pięknie, super wyjaśnione
@bajabongosoffgrid
@bajabongosoffgrid 6 ай бұрын
dzięki za ciekawy materiał
@Hubert452
@Hubert452 6 ай бұрын
Takich kanałów nam potrzeba! Mało który KZbinr chce coś przekazać społeczeństwu a pan to robi i w dodatku robi to świetnie!
@buku2008
@buku2008 6 ай бұрын
bardzo dziękuję za to wyjaśnienie
@user-xz4ez4vy1x
@user-xz4ez4vy1x 6 ай бұрын
witam:-) "free-szcie" znakomite przedstawienie idei! jedynie co nadmienię - to niebezpieczny przepływ prądu przez ciało ludzkie - jak wspomniano poprzez serce - jest też niebezpieczne gdy obwód zamyka się poprzez LEWĄ RĘKĘ, A PRAWĄ NOGĘ; podziękowania za materiał, gdyż w jakże intuicyjny sposób CHRONI ŻYCIE - chyba jeden z ważniejszych filmików, a może i "naj" ZDRÓWKA i POGODY DUCHA życzę :-)
@Napster17
@Napster17 6 ай бұрын
Super wyjaśnione! Pozdrawiam.
@edgarlis4360
@edgarlis4360 5 ай бұрын
Miło się Pana słucha, dzięki za materiał!
@yankovalsky7696
@yankovalsky7696 6 ай бұрын
Fajnie się to ogląda. Dzięki.
@xZmijsonx
@xZmijsonx 6 ай бұрын
Świetnie podane informacje. Ani w szkole średniej (technikum), ani na studiach inżynieryjnych nie była tak podstawowa rzecz pokazana w tak przyjemny sposób. Myślę, że taka forma prowadzenia zajęć w szkołach przyniosłaby frajdę uczniom i nieco bardziej utrwaliła pojęcia związane z elektroniką. Pozdrawiam :)
@technics6215
@technics6215 6 ай бұрын
Tak na prawdę zależy od ilości energii (prąd x napięcie x czas). Autor o tym wspomniał, ale mu później umknęło. Sekundy są tu bardzo istotne. Poza tym się ze wszystkim zgadzam. Pozdrawiam, elektryk.
@tomaszzawadzki3411
@tomaszzawadzki3411 6 ай бұрын
Właśnie brak informacji najważniejszej(czas przepływu) Zabiją organizmy żywe energia a nie móc.
@TheFerumn
@TheFerumn 5 ай бұрын
Oczywiście czas gra tutaj rolę ale pytanie było co zabija. Trochę jak z ogniem, też zabija ale nie mówimy o czasie bo jest to oczywiste. Niestety jako elektryk nie zgadzam się z faktem że ampery nie zabijają. Fakt że bez napięcia nie ma amperów ale jak już mówimy o tym co zabija to są to ampery. Mówmy wprost
@tomekbor6123
@tomekbor6123 5 ай бұрын
Witam. Świetna publikacją. Nie jestem elektrykiem z wykształcenia, i ciezko takiemu zawodnikowi wytłumaczyć o co chodz. Mega volty dla panskiego kanału. Prądu elektrycznego "nie widać" ale sposób w jaki tłumaczysz jest super przyswajalny. Pozdrawiam i proszę o kolejne materiały.
@ijontichy6070
@ijontichy6070 6 ай бұрын
Bardzo dziękuję Autorowi za poruszenie tego bardzo ważnego ,lecz niestety lekceważonego ( z niewiedzy lub lekkomyślności ) zagadnienia! Przywołał Pan moje osobiste przeżycie z dzieciństwa, i mam nadzieję , że ten temat wielu z oglądających Pana kanał zachęci do drążenia problemu. Pozdrawiam!
