Witaj Łukaszu ja już połowę słoja na zbierałam,właśnie stoi na słoneczku ale że w ubiegłym roku pomogło mojej rodzinie w czasie choroby,lecz miałam zbyt mało bo szybko mikro zapas się skończył,nie mogę patrzeć jak ludzie zrywają całe pędy nie pozostawiając szczytów i jak później ma być dobrze jak łamią nawet gałęzie, pozdrawiam z całego serducha 😁👍👋👋🍀
@Nutrimaniak Жыл бұрын
Podczas zbierania pędów sosnowych pamiętajmy żeby nie niszczyć nadmiernie drzewa, nie łamać gałęzi lub co gorsza wierzchołków drzew. Co roku w maju spotykam się z połamanymi wierzchołkami stosunkowo młodych sosen, złamanych tylko po to żeby zebrać z nich wszystkie pędy.
@krzysztofwaleska Жыл бұрын
Dlaczego to takie złe? Nie będzie się nadawać na deski? Drzewko sobie poradzi. ,,Uprawy leśne'', czyli wszystkie lasy w moim rejonie od takiego traktowania stają się mniej opłacalne do wyrębu. Nie wiem co gorsze a co lepsze. Dlatego pytam dlaczego złe.
@Nutrimaniak Жыл бұрын
@@krzysztofwaleska w okolicy kilka lat temu ktoś sobie zalesił pole kilkudziesięcioma sztukami drzew, w tym sosnami, po czym przyszedł taki jeden z drugim i zbierając pędy, złamali wierzchołki kilkunastu drzew... Podobne obrazki widziałem też w innych regionach. Szanujmy własność i pracę innych, zwłaszcza jeśli drzewa nie należą do nas. Korzystajmy ale nie czyńmy poważnych strat.
@Mkar16 Жыл бұрын
Ja mam takie dwie zasady Nie zrywam z drzew niższych jak 2,5 m i nie ruszam korony - nie ma wtedy ryzyka że drzewo „zkarłowaceje” niech rośnie dalej w górę 😉
@Yes-hf6cw Жыл бұрын
@@krzysztofwaleska Jak okaleczysz drzewko na uprawie leśnej to zostanie wycięte po prostu 80-90 lat wcześniej bo nie trzyma się takich sztuk, które jakiś idiota zniszczył.
@zachbaum08 Жыл бұрын
Wszystko zależy czy zrywa pędy sosny melina bezduszna, czy też człowiek rozumny. Żaden człowiek rozumny nie oberwie do zera pędów a tym bardziej nie oberwie ich z wierzchołka drzewa.
@aniaania3952 Жыл бұрын
3 lata temu zebrałam jakieś pół litra pędów sosny. Posiekałam i zalałam miodem. Postały sobie w chłodnym miejscu. Miód, był świetny na zaziębienia, a pozostałe z tego pędy zalałam wódką i jeszcze była z tego nalewka. 👍😊
@teresapechta8726 Жыл бұрын
Witaj Łukaszu,ja z młodych pędów sosny robię syrop,a po zlania syropu pędy zalewam alkoholem i robi się pyszna nalewka😊pozdrawiam.
@jacekswiech530 Жыл бұрын
Jednym okiem zerkam na Łukasza, drugim na słój wypełniony pędami sosny. Ale uszy mam do góry jak młody ryś, bo oto garść wiedzy uzupełniającej, parę informacji których nie znałem. Dziękuję profesorze! Dodam: uważajmy też na robaczki, ja przyniosłem do domu dwa kleszcze czające się w zakamarkach młodych pędów.
@marzenagajos3342 Жыл бұрын
Wczoraj zbierałam pędy i inne rośliny. Dziś wyciąganie kleszcza na dzień dobry- pierwsza czynność dzisiaj.
