Bywały lata, że ponad 1500h spędzałem rocznie na tej serii i myślę że u nas chyba doczekają swoich ostatnich dni za ok. 5 lat. Największym mankamentem dla obsługi są oczywiście wibracje pochodzące od jednostki napędowej, ale i tak ciut mniejsze niż na SM42. Wibracje wzbudzały w wielu elementach kabiny chęć do wydawania dźwięków i służbę zaczynało się od utykania kawałkami papieru i szmat wszelkich blaszanych elementów, a tych w kabinie było sporo np. wielkie drzwi do aparatowni elektrycznej, szafka na ubrania i narzędzia itp. Sama jednostka napędowa nie zepsuła mi się nigdy i tylko raz wzywałem pomoc jak urwał się wałek napędzający wentylator główny, co było akurat typową wadą konstrukcyjną tej serii. Często jeździliśmy w trakcji podwójnej, a od 2009 do maja 2019 w pojedynczej obsadzie trakcyjnej. Obecnie podczas jazdy pociągowej musi być obserwator po stronie pomocnika i rolę tę może pełnić każdy pracownik mający udokumentowane przeszkolenie ze znajomości sygnalizacji kolejowej i umiejętności awaryjnego zatrzymania lokomotywy/pociągu (w praktyce: rewidenci, ustawiacze, manewrowi a nawet automatycy kolejowi i wiele innych). Pozdrawiam :)
@PokoleizKuleckim4 жыл бұрын
Jan Kowalski - dziękuję za wyśmienity komentarz!
@JanKowalski-bn6ts4 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim To ja dziękuję za wspaniałą produkcję. Bardzo miło się oglądało i słuchało. Sam jeszcze wielkiego sentymentu do SM31 nie mam, bo ciągle jeździmy na nich, a ok. tydzień temu popełniłem film z jej regulatorem napięcia w roli głównej: kzbin.info/www/bejne/oHrEap6Lr96sbqs Nigdy nie jeździłem na S200 czy SM48, więc bezpośredniego porównania nie mam. Przesiadaliśmy się 10 lat temu na ST45, ale w wakacje 2019 ostatniej naszej skończyło się świadectwo (po 8-latach) i znowu jeździmy na SM31 oraz dodatkowo na ST44 :)
@listonoszpat2334 жыл бұрын
Ten silnik jakby miał czopy korbowe co 90 stopni albo przynajmniej V45 to całkiem inaczej by pracował znaczy lepiej.
@PokoleizKuleckim4 жыл бұрын
listonoszpat233 - zapewne. Ale też wyobrażam sobie, że konstruktorzy uczciwie przemyśleli ten dylemat i były powody dla tak kompromisowej decyzji o kącie. W końcu samo obliczenie to jedna linijka cyferek... potem pytanie, co z tymi cyferkami zrobić i jak się to ma do ograniczeń konstrukcyjnych.
@JanKowalski-bn6ts4 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Równolegle w konkurencyjnym biurze powstał silnik z rodziny C19 (lub CD19 - niepamiętam). Wyposażono w nie kilka sztuk SM15. Były bardzo nowoczesne jak na tamte czasy, ale zdecydowano się na produkcję a8C22.
@krzysztofgajer92944 жыл бұрын
Pamiętam jak w latach 90 lokomotywa ciągnęła skład osobowy na trasie Nysa - Opole. Perełką było to, że wagony były piętrowe. Cudowne wspomnienia.
@adamus66613 жыл бұрын
Żal że nie ma już piętrowych wagonów u nas.....
@MarcinKalinski-bj2qn5 ай бұрын
Niesamowite! Nawet wykład z fizyki zrozumiały dla zwykłych ludzi!
@1I3b4 жыл бұрын
Prawdziwy rodzynek w tym smakowitym cieście którym nas tu pan obdziela, dzięki wielkie.
@PokoleizKuleckim4 жыл бұрын
Dziękuję również.
@patrykp77834 жыл бұрын
Jakub Kulecki, kopalnia wiedzy... jak zwykle, piękne dzięki Panie Jakubie.
@PokoleizKuleckim4 жыл бұрын
Dziękuję... wiedza jest w książkach, ja tylko opowiadam :) .
@patrykp77834 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim nawet przyjmując pańskie skromne podejście, powiem tak... Pan, Panie Jakubie nie opowiada, Pan tą wiedzę przekazuje. Jeszcze raz piękne dzięki. Czekamy na kolejny odcinek serii.
@blondyn1914 жыл бұрын
Odcinek wspaniały. Szczególnie dziękuję za wykład z fizyki. Wreszcie wiem jak się liczy siłę pociągową. Dziękuję bardzo Panu. Pozdrawiam
@piotr51914 жыл бұрын
Pięknie się to oglądało i słuchało. Gratuluję i dziękuję.
@arturoarcik52534 жыл бұрын
Genialny film. Dużo wiedzy. Dzięki za ten mini wykład z mechaniki. Obejrzałem z zapartym tchem do samego końca.