@user-hs1en3ih9h
@user-hs1en3ih9h 6 ай бұрын
Niesamowite...szkoda, że nie miałem takich nauczycieli w technikum. Pozdrawiam 😊
@mateuszmiszczak6387
@mateuszmiszczak6387 6 ай бұрын
super! w koncu ucze sie z przyjemnością
@Jontek_ze_wsi
@Jontek_ze_wsi 6 ай бұрын
Jedna ręka w kieszeni, a obrączka w portfelu. No i trzeba dodać do tematu porażenia powodujące zmiany w tkankach (elektroliza, smarzenie) oraz porażenia powodujące zatrzymanie akcji serca.
@tmis0806
@tmis0806 6 ай бұрын
Krótko i na temat - dziękuję
@grzegorztomasiak
@grzegorztomasiak 6 ай бұрын
Jak to możliwe, że ja jeszcze tego kanału nie widziałem! Super robota!
@mariuszsmykla7506
@mariuszsmykla7506 6 ай бұрын
Fajnie przedstawione. Pozdrawiam
@Corleone007
@Corleone007 5 ай бұрын
Jasne, że ampery, choć pośrednio zależą także od woltów. Póki co 2 razy w życiu przypadkiem dotknąłęm fazowego w instalacji nisko napięciowej (fazerem niezbyt dokładnie sprawdzałem, czy jest faza i nie byłem świadom, że na jednym była faza). Krótkie nieprzyjemne niezbyt silne uczucie . Naglę cofnięcie ręki. Zawsze prędzej czy później takie coś się zdarzy. Kluczowych jest kilka zasad. 1) Zawsze masz na sobie obuwie lub przynajmniej klapki 2) Nigdy nie chwytasz całą dłonią elementów metalowych w momencie instalacji elementów elektrycznych 3) Pracujesz przy wyłączonym zasilaniu.. tu niestety raz na kilka lat zdarzy Ci się coś przeoczyć i wtedy pozostałe 2 punkty ograniczają potencjalne problemy. Pomijając nieuwagę punkt 3) to 2 pierwsze punkty sprawiają, że to będzie tylko lekkie nieprzyjemne doznanie, a nie doznanie przerażające. A i jeszcze dodam pkt 4. Nie zajmujesz się elektryką , jeśli dookoła jest mokro, lub jest zalana podłoga
@Fabi....
@Fabi.... 6 ай бұрын
Uszanowanko. Ja jestem mega wrażliwy na porażenia 😬 Nawet ładunki statyczne mnie przerażają i wywołują większy dyskomfort niż u innych 😅
@osiosek6773
@osiosek6773 6 ай бұрын
Ty??😅
@Fabi....
@Fabi.... 6 ай бұрын
@@osiosek6773 Tak :)
@Slawek_EU07
@Slawek_EU07 6 ай бұрын
Ładunki elektrostatyczne są niebezpieczne dla elementów półprzewodnikowych takich jak tranzystory, diody, układy scalone.
@Ojciec-Smazonej-Darii
@Ojciec-Smazonej-Darii 6 ай бұрын
​@@Slawek_EU07czyli kolega jest tranzystorem
@theblueboy851
@theblueboy851 4 ай бұрын
Świetny materiał. Dziękuję.
@szopq
@szopq 5 ай бұрын
Dobry i przydatny materiał. Dzięki! P.s. "Nie zabijają ani ampery, ani volty, bo to są jednostki", albo "zmienna to jest kobieta, a prąd jest przemienny" itd. :) Siermiężny sarkazm i protekcjonalny ton to częsta cecha u ludzi z technicznymi zdolnościami :) Coś za coś.
@Pan_Zubr
@Pan_Zubr 6 ай бұрын
Po obejrzeniu kilku Pana filmów w zakresie elektroniki zrozumiałem więcej niż po 7 semestrach studiów na wydziale elektrycznym. Nie jest mądry ten który potrafi mówić o sprawach prostych w sposób zawiły, tylko ten który potrafi wytłumaczyć zagadnienia zawiłe w sposób prosty. Brawo dla Pana!
@epolpier
@epolpier 6 ай бұрын
Trzeba bylo chodzic na wyklady i cwiczenia...