@lucynakwiatek2483 Жыл бұрын
@@marzenagajos3342 Marzenko jak to robisz
@kubarlov Жыл бұрын
Pod nalewkę to się zbierało 2-3 tygodnie temu, kiedy były kruche i łamliwe (żywiczne, o większej ilości terpenów), a nie teraz jak już są elastyczne i zielone 🙂 Tylko tą nalewkę leczniczą to nie robi się w dalszej kolejności po cukrze, bo wtedy to są popłuczyny, a zalewa się wczesne pędy od razu spirytem i dopiero taki spiryt z maceracji miesza się 1:1 z miodem - taką miksturę bierze się po pół łyżeczki i nie połyka od razu, tylko trzyma jak najdłużej w ustach (terpeny w większej ilości podrażniają żołądek)
@kubarlov Жыл бұрын
A finalnie do miksu dodaję jeszcze kapkę bursztynówki i nalewki z kitu pszczelego 😋
@tabletsamsung3606 Жыл бұрын
Widzę, że niektórym bardziej o nalewki chodzi niż o lek. Leku nie bierze się dużo a nalewkę można sobie podrynkowac, a co!
@meping3610 Жыл бұрын
Od wielu lat robię syropy i nalewki z pędów sosny ale także z młodych szyszek polecam bardzo dobre na bóle gardła 😁👍
@sezonburz2009 Жыл бұрын
W zeszłym roku nazbieralem pędów ale niestety nie puscily soku. Za późno zerwane?
@meping3610 Жыл бұрын
@@sezonburz2009 one nie puszczą soku trzeba je zasypać cukrem i to się rozpuści w sok lub zalać 60% spirytusu i po 6 tygodniach zlać i zasypać cukrem pędy po 2 tyg połączyć czekać kilka miesięcy i wspaniały syrop bedzie
@sezonburz2009 Жыл бұрын
@@meping3610 No właśnie w tym rzecz ze zasypane cukrem, nie puściły soku. Staly 3 tygodnie i nic. Dlatego pytam.
@staho9796 Жыл бұрын
To nie można tego spirytusu samego wypić bez czekania ?
@meping3610 Жыл бұрын
@@sezonburz2009 być może były już za suche w takim wypadku trzeba trochę podgrzać w garnku i coś się uratuje lub zalać rozpuszczonym cukrem (stropem)
@Robert-mh8mq Жыл бұрын
W zeszłym roku zrobiłem syrop i nalewkę po raz pierwszy.Są super teraz też zrobię.Ja użyłem takich już rozwiniętych.Pozdrawiam.
@herkulesx9021 Жыл бұрын
Muszę dodać bo pominęłam ten fakt,ja zbieram zarówno z tą brązowa otoczka jak i później te zielone,z otoczka nie przeszkadza mi w syropie a zielone zbieram na nalewkę, pozdrawiam serdecznie i dziękuję za ten filmik 👍👍😁👋👋🍀
@pietruczaniselzbieta4046 Жыл бұрын
Super, syrop na zimę przepyszny,a nalewka jeszcze leppsza❤
@mariaiksinska916 Жыл бұрын
M. I. Ja zbieralam Sosne kilka lat temu. Robiłam syrop przez kilka lat. Bardzo pyszny polecam. Pozdrawiam.
@Contemplation1977 Жыл бұрын
Miło Cię widzieć Łukaszu... zawsze cenne rady. Dziękuję. 👍👌😊
@marekk6987 Жыл бұрын
Miód pitny trójniak na pędach sosny plus młode listki czarnej porzeczki, jest super👍
@dariuszzakrzewski9149 Жыл бұрын
Jak , że nie chce mi się biegać po drzewach. Od lat prowadzę sobie taką mini plantację. Po prostu skubię końcówki młodo nasadzonych sosen i prowadzę w formie niskopiennej. co rok zbiory większe i można rwać bez drabiny. A przy okazji mam żywopłot.
