Ten kanał to prawdziwa skarbnica wiedzy o elektronice i przepływie prądu. Każdy film dostarcza nie tylko teoretycznej wiedzy, ale także praktycznych porad, jak można wykorzystać te informacje w codziennym życiu. Cieszę się, że trafiłem na ten kanał - w końcu ktoś, kto potrafi wytłumaczyć rzeczy trudne w prosty sposób!
@x_Draco_x2 ай бұрын
To jest możliwe gdy się rozumie zagadnienie a nie używa wyuczonych regułek
@smarcz232 ай бұрын
Nigdy nie myślałem, że tak skomplikowane tematy jak przekazywanie energii czy technika radiowa mogą być wytłumaczone w tak prosty sposób! Kanał ten pokazuje, że nauka może być fascynująca i dostępna dla każdego. Zdecydowanie polecam wszystkim, którzy chcą zgłębić tajniki elektroniki i dowiedzieć się więcej o pionierach, takich jak Tesla. Bardzo wartościowy kanał!
@smarcz232 ай бұрын
Świetny kanał dla każdego, kto chce zrozumieć, jak działa energia elektryczna i jakie możliwości daje nam technika radiowa. Dzięki autorowi uczę się nowych rzeczy o przepływie prądu, których nie znałem wcześniej. To miejsce, które naprawdę rozwija zainteresowania w dziedzinie technologii. Polecam każdemu, kto chce poznać historię i przyszłość elektroniki.
@smarcz232 ай бұрын
Nie mogę wyjść z podziwu dla jakości tego kanału! Autor świetnie wyjaśnia trudne zagadnienia, takie jak przepływ prądu i przekazywanie energii. Połączenie naukowych faktów z historią Tesli, Loomisa i innych pionierów technologii sprawia, że każdy film jest fascynujący. Jeśli ktoś interesuje się elektroniką, to miejsce, do którego trzeba zaglądać regularnie!
@papidrugi2 ай бұрын
Dlatego dane na fakturze z Zakładu Energetycznego biorą się z powietrza!
@tomekkruger2 ай бұрын
Jeśli wziąć pod uwagę kilka transformatorów po drodze to tak. Sama prądnica lub generator jest urządzeniem, które produkuje prąd z powietrza (dokładnie z poruszającego się przewodnika w polu magnetycznym). Potem podwyższają to do standardu przesyłowego za pomocą transformatora, a więc elektrony z obwodu pierwotnego nie przechodzą na stronę wysokiego napięcia 400kV, 220 kV, 110Kv lub średniego 30 i 15kV. A przed osiedlem jest kolejny transformator i tutaj także powietrzem następuje transformacja napięcia średniego do 230V w gniazdku. Żaden z tych obwodów nie łączy się. Energia w transformatorze jest przesyłana magnetowodem, żeby zwiększyć sprawność przekształcania. Prymitywny transformator, a więc cewka w cewce lub obok cewki także działa.
@CrazyGamerStudios14 күн бұрын
Tak samo biorą się zyski banków, firm ubezpieczeniowych.
@kirynkokos57512 ай бұрын
Pańskie wykłady są wspaniałe. Sposób przekazu jest niezwykle przystępny, a poziom wiedzy wprost genialny! Jest Pan dla słuchaczy inspiracją do zdobywania wiedzy. Dziękuję i pozdrawiam!
@naotakac4048Ай бұрын
Fascynujące jest to , w jaki ciekawy sposób Pan opowiada.
@CrazyGamerStudios14 күн бұрын
Tacy wykładowcy powinni być na uczelniach :), to jest pasjonata z krwi i kości.
@bartekostrowski5096Ай бұрын
Mi wydaje pan pomylił fali radiowe i przekazywanie prądu , jak by powiedzieć ze fali na morzu to jest prąd morza. Tyle lania wody w uszy. Kolejna spekulacja poszukiwywania tych kto wierze darmowe przesyłanie duże ilości energii w powietrze na duże odległości . Prad płynie po czymś a dokładnie przewodniekiem tym naj łatwiejszym co da, dlatego to leci przewodem z minimalnymi stratami, może to płynąc cząstkami w powietrzu robiąc luki pomiędzy małymi przewodnikami w powietrzu , dlatego błyskawica ma takie ruznie kształty bo szuka najkrutszą droge od kropki wody do kropki wody w powietrzu . Jak by można było tak łatwo transportować prąd w powietrzu na długi dystans bez strat już dawno by ktoś bogaty to wprowadził w biznes i zarabiał na tym. Fale radiowe mogą służą dla prekazania informacji, No całe oceany i morza na dnie mają kable internetowe dla przekazywania informacji, bo przewodnikiem w postaci kabla łatwiej , szybciej z mniejszymi stratami przekazywać informacje na duży dystans .
@piotrgorecki4274Ай бұрын
@@bartekostrowski5096 a słyszał Pan o wektorze Poyntinga? Polecam uwadze.
@smarcz232 ай бұрын
Świetny kanał dla pasjonatów elektroniki i osób, które chcą zagłębić się w techniczne detale dotyczące energii i prądu elektrycznego. Szczególnie cenię to, że autor nie tylko opowiada o historycznych wynalazcach jak Tesla, ale także pokazuje, jak wiele tych koncepcji jest nadal aktualnych. Jeśli ktoś chce nauczyć się czegoś praktycznego - to jest miejsce, do którego trzeba wracać.
@Piotr_Majchrzak2 ай бұрын
Obrazowym przykładem byłoby wykonanie prostego układu w.cz. w dwóch wariantach - prawidłowo i niezgodnie ze sztuką. Pokazałoby to, że np. odległości i wzajemna orientacja elementów ma wpływ na to czy taki układ działa czy nie, mimo że w obydwu przypadkach zrealizowany byłby ten sam schemat elektryczny.
@hanskloss4050Ай бұрын
Wytrzymałem całe 6 minut tego słowotoku . Poproszę o medal.
@jadwisia1953Ай бұрын
no,to powinien Pan rozumiec i w prosty sposob wyjasnic nam (darmowa) energie z Eteru,ktora wladcy tego swiaty ukryly przed nami i kaza nam placic jak za zboze :) czekam na odzew i pozdrawiam
@piotrgorecki4274Ай бұрын
@@jadwisia1953 "darmowe energie" to w przytłaczającej większości - bajki dla dzieci. Pomijam wirtualna próżnię jako potencjalne źródło "energii prze rozdzielanie niczego na dwie części" - to zaawansowana fizyka kwantowa i po części filozofia. O eterze będzie film i artykuły - w związku z Maxwellem. Pozdrawiam
@Iks682 ай бұрын
Po dziesięciu minutach słuchania o oślej łączce już mam dosyć. Tytuł był zachęcający.
@GrandePunto8V2 ай бұрын
Do uprawiania wielu zawodów technicznych trzeba mieć cierpliwość, bo to jest "misja" na dekady, zdobywanie wiedzy, teorii, później praktyka (i hobby i zawodowo). Ty widocznie takiej cechy charakteru nie masz (to twój problem, a nie "wina świata" cię otaczającego).
@AG-vv7vx2 ай бұрын
Słusznie prawisz! Ciągła reklama oślej łączki mi się przejadła...
@Majeranek-uy1hy2 ай бұрын
@@GrandePunto8V tylko że jakby nie mówił w kółko tego samego to można by to skrócić do 10 min.
@GrandePunto8V2 ай бұрын
@@Majeranek-uy1hy Przekazywanie wiedzy też wymaga ćwiczeń, każda forma osobno (książka, radio/podcast, video, forum, czasopismo), niech facet ćwiczy. To też trzeba wziąć pod uwagę. A w 10 minut, to równie dobrze można sięgnąć na półkę z książką/skryptem akademickim do elektrotechniki, np. sprzed 30 lat i tam znaleźć takie obliczenia, ćwiczenia (również praktyczne - "laborki") i wnioski (że energia jest wokół przewodów, nie wewnątrz - i to normalna wiedza inżynierska, zero sensacji).
@dabnaturalny2 ай бұрын
to znajdź sobie kogoś kto tłumaczy to samo w inny sposób, dżizas, co to za problem.
@rad9512 ай бұрын
Fenomenalne tematy Pan porusza, aż wraca po latach cheć do grzebania w kabelkach.. Dziękujemy Panu
@piotrgorecki42742 ай бұрын
Czekam już wiele miesięcy na skompletowanie w Chinach zestawu do praktycznych ćwiczeń "Fascynujące przemiany energii". Przednia zabawa, nawet dla starych wyjadaczy! Pozdrawiam
@bartomiejtudryk56492 ай бұрын
chaotyczne pierdolenie dziada, wodolejstwo bez konkretó
@grzegorzchrust17182 ай бұрын
@@piotrgorecki4274Rozumiem, że będzie możliwy zakup. Pozdrawiam.
