Ten materiał powinien być obowiązkowo puszczany na kursach na prawo jazdy.
@kryniu121345 жыл бұрын
Zgadzam się w 100 %
@elzbietadrozdzik51845 жыл бұрын
@@kryniu12134 ja też
@PolandStormNews5 жыл бұрын
prawda
@adamj14702 жыл бұрын
100% się zgadzam z wami!!!
@janmikoajdeneka45293 ай бұрын
W ramach burzliwej dyskusji dziękuję za zwrócenie uwagi na lekceważone często kwestie bezpieczeństwa xwiązane z przejazdami kolejowymi. I oczywiście za kolejną porcję ciekawostek!
@qbapuchatek5185 жыл бұрын
No i co?! I kolejny genialny odcinek! To powinno być wyswietlane w każdej szkole! Dziekuję! PS A "dostawczak w kolorze białym" mnie rozwalił!
@PokoleizKuleckim5 жыл бұрын
QBA Puchatek - dziękuję :)
@jedrzejjabonski73795 жыл бұрын
Stal szybkotnąca... Już myślałem, że nowy odcinek jest o składzie i obróbce stali😄😄 ale tytuł jak najbardziej adekwatny. Jak zawsze solidna porcja wiedzy przekazana w ciekawy sposób.👍👍👍
@aram56425 жыл бұрын
Można powiedzieć: świetna praca u podstaw. Odcinek obowiązkowy do obejrzenia przez kierowców z zabranym prawem jazdy. Oraz przez nieodpowiedzialnych opiekunów - jak w tej grupie rowerzystów pędzących przed nadjeżdżającym gagarinem. Kawaleria z husarią - głęboko zakorzenione w polskiej naturze. Łapsko w górę!
@PokoleizKuleckim5 жыл бұрын
Dziękuję.
@1I3b5 жыл бұрын
Nie bardzo wiem, co "Kawaleria z husarią-" ma wspólnego z kolesiem bezmyślnie i bezsensownie pchającym głowę pod kolejowy zderzak czy koło. Ułańska fantazja to chyba jednak coś innego. pozdrawiam :)
@wojciechkuske2425 жыл бұрын
@@1I3b Dokładnie. Sukces husarii opierał się w dużej mierze na żelaznej dyscyplinie, precyzyjne manewry w trakcie szarży OBNIŻAŁY ryzyko jej przeprowadzenia. Jedne z Polskich Termopil - Hodów to nie tylko zwycięstwo ale i strata zaledwie kilkunastu ludzi...
@Wicek265 жыл бұрын
Jak dla mnie grafika sztos... niepowtarzalny klimat
@idewmiasto5 жыл бұрын
Lepiej przyjechać 5 minut za późno niż dojechać 50 lat za wcześnie...
@xvxvxvxxvx123215 жыл бұрын
Lepiej stracić minutę w życiu niż życie w minutę - tekst z toruńskich bannerów nad drogami 😉
@mrn98593 жыл бұрын
Dziękuje za trud i pracę jaką Pan poświęca na materiały filmowe. Pana filmy są genialne! Pozdrawiam.
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Dziękuję i kłaniam się nisko. Pozdrawiam serdecznie.
@RobsonC2005 жыл бұрын
Kuba,świetny odcinek...co niektórym powinno dać do myślenia.Łapka w górę👌
@tytusjarzyna64043 жыл бұрын
26:30 - toż prawda. W wypadku na przejeździe kolejowo-drogowym w Poledno, w 2007 roku, kierowca TIR-a czekał przepuszczając pociąg towarowy. Gdy ten już zjechał, sygnalizacja świetlno-dźwiękowa nadal była załączona, a kierowca nie tylko to zlekceważył. Nawet nie rozejrzał się, nie brał pod uwagę tego, że może nadjechać kolejny pociąg z drugiej strony i wjechał na przejazd prosto pod pociąg pospieszny relacji Gdynia Główna - Zielona Góra. W wypadku tym, zginął maszynista i jedna pani z pociągu, o której mówią, że była konduktorką, jednocześnie nazywając ją pasażerką. Ta sytuacja pokazuje, że człowiek może popełnić czyn, który zabije innych ludzi, a sam sprawca przeżyje. Jak głosi naczelna zasada prawa rzymskiego - ,,Volenti non fit iniuria", czyli ,,Chcącemu nie dzieje się krzywda". Jeżeli dany człowiek lekceważy swoje życie, jego sprawa, ale na przejazdach kolejowo-drogowych, naruszając przepisy lekceważy się też życie innych osób ludzkich, a to - jest też ich sprawa i zanim to się zrobi, trzeba zapytać ich, czy godzą się na nieposzanowanie ich życia - moralnie bardzo cennego daru, danego z miłości i pojawiającego się jako produkt uboczny jednej z form miłości wzajemnej rodziców swoich, ale ponieważ nie ma na to czasu, ani też sposobności na uczynienie tego, należy zawsze, przed wjazdem na przejazd kolejowo-drogowy zatrzymać się (a nie zwolnić) i rozejrzeć się bardzo uważnie, a wjechać nań wtedy i tylko wtedy, gdy kierujący pojazdem drogowym ma pewność, że nie nadjeżdża pociąg, a on sam - będzie mógł zjechać z tego przejazdu. Najpierw ludzie lekceważą toż wszystko, o czym wyżej pomniano, a potem narzekają, że długo czeka się na przejeździe kolejowo-drogowym. Prawdą jest to, że trzymanie 10 minut zamkniętego przejazdu, jest srogim absurdem ze strony pracowników "PKP Polskich Linii Kolejowych" SA, a czasem także ze strony prawodawcy, ale głupotą też jest przejeżdżanie 20 metrów przed czołem widzianego z daleka i podającego dźwiękowe sygnały ostrzegawcze "Baczność" (sygnały Rp1) pociągu. Ludzie widząc zbliżający się do przejazdu pociąg, przyspieszają, zamiast zatrzymać się, co jest bardzo głupie. Dziękuję za ten film i pozdrawiam Pana, Panie Inżynierze.
@konradhornowski27125 жыл бұрын
6:09 - "dostawczak w kolorze białym powinien ważyć nie więcej niż 3,5t" - czyli czerwone biorą więcej czy mniej :D Ogólnie odcinek świetny. Znaczenie masy pojazdów szynowych uzmysłowiłem sobie w momencie gdy na często przewożącym moją osobie maciupkim szynobusiku Newag 222m znalazłem napis "Masa Służbowa 88,5t", stąd to dla mnie jedynie przypomnienie ale chociażby działanie przejazdów kolejowych to naprawde przydatna informacja.
@PokoleizKuleckim5 жыл бұрын
Konrad Hornowski - dziękuję ;) . Ano, z tymi dostawczakami to jest tak, że większość z nich prowadzą ludzie z prawem jazdy kat. B... dalszy ciąg jasny. Ale od dziś będę bardziej uważać na czerwone :) . Z szynobusami właśnie tak jest: i tak mają mniejszy nacisk na oś od tradycyjnego taboru.
@mateuszzimon82165 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Jeśli widzę busa 3,5t na airride to wiem że 3,5t to traktowane jest jako ładowność.
@PokoleizKuleckim5 жыл бұрын
Mateusz Zimon - tak to już jest z naszą skutecznością egzekwowania prawa... kat. B jeździ jak C, ale wszyscy są przyzwyczajeni... ale to temat na inny cykl.
@mateuszzimon82165 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Onet pokazał dlaczego busy jeżdżą przeładowane, przeładowanie 3,5 tonowego samochodu 500zł, przeładowanie C to już kara nie tylko dla kierowcy ale i firmy, dodatkowe obowiązki. Podobno w tym roku zmieniły się przepisy i ITD może nakładać większe kary dla 3,5T. Dostawczakiem.pl zrobiło też ostatnio świetny artykuł na ten temat.
@BluesyBor5 жыл бұрын
Zgadzam się, jeżdżę białym dostawczakiem i coś w tym jest, że niczego się nie boję. Zwłaszcza pociągów i tramwajów - w końcu jadą po torach, wystarczy nie wchodzić im w drogę i wszystko raczej będzie dobrze. Same przejazdy tylko mnie martwią, bo nierzadko robią bajzel w zawieszeniu. ;) Odnośnie potencjalnej (i wcale nie takiej rzadkiej) sytuacji z 20:55 - nie tylko warto zostawiać taki odstęp, ale wręcz jest taki obowiązek wynikający z art. 28 ust. 3 p. 2 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Brzmi on dokładnie tak: "Kierującemu pojazdem zabrania się wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy". Zakaz ten jest analogiczny do zakazu wjeżdżania na skrzyżowanie gdy nie ma za nim miejsca do dalszej jazdy, i oba zakazy są notorycznie łamane. Niezrozumiałe jest dla mnie, dlaczego nasza policja tak chętnie wklejająca mandaty nie ustawia się w miejscach znanych z takich sznureczków, przecież postaliby pół dnia i wyrobiliby tygodniową kwotę - a przy okazji naprawdę zadbaliby o płynność i bezpieczeństwo ruchu nie tylko drogowego.