@Pan_Zubr
@Pan_Zubr 6 ай бұрын
Chodziłem i wiedzę potrzebną do zdania egzaminów w jakiś sposób posiadłem, wykułem. Jednakże mówię tutaj o ZROZUMIENIU tematu. Czyli nie, umiejętności policzenia czegoś czy też zrobienia, tylko o wiedzy dlaczego to się stało, skąd się wzięło i jak działa. Przekazanie wiedzy w sposób przystępny i WYTŁUMACZENIE a nie powiedzenie jest sztuką.
@epolpier
@epolpier 6 ай бұрын
@@Pan_Zubr A jak chcesz zrozumiec bez policzenia ? Ktos ci moze naopowiadac glupot a tylko liczby moga ci pokazac jak jest naprawde i tylko za ich pomoca mozesz to zweryfikowac. To ze ktos czegos naopowiada na YT w filmie jeszcze nie oznacza ze jest wartosciowe ale dzisiaj ludzie lubia droge na skroty a tutaj trzeba w temacie posiedzuec, przemyslec, policzyc i sie zastanowic...
@piotrgorecki4274
@piotrgorecki4274 6 ай бұрын
staram się. Wcześniej tylko w czasopiśmie, teraz uczę się robienia filmów. A do powiedzenia na tematy elektroniki i co ważniejsze - do pokazania tego w praktyce, mam jeszcze sporo
@Grucha1998
@Grucha1998 6 ай бұрын
Świetnie Pan tłumaczy
@marianamator4171
@marianamator4171 6 ай бұрын
Konkretnie i na temat❤❤❤
@AmadeuszX3
@AmadeuszX3 5 ай бұрын
Doskonały materiał!
@adamsienko5548
@adamsienko5548 6 ай бұрын
Odpowiednio skonfigurowana elektryczność może nie tylko zabijać, ale i ożywiać. Ustalił to kiedyś doktor Frankenstein i to samo mogą powiedzieć współcześni ratownicy.
@devnullex
@devnullex 6 ай бұрын
Fajny kanał. W sumie nie interesuje się jakoś bardzo tą tematyką, ale i tak zaciekawiła mnie Pana opowieść :)
@archi8179
@archi8179 6 ай бұрын
I takich rzeczy powinni uczyć w szkołach! Świetny film jak i pozostałe. Moje nie miłe przeżycie z prądem to bliskie spotkanie z naładowanym 29calowym kineskopem nauka na całe życie 😅 Pozdrawiam.
@zygmunts6651
@zygmunts6651 6 ай бұрын
To sa sprawy rzeczywiscie bardzo proste ale przedstawione,jako niesamowicie skomplikowane
@pawllo9221
@pawllo9221 2 ай бұрын
Druty do kontaktu,i oglądamy 😅
@Skazany.na.trening
@Skazany.na.trening 6 ай бұрын
Świetny kanał, czekam na nowe filmy😊
@eR-MIK
@eR-MIK 6 ай бұрын
Warto wyjaśnić szczypanie języka przy 9V. Wynika ono z elektrolizy dlatego też czuć słony smak.
@Jot_Pe
@Jot_Pe 5 ай бұрын
Szczypanie wynika ze skurczu mięśni i drażnienia nerwów czuciowych. Słono-kwaśny smak - owszem, z elektrolizy.
@robsonITALY85
@robsonITALY85 6 ай бұрын
ciekawy film. będe ogladał nastepne
@PaxHominibusBonaeVoluntatis
@PaxHominibusBonaeVoluntatis 6 ай бұрын
nie ma woltów ani amperów oddzielnie - jedno to potencjał a drugie przepływ tego potencjału; zależność jest taka: U[V]=I[A]*R[Ohm] ; w nawiasach kwadratowych jednostki. mnożąc wolty przez ampery dostajemy moc - waty. Dzieląc wolty przez ampery dowiadujemy się jaki opór stawia odbiornik przez który przepływa prąd. Woltomierz właczamy równolegle do odbiornika a amperomierz szeregowo z odbiornikiem do źródła zasilania.
@konradstrzakowski7646
@konradstrzakowski7646 6 ай бұрын
Bardzo dobre, przypomina mi starą poczciwą "Sąde" gdzie tłumaczono zagadnienia na bardzo prostych przykładach, ale też z pewną swoistą charyzmą.