@piotrgorecki42742 ай бұрын
@@grzegorzchrust1718 taki jest plan. Tylko kwestia - kiedy.
@naszadynastia2 ай бұрын
A jak płynie energia wokół kabla ekranowanego ?@@piotrgorecki4274
@emilsowik2912 ай бұрын
Dziękuję bardzo. Bardzo prosto i przeżyście przekazana wiedzą. Nie mogę doczekać się kolejnych odcinków.
@dunikowskaАй бұрын
Jak wart wróci do szkoly, z takim profesorem! Energia jest przeciez wśród nas, wokół nas i przeciw nam. Bardzo potrzebujemy poznac intymnie jej drogi..
@paulmitchell44212 ай бұрын
zgadza sie. energia "płynie" / odbija sie /transformuje sie w polu między przewodnikami. Rownania Maxwella (te ogólnie znane) to Nie równania Maxwella tylko (prze) uproszczenia i prymitywizmy wektorowe Heavyside'a /Gibbs'a w których zatracone zostało odniesienie do polaryzacji oraz przyczyny i skutku a co najważniejsze przez które zniknęła cała ich połowa czyli konjugacyjna odwrotność komplementarna potrzebna do określenia całości. Interakcje pola elektromagnetycznego z polem magneto dielektrycznym (ortogolnalnym) dobiero są w stanie opisac i wyjaśnic tą całość a wymagane do tego jest użycie nie tylko notacji kwaternionowej ale również operatora nabla działającego w odwrotnych kierunkach w ramach nie komutatywnych interakcji jak opisane przez Hamiltona, Maxwella, Jolly'ego, Akexandersona, Steinmetza i Dollarda - i dopiero wtedy otwieraja sie możliwości realizacji fal nie poprzecznych nie limitowanych przez predkość swiatła lub możliwie oscylujących z anty przestrzenią, tak tą w samym środeczku połączenia typu delta. Ciekawe czy bedziesz w stanie o tym pomówić... bo to już takie dziewiąte piętro z pełnym widokiem
@GrandePunto8V2 ай бұрын
Takich połączeń i pomysłów oficjalna nauka nie pozwala robić, podobno celowo, aby spowolnić rozwój nauki (i wzrost populacji). Rozwój może być, byle nie za szybko (komuś na tym zależy).
@konradkubiak65442 ай бұрын
Tak rozwój technologii zdecydowanie wyprzedził rozum ludzki. Wygląda na to , że musimy się bardzo cofnąć w rozwoju , żeby odkryć bezprzewodowe przesyłanie energii. Czy sprawę rozwiąże obecny konflikt wojenny o fałszywy dłużny pieniądz? Zobaczymy wkrótce i może nie łączka ,a to drugie nas wyswobodzi. Nic nie będziesz miał wtenczas 😮 będziesz szczęśliwy.
@AG-vv7vx2 ай бұрын
@@GrandePunto8V- pitu, pitu... Niby komu miało by zależeć? Prawda jest taka, że kopacze ropy pilnują aby było komu benzynę sprzedawać, bo inaczej by zbankrutowali. Dlatego nie mamy wiedzy o darmowej energii i elektromagnetyzmie. Kto coś mądrego wymyśli, od razu znika... Na mije oko, to ufoludki porywają tych mądrali!
@GrandePunto8V2 ай бұрын
@@AG-vv7vx Tytanie umysłu, tłumaczenie świata pieniędzmi i ropą, to dopiero pierwszy poziom, parter. Są wyższe zależności, ale to nie na twoją głowę. Zajmij się czymś prostym, przyziemnym.
@AG-vv7vx2 ай бұрын
@@GrandePunto8V - nooo... orle wysoko latający... Widzisz daleko i głęboko... A tu blisko ci jaja obrzynają! Będziesz cieńko piszczał, jak eunuchem zostaniesz. Najpierw najniższe instynkty są zadowalane a potem dopiero przychodzi finezja...
@AK-vx4dy2 ай бұрын
Proponuję zacząć od wyjaśnienia, dlaczego grubość przewodu ma znaczenie skoro to nie prąd przenosi energię.
@Chapucero_Helecho2 ай бұрын
To jest powiązane, jak się zaciskaja niewidzialne szczypce na przewodzie to on się szybciej pali plus rezystancja, cieńszy ma więcej do roboty niż grubszy
@lucky-9P9A2 ай бұрын
Mało tego! Skoro przenoszenie energii nie ma nic wspólnego z płynącym prądem to dlaczego energia nie jest przenoszona gdy obwód jest rozłączony - gdy prąd nie płynie.
@SYN-flood2 ай бұрын
@@Chapucero_Helechoa teraz, jeszcze raz poskładaj myśli i po polsku napisz o co Ci chodziło, bo coś w trawie Ci piszczy, ale My nadal nie wiemy o czym napisałeś.
@lockheed_martin2 ай бұрын
@@SYN-flood podbijam xD
@lockheed_martin2 ай бұрын
@@lucky-9P9A faktycznie, trudny temat, tym bardziej że prąd przestanie płynąć nawet jak przerwa będzie mikroskopijna, dla zjawisk falowych to nie powinno odegrać tak diametralnej roli, a jednak prąd przestaje płynąć; jednak ten dziadek ma rację, tylko nie potrafi nic wyjaśnić uargumentować (nie patrzyłem za 11:04) jeszcze ciekawszym zagadnieniem jest to, że te fale można tak efektywnie (bez utraty energii) prowadzić, czyli pozaginaj sobie przewód w wymyślne kształty, a inny zostaw prosty i efektywność propagacji energii będzie identyczna dla przewodów tej samej długości i grubości, a przecież falowo powinna się bardziej lub mniej rozproszyć :)
@apllox2 ай бұрын
Energia radiacyjna łatwo rozprasza się( w wielu) energia świetlna rpzprasza(w gazach cieczach i niektórych stałych), energia cisienia rozprasza się tam gdzie może, energia elektrycza rozprasza się tam gdzie może z różnym skutkiem, energia magnetyczna rozprasza sie równo. Możemy przeszkadzać tej energi. Energia ma różną formę a wszystko to dąży do zachowania balansu czy równowagi dlatego też rozprasza się. (Jak dziecko najszybciej się uczy i najłatwiej rozprasza). Zastanawia mnie jedno jak wygląda konversia energi z jednej formy do drugiej w świetle pana teori. Np z elektrycznej do magnetycznej. Czy przypadkiem energię nie da się zredukować poprzez dławiki, odległość przewodów od siebie czy też historia osłony przewodu morskiego ???
@antykom12 ай бұрын
Myślę, źe nic się nie zmieniło i co to jest energia pozostaje niewiadomą. Czy to jest możliwość, chęć, umiejętność, potrzeba, parcie, naładowanie, konieczność - próby definicji padają jak muchy. Umiemy "to coś " lepiej lub gorzej przenosić z miejsca na miejsce i wykorzystywać do różnych celów. Nasze poczucie rozumienia zjawisk nas otaczających ( proste czy bardzieǰ głębokie) a rzeczywistość to dwa różne światy. Można i należy dążyć do ich zbliżenia, ale wypowiadanie twierdzeń, źe coś działa tak a nie inaczeǰ nigdy nie przetrwa próby czasu.
@danielkowalski75272 ай бұрын
A chińskie opisy energii? Czyli po ichniemu Qi? Chyba jednak próbę czasu przetrwały ^^
@mbomam892 ай бұрын
O ile taki przybliżony opis rzeczywistości jest potrzebny i bardzo użyteczny dla inżynierów, radiotechników itd. To dla mnie, jako amatora zaspokajania swojej ciekawości. Jakoś to wszystko traci sens... Kiedy wiem że jest jeszcze czwarte piętro i najpewniej będzie kiedyś piąte.
@smarcz232 ай бұрын
Jestem pod wrażeniem, jak świetnie autor tego kanału tłumaczy złożone tematy jak energia elektryczna i prąd elektryczny. Nawet dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z elektroniką, wideo są bardzo przystępne i pełne praktycznych przykładów. Bardzo cenię również historyczne tło, które dodaje kontekstu do całej wiedzy.