@PokoleizKuleckim5 жыл бұрын
Dziękuję za piękny komentarz. To jest taka pułapka umysłu: szlaban się unosi, samochody ruszają... a potem nie ma miejsca, aby spadać, bo z przodu gęsto, z tyłu gęsto, a z przeciwka mają ten sam dylemat. To siedzi gdzieś z tyłu głowy ;) . A w każdej sytuacji sama obecność radiowozu wspiera tzw. prewencję ogólną - wiem po własnych reakcjach :D.
@BluesyBor5 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim pułapka to jest taka, że szlaban się unosi i samochody ruszają, mimo że sygnał czerwony nadal sobie miga. Policja miałaby co robić po każdym przejeździe pociągu. ;) I owszem, na widok radiowozu niektórzy w ogóle tracą rozum. Nierzadko się widuje patrol krążący sobie np. poza miastem 70km/h, a za nim kolejkę kierowców bo nikt nie śmie wyprzedzić, mimo że można jechać 90. Taki polski pociąg drogowy.
@bartekk17034 жыл бұрын
23:07 Niestety nie mogę się zgodzić. Pracuję jako motorniczy tramwaju w Katowicach i to co wyczyniają kierowcy na przejazdach trzeba po prostu zobaczyć. Mało kto się przejmuje tym, ze po kilku kroplach deszczu, na śliskiej szynie, mogę sobie hamować do woli, a tramwaj i tak będzie dalej sunął do przodu. A wymuszanie pierwszeństwa, zajeżdżanie drogi, wtargnięcia pieszych to nawet nie ma sensu komentować... Póki człowiek samemu nie usiądzie za stery i nie musi gwałtownie hamować, dzwonić i liczyć na to, że samochód zjedzie z przejazdu, bo inaczej się z nim zderzy, to nie jest sobie w stanie wyobrazić, jak taka sytuacja wygląda z perspektywy motorniczego. Bardzo dobry materiał, pozdrawiam gorąco :)
@PokoleizKuleckim4 жыл бұрын
Dziękuję za ten piękny komentarz. Doświadczyłem hamowania tramwajem pod okiem instruktora motorniczego i wiem, jakie to uczucie, gdy kilkadziesiąt ton stali "nie słucha". Tym większy mam dla Was podziw. Przyczepności.
@samochodem_po_rzeszowie5 жыл бұрын
Ten odcinek to idealne uzupełnienie do mojego kursu na autobus i obecnej pracy jako kierowca :)
@wojtek75275 жыл бұрын
Po kolei łapa w górę.Pozdrowienia z Wałcza
@paveuu5 жыл бұрын
Moje okolice, ja pozdrawiam z Chodzieży :)
@KamilLBN5 жыл бұрын
Ciekawy odcinek :) W fajny sposób omówione co się dzieje w konfrontacji na przejeździe i inne aspekty związane z bezpieczeństwem. Daje do myślenia, szczególnie te zderzaki idealnie na wysokości głowy. Pozdrawiam ;)
@PokoleizKuleckim5 жыл бұрын
Kamil LBN - dziękuję, pozdrawiam również!
@c64club2 ай бұрын
Zderzaki na wysokości głowy/barku kierowcy osobówki, grube i żelazne, mam w swoim drugim samochodzie. Kiedy nim jadę, jakoś nie mam problemu z wpychającymi się przed maskę. Dlatego do miasta, paradoksalnie, wybieram tego kloca o promieniu skrętu sześcioosiowej lokomotywy i podobnym apetycie na paliwo.
@PonczekOfficial5 жыл бұрын
I znowu rozpiszę się w superlatywach. Poruszyłeś bardzo ważną kwestię a mianowicie bezpieczeństwa ruchu dzielonego z pojazdami szynowymi. Ostatnio social media co rusz informują o wypadkach na przejazdach kolejowych. Z tego roku (którego minęła dopiero połowa) utknął mi najbardziej w pamięci ten z Karetką pog. ratunkowego w Puszczykowie pod Poznaniem. Dziękuję Ci za wspaniały wykład o tym jak funkcjonują przejazdy kolejowe oraz jak informowani są o ich działaniu maszyniści. Tego nie znałem. Widzę, że powoli zbliżasz się do 10 000 subskrypcji :) Tak trzymać! Pozdrawiam.
@PokoleizKuleckim5 жыл бұрын
Dziękuję... realizuję powołanie, choć to brzmi cokolwiek pompatycznie. Czasami człowiek musi, inaczej się udusi, cytując klasyka.
@marekhorak64783 жыл бұрын
Odcinek super. Po raz kolejny bardzo wartościowy materiał! Jedyne co mogę dodać to że, o ile mnie pamięć nie myli, w kodeksie ruchu drogowego jest zapis że nie wolno nam wjechać na przejazd jeśli nie możemy go opuścić. Druga sprawa odnosnie przepuszczania tramwaju. Ja zawsze puszczam tramwaje i autobusy bo tam a wielu ludzi czeka, a ja sam jadę. Poza tym zostało mi w głowie powedzienie mojego instruktora (żeglarstwa co prawda ale myśl pasuje) "My mamy pierwszeństwo, ale on ma okuty dziób więc mu lepiej ustąp".
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
- Prawy haaals! - Siatkobetooon! Dziękuję za piękny komentarz!
@maciekkwolek5 жыл бұрын
Takie tematy powinny być wałkowane w kółko..niestety, ale nam, kierowcom zawsze się spieszy, zawsze gnamy nie wiadomo dokąd, no i chyba najczęstsza przyczyna "przecież mnie to nie dotyczy/ przecież mi się to nie przytrafi". Materiał jak zwykle zacny!
@KUBUTECH9115 жыл бұрын
Znowu ciekawy materiał Panie Jakubie :) Swoją drogą, podtytuł materiału zasugerował mi to, że będzie Pan mówił o rodzajach stali wykorzystywanych przy produkcji pojazdów szynowych i elementów infrastruktury, a tu zastosował Pan "mały" skrót myślowy :) Co do pokonywania przejazdów kolejowych, to kierowcy często mają problem z logicznym myśleniem i nie traktują przejazdu kolejowego jako strefy wykluczenia / strefy skrajnie niebezpiecznej. Nie ma bardziej niebezpiecznego miejsca na drodze niż właśnie przejazd kolejowy. A spore grono kierowców przejeżdża sobie przez przejazd i tak jak gdyby nigdy nic nawet nie zwalnia... Gdy dojdzie już do sytuacji, w której pojazd zostaje uwięziony na przejeździe, to taki kierowca może nie ma czasu na skomplikowane działania ale ma parę możliwości zadziałania. I nie mówię tutaj o uporczywym machaniu do maszynisty, bo gdy on już nas widzi to jedyne co może zrobić to wdrożyć hamowanie nagłe i ... uciec z kabiny. Na samym początku trzeba wiedzieć jak skonstruowany jest układ sterowania przejazdem samoczynnym - w odległości drogi hamowania od przejazdu znajdują się wspomniane w 17:00 Tarcze ostrzegawcze Przejazdowe (ToP). Przed nimi w odległości zależnej od tego, jak dużo czasu zajmuje "zamknięcie się" urządzeń na przejeździe (a czas ten zależy od maksymalnej prędkości najszybszego pociągu kursującego po danej linii kolejowej) znajdują się "induktory", które rozpoczynają proces zabezpieczania przejazdu kolejowego - po najechaniu pociągu na taki czujnik generowany jest sygnał elektryczny do szafy sterującej, która uruchamia urządzenia. I to właśnie ten czas jest kluczowy i w nim mamy możliwość zatrzymania pociągu bez doprowadzenia do kolizji (oczywiście gdy nie możemy ruszyć pojazdu z torów). Pierwsza rzecz to próba usunięcia pojazdu z torowiska, czy to przy użyciu silnika czy spychając go własnymi rękami. Druga rzecz to wspomniane przez Pana wyłamanie rogatki - ludzie się tego boją bardziej niż tego, że za parę chwil parę tysięcy ton wjedzie w ich samochód ... Trzecia rzecz (może nie powinienem o tym mówić ale...) wybicie klosza sygnalizatora przejazdowego, co automatycznie spowoduje wskazanie przez ToP sygnału mówiącego, że urządzenia na przejeździe są niesprawne. Gdy to nie zadziała to jedyne co nam pozostaje to opuszczenie terenu przejazdu i pokazanie maszyniście sygnału "STÓJ!" poprzez zataczanie kegów ręką w jego stronę - może przynajmniej zdąży wdrożyć hamowanie nagłe i trochę zredukować siłę uderzenia .... Osobną kwestią są żółte naklejki przy przejazdach, które w ogólnym zamyśle są świetnym pomysłem natomiast czasem nie ma czasu na dodzwonienie się do centrum ratunkowego i powiadomienie o tym na którym przejeździe doszło do sytuacji potencjalnie niebezpiecznej. Szkoda, że te materiały nie trafiają do tych, którzy generują najwięcej problemów ale ważne jest to, że w ogóle powstają :) Problem leży niestety w mentalności większości kierowców, którzy myślą, że zawsze zdążą, że nie muszą się zatrzymywać bo nic nie jedzie, że absolutnie nie musi czekać przed przejazdem gdy za torami nie ma miejsca do kontynuowania jazdy ... Pewne sceny związane z kolizjami z taborem szynowym powinny być obowiązkową częścią kursów przy uzyskiwaniu uprawnień do kierowania pojazdami w ruchu drogowym. W każdym razie, bardzo ciekawy i ambitny materiał Panie Jakubie,a własnoręcznie wykonywane grafiki przez Pana są genialne :) Niech Pan tworzy dalej te materiały bo warto :) P.S. To stwierdzenie o tym, że kierowcy nie boją się pociągów, a śmiertelnie boją się tramwajów, jest tak absurdalne ale niestety także bardzo prawdziwe w naszych realiach ... Pozdrawiam :)
@PokoleizKuleckim5 жыл бұрын
Bardzo serdecznie dziękuję za wyjaśnienie arkanów działania SSP. Dla takich komentarzy warto robić te filmy. Kłaniam się nisko!