@KUBUTECH9114 жыл бұрын
Świetny materiał Jakubie :D Ostatnio siedząc sobie w pracy wyjąłem notatnik i zacząłem kreślić sobie ostoję lokomotywy dwuosiowej, z myślą o tym aby zaprojektować modernizację tejże lokomotywy. Kreślę i kreślę i myślę sobie, że brakuje na naszych torach takich konstrukcji, jak choćby zmodernizowana SM31, która jest jedyną serią lokomotyw użytkowanych przez PKP Cargo, która nigdy nie przeszła modernizacji (naprawy głównej poziomu P5), czy kreślone przeze mnie EM10. Paradoks jest taki, że w naszym kraju jest wielu wizjonerów i inżynierów kolejowych, którzy przez wiele lat projektowali swoje pomysły na tego typu pojazdy ale z wielu względów siedzą w cicho ponieważ takie projekty są "zbyt dobre" dla naszej kolei (a przynajmniej takie odnoszę wrażenie). Obecnie wszystkie EM10, czyli lokomotywy, które w wielu miejscach mogłyby zastąpić wysłużone i przede wszystkim spalinowe lokomotywy SM42, w pracach manewrowych, a unowocześnienie konstrukcji tychże lokomotyw (EM10) jest bajecznie proste. Problemem zapewne są zarówno pieniądze (produkujemy nowoczesne lokomotywy, które są dobre, pomijając pewne "choroby wieku dziecięcego" np. w spalinowej Gamie) ale przede wszystkim brak chęci ze strony osób piastujących stanowiska decyzyjne w naszym rządzie jak i samym PKP. Coś czego nie potrafię pojąć to los takich konstrukcji jak EM10, 1822 (czyli tzw. Brennerlok), E4MSU (ktoś wie co stało się z tym prototypem ??) czy choćby najsłynniejszy absurd i paradoks jednocześnie polskiego kolejnictwa czyli lokomotywy serii EU11 i EU43.... Na naszych bocznicach stoi mnóstwo pojazdów wysłużonych, które aż proszą się o naprawy i modernizacje, a biorąc pod uwagę fakt, że wystarczy zachować układ jezdny w postaci wózków i ostoi aby nie istniała konieczność ponownej certyfikacji tych pojazdów, to możliwości są ogromne. Może ktoś zlituje się nad "Szafami" i postąpi analogicznie do CZ Loko, które zmodernizowało lokomotywy serii 744.1 oraz 742.7, które podobnie jak nasze SM31 były rzekomo nienaprawialne ;) Pozdrawiam :D
@PokoleizKuleckim4 жыл бұрын
Dokładnie, dokładnie tak! Podzielam powyższe w 100%. Na rynku są niemal gotowe "power packi", tylko brać i adaptować. A po drodze było jeszcze kilka innych arcyciekawych eksperymentów, ale nie będę tu spoilować przyszłych odcinków :) . Serdecznie dziękuję za piękny komentarz!
@ukaszp62394 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Nie wiem, czy to jest takie oczywiste. Seria SP32 też miała szereg zalet i niewykorzystany potencjał. Były tak lekkie i tanie, że w sezonie zimowym można je było puszczać na trudnych liniach parami w ukrotnieniu. Mimo wszystko nikt się nad nią nie pochylił. A przykład serii SP32-200 dowiódł, że gra była warta świeczki, trzeba było tylko wszystko bardzo dokładnie opracować.
@PokoleizKuleckim4 жыл бұрын
Łukasz P - miałem przyjemność jechać w kabinie SP32-207. W tamtych czasach to było coś pięknego. Z jakiegoś powodu nie pociągnięto tematu, a nawet te zmodernizowane wycofano. A to była całkiem ładna lokomotywa... tylko tandetna fabrycznie.
@orzech204063 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim SP32 to był produkt jakościowo przystający do okresu, w którym powstawał - końcówki socjalizmu
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
@@orzech20406 - niby tak, ale stonki do samego końca jednak były porządniejsze. SP32 miały notorycznie sypiące się silniki, co sugeruje systemowy problem - może konstrukcyjny, może technologiczny...
@Rafalski17064 жыл бұрын
Szacun za poświęcenie czasu na przygotowanie takiego materiału. Świetny w odbiorze odcinek 👌
@PokoleizKuleckim4 жыл бұрын
Dziękuję. Kłaniam się nisko.
@parabellum114 жыл бұрын
Inne spojreznie na historię polskiej kolei, daje jak zwykle do myślenia nie tylko pod względem sentymentalnym i do tego przystępne wyjaśnienie podstaw fizyki dla laików... jak zawsze na plusik.
@malkin_054 жыл бұрын
A mi stoneczka słodko grała w tle podczas oglądania. Film niesamowity, powiem, że majstersztyk.
@PokoleizKuleckim4 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za dobre słowo.
@sawatresor4 жыл бұрын
A mi stonki pod oknem zmienili na traktorki i te mnie lekko irytują. Stonka miała fajną pracę, traktorek warczy jak agregat ;)
@PaulusLapkov4 жыл бұрын
Doskonała robota! Fantastycznie się oglądało. 👏👏👏👍✌️🙂
@glod86764 жыл бұрын
Słucham tej ciekawej opowieści ubrany w firmowy T-shirt Pana Jakuba Kuleckiego. Tytułowa bohaterka SM31 dumnie prezentuje się na klacie. Przedstawiony odcinek to kawał dobrej roboty - chapeau bas !
@ytseJan4 жыл бұрын
Mimo że nie mam wykształcenia technicznego ani nadmiernie nie interesuje się koleją, to obejrzałem wszystkie Twoje filmy. A ten jest jednym z lepszych na kanale.
@PokoleizKuleckim4 жыл бұрын
Bardzo serdecznie dziękuję. Działam dalej.
@michamacleod50504 жыл бұрын
Piękny odcinek. Jak zawsze przystępnie, ciekawie i z humorem. Marzenia to piękna rzecz!
@DrZasilacz4 жыл бұрын
Profesjonalnie z Kuleckim - jak zwykle, solidnie i z pasją,
@leonnycz81874 жыл бұрын
Bardzo ciekawy film . Dziękuje.
@Darriio804 жыл бұрын
To powinni puszczać w telewizji :D Świetnie ogląda na telewizorze :D Pozdrawiam :)
@marcinyyy614 жыл бұрын
Ta uproszczona fizyka nieźle mnie zakręciła
@Tal0Rash4 жыл бұрын
Epic! Za taki odcinek powinien byc medal. Wincyj! Kocham lokomotywy.
