Uwielbiam wasz duet, pomysł z jego stworzeniem był moim zdaniem strzałem w 10 -tkę. Ten kanał i tak już dużo wcześniej wyrobił sobie doskonałą markę ,a to jeszcze bardziej go rozbudowało. Teraz ten kanał traktuje nie tylko o kolei coraz bardziej zwiększają się dziedziny, związane w taki czy inny sposób z koleją. Oglądam ten kanał od wielu już lat ,i zawsze powracam do starych filmików ,mogę nie oglądać innych równie znanych kanałów ,ale cykl "Po kolei z Kuleckim" zawsze obejrzę, to już niemal tradycja, to się po prostu musi odbyć.
@PokoleizKuleckim8 ай бұрын
Kłaniam się za dobre słowo. Duet wymyślił się sam - po prostu zaczęliśmy gadać i stwierdziliśmy, że to się może nadać... no i tak sobie gadamy. Jacek ma taką wiedzę, że nie przestaje mnie zaskakiwać.
@Animowariacje8 ай бұрын
@@PokoleizKuleckim Wasze materiały mają tylko jedną wadę: kiedyś się kończą! Na szczęście pojawiają się kolejne odcinki co niweluje tę jedyną wadę.
@diodadioda8 ай бұрын
Kosa odcinek. Można was słuchać w nieskończoność.
@rafadrazyk83908 ай бұрын
Dziękuję za wspaniałą lekcję historii techniki, sam jestem posiadaczem pojazdu z silnikiem S-03 z suchą miską olejową. Dzieki Wam już wiem, dlaczego takie rozwiązanie zastosowano akurat w konstrukcji z takim przeznaczeniem. Pozdrawiam i czekam na kolejne ciekawe odcinki 👋
@Mit_Ari3 ай бұрын
Gdybym miał takich nauczycieli w szkole, moje losy zawodowe z pewnością potoczyłyby się inaczej. Fantastyczna wiedza i jak dla mnie - doskonały slosób jej prezentacjo z dbałością o szczegóły.
@fifi81pl2 ай бұрын
Patrząc na frekwencję tego odcinka - to nasza klasa ma 36 tysięcy uczniów - to bardzo motywuje do doskonalenia w działaniach
@podstawka65258 ай бұрын
No Panowie w końcu mam tą przyjemność napisać pierwszy komentarz! Herbatka w kufelku już jest, lecimy 🙃
@dionizy758 ай бұрын
Fajnie chodziły te silniki odpalanie po remoncie tego się nie zapomina.🖤
@heliodorbard8 ай бұрын
Fantastyczne to muzeum, a i Wasza opowieść wielce ciekawa. Oby udało mi się tam wybrać. A propos iniekcji komarzanej na Mazurach, to wbrew pozorom nie jest ona aż tak uciążliwa jakby się zdawało. Da się z nią jakoś żyć i radzić sobie, choć miła nie jest i jest kłopotliwa. Natomiast spotkałem miejsce, które w tej materii bije na głowę CAŁE Mazury i wiele innych miejsc. Są to miejsca widokowe rozmieszczone wokół bagien Biebrzańskich. One mają wieże widokowe, jakieś niezbyt duże miejsca parkingowe, ludzi nie ma, a więc luks. Po wjeździe samochodem na takie miejsce i wyjściu z samochodu na człowieka rzuca się w ataku chmura wszelkiej maści owadów żywiących się krwią. To jest dosłownie chmura. Opędzić się nie sposób bo ich ilość jest ogromna i można tylko uciec z powrotem do samochodu. No chyba że się jest ubranym w strój przeciw owadom. Ciekawostką było dla mnie to, że owe owady atakowały mnie również przez zamknięte szyby samochodu.
@imnotaplayer9578 ай бұрын
Akurat się wykąpałem i usiadłem odpocząć po wycieczce do Sochaczewa i muzeum kolei wąskotorowej. Filmik w sam raz jak w mordę strzelił 👍
@commo19678 ай бұрын
Przy tych agregatach to prawie jak Kamiński i Kurek ;)
@marekkusal78548 ай бұрын
Jak zwykle, bardzo ciekawy odcinek. Dużo danych technicznych. Jednocześnie przy wątku produkcji wy wymiarach calowych przypomniało mi się, że znajomy W Grodzisku Mazowieckim wytwarzał w swoim warsztacie calowe śruby dla Ursusa do Fergusona. Był To okres koniec lat osiemdziesiątych początek dziewięćdziesiątych. Pozdrawiam serdecznie
@chszarz19868 ай бұрын
Niesamowicie ciekawy materiał. Tylko nie doczekałem się albo przegapiłem informację jaką ten Henschel ma pojemność. A to mnie ciekawi najbardziej :)
@andrzejukasiewicz43608 ай бұрын
22:30 w t-55 pod podłogą wieży był podgrzewacz płynów eksploatacyjnych który neszcze przed próbą rozruchu umożliwiał rozgrzanie. Warto wspomnieć o rozdzielaczu do rozruchu powietrzem umieszczonym pomiędzy gĺowicami.
@polskaod_nowa30878 ай бұрын
Szacun za wiedzę i za jej przekaz...
@TADEKBB8 ай бұрын
38:31 Ciekawa sprawa z tymi przewodami wtryskowymi. Mój Ojciec pisał pracę doktorską pod tytułem "Wpływ długości i kształtu przewodu wtryskowego na pracę silnika wysokoprężnego"
@Micha-dx2xw8 ай бұрын
Dlatego układ wtryskowy tak mocno się zmienił.
@PokoleizKuleckim8 ай бұрын
Tadku - pozdrawiamy Was gorąco. Wiem, że zalegam Wam coś i postaram się przyspieszyć pracę!
@siggi60518 ай бұрын
Oj Panowie, przypomnieliście mi o pożarach tych silników na trzydziestkach. Przytrafiło i mi się czasem pracować na SM 30, a że byłem gniewny i młody, to komin u mnie (jak mówili parowoziarze) musiał z niebem gadać. Często miałem zapalenia się komina, ale to nie był problem, wystarczyło na chwilę zgasić silnik. Gorzej, jak już wszystko było mocno nagrzane i płomień wystąpił poza kominem, obie gaśnice na pokładzie okazują się niesprawne, a azbestowy koc gaśniczy zszyty jest palnymi lub rozstapiającymi się nićmi. Na szczęście żadnej lokomotywy nie spaliłem, nawet nigdy nie wzywałem straży. Wspaniałe lokomotywy do pracy z pociągami roboczymi, utrzymania sieci. Tylko zimą było w kabinie dość zimno. Pozdrawiam
@nieistotnekto8 ай бұрын
co jest najważniejsze w czołgu? NIE PIERDZIEĆ!!!
@roqford8 ай бұрын
Miło poczytać wspomnienia kogoś kto w praktyce eksploatował te konstrukcje!
@andrzejmatuszek82128 ай бұрын
Kolega mi dzisiaj link podrzucił do tego filmu i był to świetny wybór na niedzielny wieczór. Przyjemnie się słucha, przyjemnie się ogląda jak zwracacie uwagę na takie detale i szczególiki. Z pewnością wpadnę znowu
@jerzyjablonski14328 ай бұрын
Zaje...fajny odcinek. Uwielbiam to wasze gadanie, zwłaszcza jak jest o technice i z eksponatami. Trochę to przypomina Sondę jak sobie panowie dyskutowali o ciekawostkach. Kurde, stary jestem bo jeszcze pamiętam ten program oglądany na cz-b Antaresie :(
@PokoleizKuleckim8 ай бұрын
Jurku - dzięki za dobre słowo! Opowieść się sama potoczyła, bo Jacek ma wiedzę. A przed nami jeszcze... no właśnie. Ty wiesz, co :) .
@1I3b8 ай бұрын
Wspaniałe! Dzięki.
@pawciu_jankowski3388 ай бұрын
Bardzo ciekawy i fachowo opowiedziany materiał. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie 😊😊😊
@andrzejhaman12538 ай бұрын
Silnik Wola-Henschel był też montowany w wagonach motorowych SN61 produkowanych przez węgierskie zakłady Ganz-MAVAG dla PKP (i tylko dla PKP). Oryginalnie pojazdy te były wyposażone w silniki Ganz-Jendrassik, ale ostatnie kilkadziesiąt (?) sztuk wyposażono w polskie Henschle (na PKP wyróżniały je numery inwentarzowe 500+). Silnik przy tym montowany był bezpośrednio na wózku napędnym wagonu a przeniesienie napędu było czysto mechaniczne.
@marekk86118 ай бұрын
Panowie... Discovery powinno się bić o prawa o nadawanie Waszych programów... Sonda level XXX
@szcpos8 ай бұрын
Dokładnie! Discovery niech się schowa :)
@JF-ee3nn8 ай бұрын
Discovery to popnauka gdzie połowa informacji jest niezgodna z rzeczywistością
@kos3n8 ай бұрын
Bardzo dobry odcinek historii nie tylko tej kolejowej. Czekam panie Jakubie na odcinek o bazie remontowej PKP Intercity
@harrypotter98538 ай бұрын
Witajcie Panowie. Opowiedziana historia znów ciekawa jak zawsze, a doświadczenie Jacka z silnikami Woli jak ( dobrze) pamiętam jeszcze wąskotorowe, gdzie tego sprzętu było sporo nim trafił do chińskiej huty bezcenne ( jak mniemam godziny pewnie w setkach mierzone). Niemniej miło posłuchać i czasem odświeżyć to czy owo... Trzymajcie się Panowie i do kolejnego,...
@PokoleizKuleckim8 ай бұрын
Dzięki, Przemku! Zielonej na szlaku!
@fifi81pl8 ай бұрын
Tak dokładnie - H12A z Lxd2 zaś "starą Wolę" w wydaniu 5DSR150 w Wls150 się serwisowało latami... stąd znacznie bardziej lubię "H" niż "D" (względnie S")
@michamaj51568 ай бұрын
Panowie, kolejny fascynujący odcinek, tym razem o silnikach, chociaż tytuł w pierwszym momencie przynajmniej zastanawiający kurde co ma czołg do lokomotywy? No właśnie silnik. "Odćmiło" mnie po obejrzeniu materiału. A swoją drogą Jacek i Ty Jakubie macie imponującą wiedzę o kolei, lotnictwie, technologii itd. Dziękuję za kolejną porcję solidnej wiedzy, 50 minut minęło nie wiem kiedy.
@PokoleizKuleckim8 ай бұрын
Dzięki za dobre słowo :) . To Jacek ma wiedzę, ja tylko go zagaduję :) .
@michamaj51568 ай бұрын
@@PokoleizKuleckim Jakubie, nie bądź taki skromny, do każdego odcinka solidnie przygotowujesz się, a to też trzeba umieć. Jacek jest genialny - to prawda, ale moim zdaniem Ty też krowie z pod ogona nie wyleciałeś. Przepraszam za dosadność stwierdzenia.
