Cenny wykład. Wart suba i łapki+. Dziękuję i pozdrawiam.
@nkz19722 ай бұрын
Super. Bardzo ciekawy i niesłychanie inspirujący wykład.
@jerzywnorowski57323 ай бұрын
Dobrze poznawać historię ziemi i ludzi ją zamieszkujących !! Brawo Pan dr. Łukasz Łapiński !!!
@krzysztofjozwiak871014 күн бұрын
Świetny wykład. Dziękuję.
@magda76683 ай бұрын
Więcej takich wykładów! Dziękuję za ten!
@teresakobylinska5023 ай бұрын
W miejscowości Huszcza koło. Bialej Podlaskiej jest bardzo dużo Kobylinskich z wieloma przydomkami. Dużo wiedzy jest w ksiegach parafialnych w Huszczy. W.g.mojego teścia pochodzili z Mazowsza. Wszystko się zgadza pana praca bezcenna, slucham z wielkim zainteresowaniem. Serdecznie pozdrawiam. Kobylinska.
@mariapatrzek263022 күн бұрын
.
@FranzVideoPro3 ай бұрын
Wspaniały wykład. Dziękuję.
@ТомасЮркен3 ай бұрын
Serdecznie pozdrawiam z Grodno 🇵🇱♥️🇧🇾
@marcinwronski62472 ай бұрын
❤❤
@BeataWolk-yw5xo2 күн бұрын
Pozdrawiam Grodno , miło 😊❤
@Chotkos3 ай бұрын
Bardzo się cieszę, że trafiłem na ten film i ten kanał. Zwłaszcza, że pochodzę z okolic Makowa Mazowieckiego i sporo z tych nazwisk jak Kobylińscy czy Nienautowscy to moi koledzy z klasy lub nauczyciele ze szkoły :)
@WarnerBataillèRomanovMiddlton3 ай бұрын
Kobylinskich też mam w drzewie. Zrobiłam My héritage test genetyczny to moja rodzina to nie polska i nikt.... Wesoło jest człowiek i bourbon i Stuart. I kilka osób na stołkach w drzewie. Dobrze robi emigracja
@krzysztofkrasuski62943 ай бұрын
Witam. Genealogia Rodów Południowego Podlasia pozdrawia i zaprasza.
@elzbietakrasuska70393 ай бұрын
Pozdrawiam :-)
@PoetawDrodze3 ай бұрын
Dziękuję za ciekawy wykład.
@patryvjamarek14443 ай бұрын
Dziękuję za ciekawy wykład
@annamatuskiewicz5333 ай бұрын
Szacunek
@wiecoslaw42293 ай бұрын
Witam! Uderz w podlaski stół a się szlachta odezwie 😂 Zdrowi bądźcie ziomkowie! Siekierko herbu Oksza (?) z Ciechanowca 😀
@Piotr-n8s3 ай бұрын
Wow! Kopara opada! Najlepszy wykład na ten temat! Gratuluję!
@robertab9293 ай бұрын
Dobry wykład, ale pan genaolog za bardzo upraszcza mówić o pochodzeniu. Mówi wyłącznie o chr. Y, nic o autosomach. A przecież większość naszych genów znajduje się w chromosomach autosomalnych. Haplogrupa Y mówi wyłącznie pochodzeniu w linii po mieczu, nic o całej reszcie genów i reszcie pochodzenia.
@kresybliskie98883 ай бұрын
@@robertab929 Pan Łapiński mówi o szlachcie, a więc podstawą w badaniu rodów szlacheckich musi być chromosom Y, ze względów oczywistych. Nazwiska rodowe szlacheckie także dziedziczone były / są w linii ojcowskiej, tak jak i Y-grek. Autosomy itd nie mają w takim znaczeniu większego znaczenia.
@robertab9293 ай бұрын
@@kresybliskie9888 Nazwisko rodowe i herb na podstawie haplogrup Y. Pochodzenie na podstawie wszystkich chromosomów. Z drugiej strony w jednym z wykładów mówił, że Skłodowska to Bałtka. Na podstawie herbu. Tutaj przegiął na całego. Pochodzenie etniczne można ocenić wykorzystując autosomy.
@kresybliskie98883 ай бұрын
@@robertab929 Badania autosomalne nie wnoszą de facto nic jeśli chodzi o genealogię szlachecką. Zarówno nazwisko jak i chromosom Y dziedziczy się w linii ojcowskiej, tu nic nie da ani badanie mtDNA ani autosomy. Co niby daje badanie autosomów w przypadku badania genealogii szlacheckiej ? Pochodzenie etniczne na podstawie autosomów ? Nie. Co najwyżej można mówić o pokrewieństwie/podobieństwie genetycznym do jakiejś populacji. Etniczność z autosomów póki co to zabawka firm wykonujących komercyjne badania genetyczne. Np z autosomów według wskazań etniczności wielu Polakom wychodzi ileś tam procent "bałkańczyka". Tymczasem jest to echo nie bałkańskiego pochodzenia takiego Polaka/Polki, tylko wychodzi tutaj kwestia pochodzenia części mieszkańców Bałkanów od Słowian, którzy na południe wyemigrowali m.inn z terenów obecnej Polski, a więc są spokrewnieni z populacją polską. Zbyt wiele w interpretowaniu etniczności z autosomów jest umowności i ciągle jeszcze zbyt niewiele osób z całej populacji choćby europejskiej zostało przebadanych aby autosomy mogły być w pełni wiarygodnym źródłem do wyciągania wniosków odnośnie pochodzenia.