@deckmastergocci5 жыл бұрын
Świetny materiał jak zwykle 😊 co prawda kategorii przejazdów i przejść kolejowo drogowych w jednym poziomie jest wiecej bo jest ich 6 o ile dobrze pamiętam. Ku przestrodze dla kierowców i jako materiał szkoleniowy dla pracowników. Super zrealizowany i daje do myślenia
@PokoleizKuleckim5 жыл бұрын
Tomasz Palarczyk - prawda, jest więcej, ale nie chciałem już rozwlekać tematu. Kto ciekaw - ma link do rozporządzenia. Dziękuję za oglądanie i komentowanie.
@deckmastergocci5 жыл бұрын
Ciebie zawsze warto słychać bo materiały które tworzysz są bardzo pouczające
@PokoleizKuleckim5 жыл бұрын
Tomasz Palarczyk - dziękuję. Kolejne mogą być mniej pouczające, ale może po prostu będą przyjemne w oglądaniu ;) .
@deckmastergocci5 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim przyjemne i wciągające ponieważ ptrafisz tak zaciekawić i zafascynować swiatem kolei jak Wołoszański Historią. Oby tak dalej 😉
@kazikm32095 жыл бұрын
Takie filmy powinni oglądać na kursach prawa jazdy
@arekguinness23425 жыл бұрын
Po raz kolejny moja wiedza powiększyła się dzięki Tobie. Dzięki :)
@PokoleizKuleckim5 жыл бұрын
Dziękuję - moja też się powiększyła przy okazji gromadzenia materiałów ;) .
@marcinm952710 ай бұрын
21:34 Czy rogatka chciała by być otwarta, czy może woli być zamknięta? Pytanie trochę filozoficzne... Tak na serio to ludzie, uważajcie, przejazdów już bardziej oznakować się nie da, a i tak kilku "śmiałków" rocznie oddaje na nich swoje życie. I jeszcze prośba do wszytkich kierowców którzy zatrzymują się przed przejazdem w Zielonce/Ząbkach, droga nr 631 (kawałek dalej to ul. Żołnierska). Tam kiedyś był znak STOP, ale od lat go nie ma. Nie jeździjcie na pamięć.
@natalian355 жыл бұрын
Ogląda sie wysmienicie,pełen profesjonalizm od A do Z,dzięki.
@PokoleizKuleckim5 жыл бұрын
ZENON KOBYLEC - serdecznie dziękuję!
@83KamilK5 жыл бұрын
Świetny materiał :) Bardzo trafnie pokazane zachowania kierowców jak i nie tylko ich :)
@PokoleizKuleckim5 жыл бұрын
Kamil K - dziękuję. Będzie więcej na ten temat.
@ukaszp62395 жыл бұрын
14:30 Widzę, że stwierdzenie "Stać na rogatkach Warszawy" nie jest wyłącznie metaforą. ;-) Tarcza ostrzegawcza przejazdowa może również nie wyświetlać żadnego sygnału. To znaczy, że doszło do awarii USRK. Wówczas zatrzymanie, meldunek do posterunku zapowiadawczego, który wyprawił pociąg i oczekiwanie na rozkaz. W przypadku braku odpowiedzi - Baczność i jazda 20km/h z obserwacją szlaku. I najważniejsze. Na takim przejeździe, gdzie nawaliła sygnalizacja, pojazd szynowy nadal ma pierwszeństwo. Nie wyobrażam sobie, bo nawet na przejeździe kategorii A, nie zwolnić i nie rozejrzeć się. To tak samo, jak dostać zielone na przejściu dla pieszych i olać, kolokwialnie mówiąc, zbliżający się do przejścia pojazd.
@tomaszwota14655 жыл бұрын
To ostatnie zdaża się nagminnie, nie tylko w Polsce.
@PokoleizKuleckim5 жыл бұрын
Dobre spostrzeżenie... to są rogatki Warszawy :D . Też sobie nie wyobrażam: nie przyhamować, nie rozejrzeć się i nie zrobić możliwie dobrego użytku z trójkątów widoczności.... mam dzieci do odchowania i odcinki do zmontowania...
@kolejlove43725 жыл бұрын
Z tym niepatrzeniem na zielonym to masz rację. Raz na Olszynce Grochowskiej była taka sytuacja: Jadę jako pasażer w samochodzie, a tu nagle łup! 18D z wagonami zatrzymuje się tuż przed przejazdem, kilka cm, a byłaby na przejeździe. Ale przynajmniej perspektywa fajna 😀 Pozdrawiam maszynistę!
@ukaszp62395 жыл бұрын
@@kolejlove4372 Ciekawa perspektywa - chyba że w kolejkę przed Drzwi Piotrowe z kolejowej masakry trafia się z rezerwacją miejsca... B-)
@erpiik5 жыл бұрын
@@ukaszp6239 Co z tego, jak to rezerwacja do miejsca wsrod debili i odpadow teorii Darwina...
@ahfm15 жыл бұрын
Oglądam serię od początku (tzn. od 1 odcinka i po kolei następne bo czasowo jestem w tyle). Nie komentuję. Oglądam dla przyjemności. Dziś wyjątek, bo i temat wyjątkowy. Bardzo ważny. Dlatego chciałem tylko podziękować za niego i pogratulować całej serii.
@PokoleizKuleckim5 жыл бұрын
Adam Matoryn - bardzo dziękuję. Kolejne w przygotowaniu.
@witoldstenka20835 жыл бұрын
O czym tu dyskutować? Sama prawda i miejsce na autorefleksję dla każdego. Kolejny świetny materiał! 👍
@PokoleizKuleckim5 жыл бұрын
Witold Stenka - dziękuję!
@kolejlove43725 жыл бұрын
Ogólnie ten film jest lepszy od wszystkich kampanii... Bo pokazuje jak to działa z drugiej strony.
@kato76115 жыл бұрын
Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Nim pokonasz przejazd kolejowy : porozglądaj się i pomyśl, a dojedziesz do celu. Tak bardzo dobry edukacyjny film.
@tomaszkarolak61795 жыл бұрын
Kolejny super odcinek ... no i tytuł mówi wszystko ... dziękuję i pozdrawiam!
@lanternbzdety5 жыл бұрын
Wspaniały odcinek (jak każdy) i dużo ciekawostek!
@PokoleizKuleckim5 жыл бұрын
Jacek Placek - dziękuję!
@Domanowski93935 жыл бұрын
Maszyniści też mogą utracić zdrowie psychiczne, bo w takich wypadkach niestety głównie są ofiary śmiertelne. A to jest ogromny stres dla nich. Jeśli chodzi o film pełna profeska, czekam na kolejne.
@ukaszp62395 жыл бұрын
Najgorsze dla większości jest nie poczucie winy, bo tutaj naprawdę - praktycznie nie ma szans, by był choć cień udziału maszynisty. Nawet tam gdzie na nieużywanych przejazdach jest kierowanie ruchem przez pilota, pociąg nadal ma pierwszeństwo. Najstraszniejsze jest pogwałcenie etosu pracy maszynisty. Sytuacja, gdy maszynista dojeżdża do przejazdu, w perony, z obawą, czy ktoś nie wyskoczy. Taka trauma jest naturalna, a kompletnie niedopuszczalna. Maszynista to naprawdę fachowiec, który musi mieć oczy dookoła głowy i życie kilkuset pasażerów na karku, a nie los jednego gapcia, za którego poczynania nie musi brać odpowiedzialności.
@Adam_Adamsky5 жыл бұрын
25:18 skoro już wyliczamy - to warto by tu dodać, że ze znaków drogowych to pierwszeństwo mają pionowe przed poziomymi (tymi namalowanymi na jezdni). Pozdrawiam :)
@PokoleizKuleckim5 жыл бұрын
Piotr Ang - dziękuję za uzupełnienie :) .
@PeryMetalu5 жыл бұрын
Ja bym zlikwidowal przejazdy kategorii A. One mają dwie wady: 1. Znieczulają, malo kto traktuje otwarte rogatki na nich jako powod do ostroznosci (a to czasem kosztuje zycie) 2. Absurdalnie długi czas zamkniecia uczy, ze moment zamykania rogatek nie jest w zaden sposob niebezpieczny a z drugiej zachęca by jednak przeskoczyć i nie tracic 10 minut z zycia.