@PokoleizKuleckim4 жыл бұрын
Dziękuję, robi się ;) .
@michaljaskowski13093 жыл бұрын
Kapitalne - dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
@bartekkowal46324 жыл бұрын
fanstastyczna opowieść, z każdym odcinkiem coraz przyjemniej się ogląda, a 45 min to nawet nie odczułem tak się super oglądało :) kłaniam się nisko za kawał dobrej roboty. Dziękuję i pozdrawiam :)
@radosawurban8474 жыл бұрын
Dziękuję za kolejny ciekawy materiał.
@kujon914 жыл бұрын
Panie Jakubie, jak zwykle niesamowicie wciągający materiał. Bardzo dziękuję i proszę o więcej ! :)
@natalian354 жыл бұрын
No Kuba grubo rozwinoleś temat,chyba prawie wszystko jak nie wszystko można było o tej lokomotywie powiedzieć.Dzięki super sie oglądało.
@witoldstenka20834 жыл бұрын
Super film, warto pociągnąć opowieść o kolejnych ginących rodzynkach naszych szlaków... 👍
@JanKowalski-pj4bn4 жыл бұрын
Dzięki za świetny materiał, genialny komentarz i ogromną wiedzę . Czekamy na kolejne filmiki. Pozdrawia niedoszły maszynista, mechanik silników spalinowych lokomotyw :-)
@PokoleizKuleckim4 жыл бұрын
Kłania się nisko inżynier od sprężarek silników turbinowych :) . Dziękuję za dobre słowo.
@norbertobcn4 жыл бұрын
Kolejny film i jak zawsze ciekawy ♥️ Pozdrawiam serdecznie z Barcelony.
@harrypotter98534 жыл бұрын
Kuba, zajeło mi trochę czasu, ale obejżałem na raty... Tu podniosłeś sobie sam poprzeczkę (znów)... Poprostu piekne... Szacun... Wyklad z podstaw fizyki łopatologiczny... przypuszczam, że nie jeden nauczyciel (fizyki) miał by problem z przekazaniem tej wiedzy w przystępny sposób... Pozdrawiam,...
@PokoleizKuleckim4 жыл бұрын
Bardzo Ci dziękuję. Ano, douczam się po nocach z podręczników najlepszych. Zieloności, Przemku.
@RADEMENES433 жыл бұрын
Fajne są kanciaki i te na szynach i te na asfalcie. Fajny program, pozdrawiam
@tomekbendkowski4 жыл бұрын
Świetny odcinek .Dziękuję
@bluebird14223 жыл бұрын
Świetny materiał, piękne i cieszące oko rysunki, genialny kanał. Dziękuje i czekam na więcej ;)
@patrykkrp4 жыл бұрын
Według mnie to twój najlepszy odcinek do tej pory. 👌
@PokoleizKuleckim4 жыл бұрын
Dziękuję... był morderczy :D .
@maxpayneau4 жыл бұрын
Najpiękniejsza lokomotywa manewrowa jaką widziałem. Cudo.
@pirogronianus Жыл бұрын
Zastanawiałem się, co za przyjemne skojarzenia mi wywołuje kształt tej lokomotywy i olśniło mnie, że przypomina mi ona pewne rodzaje okrętów kosmicznych z Gwiezdnych Wojen 😏
@Dust913 жыл бұрын
Oglądam Twój kanał już jakiś czas, ale pierwszy raz śmiem napisać komentarz - o to B. Wołoszański polskiego kolejnictwa :)
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Niezasłużony komplement :) . Dziękuję rumieniąc się jak dziewica :) .
@tommyleejones14 жыл бұрын
Dzięki za to, co robisz Szacun i oby tak dalej
@PokoleizKuleckim4 жыл бұрын
Kłaniam się nisko.
@herrling14 жыл бұрын
Super odcinek przyjemnie sie oglada. Myślalem ze juz sie nie doczekam kolejnego odcina :) lapa w góre i czekam niecerpliwie na kolejny odcinek Po kolei pozdrawiam.
@PokoleizKuleckim4 жыл бұрын
kamil herrling - staram się raz na dwa tygodnie wrzucać... ledwo doganiam, ale jakoś się udaje :) . Dziękuję!
@inan17554 жыл бұрын
Jedna z nielicznych już SM31 stacjonuje w Małaszewiczach. Udało mi się ją ostatnio zobaczyć w ruchu. Mam jakąś słabość do tej lokomotywy. Świetny materiał. Pozdrawiam.
@PokoleizKuleckim4 жыл бұрын
Bardzo dziękuję!
@dawiduzniak48254 жыл бұрын
Fajny filmik ciekawy 👍👍👌👌👏👏
@leader28593 жыл бұрын
35:00 Maksymalna siła pociągowa TEM7 według źródeł wynosi 530 kN Natomiast przy prędkości 20km/h spada do coś około 350 kN
@grzegorzEU074 жыл бұрын
Bardzo dobry materiał, ekstra omówione w ciekawy interesujący sposób. Pozdrawiam.
@andrzejfld12034 жыл бұрын
cos pieknego.wychowalem sie w okolicy technikum kolejowego i dw.zachodniego i ogladanie twoich oddcinkow to podroz w mlode lata i nauka o tym czego nigdy nie wiedzialem a bylem ciekaw.serdecznie pozdrawiam i oczekuje dalszych materialow
@PokoleizKuleckim4 жыл бұрын
Dziękuję, działam dalej.