@fifi81pl8 ай бұрын
@@michamaj5156 Do tego Jakub jeszcze robi cąły montaż plus grafiki... dokłada do tego znaaaacznie więcej roboty niż te moje proste paplanie ;)
@michamaj51568 ай бұрын
@@fifi81pl Hmm... Paplanie. Do tego, żeby "paplać" z sensem trzeba mieć wiedzę i umiejętności, by ją przekazać, a Ty Jacku masz jedno i drugie. Tworzycie z Jakubem świetny duet, bo każdy wie i robi swoje i dla tego to przedsięwzięcie działa jak należy. I za to Wam dziękuję
@alexeykapchikov30268 ай бұрын
Dziękuję i pozdrawiam
@PokoleizKuleckim8 ай бұрын
Dzięki Ci, pozdrawiamy również! Życzymy wielu inspiracji!
@alexeykapchikov30268 ай бұрын
@@PokoleizKuleckim Dziękuję serdecznie
@parabelumsq2lkt9608 ай бұрын
Coś wspaniałego 👍👍👍
@cantego8 ай бұрын
Jak bym znowu widział Sondę z Kurkiem i Kamińskim🍉
@PokoleizKuleckim8 ай бұрын
Trudno o piękniejszy komentarz. Bardzo dziękuję.
@wudecoturbo38758 ай бұрын
Pomijając Wasz geniusz techniczny i całą bardzo ciekawą opowieść, w 42:45 słuchając tej audycji z dość dobrym basem w głośnikach , miałem minę jaką - jak to mówi klasyk - widuje wyłącznie moja żona. Brawo !
@fifi81pl8 ай бұрын
To proszę jeszcze posłuchać tej muzyki: kzbin.info/www/bejne/anWpoXZthsmioMU Ten w niebieskich portkach i zielonej koszulce to "mła"
@Andrzej-gc7bg8 ай бұрын
Ale motur !!!!!!!!!! Szafa 3 drzwiowa chciałbym taki motur do pokoju jako dekorację wnętrza.pozdro silniko-maniacy
@coderiese8 ай бұрын
uwielbiam Was słuchać. Dziękuję za koiejny odcinek
@maciejcyl8 ай бұрын
Tego mi było trzeba :-)
@PokoleizKuleckim8 ай бұрын
Z lotniczym pozdrowieniem :)
@michal90258 ай бұрын
Bardzo dobrze że nie tylko kolej.
@comettoPL7 ай бұрын
Oj dobry odcinek, dobry - dzięki panowie!
@magdalenakarwowska95468 ай бұрын
Bardzo ciekawy materiał 😊 Cały dzień zwiedzania i zabawy (żadnych komarów nie było 😅). Super spędzony czas.Dziękuję za wymienienie mnie i Róży w napisach🎉😊 . Pozdrawiam serdecznie ☀️
@PokoleizKuleckim8 ай бұрын
Macie "współudział" :) . Wielkie dzięki za miłe wspomnienia!
@navalgdynia30008 ай бұрын
Bardzo dobry, merytoryczny odcinek. Niczym niegdysiejsza Sonda. Wincyj takich filmów! :) Czy będzie w przyszłości coś o silnikach lokomotywowych Fiata oraz polskich opracowaniach silników?
@PokoleizKuleckim8 ай бұрын
Dziękuję. Te odcinki są raczej nieuchronne.
@User166668 ай бұрын
Jak na 3 wymiary naprawcze, to jednak tamtej epoki silniki robiły 1500 km. Jeszcze 20 lat temu wydawalo sie to dużo. Dzisiaj już nie. Silnik nie jest już trudno dostępny. Wymieniasz silnik..
@MatiMK8 ай бұрын
Ciekawy materiał
@Micha-dx2xw8 ай бұрын
Olej ma bardzo duże znaczenie nie tylko w smarowaniu silnika ale odbieraniu ciepła z najbardziej grzejacych się części silnika. Olej dociera do wielu miejsc, gdzie płyn chłodzący nie ma możliwości się dostać. Warto też zainteresować się temperaturą oleju w samochodzie. Jeśli ktoś ma czujnik temperatury płynu chłodzącego i oleju to może zaobserwować ciekawe rzeczy :)
@paweosinski42598 ай бұрын
no tak, w przypadku braku chłodnicy oleju, olej rozgrzewa się późno i ma wysoką temperature w szczycie, z chłodnicą wykorzystującą płyn chłodniczy silnika, temperatura oleju osiąga te 90stopni razem z plynem chłodzącym i pozostaje mniej-więcej stała.
@fifi81pl8 ай бұрын
Te silniki zazwyczaj miały nie tyle czujni co termometry temperatury wody oraz oleju. Standardowo były to klasyczne termometry odległościowe TPTO wykorzystujące zjawisko termopary.
@Tomasz_M8 ай бұрын
Dobrzeżewieczór!
@daron19738 ай бұрын
Dzień dobry. Lekcja z budowy silników zaliczona :) Można by rzec odcinek o "dużej mocy " 💪🏻😉 Dziękuję panowie za ciekawy temat. Pozdrawiam.
@fifi81pl8 ай бұрын
oj tam od razu dużej... takiej trochę większej lecz czym jest dziś nawet 500 KM?
@rysiumag8 ай бұрын
No super i nawet odpalili i tak 3-mać
@fifi81pl8 ай бұрын
Odpalić 12C22W najbardziej bym chciał...
@WujekJeff8 ай бұрын
Dzięki, że wspomnieliście o tym jak bezsensowne były w większości zakupy epoki Gierka.
@Micha-dx2xw8 ай бұрын
To jest mały silnik. Duże silniki to są silniki okrętowe :) W mojej szkole samochodowej były silniki lotnicze, gwiazdowy oraz silnik (pracujący jako rozrusznik) do większego silnika lotniczego.
@PokoleizKuleckim8 ай бұрын
Dokładnie :) . Niewielki turbowałowy silniczek o masie 350 kg wykręca 2000 KM :) .
@bastekk768 ай бұрын
W wojsku miałem na stanie przez pewien czas agregat prądotwórczy Wola250 z żeliwnym blokiem. Fajny silnik do rozruchu potrzeba było 2 żołnierzy. Jeden pompował ręczną pompką olej. Drugi obserwował mamometry. Minimalne ciśnienie do odpalenia tego silnika to było 1atmosfera. Tak kadra nam tłumaczyła. A spalanie miał przy pełnej mocy 70l na godzinę pracy. Taka norma. A zbiornik paliwa 250l. Więc tankować trzeba było co 3 godziny.
@prezesfirmy93178 ай бұрын
1Mpa
@paweosinski42598 ай бұрын
@@prezesfirmy9317 z ruskimi zegarami było 10,2 kg/cm²
@miktka46678 ай бұрын
Znów nie ma Po kolei z Kuleckim tylko z Finowickim :(
@PokoleizKuleckim8 ай бұрын
Trochę tego, trochę tego.
@andrzejbogus43698 ай бұрын
Jest wybór, jest dobrze.
@huluk8 ай бұрын
Dzięki za kolejny odcinek, super się ogląda i słucha! Odnośnie demontowalności silników na kolei - DSU chyba wszystkich pojazdów nakazuje na pewnym poziomie utrzymania (przegląd konkretnego poziomu co określony czas lub ilość motogodzin / przejechanych kilometrów) wymontowanie silników i inspekcję połączoną z wymianą niektórych elementów samego silnika lub osprzętu.
@Daruiusz718 ай бұрын
💪 Mocarny odcinek👍👍👍
@WujekJeff8 ай бұрын
25:54 w jednostkach pływających sucha miska olejowa akurat ma sens, np. w kutrach torpedowych czy w ogóle okrętach wojennych ale nie tylko.
@PokoleizKuleckim8 ай бұрын
O to to. Tu wspominaliśmy pchacze rzeczne, ale rzeczywiście - bardziej manewrowe jednostki mogą tu mieć korzyść.
@fifi81pl8 ай бұрын
W pełnomorskich jednostkach owszem... lecz w pchaczach rzecznych?
@heniuheniu32918 ай бұрын
Ciekawe Panowie 👍
@KlemensKosinski8 ай бұрын
Panowie czy znacie kolekcję spalinowych silników ze zbioru Jacoba Pepping-a, znajduje się ona w Muzeum Walcowni Cynku Katowice Szopienice, jest ich ponad 100, dodatkowo można zobaczyć maszyny parowe napędzające ciąg technologiczny tej zabytkowej walcownii.
@fifi81pl8 ай бұрын
Byłem widziałem. Robi wrażenie.
@rostilembe8 ай бұрын
I to jest bardzo ciekawy odcinek! Za jednym razem nie udało się obejrzeć. Pozdrawiam. Latają sku....syny.
@PokoleizKuleckim8 ай бұрын
Dziękujemy za oglądanie! Trzymajcie się, nie dajcie się, zestrzelcie wszystko!
@rostilembe8 ай бұрын
@@PokoleizKuleckim dziękuję za wsparcie! Świat zwariował.
@kopiowanievhs8 ай бұрын
Oglądać wasze filmy, jak opowiadacie o mechanice, to jak oglądać filmy przyrodnicze BBC, które czytała Krystyna Czubówna :)
@andreborowski49548 ай бұрын
Wg mnie to ten silnik pochodzi z lotniczego Hispano-Suiza gdzie z benzynowego 800-1100 KM zrobiono Diesel 500 KW do czolgu T34.
@PokoleizKuleckim8 ай бұрын
Też. Ale to nie jest jedyna inspiracja.
@fifi81pl8 ай бұрын
Polecam wycieczkę do Krakowa do Muzeum Lotnictwa - tam jest cały jeden budynek jako wystawa silników. Można sprawdzić na ile obiegowe opinie są dalekie od rzeczywistości.
@zygmuntbaszkiewicz13208 ай бұрын
Bo to prawda 😊
@fifi81pl8 ай бұрын
@@zygmuntbaszkiewicz1320 no jednak nie. Podobieństwo jest tylko gdy się patrzy z daleka... z bardzo daleka
@zygmuntbaszkiewicz13208 ай бұрын
@@fifi81pl Konstrukcyjnie to jest ten sam silnik jak lotniczy Wiadomo układ wtryskowy jest dieslowski a moc obcięta na 500 koni
@sebaw19808 ай бұрын
Super
@HarryUrazman8 ай бұрын
Świetne jest to, że jako laik w technicznych kwestiach podążam za wątkiem i wydaje mi się, że całkiem sporo rozumiem. Jak w tym bon mocie, przypisywanym Einsteinowi, jak ktoś nie potrafi czegoś wytłumaczyć w prosty sposób, znaczy, ze tego nie rozumie. Wy potraficie, dzięki.
@PokoleizKuleckim8 ай бұрын
Czasem dopiero w trakcie tłumaczenia komuś przychodzi zrozumienie- to dlatego Kulecki prowadzi tyle szkoleń w firmie. Tu przede wszystkim pokłony dla Jacka za gruntowną wiedzę okazaną tak w filmie, jak w polemice.