@PokoleizKuleckim5 жыл бұрын
Perły Metalu - to ma sens. W USA nie widziałem bodajże żadnego, przeważają odpowiedniki naszej kategorii B. Wszyscy wiedzą, czego się można spodziewać... choć kierowcy też cuda robią. Ale rzeczywiście: jaka jest praktyczna wyższość przejazdów kategorii A nad kategorią B? Chyba głównie możliwość reakcji w sytuacji zagrożenia...
@fristajlo18485 жыл бұрын
Jak nazywa się ta lokomotywa na 11:50 minucie?
@leader28595 жыл бұрын
TEM2 (SM48)
@PokoleizKuleckim5 жыл бұрын
TEM2, czyli przemysłowe oznaczenie tego, co na PKP znamy jako SM48. To starsza "zaokrąglona" wersja "tamary" - nowsze, TEM2U, są bardziej kanciaste.
@fristajlo18485 жыл бұрын
Dzięki 😁
@kwamik5 жыл бұрын
O możliwości forsowania zapory wie może 2% kierowców. Ostatni, tragiczny wypadek karetki pogotowia pokazuje , że i służby o tym niewiedzą. Nigdy nie słyszałem by rzecznik mundurowych przypomniał o tym elemencie w swej wypowiedzi. Może film inżyniera Kuleckiego przy współpracy z PKP. Może warto zobaczyć jak łamie się zaporę. Przy jakiej prędkości. Może nie złamie się ruszając z ,,jedynki``
@PokoleizKuleckim5 жыл бұрын
kwamik - stawiam na to, że się złamie. Od miesięcy w kuluarowych dyskusjach przewijał się temat przejazdów kolejowych i żółtych naklejek... czas było w końcu zabrać się za robotę. Dziękuję za oglądanie i komentarz.
@domel14105 жыл бұрын
@kurtmabyc Wiesz bo to jest cos takiego taki stres nie wiem przedwypadkowy czy nie wiem jak to nazwać,taka panika jak sie widzi nadjezdzający pociag i barierke przed sobą to wiekszość ludzi mysłi matko boska ja nie sforsuję tej rury i naturalnym odruchem jest ze nie wiem ucieknie gdzieś na bok czy jak...taa ucieknie w 40 sekund...i brzdęęęęęk kzbin.info/www/bejne/r3WnnKVpnayfeck nie ma co zbierac film ku przestrodze ... bardzo dobry film Jakub jak zwykle
@Darek_J5 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Fachowo nazywa się to bezpiecznik rogatki. Jest to plastikowa płytka z wtopionymi ścieżkami przewodzącymi. Dodatkowo jest ona nacięta co powoduje że dość łatwo ją można złamać. W wypadku złamania wymienia się tylko ten bezpiecznik więc koszt naprawy jest nieduży. No chyba że półrogatka dostanie się pod koła samochodu lub pociągu i zostanie zniszczona to wtedy już koszt jest nieco większy. Jeśli chodzi o siłę jaka jest potrzebna do złamania bezpiecznika to na upartego da się to zrobić ręcznie.
@PokoleizKuleckim5 жыл бұрын
Darek J. - dziękuję serdecznie za uzupełnienie!
@mateuszzimon82165 жыл бұрын
Mój instruktor nauki jazdy za każdym razem jak przejeżdżaliśmy przez przejazd zawsze pytał a co będzie jak rogatka spada przed tobą?? Jedziesz dalej, nie patrzysz tylko jedziesz, tak samo jak jest korek za rogatką ine stajesz na torach, mozesz trąbić jeśli ktoś nie reaguje to robisz motyw z Paryskiego parkowania i przepychasz gościa. Lepiej stracić zniżki niz życie
@nesstorka5 жыл бұрын
Zrobiłabym z tego film obowiązkowy od zajęć EDB po kursy na prawko. Może po kilkunastu obligatoryjnych powtórkach ktoś by zapamiętał. Świetna robota.
@PokoleizKuleckim5 жыл бұрын
Nesstorka Be - bardzo serdecznie dziękuję.
@michardowski71695 жыл бұрын
Dziękuję serdecznie za ten film. Jestem przed egzaminem na kat D. Przypomnienie pewnych zasad bardzo mi się przyda.
@PokoleizKuleckim5 жыл бұрын
Em By - o, to respekt! Kategoria D to najwyższy prestiż na drodze, niczym pilot śmigłowca w lotnictwie.
@MjakEmil.3 жыл бұрын
Jak miło, że samochód dostawczy nazywasz, tak jak powinno się go nazywać, czyli "dostawczak", a nie "bus", jak błędnie robi to wiele osób.
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Bus to bus, a dostawczak to dostawczak :) .
@the_pkpista5735 жыл бұрын
Jakubie drogi świetny film! I mam propozycję tematu na następny film, mianowicie syrena pociągowa czy kolejowa jak kto woli. Dlaczego mają różne tony itd. myślę, że ciekawy byłby to temat :) pozdrawiam!
@piorab5 жыл бұрын
No ciekawe, i jak to jest, że potrafią "grać melodyjki"? :)
@the_pkpista5735 жыл бұрын
@@piorab Jak mechanik dobrze pomacha to grają ;)
@KOLEJmirmur25 жыл бұрын
Witam Fajnie dobry pomysł pozdr😀
@stiopapiwuszkin56035 жыл бұрын
Piękny odcinek Kulasiu!!!! Tak już mam że odrazu daje łapę w górę i....później oglądam. Tym razem wybitnie się nie zawiodłem... Super!!! I racja....ludzie głupiej na widok tramwaju.... Zawsze respekt dla Stop na torach. ZAWSZE!!!to też mi uratowało życie....niedwano. Linka kolejowa koło Czerska...niewinny przejazd w lesie....zatrzymałem się zestawem 40tonowym....I bez przekonania chciałem ruszyć....noga na gaz...głowa w bok....SU....leci podając RP1😊 Myślałem że hamulec do asfaltu wdepne. Poczułem się jak trocinka...40 atomowym zestawem w konfrontacji z tą potęgą.. Jeszcze raz UKŁONY za piękny materiał!!!!!
@PokoleizKuleckim5 жыл бұрын
Ukłony odwzajemniam... i życzę przyczepności i widoczności! I oby ładunek się trzymał naczepy!
@terminusek5 жыл бұрын
Jedni jeżdżą jak umieją, inni umieją jeździć.
@szymonsz91595 жыл бұрын
Ludziom niestety trudno jest to zrozumieć. Ja po obejrzeniu tego filmu wiem jaka jest skala problemu. ;) Dziękuję za ten materiał i czekam na następny. ;D
@romlen_src5 жыл бұрын
Bardzo dobry materiał. Niezwykle pouczający. Fakt, że te wiadomości powinniśmy wynieść z kursu na prawo jazdy i kierować się własnym rozumem. Ale przypomnieć nie zawadzi. Czy ostatnio nie słyszałem Cię w telefonie do Radia Kierowców radiowej jedynki? I stąd pomysł na materiał w dużej mierze związany z motoryzacją?
@krzysztofkrajewski2604 жыл бұрын
mogę prosić o informację jaki utwór gra w tle? Wykonawca, tytuł, i gdzie go mona znaleźć?
@PokoleizKuleckim4 жыл бұрын
Wszystko to twórczość własna: morningwoodbluesband.bandcamp.com .
@tofik9015 жыл бұрын
Wytłumaczysz w jednym z kolejnych odcinków, dlaczego i w jakim celu do pracy w kolejnictwie używano komputerów typu Odra?
@PokoleizKuleckim5 жыл бұрын
Artur D - nie myślałem o tym, ale temat jest ciekawy. W książkach mam zrzuty wyników pracy Odry w rozmaitych zastosowaniach.
@CARGO60005 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Kiedyś słyszałem od kolejarza, że na PKP pracowały komputery Amiga. Czy to potwierdzone?
@PokoleizKuleckim5 жыл бұрын
Marcin K - tego nie wiem, ale brzmi to wiarygodnie. Motorola 64000 i pochodne miały wyśmienitą, jak na tamte czasy, architekturę i nadawały się do wielu zastosowań.
@Darek_J5 жыл бұрын
Jeśli mnie pamięć nie zawodzi to jednym z zastosowań Odry na kolei było sterowanie automatyczną pracą górek rozrządowych.
@33hermano5 жыл бұрын
Przyłączam sie do propozycji. Jako pasażerowie nie mamy dostępu do kolejowych systemów komputerowych a to bardzo ciekawy temat.
@delta98385 жыл бұрын
Czytając tytuł spodziewałem się czegoś o tokarkach i obróbce skrawaniem. Ale i tak jestem zadowolony. Fajny film ,dobra robota.
@PokoleizKuleckim5 жыл бұрын
Dziękuję :) . Tytuł przewrotny.
@lukasprz63465 жыл бұрын
Dobrze że został podjęty taki temat.. ludzi trzeba uświadamiać w każdy możliwy sposób.. props..