@robertab9293 ай бұрын
@@kresybliskie9888 Badania autosomalne są dopiero we wczesnej fazie. Firmy je przeprowadzające często podają dziwne wnioski, tak jak to opisałeś. Ale z czasem rozdzielczość takich badań jeszcze się zwiększy. Podejrzewam, że te firmy przeprowadzają jedynie genotypowanie z dla ok. 100 tys. SNP (może mniej) i nie jest to pełny zakres polimorfizmów DNA (ewentualnie przeprowadzają sekwencjonowanie DNA, ale analizują jedynie znane polimorfizmy). Aby było możliwe dokładniejsze wskazywanie pochodzenia potrzebne jest poznanie LOKALNEGO zróżnicowania genetycznego (na podstawie przestrzennej lokalizacji bardzo rzadkich SNP powstałych w różnym czasie, np. 5000, 2000, 1000, 500 lat temu, itd). Do tego potrzebne jest zbadanie obecnej ludności wiejskiej z różnych okolic, żyjących teraz i w przeszłości oraz... dużo szybszych komputerów. Uzyskanie sekwencji DNA kopalnego może być skomplikowane, ale nie niemożliwe, tym bardziej, że bada się próbki od neandertalczyków, czy denisowian. Badania autosomalne stają się coraz lepszą metodą badawczą. Już teraz wskazują Polakom z Mazowsza, czy z ziemi chełmińskiej duży udział pochodzącej genetycznej od Bałtów. Z badaniami próbek europejskich jest jeszcze inny aspekt. Wszystkie populacje w Europie pochodzą od kilku populacji: różnych grup ludności zbieracko-łowieckiej (północna Europa, zachodnia Europa), rolników z Anatolii, czy też indoeuropejskich przybyszy ze stepów nadkaspijskich. Wyniki badań genomowych powinny również zawierać te informacje o naszym genomie. Zastanawiam się, czy ta ludność bałkańska w wyniku nie odpowiada społeczności rolników. Zobacz: Ancient human genomes suggest three ancestral populations for present-day Europeans, w szczególności fig. 1A i 1B.
@defendfreedom13903 ай бұрын
Dobra robota!
@aleksandrakasperek54253 ай бұрын
Bardzo dziekuje
@InstaCatz3 ай бұрын
Swietne!
@piotrjarmoowicz95423 ай бұрын
Bardzo ciekawy wykład. Interesująco podany. ,, Pożegnanie z Afryką" Oppenheimera świetnie z nim koresponduje. W jakim ośrodku warto zlecić badanie DNA Panie Doktorze? Powodzenia w badaniach (i pisaniu książki). Dziękuję.
@rafaapinski65693 ай бұрын
Może też jesteśmy kuzynami ,też mam nazwisko Łapiński,a mój dziadek pochodził z Łap ,gruba robota wykonana przez pana .
@autonomia.wieniawa2 ай бұрын
Moja babcia po kądzieli jest z domu Łapińska, okolice Raciąża
@sq5ebm3 ай бұрын
Dziękuje za ten wykład. Temat mnie mocno interesuje,gdyż jestem potomkiem Kossobudzkich, Karskich, Koziebrodzkich, Jeżewskich, Rzeszotarskich, Smosarskich, Rościszewskich, Ubyszów, Makomaskich, Brudnickich i innych rodów północnego Mazowsza.
@Takasytuacja0953 ай бұрын
Rzeszotarscy, Tymienieccy, Zambrzyccy..
@wiesawcelinski97563 ай бұрын
Witam i pozdrawiam serdecznie Rodaków
@krzysztofperzyna20193 ай бұрын
Dziekuje - Leszek Rodak
@engradd3 ай бұрын
Nowy material! Slucham (:
@jastrzab13643 ай бұрын
Dziękuję za wykład.Moja rodzina mieszka w zaścianku na północnej lubelszczyźnie,zastanawiałem się skąd u nas wiele typów urody kaukaskiej,czarne włosy oczy ciemna cera.Wyglada na to,że to że stepów z czasów Sarmackich
@rafalkduk3 ай бұрын
Ziemia Łukowska?
@annazann72363 ай бұрын
Cóż, zawsze mogę się posłużyć bratem... (jako dawcą dna oczywiście) ;) Nie tylko bardzo ciekawy materiał, ale też świetnie przedstawiony.
@picasso793 ай бұрын
WOW! Szczęka mi opadła :) Brawo!
@elzbietachojnowska56263 ай бұрын
Dziękuję za temat i materiał mój tata był herbu Łada, dokładnie ten obszar.
@andrzejcywindski6981Ай бұрын
A NIE herbu Lalija???
@AikoiEmil3 ай бұрын
Ciekawy material! Dziękuję
@renalilab13733 ай бұрын
Ciekawe ☝️😗 Mój dziadek Nałęcz - Mrozowski. Warto byłoby zająć się odtworzeniem "genealogicznego drzewa" . 🤔 Wiem z przekazu, że ze zubożałej szlachty. Chyba Mazowieckiej 🌿 W Iłży przed II wojną światową była w rynku Apteka, którego właścicielem był kuzyn dziadka o tymże nazwisku.
@V8____3 ай бұрын
Pochodzę od Rycerza Trojana ze Żmijewa i są to geny w 45% bałtyckie, 9% skandynawskie,7% celtyckie powiązane z jedną grupą etniczną Irlandczyków, Szkotów i Walijczyków. Od niego pochodzili Żmijewscy ze Żmijewa, ale przeniósł się pod Łomżę i przyjął nazwisko od ziemi, którą osiedlił, czyli tak powstało nowe nazwisko.
@izabelaszlachta77693 ай бұрын
Gdzie mozna zrobic tak dokladne badania genetyczne ,procentowo pytam bo tak dokladnie dane odnosnie siebie podajesz(?)
@V8____3 ай бұрын
@@izabelaszlachta7769 Badania zrobiłem zwykle, ale one są na tyle dokładne, że dostałem około 6000 danych ludzi z którymi mnie połàczyło. Są to informacje z której strony matki, czy ojca i które pokolenie w ilu procentach spokrewnienia. Robiłem to zagranicą, ale najbliższa osoba z którą się slontaktowałem była dokładnie z miasta skąd pochodzę. Reszta wiedzy jest ogólnodostępna na Wikipedii, ponieważ jest na podstawie dokumentów, które się zachowały.Takie ogólne badania DNA masz dostępne na MyHeritage.
@kai89tracid3 ай бұрын
Z kryształowej kuli @@izabelaszlachta7769
@StanDoliwa3 ай бұрын
@@izabelaszlachta7769w kuchni. Żona mu robiła😉
@Bolescic3 ай бұрын
W której firmie przeprowadził Pan te badania? Porównywał Pan wyniki z innymi Boleścicami?