@paweosinski42598 ай бұрын
No, w lotnictwie mamy cały system kondycjonowania oleju: odpieniacz, chłodnica powietrzno- olejowa, chłodnica paliwowo-olejowa, odstojnik - stabilizator z detekcją opiłków i dopiero pompa tłocząca. Inny świat, choć jego elementy powoli przenikają do ciężarówek. Ostatnio modna fraza: Smarowanie skąpo-olejowe.
@PokoleizKuleckim8 ай бұрын
Dokładnie! No i tych misek olejowych zwykle jest kilka. Fajnie poczytać polską terminologię dla tego, co widzę codziennie w języku Language. Ale co fakt, to fakt - inny świat, inne rozwiązania techniczne.
@andrzejszyszo42848 ай бұрын
Tęskniąc bardzo (pewnie nie tylko ja) za odcinkami Kuleckiego gdzie prowadził Kulecki popisałem sobie trochę. 3:48 Na pewno nie zaczęło się w Charkowie, bo konstrukcja tego silnika jest inspirowana silnikiem Klimow M100 budowanym w ZSRR na licencji Hispano-Suiza 12Y. Ukraińcy raczej więc głęboko zmodernizowali w/w silniki niż zaprojektowali swój od zera. Głosy o wzorowaniu się lotniczymi konstrukcjami BMW raczej na wyrost, tamte silniki miały pojedyncze cylindry i głowice, to zupełnie inna konstrukcja. Gdyby byli zdolni zrobić swój silnik czołgowy tej mocy od zera to nie poszliby ani w składany kadłub kradnący sztywność, ani deficytowe materiały jak aluminium ani drogie i skomplikowane układy rozrządu z czterema zaworami na cylinder i wałkiem królewskim. Wszystkie te rozwiązania plus sucha miska olejowa pokazują wprost, że konstruktor W-2 przy pracy patrzył non stop na podobny rozwiązaniami, mocą i gabarytami silnik lotniczy. 4:00 Silnik czołgowy remontowany był tylko w wyznaczonych zakładach nie z powodu rzekomej tajności, bo takiej nie było, tylko z uwagi na potrzebne oprzyrządowanie i części. Po prostu inni nie mieli jak go naprawiać, pewnie tez nie mieli wcale na to ochoty, bo to minimalna ilość zleceń w porównaniu z silnikami aut „rynkowych”. A pocięty silnik stał pewnie w jakiejś wojskowej samochodówce czy szkole oficerskiej w Poznaniu jako materiał dydaktyczny. 9:40 W-2 z czasów 2 wś miały ok 100 godzin resursu silnika, czyli jakieś 1000 km. Silniki robione w PL w latach 50-tych na licencji (już po modyfikacjach) miały 200 mth resursu. „On” czyli silnik W-55 przy którym stoicie osiągał już 500 mth a W-46 czyli napęd T-72 nawet 2400 mth. 16:05 Jeżeli wał W-55 jest technologicznym absurdem co Jacek powie o wałach Tatry, obrabianych identycznie a do tego skręcanych z pojedynczych czopów na śruby? Że „Tatra pokazała że się da”? 18:07 Nie w normalnych, ale we współczesnych. To nie jest żaden „obłęd” tylko konkretna konstrukcja sprzed 100 lat dopasowana do warunków technologicznych, materiałów konstrukcyjnych i eksploatacyjnych . Proszę sobie zobaczyć układy rozrządu dużych diesli z lat 20-30, jest mnóstwo filmów na YT. 20:35 Nie „rżnęli” tylko kupili licencję. 22:10 W-2 zaraz po wojnie dostał podgrzewacze silnika więc nikt niczego nie przelewał wiadrami wody (co w czołgu byłoby mocno kłopotliwe) tylko odpalał ten palniczek na ropę, czekał aż zegary pokażą zgodnie z instrukcją olej 60 woda 40 i uruchamiał silnik. Uruchamianie zimnego silnika tej konstrukcji jest mega destrukcyjne. Jak sobie radzili na froncie nie wiem, ale zupełnie nie wyobrażam sobie tych wiader wody grzanych na jakimś ognisku, a przede wszystkim unieruchamiania wozów bojowych na całe godziny. Raczej je po prostu odpalali co jakiś czas. 28:38 T-55 był produkowany w PL od 1968 więc jego silnik nie mógł być wykorzystywany w LS300 których produkcję zakończono w 1965. Tam były silniki polskiej produkcji, powojenne napędy T-34. 32:01 Jaki jest sens porównywania dwóch zupełnie różnych konstrukcji silników projektowanych do pracy w zupełnie różnych warunkach dodatkowo różniących się wiekiem o jakieś 30 lat? Rozumiem takie wątpliwości w Pytaniu na śniadanie, ale u dwóch inżynierów w Muzeum techniki? Jako złośliwe bydlę zaproponuję też by Jacek wpakował tego Henszla go czołgu, zobaczymy jak mu pójdzie. Oczywiście po uprzednim wzmocnieniu go do 600 koni. 32:34 Można mieszkać z trójką dzieci w dwóch pokojach, ale po co skoro dom z ogrodem jest fajniejszy. Oczywiście jak cię na niego stać. Potomków W-2 robiliśmy u siebie, inne silniki musieliśmy kupić za dewizy których nie było. Jacek chyba zapomina o realiach, a te były takie, że do końca lat 80-tych składaliśmy w warsztatach naprawczych samochodów w Antoninku Tarpany z części pierwotnie produkowanych do Warszawy. 39:00 Azbest jest szkodliwy w postaci wdychanego pyłu. Natomiast zjedzenie azbestu jakoś szczególnie szkodliwe nie będzie. W PL leżą w ziemi setki kilometrów wodociągowych rur azbestowych i nikt ich tylko z tego powodu nie wymienia. 41:01 W-55 ma podgrzewacz silnika i każda instrukcja rozruchu podaje do jakich temperatur trzeba zagrzać olej i wodę przed rozruchem. Już w powojennych T-34 takie podgrzewacze były. 44:08 Jeden producent w tym samym czasie produkuje setki silników dla armii i setki dla kolei , silniki te różnią się i to ma być absurd? Jaka fabryka silników na świecie robi jedną rodzinę silników różniącą się tylko liczbą cylindrów tych samych rozmiarów? Toż nawet Jamz pewien państwowych zamówień jest bardziej finezyjny! Standaryzacja jest fajna ale wstawianie wszędzie tego samego silnika żeby się nam go łatwiej produkowało i obsługiwało to bzdura a nie wartość. FSO1500 w 125p, w Polonezie, w Tarpanie, w milicyjnej motorówce, w motopompie, pasuje czy nie, taki robimy, bierz i spadaj. Dodatkowo rozmawiamy o produkcji na skalę niemal rzemieślniczą więc zmiana modelu nie powinna być żadnym problemem. 46:00 Dwa lata do gotowości pierwszej sztuki z zamówienia, ale produkcja kolejnych idzie równolegle. Uroki produkcji jednostkowej na zamówienie konkretnego klienta. Newag dostarcza IC 63 lokomotywy w 5 lat. 47:02 czy jakiś producent lub poddostawca poniósł kiedykolwiek konsekwencje swojego dupodajstwa jakościowego? Papier wszystko przyjmie vide pancerze do polskich podwozi Kraba robionych w HSW. 48:40 Kto produkuje siniki do Leoparda, Challengera, Leclerca, Abramsa? Potentaci w branży silnikowej robiący setki innych typów silników/turbin i z tego żyjący. Robią też silniki przemysłowe, kolejowe. W jaki sposób miałby się utrzymać PLZ Wola czyli zakład produkujący 200 silników rocznie, choćby najnowocześniejszych, na potrzeby armii i kolei?
@fifi81pl8 ай бұрын
3:48 - No jednak nie. O ile błędny trop z M17 wynika z tego, że M17 znalazł się w BT, to i z Hispano-Suiza / Kimow jest to błędny trop - też tak kiedyś przypuszczałem, lecz analiza konstrukcji nie pozostawia wątpliwości. Hispano-Suiza 12Y ma jeden wałek rozrządu i dwa zawory na cylinder. Blok cylindrowy jest żeliwny i przykręcany do karteru podobnie jak w BMW VI - Brak charakterystycznych szpilek przez cały blok. W skrócie W2 jest już bardziej podobny do Rolls-Royce Meteor (wariant Merlina) jednak dalej znajdziemy tam wiele istotnych różnic. Stąd... no jednak zaczęło się w Charkowie. 4:00 - Taką miałem informacje od serwisantów 9:40 - Nadal mało jak na kolej - a to do tego piło główne przesłanie 16:05 - Tatra też była absurdem... ino tłumaczącym się tym, że zastosowano tam łożyska toczne i tym samym konieczne było takie a nie inne podejście. W W2 można byłoby uprościć to technologicznie, jednak nikt tego nie ruszał - bo wiadomo - wojskowe i łatwo polecieć "za sabotaż" 18:07 - Poproszę o przykład innego silnika o podobnym luzie zaworowym 20:35 - No zwłaszcza Hispano-Suiza to była taka zupełnie rynkowa licencja i nie miała nic wspólnego z wojną domowa w Hiszpanii gdzie jedna ze stron wspierali rosyjscy komunisci... Podobnie FED-NKWD był tylko lekko podobny do Leica II... zaś instalacja elektryczna moskiewskich wagonów metra wcale nie była kopią przedwojennych wagonów Siemensa z Berlina... 22:10 - A w lokomotywach podgrzewaczy nie było... była natomiast instrukcja ile wiader jak długo przelewać przez silnik by go rozgrzać 28:38 - Przecież w Ls300 nie był silnik W-55 tylko wcześniejsza wersja będąca rozwinięciem W-2 - być może zrobiłem zbyt duży skrót, gdzie chodziło o rodzinę silników, a nie o konkretny typ. 32:01 - Ależ porównanie jest na innej kanwie, nie czołgowej lecz agregatowej, lokomotywowej, śródlądowej... 32:34 - Przecież Wolę-Henschla też produkowaliśmy sami więc nie rozumiem po co tu wstawka o dewizach? Tarpany w Antoninku... miewały różne krajowe silniki, S21, Perkinsa (masakrę), FSO 1500... a potem to nawet dostały 4C90 który został opracowany w połowie lat 80. 39:00 - Azbest jest szkodliwy gdy włókno azbestowe trafi do organizmu dowolną drogą - azbest wewnętrznej izolacji rury czy w zainstalowanej wewnątrz ściany izolacji budynku. 41:01 - J.w. na kolei po prostu była instrukcja o stosowaniu wiader z gorącą wodą lub najlepiej zewnętrznych podgrzewaczy WOLPA czyli podgrzewaczy Wody, Oleju i Paliwa w formie wózka przetaczanego po lokomotywowni. 44:08 - Który szanujący się zakład produkuje więcej niż 4 rodziny silników? Chętnie poznam. Przykładem niech będą silniki Rovera... 1,4, 1,6 i 1,8 litra jest w ramach jednej rodziny gdzie zabawa jest z różnymi skokami i średnicami tłoka, zaś to co najważniejsze obróbczo - czyli rozstaw osi cylindrów jest taki sam. 46:00 - Pierwszą sztukę to i dłużej się dostarcza... policzmy ile już miesięcy minęło od zamówienia Gamy DM... Ile miesięcy minęło od zamówienia 10+5 lokomotyw Gryffin MS - coś tak raczej więcej niż 2 latka poszły. Owszem przy produkcji seryjnej (jak Vectrony w odmianie Smartron) można zejść i do 18 miesięcy. 47:02 - Taki Ansaldo-Breda był i zbankrutował gdy musiał odkupić sprzedane wadliwe pociągi. PESA musiała odkupić pierwszego Acatusa... ba musiała też naprawić pękające ramy wózków po alercie ERA... przykładów jest wiele. 48:40 - PZL Wola miałaby szansę się utrzymać jedynie gdyby dalej poszła w rozwój swoich silników rodziny 135 i gdyby wcześniej pozwolono jej na produkcje silników CD19 - zatrzymanie obu konstrukcji spowodowało stagnację gdzie finalnie przestało się to wszystko spinać finansowo. Ogólnie za PRLu zbytnio rozdrobniliśmy swój przemysł silnikowy i to był największy błąd.