@TomaszLee3 жыл бұрын
23:25 Biały samochód zachował się prawidłowo, miał pierwszeństwo ale zastosował zasadę ograniczonego zaufania. Często robię podobnie - co z tego że mam pierwszeństwo, jeżeli nie jestem przekonany czy motorniczy o tym wie. Raczej wie (zawodowe prawo jazdy), ale nigdy mi się nie spieszy żeby sprawdzać. Co innego jak tramwaj (pociąg, ciężarówka czy cokolwiek o słusznym pędzie) stoi albo wyraźnie zwalnia - wtedy korzystam z pierwszeństwa. Cały kodeks drogowy można sprowadzić do jednej zasady "Nie daj się trafić", przy czym musisz założyć, że wszystko chce w Ciebie wjechać (pociąg, tramwaj, rower, drzewo, dom...) - brzmi paranoicznie, ale bardzo upraszcza schemat zachowań. 24:20 "- Pierwszy przejedzie motor" "- Skąd tu się weźmie motor?" "- A ch... wie skąd one się biorą..." Jak tramwaj stoi, to nie ma dyskusji - ale jak jedzie... Pamiętaj, korzystanie z pierwszeństwa NIE jest obowiązkiem. Do kierowcy należy ocena sytuacji, jeżeli (jako kierowca zielonego samochodu) zobaczę błysk szaleństwa w oczach motorniczego to grzecznie go przepuszczę. Sytuacja się komplikuje jak jest sznurek aut za mną, bo to już utrudnianie ruchu - ale rzecz do oceny. Świadomej oceny, zarówno jak się z pierwszeństwa korzysta jak i je dobrowolnie oddaje.
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Bardzo piękny komentarz, dziękuję! Wynika z tego 1. zrozumienie przepisów i ich konsekwencji, jak również 2. głębokie zastanowienie nad możliwymi scenariuszami, połączone z analizą ryzyka. Śmiem twierdzić, że większość kierowców na tym rondzie ani nie rozumie przepisów, ani nie zastanawia się przesadnie nad swoją rolą w ruchu... i w tym problem. Nawiasem mówiąc, jeżdżę tędy często i - jako jeden z nielicznych - przejeżdżam przepisowo przed tramwajami. Z zachowaniem ostrożności i "stopą nad hamulcem". A oni widzą, wiedzą i rozumieją. Tak powinno być w rzeczywistości, w której obowiązują jasne, zdefiniowane reguły. Za nawiązanie do "Motóra" - wirtualne uściski.
@TomaszLee3 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Ruch drogowy to sport zespołowy, myślę że niezrozumienie tego faktu jest głównym problemem - łańcuch jest tak silny, jak jego najsłabsze ogniwo. Kilka dni temu, w czasie gradu, natknąłem się na wyjątkowych idiotów, którzy masowo zatrzymali się pod wiaduktem (bo trzeba chuchać na lakier). Ściana deszczu z gradem, zakręt a ci stoją na po obu bokach blokując po skrajnej połowie obu pasów (przejazd środkiem). W pierwszej chwili pomyślałem że karambol, dobrze że nie jestem panikarzem bo ten za mną prawdopodobnie zaparkowałby w moim bagażniku. Konkluzja jest taka, że bezsensem jest dawanie równych uprawnień osobom, które ledwie ogarniają kolory sygnalizacji oraz takim, które potrafią manipulować środkiem masy samochodu przez umiejętne operowanie gazem/hamulcem na łukach (pomijam wymienianie wachlarza umiejętności które są pomiędzy). Nie chcę być internetowym narzekaczem, więc podam rozwiązanie - uprawnienia powinny być stopniowane, pierwsze prawo jazdy uprawniające do samochodów o masie np. 750 kg i mocy max 30KM. Jak ktoś chce więcej, to zadaje kolejne egzaminy praktyczne (pierwsze podejście za darmo) udowadniając, że potrafi opanować auta cięższe i mocniejsze (bardziej niebezpieczne). Wyższe uprawnienia powinny dawać większe możliwości, np. wyższe limity prędkości (+20, +50) - ogarnięty kierowca i tak zawsze jedzie z bezpieczną, prawo do wyprzedzania (jak ktoś nie ogarnia, to niech jedzie za ciężarówką aż dojedzie do celu) czy parkowania na specjalnych (atrakcyjnych) miejscach - rodzaj marchewki, żeby kierowcom zależało na podnoszeniu umiejętności. Zamiast mandatów, opcja kary polegającej na degradacji uprawnień. Za spowodowanie drugiego zdarzenia drogowego (jeden błąd każdy ma prawo popełnić, drugi to już oznaka głupoty) dożywotnie pozbawienie prawa jazdy. Ogólnie - wyższe umiejętności, wyższe uprawnienia.
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
@@TomaszLee - do tego w większości dziedzin techniki komunikacyjnej - kolejnictwie, lotnictwie, również tym bezzałogowym - uprawnienia się przedłuża. Doszkalanie, egzaminy. Inaczej nie ma lekarstwa na pychę.
@TomaszLee3 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Poza wątkiem - gratuluję wiedzy i zacięcia. Mimo, że nie jestem specjalnym fascynatem kolejnictwa i trafiłem na Twoje materiały przez przypadek, to oglądam je z przyjemnością (pierwszy losowy film skłonił mnie do odpalenia całej playlisty). Bycie fachowcem w jakieś wąskiej dziedzinie nie jest czymś niezwykłym, jednak szerokość kontekstu w jakim swobodnie operujesz robi imponujące wrażenie - a mojemu Aspergerowi nie jest łatwo zaimponować ;) Pozdrawiam.
@TSZSpotter5 жыл бұрын
Parę uwag ode mnie: 1. Kolejny BARDZO konkretny materiał, wszystko zebrane w jednolitą całość; ===TROCHĘ POMARUDZĘ===== 2. Ten filmik powinni puszczać na kursach prawa jazdy WSZYSTKICH kategorii- a po tym drastyczne zdjęcia (nawet pokazujące krew i flaki ) po wypadkach na przejazdach drogowo-kolejowych-może do niektórych di dotarłoby w końcu, że samochód z kierowcą +pasażerowie vs pociąg, to samochód z kierowcą i pasażerowie są ZAWSZE na przegranej pozycji; 3. Co z tego, że mamy nowoczesne oznakowanie, bariery, sygnalizacje? Są kierowcy tzw " janusze Dróg" (nie obrażam osób o imieniu Janusz/Jan rzecz jasna), który kierują się zasadami typu "a może jeszcze zdążę", " pociąg zatrzyma sie w 100 m", " a co mi zrobią po mojej śmierci" i najgorszy- POśPIECH! (bo trzeba wyrobić normę, bo szef obiecał podwyżkę, bo mam 10 minut do pauzy/rozładunku (nieprawidłowe skreślić)"; 4. Patrząc z drugiej strony, - od strony kierowcy - mamy sporo przejazdów gdzie jest SPOOOOORO miejsca aby wykonać wiadukt nad torami- no ale po co? Po co wybudować i eliminować kolejne niebezpieczne miejsca skoro taniej jest postawić znak stop ; 5. Patrząc ile wypadków się dzieje na przejazdach drogowo kolejowych (ostatnio był koło mnie w miejscowości Rytwiany (lokomotywa Skoda 182 vs osobówka) i statystyki odnośnie Europy i wypadków kolej vs. samochody odnoszę wrażenie, że wypadki na przejazdach drogowo kolejowych rosną do rangi naszego sportu narodowego. Sport narodowy w sensie zamiast tego unikać, jest coraz więcej-nawet zagranicą z udziałem polskich obywateli. Powstaje pytanie- do czego zmierzają trudniejsze egzaminy na prawo jazdy skoro wypadki jak były są dalej?; 6. Popatrzmy na to z perspektywy Policji. Po co policja ma sobie zawracać tyłek kierowcami Di, skoro najłatwiej wyrobić normy mandatowe wypisując mandaty dla ludzi którzy w plenerze bezkonfliktowo piją piwo w plenerze a SOK-iści łapiąc mikoli z aparatami, bo "na kolei jest zakaz filmowania i focenia" (wyłączając obszary strategiczne); Podsumowując, według mnie jest wiele zaniedbań w Polsce które ostatecznie prowadzą do wypadków na przejazdach drogowo kolejowych. Podejrzewam, ze posypie sie na mnie hejt, ale toku myślenia nie zmienię obserwując polską kolej od 9 lat. Pozdrawiam.
@wojciechkuske2425 жыл бұрын
ad3: niestety udowodniono już dawno (i to w cywilizowanej Kanadzie) że im więcej zabezpieczeń tym więcej ryzykujących bardziej. ad4: tak samo nie ma pieniędzy na fotoradary przy każdej szkole, pobocza na DK i niżej, sprzęt dla straży. Za to za tranzytowe autostrady kredyty będziemy spłacać latami... ad5: Polska to jedyny kraj w cywilizowanym świecie gdzie rośnie liczba ofiar na drogach, a mimo to są utrzymywane odstające od europejskich standardów absurdy. Zaś p-Osłowie potrzebowali półtora roku by zająć się corocznym raportem o bezpieczeństwie.