@RWBteam12 ай бұрын
Bardzo mądre piętro 👍 i chyba jedyne godne uwagi 😏 niech choć jeden na stu zakuma czczę to i tak mega sukces 😊 dobra robota 👍 pozdrawiam serdecznie
@arczi692 ай бұрын
Pięknie dziękuję za film. Oglądałem jak najlepszy film sensacyjny. Praca którą Pan tutaj wykonuje jest nieoceniona. Serdecznie pozdrawiam Panie Piotrze i czekam na kolejne wykłady.
@wojwoj20492 ай бұрын
Ogólnie się zgadzam, ale nie podzielam poglądu, że "praca, którą Pan tutaj wykonuje, jest nieoceniona". Ja, od wielu lat oceniam ją bardzo wysoko. A z komentarzy wynika, że inni także. :)
@iorweth37732 ай бұрын
Ja też kiedyś myślałem, że prąd to przepływ elektronów , ale byłoby to za proste 😂 dopiero zrozumienie struktury falowej prądu dało podstawy do prawdziwej wiedzy!!
@trolek33332 ай бұрын
"Przypadkiem" tu trafiłem, ale wiele puzli się układa. Ach ten Tesla i nie tylko Dziękuje Panu bardzo za wytłumaczenie pewnych zjawisk elektrycznemu laikowi. 🤩🤩🤩🤩
@wojtekkucharski8788Ай бұрын
ależ mi się podobają te filmy! :-))) to drugi, oglądany przeze mnie, z kolei. całe dzieciństwo i średnią szkołę bawiłem się elektroniką i widzę (dzięki autorowi), że to dalej jest dla mnie bardzo wciągające!
@RWBteam12 ай бұрын
Sukces jest wtedy kiedy umiemy odbierać energię której nie musimy nadawać 😉
@make-the-logo-bigger2 ай бұрын
Świetne! Bardzo dziękuję za kolejny ciekawy film. Nie zajmuję się elektroniką. Oglądam publikowane przez Pana materiały, bo zwyczajnie lubię wiedzieć. Co do elektronów i energii: uznaję określenie energii kinetycznej (oraz masy) elektronu/cząstek elementarnych, podawanej w wielokrotności elektronowolta. I te cząstki "nie lubią" mieć nadmiaru energii, więc ją emitują jak tylko mogą. Elektrony spadają na niższe poziomy energetyczne, emitując fotony; wysokoenergetyczne fotony wyrzuca też jądro atomu, wzbudzone po przemianie izotopowej. Elektron anihiluje ("zderza się") z pozytonem - a jakże! - także emitując energię w postaci fotonów (nośników oddziaływania elektromagnetycznego). Tyle co przypomniało mi się w temacie energii i elektronów. Nie dałabym jednak sobie głowy uciąć, czy sama, drogą skrótu myślowego, nie użyłam kiedyś sformułowania "prąd niesie energię" :D
@piotrgorecki42742 ай бұрын
Ja sam bardzo czesto łapię się na nieprawidłowych, nieścisłych i błędnych określeniach "wdrukowanych" podczas procesu edukacji. Polecam swoje wcześniejsze trudniejsze filmy A005 i następne kzbin.info/www/bejne/gXu6lXxsZrR_pdU Będzie tego więcej, nie tylko w ramach "Radiowej Oslej Łączki". Pozdrawiam
@make-the-logo-bigger2 ай бұрын
@@piotrgorecki4274 Super, chętnie zerknę!
@piotrsta822 ай бұрын
Buduje Pan atmosferę niczym Alfred Hitchcock w swoich horrorach :) Co odcinek coraz bardziej tajemniczo ...
@piotrgorecki42742 ай бұрын
Przygotowywałem się do Radiowej Oślej Łączki kilka lat. Zadanie przystępnego wyjaśnienia "kwestii radiowych" jest ogromnie trudne, a może karkołomne. Przede wszystkim trzeba wyprostować naleciałości z początków XIX wieku. Dlatego już jest kilka artykułów na temat prawa Ohma. W grudniu będzie "klucz na 3. piętro" i początek dużego kursu "klasycznej elektroniki", tylko z innej strony. Pozdrawiam
@MRSerwis2 ай бұрын
@@piotrgorecki4274pozdrawiam Panie Piotrze, czekam za kolejnymi tematami 👌💪🏻👍
@adamkurek18212 ай бұрын
@@piotrgorecki4274Doceniam Pana pracę, ale obawiam się że tak duże i częste akcentowanie trudu może tworzyć wewnętrzną przeszkodę lub co najmniej zniechęcać do przyswojenia wiedzy. Powtarzającą się sugestię że coś jest bardzo trudne część słuchaczy może uwierzyć w to, że to jest zbyt trudne dla nich a w rzeczywistości mieć talent do intuicyjnego pojęcia tego. Współczesny świat współczesne wychowanie stawia akcent na łatwe rozwiązania młodzi ludzie nie mają już na tyle samozaparcia aby z mozołem koncentrować się na przyswajaniu wiedzy oczekując łatwiejszych szybszych bardziej przystępnych rozwiązań. Z punktu widzenia psychologii łatwość i trudność zależą od przekonań na ten temat. Jeżeli nauczyciel wmówi komuś że coś jest trudne to ktoś będzie odczuwał ten trud Mimo obiektywnego jego braku. Podobnie jeśli ktoś komuś wmówi że rzeczy są łatwe A będą bardzo trudne to nie zauważę żadnego trudu i problemu po drodze. Nowoczesna psychologia dowodzi że siła sugestii odgrywa ogromną rolę. Dlatego jeśli zależy panu aby popularyzować wiedzę bardziej powszechnie niż tylko dla osób chętnych podejmować wyzwania ciężaru *_wielkiego trudu_* to proszę zdjąć Akcent z tego typu przedstawiania tematu. Obecna nowa kultura sztucznej inteligencji maszyn zdejmuje stary program do oceniania się z trudu wykonywanej pracy dla tak zwanej satysfakcji. Dlatego moim zdaniem należy lewitować podejście do oceniania siebie i zamiast utrudniać sobie i innym życie akcentując trud czyli tworzyć go poprzez jego sugestie korzystać z życia eliminując czynnik trudu tak jak i mozolnej pracy nad czymś. Foto tworzymy roboty maszyny i cały postęp technologii aby ułatwiać a nie utrudniać sobie życie. Ważny jest aby zachęcać do uczenia się przedstawiając to w formie łatwej zabawy a nie trudnej walki tak jak robiono to kiedyś oceniając ludzi z dyscypliny pokonywania trudności. Czasy się zmieniają ze względu na brak potrzeby dyscyplinowania się ludzi za który sztuczna inteligencja niedługo wszystko zrobi dzięki czemu staną się wolni do robienia tego co bolą niż tego do czego zmuszano przeszłe pokolenia mimo trudu. Podsumowując sugestia trudu utrudnia życie i zniechęca do realizacji nowy typ wygodnego człowieka który nie ocenia siebie z pokonywania trudności ale robi rzeczy praktycznie dlatego stosuję innowacje ułatwiające życie. Czyli przesadny akcent trudu jest zbędny, a nawet szkodliwy jeśli ktoś w to uwierzy po powtórzeniu tego 20 razy. Według mnie takie podejście na zasadzie piętrzenia wyzwań do ich pokonania wyświetlić się z trudu stanowi starą szkołę życia gdzie nie było ani technologii ani narzędzi a trud był nieodzowny. Dzięki technologii wszystko się zmienia dlatego edukacja jaki praca ma być łatwa ponieważ to co trudne zrobią roboty i sztuczna inteligencja.
@zepsujtosam072 ай бұрын
@@piotrgorecki4274 Panie Piotrze, czy jest jakakolwiek szansa omówić tematy mocy biernej, czynnej, kompensacji etc? nikt tego sensownie nie tłumaczył jeszcze na YT, Pan jest prawdopodobnie ostatnią deską ratunku :)
@piotrgorecki42742 ай бұрын
@@zepsujtosam07 jak najbardziej! I to już niedługo, przy okazji omawiania kondensatora. Przed liczbami zespolonymi, które wcale nie są straszne.
@MP-op5en2 ай бұрын
Świetny odcinek, dziękuję Panu!
@multihobbysta2 ай бұрын
Dziekujemy, bardzo dobra robota.
@smarcz232 ай бұрын
Absolutnie genialne! Nie tylko wyjaśnienia dotyczące przepływu prądu i energii, ale także praktyczne demonstracje pokazują, jak skomplikowane procesy mogą być łatwo zrozumiane. Twórca ma wyjątkowy dar tłumaczenia. Cieszy mnie, że wracam tu regularnie, bo każde wideo uczy mnie czegoś nowego. Świetna inicjatywa, aby promować edukację na tak wysokim poziomie!