@andrzejoxx16962 жыл бұрын
Mieszkam w mieście gdzie jest to cmentarzysko i powiem ze robi wrażenie szkoda tych lokomotyw trumna bardzo dobrze się prezentuje jeszcze do niedawna widziałem sm-31 w malowniu PKP-CARGO przelotem przez moje miasto i w cargowskim malowaniu całkiem nieźle się prezentuje pozdrawiam panie inzynierze 👍😃
@markomarkus65064 жыл бұрын
Gdy zobaczyłem te obliczenia a zwłaszcza wzór na tarcie to przypomniał mi się przedmiot o nazwie mechanika techniczna w moim dawnym technikum.
@leososa69764 жыл бұрын
Dziękuję i pozdrawiam.
@piotrwitek22724 жыл бұрын
Panie Jskubie. Obejrzałem i zdążyłem zalajkować 87 odcinek jeszcze przed ovejrzeniem. Podejrzewam że został zdjęty z powodów technicznych. Obejrzę na pewno jak zostanie ponownie wstawiony. Dzięki.
@holgerjawa4 жыл бұрын
Jak zwykle ciekawy odcinek,z przyjemnością obejrzałem :)))
@przygodykolejowe20534 жыл бұрын
Panie Inżynierze jestem Twoim fanem! Tak trzymać! Moze kiedys sie spotkamy. Nie ustawaj w trudzie!
@przygodykolejowe20534 жыл бұрын
Jestem Twoim fanem.
@KolejFan9804 жыл бұрын
Super film. Ta lokomotywa to kawał historii. Pozdrawiam
@luigivercotti61634 жыл бұрын
Świetny materiał! Wielkie dzięki :)
@mikirembik4 жыл бұрын
Super ten podkład muzyczny 🙂 , jak zwykle ciekawy odcinek, pozdro
@krzysztofbartkowski79784 жыл бұрын
Panie Jakubie jak zwykle świetnie nagrany film z bardzo mało spotykanom lokomotywą 👍👍👍
@piorab4 жыл бұрын
Super, bardzo ciekawe. Dziękuję!
@wojtek75274 жыл бұрын
Po kolei łapa w górę.Po mimo dzwoneczka nie wskoczyło powiadomienie i mam tydzień obsuwy.Ale z drugiej strony mam zajebi.. niedzielę.
@PokoleizKuleckim4 жыл бұрын
Papabeer1975 Papa - dziękuję. Kolejne w przygotowaniu.
@dede-zq6iv4 жыл бұрын
Twoje informację są nieocenione... Wielkie dzięki ...
@PokoleizKuleckim4 жыл бұрын
Dziękuję...
@martinvondee3678 Жыл бұрын
Super odcinek
@piotrubiarz6272 жыл бұрын
No panie Jakubie zarąbisty odcinek
@pkpspotter41774 жыл бұрын
oj oj oj ale pan fajnie popłynął z tymi modernizacjami ;) az miło się tego słuchało.
@PokoleizKuleckim4 жыл бұрын
PKP spotter - tej pierwszej nie wymyśliłem :) . W bibliografii jest źródło, z którego brałem dane.
@marcin_pudelko4 жыл бұрын
Są całe opracowania tych modernizacji. Z artykułów w czasopismach specjalistycznych nawet wynika, że modernizacja tego typu byłaby wspólna dla SM48, SM31 i S200. Skończyło się na TEM2, zapewne z powodu jej silników elektrycznych i wielości klientów ;)
@PokoleizKuleckim4 жыл бұрын
@@marcin_pudelko Dokładnie tak. Referencje do bibliografii w końcówce filmu.
@pkpspotter41774 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim chodziło mi bardziej o tą ostatnią
@PokoleizKuleckim4 жыл бұрын
@@pkpspotter4177 - a, tu pełna improwizacja własna.
@tomaszr.21404 жыл бұрын
Te widoki, ten głos, ta opowieść.... idzie się zakochać
@patrykmaziarz8164 жыл бұрын
Jak zawsze bardzo ciekawy materiał i na wysokim poziomie.A dodatkowo wzbogacony o trochę wykładu z fizyki, i gdybym takie lekcje fizyki miał w szkole,łatwiej i szybciej bym zrozumiał zagadnienia.Zawsze lubiłem ten przedmiot tak jak i chemię,tyle że jakoś nie trafiłem na nauczycieli,którzy potrafiliby dotrzeć do mnie z materiałem.Z chemii było już zdecydowanie lepiej,niemniej jednak zawsze do mnie trafiały doświadczenia,czyli coś co mogłem zobaczyć,niż tylko teoria i liczby,a tu w tym materiale zrozumiałem wszystko i wreszcie dowiedziałem się jak to jest z tą siłą uciągu.Lokomotywa natomiast jest mi znana,niestety nigdy nie zdarzyło się jej zobaczyć na żywo,jednakże nawet nie znając tematu,miałem już takie przypuszczenie ,że ona ma wiele wspólnego z popularną "stonką" i okazało się tak jest faktycznie.
@SzymonMK-KolejoweFilmy4 жыл бұрын
Super materiał :)
@piotr45624 жыл бұрын
Zjadłem ten odcinek dziękuję pozdrawiam
@PokoleizKuleckim4 жыл бұрын
To ja dziękuję. Pozdrawiam również.
@VolorousMP4 жыл бұрын
Niesamowity odcinek. Wyładowany wiedzą merytoryczną po brzegi. Warto było czekać! :)
@januszdawid59594 жыл бұрын
Pracowałem w lokomotywowni w Katowicach zdaje mi się że 1974 ale czy to ważne materiał super jak każdy w pańskim wydaniu 😉
@kato76114 жыл бұрын
Panie Inżynierze Jakubie. Jestem pod dużym wrażeniem. Pokazał Pan zwykłą lokomotywę z innej ciekawej perspektywy. Omawiając m.in. zjawiska fizyczne jakie zachodzą podczas postoju czy ruchu lokomotywy (akcja=reakcja). Przedstawił Pan historię ale także porównania z innymi pojazdami trakcyjnymi. Jednym słowem bardzo dobry i merytoryczny materiał filmowy.