@Mkar16 Жыл бұрын
Ja zbieram pędy od trzech lat i w tamtym roku zebrałem ich trochę na początku kwietnia bo potrzebowałem naleweczki na majówkę 😁 Syrop jak i nalewka wyszły wyśmienicie z tą różnicą że smak jest o wiele bardziej żywiczny 🤔 „naleweczka zrobiła furorę” 😁 więc jak najbardziej polecam „męczyć się” w kwietniu przy zrywaniu pędów 😉 (7 h - 5L) 😁
@jaceksmal59 Жыл бұрын
Właśnie wracam z pędami 🤪👍 pozdrawiam.
@RavenX855 Жыл бұрын
Dziękuję Ci za dzielenie się wiedzą. Oby tak dalej ❤
@SLAVIK1975 Жыл бұрын
Dziękuję i pozdrawiam.
@aleksandratas354 Жыл бұрын
Dziękuję za pomysł z przekąska czekoladowa .
@szuszilla2690 Жыл бұрын
Ja robię pesto z parmezanem do makaronu. Pycha! Zdejmuję brązowe otoczki.
@violetdavis4621 Жыл бұрын
Uwielbiam zapach i smak tego syropu
@krzysztoflisiecki4289 Жыл бұрын
witam ,ja zbieram z powłoczką ,gdyz intuicja podpowiada mi iz wiele wartosci ma ona sama w sobie ...duzo radosci z zycia dla wszystkich ...:)
@XDJawamdam7 ай бұрын
Noi wszysko
@krystynalenatlatliktarska30 Жыл бұрын
Dziękuję ❤
@krzysztofslezak5422 Жыл бұрын
Pamietam że zbierało się pędy młode, jeszcze brązowe. Od tamtego roku wróciłem do tradycji i dalej tak robię😃
@jackusplackus258 Жыл бұрын
I ja oglądający wieczorem,popijając herbatkę z tegorocznym syropkiem,pozdrawiam dziękuję.
@darekkruk3028 Жыл бұрын
Nastawiam z brązowym kożuszkiem i syrop nie jest goszki. Próbowałem zrobić syrop z czarnej sosny i himalajskiej ale był okropny. Może spowodował to jakiś grzyb? A więc nastawiam tylko pędy sosny zwyczajnej. Kiedy pędy są nastawione ważne by wąchać badając tym samym kiedy zlać syrop. Z dnia na dzień pachnie coraz bardziej obłędnie ale jeśli przekroczy się pewien moment to wyczuje się zapach fermentacji. A wtedy już nie jest dobry.
@kerdaw Жыл бұрын
A te pędy z sosny które zostaną od syropu można zamrozić i tym samym mamy sosnowe lody o każdej porze roku. Nie dziękujcie mi, wiem że jestem genialny
@davidsparrow5953 Жыл бұрын
Dobre? :O
@kerdaw Жыл бұрын
@@davidsparrow5953 ogólnie to spróbuj jesz pęda dziamgasz go w buzi wysysasz sok a te trociny trzeba wypluć :) Pyszne
@kilkaminut Жыл бұрын
Właśnie zebrałam ze swojej starej sosny, a tutaj wskoczył filmik... 😊Będę pierwszy raz probowac zrobic syrop a pozniej nalewkę. Lubię takie iglasto ziołowe smaki.
@krzysztofwaleska Жыл бұрын
Nie zalewać pędów spirytusem! Nie ma drogi na skróty. Najpierw cukier, filtrowanie, ew. płukanie. Znów filtrowanie, czekanie na osad na dnie i zlewanie czystego. Na sam koniec spirytus. Nigdy 99%, tylko nalewkowy, czyli wstępnie osłabiony.
@margolisia1729 Жыл бұрын
I znowu muszę ruszać do lasu 😆 Syrop już się robi ale muszę koniecznie spróbować tych kwiatostanów w czekoladzie.
@hannajolanta3841 Жыл бұрын
Nie przetwarzajcie zrywajcie caly rok oczywiscie degustacja na spacerze.podziekujecie,Poznacie watosc., co sie dzieje.,po Spozyciu.
@karolkwasior Жыл бұрын
Ja wczoraj robilem syrop i tą otoczke brazowa staralem sie oczyścić, ale dzis jade zbierac na nalewke i bede zostawial całe takie jakie sa.