@mieczysawmietki4053
@mieczysawmietki4053 6 ай бұрын
Świetny materiał.
@mumin81
@mumin81 6 ай бұрын
Ale gość z Pana! Ja pamiętam ze szkoły, że zabija natężenie. O napięciu nie wspominali, a to oczywiście istotna rzecz no i relację między napięciem a natężeniem wyrażają moc i opór. Będę o tym myślał. Bardzo ciekawy materiał. Pozdrawiam
@DeffQ
@DeffQ 6 ай бұрын
Po tylu latach KZbin uczy mnie podstaw, które chciałbym poznać w podstawówce.
@Maciej_leo
@Maciej_leo 6 ай бұрын
Bardzo dobry materiał :) dziękuje ! Proszę się wypowiedzieć na temat samochodów elektrycznych i niebezpieczeństwa ich napraw w garażach ... to zjawisko jest porażające sam widziałem jak ludzie grzebią sami przy napędzie i baterii ... tesla model S ma baterię o napięciu 370V(100kWh) a np. porsche taycan ma już 800V (też około 100kWh) myślę że należy przestrzec ludzi przed naprawami takich pojazdów .... wymiana elementów zgodnie ze sztuką nie rodzi problemu bo są zabezpieczenia ... ale ludzie robią to pod napięciem żeby uniknąć serwisu i związanymi z tym problemami programowaniem i kosztami ... próbują to robić w rękawicach i narzędziami bezpiecznymi np 1000v to chory pomysł moim zdaniem , niby wszystko jest wyłączone ale to tylko elektronika zawsze może sie coś stać nawet głupia aktualizacja może sie rozpocząc w każdej chwili ... pozdrawiam
@robs2203
@robs2203 6 ай бұрын
Świetny komentarz! Choć "ampery" są skutkiem "voltów", to jeśli nie zaaplikujemy sobie (w krytycznych punktach ciała) niebezpiecznej ilości "amperów", to nawet wielkie "volty" są niegroźne. Wszystko zależy od tego, jaką mocą się potraktujemy, a raczej ile amperów prądu przez siebie przepuścimy. Przyjazne ludziom elektryczne pułapki na komary działają przy kilkuset voltach i znikomo małej mocy...
@TheFerumn
@TheFerumn 5 ай бұрын
No właśnie czyli odpowiedziałeś na pytanie że zabijają ampery a nie volty, niestety autor filmu uważa że nie zabijają ani ampery ani volty
@benalizah
@benalizah 6 ай бұрын
Super film!
@kayp8477
@kayp8477 5 ай бұрын
Świetny materiał, prawdziwy geniusz. Leci sub!
@mcMarcin6
@mcMarcin6 6 ай бұрын
Kurde, niesamowity kanał, każdy powinien chyba zobaczyć
@IgorGadzinowski
@IgorGadzinowski 6 ай бұрын
Szkoda że za moich czasów nikt tak nie uczył, żeby zainteresować. Wspaniała robota Panie Piotrze!
@Zawisza_Czarny_
@Zawisza_Czarny_ 6 ай бұрын
Wszystko jasno wyłożone.
@TomaszBocian-od8eo
@TomaszBocian-od8eo 2 ай бұрын
Panie Piotrze, uwielbiam pańskie pogawędki. Nawet włączyłem subskrybcję. Robiłem kiedyś stymulator do katowania szczurów dla Instytutu Farmakologi Uniwersytutu Prinston. Stymulator miał charakter zródła prądowego. Z obowiązku i własnej ciekawości sprawdziłem. Jest tak: próg odczuwalności przepływu prądu wynosi 400uA, przy 700uA człowiek ma odruch puszczenia elektrody. Proszę sprawdzić. Kiedyś dawno temu uczono mnie jeszcze w szkole, że przyjmuje się, iż śmiertelna dawka dla człowieka to 43mA. Tak więc, upraszczając,- zabija prąd. Z poważaniem wierny wyznawca.