@PokoleizKuleckim4 жыл бұрын
Kłaniam się nisko. Dziękuję.
@daveedovsky4 жыл бұрын
Coś niesamowitego: porównanie, uproszczona lekcja fizyki, hipotetyczne plany na przyszłośc dla naszej trumny, świetne! Co do mozliwości ulepszenia, to w opowiadaniu o silnikach serii C22 mógłbyś nawiązać do odcinka o Fablockich silnikach któy już nagrywałeś ( 9:00 ). Ogólnie wspaniała robota i dogłębny research
@PokoleizKuleckim4 жыл бұрын
Dziękuję serdecznie :) . Tamten odcinek (60. i sprostowanie w 60 1/2) to była jazda po bandzie; ten sam temat trzeba będzie na serio omówić :) .
@lukaszkrzewinski83684 жыл бұрын
Te rysunki są genialne. Wywiesiłbym sobie na ścianę taki zbiór lokomotyw :).
@hrapek21964 жыл бұрын
Super film. Jak zawsze. Trumien zawsze wypatrywałem w Tychach jak wjeżdżałem na stację. Mieli 2 sztuki. Z ciekawostek na Browarze Obywatelskim przy stacji wymalowany był piękny osiołek liżący pianę z kufla. Nawet go kiedyś odnowiono i niebawem zamalowano... Od tego czasu nikt nie widział piany na tyskim piwie... ;-)
@PokoleizKuleckim4 жыл бұрын
hrapek - dziękuję. Z tym piwem to rzeczywiście coś może w tym być :) .
@hrapek21964 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Piwowar domowy Ci to mówi. Pasja do kolejnictwa często idzie w parze z piwowarstwem. Sporo browarów rzemieśliniczych ma na koncie piwa z etykietami kolejowymi. Są birofile zbierający tylko takie etykiety!
@PokoleizKuleckim4 жыл бұрын
@@hrapek2196 - no bo że są heavymetalowe - to znam... taki Trooper od Iron Maiden... i że lotnicze są - owszem, taki Spitfire... ale kolejowe? Jak smakowałoby piwo ST44? Dolna fermentacja i zero filtrowania?
@hrapek21964 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Aż tak w technikalia piwowarzy nie wchodzą, ale z ST-44 trafiłeś super! Jest taki styl Russian Imperial Stout. Piwo oleiste, mocne, ciężkie, niełatwe w odbiorze dla niewprawnego odbiorcy. Przez znawców cenione, piwo z górnej półki. Nie każdy potrafi uwarzyć, jak nie każdy poprowadzi gagarina.
@PokoleizKuleckim4 жыл бұрын
@@hrapek2196 - i zdradliwe. Bardzo mocne.
@henrykczarnecki95284 жыл бұрын
Przyjemnie się słucha panie kolego
@marcinmarx4 жыл бұрын
Niesamowity odcinek. Sam nigdy nie miałem możliwości obejrzenia SM31 w akcji, owszem - TEM2 były widziane przeze mnie na torach Zakładów Azotowych, jednakże SM31 nie kojarzę. Piękna maszyna, choć bardzo toporna, stylizowana właśnie liniałem a prawdopodobnie elementy do produkcji pudła były ciosane siekierą! to i tak wygląda inaczej niż SM42 czy inne loki manewrowe. Czterystajedynkę widziałem również na torach Zakładów Azotowych, lecz obecnie nie wiem co się z nią dzieje, choć przez wiele lat stała na bocznym torze, gdzie również czyszczono próżne cysterny, ale tam panował niesamowity smród, a do tego przytorowa droga zakładowa była udostępniona do ruchu publicznego, przez co była swego czasu najkrótszą drogą w kierunku większych miast, zamiast okrążania całych zakładów i wiosek. W wyobraźni nadal czuję ten "zapach" i powiem szczerze - nie jest dobrze :D Pozdrawiam za dzielenie się wiedzą oraz dar przekazywania tejże wiedzy. Uproszczenia, które zachowują sens technicznej rozkminy są dobre oraz przejrzyste. Kto nie jarzy - trudno - do nauki albo uruchomić wyobraźnię ^_^ Poproszę o więcej takich odcinków. Wiem, że to dużo czasu zajmuje, lecz na prawdę sprawia ogromną frajdę oraz skupia sporą ilość wiedzy możliwej do podzielenia się. Pozdrawiam serdecznie!
@pawe59134 жыл бұрын
Jakubie dziękujemy za jak zwykle profesjonalny pod każdym względem film. Jak to pięknie że komuś się chce mówić o tym co przemija. A jest naprawdę wielu którzy żyją nie tylko tym co jest ale tym co było. Pozwolę sobie zasugerować abyś kiedyś jak będziesz miał czas i możliwości a znając Ciebie wykorzystasz najciekawszy moment stworzył coś o Polskich lokomotywach z silnikami Fiata. Ten dźwięk ten drgający peron przy ruszaniu tych lokomotyw.... "Fiaty" na dzień dzisiejszy czynne są chyba tylko dwa i to u prywatnych przewoźników. "Suki" mają więcej szczęścia w Cargo ale to też gatunek na wymarciu a modernizacje można policzyć na palcach jednej? dwóch dłoni?... A przecież po niezelektryfikowanych liniach jeszcze 15-20 lat temu tyle tego jeździło. Pozdrawiam serdecznie i czekamy na więcej!