@tomaszwojewodzki50813 ай бұрын
jestem z takiej drobnej szlachty , właśnie z tego obszaru, moje praprabaki choć szklachcianki, to na tyle ubogie, że pracowały w polu, ale za to w białych rękawiczkach i w kapeluszach aby się nie opalić :)
@betelgezaa3 ай бұрын
Pracowały w polu w białych rękawicach? Co ty bredzisz.
@pusiacupcia62053 ай бұрын
@@betelgezaano może nie białych, ale tozmawialem z ludźmi co to pamiętali
@tomaszwojewodzki50813 ай бұрын
@@betelgezaa tak ,ponieważ uboga szlachta za wszelką cenę starała się odróżnić od chłopów, opalenizna w tych czasach świadczyła o konieczności pracy w polu, stąd zakrywanie rąk i ramion, dziś jest podobnie - kredyciarze, którzy żyją ponad stan kupują drogie auta i drogie mieszkania/wczasy, aby za wszelką cenę przynależeć do elity, nic nowego pod słońcem, czego nie rozumiesz?
@frankb49203 ай бұрын
@@tomaszwojewodzki5081 Kiedy (będąc synem chłopa) jako asystent napisałem artykuł naukowy, to mój szef, syn przedwojennego dziedzica, dał ten tekst do sprawdzenia swojej siostrze, aktorce, ale nie znalazła ona w nim żadnego błędu, co mojego szefa zdumiało tak bardzo, że mi o tym powiedział.
@zbigniewgebura85953 ай бұрын
Kupili tytuł i udawali nie wiadomo kogo. Żałosne.
@marcinsekua63403 ай бұрын
Pan Lubicz-Łapiński - POZAMIATAŁ!
@naszgosi84523 ай бұрын
Pozdrawiamy
@ZbigniewLesniak-d6f3 ай бұрын
Drobna szlachta dla przypomnienia to szlachta'",chodaczkowa" tak potocznie o niej mowiono. Pozdrawiam
@BeataWolk-yw5xo2 күн бұрын
Kto tak mówił, sąsiedzi ?
@ewamacionga74753 ай бұрын
W I RP każda gmina miała co najmniej 2 wsie szlacheckie i różne przysiółki... Mickiewicz w "Panu Tadeuszu" opisuje zaścianek dobrzyński jako szlachtę mazowiecką,choć od 400-tu lat osiadłą na Litwie...
@marekspisak36473 ай бұрын
Jak dobrze, że ktoś to robi! Co by z nami było, bez takich "próżnych" opowieści?!
@piotrp.23733 ай бұрын
Nie ważne kim chciałoby się być - ważne kim się jest ....a chamstwa nie wyprostują żadne papiery 🤷♂️
@piotrgrzywnowicz6013 ай бұрын
Chamstwo papierów nie ma chyba że weźmiemy współczesnych magistrów 🙄
@piotrp.23733 ай бұрын
@@piotrgrzywnowicz601 Żaden herb i pieniądze nie zrobią z Chama szlachetnego człowieka 🤷♂️
@WłodzimierzZielińskivelGalińsk3 ай бұрын
@@piotrgrzywnowicz601 Szlachcic porządny nie obraża, nawet swoich chłopów!
@alicjadziedzic29533 ай бұрын
@@WłodzimierzZielińskivelGalińsk tak to prawda,szlachta i chłopi byli od siebie zależni. 🇵🇱
@JerzyZalewski-z3f3 ай бұрын
Trzeba pracować nad swoim charakterem kontrolować swoje instynkty😊
@cezarykuznar3402 ай бұрын
Prawda jest taka że to szlachta doprowadziła do rozbiorów! I nie ma się naprawdę czym chwalić. Co nowy król z wolnej elekcji to nowe przywileje i mniejsze podatki wymuszała szlachta. Efekt po 200 latach był taki że zaborcy sobie wjechali jak do siebie........wstyd
@aleksanderwassilew85483 ай бұрын
szkoda, że nie pokazywano ekranu podczas opowiadania - możnaby lepiej śledzić tok...
@robertab9293 ай бұрын
Niestety widoczność treści ekranu razem z wykładowcą była zerowa. Ale są na to rozwiązania: * można obniżyć ekspozycję w kamerze, * można ściemnić ekran, * można rozjaśnić światła w pomieszczeniu.
@kiniakinia1000Ай бұрын
"Wieś Kamieńskie założyli w końcu XV wieku Kamieńscy herbu Ślepowron rodem z Mazowsza. Pierwotnie wieś nazywała się Kamionka, dopiero w XVI wieku, przyjęła się nazwa, która funkcjonuje do dzisiaj. Z racji szlacheckiego charakteru osadnictwa, wraz z rozradzaniem się kolejnych przedstawicieli rodziny, powstawały nowe działy i nowe nazwy wsi. W ten sposób powstały Kamieńskie Ocioski (XVI w.), Kamieńskie Wiktory (XVI w.), Kamieńskie Jaski (XVI w.), Przysiółek - Pliszki pojawił się w końcu XVII wieku. W XVIII wieku doszły nowe wsie, jak Kamieńskie Rytelowizna, Kamieńskie Knyzki i Kamieńskie Podleśne. Kamieńscy jako szlachta również używali przydomków, aby odróżnić się od innych mieszkańców noszących to samo nazwisko." A Pan twierdzi, że Kamińscy(Kamieńscy)z gminy Poświętne mieli herb ROLA?
