Witam, swoją podłogę będzie Pan kleił czy będzie pływająca? Jakie kleje są stosowane do łączenia warstw, jaka jest szkodliwość kleju do łączenia desek z podłożem, czy pod wpływem ogrzewania nic się nie wydziela? Ciągle się waham między winylami a podłogą dębową. Pozdrawiam
@Robinwood222 ай бұрын
Ja planuję podłogę pływającą, koniecznie na podkładzie krzemionkowym zamiast piankowego bo ma lepszą przewodność cieplną i jest cichszy. Dodatkowym powodem pływającej jest właśnie mój brak zaufania do klejów ale przyznam, że ich tematu nie zgłębiałem szczególnie... Być może są jakieś ekologiczne i hipoalergiczne, trzeba poszukać. Pozdrowienia!
@janzydziak54972 ай бұрын
Ciekawy temat👍drewno to drewno
@Robinwood222 ай бұрын
Dzięki Jan! Tak właśnie - co naturalne, to naturalne... :)
@WisunseАй бұрын
Co myślisz o desce trójwarstwowej w kuchnii? (salon z kuchnią i chce zeby podłoga była jednakowa) Myślisz że może być problem z wycieraniem się/utrzymaniem jej? Jeśli tak to najlepiej olejowana?
@Robinwood22Ай бұрын
Wiesz, nie będę tu obiektywny, bo ja mam już w swojej głowie rustykalne płytki z ciętej cegły na kuchennej podłodze... :) Niemniej uważam, że to nie będzie najtrwalsze rozwiązanie. Kuchenna podłoga znacznie szybciej miejscowo będzie się niszczyła i trudno będzie usunąć lub zamaskować skutecznie ślady. Tłuszcz, jakieś wylane soki, wino czy kawa sprawią z czasem, że plam będzie więcej niż na tej samej posadzce niż np w jadalni czy salonie i to nie będzie dobrze wyglądało, jak sądzę. W ogóle uważam, że drewniana jakakolwiek podłoga w kuchni nie jest trwałym rozwiązaniem.
@piterbluepl32792 ай бұрын
Chętnie bym u siebie zrobił te ostatnie ale ciężko zgrać poziomy do innych pomieszczeń na tym samym piętrze.
@Robinwood222 ай бұрын
No to jest zawsze wyzwanie... Są listwy np. aluminiowe łączące różne poziomy, można też podłożyć więcej warstw pod deski (jeśli byłyby zbyt nisko) ale to zawsze są półśrodki. Rozumiem dylemat :) Pozdrowienia!
@ghostanddiy2 ай бұрын
Uwielbiam filmy w których mogę się utwierdzić we własnych wyborach . Zwłaszcza kiedy przechodzę z pozycji nie trawię do opcji ma to sens 👍. A doszedłem do podobnych wniosków w sprawie podłóg co Ty. Natomiast co do żywic w drewnie się nigdy nie zgodzę w naszej europejskiej skali 😜. Jako osoba umiarkowanie, ale rozsądnie proekologiczna wolę żywicę w zamian za masę innych decyzji jak np unikanie drogich względem jakości, nie naprawialnych narzędzi, promowanie zakupów tandety, zmiany sprzętu AGD na +++++ blablabla kiedy stary działa itd., promowanie elektrycznych pseudo pojazdów, picie napojów z buteleczek 0,3 itd. To nie jest personalny zarzut a jedynie moje obserwacje świata. Osobiście czuję się usprawiedliwiony wylewając odrobinę żywicy do pięknego kawałka drewna na lata niż kupując narzędzie pewnej zielono-żółtej marki czy używając jednorazowej siatki w markecie.
@Robinwood222 ай бұрын
Cieszę się, że zgadzamy się w kwestii podłóg :) Co do pozostałych rzeczy - myślę, że we wszystkich dziedzinach życia masę dobra dla ekologii można zrobić stosując jedno polskie słowo - umiar. I jeśli zastosowałoby się je w skali kraju, to już będzie bardzo dobrze. :) Pozdrowienia!
@ghostanddiy2 ай бұрын
@@Robinwood22 Ostatnio wszedłem nareszcie w posiadanie drukarki 3D. To jest dopiero generator śmieci 😉. Ale oprócz początkowej zabawy, nauki raczej patrzę na taki sprzęt jako użyteczny przydaś do zrobienia samemu innych przydasi czy nawet czasem części zamiennych których już nie da się kupić . I całkowicie się zgadzam, umiar to świetne oręże razem z odrobiną rozsądku 👍
@homerecordsinc.26532 ай бұрын
Piękna jest sosna i nie jest jakaś mega droga. Chyba wybiorę deskę litą sosnową. Super materiał. Dziękuję 🙂🍀🌹
@Robinwood222 ай бұрын
Piękna, to prawda. Choć ja osobiście nie przepadam za tym pomarańczowym wybarwieniem jakiego nabiera z czasem na słońcu. Dzięki za dobre słowa! :)
@homerecordsinc.26532 ай бұрын
@@Robinwood22 No fakt to przebarwienie sosny faktycznie trochę psuje efekt. Czy można temu zapobiec specjalnymi lakierami albo jakoś pobielić deski sosnowe?