@magorzatatomczok5012 Жыл бұрын
Co roku robię syrop z pędów sosny. Daję pół na pół cukier i miód.. Pędów sosny nie wyłamuję nigdy. Biorę w garść przyrosty i noźyczkami ścinam ok.połowę. Dlaczego tak? Sosna nie ucierpi a jedynie bardziej się rozkrzewi. Pozdrawiam wszystkich.
@jolantakalinowska7240 Жыл бұрын
Nożyczkami miażdży pani końcówki. Wylananie nie uszkadza pędów.
@mijjac777 Жыл бұрын
Ja niczego nie oskubuje i syropek jest pierwsza klasa. Naleweczka równiez ;) Musze sprróbowac pedów w czekoladzie , bo nigdy nie jadłam :) Pozdrawiam
@kamilbrzeski7251 Жыл бұрын
Święte słowa, należy zachować umiar. Niegdyś nie zachowałem umiaru podczas konsumpcji nalewki z pędów sosny we wspaniałym towarzystwie i cały następny dzień odbijało mi się terpentyną 😂 Inną rzeczą jest, ze smak tego trunku jest tak wspaniały, że nawet święty by zgrzeszył.
@tabletsamsung3606 Жыл бұрын
Święta nie jestem a nie pije bo znam lepsze smaki 😊
@bajkac671 Жыл бұрын
Panie Łukaszu, bardzo dziękuję za mądre, pouczające filmiki . Jeśli chodzi o syrop to mam pytanie w jakiej proporcji go robić i czy z cukrem, czy raczej z miodem? Pozdrawiam serdecznie 🤗
@szymonkrazynski4958 Жыл бұрын
Moja babcia uczyła mnie zbierać, zbierało się później jak już ta brązowa skórka spadła. Połowa zbioru była zasypywana cukrem tak jak w filmie. Druga połowa była zalewana denaturatem, oczywiście nikt tego nie pił. Ta powiedzmy nalewka była używana w następnej zimie lub podczas wiosny do nacierania skóry szczególnie na piersiach podczas infekcji. Czy to faktycznie działało, nie wiem. Na pewno rozgrzewało, dodatkowo fajny sosnowy zapach trochę pomagał w oddychaniu w czasie choroby. To tyle o innym zastosowaniu.
@tabletsamsung3606 Жыл бұрын
O nacieraniu nie słyszałam. Ale gdyby nawet to denaturatu bym nie dodawała. Co bimbru nie ma? To może sąsiad ma......
@olachaberek4566 Жыл бұрын
Sama myśl o zapachu denatutratu przyprawia mnie o mdłości! Może lepiej spirytus albo wódka?
@rokoski Жыл бұрын
Zbierać albo kupić syrop pini w aptece ;)
@82PrzemekW Жыл бұрын
Właśnie o tym myślałem😊 Dzięki❤
@mariatomczyk8553 Жыл бұрын
Pędy sosny już cukrem zasypane.... na słoneczku dojrzewają, a za chwilę będę zbierać szyszki.... i też cukrem zasypię. A po odcedzeniu pysznego soku szyszki zalewamy 70% al..... i....za 3 miesiące mam.... pyszną szyszkówkę. Syrop dla dzieci a szyszkówka dla dorosłych!
@mariatomczyk8553 Жыл бұрын
A igły sosny dodaje do mięsa duszącego się na sos. A przy kaszlu i problemach płucno- oskrzelowych robię sobie herbatkę! Sosna to wspaniałe drzewo!
@marekkubala7254 Жыл бұрын
Ja używam tych z powłoczką, ale na nalewkę. Teściowa robi z tego syrop, z którego, jeśli zalega, w następnym roku robię niesamowite w smaku wino. Co do szyszek, to nie tylko w Gruzji, ale także w Rosji robią "warienije" na młodych szyszkach sosnowych, zwłaszcza na sośnie syberyjskiej.