@akta19843 ай бұрын
Ciekawe, że żadna Łapanka nie zrobiła skoku w bok i dodała poza rodzinny Y ❤
@wiolettazasepa5447Ай бұрын
Właśnie takiego wykładu szukałam. Dziękuję ppieknie. Jak się można z Panem skontaktować? Będę wdzięczna. Pozdrawiam serdecznie
@elzbietaferenc53523 ай бұрын
Wysłuchałam Pana wykładu z zaciekawieniem mieszkam w Łapach ,a pochodzę z miejscowosci Sokoły mój ojciec zawsze mówił że pochodzimy z rodu szlacheckiego Gierłachowscy może jakieś namiary aby dowiedzieć się czegoś więcej o przodkach
@szukamprawdyАй бұрын
Mieliście w rodzinie Marię, wyszła za Klimowicza. Moi przodkowie pochodzą z Czajek. A u Gierłachowskich w Sokołach byłem raz, w latach 80-tych
@jodlownik143 ай бұрын
mnie staliniści wyp. z Rodzicami z Wrocławia w 51m, bo u Matki z domu Cwalińskiej dopatrzyli się niewłaściwego pochodzenia. To była drobna szlachta, często po powstaniu styczniowym biedniejsza od chłopów. Dziadek zresztą na pocz. XX w. wyemigrował do USA. Powrócił na pocz. 30-tych, ale osiadł pod Gnieznem. Za I komuny zamykany prewencyjnie /np. w 47mym/.
@tadeuszjakubowski64703 ай бұрын
dlaczego bezczelnie kłamiesz nie było żadnej tzw komuny tylko realny socjalizm nie powtarzaj żydowskiego kłamstwa poliniaku
@Hhhaha-pf5be3 ай бұрын
@@jodlownik14 to Breslau byl polski???
@jodlownik143 ай бұрын
@@Hhhaha-pf5be miasto kupieckie, niemieckojęzyczne, POrwane Polsce jeszcze w średniowieczu, w 51 bez niemiaszków raczej
@dorotamcginnis69973 ай бұрын
Nie ,był,,śląski,, - niczyj i tak go sobie brali ,kupowali ,wywalczali . Kto dał więcej ,kto miał silniejszą armię.
@alicjadziedzic29533 ай бұрын
Od rozbiorów niszczono szlachtę.I udało się niestety .
@lukas862573 ай бұрын
Moje nazwisko brzmi Zadański. Myślę ., że zostało przekształcone ppfczas zaborów i chodzi o umiejscowienie. Pd Mało Nas
@marcinkozowski16033 ай бұрын
A gdzie był ten wykład ?
@iwona62473 ай бұрын
Gdzie mogę zrobić te badania?
@joannakakolewska67483 ай бұрын
Ale publikować trzeba. Wcale nie ze względu na te piekielne tzw punkty idiotyzm niszczenia nauki w Polsce.
@jdjdjsjcnfksnsjfnsjdnsd28683 ай бұрын
Film był realizowany w Łomży?
@adammielcarek91752 ай бұрын
Znakomite i zaskakujące
@engradd3 ай бұрын
Placi sie tez w polskich archiwach niestety, np w Bstoku Pani zazyczyla sobie 50zl za pol godz, z zastrzezeniem, ze jej praca zajmie co najmniej 3 godz...
@margplsr31203 ай бұрын
to jeszze spoko
@engradd3 ай бұрын
@@margplsr3120 pare lat temu (:
@mateo505ikar3 ай бұрын
Czyli w temacie przeszczepow i transplantologi po za rodziną najlepiej opszeć sie na społeczności lokalnej...
@divadivalein12133 ай бұрын
opRZeć😊
@wodzimierzzima3599Ай бұрын
📚🍀
@josefinakjaer19583 ай бұрын
Rod mojego dziadka ze strony mamusi tez jest herbu Lubicz❤
@josefinakjaer19583 ай бұрын
zas rod z ojca strony herbu Szeliga
@josefinakjaer19583 ай бұрын
a babcia herbu Topor zd. domu Starzewska z Krynicy, parafia Suchozebry
@bandito97273 ай бұрын
odpowiadam szlachta mazowiecka i podlaska pochodzi z maszowsza i podlasia
@UnderTheBanner2 ай бұрын
Dziedzic Pruski - jaki pruski??? Polski dziedzic!!!!
@cmykalkacmykalka384022 күн бұрын
Nie w każdym przypadku
@UnderTheBanner22 күн бұрын
@@cmykalkacmykalka3840 a Ty na pewno wiesz o czym piszę?😁
@АнджейДубиковский3 ай бұрын
A co z Grodnem?
@zibip49303 ай бұрын
A co z tymi z pochodzeniem chłopskim z dziada pradziada
@robertab9293 ай бұрын
Bez obaw. Firmy badające całe genomy już tworzą drzewa genealogiczne klientów. Jeżeli wystarczająco dużo osób się przebada to to drzewo będzie dokładniejsze i sięgać więcej pokoleń wstecz. Po drugie, już teraz firmy są w stanie na podstawie genomu stwierdzić pochodzenie etniczne w %. Aż mnie dziwi, że doktorek o tym nie wspomniał. Boi się konkurencji, czy nie ma wiedzy?
@betelgezaa3 ай бұрын
Chłop z dziada pradziada to będzie absolutna elita i najrzadsza grupa ludzi. Chłop polski. Polacy to w absolutnie większości szlachta i cudzoziemcy w tym żydzi.
@WłodzimierzZielińskivelGalińsk3 ай бұрын
Na wieki będą z pierwiastkiem chłopskim.
@betelgezaa3 ай бұрын
@@WłodzimierzZielińskivelGalińsk pierwiastek chłopski to ma każdy. Przecież w Polsce Piastów byli tylko kmiecie czyli bogaci chłopi. Nie było arystokracji.
@WłodzimierzZielińskivelGalińsk3 ай бұрын
@@betelgezaa Właściwie masz rację, pożniej pasowano na rycerza + nadanie, no i mamy "ślachtę". Ps Zaczynaj zdanie z wielkiej.
@JozefŁapiński-c2s3 ай бұрын
Posiadam opracowane przez prelegenta wyniki badań mojego pochodzenia i moich przodków Obejmuje ona moje pochodzenie od 500 lat.takze prelegent dokonał badań genetycznych mojej rodziny uwaga: Naprawdę 500 lat
@zdzisawkroplewski83763 ай бұрын
Kroplewski vel Kurek z Dąbrowki nad Brdą. Wieś Męcikał. Od ok. 1580 roku.
@krzysztoftwyrz47023 ай бұрын
Czy taka możliwość wprowadzenia z napisami tekstowymi w tym filmie ?