@smarcz232 ай бұрын
Dziękuję. Pełny profesjonalizm
@tomekzyber31052 ай бұрын
Jak dobrze, że Pan się dzieli wiedzą. Dziękuję.
@bartekaleksik51817 күн бұрын
Dziękuje za wytłumaczenie 💪 15:44
@andrzejw87882 ай бұрын
Doczekałem z trudem do czternastej minuty filmu, a Pan Prowadzący niczego jeszcze nie wyjaśnił, tylko mówił o tym, co będzie wyjaśniał. A bateria, żarówka i kabelki jak leżały, tak leżą. Teraz mówi o dentyście. Ja już podziękuję.
@mariosomer20052 ай бұрын
Jak wiesz wszystko, to po co oglądać i komentować 😂
@GrzGrz-yn8hw2 ай бұрын
Wyraził swoją opinię chyba tu można? Mamy taką narodowa przypadłość cyfrowa nie uznajemy stanów pośrednich w cudzej ocenie oczekujemy jednoznacznych deklaracji natomiast rzeczywistość jest zbyt skomplikowana by ją zrozumieć więc bez przybliżeń i przypuszczeń nie dali by się przeprowadzić żadnej analizy (astronomia).Przykład na szybko, zbudowano ładunek jądrowy ponoć na podstawie teoretycznej i się udało, a po wielu latach spieramy się o budowę atomu i elektronu żyjemy we mgle.
@olekkkk3447Ай бұрын
@@GrzGrz-yn8hw Byli na księżycu,ale zgubili obliczenia i nie mogą teraz dolecieć hahaaa
@smarcz232 ай бұрын
Z każdą minutą tego filmu uczę się czegoś nowego. Temat przepływu prądu i przekazywania energii zawsze wydawał mi się skomplikowany, ale tutaj wszystko staje się zrozumiałe. W dodatku połączenie technicznych faktów z historią, np. Tesli i Warda, sprawia, że oglądanie jest czystą przyjemnością. Polecam ten kanał każdemu, kto szuka wartościowych materiałów edukacyjnych.
@lokano21222 ай бұрын
Bardzo fajny wykład. Doskonałe tłumaczenie. Brakowało mi takiego kanału. Pozdrawiam
@dabnaturalny2 ай бұрын
podoba mi sie stwierdzenie oślej łączki, dziękuję :) NA prawdę przyjemnie sie słucha!
@Miroslaw_Kaszowski2 ай бұрын
Świetny odcinek. Dużo ciekawych, nieznanych zagadnień 🙂
@GrandePunto8V2 ай бұрын
"Nieznanych" gdzie i komu? Takie rzeczy leżą w książkach od 100 lat (i dzięki nim masz "prąd" w domu!).
@kuncfotk.40202 ай бұрын
Dziękuję, zniszczył mi Pan dotychczasowe wyobrażenie o prądzie 😅 czas przeszukać Pana kanał i czekam na kolejny odcinek !
@piotrgorecki42742 ай бұрын
Będzie jeszcze gorzej... To co wydawało się fundamentem, okazuje się prymitywnym i w sumie fałszywym modelem. Pozdrawiam!
@Max-zd5js2 ай бұрын
POdobny problem mam i ja !!!.
@piotrgorecki42742 ай бұрын
@@Max-zd5js postaram się jak najszybciej uporządkować. A problemów jest więcej, na przykład: czym naprawdę jest ładowanie kondensatora oraz akumulatora. Pozdrawiam
@lucky-9P9A2 ай бұрын
@@piotrgorecki4274 Te zjawiska należy rozpatrywać w wieloraki sposób: 1) zwiększeniem zdolności do spowodowania rozruchu samochodu, 2) zmianami fizykochemicznymi w elektrolicie, 3) zmianami elektrycznymi: napięcie, zgromadzony ładunek, zmiany prądu rozruchowego, 4) zmianami entropii, 5) etc, itp..... Kierowcy nie będzie interesowała entropia a fizyka zdolność uruchomienia samochodu. Nie ma, podobnie jak w teorii względności, jednego właściwego spojrzenia na ten proces. Należy posłużyć się takim super procesem jakim jest zaokrąglanie. (stosowane nie tylko do liczb, ale też do całości otaczającego świata) 😘
@przemysawbaginski79602 ай бұрын
Porównując do przewodu hydraulicznego jeżeli podłączysz 1000kbar do przewodu to go zniszczysz łatwo dlatego energi nie przekażesz dalej (energia plynie wewnątrz). Drut wytrzyma to napięcie przy malym nawet przekroju możesz przesłać dużą moc. Tu chodzi o ideę, dla elektryka liczy się przekrój przewodu bo nieoperuje on kV czy MV. Dla zrozumienia różnych zjawisk trzeba zrozumieć różne modele. Bo każde mają jakieś limity, nawet jak są użyteczne. Do rozwiązania elektrycznych problemów e instalacjach elektrycznych domowych ta wiedza jest zbędna. Nawet w podstawowej automatyce. Ale jak zaczyna się komunikacja różne interface i zaczynają się problemy których nikt z ekipy nie rozumie to się zaczyna wtedy szukać jak to tak naprawdę jest.
@mistrzegiptu48102 ай бұрын
Ależ Pan mi miesza w głowie, cała szkolna wiedza musi iść do kosza ;) . Z niecierpliwością czekam na kolejne materiały, bo świetnie się Pana słucha i przy okazji sporo się można nauczyć
@staszekkubiak33582 ай бұрын
Nie, nie do kosza, za moich czasów w kl. VI i VII był przedmiot fizyka i wtedy poznałem elementarz czyli podstawy tego o czym mówi Piotr
@mpGrafik2 ай бұрын
@@jerzyfotek766bo ktoś słusznie zauważył, że nauczyć się kogoś nie da. A jeśli tak, to kosztem szybkości i ilości wiedzy. To można zrobić skutecznie tylko samodzielnie na własnej osobie. Za moich czasów uczyłem się w liceum tego, co jednocześnie nauczano już w samych początkach podstawówki. Przykład: zbiory i równania logiczne.
@marcin22852 ай бұрын
bylo w szkole średniej rocznik matury 1997;) pozdrawiam
@mariuszkajstura66352 ай бұрын
Jest spora różnica pomiędzy głodem poznawczym, a głodem zrozumienia. Jeśli ktoś zatrzyma się w głodzie poznawczym to będzie testował, doświadczał w nieskończoność i utknie, niczym pies goniący własny ogon. Oprócz głodu poznawczego jest potrzebny głód Rozumienia, wiedza encyklopedyczna to za mało.
@TheNewKill12122 ай бұрын
@mistrzegiptu4810 I bardzo dobrze, bo moim zdaniem te podwaliny są złe... Gdyby ktoś wcześniej chociaż powiedział, że energia płynie w polu pomiędzy dwoma przewodami, to raczej bardziej by to mogło zaciekawić. Projektując po wielu latach od zakończenia technikum inf. pierwsze PCB zrobiłem masę błędów, mając wryte za bardzo uproszczone wzorce. Gdy zaczałem sobie wyobrażać sygnał bardziej jako konieczność ustawienia pola elektromagnetycznego, to zacząłem rozumieć sens tego, czym jest impedancja falowa. Teraz wiem, dlaczego im bliżej masy, tym łatwiej dla danego sygnału. Po prostu nie musi tworzyć tak dużego pola EM, by energia mogła przepłynąć. To nagle wyjaśnia dlaczego izolatory muszą być grubsze dla wyższych napięć itd.
@krzysztofsacewicz30392 ай бұрын
To świadczy jaki byłeś w szkole. Oczywiście to do poprzedniego komentarza. Program był świetny i pomaga nam zrozumieć pewne zjawiska o których nie uczyli nas w szkołach a warto to wiedzieć. Pozdrawiam.
@sizaku96742 ай бұрын
Najlepszy kanał dotyczący elektroniki jaki dotychczas powstał. Elektronika na chłopski rozum jest niby prosta, ale gdy zagłębia się coraz głębiej i głębiej to tym bardziej wszystko wydaje się że nie ma sensu. Skończyłem elektronike, dokształcam się na bieżąco, a dalej mam wrażenie, że błąkam się jak dziecko we mgle.
@kazoorb86022 ай бұрын
I co dowiedziałeś się z tego odcinka? Pytam serio.
@qweqwe51862 ай бұрын
jestes pan zajebisty! DZIEKI!
@wojwoj20492 ай бұрын
Też uważam, że Pan Piotr Górecki wie, co mówi. Dodam, że nie używa wulgaryzmów i wyraża się kulturalnie.