@mysilis1357 Жыл бұрын
My wczoraj zbieraliśmy i syrop już się dziś robi😁
@poland_stronk3044 Жыл бұрын
Kisi się ;D
@kugar478 Жыл бұрын
Akurat zaraz idę zbierać❤ Ale trafiłeś 😂
@amixo1 Жыл бұрын
Konfitura z zielonych szyszek do mięsa jest pyszna
@sebastianmorkisz4105 Жыл бұрын
Witam serdecznie i pozdrawiam
@MGmg-pv7hh Жыл бұрын
Dziś próbowałem! Pyszne!
@lukaszjankowalski Жыл бұрын
Pędy sosny są fantastyczne. Świetna sprawa. Mam pytanie odnośnie zielonych szyszek, czy to prawda, że warto również robić z nich syropy i nalewki?
@magmil5611 Жыл бұрын
Jeżeli robimy syrop to z tymi brązowymi łuskami. Działa skutecznie na odporność i infekcję dróg oddechowych. Skrapiam spirytusem a później zalewam miodem. Tak stoi 2 tyg na słońcu, przecedzamy przez gazę i gotowe.
@annarudnicka5321 Жыл бұрын
Też tak robię 😊 wiele lat i nigdy nie był gorzki i pyszny. Dziękuję i pozdrawiam.
@magdaw1844 Жыл бұрын
przyszedł czas zbierajmy❣
@brenbren9432 Жыл бұрын
Też robię każdego roku. Super działa. Tylko jak to jest z tym zbieraniem w lasach państwowych, podobno nie wolno?
@beabata8110 Жыл бұрын
A jakie są inne lasy? Prywatne ? A grzyby? Tez pytasz czy wolno? Czy nie wolno?
@joansca4121 Жыл бұрын
witam i pozdrawiam
@leszekzet6911 Жыл бұрын
Zawsze czekam , aż się lepiej rozwiną ,,,,
@mieszkanieiwicka9882 Жыл бұрын
Może nie jest to na temat ale zastanowiła mnie ostatnio jedna rzecz ... dlaczego maki rosną przy torach ??? może ktoś wie ?
@NonStopTHC Жыл бұрын
najlepsza naleweczka na świecie
@davidsparrow5953 Жыл бұрын
Już po zbiorach, robi się syrop :D w tym roku wyjątkowo nie robię nalewki
@piotrijolantagaosz3688 Жыл бұрын
Moja mama i babcia zbierała młode pędy świerka.
@MegaPierzak Жыл бұрын
Panie Profesorze, dziadek pokazał mi też żeby robić syrop z młodych zielonych szyszek i taki też jest dobry.
@i_graszka Жыл бұрын
Ja rok temu zalałam szyszeczki mieszanką miodu i oleju (1:1) - wedle zaleceń A. Kudlińskiego. Polecam.
@Skryptorium Жыл бұрын
Panie Łukaszu, mam pytanie: Czy jest jakaś literatura poradnikowa, która szczegółowo wskazuje co zbierać i w jakiej porze roku? Tak, żeby czasem nie zapomnieć o jakichś roślinach, które daje nam natura, a które możemy po prostu przeoczyć? Pozdrawiam
@martita19835 Жыл бұрын
O, też się chętnie dowiem.
@klaudiaw3038 Жыл бұрын
Tak, książki Pana Łukasza ;)
@ff125 Жыл бұрын
Podpinam się 😊
@sita4611 Жыл бұрын
Jest mnóstwo książek zielarskich.
@piotr.leniec-lincow5209 Жыл бұрын
Moj ojciec uwielbiał te pędy . Zrywał je i wsadzał do nosa spacerujac po lesie .