@krzysztoftwyrz47022 ай бұрын
Dziękuję bardzo 🙂🙃
@mareksobkiewicz5512Ай бұрын
Zieńciuki. Niesamowita historia. Naprawde fascynujaca ta genetyka
@Lucky-ec8xo3 ай бұрын
Czy może Pan wskazać podobny projekt dla osób pochodzący ze Śląska Austryjackiego? Szczególnie uwzględniając fakt osadnictwa prowadzonego przez ród Habsburgów z teren Węgier i podnóża Alp?
@marius70983 ай бұрын
Kolor inny oznacza , ze prababka miala romans na boku.
@jacekbak24843 ай бұрын
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie. KDZ.
@gorskipotok25753 ай бұрын
Bardzo ciekawy wykład. Ciekawe, czy hinduscy braminowie, którzy z racji życia kastowego zachowali około 72% haplogrupy R1A (tak piszą) wyszli z Odrowiśla czy są potomkami innej grupy i kiedy i skąd dotarli do Indii? Czy można z większą precyzją związaną z datami ustalić, jak wędrowały poszczególne mutacje danych haplogrup? Teoretycznie, program komputerowy mógłby pokazywać to dosyć dokładnie. Moglibyśmy z dużą precyzją wskazać posiew np. Celtów, kiedy dotarli na nasze ziemie po raz pierwszy i jaki procentowy udział stanowili w danym okresie na danym terenie. Ciekawe, co wiemy o najstarszych Piastach? Skąd przyszli?
@Honorata-eo9sm2 ай бұрын
Ja też się nad tym wątkiem głęboko zastanawiam, gdy zagłębiam się w naszą historię. Skąd ta grupa R1A wśród Braminów, Hunzów, czy mumii z pustyni Takla Makan. Niewątpliwie pochodzenie pierwszych władców Polski jest największą historyczną zagadką naszych czasów, pamiętając o tym, że viking to uprawiany zawód i profesja ,a nie pochodzenie.
@David280997Ай бұрын
Co do Celtów, to, bodajże w XVI w. wielu młodych i biednych Szkotów przybywało do Rzeczypospolitej za chlebem. To nie żart.
@Honorata-eo9smАй бұрын
@@David280997 Jest w tym sens i logika, też mi to pachnie migracją za chlebem, współcześnie też obowiązującą, a jednocześnie ucieczką przed różnej maści kataklizmami naturalnymi/wulkany, powodzie, w tym błotne itp. Poszukiwanie nowych miejsc do życia, bo stare nie były już do życia.
@rdzennymazowszanin53643 ай бұрын
Jak zbadać swoje pochodzenie genetyczne? Gdzie się zgłosić, do kogo? Z tego co wiem to z dziada pradziada mieszkamy w powiecie Ostrów Mazowiecka ❤️🙋 ale nie wiem jak sprawdzić to dalej przed 1830 rokiem?
@sq5ebm3 ай бұрын
@@rdzennymazowszanin5364 ftdna,MyHeritage itp strony
@halinaapinska94183 ай бұрын
Nie raz nie warto za wiele wiedzieć, bo pochodzenie nie zawsze było chlubą dla potomnych. Różne tam byly grzechy i krzywdy innym zadane - pijaństwa, a zdrady, chłopki rodzące dzieci "panów", zabierane chłopstwu skrawki ziem za niewyrobione daniny i bieda ppddanych służących.
@piotrp39093 ай бұрын
Spróbuj w archiwach kościelnych. Kiedyś na stronach mormonów było multum skanów ksiąg parafialnych z polskich parafii. Mnie w 2007r udało sie przeglądając księgi kościelne na pewniaka doprowadzić drzewo genealogiczne do 1700roku i mniej pewne do przełomu XVI/XViiw U mnie to okolice Częstochowy tereny danego ksiestwa Siewierskie
@jkesil3 ай бұрын
@@halinaapinska9418to nie wychodzi w badaniach genetycznych, prosze pani
@sudoviaengineers56433 ай бұрын
Gdzie te badania genetyczne polecacie robić?
@mariuszczarnecki50652 ай бұрын
Sam siebie słyszę Sam siebie pytam Sam sobie odpowiem
@AZ14101Ай бұрын
wiadomo że Polacy to prusacy i dziękuję za wywód
@krystynabarakan32313 ай бұрын
Doskonaly wyklad.zawsze mnie ten temat interesowal jako conserwatora i historyka sztuki. Navert wiele lat temu znalazlam moje pochodzenie rodzinne ,herb Slepowron nadany po wobitwie pod Grunwaldem.Znalazlam wies Gawki z ktorej wywodza sie korzenie mojej rodziny ze strony ojca.Strona matki siega Mazowsze i Litwa. Fascynujace.Po wojnie to bylo niebezpieczne mowic o pochodzeniu bo nazwa "kulak" byla przyklejona.
@pinotnoir67983 ай бұрын
Prawda, dlatego też część ludzi z pochodzeniem wyjeżdżała na tzw. Ziemie odzyskane i za żadne skarby nie przyznawała się do ziemiaństwa.
@Zosia.B3 ай бұрын
Słuchałam wykładu do momentu, aż nie zobaczyłam mapy na której pan pokazywał tereny Słowian połabskich i zaczął mówić o Gotach, Germanach itd. Badania genetyczne przeprowadzone pod Dołężą ( teraz Tolenza-Niemcy) gdzie rozegrała się największa bitwa w starożytnej (1300 r.p.n.e) Europie, dowodzą że te tereny były zamieszkiwane przez Słowian. Niezależnie od badań, nazwy własne rzek, miast i inne rzeczy również o tym świadczą.
@Piotr-n8s3 ай бұрын
1300 pne nie było jeszcze Słowian. Germanów zresztą też jescze nie. Ani nawet Rzymian. To jest projekcja współczesnych podziałów etnicznych na czasy grubo przed ich powstaniem.