@iPiotrek
@iPiotrek 3 ай бұрын
Ale zajebisty kanał Sub i dzwonek juz sa jest co nadrabiac:)
@ukaszrelich347
@ukaszrelich347 6 ай бұрын
Rewelacyjny materiał wart każdej poświęconej sekundy 😁
@andrzejsarnowski5588
@andrzejsarnowski5588 6 ай бұрын
W obliczeniach norm bespieczeństwa w elektrotechnice i energetyce przyjmuje się jako średnią wartość rezystancji ciała człowieka ~1k Ohm.
@dejaeprouve
@dejaeprouve 6 ай бұрын
120/0,01=12kOhm
@krzysztofrudnik4745
@krzysztofrudnik4745 6 ай бұрын
@@dejaeprouve Chodzi o opór samego "wnętrza" ciała, dochodzi do tego znacznie większy opór naskórka, ale on może się znacznie zmieniać (wilgoć, uszkodzenia - nawet obtarcia).
@wolfganghalal63
@wolfganghalal63 6 ай бұрын
Świetny film
@norbi7842
@norbi7842 6 ай бұрын
Dobry elektryk to żywy elektryk :D powiem skromnie, ja żyję.
@piotrgorecki4274
@piotrgorecki4274 6 ай бұрын
Tak jest! Gratulacje! I wytrwałości w postanowieniu, żeby pozostać wśród żywych!
@arli340
@arli340 3 ай бұрын
Dobry materiał.
@rafak4499
@rafak4499 5 ай бұрын
Pracuję przy największych napięciach, mam wszystkie uprawnienia elektryczne jakie można mieć. Uważam się za osobę świadomą zagrożenia i bardzo dobrze wiem o czym Pan opowiada. Bardzo fajnie Pan to przedstawia. Obawiam się jednak że dużo ludzi tego nie czuję tematu i być może będzie chciało naśladować Pana eksperymenty. Oby tylko nie podłączyli się do gniazdka w domu...
@piotrgorecki4274
@piotrgorecki4274 5 ай бұрын
Przestrzegam przed tym w moich filmach i mam nadzieję, że nikt nie wpadnie na taki pomysł. Pozdrawiam
@lukask7445
@lukask7445 4 ай бұрын
Absolutnie najlepszy film odpowiadający na tytułowe pytanie stworzył niejaki 'styropyro'. Film nosi tytuł "Is it the volts or amps that kill?" Polecam każdemu, kto ma już pewne podstawowe pojęcie o elektryczności i zna angielski albo potrafi posłużyć się jakimś tłumaczem.
@movecizetodobryfilm
@movecizetodobryfilm 6 ай бұрын
A tak poza zartami itd... Wzglednie trafną odpowiedzią wobec pytania o zagrożenie niebezpiecznego porażenia prądem jest taka odpowiedź: napięcie jest kluczem do poplyniecia natężenia, które wraz z nim mają możliwość uszkodzenia człowieka. Wiadomo, mamy pewną rezystancję ciała (indywidualaną, aczkolwiek na tyle dużą, że 12V akumulator o wydajności prądowej rzedu setek amperów nie zagrozi nam zbytnio, poniewaz prąd jaki popłynie przez nas to kilkaset mikroamperow np. 300uA czyli 0,3mA) Potrzebne jest wyższe napiecie, ale o odpowiedniej wydajnosci. Np 230V z sieci, majace możliwość wielu amperow, w wypadku porażenia człowieka, zapełni przepływ np. 70mA...120mA... 0,5A i więcej 😱, zatem jest niebezpiecznie. Do tego dochodzi zjawisko obniżenia oporu ciała przy wyższych napieciach. Np multimetr w fukcji omomierza wskazuje (zależnie od wilgotności skóry około 100kOhm...200kOhm, a nawet pod 1MOhm, lecz warto pamietac, ze jego próbne napięcie wynosi kilka V). Żywe