@PokoleizKuleckim4 жыл бұрын
Dziękuję za oglądanie i za piękny komentarz. Pewnie coś się trafi, ale to daleka pozycja na liście. Jakiś pomysł na to mam, ale jeszcze musi poczekać. Pozdrawiam również, działam dalej!
@TheWroniarz4 жыл бұрын
No pięknie!! :) Może mógłbyś przygotować część drugą wykładu, o geometrii szyny i obręczy, wpisywaniu w łuk itd? W odcinkach o lokomotywach 6-cio osiowych było conieco na ten temat, ale możnaby zestawić razem rozwiązania i właściwość np ET22 i Class 66;) Do tego systemy antypoślizgowe i piasecznice;)
@PokoleizKuleckim4 жыл бұрын
Coś będzie, ale temat jest złożony bardziej, niż by się mogło wydawać. Muszę najpierw sam lepiej to zrozumieć.
@andrzejzach28374 жыл бұрын
dzieki, juz 3 raz ogladam
@PokoleizKuleckim4 жыл бұрын
Dziękuję... ja bym już nie dał rady kolejny raz :) .
@jacekkrzyzanowski55254 жыл бұрын
Pracowałem przy naprawach ww. lokomotyw i twierdzę iż to średnio udana maszyna . Wzmocnienie silnika o 400KM spowodowało mnóstwo jego usterek takie jak silne zanieczyszczenie oleju , problemy ze szczelnością głowic oraz duże zużycie oleju silnikowego . Ten silnik miał problemy z rozruchem w niskich temperaturach i konieczne było używanie podgrzewacza ( w SM 42 praktycznie nikt go nie włączał ) który często zapychał się sadzą . Układ chłodzenia z koszmarnych wentylatorem o dwóch skokach łopat .
@marekkusal78544 жыл бұрын
Witam. Jak zwykle, ogląda się Twoje (proszę wybaczyć bezpośredniość) filmy na wdechu. Ciężko się oderwać. Obejrzałem, na pewno, ponad połowę serii, i będę śledził kolejne odcinki, oglądając też starsze jak mi się coś pokaże w propozycjach z boku strony na YT. Pozdrawiam serdecznie
@PokoleizKuleckim4 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za dobre słowo. Kolejne w przygotowaniu.
@marekkusal78544 жыл бұрын
Na pewno jak się tylko pokaże "na boku" ekranu zostanie odtworzony materiał. Specyficzny tembr głosu, inny w opowiadaniu "studyjnym" inny w plenerze.
@filip78channel15 Жыл бұрын
Jak fajnie sobie odświeżyć ten odcinek w dniu zapowiedzi przez firmę PIKO wypuszczenia miniatury w skali H0! :) Już nie mogę się doczekać modelu. Co do tego egzemplarza na filmie, to rok później, po emisji filmu został zezłomowany...Zastanawiam się, czy w obliczu obecnej sytuacji, gdzie mamy wojnę za wschodnią granicą, rządzący podjęli starania aby zachować niezbędną rezerwę spalinówek na wypadek wojny i transportów wojskowych. Pozdrawiam serdeczne, Jakubie :).
@PokoleizKuleckim Жыл бұрын
Będzie trumna w H0? O, ależ to będzie piękny model. Myślę, że park taborowy jest adekwatny do potrzeb - już nie potrzebujemy szykować się na inwazję u boku Sowietów mocą tysiąca Gagarinów i kilkuset Ty2. Pozdrawiam również :)
@filip78channel15 Жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Tak, w III. kwartale 2023 roku, na pierwszy ogień pójdzie w malowaniu PKP Cargo :) SM31-118. Proszę śledzić dalsze zapowiedzi sklepów modelarskich. Pzdr
@szcpos4 жыл бұрын
Super materiał!
@mrugala114 жыл бұрын
Swojego czasu "trumny" ciągnęły składy niemal codziennie z huty Florian ( dziś Arcellor Mittal ) w Świętochłowicach do bodajże huty Zygmunt w Bytomiu lub innych zakładów metalurgicznych. Dziś szlak towarowy jest dalej używany ale służbę przejęły inne lokomotywy.
@mateuszc3554 жыл бұрын
Wspaniały odcinek
@kolejowykt31763 жыл бұрын
Żona : gdzie jesteś? Ja : w trumnie
@smoczajama14 жыл бұрын
Panie Kulecki, oprócz wibracji mankamentem tej maszyny były silniki. Siadały tłoki,bo za duże było doładowanie.Jeździłem tym złomem troszkę w Krakowie Płaszowie.
@PokoleizKuleckim4 жыл бұрын
Dziękuję za uzupełnienie - zeznania użytkowników są, jak widać, nadzwyczaj spójne. Pozdrawiam Pana serdecznie.
@timotizadek4 жыл бұрын
Ja lubię SM31, właśnie dla tego, że przypomina wczesny amerykański tabor.
@Gostek6764 жыл бұрын
Zapraszam do Czechowic Dziedzic gdzie jest dosyć spora grupa sprawnych SM31 ...które przeszły rewizje..zapewne już ostanie...
@tomaszmankowski42124 жыл бұрын
Jedna SM31 w barwach PKP Cargo nadal pracuje na stacji Małaszewicze i ma się dobrze.
@PokoleizKuleckim4 жыл бұрын
Tomasz Mańkowski - jedna w Mszczonowie... ale to i tak plankton w porównaniu do innych serii.
@KOLEJ_pl4 жыл бұрын
7:48 - Jest jeden - nazwijmy to - "wyjątek". 401Da-254 z 1975 zakupiona przez Fabrykę Samochodów Ciężarowych w Lublinie. W 2006 odkupiona przez PKP LHS, gdzie nosi oznaczenie SM32-001 ( lhs.pl/zdjecia/DSC19626 ). Stoi w Sędziszowie gdzie prowadzi prace manewrowe przy punkcie przestawczym.