@Zosia.B3 ай бұрын
@@Piotr-n8s To o czym piszesz jest dawno obaloną bzdurą. Uczymy się w szkole, iż najstarsze cywilizacje, to sumeryjska, egipska, tymczasem w świecie nauki, odkryto już tysiące dowodów na obecność wysoko rozwiniętej cywilizacji, na terenach środkowego Dunaju w Europie..... istniejącej tysiąc lat przed cywilizacją sumeryjską czy egipską. W muzeach możemy odnaleźć setki artefaktów z tych terenów, które liczą nawet 8 tys lat. Dodatkowo ustalenie tak zwanego słowiańskiego genu pozwoliło wykazać, że w tej największej starożytnej bitwie, duża większość szkieletów ma taki gen. Już od dawna cała historia świata, a zwłaszcza Europy i Polski powinna być napisana od nowa. Powinno się zaprzestać uczenia niemieckiej propagandy historycznej, bo to właśnie próbuje się nam wtłoczyć w głowy miej więcej od 17-tego wieku. Nasi przodkowie z średniowiecza wiedzieli więcej o naszym starożytnym pochodzeniu i o tym, że nasze istnienie nie zaczynało się od Piastów.
@jado99093 ай бұрын
@@Zosia.B Słowianie maja znacznie starsza historie aniżeli Piastowie.
@Zosia.B3 ай бұрын
@@jado9909 No a o czym jest mój komentarz?
@maReK.OczOplAs3 ай бұрын
@@Zosia.Bteż mnie to ruszyło. Dokładnie tak jest jak piszesz. Nie mam czasu by rozwinąć temat ale jeszcze tu wrócę. Ja R1a1a*
@karolmilewski60013 ай бұрын
33:15 Milewski się kłania i dziękuję Panie doktorze za Pana pracę i badania 😉 Pozdrawiam serdecznie.
@kankabiba40233 ай бұрын
koś, kto chce się poczuć lepszym od innych, szuka wielkopańskich korzeni
@wojciechhalkiewicz52603 ай бұрын
Dziękuję za rzeczowy wykład, bardzo proszę o podanie adresu e-mail do Pana Doktora. Niskie ukłony W. Halkiewicz
@gosiaruthner8723 ай бұрын
Mój Kuzyn poświęcił 2 lata na utworzenie naszego drzewa aż do 12 wieku ! Obecnie mam w domu i cieszy moje oczy 😅 dziękuję za interesujący wykład! 🌷
@robertab9293 ай бұрын
Teraz można potwierdzić metodami genetycznymi. Po zawsze mogła zajść jakaś pomyłka w tworzeniu drzewa lub skok w bok u któregos przodka przodka :)
@lajosszeleszi-xl5tf3 ай бұрын
@@qazwsxgregor z Sosnowca
@RobertSmyka3 ай бұрын
@@qazwsxgregorKto? Kosciol. Chrzty. Sluby itp.
@kresybliskie98883 ай бұрын
Od/do XII wieku ??? Nie ma takich możliwości.
@kundeleczek13 ай бұрын
Nic o Lugiach i Wenedach?
@olgachwalczuk19793 ай бұрын
Czytam komentarze i jestem rozczarowana poziomem a raczej brakiem kultury. Jeden z grzechow głównych szlachty, pieniactwo ma się nadal calkiem dobrze.
@ViktorMagnus3 ай бұрын
34;35: a czy nie może być tak, że te osady już istniały przed tym zapisem w kronice?
@MarzenaNowak-d9i2 ай бұрын
Nikt nikomu pod kołdrę nie zaglądał.Przyjrzyjcie się twarzom ludzi Większąść z nich ma tłukowato plebejskie rysy twarzy a uważa się za potomków szlachty.Coś nie tak z tym szlachectwem.
@PiotrWawrzkiewicz-vl7jo2 ай бұрын
A co do szlachectwa ma wygląd. tłuku
@elzbietabelicka5563 ай бұрын
aktualnie ciekawi mnie historia Lechitów
@ewalupa36823 ай бұрын
...5lat wojny ...i nie dało się ukryć najważniejszych ksiąg...??😢
@autonomia.wieniawa2 ай бұрын
Moja babcia po kądzieli była z domu Łapińska skoligacona z Czaplickimi, mama de domo Matuszewska h.Topór. wszyscy właśnie z mazowsza, okolice Raciąża, Ciechanów i Giżyn. Mieli jakieś grunty ale po rozkułaczeniu dziadek i obecnie kuzynka zostali .. sołtysem 😂😂😂
@NeilaB-d1i18 күн бұрын
Po chłopie z którym nie jestem mam inne nazwisko ale rodowe mam Czerwińska od Lubiczów najstarszego rodu .
@mariuszmichaek55863 ай бұрын
4 procent ludności Rzeczpospolitej to była szlachta. Z tego połowa to tzw. gołota, która w istocie nie posiadała ziemi. Tym samym szlachta, którą rozumiemy dzisiaj jako szlachtę to ok. 2 procent ludności czyli ok. 20 do 30 tys., zakładając, że na terenach Rzeczpospolitej żyło ok. 10 mln. ludności. Jesteśmy w znakomitej większości potomkami chłopów i ewentualnie gołoty.
@Agata-si3jl3 ай бұрын
A ja słyszałam ,że to było 20 procent szlachty.Podobnie na Węgrzech.
@mariuszmichaek55863 ай бұрын
@@Agata-si3jl wszystkie źródła są zgodne. To było realnie ok. 5 do 6 procent, z czego dużą część to tzw. gołota czyli bez ziemi, a jedynie z tytułami. Nigdzie w Europie nie było 20 procent szlachty. Wikipedia podaję, że w krajach Zachodnich to było ok. 2 procent.
@teresawright73893 ай бұрын
Mylisz sie -- -- 10 procent narodu to byla szlachta, --- ktora, w XX wieku zostala zaszlachtowana przez niemcow I sowietow -- czyli odwiecznych wrogow Polakow !!!
@mariuszmichaek55863 ай бұрын
@@teresawright7389 1. Żadne wiarygodne źródła nie wskazują na 10 procent, 2. W okresie końca XIX i do II Wojny światowej mówimy o ziemiaństwie, a nie szlachcie, a to nie to samo, bo ziemianami byli też mieszc,anie czy chłopi, posiadający ok. 50 ha ziemi, 3. Sowieci i Niemcy mordowali przede wszystkim elity, tj. inteligencję i ziemian, gdyż największe rody szlacheckie układały się z Niemcami, a przed Sowietami zdążyli uciec, 4. Szlachta do połowy XIX wieku uważała, że naród to tylko oni. Polecam czytać źródła, a nie rzucać niczym nie poparte tezy.