tkanki to nie rezystor węglowy czy metalizowany - mają własność innego przewodnictwa przy podwyższeniu napiecia. Literatura energoelektrotechniczna podaje czasem wartość 1kOhm 😮. Zatem podwyższenie napięcia drastycznie zwieksza ryzyko zagrożenia, jeśli źródło jest wydajne emergetycznie. Same volty nie wystarczą, bo generatorki HV majace np 10kV itd dysponujące niskim natężeniem na wyjsciu owszem kopią, ale te 2...3...5mA jest relatywnie spoko. Prąd sieciowy natomiast juz zawiera groźne składowe, czyli napięcie mające możliwość przepuszczenia przez ciało prądu o zagrażającej wartości, w dodatku 50Hz stwarza zagrożenie dla serca... I jeszcze jedno, szczególna uwaga dla osob z rozrusznikiem serca, tu zagrożenie jest o wiele wieksze! Uważajcie na promieniowanie elektromagnetyczne transceiverow, np KF, prądowej w.cz po oplocie fidera i bliskości anten itd... Reasumujac. Uważajmy na sieć, na zerwane linki energetyczne po wichurach, napięcie krokowe, warto znac ten mechanizm, uważamy na wydajne przetwornice, mogące z 12V zrobic kilkaset V z dużym dla naszego zdrowia prądem, Uważajmy na naładowane kondensatory w urządzeniach odłączonych od sieci, gdyż są jeszcze jakiś czas pod napieciem, jeśli sami zaś coś konstruujemy, dodajmy do nich rezystory upływowe, aby zmniejszyc ryzyko i skrocic czas niebezpiecznych napięć po odłączeniu. Nawet spore cewki czy dlawiki mogą nas porazic nieorzyjemnie napieciem samoindukcji. Temat rzeka, ale im bardziej jestesmy swiadomi, tym mniej nas moze zaskoczyc. Pozdrawiam i życzę satysfakcji z elektroniki oraz elektrotechniki przy maksymalnym bezpieczeństwie i bez porażeń! 😃
@technicaltapir9741
@technicaltapir9741 6 ай бұрын
Dziwię się bardzo, że w przemyśle komputerowym stosuje się dalej linie 12 woltowe, gdzie jak Pan wspomina bezpieczna granica to spokojnie 48V. Już dawno nowe zasilacze komputerowe powinny mieć wyjścia 48V dla kart graficznych dzięki czemu uniknęlibyśmy problemów ze stopionymi wtyczkami w takich kartach jak chociażby RTX4090.
@jannowak9639
@jannowak9639 6 ай бұрын
Lepiej jakby podnieśli do 24V, 48V to stanowczo dużo jak na sprzęt konsumencki.
@krbgo2pl
@krbgo2pl 6 ай бұрын
dam kciuka w górę za to poświęcenie przy tej zabawce HV
@ukaszgrzelak2349
@ukaszgrzelak2349 5 ай бұрын
Super 😊
@turboinvader
@turboinvader 6 ай бұрын
Po raz pierwszy na kanale. Świetny materiał za co łapa w górę. Niestety, doświadczenia nabyte w szkole średniej wskazują, że nie volty, nie ampery, lecz % okazywały się niebezpieczne dla adeptów elektrotechniki. Pozdrawiam.
@TheBambus3k
@TheBambus3k 6 ай бұрын
Wypadkowa tych dwóch. Można to porównać do wysokości i kamienia np. Zrzucony z ogromnej wysokości kamyk wielkości ziarna, nas nie zabije. Tak samo duży 2 kg kamień zrzucony z 1cm trochę zaboli ale nas nie zabije. Natomiast połączenie tych dwóch wypadkowych i zrzucenie 1kg kamienia z 20 metrów może spowodować śmierć.