@andrzejszyszo42848 ай бұрын
@@fifi81pl Na początek deklaracja: W-2 jest moim zdaniem beznadziejny i jest wstydem dla tak potężnego państwa jak ZSRR żeby ten chłam kilkadziesiąt lat produkować. W odmianach w zasadzie do dziś. Film nagrywacie w muzeum techniki wojskowej, nosi tytuł „Serce czołgu”. Tytułowego serca wyprodukowano pewnie łącznie 1000x więcej dla armii niż dla kolei stąd moje opinie raczej z punktu widzenia armijnego. Z kolei wasze opinie na filmie często powinny być poprzedzone zwrotem „z kolejowego punktu widzenia”. 3:48 Silnik W-2 ma tylu przodków, że naprawdę ciężko napisać „zaczęło się w Charkowie”. Nawet w ruskich źródłach piszą wprost o głębokich modernizacjach. Robili na licencji Klimova M-100 (HSY12), Mikulina M17 (BMW VI), mieli też wciąż amerykańskie Liberty. Oczywiście musieli wprowadzić pewne zmiany, bo wszystkie powyższe były benzyniakami a oni robili diesla. Jednocześnie musieli się trzymać szablonu, bo mieli armijny wymóg pasowania różnych silników do istniejących czołgów. Z jeszcze innej strony pojawiali się chętni na montaż projektowanego silnika w bombowcach co znów wpychało konstruktorów w stronę wymienionych na początku silników. Ne ma nic złego w korzystaniu z dobrych wzorców i naprawdę nie widzę powodu by twierdzić że konstruktorzy W-2 zrobili go od zera. Nie znam też żadnych powodów (ani dowodów) by nazywać ich Ukraińcami. Byli to rosyjscy inżynierowie pracujący w radzieckiej (wcześniej rosyjskiej) fabryce ulokowanej w „województwie ukraińskim”. Inaczej powinniśmy uznać, że Kamaz jest tatarstański. 9:40 Oczywiście, że mało jak na kolej ale to problem polskich realiów, które zmusiły nas do wstawienia silniku z czołgu do lokomotywy, a nie silnika. Jak się wychodzi z głupich założeń to się dochodzi do głupiego efektu. 16:05 Dlaczego skomplikowany wał dostosowany do ruskich standardów wykonawczych lat 30-tych jest absurdem (diesle w pojazdach były wówczas nowością, montowano je w przemyśle) a jeszcze bardziej skomplikowany wał 30 lat młodszej Tatry „się tłumaczy”? Można ruskich nie lubić ale to program o inżynierii a nie polityce. 18:07 Tu się trochę rozpędziłem z tym luzem, nie wiem z czego wynika i nie widziałem nigdzie tak dużego. Jednak wciąż twierdze że nie jest to żaden „obłęd” tylko konkretna konstrukcja sprzed 100 lat dopasowana do warunków technologicznych, materiałów konstrukcyjnych i eksploatacyjnych i nie ma co się z niej śmiać. Zrobili jak umieli, działało. 20:35 Kolejny raz odjeżdżasz w politykę. Ruscy oczywiście ukradli kupione licencje a Ukraińcy oczywiście zaprojektowali silnik od zera patrząc na trzy inne, wyprodukowane na podstawie tych ukradzionych przez ruskich licencji. 22:10 Kolejny raz zatem jest to wina polskiej a nie ruskiej myśli technicznej. Najwyraźniej uznaliśmy, że polski kolejarz z wiadrem sobie poradzi a z podgrzewaczem silnika nie. 28:38 Stoicie przy W-55 i mówicie „ten”. Tymczasem w LS300 był silnik starszy i gorszy, dlatego sprostowałem. 32:01 Świetnie, tylko przypomnę że nikt polskim konstruktorom nie kazał wstawiać silnika z ruskiego czołgu do lokomotywy, mogli stworzyć swój, lepszy. Wiedzieli jednak że nic z tego nie będzie więc wzięli co mieli a teraz biedny W-2 jest wyśmiewany, że źle napędza lokomotywę, do czego nikt go nie projektował, a w każdym razie robi to gorzej niż zupełnie innej konstrukcji, o pokolenie młodszy silnik niemiecki. 32:34 Henszla robiliśmy sami na kupionej licencji niemieckiej. Domyślam się tez, że niektóre części tego silnika kupowaliśmy także w RFN. Być może kupiliśmy też jakieś maszyny czy oprzyrządowanie. Na to wszystko potrzebne były dewizy. Pisząc o Antoninku nie myślałem o samych silnikach, ale całości cudu marki Tarpan poza blacharką to auto w chwili narodzin miało już 40 lat. Żeby było śmieszniej ta nasza blacharka to jego najsłabsza część. Pozostałe są w rodowodzie ruskie. O cholera... 39:00 To teraz ja poproszę o jakiś materiał o szkodliwości. Bo zdaniem WHO i polskiego PZH nie istnieją dowody świadczące o tym, że azbest spożyty w wodzie jest szkodliwy dla zdrowia. 41:01 J.w. wyrzuciliśmy podgrzewacz, kazaliśmy nosić wiadra. To nasza a nie ruska myśl techniczna. 44:08 No heloł, w filmie mówisz że produkowanie dwóch rodzin jest absurdem i to skomentowałem. Podaj zatem wiodących producentów silników spalinowych (nie tylko kolejowych) robiących jedną rodzinę silników. 48:40 PZL Wola nie miała szans się utrzymać, bo była szeroko znaną w socjalizmie formą zakładu wysoce specjalistycznego olewającego rynek. Najważniejsze jednak, że krajowe zamówienia były stanowczo zbyt małe, a serwisu za granicą nie była w stanie świadczyć. Tak skończyły się liczne eksportowe mrzonki polskich fabryk motoryzacyjnych.
@fifi81pl8 ай бұрын
@@andrzejszyszo4284 Film nosi tytuł „Serce czołgu” jednakże jest to Serce czołgu na kanale kolejowym, więc kontekst już jest. 3:48 Skoro silnik W-2 ma tylu przodków, to można napisać, że zaczęło się w Charkowie. To tak jakby zastanawiać się, czy Andoria 4C90 ma swój początek w Andrychowie czy na Żeraniu, bo 4C90 miała być zamiennikiem dla S21, czy bardziej w ZSRR bo przecież M20 to Pabieda... a może w USA, gdyż M20 jest okrojonym z 2 cylindrów Fordem AA. I w ten sposób czy 4C90 jest amerykański czy andrychowski? 9:40 "problem polskich realiów, które zmusiły nas do wstawienia silniku z czołgu do lokomotywy" ... I tu patrzymy w kierunku sajuza, gdzie takie silniki lądowały choćby w lokomotywach Tu2 - nie to nie był nasz krajowy odosobniony pomysł by silniki czołgowe wrzucić do lokomotyw, do jednostek pływających itd... 16:05 Jeśli Tatra ma łożyska toczne, to musisz mieć obrobioną powierzchnię pod łożysko toczne - jeśli w silniku czołgowym masz wykorbienie które nie współpracuje z niczym, to po kiego wała je obrabiać na takim poziomie dokładności? To jest absurd - poziom obróbki tych wałów był technologicznie nieadekwatny inżyniersko i daje się obronić jedynie jako strach kadry inżynierskiej przed politycznymi konsekwencjami racjonalizacji. 18:07 "Tu się trochę rozpędziłem z tym luzem, ... Zrobili jak umieli, działało." Zrobili tak, by działało... ponieważ jeśli założenie było, że silniki te mają być stosowane również w lotnictwie (z czego się później wycofali) to założyli większe luzy z uwagi na możliwą szybką zmianę temperatur pracy. Niemniej z perspektywy silnika trakcyjnego - wartość absurdalnie duża. 20:35 Jeśli Mikulin to BMW, Kimow to Hispano-Suiza... a W2 jednak nie ma wprost odpowiednika - to mamy tu politykę czy po prostu wynik analizy historii konstrukcji? Zerknijmy szerzej... skąd ZSRR, a później Rosja brała silniki to programu kosmicznego? z Ukrainy. Gdzie produkowano M62? W Ługańsku (Ukraina). Gdzie był główny ośrodek czołgowy ZSRR? W Charkowie (Ukraina) - i tu robimy przeskok na politykę - czemu moskalom tak zależy na Ługańsku, Charkowie...? 22:10 "to wina polskiej a nie ruskiej myśli technicznej" - no nie... w Tu2 też się latało z wiadrem - po prostu przy prostych konstrukcjach nie stosowano podgrzewaczy... polecam też poszukać na YT filmu pt." Тысячи километров холода - Часть 2 " czy inne pokazujące jak sobie z mrozem radzono nie tylko w Polsce. 28:38 "Stoicie przy W-55 i mówicie „ten”." I tu jest więcej niuansów... bo "ten" silnik to nie W-55 choćby z tego względu, że W-55 miał inne kolektory wydechowe. W Ls300 był silnik 3DVSRa czyli z tej rodziny, lecz też ani nie "ten" ani nie W-55, jak uz mamy być dokładni. 32:01 - Ruskie zrobili tak samo... Po prostu brak umiejętnego planowania rozwoju gospodarki skutkował "łapaniem spadających noży" - czyli braniem tego co było i wstawianiem byle jak. A przed wojną mieliśmy swoje dobre silniki Ebermana... a zakończylismy produkcję parowozów i przeszliśmy na lokomotywy spalinowe nie jako skutek rozwoju przemysłu tylko z powodu decyzji politycznej... To jest prawidłowy kontekst wypowiedzi. 32:34 "Domyślam się tez, że niektóre części tego silnika kupowaliśmy także w RFN" - wedle moich informacji źle się domyślasz. "Żeby było śmieszniej ta nasza blacharka to jego najsłabsza część. Pozostałe są w rodowodzie ruskie. O cholera..." - Poprawka amerykańskie - patrz Ford AA 39:00 Azbest łatwiej uszkadza płuca i w płucach się łatwo potrafi ulokować - stąd azbest w postaci pyłu jest najbardziej szkodliwy - niemniej jeśli włókna azbestu dostaną się do organizmu inną drogą i nie zostaną wydalone (te wdychane też mogą zostać po prostu wyrzucone z powietrzem wydychanym), to mechanicznie przyczyniać się mogą do rozwoju nowotworu. 44:08 "No heloł, w filmie mówisz że produkowanie dwóch rodzin jest absurdem" - tak - jest absurdem jeśli obie rodziny pokrywają ten sam zakres mocy. To tak jakby w jednej fabryce produkować SW400 i S359... tak, produkowanie tych dwu silników w różnych fabrykach w jednym kraju też było nieidealnym rozwiązaniem. Owszem - tak długo jak klepano T55, T72, Twardego i inne pochodne - tak długo pochodne od W2 miały sens... ino miały sens do czołgów, a nie do: - lokomotyw - agregatów - zespołów napędowych - wiertni - jednostek pływających .... 48:40 "PZL Wola nie miała szans się utrzymać, bo była szeroko znaną w socjalizmie formą zakładu wysoce specjalistycznego olewającego rynek." - najbardziej jaskrawym przykładem było to jak jako FPKW zwróciliśmy się o możliwość udzielenia rabatu na części niezbędne do naprawy silnika lokomotywki wąskotorowej i nie uzyskaliśmy żadnego rabatu - tylko twardą ofertę z niemałą kwotą za części - gdzie kwota za części była porównywalna do ofert na kompleksową naprawę silnika przygotowanych przez firmy zajmujące się naprawą takich silników. W miesiąc później kolega, który pracował na produkcji opisał jak spędził całą dniówkę na rozpakowywaniu części z magazynu wyrobów gotowych, aby można je było sprzedać na złom.