@ireneuszpyrak9612 ай бұрын
Gratuluję prawdziwej pasji i dobrej roboty 😊
@spectaor2 ай бұрын
Na zagranicznych kanałach było to wytłumaczone dawno temu.
@kazikkulih2 ай бұрын
@@spectaor a co to ma do rzeczy ?
@spectaor2 ай бұрын
@@kazikkulih szacun za lekcję, nic wincyj
@GrandePunto8V2 ай бұрын
@@kazikkulih Ma do rzeczy, bo szczególnie polaczki na to cierpią - nie umieją się niczego sami nauczyć, dopóki ktoś po polsku i w internecie czegoś nie opublikuje (średnio 10 lat po kanałach YT zagranicznych, głównie anglojęzycznych). Stoicie w miejscu. Nie ma już innych źródeł wiedzy niż nieszczęsny internet. Wiesz co to "książka" (i że do tej pory nikt nie podskoczy do większości publikacji z PRL-u)?
@wiktormyers83242 ай бұрын
Bardzo dziękuję za ciekawe informacje ważne
@lukaszw12 ай бұрын
5 lat studiów elektroniki jak krew w piach. Świetny materiał!
@piotrgorecki42742 ай бұрын
Dzięki!
@zibifranz24292 ай бұрын
Dziekuje za ciekawy material, ktory obejrzalem z duzym zainteresowaniem. Ze swojej dzialki dodam, ze do zrozumienia pewnych zagadnien informatycznych rowniez bardzo przydatne jest poznanie ich tla historycznego. Pozdrawiam!
@piotrgorecki42742 ай бұрын
@@zibifranz2429 dzięki!
@smarcz232 ай бұрын
Fantastyczne wyjaśnienia! Warto obejrzeć, aby lepiej zrozumieć, jak działa przekazywanie energii i czym jest prawdziwa moc elektroniki. Zagadnienia takie jak prąd czy różne typy energii stają się jasne dzięki szczegółowym eksperymentom i dobrze dobranym przykładom. Cieszę się, że autor kontynuuje edukację na tak wysokim poziomie - oby tak dalej!
@Adam-e5b7q23 күн бұрын
Bardzo dobre. Wszystko przesyłane jest przez pole Magnetyczne Ziemi.
@smarcz232 ай бұрын
Ten kanał to prawdziwa perełka dla każdego, kto interesuje się elektroniką i przekazywaniem energii. Dzięki wyczerpującym wyjaśnieniom i licznym eksperymentom, zagadnienia, które kiedyś wydawały się trudne, stają się jasne i przystępne. Wspaniale, że autor odwołuje się do postaci takich jak Tesla czy Loomis - prawdziwa lekcja historii technologii! Polecam każdemu, kto chce zrozumieć, jak działa przepływ prądu i jak można go wykorzystać w praktyce!"
@adamderdowski98162 ай бұрын
SUPER ! Serdecznie dziękuję I pozdrawiam
@SYNAPSEdwl2 ай бұрын
Dziękuję i pozdrawiam
@RivloGruby2 ай бұрын
Bardzo ciekawa i wartościowa wiedza
@piotrjuszczyk12 ай бұрын
Poruszasz to dlatego że wcześniej poruszono to na innych zagranicznych kanałach i była w tym roku imba na ten temat. Resztę skomentuje jak wysłucham całości.
@GrandePunto8V2 ай бұрын
To jest cecha (wada) polskiego jutubika, ze wszystkim (prawie) jesteśmy do tyłu o kilka lat minimum.
@GrandePunto8V2 ай бұрын
Sama bateria + żarówka (i wyłącznik), to już jest "układ radiowy", nadajnik. Zmianę stanu (włącz/wyłącz) można usłyszeć przez radio AM (słychać "pyknięcia"), zakres/częstotliwość mało istotna... Fale/pola EM są najpierw, później indukują w przewodzie prąd oraz straty (spadek napięcia = tak samo jak się indukują napięcia w antenach odbiorczych, też zrobionych z metalu jak przewód dla DC, przypadek?). Z dziecinnego wzorku P=U*I widać, że coś tej mocy/energii wewnątrz przewodu brakuje (np. żarówka żre 100W, a w przewodach zmarnował się 1W, czyli był w przewodzie tylko jeden wat dostępny, więc jak żarówka zobaczyła 100?). Pytanie do nieuków-trolli, GDZIE (KTÓRĘDY) poleciała reszta, czyli większość energii (ze źródła do odbiornika)? Ano właśnie, radiowo! Nie wyskakiwać mi ze schematami "cywilnymi", ani Kirchhoffem itp. (to są zasady ilościowe, stwierdzone po fakcie, z nich nie wynika konstrukcja świata). Cwelebryta Ohm też się nie liczy w temacie (chyba, że postać całkowa z pól EM).
@jacek2pasje603Ай бұрын
Może zrobi Pan filmik o tym jak ludzie mieszkają w blokach kazdy ma smartfon, wi-fi itp, i żyją tyle czasu wśród tych fal których niestety nie widzimy
@andrzejn60782 ай бұрын
Niesamowity pasjonat Słychać to w każdym zdaniu
@piotrgorecki42742 ай бұрын
@@andrzejn6078 dzieki! Dziś planuję wrzucić kolejny film. Pozdrawiam
@dd65202 ай бұрын
W połowie filmu myślałem ze te całkowicie niepotrzebne opowieści o koparkach i o tym kto kiedy nie dostał patentu są dlatego ze autor otrzymuje 2x więcej pieniędzy od youtube jak film ma 26 minut niż jak ma 13 minut. Chciałem napisać komentarz że jak Pan będzie pisał książki lub biuletyny to proszę podzielic na rozdziały: 'rożne rodzaje energii' , 'ciekawostki historyczne' i rozdział: !jak przekazywana jest energia' bo zameczy Pan czytelników. Ale w 25 minucie zorientowałem się że film o tytule: 'jak płynie prąd, jak przekazywana jest energia' będzie miał na temat tylko 14 razy (mniej wiecej) powtórzone ze jest to bardzo trudne i że prawo ohma przeszkadza w zrozumieniu tego. Muszę powiedzieć że mialem w czasie swojej edukacji z fizyki bardzo dużo słabych merytorycznie lekcji/wykładów. Ale ten film jest po prostu nie na temat. Zeby było uczciwie powinien mieć tytuł: 'nie powiem wam jak przekazywana jest energia ale sobie pogadam'
@woba71662 ай бұрын
W punkt. A na dodatek nawyk grożenia palcem działa źle wizerunkowo (tak, wiem że jest to nieświadome, ale warto te gesty wyeliminować).
@henriqueborecki51772 ай бұрын
Zito borecki
@henriqueborecki51772 ай бұрын
Hendrik
@dzoker79-ers92 ай бұрын
Mieć takiego nauczyciela za młodu to był by skarb. Świetnie przekazaywana wiedza, pozdrawiam
@pawemusia24932 ай бұрын
To samo pomyślałem, aż się chce wrócić do szkoły.
@therzook2 ай бұрын
Było czytac Elektronikę dla Wszystkich 😊
@dzoker79-ers92 ай бұрын
@@therzook Dodałem komentarz do filmu w którym chodzi o przekaz werbalny a nie czytany 😉
@karolk.21032 ай бұрын
Nauczyciel z talentem i z pasją to jedno. Program nauczania, szkolnictwo w systemie pruski... tu jest problem. Nauczyciele zapewne by chcieli, ale nie mogą i nie mają kiedy
@therzook2 ай бұрын
@@karolk.2103system pruski i tak jest dobry przy poziomie polskiego spoleczenstwa.
@anthonyartol56 күн бұрын
Piekny wyklad. Telepatia to szczegolny przypadek przekazywania malyvh ilosci energii na duze odleglosci. Technologie zdegenerowaly te zdolnosc u ludzi razem ze zdolnoscia zapamietywania. Ale u zwierzat to ciagle jest.