@sebapl114 Жыл бұрын
Wspaniale smakują smażone w cieście, trochę z nimi roboty bo trzeba się pozbyć tych gorzkich igiełek, polecam ...wszyscy moi znajomi jednak przerażeni co ja też mam odwagę lub szaleństwo jeść hehe
@yilingpatriarch31 Жыл бұрын
Mógłbyś proszę dać mi na to przepis, może kiedyś uda mi się zebrać trochę tych pędów 😅
@angelaz9077 ай бұрын
To jest takie pyszne, że szok
@piotrwasowski981 Жыл бұрын
A pyłek sosny? Dobry dla panow w srednim wieku 🙂😎, polecany w większości przypadków cukrowy ulep to chyba słaby pomysł. W Gruzjirobi sie dżem nie tylko z młodych szyszek, również z mlodych orzechów. Pozdrawiam
@warzywowozdrowo Жыл бұрын
Syrop świetny na ból gardła.
@alinanowosad987 Жыл бұрын
Dzień dobry ❤ja obsługuje te łuski, jakieś takie nie fajne.😂
@Masters.40 Жыл бұрын
Wczoraj byłem na tym i dziś zrobione 😃😃
@modryganek Жыл бұрын
A jako przekąski to gotujemy, obsmażamy? Jak jedli je pasterze? Na surowo? Pozdrawiamy z Mazur Zachodnich!
@rzeznikkleofas8696 Жыл бұрын
A jaka jest różnica między syropem z pędów z męskimi kwiatostanami a tymi zwykłymi(nie licząc ew.pyłku)? Przyznam się, że je zawsze mies,ałem przy nastawię syropu.
@makrofaguss Жыл бұрын
Pędy zasypuję cukrem i zawsze dodaję do nich wódkę. To pozwala zmniejszyć ilość użytego cukru i mieć pewność że w czasie maceracji nie zaczną fermentować lub co gorsze pleśnieć! Tak zaprawiony syrop pomaga w czasie przeziębienia i infekcji dróg oddechowych i pysznie rozgrzewa jeśli doda się ciut więcej alkoholu🤣 Taki syropek robiła moja babcia i mama. Teraz robię go ja. Piłem go jako dziecko i w alkoholizm nie wpadłem 🤣 Podobno pędy można też usmażyć jak kotleta. Nie próbowałem jeszcze tego robić, ale mam na to ochotę!
@marcinwodarczyk8596 Жыл бұрын
Witam. Mam pytanie,ile można taki syrop przechowywać?
@aldonagaweda3857 Жыл бұрын
Dziekuje za przypomnienie - zbieram co roku z sosny.Innego nie probowałam ale wypróbuje. A jak z nalewką? czym zalać i jak długo i na co? prosze doradzic pozdrawiam z Raciborza
@marekdarkowski5759 Жыл бұрын
Czy do wyciśnięcia pędów sosny zalanych miodem po okresie stania używacie wyciskarek?
@tomaszkowski Жыл бұрын
I mnie młode pedy, jeszcze w brązowych koszulkach. Jednak w całości idzie na leczenie. Kulinarnie jeszcze nie gościlo. Jestem ciekaw czy w swoim składzie pędów znajdzie się pycnogenol. Podobno jest ale ciężko to zbadać bo w gatunku nadmorskim to jest. Dziękuję za dim.
@WiejskieInspiracjePL Жыл бұрын
Pierwszy raz będziemy zbierać. A na naszym siedlisku jest kilka tysięcy sosen więc... ;) Zapraszamy na kanał ;)
@milivanili3791 Жыл бұрын
Te przekąski z czekoladą są bardzo intrygujące.
@borowa9118 Жыл бұрын
Pamiętam jak z prababcią robiłyśmy syrop😊
@wszystkosieprzyda Жыл бұрын
Uff, już myślałem, że się spóźniłem.
@Z_N_A_K_I Жыл бұрын
❤Super ❤dzięki❤
@sita4611 Жыл бұрын
W ksiazkach z ktorych sie uczylam jest napisane by zbierac pędy sosny do 8cm i gdy sa jeszcze w łupince, co roku stosuje sie do tej zasady a tu jest inaczej i teraz pytanie czy obie metody sa dobre?