@andrzejszyszo42848 ай бұрын
@@fifi81pl Musimy się poznać. Nie ma wyjścia.
@listonoszpat2338 ай бұрын
Tytułem sprostowania SW680 i jego pochodne odmiany nigdy nie był produkowany na Woli w Warszawie tam składano tylko agregaty prądotwórcze na tym silniku. Był produkowany w WSK WSW {Wytwórnia Silników Wysokoprężnych a nie Wytwórnia Silników Samoczynnych Panie Jacku :-) } Mielec na począku był calowy a potem podobnie jak EU07 przewymiarowano go na milimetry.
@fifi81pl8 ай бұрын
Jednak w katalogach PZL Wola silniki SW680 się znalazły. Oczywiście, że WSW miało nazwę jaką miało i to niezależnie od tego, że takie S44 miał niższą prężność niż wiele obecnie produkowanych silników o zapłonie iskrowym. Niemniej nazwy ewoluują i są ustalane przez naukowców-specjalistów w danej dziedzinie i tego powinniśmy się trzymać.
@listonoszpat2338 ай бұрын
@@fifi81pl No właśnie z 7 polskich fabryk diesli nie ostała się już ani jedna więc teraz już nie ma problemu nawet z nazywaniem ich i silników od nich ;-)(
@listonoszpat2337 ай бұрын
@@fifi81pl A jak ci naukowcy-specjaliści tacy wyrywni i dociekliwi to może zaczeliby nazywać te silniki silnikami według pomysłu Jana Nadrowskiego? Podobnie sprawa ma się z wieloma innymi wynalazkami np pierwszym samochodem który zbudował Józef Bożek i to ponad 50 lat przed Bentzem! bo na razie historykom i tgz specjalistą się niechce i wolą oportunizm ,a w Technice i nie tylko obowiązuje zasada gebelsa ; Kłamstwo powtarzane 1000 razy staje się prawdą.
@eR-MIK8 ай бұрын
28:36 "Czołgi, które były wykorzystywane w lokomotywach" :-)
@fifi81pl8 ай бұрын
Podziwiam. W takim naszym słowotoku wyłapać ten lapsus...
@eR-MIK8 ай бұрын
@@fifi81pl Było więcej ale ten najbardziej mi się spodobał :-)
@PokoleizKuleckim8 ай бұрын
...zastanawiałem się, kto wyłapie :) . Czasem zostawiam lapsusy i czekam, kto się pozna. Skuteczność Widzów i Słuchaczy jest bardzo wysoka.
@piotrsendecki5168 ай бұрын
Bo moze akurat to byly akurat lokomotyw to pociagow pancernych 😅
@krzysiekbednarski8 ай бұрын
Zajebisty odcinek. Widać było że Jacek jest w swoim żywiole. Serdeczne pozdrowienia z Żuław dla oby prowadzących oraz ludzi którzy pomogli w tworzeniu odcinka. (Sonda 21 wieku ;) )
@olaw10248 ай бұрын
Taka ciekawostka. Rosjanie w t-90m używają w-92 który jest daleką modyfikacją silnika w-2
@Maros698 ай бұрын
super materiał, ale jedno mnie drażniło, kolega Jacek za bardzo się wcinał, poprawiał drobnostki ;) Nie zaprzeczam, ma olbrzymią wiedzę, ale po prostu nie dawał ci dokończyć zdania, co zaburzało płynność opowieści i zmieniało kontekst. 27:32 to zwieńczenie tego
@fifi81pl8 ай бұрын
Magia braku scenariusza w połączeniu z ustaleniem z przed nagraniem, gdzie miałem gadać dużo... i rzeczywiście wybitnie mocno wchodziliśmy sobie w zdanie co nie wyszło finalnie najlepiej. Obiecuję poprawę.
@PrzemyslawSliwinski8 ай бұрын
@@fifi81pl O nie! Precyzja w technice jest kluczowa i znacznie ważniejsza od płynności wypowiedzi! To muzeum techniki, a nie sztuki!
@bebokRZly8 ай бұрын
@@fifi81pl Mi tam to nie przeszkadza :D Często sobie wtrącacie pół słowa w połowie zdania, ale to tylko dla tego żeby nie pominąć jakiegoś detalu z przyzwyczajenia "przecież to oczywiste". A nie dla każdego jest to oczywiste, dlatego was się słucha i ogląda :) i w ten sposób nic nie zostaje pominięte technicznie, nawet jak w czasie rozmowy robi to wrażenie chaosu. Dobrze jest :D Szanuje za to że nerdzicie sobie tak jakbyście nie wiedzieli o czym gadacie, wchodząc w rolę słuchacza który to słucha pierwszy raz ;]
@Maros698 ай бұрын
@@fifi81pl dzięki za pozytywne przyjęcie. Po obejrzeniu tego materiału, aż się zainteresowałem losami pzl-wola. Możliwe, że wybiorę się tam na urbex ;)
@fifi81pl8 ай бұрын
@@Maros69 O 2 lata zbyt późno na urbex... teraz to można tylko chaszczex uprawiać
@rafakomentator21537 ай бұрын
Na koniec filmu, J. Fink-Finowicki stwierdził, że wojsko już 20 lat temu, powinno było wycofać T-72 i PT-91. Zgadzam się z tym całkowicie. Moim zdaniem natychmiast po wejściu do NATO, należało myśleć o potrzebie wymiany całego posowieckiego sprzętu, tak szybko, jak było to możliwe. Gdyby to zrobiono, obecnie nie mielibyśmy problemów, z ekspresowym zamawianiem na gwałt sprzętu prosto z półki, bez żadnych przetargów, offsetów, często nie spełniającego wszystkich wymogów wojska, a do tego bez przeprowadzenia gruntownych testów, co jest standardem, w każdym cywilizowanym kraju. Niestety wszystkie bez wyjątku rządy po 1989 roku, aż do wybuchu wojny na Ukrainie, nigdy nie były na poważnie zainteresowane, gruntownymi zmianami w naszej armii. Beton panujący w MON-ie, okazał się wyjątkowo trwały i trudny do skruszenia. Ministrowie kierujący tym resortem, okazywali się po czasie, pozbawionymi wiedzy, kompetencji i woli do realnego działania, figurantami z politycznego nadania.
@listonoszpat2337 ай бұрын
Dokładnie Twardy powinien być pocięty w pierwszy dzień wejścia do nato a tak to nawet moskwianie nie mogą sobie oglądnąć na wystawie sprzętu zdobycznego.
@piotreliasz11848 ай бұрын
Sucha misa olejowa jest także w silnikach F1, aby olej się nie przemieszczał podczas zwalniania lub przyśpieszania.
@PokoleizKuleckim8 ай бұрын
O to to... no i w lepszych motocyklowych (w Royalu Enfieldzie jest mokra).
@olo35398 ай бұрын
to mnie panowie zaskoczyliście niewiedzą :) od 72 zakupy zagranicznych licencji już były opanowane przez naszych przeciwników i był to sabotaż, marnotrawione kwoty szły w kosmiczne kwoty, było to możliwe ze względy na przejęcie naszych służb przez BND.
@fifi81pl8 ай бұрын
47:43 - to właśnie potwierdza
@danieljewasinski5738 ай бұрын
Dobrze ,ze w trakcie tej dyskusji padlo stwierdzenie , ze omawiany silnik w czołgu po 500 km musial iśc do remontu. W swoim czasie cos takiego napisalem w komentarzu dotyczacego silnika W2 w T 34 i oczywiscie dostalem mase komentarzy ,ze to bzdura , ze resurs silnika określa się w motogodzinach. Napisalem to na podstawie tego co przekazal mi ojciec zmobilizowany w 1945 roku jeszcze przed zakończeniem wojny. Zreszta ten sam silnik w czogach IS wytrzymywal jeszcze mniej.
@PokoleizKuleckim8 ай бұрын
...bo resurs określa się w motogodzinach... ale dla maszyn roboczych, ciągników rolniczych. No i w moim motocyklu, bo snując się wkoło komina nabijam więcej motogodzin, niż kilometrów.
@listonoszpat2337 ай бұрын
Nie wiesz przypadkiem jakich wartości obrotów należy w nim unikać bo powstają nadmierne drgania ?
@PokoleizKuleckim7 ай бұрын
@@listonoszpat233 - tu Jacek musiałby się wypowiedzieć.
@listonoszpat2336 ай бұрын
@@PokoleizKuleckimżeby Wiem że Jacek lubi być wyrocznią i nawet Okołowa by przeczołgał ale jak nie był w pancerniakach to raczej nie wie bo to tajne żeby wróg nie skorzystał i resursów nie wydłużył ! :-)
@PokoleizKuleckim6 ай бұрын
@@listonoszpat233 - o, przed Okołowem to my tu wszyscy czoła chylimy :) .