@serwerobliczeniowy5 жыл бұрын
Prosimy o film w jaki sposób działa zabezpieczenie na przejazdach typu B. Skąd szlaban wie, kiedy ma zamknąć przejazd itd. Pozdrawiam
@listonoszpat2335 жыл бұрын
W swym życiu zaobserwowałem kilka razy zjawisko gdy kierowcy wjeżdżają na przejazd kolejowy dwutorowy C lub D zaraz po przejechaniu pociągu nie mając dostatecznej widoczności .A zdarza się że odjeżdżający skład zasłania drugi nadjeżdżający pociąg po sąsiednim torze i nieszczęście gotowe .
@PokoleizKuleckim5 жыл бұрын
listonoszpat233 - dokładnie. Podobnie jest z wbieganiem na tory... koszmar jakiś.
@lukask74455 жыл бұрын
25:19 Niestety przepisy Kodeksu drogowego nie mówią tego jasno. Przykładowa sytuacja: skrzyżowanie z sygnalizacją uproszczoną (tylko okrągłe światła) a droga z pierwszeństwem na tym skrzyżowaniu skręca o 90 st. (są znaki T-6 graficznie obrazujące przebieg drogi z pierwszeństwem). Wiemy, że - o ile nikt nie steruje ruchem ręcznie- najważniejsze są światła, ale światła nie rozstrzygają wszystkich wątpliwości. Czy zatem kierowca skręcający w lewo wzdłuż drogi "głównej" ma pierwszeństwo przed tym jadącym prosto, czy może odwrotnie na mocy przepisu art. 25? O tym Kodeks nie mówi. O tym mówią interpretacje głoszone przez policjantów i innych ekspertów w książkach, gazetowych poradnikach i na jutubie. Ja słyszałem, że światła całkowicie wyłączają działanie znaków na takim skrzyżowaniu, lecz NIE wyłączają przepisów ogólnych wynikających z działu "Przecinanie się kierunków ruchu" Kodeksu. A gdzie oni to słyszeli? Jeżeli się mylę, proszę mnie poprawić, tzn. wskazać przepis, który to dokładnie reguluje.
@PokoleizKuleckim5 жыл бұрын
Prawda, kodeks nie wszystko reguluje. Tym bardziej powinniśmy być ostrożni i uważni. Klasyczny przypadek z egzaminacyjnych testów to cztery pojazdy dojeżdżające do skrzyżowania dróg równorzędnych - kodeks nie rozstrzyga pierwszeństwa. Takich tematów jest więcej. Myślę, że w sytuacjach, gdy kodeks objawia swe słabości, warto wyjść z inicjatywą i oddać pierwszeństwo - zagrożenie najlepiej mieć przed sobą... to moja subiektywna opinia. Dziękuję za dobry komentarz!
@wojciechkuske2425 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Przecież to podstawa bezpiecznej jazdy: "jeśli nie masz pewności, że pierwszeństwo masz to zachowuj się tak jakbyś go nie miał"
@stingerwasp5 жыл бұрын
Z uwagi na talent Pana Jakuba do tłumaczenia zawiłych tematów w prosty i ciekawy sposób, gdyby zabrakło tematów kolejowych (he he he) to widzę nową serię/kanał o przepisach ruchu drogowego.
@misiekvuychik37685 жыл бұрын
Świetny film. Myślę że dużo pracy zajęło stworzenie tego filmu. Pozdrawiam
@kudatyzero5 жыл бұрын
Fajny edukacyjny odcinek. Zresztą wszystkie Twoje odcinki są 1 klasy.
@wlocek3695 жыл бұрын
Nie pierwszej tylko conajmniej lux lub salonka.
@bikeforjoy5 жыл бұрын
Daje do myślenia. Prędzej przejechać przed pociągiem czy na Tamten Świat !!!
@mateuszmkalinowski5 жыл бұрын
Co do tramwajów to się nie dziwię, że ludzie je przepuszczają na rondach nawet jak mają pierwszeństwo. Po pierwsze - motorniczowie często wymuszają pierwszeństwo na samochodach, studiuję na pw i bardzo często, niemal codziennie widzę takie sytuacja na placu politechniki. Wjeżdżający tramwaj używa dzwonka i bez żadnego zamiaru przepuszczania kogokolwiek wjeżdża na rondo. Podobnie ma się rzecz przy wjeździe na Plac Narutowicza od strony ulicy Filtrowej - tramwaj ma tam ustąp pierwszeństwa przejazdu, a i tak często "władowuje" się na drogę jeszcze ją blokując jak nie może przejechać. Inna sprawa jest taka, że łudzę się że niektórzy kierowcy ustąpią pierwszeństwa tramwajowi dlatego, że jedzie w nim dużo ludzi, a oni są sami w samochodzie, i wypada taki tramwaj przepuścić. Z trzeciej strony, może to trochę nie najlepiej porównywać, ale wypadki na przejazdach kolejowych są przecież o wiele bardziej niebezpieczne, pociąg jedzie szybko, nie zwalnia na przejeździe i uderza w bok samochodu. Z tramwajami jest zupełnie inna sytuacja, na skrzyżowaniach najczęściej jadą wolno, a kolizje z samochodami są zazwyczaj czołowe lub boczno-czołowe (klasyk kiedy podczas ruszania ze świateł skręcający w lewo wjeżdża maską pod tramwaj). I najczęściej kolizje takie są bardzo niewygodne dla pasażerów dla których linia jest na godzinę zamknięta, ale nikomu nic się nie dzieje.
@c64club2 ай бұрын
Egzekwowanie pierwszeństwa czy jego wymuszenie - skutek byłby ten sam, dostać w bok tramwajem.
@djfreezy9875 жыл бұрын
Panie Jakubie opublikował Pan ten odcinek w doskonałym czasie Akurat wczoraj przytrafiła mi się groźnie wyglądająca sytuacja, mianowicie na przejeździe klasy A zgasł mi silnik, na szczęście wjeżdżałem na przejazd od strony nieuzywanej bocznicy a silnik szybko zaskoczył Może powiem to trochę na wyrost ale myślę że film taki jak Pański powinien być odtwarzany podczas każdego kursu prawa jazdy, może w końcu udało by się wyplenić ten brak respektu przed pojazdami kolejowymi Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za wspaniały odcinek P.S. Po samym tytule nie pomyslałbym że mowa będzie o przejazdach kolejowych ;)
@AbcdEfgh-sp4mi5 жыл бұрын
Jakiej kategorii jest przejazd kolejowy bez szlabanu, kiedy obsługa pociągu przed przejazdem zatrzymuje pociąg a następnie za pomocą chorągiewki zatrzymuje ruch samochodów w celu umożliwienia przejazdu pociągu ?
@PokoleizKuleckim5 жыл бұрын
Będę zgadywać: chwilowo kategorii A, choć po zniknięciu obsługi - kategorii D? Kto powiedział że kategoria jest dana raz na zawsze...
@SukinSzkot5 жыл бұрын
* "[...] pomówimy o trudnej relacji [...] - już mi się odcinek podoba :D * W niektórych krajach samochód prowadzi pasażer gdyż kierownica jest po prawej stronie, kierowca nic nie musi robić :D Czasami się widzi: jedzie sam pasażer bez kierowcy :D * Rasistowskie dostawczaki :D * Raz dróżnik pijany spuścił szlabany zapory, tory, a w środku ja... Ledwo zdążyłem, lampy pobiłem, szlaban się złamał, a była mgła... * "poczekajmy przed przejazdem na SWOJĄ KOLEJ" - hmmm... ;-) * z jednym detalem popolemizuję: wszystko to o pierwszeństwie na rondach i tramwajach oczywiście jest prawdą, ALE... to może nie zawsze jest tak że cytuję "kierowca nie wytrzymał nerwowo" tylko po prostu ze zwykłej grzeczności ustąpił, zwłaszcza że jeszcze wciąż pokutuje to iż kiedyś tramwaj miał zawsze pierwszeństwo nie licząc oczywiście pojazdów na sygnale
@PokoleizKuleckim5 жыл бұрын
Szkot McRadom - jak zwykle z błyskiem odpowiedź ;) . Dziękuję!
@KOLEJ22DrogaPrzygody5 жыл бұрын
Witam elegancko w temacie łapka w niebo i do kolejnego pozdrawiam 10 🏆🥇👌🙌🖐🖐
@KOLEJ22DrogaPrzygody5 жыл бұрын
@RYSZARD NOWAK Pozdrawiam Ryszardzie🙌👌🙏👍
@podleszczekasiaimaciek49685 жыл бұрын
Materiał obowiązkowy dla każdego kierowcy i kandydata na kierowcę. Łapka w górę!
@twkolejofil5 жыл бұрын
Świetny pomysł na początku sezonu urlopowego! Edukacji kierowców nigdy za dużo. Rzuciło mi się tylko w oczy, że na rysunkach przejazdów kategorii A i B nie powinno być krzyża świętego Andrzeja ;-)
@PokoleizKuleckim5 жыл бұрын
TW Kolejofil - dziękuję! Prawda: A i B nie ma krzyży.