@jakubwichlinski
@jakubwichlinski 6 ай бұрын
Bardzo dobry film
@tomaszkazmierczak5390
@tomaszkazmierczak5390 6 ай бұрын
Świetny materiał Panie Piotrze. Subskrypcje idą w górę, życzę jak najwięcej. Moje zadowolenie z materiału również wysokie
@pfidler67
@pfidler67 Ай бұрын
jeśli ktoś nie chce słuchać przydługiego wstępu i dostać konkretną odpowiedź, to zaczyna się ona tu 8:14 i trwa około 20 sekund (nie trzeba dziękować) dla Pana Góreckiego mimo tego wstępu to szacunek za skompletowanie urządzeń, wyjaśnienia i eksperymenty na własnym ciele
@marcinpietrzak9358
@marcinpietrzak9358 6 ай бұрын
2:12 nie... nie zabija moc, ani nawet nie zabija energia. Później to jest wyprostowane trochę, ale ten wstęp jest mylący. Zabija przepływ ładunku, czyli prąd, ale żeby prąd popłynął potrzebne jest napięcie i wbrew pozorom można stworzyć takie warunki, że już niewielkie napięcie będzie niebezpieczne (a przy niewielkim napięciu moc jest mała) oraz takie, w których napięcie wysokie nic złego nie zrobi. To dlatego wyłączniki różnicowoprądowe mają określony progowy prąd zadziałania. Co ważne zabija rzeczywisty prąd przepływający przez ciało, nie żadne znamionowe wartości, które odczytamy na zasilaczu, czy prąd płynący jakimś przewodem, a tylko ten, który płynie przez ciało. Pytanie o to, czy zabija prąd, czy napięcie, to jak pytanie, czy zabija pocisk, czy proch.
@aeonyxx
@aeonyxx 4 ай бұрын
Porównanie do pocisku i prochu nie trafione. Gdyż pocisk możemy rozpędzić na wiele sposobów.
@sumilidero
@sumilidero 4 ай бұрын
kiedy wysokie napięcie nie robi nic złego ? :D tu jest pułapka, tj. wysokie napięcie obwodu owartego i dalej spadek napięcia na źródle podczas przepływu przez ciało
@grujarek
@grujarek 5 ай бұрын
Świetny wykład. Widać, że elektryk z mocnym mocowaniem w fizyce. Dodałbym, że dla hydraulika pracującego w wilgoci te wartości bezpiecznych napięć podzieliłbym na pół. A tynkarz trący suche tynki, mający suchutkie dłonie pokryte kurzem zapewne przy dwukrotnie wyższych napięciach nie poczuje dyskomfortu. Trzymajmy się jednak BHP czyli wartości podanych przez autora wykładu. Pozdrawiam 🙂
@beaver2799
@beaver2799 6 ай бұрын
Mnie poraziło 500V 32A tzw siła. Miałem 4 lata widziałem jak dziadek, tata podłączali różne maszyny do „siły” więc pewnego dnia postanowiłem że też sobie podłączę… jedną stronę podłączyłem do gniazdka a z drugiej dotknąłem… 💀 odrzuciło mnie na dwa metry a przeżyłem głównie przez to że za niski byłem żeby z ziemi podłączyć więc ustawiłem sobie drewniane paczki
@joachimwroblewski4349
@joachimwroblewski4349 2 ай бұрын
dobry materiał
@KoszmarnyPaweTheNightmare
@KoszmarnyPaweTheNightmare 6 ай бұрын
Dziękuję panu za świetny materiał,czemu nikto nie potrafi tego tak normalnie wytłumaczyć tylko te głupie regolki z książki. Dziękuję ❤
@mrbeckham666
@mrbeckham666 6 ай бұрын
Ogólnie wszystko fajnie racja super tylko nie powiedział o czasie a to jest bardzo ważne :) dziwi mnie fakt dlaczego autor filmu o tym nie wspomniał bo ma pojęcie może zapomniał
@Martinez11033
@Martinez11033 3 ай бұрын
Aż dziwne że nie było wcześniej takiego kanału w pl
@wszystkosieprzyda
@wszystkosieprzyda 5 ай бұрын
Prosto wyłożone, wreszcie coś zrozumiałem 😉
@rafalwisniewskiTTL
@rafalwisniewskiTTL 6 ай бұрын
Świetny film dla początkujących! Z wielkim zaciekawieniem się ogląda. Działa Pan jak magnes, który przyciągnie wielu nowych adeptów elektroniki, tych którzy już zdecydowali się na tą dziedzinę i tych którzy się jeszcze wahają. Wielki szacunek za to, że nieustannie od prawie 30 lat uczy Pan pokolenia elektroników. Szkoda, że mój syn nie ma zacięcia do tej dziedziny bo wszystkie Pana materiały byłyby świetną edukacją. Będąc sam dzieckiem te wszystkie eksperymenty przeprowadzałem i uczyłem się na własnych błędach - niestety trochę po omacku. Szkoda, że w tamtych czasach nie było takiej technologii (np poprzez tego typu filmy włączane na żądanie - w dowolnej chwili), która umożliwiałaby łatwiejsze zrozumienia tych wszystkich zjawisk o których Pan wspomina. Życzę Panu jak najwięcej chęci i energii do kontynuowania tej wspaniałej misji!