@tamaraarmata38072 ай бұрын
Dziękuję bardzo za ten cenny przekaz 😮😂🎉❤❤🎉😂😮
@alojzyptys72 ай бұрын
Szanowny Wykładowco. Z przykrością zauważam, że pominął Pan bardzo istotny czynnik, a mianowicie ETER. Z problemem transportu energii największy ból głowy mają chłopcy-radarowcy przy okazji falowodów (mikrofalowych). Falowód to najczęściej rura o przekroju prostokątnym lub kwadratowym, wykonana z materiału przewodzącego prąd, najlepiej srebra, ale może być miedź posrebrzana w środku. Cała energia mikrofal jest przekazywana jak woda wewnątrz rury (na zewnątrz tylko jakieś przecieki). I teraz czym napełnić falowód, aby miał największą sprawność? Typowo stosuje się SF6 pod ciśnieniem kilku at., ale równie dobrze działają falowody próżniowe!, zresztą lampy generujące mikrofale (klistrony) są lampami próżniowymi. Czy to nie jest paradoks, który tylko teoria eteru może wyjaśnić? PS. O ile w przypadku przesyłu energii pola zmiennego w czasie daje się to ładnie opisać, to w przypadku prądu stałego, wbrew pozorom, sprawa się komplikuje. Mamy wokół przewodów pole elektryczne o stałym natężeniu, mamy pole magnetyczne o stałym natężeniu (patrz SI definicja ampera), stąd opis transportu energii staje się kompletnie niezrozumiały, bo zamiast rozpraszania dostarczonej energii na rezystancji wskutek przepływu przez nią prądu, musimy wprowadzić jakąś abstrakcyjną absorbancję energii przez rezystor.
@piotrgorecki42742 ай бұрын
@@alojzyptys7 Na eter przyjdzie czas już przy omawianiu Maxwella. A z prądem stałym rzeczywiście jest problem, szczególnie w modelach kwantowych, gdzie "ha-ni" wynosi zero i trzeba się podpierać fotonami wirtualnymi. Pozdrawiam
@installpro60642 ай бұрын
Radzę oglądać chmury a później zastanowić się kto i jak przesyła energię globalne bezprzewodowo 😊
@andzrejcwynar9779Ай бұрын
Moc WDZIĘCZNOŚCI WIEDUNIE❤.
@dariuszg11262 ай бұрын
jeśli przewód nie przenosi energii to widać jest sytuacja jak z jądrami: biorą udział ale nie wchodzą ... albo coś w tym stylu. Pozdrawiam :)
@boguslawszostak17842 ай бұрын
W brew pozorom przewodzie też jest pole elektryczne i magnetyczne. i to pole przenosi energie do odbiornika a nie "powietrze". Sytuacja jest bardziej skomplikowana niż się wydaje, bo pod wpływem pola elektrycznego przesuwają się w przewodzie elektrony zmieniając rozkład pola elektrycznego i geenerując pole magnetyczne WOKÓŁ Przewodu
@andrzej21202 ай бұрын
O żesz Ty chu...u😂
@cezarylachut44282 ай бұрын
hej -> swietny kanal !!!, zbudowalem antene dookulna od zera na 5.8ghz kiedys ,nie bylo to latwe z miernikami ipedacji wektorowej i zrozumialem zaleznosc miedzy pojemnoscia a indukcyjnoscia ,wykres smitha dobrze to przedstawia ; - ))
@doqlk2 ай бұрын
Uwielbiam Pana!!!
@JohnMemory-u3y2 ай бұрын
Przwód działa jak filtr. Wspaniały film jak zawsze.
@piotrgorecki42742 ай бұрын
a może jak... prowadnica energii...
@sebastiandziarmaga-dziayns3028Ай бұрын
Widzę, że objawił się nowy Łągiewka.
@krzysztofprzespolewski53952 ай бұрын
A ja nie mogę się doczekać do następnego odcinka.
@piotrgorecki42742 ай бұрын
Miałem nagrywać dzisiaj, ale pracuję nad artykułami. Spróbuję nagrać jak najszybciej, tylko moim źródłem utrzymania jest czasopismo "Zrozumieć Elektronikę" finansowane nietypowo przez Patronite. I film najpierw będzie dostępny dla moich Patronów, podobnie jak wstępne wersje kolejnych numerów czasopisma. Pozdrawiam
@bartomiejtudryk56492 ай бұрын
chaotyczne pierdolenie dziada, wodolejstwo bez konkretó
@GrandePunto8V2 ай бұрын
@@bartomiejtudryk5649 Bartusiu, w szkole specjalnej (nie obrażając osób chorych, upośledzonych) są zajęcia z "informatyki", dali wam internet?
@bartomiejtudryk56492 ай бұрын
@@GrandePunto8V spierdalaj dałnie, słuchać tego bredzenia twojego idola aaa, i nie zapomnij kupić gazetki, bo tam jest wszystko XDDDDD
@andrzejm.30932 ай бұрын
Panie Piotrze, czytam komentarze pod Pańskimi publikacjami... Proszę się nie przejmować co niektórymi wszechwiedzącymi i mądrzejszymi, którzy koniecznie chcą błysnąć swoim intelektem, i dalej publikować dla tych "niemądrych" którzy wiedzą czego nie wiedzą. Tym którzy są mądrzejsi zazdroszczę wiedzy;) Pozdrawiam Pana i niewiedzących:)
@piotrgorecki42742 ай бұрын
@@andrzejm.3093 dziękuję! Uczę się nie przejmować, nie kasuję nawet komentarzy o poziomie "poniżej zera". Jeszcze nikogo z komentujących nie zablokowałem, ale jeden z uczestników ma na to szansę - i to nie krytyk, tylko ktoś, kto mnie próbuje bronić. Cóż, takie czasy. Pozdrawiam serdecznie.
@GrandePunto8V2 ай бұрын
@@piotrgorecki4274 Takie czasy, że inaczej się nie da. Błędem twórców w internecie jest właśnie poprawność polityczna itp. Najważniejsze (priorytet), aby było grzecznie, ładnie i kulturalnie. Cierpi przez to przekaz merytoryczny, jakość. Bo sobie (KZbinrzy zawodowi) dajecie wejść na głowę dla wyświetleń, wirtualnej sławy. A skoro jest taka nędzna reakcja trolli/nieuków, to może wyłączyć komentarze następnym razem (gdy temat jest "kontrowersyjny") oraz podać listę książek, literaturę dla niedowiarków, niech się edukują sami, niewdzięcznicy.
@peterkrutow85612 ай бұрын
Dla lepszego zrozumienia elecromagnetyzmu polecam analizę wybuchów nuklearnych i tych które mają na celu wywołanie super silnego impusu elektromagnetycznego
@marios.30932 ай бұрын
Witam, robi się ciekawie :) wchodzimy między teorię a praktykę i to fajną metodą - o rzeczach bardzo skomplikowanych ale bez perwersji matematycznych ;) Czas zamówić i zweryfikować pismo ZE...
@piotrgorecki42742 ай бұрын
Dziękuję! Filmy powstają tylko dzięki temu, że utrzymuję się z prenumeraty mojego czasopisma (nietypowo, przez Patronite). Bez wsparcia nie byłoby ani filmów, ani czasopisma. Pozdrawiam
@marios.30932 ай бұрын
@@piotrgorecki4274 wieczorem można zakupić ? Byłoby do poduchy i do porannej niedzielnej kawy :) bo teraz to młyn sobotni ...
@piotrgorecki42742 ай бұрын
@@marios.3093 wszystkie informacje są na mojej stronie piotr-gorecki.pl Pozdrawiam
@GrandePunto8V2 ай бұрын
Tu wchodzimy w rozumienie definicji, naukowych, a nie potocznych. Otóż dzięki TEORII POLA, masz energię elektryczną w domu i internet, które to są przekazywane gdzieś po drodze przez pola (czy to w powietrzu, czy w materiałach wewnątrz auto/transformatorów). W nauce "Teoria" (czegoś tam) NIE jest "zaprzeczeniem praktyki" jak szaraki "rozumiejom".
@marios.30932 ай бұрын
@@GrandePunto8V no tak - ale nie ma co popadać w aptekarskie definicje :) btw. różnie to bywa z teoriami vs praktyka - np. na pograniczu fizyki kwantowej i teorii wszystkiego to już płodni naukowcy nawymyślali tyle głupot, że sami powinni się tego wystraszyć... A tutaj Pan Piotr jako wieloletni praktyk opowiada [i pisze] dość ciekawie właśnie jak to ująłem o rzeczach "pomiędzy teorią a praktyką ale bez tortur matematycznych" :) A do tego z drobnym odniesieniem do historii omawianych zagadnień co się raczej rzadko zdarza...
@janmorawiec84732 ай бұрын
Tak, w obwodzie zamkniętym z baterią i żarówką energia jest przenoszona z baterii do żarówki. W momencie, gdy obwód jest zamknięty, bateria dostarcza energię elektryczną, która przepływa przez przewody do żarówki. W żarówce energia elektryczna jest przekształcana na energię świetlną i cieplną. W ten sposób energia jest przekazywana na zewnątrz przewodu, emitując światło i ciepło. Jeśli mówimy o “przenoszeniu” energii na zewnątrz, to można to interpretować jako rozpraszanie energii w formie ciepła i światła przez żarówkę.