5 жыл бұрын
Dobry materiał jak zwykle. Łapka w górę ! :)
@gicio123455 жыл бұрын
Podesłałem ten film mojemu byłemu instruktorowi prawa jazdy by pokazywał na wykładach. O dziwo oprócz podziękowania za pamięć dodał, że to dobry pomysł i będzie im to przedstawiał na zajęciach teoretycznych
@PokoleizKuleckim5 жыл бұрын
Zawieszony Kapral - dziękuję! Cieszę się, że mogę się z moją robotą do czegoś przydać.
@akademiks185 жыл бұрын
Poczekajmy przed przejazdem na swoją kolej, strasznie to zabrzmiało:o dobry materiał!
@PokoleizKuleckim5 жыл бұрын
Artur Kopka - ciekawa gra słów rzeczywiście... dziękuję!
@rafamatwijow12895 жыл бұрын
A propo's przedstawionych w filmiku tarcz ostrzegawczych Osp1 i Osp2, to gdyby ktoś bawił się w geocaching, to tutaj: www.geocaching.com/geocache/GC7Q70X_osp1-osp2 też ma tematycznie odniesienie do ich zastosowania :) Poza tym kolejny świetny odcinek...
@sokolnic5 жыл бұрын
Film jak zwykle bardzo ciekawy i bardzo potrzebny - niestety nie mam złudzeń że zmieni przyzwyczajenia - ale jeśli dzięki niemu zostanie uratowane choćby jedno życie to warto było. Co do kwestii kolizji z pojazdami szynowymi, sam byłem niedawno świadkiem kolizji osobówki tylko z "lekkim" tramwajem który tyle co ruszył z przystanku więc i prędkość była w zasadzie zerowa - w efekcie tego spotkania osobówka może nie kwalifikowała się na złom (przynajmniej tak na oko) ale do poważnej naprawy blacharsko - lakierniczej o ile nie ucierpiał silnik bo to trudno stwierdzić. W tym przypadku kierowcy też się spieszyło i gdzieś miał zakaz skrętu . Pechowo nie zdążył. Nie mniej przeżył i nawet wyszedł sam z samochodu. W identycznej sytuacji bliskiego spotkania z pociągiem nie byłoby co zbierać ani z samochodu ani z kierowcy. Niestety wszystkim śpieszącym się wydaje że zdążą - a przepisy są wedle dużej częsci społeczeństwa od tego by je łamać. A potem są tego efekty i tragedie.
@eo-qf8ey2 жыл бұрын
Nie wiem czy wiesz ale na samym początku filmu i później (ogólnie na złomowisku) stałeś przy ciemnym zielonym samochodzie, którym był dosyć rzadki model Daewoo - Daewoo Espero, montowany w FSO od 1996 roku.
Oj tam... Wszystko przez upór mechaników, ma taki w końcu kierownicę w tej lokomotywie, to mógłby trochę skręcić... Pacjent oddziału otwartego pozdrawia!
@PokoleizKuleckim5 жыл бұрын
Dariusz Ladziak - dziękuję, życzę szybkiego powrotu do zdrowia. Pozdrawiam serdecznie!
@dariusz_k._ladziak5 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim nawzajem, ale mam wrażenie, że pacjenci tych dwóch oddziałów otwartych do zdrowia raczej nie wrócą...
@wojciechkuske2425 жыл бұрын
"Mógłby jechać wolniej i pierwszeństwa ustąpić" Typowa opinia pacjentów niezdiagnozowanych.
@julek92255 жыл бұрын
Panie Kulecki! Moje najwyższe wyrazy szacunku za ten materiał. W zasadzie nigdy nie komentuję pod nazwiskiem, ale tym razem robię wyjątek. Dziękuję bardzo za włożoną pracę. Uważam, że materiał powinien być obowiązkowym elementem nauczania bezpieczeństwa w szkołach. Z pozdrowieniami i życzeniami kolejnych super tematów.
@PokoleizKuleckim5 жыл бұрын
Dziękuję. Kłaniam się nisko i dziękuję za oglądanie.
@adamus66613 жыл бұрын
Na każdym przejeździe kolejowym noga z gazu.... I się rozglądamy.... Aparatura może się popsuć.... Ale nasze rozglądanie nie.... To tylko kilka sekund.... A można uratować życie.... Za program 5😁😁
@UrbanTransportSystems5 жыл бұрын
Ten film powinien być puszczany na kursie prawa jazdy. Dałby do myślenia każdemu kandydatowi na kierowcę. Udostępnię go u siebie na stronie.
@PrzemyslawSliwinski2 жыл бұрын
23:07 - Tramwajów się boimy, bo częściej się nam z nimi krzyżują drogi? Ponoć - jako ludzie - nie mamy wyczucia względem rzadkich zdarzeń.
@jacekwisniewski42173 жыл бұрын
Kapitalny odcinek. Ciekawy jestem dlaczego w większości przypadków droga przecinająca tory kolejowe usytuowana jest pod takim kątem że dojeżdżając do przejazdu z jednej strony jest względnie dobra widoczność natomiast z drugiej aby ocenić sytuację na torach wypadało by wyjść z pojazdu i się rozejrzeć zanim wjedziemy na przejazd
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
Dziękuję. Z tym to różnie bywa; czasem się udaje wyciąć tzw. trójkąt widoczności - tak, aby kierujący, ten w aucie i ten na szynach, mogli się wcześniej spostrzec. Ale nie wszędzie się da.
@jacekwisniewski42173 жыл бұрын
Witam. W kilku miejscach przy takim przejeździe widziałem lustra które bardzo ułatwiały przejazd przez tory ale to chyba zbyt skomplikowane i drogie urządzenie aby je stosować wszędzie tam gdzie byłoby to uzasadnione. Pozdrawiam
@PokoleizKuleckim3 жыл бұрын
@@jacekwisniewski4217 - rozwiązanie bardzo adekwatne i zasadne. Czasem wspólnota mieszkaniowa sobie takie lustro funduje na wyjeździe z garażu na drogę wewnętrzną… to czemu nie na drodze publicznej, w miejscu potencjalnie niebezpiecznym?
@pierpier15155 жыл бұрын
Daewoo Espero heee gimby nie znajo :) W sumie lepsze to niż Matiz albo Tico, bo tamto po zderzeniu z lokomotywą przerabia się od razu na materiał hutniczy... W sumie to każdy model auta Daewoo ma w sobie coś z kartki papieru hehe :) Jak zwykle łapka w górę
@ukaszlelen80925 жыл бұрын
Nie istnieje auto które w starciu z lokomotywą nie przerabia się na materiał hutniczy. Marka nie ma tu znaczenia
@pierpier15155 жыл бұрын
@@ukaszlelen8092 zgadza się i co do tego nie ma wątpliwości, lecz ja bardziej w kierunku bezpieczeństwa ogólnego poszedłem
@pajonkpajonk55165 жыл бұрын
Powiem krótko. Genialnie !!!!! Odcinek pierwsza klasa. Aczkolwiek mogłes jeszcze pokazac aparature która aktywuje zapory, czyli te liczniki osi 😁
@PokoleizKuleckim5 жыл бұрын
A, i tak długie wyszło. Ale mam podskórne wrażenie, że temat wróci. Dziękuję i pozdrawiam :) .
@piotr84275 жыл бұрын
Kapitalny tytuł odcinka! Narzędziami ze stali szybkotnącej daje się obrabiać pozostałą stal a lokomotywą da się "obrobić" pozostałe przedmioty które znajdą się na szlaku...
@PokoleizKuleckim5 жыл бұрын
Piotr - taki był zamysł. Po raz kolejny respekt za avatar.
Piotr - podzielam ten pogląd w pełni. Stąd pokłony :) .
@Polano115 жыл бұрын
Łapka w górę i komentarz dla algorytmu.
@adamj14702 жыл бұрын
Takie filmy powinni pokazywać od najmniejszych lat w szkołach oraz skutki niemyślenia i wypadków kolejowo-drogowych. Pozdrawiam
@EN94-405 жыл бұрын
Bardzo dobry materiał. Jednak ja nie wierzę, że coś się na przejazdach poprawi. Jeżdżąc na WKD mam wrażenie, że jest coraz gorzej. Coraz więcej samochodów a w nich coraz więcej kierowców bez wyobraźni...
@DeepSeaGipsy5 жыл бұрын
Witaj Kuba. Ciekawy tytuł odcinka , miejmy nadzieję, że niektórzy się zastanowią zanim przejadą przez tory. Piękny gagarin o numerze 313 na początku filmu ten potwór już ma 46 lat wg. Ilostanu Pojazdów Trakcyjnych. Świetny materiał pozdrawiam. Artur.
@PokoleizKuleckim5 жыл бұрын
DeepSeaGipsy - serdecznie dziękuję za komentarz. 313 to jeden z ostatnich oryginałów, teraz to albo modernizacja, albo huta. P. S. Nie wiem, jakim cudem wcisnąłem łapkę w dół - błąd naprawiony. Raz jeszcze dziękuję i pozdrawiam.