@PokoleizKuleckim4 жыл бұрын
Dziękuję Ci za piękne uzupełnienie. Jeśli coś o LHS - jak znam życie, jedziesz z pamięci ze wszystkimi numerami ;) .
@MajQmajk4 жыл бұрын
Zapraszam na Śląsk. Cargo Service do dzisiaj używa ich głównie do manewrów na bocznicach / kopalniach. Jest co najmniej 5szt czynnie pracujących z tego co patrzyłem po nr bocznych. Po zmianie przepisów można obsługiwać jednoosobowo. Co do silnika, wg mnie niezbyt udany. Większa moc wpłynęła mocno na niezwodność. Duża część elektryki została stara/słabsza z sm42. Bardzo łatwo jest wybić nadmiarowy, więc większa moc przydaje się tylko bardzo doświadczonym mechanikom. Oleju zjada czasem pół żartem pół serio 1:1 z ropą :P kopci na biało aż miło. Często po paru dniach pracy znika jedna, pojawia się inna bo poprzednia odmówiła współpracy. Po chwili i druga znika i wkracza niezawodna Tem2. Kultura pracy silników... jak już ktoś wspomniał, w sm31 można dostać Parkinsona po paru h pracy. Upycha się każda szpare żeby było ciszej od obijającej o siebie blachy. Jednostki szybko tracą moc po przeglądach, i jedyne co je ratuje to masa i 6osi. Tylko dlatego jest dalej utrzymywana. Choć stara (nie 6Dg) Sm42 w dobrych warunkach pogodowych jest zdolna na prostym torze wyciągnąć taki sam pociąg. Parę razy widziałem jak sm42 targa 40wag - 3000t brutto. Plusem sm31 jest mocniejsza sprężarka, w której można przyspieszyć popełnianie składu przez zwiększenie obr silnika. W sm42 niestety trzeba być cierpliwym. A w "wynalazkach" 6Dg można w międzyczasie iść zrobić kawę, wypić i może w końcu łaskawie popełni. Ale wracając do porównania, Tem2 była od początku projektowana (silnik) dla dużej mocy, a nie modernizowany jak w sm31. Dzięki temu do dzisiaj zachowują w większości moc i na dzień dzisiejszy są zdecydowanie mocniejsze. Tam gdzie sm31 trzeba wkręcać na obr, Tem2 z palcem w nosie na 2-3pozycji lepiej już ciągnie. Minusem Tem2 jest na pewno tylko 7 pozycji nastawnika. Często w deszczu trzeba pomagać sobie lekko hamując, ograniczając początkowo moc żeby koła nie wpadły w poślizg. Kultura pracy Tem2 też jest dużo lepsza, prawie nie wibruje, bardzo ładny i przyjemny/charakterystyczny dźwięk silnika. Apropo jeszcze wynalazku 6Dg niestety są to głośne i strasznie ospałe/mułowate maszyny. Niby nowy silnik itp itd. Ale zmieniono podejście i silniki trakcyjne są napędzane napięciowo, a nie prądowo jak kiedyś. P=U*I. W sm31/tem2 było niskie napiecie ale duży prąd. 6Dg ma wysokie napięcie ale niski prąd. Pewnie z racji oszczędności. Cieńsze przewody i cała reszta elektryki. Przez co żeby uzyskać moc trzeba kręcić na obroty gdzie stare poczciwe maszyny na pierwszych pozycjach już ciągły bez problemu... Jest też masa niedoróbek. Niby projektowane na nowo, powinno się zebrać to co najlepsze z ostatnich lat, a nie dali w pierwszych modelach np kontrolek czuwaka po drugiej stronie kabiny. Maszyna manewrowa, gdzie kiedy jedzie się w drugą stronę można ocipieć od piszczącego czuwaka bo nie widać kiedy zaczyna mrugać. Nie było też dohamowania, przez co przy dojeżdżaniu do składu odbija się jak pimpong od niego, zawieszenie "żabkuje", że można nabawić się choroby morskiej... Sterowanie lubi się wysypać, po ustawieniu pozycji można się zdrzemnąć znaim maszyna się ocknie, że ma jechać. Maszyna-niedoróbka... Przyszłości sm31 nie widzę. Sm42 już dawno zmodernizowano, ST48 również. Dostaliśmy w ten sposób pomimo niedoróbek nowoczesną manewrową 6Dg jak i mocnego "konia" ponad 2000KM! ST48 15D który bez problemu powoli zastępuje sm31. Czy po prostu dwie sm42. I tak pewnie łącznie mniej spalą niż sm31. A logistycznie to na pewno bo druga jest potrzebna tylko do wyciągnięcia brutta. Potem jedna może zjechać na bok, a druga już sama zepcha kolejny skład do podstawienia, czy wykona podstawowe manewry. Dość znaczna oszczędność paliwa. Już nie wspominamy o staniu na jałowym w oczekiwaniu na robotę. 6Dg spala 7-8L/h, sm31 ponad 2x tyle... Jeszcze jeden minus mi się wspomniał apropo sm31, 6osi nieskrętnych (w przeciwenstwie np do Class66). Nie powinno się nimi wjeżdżać na niektóre bocznice z dużymi łukami. Niestety z braku laku, dostępności maszyn u wykonawców jeżdżą takie i psują tory.
@PokoleizKuleckim4 жыл бұрын
Michał K - wyśmienity komentarz. Bardzo serdecznie dziękuję! Konkrety od zawodowców są najbardziej w cenie. Zielonej!