@Robinwood222 ай бұрын
@@homerecordsinc.2653 w jakimś sensie można. Podłogę można zaolejować olejem OSMO o nazwie "surowe drewno". Zawiera białe pigmenty, które trochę rozjaśniają drewno i pozwalają zachować możliwie naturalny kolor. Na niego warto położyć oczywiście warstwę oleju do podłóg. W wersji z lakierem też jest taka możliwość, trzeba poszukać na stronach producentów lakierów rozbielających. Powodzenia! :)
@homerecordsinc.26532 ай бұрын
@@Robinwood22 Dzięki 🙂
@Robinwood222 ай бұрын
@@homerecordsinc.2653 ✌
2 ай бұрын
Eee...nie tak szczegółowo :-) Pozdrowienia!
@Robinwood222 ай бұрын
Mnie merytoryka Twojego filmu o wilgotności drewna powaliła na kolana. I do dziś nie wstałem 😉 Pozdrowionka!
2 ай бұрын
@@Robinwood22 Ty to jesteś :-)
@anulkaa2 ай бұрын
Dlaczego deski warstwowe, są z różnych typów drewna? W końcu deskę można skleić z trzech warstw np. dębu, a jednak warstwy dolne to zazwyczaj "miękkie" drewno. Czy to kwestia ekonomiczna? Czy też wymagana przy ogrzewaniu?
@Robinwood222 ай бұрын
Z tego co czytałem ważne są oba podane przez Ciebie powody. Myślę, że drewno miękkie pod spodem t jednak głównie czynnik ekonomiczny, bo drewno, zwłaszcza twarde, bardzo ostatnio podrożało...
@annamocek19872 ай бұрын
Prócz tego, że drewno szlachetne jest o wiele droższe, warstwa środkowa i spodnia z miękkiego drewna stabilizuje, wzmacnia całość konstrukcji, a także jest bardziej elastyczna. Jest to ważne przy wahaniach temperatury i wilgotności. Produkcja takiej deski trójwarstwowej nie jest przypadkowa, wszystko jest bardzo dobrze przemyślane i technologicznie sprawdzone 💪
@Robinwood222 ай бұрын
@@annamocek1987 bardzo dziękuję za uzupełnienie informacji! Tak, to faktycznie ma sens!
@mpGrafik2 ай бұрын
Ja nie mogę, skoro cyklinowanie ma być co 20 lat. Bo dachówkę dobrałem pod kątem, że musi przetrwac minimum 100 lar, a najlepiej 150. 😁 A na serio, to wybrałem deskę z sosny syberyjskiej. Sosnę chciałem, ale syberyjską, bo praktycznie bez sęków. Nie bałem się o szpary, wypatrzenia itp., bo suszona próżniowo leżała potem w sztaplach z przekładkami przez 15 lat. Sosna jest bardzo przyjemna i nie jestem pedantem - jeśli powstanie jakies wgniecenia np. po upadku młotka, to nic się nie dzieje. Będzie co wspominać. Na razie po 10 latach widocznych śladów brak. Schody i parapety za to mam bukowe, bo chciałem twarde, nie ścierające się. Pod legary i na legary trzeba koniecznie dawać podkładki wygłuszające. Nie te taśmy z pianki silikonowej, bo efekt żaden, tylko najlepiej z niezbyt cienkiego korka. Pod zwłaszcza, jeśli są na belkach stropowych. A pomiędzy podłogą a sufitem porteru wtedy najlepiej ze 20cm welny z paroizolacją od dolu i wiatroizolacją od góry. Jeśli łazienka też ma deski, zanim powstanie od dolu sufit, trzeba zrobić od dołu izolację np. płynną folią, a od góry dogłębnie kilkakrotnie impregnować, a może nawet nasączyc np. pokostem i uszczelnić dobrze pomiędzy deskami (można kleić połączenie pióro-wpust) oraz pomiędzy podłogą a ścianą. Choc ja poszedłem na łatwiznę i w lazience dałem wykładzinę rekord zgrzewaną na rogach, wywiniętą na ściany. Łatwiejsze to w utrzymaniu czystosci od olejowanych desek.
@Robinwood222 ай бұрын
Dzięki, że dorzuciłeś trochę informacji z własnego doświadczenia. Tak, ja też nie mam poczucia, że cyklinować trzeba tak często, bo naturalne starzenie się drewna nie przeszkadza mi bardzo ( u siebie nie cyklinowałem parkietów a mają już 25 lat...) Co do drewna na podłodze w łazience, pozostanę sceptyczny... ;) Pozdrowienia!
@Mateusz_PRZYBYŁАй бұрын
Witaj , lubisz ciekawostki i fajne rzeczy zapraszam do SZPEROWNIA ANDRYCHÓW sklep ze starociami i różnymi ciekawymi przedmiotami
@Robinwood22Ай бұрын
Dziękuję za zaproszenie ale to ode mnie szmat drogi! :)