@prezes16638 ай бұрын
Od czego był skrót PZL w wolskich zakładach? Bo teraz to mi się kojarzy z zakładami lotniczymi 🤔
@PokoleizKuleckim8 ай бұрын
Od Polskich Zakładów Lotniczych, które, jak sama nazwa wskazuje, produkowały silniki do czołgów :) .
@prezes16638 ай бұрын
@@PokoleizKuleckim No tak logiczne, ja głupi 😂 Bo wcześniej Wola miała po prostu skrót ZM czyli zakłady mechaniczne z tego co kojarzę. Więc pewnie jakieś połączenie z innymi zakładami. Ale w tym temacie jestem laikiem 😊
@imnotaplayer9578 ай бұрын
Silnik W-2 swoje korzenie ma jako silnik lotniczy benzynowy o mocy około 900-1000 koni. Później zaimplementowano go na potrzeby wojsk pancernych zmieniając układ zapłonowy i zasilanie na nafte/rope
@fifi81pl8 ай бұрын
@@imnotaplayer957 no właśnie jednak nie... on nie był nigdy benzynowy. Benzynowe to były Hispano-Siuza, Rolls-Royce, BMW... Jednak Константин Челпан ewidentnie skonstruował W-2 nie rżąc od innych i tenże silnik od początku był o zapłonie samoczynnym
@fifi81pl8 ай бұрын
Ogólnie to w penym czasie przemysł silnikowy przeszedł pod zjednoczenie lotnicze - stąd PZL Wola (dawniej ZMIN Wola - Zakłady Mechaniczne im. Nowotki) zyskały w logo startujący samolot. Ogrody działkowe pracowników były nazywane "działkami lotników" zaś w dawnym ośrodku wypoczynkowym po zmianach ustrojowych zagościło Buffo... tak to tam były pierwsze próby do Romeo i Julia teatru Buffo co można znaleźć na materiałach dodatkowych dołączonych do płyty z tym spektaklem.
@kamilj42698 ай бұрын
Mam pytanie o wagony. Często blacha na dachu wagonów ma takie wgniecenia. Czy to zmęczenie materiału?
@fifi81pl8 ай бұрын
Zmęczenie raczej nie... bardziej jest to połączenie dwu czynników - po pierwsze przez dekady zakładano, że skoro nie tak łatwo jest zrobić dach ładnie, to płaskość blachy dachu na starcie ma niższe wymagania niż płaskość blachy ścian wagonu. P drugie dach mocno pracuje nie tylko mechanicznie, lecz także termicznie i blacha się potrafi mocniej sfalować przez dekady eksploatacji.
@oktawianciez64818 ай бұрын
32:35 można i krawatom wiązać kouty LOL chłopaki 🙂
@kgabrys18 ай бұрын
35:42 Ciekawe czy słyszał to Pan Robert z AGROSAW RÓG.
@maciejsiwa39318 ай бұрын
Azbest to jest minerał występujący na całym świecie w naturze najbardziej niezdrowe sa Azbestowe włókna!
@fifi81pl8 ай бұрын
I to o określonej długości
@maciejsiwa39318 ай бұрын
@@fifi81pl Nie są Widoczne gołym okiem
@prezesfirmy93178 ай бұрын
Luz. Ale kiedy?
@baltazargabka48188 ай бұрын
Ciekawi mnie dlaczego nigdy nie jest podawany przy takich silnikach taki parametr jak moment obrotowy? Czy oglądałem Terenwizję, Irytującego Historyka czy Motobiedę gdzie były omawiane BWP czy T55 nigdzie nie pada informacja na temat momentu, tutaj również jeśli czegoś nie przeoczyłem. A to chyba dość istotny parametr przy tego typu konstrukcjach. Pozdrawiam
@fifi81pl8 ай бұрын
Oczywiście - jest to jeden z ważniejszych parametrów - po prostu na pamięć nie pamiętam
@baltazargabka48188 ай бұрын
@@fifi81pl Ok rozumiem. Chociaż mnie to dziwi bo to chyba moment jest tutaj kluczowy i to on mówi nam o "możliwościach" tego typu silnika jako, że jest to parametr określający czystą siłę "nacisku korby na wał" no chyba, że jako laik coś mylę. Można by to kiedyś omówić na jakimś przykładzie.
@imnotaplayer9578 ай бұрын
W instrukcji V55 podają 2250Nm, moc 426kW. Wersje do czołgów t72m z doładowaniem to już 3500Nm i ponad 600kW mocy
@fifi81pl8 ай бұрын
Wygrzebałem katalog... i informacji w nim wiele nie znalazłem... :( Cywilny DV (czołgowa V12) miał katalogów 1760 Nm i 350 KM przy 1500 obr/min przy 1100 kg masy. H12 miała 1490 Nm i 360 KM przy 1800 obr/min i 2150 kg masy suchego silnika. Jak zatem widać różnice były zauważalne w przypadku czołgu gdzie masa w terenie ma znaczenie - w agregatach czy napędzie lokomotyw już nie robi to takiej różnicy, zaś trwałość H12 staje się niepodważalnym argumentem
@fifi81pl8 ай бұрын
Jeszcze do porównań dorzucę: DV pali 242 g/kWh ON + 5,4 g/kWh oleju smarnego H12 pali 224 g/kWh ON + 2 g/kWh oleju smarnego
@piotrsendecki5168 ай бұрын
Bo to były i są "MISIE" na miarę tamtych i obecnych czasów.😂
@LHITS3508 ай бұрын
Zaraz zaraz a to nie byla kopia czy licencja hispano suiza?
@JF-ee3nn8 ай бұрын
Nie, pewne rozwiązania zostały zapożyczone
@stasiekkolasa31858 ай бұрын
Przecież nie mogło być jeden do jednego z Hispano- Suizą bo silnik został poddany ,,dieselizacji"
@jagodkibuzka72188 ай бұрын
Silnik t 34, muszę się odnieść do wypowiedzi w zakresie pochodzenia tego silnika i genialności rozwiązań sowieckich inżynierów w zakresie tego silnika :) - nic nie musieli kraść, w latach 30 tych w czasie kryzysu kupowali za grosze licencje i sprzęt, Władymir Klimow w połowie lat 30 tych po zakupie licencji na silnik Hispano Suiza 12Y (pierwowzór silnika t 34) wraz z sowiecka ekipą przebywał w zakładach i wdrażał jego produkcję w ZSRR, cała seria silników Klimov M.. - nie jest prawdą, że silnik Hispano Suiza nie miał wersji z 2 wałkami rozrządu, jest to wariant 12Z (nawet pokrywy rozrządu identyczne z silnikiem t 34), ze względu na zajęcie Francji nie był już masowo wdrożony do samolotów francuskich, silnik z jednym wałkiem były sprawdzone i podnoszono ich moc sprężarkami, nie było potrzeby jeszcze masowo stosować nowej konstrukcji z 2 wałkami, ale już stosowano w niektórych modelach d.520, 524 i Ms 406, ciekawostka hiszpańskie Me 109 w filmie Bitwa o Anglię to właśnie te silniki z 2 wałkami HS 12Z produkcji hiszpańskiej. - no i najważniejsze, skoro jest to genialny produkt zaprojektowany do czołgu dlaczego jest zakończony wałkiem z wieloklinem do montowania śmigła ?! :) A nie kołnierzem do montowania koła zamachowego :) rozwiązanie wprost genialne, wymuszające zamontowanie dziwacznego sprzęgła o odwrotnej mechanice. Wał korbowy w silniku lotniczym jest przecież dostosowany do przenoszenia mocy poprzez wał do przodu, stąd nie można wyciskać sprzęgła w stronę silnika. - na koniec w swoich opisach rozwoju broni pancernej sami piszą, że czekali na przeróbkę silnika licencyjnego Hispano Suiza na olej napędowy i zastosowaniu go w czołgu i był to najpierw BT w swojej ostatniej wersji a nie T 34, którego sowiecka armia nie chciała tak naprawdę, ale wojna. - pomijam inne oczywiste cechy, że jest to przeróbka silnika lotniczego...
@AaabbbCccddd-yp7cb8 ай бұрын
Dokładnie, też na to zwróciłem uwagę. I na dodatek na filmie nie do końca prawdziwe tezy głosi gość z muzeum, który powinien wiedzieć o czym mówi.
@PokoleizKuleckim8 ай бұрын
Bardzo dziękuję za piękny komentarz. Nawiasem mówiąc, D.520 to jeden z najpiękniejszych samolotów drugiej wojny, a Hispano Aviacion (nie mylić z Hispano Suiza) Buchon to popularny imitator Bf 109 w filmach.
@fifi81pl8 ай бұрын
Zasadniczo tak... jednak Hispano-Suiza 12Z z dwoma wałkami rozrządu był produkowany od 1944r zaś T34 od 1941... musieli by mieć maszynę czasu by kopiować
@mojarobota8 ай бұрын
Konstrukcja tego silnika powstała w Rolls-royce. Był to silnik benzynowy z zewnętrznym zbiornikiem oleju, czyli bez miski olejowej. A to dlatego ze, przeznaczeniem tego silnika był samolot. Konstrukcję i prawa wykupili Szwedzi i produkowali na nich samoloty pocztowe. Te samoloty zostały zakupione przez Franco i odbywały służbę jako bombowce. W czasie Hiszpańskiej wojny domowej egzemplarze tego silnika zostały podpierdolone przez komunistów i przeszmuglowane do Rosji. W Rosji uznano że blok silnika jest na tyle solidną konstrukcją że, można go zasilać paliwem diesla. I tak też zrobiono. Silnik zasilono pompą wtryskową firmy ford. Dlatego gdy silnik trafił do PRLu i to często był mylnie uznany za konstrukcję Forda. W wersji V 12 został napędem czołgu T34. Był produkowany na skalę masową w wersjach 12 i 6 cylindrowych.. Ze wzgledu na skalę produkcji i olbrzymie zapotrzebowanie rynku był montowany wszędzie gdzie tylko sie zmieścił. W agregatach prądotwórczych, czołgach, barkach, pchaczach. Konstrukcja silnika genialna.
@fifi81pl8 ай бұрын
Rollc-Royce też był testowany w prototypach T-34 tudzież jego protoplastach - więc ten trop też sprawdziłem podczas wizyty w krakowskim Muzeum Lotnictwa. Temat do dalszego osobnego omówienia. I oczywiście był sens wciskania silników W2 i pochodnych tak długo jak długo nie mieliśmy licencji na Henschla - pytanie warto by zadać także inne - jaki był sens projektowania na prędce np. Wls150 gdy nie mieliśmy dobrego silnika, a jedynie "pół-czołgu".
@listonoszpat2337 ай бұрын
Nie wiem czy taka genialna po kilku prostych obliczeniach okazuje się że osiągi jednostkowe ma odrobine gorsze od starszego silnika z 7 TP a przypomne że silniki z polskiego czołgu miały tylko dwa zawory na cylinder i prawie 1/3 mniejszą prędkość tłoka !