@marcinyyy615 жыл бұрын
Prawda jest taka że ponat 90 % wypadków na przejazdach to wina kierowców , mam 40 lat za sobą i w całym moim życiu widziałem 1 przejazd sterowany elektronicznie który żle działał(jedno torowy w piwnicznej zdrój) ale tarcze przejazdowe były sprawne i ci maszyniści nie przejeżdzali 20 km\ h. Tylko 5 max. Super odcinek łapa w góre
@roadcyclingdashcam52035 жыл бұрын
Nie ma co dyskutować z samą prawdą. Pozdrawiam, kciuk w górę.
@krzysztofzwolinski9565 жыл бұрын
1:33 I ten znak drogowy dodaje uroku.
@PokoleizKuleckim5 жыл бұрын
Krzysztof Zwoliński - to tak żeby nikt nie mówił, że się za Warszawę nie ruszam ;)
@flyboypete4 жыл бұрын
Doskonały 👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻
@PokoleizKuleckim4 жыл бұрын
Kłaniam się nisko!
@Manny_CZ5 жыл бұрын
Dziękuję za dobrą pracę. Życzymy sobie, aby i w Czechach polscy kierowcy zachowywali się na przejazdach kolejowych zgodnie z przepisami ruchu drogowego.. Děkuji za dobrou práci. Přejme si, že i u nás v Česku už se konečně i polští řidiči budou chovat na přejezdech podle pravidel silničního provozu.. kzbin.info/www/bejne/hYCnhWeceruhp7c Ślę pozdrowienia do Polski z Moraw ;-)
@PokoleizKuleckim5 жыл бұрын
Ano, mamy legendarnie niebezpiecznych polskich kierowców... i jedną legendarnie niebezpieczną pasażerkę ;) . Ale to już polityka.
@Manny_CZ5 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Znalazłem coś jeszcze tutaj.. kzbin.info/www/bejne/bITOZ6qmp7abfdk
@GourangaPL5 жыл бұрын
W Gdyni jest takie miejsce, gdzie jest przejazd kat. A z 4 torami do ruchu pasażerskiego (przy stacji) i jakieś 50 metrów dalej na tej samej ulicy jest drugi przejazd, również kat. A gdzie jest chyba z 6-7 torów do ruchu towarowego. I ruch jest tam taki, że na jednym i drugim szlabany potrafią być zamknięte 15 minut, otworzyć się na 2 minuty i z powrotem się zamknąć. Chyba nie muszę mówić, jakie emocje towarzyszą kierowcom w tym miejscu...
@tomaszwota14655 жыл бұрын
Motyla noga...
@80michula5 жыл бұрын
Bardzo dobry materiał. Pozdrawiam!
@perdidos875 жыл бұрын
Bardzo dobry i POTRZEBNY materiał- bo świadomość tematu nadal niewielka. Jako dygresję wspomnę, że od czasu zdania egzaminu na prawo jazdy "hobbystycznie" zapoznaje się z różnymi podręcznikami dla kursantów i zaskoczyło mnie jak bardzo się one różnią merytorycznie. Tylko w jednym była zawarta bardzo cenna rada: "W przypadku zgaśnięcia silnika pojazdu bezpośrednio na przejeździe kolejowym i niemożliwości ponownego jego uruchomienia- należy wrzucić pierwszy bieg, puścić pedał sprzęgła, przekręcić kluczyk i opuścić przejazd >>na rozruszniku
@PokoleizKuleckim5 жыл бұрын
Marcin Hołowiński - to jest cenna rada: na rozruszniku można również ruszyć z dwójki - ale ważne, aby próbować. Czasu nie jest dużo - od momentu zamknięcia przejazdu do pojawienia się pociągu mamy kilkadziesiąt sekund ma działanie.
@kokowalki6665 жыл бұрын
To jest dobra rada, ale nie zawsze działa - nowsze samochody (nie wiem czy wszystkie) nie pozwalają kręcić rozrusznikiem gdy pedał sprzęgła nie jest wciśnięty. Jak ktoś wie, że jego samochód umożliwia taką sztuczkę to ok, w innym wypadku jak widać pociąg to chyba lepiej wiać.
@PokoleizKuleckim5 жыл бұрын
Serwisant SMZ - nowsze z automatyczną skrzynią nie zgasną... a jeśli zgasną, to w nogi. Może umyślne złamanie rogatki aby „wymusić” dwa pomarańczowe na ToPie stanowi jakiś pomysł. Albo radio-stop sobie w samochodzie zamontować ;) .
@kokowalki6665 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim No właśnie nie wszystkie są z automatem. W moim służbowym samochodzie z ręczną skrzynią nie da się zrobić tej sztuczki (próbowałem kiedyś z ciekawości - Skoda doszła chyba do wniosku że tak będzie lepiej). Radiostop to chyba jedyne wyjście :D Tak również przy okazji: gratuluję i dziękuję za tak wspaniałą serię filmów. Przygotowanie zawsze na najwyższym poziomie i niebanalne podejście sprawia że ogląda się wyśmienicie :)
@PokoleizKuleckim5 жыл бұрын
Serwisant SMZ - serdecznie dziękuję i kłaniam się nisko. I robię dalej. Dziękuję za oglądanie i udział w dyskusji - która zawsze jest na poziomie.
@heliodorbard5 жыл бұрын
Filmik super i jak poprzednicy uważam, że powinien być obowiązkowo rozpowszechniany w szkołach podstawowych i średnich, jak również wszelkiego rodzaju szkół jazdy. Zbrakło mi tylko jednego. Choć moja wyobraźnia tego nie potrzebuje i materiał odcinka jest jak dla mnie w zupełności wystarczający, to sądzę, że dla osób "mniej wyrobionych" w tej materii przydałoby się wydłużenie odcinka o demo ze "skasowania" samochodu przez jakiegoś loka + fotki z kilku takich testów. Może kolej byłaby skłonna wspomóc ten odcinek o taki materiał. Oni na pewno takiego czegoś mają że ho, ho.
@PokoleizKuleckim5 жыл бұрын
heliodor bard - powinno się dać zrobić. Kolej, i owszem, jest skłonna się podzielić.
@heliodorbard5 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim W zasadzie doskonałym uzupełnieniem odcinka 65 jest odcinek 67. Przed chwilą go obejrzałem i o takim obrazowym uzupełnieniu 65-tego myślałem. No ale rozwiązań może być przecież bardzo dużo. Niezależnie od powyższego, to bardzo mi się te wszystkie filmiki podobają. Jest w nich b.duża komunikatywność, perfekcja w realizacji, bdb znajomość techniki omawianych tematów i to wszystko przekazane bdb polskim, nie nudnym i sympatycznie gawędziarskim, uzupełnione super rysunkami. Oby tak dalej.
@PokoleizKuleckim5 жыл бұрын
@@heliodorbard - bardzo dziękuję. Działam dalej: kilka filmów powstaje jednocześnie. A do tematu bezpieczeństwa będę wracać, bo nie mogę znieść kolejnych, idiotycznych tragedii na torach.
@justynapuszcz68515 жыл бұрын
panie jakubie świetny materiał na puszczennie w telewizji. może coraz więcej ludzi zrozumienie jak się zachować na przejazdach kolejowych
@PokoleizKuleckim5 жыл бұрын
justyna puszcz - dziękuję za dobre słowo.
@przemysawkosicki8145 жыл бұрын
nie ma tu sensu burzliwej debaty rozpoczynac , jesli bedziemy sie zachowywac jak europejczycy zachodni to z prawem o ruchu drogowym sie nie dyskutuje tylko z dyscypliną i odpowiedzialnoscią stosuje na codzien, w Polsce niestety co kierowca to ma inne podejscie do kodexu drogowego i wogole zasad rozsądnego zachowania sie na drogach. Całkowicie sie zgadzam z Kubą ( autorem filmu , kolejnego wspaniałego ), tu nic dodac nic ujac poprostu stosowac sie do przepisów i bedzie dobrze ,jesli ktos łamie zasady zachownaia sie na przejazdach kolejowcyh to kazdy widzący to obywatel powinien zglaszac to na Policję ...to w sumie nasz obywatelski obowiązek , ( nazywjacie to donosicielstwem ), okey , ale milczenie jest przyzwoleniem na anarchię ktora niestety w Polsce na droagach zwycięża:( czy naprawde chcemy tej anarchii?
@SzpargalyKolejowe5 жыл бұрын
Przykro mi, ale masz rację. I niestety nie brakuje wielu zwykłych ciuli. U nas ilość aut stała sie naprawdę nie do wytrzymania i często przez agresywne praktyki kierowców, strach jechać nawet komuś bardziej doświadczonemu, a co dopiero młokosowi!
@tomaszlenartowicz7966 Жыл бұрын
Mozna udostepniac film na fb?
@PokoleizKuleckim Жыл бұрын
Można - powinno się dać. dziękuję.
@tomaszlenartowicz7966 Жыл бұрын
@@PokoleizKuleckimdziękuję bardzo ten film moze uratować nie jedno życie.
@666assassindaro4 жыл бұрын
Kolizja z samym wózkiem wagonowym mogła by skończyć tragicznie a co dopiero z całym składem...