@AnetaBiernasiewicz3 ай бұрын
10 % jak już
@teresa35963 ай бұрын
A we franci ilez zostalo szlachty pl
@sinuhe01713 ай бұрын
Aże Jegomościom szlachcie naganię: pewnie-ście Ojczyzny sromotnie nie zdradzili, ale, czyście jej na terminy najsroższe nie wystswili hę ?
@TomaszMarkusz3 ай бұрын
Mówiąc szczerze spokrewnienie szlachty w XV wieku na Mazowszu czy nawet jego części mało mnie interesuje, czy to raczej ciekawostka, to, że mamy dowody na spokrewnienie jakiejś Polskiej szlachty ich linii 3000 lat temu jest dużo ciekawsze, co dziwne to autora raczej nie interesuje, ciekawe by było jak spokrewniona jest ta szlachta z szlachtą z innych części kraju i kiedy by w czasie rozdzieliły się te linie, w końcu skoro 50%-60% mężczyzn w Polsce ma to R1a1 itd. i to R1a1 jest typowe dla szlachty, to czy w końcu nie jesteśmy bardziej potomkami takiej szlachty niż chłopów.
@robertab9293 ай бұрын
Haplogrupy Y to nie wszystko. Jest jeszcze, a przede wszystkim, zmienność genetyczna związana z innymi chromosomami. Chromosom Y ma zaledwie 62 Mb (milionów par zasad). Co więcej Polak z Mazowsza, czy ziemi łęczycko-sieradzkiej ma przodków wśród znakomitej większości Polaków żyjących 1000 lat temu (choć od większości przodków nie mamy już DNA).
@pinotnoir67983 ай бұрын
Uwzględniając prawo pierwszej nocy to potomków szlachty może być dużo więcej 😂 wiem też o jednym z krewnych, że ożenił się ze służącą. Jeszcze około 1960 roku jeden taki z rodziny zaproszony na wesele szlachcianki z włościaninem był oburzony takim mezaliansem. 😂Śmieszne to wszystko😂Mój ojciec zawsze podkreślał, że poda każdemu człowiekowi rękę byleby był to człowiek uczciwy.
@janinasmakosz18463 ай бұрын
A Trzaskowski pochodzi od trzaśniętych
@JerzyZalewski-z3f3 ай бұрын
😂😂😂😂😂😂😂
@pinotnoir67983 ай бұрын
@janinasmakosz1846-a smakosz od obżartuchów? 😂
@wodzimierzys19862 ай бұрын
100% od Icków.
@FeydRauhta3 ай бұрын
hmm ciekaw jestem reakcji na publikacje nt :J1, J2, E
@wladekduranowski10763 ай бұрын
Odnoszę wrażenie że to zwykłe bicie piany- wiadome jest, że cała szlachta od Jafeta pochodzi i żadne badania nie są potrzebne. W wypadku szlachty mazowieckiej jest jednak wyjątek, bo z powodu "goręcej czy nawet płonącej granicy" z Litwinami,Prusami i Jaćwingami walczyć musiał każdy- bo o swoje walczył. Nic więc dziwnego, że najwaleczniejsi mogli liczyć na awans społeczny. A i tak nobilitacja do stanu szlacheckiego wymagało sprawdzenia kilku pokoleń w tył, czy aby żadnego nachodżcy czy innego żymianina nie było w rodzie. To był dość długi proces i skutkował otrzymaniem nazwiska i stosownego kawałka ziemi, żeby utrzymać i ciebie, i poczet, z którym idzie się na wojnę. No, a z wypadku śmieci rodzina też z czegoś żyć musiała. Natomiast nazwiska albo dopisywano do jakiegoś herbu- oczywiście za zgodą właścicieli- albo, w szczególnych wypadkach książę dawał herb własny.
@jodlownik143 ай бұрын
żymianie rzadko się wżeniali
@wladekduranowski10763 ай бұрын
@@jodlownik14 Do końca XVIII się nie zdarzył, ale pochodzenie " z prawego łoża" sprawdzano zawsze. Natomiast podziwiam Autora za cierpliwość. Dowiedziałem się, że szlachta północnego Mazowsza i Podlasia ma swoje korzenie w innych dzielnicach Korony, a od połowy XIV wieki również z Litwy, których przodkowie dostali nadziały ziemi na tych terenach. Do tej pory myślałem że nobilitowano za zasługi wojenne tamtejszych chłopów.
@czaplasiwa22203 ай бұрын
@@wladekduranowski1076 Ziemia Dobrzyńska, Chełmińska czy część Kujaw (Goplanie i ich mazowiecki charakter) były ściśle związane z Mazowszem w pewnych okresach, prawdopodobnie sięgał tam dialekt mazowiecki i osadnictwo podobnych ludzi, dużo zależy od okresu i miejsca. To nie jest tak, że ci rycerze przybyli z jakiegoś dzisiejszego Podkarpacia czy zachodniej Małopolski, kompletnie innych dzielnic. Oczywiście nie licząc Prusów uciekinierów herbu Prus.
@wladekduranowski10763 ай бұрын
@@czaplasiwa2220 Tak, ale w pierwszym wpisie ( bez bicia- przed wysłuchaniem wykładu) uważałem że tak duża ilość szlachty na północnym Mazowsza wzięła się stąd że stosowny książę nobilitował ludzi , którzy dobrze "stawali w boju". Okazuje się, że to są potomkowie stosunkowo małej grupy ludzi. I od razu powstaje następne pytanie- dlaczego tylko w tym rejonie tak się dzieje- przecież ten rejon Mazowsza historycznie (zarówno jeśli chodzi o wojny jak i epidemie) niewiele się różni od reszty Korony.