@PrzemyslawSliwinski Жыл бұрын
42:41 - Skoro miałaby być ST41, to może - po bandzie/taniości - przedziału silnikowego by nie obniżać i wyszłoby coś na kształt GE albo EMD - w sam raz do wożenia Abramsów (43:17 - wtedy, oczywiście, ze sterowaniem wielokrotnym również w stylu DPU ;).
@PokoleizKuleckim Жыл бұрын
To ma sens :) .
@baltazargabka_Ай бұрын
06:00 - jeśli "3" w oznaczeniu PKP oznacza manewrową, to czy to jest tak, że pewien zakres cyfr oznacza pewne przeznaczenie lokomotywy? jeśli tak to jakie cyfry co oznaczały?
@PokoleizKuleckimАй бұрын
W lokomotywach spalinowych cyferki oznaczały rodzaj przekładni i sterowania. pl.wikipedia.org/wiki/Oznaczenia_lokomotyw_spalinowych_w_Polsce
@baltazargabka_Ай бұрын
@@PokoleizKuleckim Dzięki za linka. Mam wrażenie, że ten artykuł jest akurat napisany mało zręcznie. Czy mam rozumieć, że podane kody oznaczeń serii "od 01 do 09 - przekładnia mechaniczna, bez sterowania wielokrotnego" itd tyczą się tylko jednostek spalinowych czy elektrycznych także?
@wojtekg41644 жыл бұрын
Jak zwykle super film od super człowieka. Jakubie , kiedy w Żyrardowie? Chociaż rzuć cień przybliżonej wizyty w miesiącach. To tylko 45 km od Warszawy ;) Zapraszam !
@PokoleizKuleckim4 жыл бұрын
wojtek g - o, trudno powiedzieć... chwilowo mam dzieci złożone chorobami i materiału na parę miesięcy realizacji...
@Zoth_Ommog4 жыл бұрын
Swietne te Twoje filmy - zacząłem oglądać jeden po drugim. Polecam podjąć temat lini Wejherowskiej, która została zbudowana specjalnie do obsługi przyszłej elektrowni atomowej Zarnowiec, a obecnie istnieją jej resztki
@wlocek3694 жыл бұрын
35:06 czyli siła pociągowa już nawet zaczyna spadać (mimo że myślałem o nieznacznym wzroście) przypuszczam że gdyby zrobiono tych osi 10 to nawet moc by spadła nie mówiąc o sile pociągowej. Czyżby i tutaj działa zasada tarcia jak przy innych pojazdach gdzie przy mocy 1 HP można osiągnąć ok 45 km/h ale aby osiągnąć 400 km/h potrzeba tych koni ok 1000.
@PokoleizKuleckim4 жыл бұрын
Tu dochodzimy do innego ograniczenia, o którym nie mówiłem w ramach upraszczania fizyki: oprócz nacisku na oś jest jeszcze dopuszczalny nacisk na metr bieżący toru. Nie da się w nieskończoność wydłużać jednoczłonowej lokomotywy. Stąd wynalazki w stylu 3M62. A im większa prędkość, tym większy opór aerodynamiczny, rosnący z kwadratem prędkości.
@wlocek3694 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim swoją drogą ciekawe że nigdy nie powstał spalinowy odpowiednik ET40/41/42. Swoją drogą jestem ciekaw czy w przypadku lokomotyw SM/ST/SP/SU z opcją ukrotnienia są jakieś określone techniczne limity łączonych lokomotyw w "pociągi" np. Max do 4 i czy wymagają wtedy drugiego maszynisty w ostatniej lokomotywie składu.
@PokoleizKuleckim4 жыл бұрын
@@wlocek369 - dobre pytanie. Ciekawość, czy w naszych warunkach taka lokomotywa była potrzebna - 90% pracy przewozowej w Polsce wykonuje się pod drutem...
@wojciechkuske2423 жыл бұрын
@@wlocek369 Taka ciekawostka, ale praprzodek ST43 był właśnie dwuczłonowy. Uzupełniając zaś kwestię mocy i prędkości, rośnie nie tylko opór aerodynamiczny ale i opory ruchu. Widać, że gospodarz (cywilny) samolociarz ;-)))
@grzebacz1004 жыл бұрын
spotkałem kilka krotnie taką lokomotywe i zastanawiałem się,czy to przerobiona stonka?zaczełem dochodzić co i jak,do tego wplątała się jeszcze tamara,no ale wszystko wyjaśniłem,ten film przypomina miłe czasy
@sawomirszczepanowski70644 жыл бұрын
Pan jesteś pasjonat.Tak trzymać!👍👍👍
@PokoleizKuleckim4 жыл бұрын
Sławomir Szczepanowski - dziękuję. Bez tego nie ma życia, jest wegetacja :) .
@DamianCsx2 ай бұрын
Pieknie omówiona
@w-a-r-m-i-a-k4 жыл бұрын
Ja tam lubie takie kwadratowe pudła 😊
@arturoarcik52534 жыл бұрын
Ja też. Ten kształt niczego nie udaje, jest po prostu lokomotywą i robi to do czego została skonstruowana.
@rogerwiankowski79974 жыл бұрын
Taka ciekawostka z ostatnich dni Panie inżynierze. Rosjanie, dalej produkują TEM2, a Koleje Rosyjskie RŻD chcą zakupić kolejne nowe egzemplarze do obsługi kolejowego przejścia granicznego między Polską, a Rosją. Super ciekawy odcinek. Pozdrawiam :)
@januszdawid59594 жыл бұрын
W lokomtywach sp 45 były stosowane silniki 2112 ssf z fabryki Fiata stąd nazwa lokomotyw fiaty
@PokoleizKuleckim4 жыл бұрын
Dokładnie. Z wyjątkiem prototypu, który miał 12C22.