@piotrgorecki42742 ай бұрын
@@janmorawiec8473 energii nie przenosi prąd płynący wewnątrz przewodów. Tylko pole EM "w powietrzu ". I to jest ważna kwestia, niezbędna do zrozumienia"kwestii radiowych". Więcej w kolejnych filmach. Pozdrawiam
@GrandePunto8V2 ай бұрын
Janeczku malutki, ŹLE. Skoro energia siedzi wewnątrz przewodów, to niby jak może nagle wyjść na zewnątrz, skąd ona wie, że drucik miedziany ma nie świecić, a przejście na wolframowy zwój (włókno żarówki) to już nagle ma grzać/świecić? Bzdura. Energia lata na zewnątrz i tylko czeka aż jej stworzysz warunki do pracy (ty masz tym sterować świadomie, czy puszczasz prosty przewód, czy go np. zwiniesz robiąc elektromagnes). Kwestionujesz rzeczy, które dały ci energię elektryczną w domu + komunikację. Masz żywy dowód, że jest tak jak mówi pan Piotr (i nie on to nagle wymyślił, tylko to są podstawy od 100 lat opisane w podręcznikach!). Przewody są antenami/falowodami, zawsze, od DC do AC, RTV/GSM/GPS. Zawsze są potrzebne i są z metalu (tak samo w DC i AC, to nie przypadek). "Prąd stały" jest szczególnym przypadkiem, gdzie powstają fale stojące, czy coś takiego, a proces zapoczątkowuje zamknięcie wyłącznika i fizycznie obwód musi być zamknięty. Tu nie ma "sprzeczności" (jak nieuki "rozumujom", że DC działa inaczej, a AC to inne prawa, a radio to pewnie jeszcze inne).
@arturc68032 ай бұрын
Gratuluję - dzięki temu odcinkowi ma Pan nowego subskrybenta, czyli mnie. Już czekam na następny odcinek, bo co to z tą energią się dzieje?
@urszulajanas98862 ай бұрын
Bardzo ciekawe ale dzis nie dam rady starac sie tego zrozumiec bo jestem przeziebiona. Ale kanal zasusbskrybowalam i bede ogladac za pare dni. Dzieki bardzo
@wojciechw35372 ай бұрын
Kiepski sposób przekazywania wiedzy. Porusza wiele wątków co niczego nie wyjaśnia tylko powoduje chaos informacyjny. A tak przy okazji to prawo Ohma nie było dla mnie przeszkodą w zrozumieniu techniki radiowej.
@werwa352 ай бұрын
Moim zdaniem idealnie przekazuje wiedzę tylko nie można powtarzać a samemu myśleć
@mariosomer20052 ай бұрын
@@werwa35trzeba jeszcze rozumieć 😂
@AG-vv7vx2 ай бұрын
Prawo Ohma to elementrz... Musi być prosty i zrozumiały. Więc po kìego grzyba go komplikować i młodych adeptów sztuki elektrycznej straszyć?
@GrandePunto8V2 ай бұрын
@@AG-vv7vx No i nauka (ta prawdziwa) poszła w las. Śmieszny wzorek dziada Ohma NIE jest żadnym "Prawem", przez duże "P". Oraz NIE jest żadnym "elementarzem" (czy "fundamentem"). Jak ktoś od tego zaczyna, to będzie mieć problemy z elektryką do końca życia.
@bjornerlendur46062 ай бұрын
A przy okazji powietrze nie jest nośnikiem energii elektrycznej w obwodzie zamkniętym. Facet se wysysa z dupy jakieś głupoty.
@ireneuszzielinski5243Ай бұрын
Panie energia to nie jest zdolność, to jest wartość.
@bjornerlendur46062 ай бұрын
Kłamanie i usuwanie komentarzy podważających te kłamstwa nie sprawi że staną się prawdą. Powietrze dalej nie jest nośnikiem energii elektrycznej w obwodzie zamkniętym.
@piotrgorecki42742 ай бұрын
@@bjornerlendur4606 energię przenosi pole elektromagnetyczne, czymkolwiek ono jest lub nie jest. Pozdrawiam
@GrandePunto8V2 ай бұрын
Kolejny nieuk (to jest dopiero prawdziwa epidemia). Te "kłamstwa" dały ci zasilanie i komunikację, do pisania takich bluźnierstw publicznie. Podstawy elektrotechniki są opisane (i potwierdzone w praktyce) od ponad 100 lat. Tylko to jest matma wyższa, nie dla statystycznego Jasia z ulicy. Nie każdy musi się znać na wszystkim, nie każdy będzie inżynierem, technikiem, lekarzem, prawnikiem itp. Tylko skąd taka brzydka maniera, że włazisz w dyscyplinę, której nie znasz, ale zaczynasz od krytyki, oskarżeń o kłamstwa? Taką "kulturę" wyniosłeś z domu?
@piotrgorecki42742 ай бұрын
@@GrandePunto8V ostrzeżenie dla GrandePunto - bardzo proszę nie "bronić" mnie w ten sposób. Każdy ma prawo do swojego zdania, nawet gdy się rażąco myli. Ja takie komentarze ignoruję, a ich Autorzy nie są w stanie mnie obrazić. Natomiast nie akceptuję Pańskiego podejścia. Jeśli Pan nie przestanie "bronić mnie" - będę musiał Pana zablokować - "uniewidocznić". Pozdrawiam
@GrandePunto8V2 ай бұрын
@@piotrgorecki4274 OK. To może lepiej wyłączyć komentarze (gdy temat kontrowersyjny)? Poza tym, nie wolno sobie dać wejść na głowę w imię "kultury". Brzydzi mnie ta cecha twórców w internecie, ma być grzecznie, nie ważne jakie bzdury są produkowane przez komentujących, jaki śmietnik jest (w komentarzach, na forach itp.), ataki, oskarżanie o kłamstwa (z tymi polami wokół przewodu). A twórca ma się zająć tworzeniem, a nie czekaniem na każdy "dzwoneczek" i analizować komentarze 24/7 (który jest ładny, a który mniej). Polecam wyłączyć: komentarze lub powiadomienia.
@piotrgorecki42742 ай бұрын
@@GrandePunto8V nie ma potrzeby. Komentarze co cenne źródło informacji. A dla mnie też dobra wskazówka, czego ludzie nie rozumieją. A komentarze "poniżej zera" - uczę się je ignorować. Próbuję utrzymać jakiś sensowny poziom czasopisma, a teraz także kanału YT. I nie widzę żadnego sensu, żeby Pan występował jako apologeta. Ja mam swój plan artykułów i filmów - będę wyjasniał wszystko, ale stopniowo, nie w komentarzach. Pańskie uwagi mi nie pomagają, a wprost przeciwnie. Proszę się pohamować w kwestii tłumaczenia i pouczania innych na moim kanale. Pozdrawiam
@prulikowski2 ай бұрын
Panie Piotrze, ciekawym tematem byłoby wyjaśnienie jak działa dopasowanie impedancyjne za pomocą elementów LC
@piotrgorecki42742 ай бұрын
To jest zaplanowane - to przecież kluczowa kwestia radiotechniki. Tylko wcześniej trzeba omówić podstawy i wyprostować błędne wyobrażenia - a z tym jak widać - jest kłopot. Pozdrawiam.
@user-matrix-neo2 ай бұрын
Nic Tobie nie podpowie, a raczej zepchnie Ciebie na oślą łączkę, 🤣 Ten typ człowieka, to ja jestem guru a wy nie możecie więcej wiedzieć od mistrza,🤣 eee taki nauczyciel to.......💥🤣
@reflex042 ай бұрын
ENERGIA! I to jest odjazd, to jest abstrakcja, a nie jakieś popkulturowe czarymary!👍💪😁
@jodamroczny2 ай бұрын
Wektor Poyntinga - wektor określający powierzchniową gęstość strumienia mocy przenoszonej przez pole elektromagnetyczne.
@PP.EKOTECH2 ай бұрын
Witam .Przypadkowo trafiłem na ten film.. :) Ciekawe teorie spiskowe Pan głosi.. :) Podoba mi sie to ! :) Daje suba ! :) Mam podobne odczucia co do przekazywanej wiedzy przez uniwersytety i całe szkolnictwo..oraz zakłamywania historii.. !!! :) Też jestem atakowany , że mój prototyp wiatraka przydomowego nie może tak działać .. ponieważ wg. powszechnej nauki ma mniejszą sprawność ! :) Pozdrawiam serdecznie z Podhala . Hej !
