Witam, temat pszczelarstwa zacząłem zgłębiać jakoś tak w połowie zeszłego roku trafiając na kanał Tomka Miodka, jednak tamten kanał, dodam że bardzo ciekawy, był chyba adresowany bardziej do osób zaawansowanych posiadających własne pasieki a brakowało mi podstaw takich dla laika, który nie zetknął się na żywo z pszczelarstwem i przygotowuje się małymi krokami do rozpoczęcia przygody z pszczołami. Mam nadzieję że może w połowie roku się to zmieni ... zobaczymy :)) Na Twoim kanale właśnie spodobało mi się to, że przybliżasz pszczelarstwo "świeżakom", opowiadając i pokazując im rzeczy tak oczywiste dla tych, którzy się z pszczelarstwem już na żywo zetknęli jak np. obsługa podkurzacza. No ale do rzeczy bo mam kilka pytań - jak to jest z rojeniem się pszczół, czy wytwarzają mateczniki i są zdolne do rójki przez cały sezon czy w drugiej części lata pszczoły koncentrują się raczej na pożytkach i gromadzeniu miodu przed zimą a nie na rójce. We wcześniejszych odcinkach przy każdym z przeglądów ula usuwałeś mateczniki. Czy późnym latem przeglądy uli ograniczasz do przeglądu miodni pod kątem miodobrania czy cały czas przeglądasz też pod kątem mateczników i je usuwasz - czy pod koniec lata w ogóle pojawiają się mateczniki? Nie wspominałeś o tym w kilku ostatnich filmach a ciekawi mnie jak w praktyce w trakcie sezonu wygląda tendencja pszczół do rojenia? Czy na pasiece w sezonie bywasz co tydzień, by przeglądać ule i zapobiec wyrojeniom silnych rodzin czy latem można te przeglądy robić rzadziej np. co 3-4 tygodnie? Czy planujesz opublikowanie filmów na temat chorób pszczół, czy u siebie walczysz z warrozą - może coś byś o tym opublikował? Z niecierpliwością też czekam na filmy o przygotowaniu pszczół do zimowania z dużą porcją praktycznych porad - takich dla początkujących. Pozdrawiam i czekam na dalsze filmy
@teamonlive776110 жыл бұрын
To uczucie oglądać filmik jako pierwszy... xD (Te kwiatki na początku to kwitnąca koniczyna) U mnie - co ciekawe - w ulu, w którym były ramki, ale nie było pszczół (wujek, który trzymał pszczoły w moim sadku przestał chodować pszczoły akurat w tym miejscu, bo wpadły szkodniki, ale zostawił ule) zagnieździły się dzikie pszczoły. Po jakimś czasie stwierdziłem, że cholera fajnie byłoby mieć własną pasiekę, bo pszczoły przypomniają mi dzieciństwo, zacząłem sprzątać ule (miałem zamiar zostawić ul z dzikimi pszczołami). Jesienią udało mi się przenieść część uli, jednak nie miałem siły sam to wszystko przenosić, więc zeszło się kilka dni (tym bardziej, że prszczoły, które teoretycznie powinny raczej znajdować się w ulu, zaczynały kręcić się wokół, nie chciałem się narażać, bo nie miałem żadnej ochrony przed nimi). W czasie, gdy robiłem sobie przerwę, sąsiedzi (mamy z nimi konflikt) zaczęli demolować ule, które zostawały i otwierali ul z dzikimi pszczołami. Spadł śnieg, przestałem przenosić ule, sąsiedzi nadal dokazywali. Stwierdziłem, że te pszczoły nie mają szans przeżyć, gdy sąsiedzi im tak przeszkadzają. Przyszła wiosna, zapomniałem o tym, że w ogóle były dzikie pszczoły, regenerowałem stare ule i szykowałem się do startu własnej hodowli. Pewnego dnia jakimś cudem brat wyszedł przejść się po sadzie i zauważył ruch wokół ula. Okazało się, że dzikie pszczoły przeżyły i mają się całkiem nieźle. Interesujące, jak to zrobiły, że przeżyły bez jakiejś większej izolacji termicznej. Podawałem im nieco syropu w naczynkach (bo nie mam ani trochę sprzętu, aby grzebać w ulu) żeby pomóc im wystartować. Okazało się, że z powodów finansowych nie dam rady w tym roku założyć pasieki, planuję za rok oswoić te dzikie pszczoły, jeśli nie zmienią miejsca zamieszkania.
@Radiomaniak9610 жыл бұрын
to pewnie nie dzikie pszczły tylko rójka normalnych pszczół jeśli trafisz na wmiare spokojne pszczoły to wystarczy sam podkurzacz i np scyzoryk do rozsuwania ramek ja tak robie u siebie bez żadnych kapeluszy itp podkurzam dość mocno i scyzorykiem podawżam ramki i robie przegląd
@teamonlive776110 жыл бұрын
Ostatnio zajżałem tam z ojcem, bo zauważyliśmy, że mały ruch jest przy ulu. Pkazało się, że wdały się mrówki, usuneliśmy elementy pokryte mrówczymi jajami i tymczasowo jest spokój. Jeśli pokażą się znowu- zastosuję proszek do pieczenia. W każdym bądź razie pozwolę im się teraz rozwijać bez mojej ingerencji i w następnym roku może coś z nimi zrobię.
@MyTazon10 жыл бұрын
Ale masz szybkie manewry z tymi ramkami.
@gruby56295 жыл бұрын
A i mam pytanie gdzie można nabyć pszczoły
@tedgonzo867610 жыл бұрын
witam, podłączam się do pytania kolegi, co trzeba mieć na sam początek takie absolutne minimum, żeby założyć pierwszy ul, przydałaby się jakaś mała seria filmów o budowaniu bądź zamawianiu ula oraz zakładaniu pierwszej rodziny pozdrawiam!
@TajemniceTVPL10 жыл бұрын
Jestem za :-)
@mechanik9021010 жыл бұрын
TED potrzebujesz ul, odklad pszczeli, podkurzacz, miotelke, czkapelusz ,miejsce gdzie postawisz ul oraz co najwazniejsze checi .... i kogos kto moze cie wprowadzic w swiat pszczolek . koszt takiego starteru pasiecznego to ok.450 do 600 zl .
@Tomachawt10 жыл бұрын
Chciałbym żebyś widział ile pszczół powinno być w nadstawce (na czarno) Karmiłeś na czerw? (małe dawki syropu 1:1) dopasowałeś gniazda na zimę? jak tam zimowla? U mnie już węzę budują. Przygotowuję się do rzepaku, a u Ciebie ile czerwiu?
@fladroskipfladrowski209110 жыл бұрын
Piotrze co się z tobą dzieje
@gruby56295 жыл бұрын
Piotrze pisać sobie kwiatki przy ulach
@lawendOgrod10 жыл бұрын
Weź chłopie poobcinaj te sterczące druty :>. Estetyczniej a i pszczoły spokojniejsze będą.