@kacpermalinowski99106 ай бұрын
Ja w tym roku ruszyłem na zbiory, omijałem pędy na których była mszyca, nazbierałem ponad 5 litrów. Wracam do domu a z pędów zaczęła wychodzić mszyca. Zwracajcie uwagę na wszelkie robaczki, pasożytujące na zbieranych surowcach. Jeżeli ktoś ma nadmiar pędów proszę o kontakt w komentarzach ;)
@annaanielska Жыл бұрын
A czy zerwane dwa tygodnie temu, kiedy nie pykiły też będą miały swoje właściwości ?
@adakowal3315 Жыл бұрын
Każdych..🙂🖐👉💪🤝👏👍👉👌
@halinanowak9672 Жыл бұрын
Proszę o pomoc! Zrobiłam syrop z sosny,moje pędy urwałam na swojej działce syrop stał tydzień, jest super, natomiast córka robiła identycznie,a pędy sosny rwała w lesie i tu mam pytanie i proszę o pomoc, jej syrop stał również tydzień, ale jest bardzo gęsty, niewielka ilość syropu była na parapecie i jak zastygła po ok dwóch godzinach skrobała skrobaczka, dlaczego taki jest gęsty? Co za przyczyną, proszę o pomoc, z góry dziękuję
@pawebatyra1819 Жыл бұрын
Raz nalewkę z pędów sosny próbowałe i była niezwykle rozgrzewająca. Aż się zdziwiłem.
@dowrony7 ай бұрын
Ja zbieram je trochę później kiedy są większe i mają w sobie mnóstwo soku.
@ukaszkos9563 Жыл бұрын
Ale tego Cisa trzebaby zjeść bardzo dużo, żeby było to aż tak niebezpieczne. Można się co najwyżej zatruć
@ukaszrajek4571 Жыл бұрын
Człowieku doucz się i nie wprowadzaj ludzi w błąd ! Cis jest cholernie trujący. Szczególnie igły w zimie mają największe stężenie trucizny. Czas od zażycia dawki trucizny do zgonu to max 5 godzin. Chcesz to jedz ale nie wypisuj swoich mądrości w internecie !
@lexistenceestailleurs7 ай бұрын
😍😍😍
@annasowinska8384 Жыл бұрын
A jaki pyszny i aromatyczny syrop
@Bemx2k Жыл бұрын
Mam dookoła działki ,czas je przyciąć co by sosny zagęścić
@kikanos2 Жыл бұрын
ja sosny na podworku mam male i geste i co roku skracam zeby ladne byly. a syropu nie robilem nigdy
@jurafest1000 Жыл бұрын
Sosnowy syrop własnej roboty ukoił kaszel covidowy a nic nie pomagało!
@Venom-gs4nz Жыл бұрын
ale zarazy nie przepedzil ;)
@ajki9214 Жыл бұрын
😂😂😂
@szymonszelest9809 Жыл бұрын
Takie akurat zbieramy
@marcinmarcin6050 Жыл бұрын
A czy syrop z mixu męskich kwiatostanów i pędów też wyjdzie?
@kasiakasia3260 Жыл бұрын
Oj 10 ta jestem😂
@tabletsamsung3606 Жыл бұрын
Konwalia jest pod ochroną. Powinien być mandat!
@dexxterek Жыл бұрын
Pyłek sosnowy jak zbierać?
@MuchoMorek696 Жыл бұрын
Igły, szyszki i pędy sosny są trochę lepkie od żywicy i ... pewnie sporo syfu się do nich przykleja, szczególnie chodzi mi o "opryski z góry". Czy warto zbierać to i karmić się chemią i wszelkimi dodatkami z nieba rozsianymi przez samoloty ?
@OskarGor Жыл бұрын
Mega syrop
@Lechoslowianin Жыл бұрын
- syrop Pini
@zbyszek9202 Жыл бұрын
smacznie tak sobie pożuć młode pędy
@artursyndatis1390 Жыл бұрын
A co na to leśniczy na zbieranie tych pędów sosnowych? Czy jest to legalne?
@danielxc717 Жыл бұрын
Lesniczego należy mieć w dupie i zbierać pędy z głową.