@fifi81pl7 ай бұрын
@@listonoszpat233 Ze wzrostem pojemności skokowej cylindra powierzchnia cylindra rośnie kwadratowo zaś pojemność sześciennie - tym samym nie ma co porównywać wprost parametrów silników o znacznie różnych pojemnościach ponieważ parametry jednostkowe będą się drastycznie mogły różnić.
@listonoszpat2337 ай бұрын
@@fifi81pl Tak ale to jest potrzebne np do obliczeń układu korbowego albo przy granicznych obciążeniach tłoka zależnie od materiału i sposobu jego chłodzenia parametr W/mm2 a ja pisze o wskaźnikach które wymyślili mądrzejsi przed nami gdzie od dawna porównuje się silniki pracujące w tym samym cyklu.
@paweosinski42596 ай бұрын
nom, a wspomnij o gigantycznych problemach sowieckiej zbrojeniowki, gdy Bosch zaprzestał sprzedawać im aparaturę wtryskową do tych silników po 1941... Musieli sobie swoje ulepić - nawet w czterech pancernych jest motyw zepsutej pompy paliwa, co to ją szarik zatargał do oddziału remontowego.
@pangroszek34988 ай бұрын
Sorki miśki ale to tak troszkę pół prawda. Silniki czołgowe były wykorzystywane w sprzęcie naftowym. Ojciec miał w technikum naftowym praktyki w zakładach naprawczych i tam robili te silniki. Różnica była taka że przyjeżdżał silnik na remont raz mniej raz bardziej zużyty. Silnik wojskowy miał spełniać określone parametry nie spełniał szedł od razu na drugi remont. Jak po drugim nie spełniał to był koniec wojskowej kariery tego silnika bo one miały chyba tylko przewidywane dwie naprawy główne. Z innymi silnikami się tak nie certolili może własnie dla tego ze miał niższe wymagane parametry.
@PokoleizKuleckim8 ай бұрын
Ale tu nie ma sprzeczności z tym, co Jacek opowiadał. Wszystko się układa w spójną całość.
@pangroszek34988 ай бұрын
Poza tym że to byty zakłady cywilne ;). Pewnie miały by być zmobilizowane etc Ale zakłady były cywilne
@PokoleizKuleckim8 ай бұрын
@@pangroszek3498 - przecież były zakłady cywilne koncesjonowane do produkcji wojskowej. I to liczne. Kluczem jest tu ten fakt koncesji na pracę dla wojska.
@fifi81pl8 ай бұрын
@@pangroszek3498 tak samo zakłądy remontowe żeglugi śródlądowej - niby cywilne... no ale... tak jak kolej niby była cywilna lecz 12 grudnia 1981 roku każda lokomotywowania dostała tajny telefonogram wzywający, że każda nieobecność w pracy od 13 grudnia będzie traktowana jako dezercja.
@GdaJacek8 ай бұрын
SM30 były wyjątkowo łatwopalne przez brak uszczelniaczy zaworowych w silniku.
@kato76118 ай бұрын
Rozmowa ciekawa rzeczowa aczkolwiek z całym szacunkiem mam inne zdanie pod względem czy Edzio miał racje czy nie...... Jednak z perspektywy czasu można stwierdzić że dziś jest gorzej pod kątem zaniechania czyli polityka rabunkowa..... Zniszczyć ,rozwalić może jakoś będzie, a jak nie to niech się inni martwią bo Nas już nie będzie...... Wracając do mechaniki to proponuje jako uzupełnienie archiwalną SONDĘ odcinki p.t. "Olej", "15W40", "Wysokie sprężanie" i "Diesel"... Pozdrawiam obu Panów Inżynierów.
@fifi81pl8 ай бұрын
Edzio tak często nie miał racji, że nawet w książce "Polskie konstrukcje i licencje motoryzacyjne w latach 1922-1980" Aleksander Rummel (jeden z konstruktorów Stara 20) jedzie po licencjach epoki gierka bez litości. Również inna doskonała książka "STAR Kolebka Polskiej Motoryzacji" (aut. Robert Przybylski) doskonale z odwołaniami do licznych źródeł pokazuje jak po wprowadzeniu Stara 200 (kabina i założenia konstrukcyjne opracowane w latach 60.) w 1974 roku ekipa Gierka blokowała dalszy rozwój i powstanie "Stara 300". Rozmawiałem też z bliskim współpracownikiem prof. Edwarda Habicha, dr. inż. Januszem Bidzińskim, który relacjonował jak wyglądało podpisywanie umowy z Massey-Fergusonem i jak to zabiło projekt ciągników rodziny U (polecam artykuł z retrotraktor).
@kato76118 ай бұрын
@@fifi81pl Zacznę od uzupełnienia iż umknął mi jeszcze jeden tematyczny odcinek SONDY p.t. Rafinada… Bo jakość paliwa też ma znaczenia…. Zresztą wiele czynników ma wpływ na wydłużenie żywotności w tym przypadku na silniki tłokowe a konkretnie z zapłonem samoczynnym. Wracając do Edzia….. Przypominam że ten stan rzeczy po II W. Ś. zgotował nam zachód, sami w paszczę ZSRR się nie pchaliśmy…. Zacofanie w okresie komuny zawdzięczamy ograniczonym możliwością i niejednokrotnie prorosyjskiemu myśleniu wielu towarzyszy.... Jednak jakiś tam rozkwit budowlany, przemysłowy zawdzięczamy Edziowi on nie ze wszystkim zgadzał się z linią ZSRR… To czy pewne pomysły były trafne czy nie o tym nie decydował on sam Edzio. Nigdy podkreślam nigdy przywódca sam nie decyduje. Są tzw. eksperci którzy eksponują pewne pomysły i to oni podsuwali trafne lub mniej trafne owe projekty…. Wybór ich ekspertów.... Musieli być to ludzie partii.... Poza tym jednak ruskie też nie pozwalali na rozwiniecie skrzydeł. Trudne to były czasy.... Dziś też jest nie za wesoło. Likwidacja własnych produkcji na rzecz uzależnienia się od zachodu…. I też mogłyby powstać ciekawe konstrukcje które byłyby wdrożone do masowej produkcji…. Ale durna polityka…..
@fifi81pl8 ай бұрын
@@kato7611 Zawsze przywódca decyduje jakie ma struktury piętro niżej, zaś kolejne piętro o jeszcze kolejnym decyduje - stąd finalnie błędy parteru promieniują na sam szczyt. Jeśli liczba błędnych decyzji w zakresie FSO, Ursusa, Stara, Jelcza, Woli... świadczy o pierdolniku na szczeblu decyzyjnym w okresie Gierka to roszczę sobie prawo do krytykowania Gierka jako takiego. W porównaniu Gierek-Gomułka, tu znów Gomułka wypadnie jako bardziej sprzeciwiający się decyzjom kremla - w końcu dlatego może nie aż tak drastycznie jak Bierut ("Wyjechał w futerku, a wrócił w kuferku") lecz wiele wskazuje że to długie ręce moskwy zmiotły go na emeryturę. Dziś mamy sytuację taką jaką mamy czyli dalej mamy zbyt mało kapitału we własnych firmach by wdrażać nowoczesne pomysły na taką skalę na jaką byśmy mogli gdyby brać pod uwagę wyłącznie naszą innowacyjność. Choć i tak jest lepiej niż w latach 90. czy nawet na początku XXI wieku.
@kato76118 ай бұрын
@@fifi81pl Polityka zawsze była bagnem... Jeden chciał coś nawet zrobić lecz większość go zaszczuła.... Bo większości nie zależy by kraj budować lecz tylko z niego czerpać..... Niestety politycy tacy niektórzy byli lecz dzisiejsi wręcz sprzedają Nas Naród Polski i Polskę..... Dlatego ja nie wierzę żadnej partii i politykom.... A komuna jaka była taka była ale coś się budowało a dziś mając większe możliwości w tym technologiczne tylko się rujnuje..... I wcale tak różowo nie jest....
@fifi81pl8 ай бұрын
@@kato7611 Patrzę trochę bardziej optymistycznie - niemniej zgadzam się z tym, że politykom trudno jest wierzyć... większość z nich to nieroby, które tylko niszczą to co my małe żuczki próbujemy zbudować. I za komuny nie jedną licencję kupowano z powodu łapówek.
@roqford8 ай бұрын
Czyli jednak niemieckie inspiracje w technice były lepsze niż gierkowska miłość do Francji!
@JF-ee3nn8 ай бұрын
Przecież to jest orginalna konstrukcja, bardzo nowoczesna jak na ówczesne czasy
@PokoleizKuleckim8 ай бұрын
To zależy; było paru dawców technologii. A tu czerpano też z wkładu brytyjskiego i francuskiego.
@roqford8 ай бұрын
@@PokoleizKuleckim dziękuję za odpowiedź, i za ciekawe przedstawianie wiedzy o technice transportu. Zdrowia i dalszych sukcesów!
@sobeszczyn22518 ай бұрын
Może to efekt powojennej traumy i ogólnej niechęci do Niemców?
@PokoleizKuleckim8 ай бұрын
@@sobeszczyn2251 - niechęć do Niemców nie dotyczyła techniki: wszyscy, jak leci, polowali na Niemców i ich technologię z zamiarem wykorzystania u siebie.
@tomasztomicki97178 ай бұрын
To z przodu to rozdzielacz do rozruchu pneumatycznego
@sawomirpaterek7018 ай бұрын
Silnik SW 680 licencyjny Leyland to produkował WSK Mielec z tego co wiem.
@fifi81pl8 ай бұрын
Wersję leżącą Mielec, stojącą Wola... ot paradoksy PRL
@sawomirpaterek7018 ай бұрын
@@fifi81pl Jeżeli już to odwrotnie stojący jest z Mielca
@fifi81pl8 ай бұрын
@@sawomirpaterek701 To później stojący też trafił do Mielca - pierwotnie był z Woli.
@User166668 ай бұрын
Do t 72 nie umiano Zmodernizować silnika. Zemściła sie komunistyczna taktyka nie dopuszczania rozwoju silników..Licencje to jednak droga na skróty .
@Marlice18 ай бұрын
Za Gierka miało nie wyjść.... bo za dobrze sami byśmy na tym wyszli.
@polskioddshooter76578 ай бұрын
oj tam na bank coś stoi z czasu mojej w WP - Piąta Kompania Łączności - Mrągowo
@fifi81pl8 ай бұрын
To teraz mus odwiedzić ;)
@migi11148 ай бұрын
Jak jak patrzę na ten silnik to przypomina mi się film profesora Crisa z V10 TDI kzbin.info/www/bejne/mna1g2muedOBfJo&ab_channel=ProfesorChris Wszystko wygląda mega wytrzymale, wszystko dopracowane w najmniejszym szczególe, wał obrobiony na lustro, polerowane korbowody a i tak g**o wyszło xD
@listonoszpat2338 ай бұрын
Od małego mnie to frapowało że w tak prostym czołgu tak wycudowany silnik .