@czaplasiwa22203 ай бұрын
@@wladekduranowski1076 Region północnego Mazowsza był regionem granicznym (przez dość długi czas z poganami), potrzeba było rycerzy do zabezpieczenia granic. Potem te już wtedy liczne rodziny, które egzystowały w tym czasie na tym terenie zaczęły się powoli rozradzać do monstrualnych rozmiarów i dzielić między potomków tak naprawdę duże nadania książęce, niekiedy bardzo duże, aż do doprowadzenia się do stanu tak zwanej szlachty zagrodowej. Dla przykładu rodzina Romanów herbu Ślepowron wywodzi się od Warcisława, znaczącego urzędnika Konrada Mazowieckiego (marszałka dworu), tak więc i takie rodziny się zdarzały wśród tej drobnej szlachty. Mazowsze było przez długi czas oddzielnym księstwem, a po inkorporacji Mazurzy często określali swoją narodowość jako mazowiecką, Mazowsze (w tym te północne) to jedna z najbardziej odmiennych części dawnego RON, ale i wcześniej (Bunt Masława, długa niezależność).
@betapwtomaszbyjos3 ай бұрын
Jaki jest kontakt do Pana Lubicz-Łapiński?
@grzegorzdomysawski54133 ай бұрын
Wydawnictwo klinika języka polskiego
@inpostor9073 ай бұрын
Badania genealogiczne to ciekawostka w praktyce niewiele wnosząca. Liczą się różnice światopoglądowe, podziały polityczne, indoktrynacje ideologiami. Genetycznie niewiele się różnimy jako gatunek. Tym bardziej w środku Europy po licznych wojnach, najazdach, osiedleniach i przesiedleniach staliśmy się genetycznym miszmasz. Liczy się tożsamość kulturowa.
@pinotnoir67983 ай бұрын
👍🍀
@maciejklepczarek2233 ай бұрын
Owszem ale różne grupy etniczne są nośnikami i twórcami różnych kultur. Komuna nie wytworzyła kultury.
@inpostor9073 ай бұрын
@@maciejklepczarek223 Wiele procesów globalnych jak multi-kulti, zanikanie wielu języków, dominacja wspólnych wartości, superbohaterów, etc. powoduje unifikację więc kultury etniczne to niedługo folklor. Komuna też stworzyła model kultury - patologiczny , jego produktem jest homo sovieticus.
@zbigniewgebura85953 ай бұрын
Wszyscy ludzie są sobie równi. To że ktoś sobie wymyślił jaki tytuł. Że ktoś go kupił, nie ma żadnego znaczenia. Tytuły to tylko wymysł ludzi.
@tobelove18733 ай бұрын
Może być też odwrotnie, nie że przybyli z Iranu ponad morzem Kaspijskim, ale podczas handlu niewolnikami z czasów przedchrześcijańskich ludzie stąd byli wywożeni przez Chazarów do Imperium arabskiego i ten szlak równie dobrze może oznaczać tę historię, gdy to dna pozostawało po tej drodze jako ich sprzedaży. Kto wie.
@Maria-t2x7s3 ай бұрын
Bardzo logiczne.
@teresa35963 ай бұрын
Dlatego spotkalo ich to Co spotkalo i spotka
@ggnagognagoma24623 ай бұрын
Ilość ludności zabranej w jasyr liczy się na kilka milionów co dziwne nie zostawili w dzisiejszej populacji żadnych śladów. wytłumaczeniem może być przemilczany zwyczaj arabski od chwili sukcesu dżihadu. Eliminacji niemowląt o złych cechach: blond włosów i jasnych oczach
@robertab9293 ай бұрын
Kolebka Ludów indoeuropejskich to okolice Kazachstanu, 6-7 tys. lat temu. To jest jeden z prawdopodobnych czynników. Co więcej grupa irańska języków (włącznie z sarmackim) wywodzi się od prairańskiego, który mógł mieć wspólnego przodka z prabaltosłowiańskim. Poza tym Sarmaci mieszkali blisko Baltosłowian.
@darialaskowska2 ай бұрын
@@robertab929zadziwiajace ile wspolnych slow mamy z jezykiem farsi. Np cos tak podstawowego jak liczebniki!
@irenak8453 ай бұрын
Mam potwierdzone szlacheckie pochodzenie Mogę osiąść na swoim ale na razie krewni zarządzają mazowiecką ziemią z zadowoleniem
@jerzyzajaczkowski85373 ай бұрын
Szlachta doprowadziła Rzeczpospolitą do upadku, mimo że miała jej bronić. Tym samym utraciła prawo do swojej tożsamości. Stała się poddanymi zaborców, a przestała być polską szlachtą, co zostało prawem potwierdzone po odzyskaniu niepodległości.
@ProKontra993 ай бұрын
@Jerzy Zajaczkowski w 1939 r w miastach witano wojska Hitlera flagami ze swastyką.
@JolandaZieziula3 ай бұрын
Bardzo ciekawe ...Straszne czasy ..by Tytuły rządziły ludźmi..Szlachta czy chłop,to człowiek, który cierpi tak samo ,któremu boli tak samo ...Krew ludzkich jest czerwona błękitnej nie uświadczysz...Czego ludzie nie uczynią by
@mariaszczerba44903 ай бұрын
A kim byli Ci ludzie przed XIV wiekiem? Ten wykład wywołał resentymenty niewielkiej liczbie ludzi.
@anatol61153 ай бұрын
Wprawdzie linia mego ojca pochodzi z krwi "błękitnej" wolę myśleć, że mam we krwi więcej z plebejstwa mojej mamy.Sledząc historię można po przodkach męskich spodziewać się wielu niegodziwości 😊 Pozdrawiam
@robertab9293 ай бұрын
Istotnie pan Lubicz-Łapiński "zapomina" o dużej części naszego DNA, która nie pochodzi od naszych męskich przodków i to jeszcze tych w czystej linii po mieczu.
@Lucky-ec8xo3 ай бұрын
OMG gdzie czym cię strugali ?
@WłodzimierzZielińskivelGalińsk3 ай бұрын
Jestem po mieczu dwojga nazwisk, spod Junoszy - dumy i honoru NIKT nam nie zabierze (majątek, po '45 komuniści ukradli)!!!