@piotrgorecki4274
@piotrgorecki4274 6 ай бұрын
Na pocieszenie - mój syn też nie jest elektronikiem (pyzamadeinpoland.pl), choć jak najbardziej jest "techniczny". To dzięki niemu moje filmy osiągnęły już jakiś poziom techniczny (w porównaniu z moimi pierwszymi z serii A00x)
@Slawek_EU07
@Slawek_EU07 6 ай бұрын
Witam, powinno być powiedziane że napięcie rzędu setek woltów jest niebezpieczne dla zdrowia i życia. A co do generatora wysokiego napięcia to wpływ miała wysoka częstotliwość i związane z tym zjawisko naskórkowości. Oznacza to że prąd nie wnika głęboko w głąb ciała co zmniejsza jego odczuwanie.
@Jot_Pe
@Jot_Pe 5 ай бұрын
Zjawisko naskórkowości plus wysoka rezystancja wewnętrzna źródła, w wyniku czego po obciążeniu obwodu rezystancją ciała napięcie spadło.
Masa w elektronice - fakty, mity, ciekawostki
18:39
Piotr Górecki
Рет қаралды 33 М.
Transformator - podstawy i (nie)bezpieczeństwo
24:10
Piotr Górecki
Рет қаралды 58 М.
One moment can change your life ✨🔄
00:32
A4
Рет қаралды 33 МЛН
Женская драка в Кызылорде
00:53
AIRAN
Рет қаралды 293 М.
Scary Teacher 3D Nick Troll Squid Game in Brush Teeth White or Black Challenge #shorts
00:47
Дарю Самокат Скейтеру !
00:42
Vlad Samokatchik
Рет қаралды 8 МЛН
Metrologia - Pomiary mocy prądu przemiennego - moc bierna
36:08
Piotr Burnos
Рет қаралды 80 М.
My North Korean Holiday: The Funniest / Worst Place on Earth?
55:10
Show Me the World
Рет қаралды 3,8 МЛН
Magistrala CAN [RS Elektronika] #137
28:04
RS Elektronika
Рет қаралды 245 М.
Prąd i napięcie - jak je zrozumieć bez trudnej fizyki?
11:35
Piotr Górecki
Рет қаралды 36 М.
Zrozumieć Elektronikę: Zacznijmy od podstaw
38:32
Piotr Górecki
Рет қаралды 266 М.
Dlaczego 230V? [RS Elektronika] #111
16:05
RS Elektronika
Рет қаралды 839 М.
Jak działa czujka ruchu? [RS Elektronika] #252
12:38
RS Elektronika
Рет қаралды 71 М.
Top 50 Amazon Prime Day 2024 Deals 🤑 (Updated Hourly!!)
12:37
The Deal Guy
Рет қаралды 1,4 МЛН
Easy Art with AR Drawing App - Step by step for Beginners
0:27
Melli Art School
Рет қаралды 15 МЛН
Здесь упор в процессор
18:02
Рома, Просто Рома
Рет қаралды 387 М.
Какой ноутбук взять для учёбы? #msi #rtx4090 #laptop #юмор #игровой #apple #shorts
0:18
Battery  low 🔋 🪫
0:10
dednahype
Рет қаралды 12 МЛН
Красиво, но телефон жаль
0:32
Бесполезные Новости
Рет қаралды 1,4 МЛН