@migi11148 ай бұрын
@@listonoszpat233 to nie jest cudowny silnik. Cudowny silnik to taki który przy jak najmniejszym skomplikowaniu, generuje największą moc i największą wytrzymałość. Ten tu, nie jest prostą konstrukcją, to zupełna odwrotność prostoty. Zupełnie jak V10 od VW
@grzegorzguzenda75278 ай бұрын
A ja się pytam gdzie szarik
@fifi81pl8 ай бұрын
Tym razem została "na kwaterze" gdyż bałem się czy huk czołgu jej nie wystraszy
@loot_hedgehog8 ай бұрын
Jak widać zamiast przygotować się do lekcji panowie pod tablicą wymyślali jakieś teoryje. Otóż silnik W2 jest silnikiem o lotniczym pochodzeniu. Jest to licencjonowany lotniczy BMW VI (1926r) po modyfikacjach Mikulina zwany M-17 (1929r) a następnie na jego bazie skonstruowano (Czełpan, Wichman, Czupachin) dieslowski (!) W2 (1931-39) i stąd te przedziwne lotnicze patenty. Pod koniec lat 30-tych pojawiały się na świecie konstrukcje lotniczych silników diesla i ten był jedną z takich konstrukcji. Ponieważ nie osiągną zakładanych parametrów postanowiono wykorzystać go w czołgach itp zastosowaniach. Wbrew dorobionej ideologii o ukraińskości tej konstrukcji w owym czasie w Charkowie Ukraińcy jako zjawisko nie występowali. Mikulin i Czupachin to Rosjanie, Czełpan to Grek z Mariupola a Wichman to Żyd z Białorusi
@fifi81pl8 ай бұрын
To proszę pojechać do Krakowa do muzeum lotnictwa i sprawdzić jak dalece BMW VI różni się od W2. Ja tę lekcję odrobiłem. Tak samo naszukałem się źródeł o silniku i przy okazji o czołgu. Ukraiński jak byk. Dorzucam jeszcze cytat z książki "Czołgi 100 lat historii" (aut. Richard Ogorkiewicz, s. 328): "... Prace te rozpoczęto w 1931 roku z zamiarem zabudowania 12-cylindrowego, chłodzonego wodą silnika dla samolotów i czołgów, dieslowskiego ODPOWIEDNIKA wcześniejszego gaźnikowego M17. Zamysł wykorzystania tego silnika w samolotach z czasem zarzucono, lecz motor zachował korzystne cechy silników lotniczych, zwłaszcza niewielką masę. Zalety te pozwalały przypuszczać, że silnik ów był kopią któregoś z ówczesnych francuskich lub włoskich silników lotniczych, ale pomimo pewnych podobieństw brakowało przekonujących dowodów, które to potwierdzały." Oczywiście M17 był kopią BMW VI lecz już pierwszy rzut oka na ten silnik pokazuje jak dalece różni się on samą koncepcją budowy - osobne cylindry mocowane w odmienny sposób do kartera względem silnika W-2. Konstantin Czełpan był ukraińcem pochodzenia greckiego - owszem... lecz już Traszutin, który po Czełpanie (którego represjonowano politycznie i "dzięki czemu" zmarł młodo) przejął konstrukcję W-2 i później prowadził jej modernizacje, był już ewidentnie Ukraińcem. Mikulin nie miał z tą konstrukcją nic wspólnego.
@Gdyby8 ай бұрын
@@fifi81pldziękuję za tę lekcję
@fifi81pl8 ай бұрын
@@Gdyby jeszcze dorzuciłem w drodze edycji trochę informacji do poprzedniego komentarza
@Tempera1018 ай бұрын
Obrotomierz do tyłu chodzi.
@elwiz818 ай бұрын
sucha miske zerzneli z junaka ;)
@prezesfirmy93178 ай бұрын
Tajna dokumentacja? 😂
@fifi81pl8 ай бұрын
Formalnie tak - tylko licencjonowane warsztaty miały dostęp do technologii oraz możliwość nabywania części zamiennych. Stąd dla kolei remonty silników "wojskowych" remonty wykonywał zakład remontowy z Bydgoszczy... dziś jesto to Anchor świadczący usługi dalej dla jednostek pływających i dla kolei.
@rysiumag8 ай бұрын
Czyli nie da się ,,,
@PokoleizKuleckim8 ай бұрын
Coś tam się zawsze da... przyroda nie lubi próżni.
@User166668 ай бұрын
Silnik do t 34 ma chyba rodowód włoski?
@PokoleizKuleckim8 ай бұрын
Mieszany; jak już Jacek wspomniał, zebrano co się dało z wiodących konstrukcji tamtych czasów.
@jaceksuszka6223 ай бұрын
Jak twierdzą najstarsi indianie.. Nie eksploatujesz, nie smarujesz.
@andresokol30968 ай бұрын
Dzień dobry W ZSRR nie było takiego państwa jak Ukraina, wszystko było wspólne i trudno mówić kto co zaprojektował lub wyprodukował. Podobnie jak w UE. Pozdrawiam.
@fifi81pl8 ай бұрын
Była USRR - więc nie tak zupełnie
@piotrmarcin5123Ай бұрын
Ludzie, co wy wygadujecie z tą różną pojemnością cylindrów w rzędach. Przecież skoro średnica cylindra jest taka sama w obu rzędach cylindrów to pojemność zależy tylko i wyłącznie od wykorbienia na wale, od skoku wykorbienia, a przecież jest ono identyczne dla wszystkich cylindrów , czyli dla obu rzędów. To, że jeden rząd korbowodów jest doczepiony wyżej nie ma znaczenia, żadnego znaczenia. Skok wykorbienia jest IDENTYCZNY dla obu rzędów cylindrów. Tylko tyle, że jeden rząd cylindrów jest nieco wyżej usytuowany niż drugi. I tyle. I tylko tyle. Trochę douczyć się panowie !!!
@fifi81plАй бұрын
No jednak nie... wykorbienie to jedno, lecz jeden rząd jest zakorbiony bezpośrednio z wałem korbowym, zaś drugi jest korbowodem doczepnym czyli o innej kinematyce i tym samym skok jest kapinkę odmienny - stąd właśnie różne pojemności. W tym przypadku lewy rząd ma skok 180 mm, zaś prawy 186 mm - taka magia geometrii. Owszem w silnikach na na licencji Henschla gdzie mamy dwa korbowody równolegle obok siebie na jednym wykorbieniu - to co innego.
@piotrmarcin5123Ай бұрын
@@fifi81pl Skok zawsze jest taki jak wykorbienie, bez względu na to w jaki sposób jest mocowany korbowód do czopa korbowego. Skoro brak ci wyobraźni przestrzennej oraz logiki myślenia to po prostu przyjmij to jako aksjomat. Jak górny punkt wykorbienia dzieli odległość np. 15 cm od punktu dolnego, to tłok przebywa w cylindrze drogę 15 cm, no to jak mogłoby być możliwe aby tłok przebywał inną drogę niż 15 cm. Zastanów się i puknij się w łeb.
@fifi81plАй бұрын
@@piotrmarcin5123 Polecam zabawy z ekierkami. Serio prawy rząd miał większy skok o czym piszą nie tylko na Wikipedii lecz przede wszystkim o czym pisał producent w swoich materiałach, zaś tenże większy skok wynikał z tego, że korbowód główny podczas pracy wykonuje ruchy wahadłowe względem osi cylindra i tym samym stopa korbowodu wraz z czopem korbowodu doczepnego wykonuje dodatkowe centymetry względem samego ruchu wynikającego z wykorbienia. W razie czego służę stosowną dokumentacją i pomocą w zrozumieniu zagadnienia.
@PokoleizKuleckimАй бұрын
@@fifi81pl - ano... można to sobie narysować cyrklem, jeśli geometria wykreślna nie weszła w technikum/na polibudzie.
@januszz.47606 ай бұрын
Jak to możliwe, że ten silnik na filmie nie kopci :)
@fifi81pl6 ай бұрын
Pracuje na zerowym obciążeniu, to i dawki paliwa są znikome
@w.loczykij53548 ай бұрын
Ho ho ho.... Budowali ukraincy... Dziadek miał fiata 125p. Swietna maszyna. Budowana przez mazowszan.
@rostilembe8 ай бұрын
masz racje. sowieci budowali, i tyle.
@daxonpl8 ай бұрын
Kanał troszkę zbacza z kursu, z całym szacunkiem dla twórczości Pana Kulackiego , zamiast szukać ciekawostek o kolei (za co kocham ten kanał) zaczyna się dziwne szukanie tematu na siłę . nie powiem jest to ciekawe , ale wg. mnie cała esencja kanału zaczyna się rozwadniać /rozcięczać .) Jako fan kolei pracujący obecnie od kilku lat na hucie żelaza (nie, nie stali tylko żelaza domieszkiwanego - żelazostopy np. żelazo-chrom , żelazo-krzem itp.)a z zawodu i pasji technik mechanik budowa maszyn. Boli mnie to że po mimo wielu propozycji Tematów odnośnie Śląska na ciekawe materiały , czy nowinki techniczne poprzednich lat . temat dalej jest olewany . A gdyby ktoś nie wiedział, niestety woj. śląskie i okolice często było bod zaborami Niemieckimi , Austrackimi , itp. co przekłada cię na dość ciekawą Historią na kilka lub kilkanaście odcinków . Z tego co się na razie się zorientowałem , niestety ale przez zabory , woj. śląskie i okolice było pionierami w technologii kolejni i rozwoju infrastruktury przemysłowej ze względu nawet na bogate złoża węgla czy piasku krzemowego. co przez lata sprzyjało rozwoju technologii wydobycia czy też transportu . A takie filmy odnośnie silników czołgowych przystosowanych do celów przemysłowych już nie raz napotykałem na internecie. Chwaliłem sobie kanał za innowacyjność , ale obecnie widzę że jak zwykle promowane są jedne i te same regiony polski . przykro mi za tego powodu . pozdrawiam .
@fifi81pl8 ай бұрын
Spokojnie... jeszcze Jakuba na Śląsk zaciągniemy. Tam jest wręcz - nomen omen - kopalnia tematów
@PokoleizKuleckim8 ай бұрын
Dziękuję za piękny komentarz. Kanał jest prowadzony metodą "na wydrę". Jeśli coś wydrę - czas, przestrzeń, powiązanie, temat - to realizuję: samodzielnie, z Jackiem, w innym układzie. To wszystko to priorytet po rodzinie i pracy. Mam ograniczone możliwości podróżowania i dysponowania czasem, tak więc szyję z tego, co mam. Kanał nie ma określonych ram, dlatego realizuję (realizujemy) to, co nas zakręci... i tego się będziemy trzymać. Nie zadowolimy wszystkich, ale będzie ciekawie. Dziękuję raz jeszcze i pozdrawiam!