@piotrgorecki42742 ай бұрын
@@PP.EKOTECH ... Wprost przeciwnie - to przecież wektor Poyntinga. Pozdrawiam
@KierowcaKombajnuZaglady2 ай бұрын
zapisane na playliscie. Takiej wykladni potrzebuje by to zrozumiec.
@pigulpigulski70352 ай бұрын
No panie Piotrze zaczynamy 😊
@piotrgorecki42742 ай бұрын
Zacząłem w numerach październikowym i listopadowym ZE: piotr-gorecki.pl/wp-content/uploads/2024/09/ZE2410.pdf piotr-gorecki.pl/wp-content/uploads/2024/09/ZE2411.pdf Pozdrawiam
@piotr3k1302 ай бұрын
Bardzo podobają mi się Pana odwołania do historii, myślę, że dzięki temu łatwiej zrozumieć pewne kwestie. Pozdrawiam
@GrandePunto8V2 ай бұрын
W każdej dziedzinie nauki/techniki brakuje właśnie części historycznej (co, kto, gdzie, dlaczego, po co)!
@JiuTiup2 ай бұрын
Lubię wałkowanie takich podstaw, bo podstawą są podstawy. Bez podstaw nie można wejść na kolejne piętra wtajemniczenia.
@tvtechno222 ай бұрын
Bardzo lubię Pana materiały, aczkolwiek zawsze brakuje mi chociaż tej zajawki konkretów. Troszeczkę równań, żeby tylko naprowadzić, wiem, że wszystko jest w artykułach i nie ma sensu pewnie tłumaczyć "po trochu" w filmach, ale jednak moim zdaniem byłaby to jakaś wartość dodana. Pozdrawiam!
@GrandePunto8V2 ай бұрын
To jest ogólna wada systemów edukacji, rzucają takie ogólniki, jakieś wzorki, ale prawie nigdy nie tłumaczą JAK to zastosować w praktyce (postawa typu "domyśl się").
@krzysztofkasprzyk5763Ай бұрын
Pracuje w ogólnopojetej branży ekektroenergetycznej 40lat i cały czas uczę się czegoś nowego. Postęp w tej dziedzinie jest złożonym z wielu zagadnień, zależności i uwarunkowań procesem na którym nie jeden zjadł zęby a temat nadal się rozwija dając nowe możliwości w produkcji, przesyle czy technice pomiarowej i mam przeczucie graniczące z pewnością że na tym budynku niebawem powstanie 6 pietro Kto nie "sadził" świetlówek pod linią WN ten nie zna życia 😉
@PeterretePinfo2 ай бұрын
Tesla wiedział że można przesyłać energię bez Przewodowo ale wiedział też że to nie ma sensu , chyba ze mikro wartości jako transmisja danych i tak mamy radio od tesli też, a jego wierzą to generator darmowej energii który jednak trochę emitował w okolicy z jasnych przyczyn . Nie było to korzystne dla pewnej grupy ale tylko teoretycznie na chwilę więc spalili . Chyba nie palili by anteny. Zastanów się .
@thcenter48042 ай бұрын
Proszę awansować tego pana.
@markewicz35922 ай бұрын
Chcę skorygować. Energia, to nie jest zdolność do... Energia to stan materi w którym możliwa jest zmiana. Bardziej praktycznie to stan parametrów przy którym istnieje warunek po spełnieniu którego następuje zmiana. Nie wiem czy naukowcom udało się stworzyć definicję, czyli świadomość tego czym jest energia, tak jak do tej pory nie wiedzą czym jest czas, choć potrafią go mierzyć. Tak przy okazji fascynuje mnie zjawisko prądu, ze szkoły wiem, że prąd płynie (umownie) od + do - ale elektrony przemieszczają się w drugą stronę. Tylko że one nie są w stanie przemieszczać się przez gęstą materię przewodnika z taką prędkością, więc prąd to raczej zjawisko towarzyszące przesuwaniu się elektronów. A co jeżeli to zjawisko jest podobne do myśli? czyli prąd to słowo. Są też teorie mówiące o tym, że myśl jest materialmną substancją. Hm, cały czas poruszamy się intelektualnie zanurzeni w semantyce, wielowymiarowej przestrzeni syntaktyczno, semantyczno.... itd, która nas ogranicza. Słowo jest wszystkim i może nie ma nic poza słowem... :) Nic nie jarałem, tak tylko czasem.... Pozdrawiam, proszę wpis potraktować jako zasięgowy.
@piotrgorecki42742 ай бұрын
O energii opowiadam w 3 wcześniejszych trudniejszych filmach A005, A006 A007. A co do prądu - zaskakująco złożona kwestia - trochę pisałem o tym na forbocie . Pierwszy tu: forbot.pl/blog/czym-jest-prad-elektryczny-oto-czeste-bledne-wyobrazenia-id51841 Pozdrawiam!
@lockheed_martin2 ай бұрын
fajne są te argumenty: "otóż nie" (a jeszcze lepszy jest "nie! nie! nie") i jest argument :D przy czym, ja się zgadzam, że energia jest przenoszona falowo, tylko Pan nie podaje argumentów, ani wyjaśnień, a chyba tak sądzi, że podaje i jeszcze jedno zastrzeżenie, dałem radę do 11:04 i mam dość tego niekonstruktywnego (dla mnie) wodolejstwa
@piotrgorecki42742 ай бұрын
To proponuje dokończyć - dalej jest fragment o XIX-wiecznych wyobrażeniach i próbach bezprzewodowego transferu elektryczności - o Tesli, Loomisie i Wardzie, a także o teorii "surface waves" Zennecka i Sommerfelda. Pozdrawiam
@Krzysztof-id8ht2 ай бұрын
W PUNK !!! Nic rzeczowo.Wykład lecimy w kosmos / !!! Lubię fizykę,chemię itp. ale nie w takim wydaniu !!!
@lockheed_martin2 ай бұрын
@@piotrgorecki4274 tylko chodzi o to, że zbyt długi oraz mętny wstęp :( nie wiadomo, po co takie przykłady ciągle przykłady, dużo przykładów, dokąd to dąży? argumenty typu "nie! nie! nie!"
@mstepuch2 ай бұрын
Rewelacyjnie
@annanell4898Ай бұрын
Dziękuję za ten temat. Staram się przełożyć go na wiedzę jak funkcjonuje organizm człowieka i jego środowisko. Zastanawia mnie kwestia tak zwanych zarażeń patogenami, która może być tak samo błędna jak wiedza o energii. Wzbudzanie energii poprzez kontakty z innymi ludźmi to też przekazywanie informacji. Temat rzeka potencjalnie spiskowy. Czy jest szansa by odniósł się Pan do funkcji układu nerwowego i pola elaktromagnetycznego człowieka?
@piotrgorecki4274Ай бұрын
@@annanell4898 w numerze mojego czasopisma ZE 2/2023 pisałem o aspektach zdrowotnych kuchenki mikrofalowej - nie ma dowodów, że jest szkodliwa . A co do wpływu pola elektromagnetycznego - jedni uważają, że leczy, inni że zabija. Szeroki temat, ale generalnie i jedne i drugie opinie są bardzo przesadzone, a wręcz fałszywe. Może kiedyś o tym opowiem, bo trochę bawiłem się Zapperami. Pozdrawiam
@piotrl.529819 күн бұрын
tak mówił Profesor z Elektrodynamiki... będziemy mówić o podstawach, o rzeczach najważniejszych a dokładnie prof. dr hab. inż. Jerzy Hryńczuk. Okręty podwodne i kontaktrony w satelitach. Na koło nie pomógł tam rządzili jego asystenci...
@twojacolega2 ай бұрын
Mój sąsiad przesyła dużo energii bezprzewodowo tworząc fale powierzchniowe na szambie. To nie są duże ilości, ale cykliczne. To się układa w całość, może nie piękną, ale zawsze jakąś podobną do treści z tego filmiku.
@cya3mdirl1582 ай бұрын
Jaką uczelnię techniczną poleca Pan aby studiować elektronikę
@piotrgorecki42742 ай бұрын
@@cya3mdirl158 nie mam pojęcia, jak to dziś wygląda. Ja należę do "elektroników dawniejszych". Pozdrawiam
@cya3mdirl1582 ай бұрын
@@piotrgorecki4274 a z tamtej perspektywy
@GrandePunto8V2 ай бұрын
@@cya3mdirl158 Najstarsze, największe, popularne, Warszawa, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Śląska, AGH, WAT. Poza tym sama uczelnia nie jest od tego, aby z niedowiarka zrobić fachowca. Trzeba się interesować tematem i ćwiczyć w domu (w przypadku elektrotechniki-elektroniki to oznacza domowe laboratorium, majsterkowanie).