jako klucza powinieneś użyć tranzystora typu PNP lub P-MOSFET. Ewentulanie N-MOSFET z odpowiednim driverem. Dlaczego? Bo zrobiłeś wtórnik emiterowy i nawet przy cały czas włączonym tranzystorze masz będziesz miał około 4,4-4,3V.
@jakisziemniak95510 жыл бұрын
Mądre spostrzeżenie. Inna sprawa, czy nie lepiej po prostu tranzystora npn do kluczowania używać po prostu w zakresie inwersyjnym?
@emilK86 Жыл бұрын
Najpierw powiedziałeś, że cewka podtrzymuje napięcie na stałym poziomie a potem za chwilę, że cewka potrafi gromadzić duże napięcie. Cewka nie podtrzymuje napięcia. A dioda teź do czegoś innego służy. ogólnie głupoty opowiadałeś te 8 lat temu. Najgorsze jak ktoś się nie zna i tłumaczy innym.
@maciejm10427 жыл бұрын
Hej Kolego, na pewno przydałyby się schematy tych układów.
@MrKubitron10 жыл бұрын
A kiedy Elektronika w rowerze ??
@Shadow_of_STLKR6 жыл бұрын
a co byś chciał? :P Ja od tygodnia mam zamontowany klakson pneumatyczny (taki jak w tirach tylko bez długiej trąbki), wcześniej miałem klakson od skutera zasilany z jednej bat do ładowania, ale nie byłem zadowolony z jego głośności :D W planie mam jeszcze podłączyć alarm na pilota który mam w rowerze, do klaksonu, żeby po paru sek alarmu załączał się klakson. (to tylko brzmi skomplikowanie, to prosty układzik)
@matid845310 жыл бұрын
tym układem jestem zainteresowany
@Shadow_of_STLKR6 жыл бұрын
Ja wczoraj wykonałem taką przetwornice, ale bez arduino i z automatyczną reg wypełnienia, wystarczy dodać komparator i kilka innych podstawowych elementów. Zabawa z Arduino jest pójściem na łatwiznę bo zamiast robić układ z gotowych elementów podpinamy do arduino i piszemy jak ma działać :P
@matid845310 жыл бұрын
jak i tak urzywam lm317
@Shadow_of_STLKR6 жыл бұрын
używam*
@Hubert1994410 жыл бұрын
po co układy. dobry program który bedzie sterował przebiegiem tak aby w końcowej fazie zawsze było 5V nie zależnie jakie obciążenie podłączymy :)
@rafatomczyk362210 жыл бұрын
Zanim następnym razem się wypowiesz, weź w łapki książkę i poczytaj. Może się dowiesz dlaczego w takich przetwornicach za stabilizacje napięcia wyjściowego odpowiadają odpowiednio zaprojektowane układy analogowe.
@michasochaczewski430210 жыл бұрын
Rafał Tomczyk a jak bym chciał prostą stabilizacje która wykorzystywała by jedno dodatkowe wejście na arduino? ja potrzebowałbym czegoś takiego, ale jestem zielony z pisaniem programów i nie wiem jak to napisać
@rafatomczyk362210 жыл бұрын
Michał Sochaczewski Zależy jak to ma wyglądać. Opisz co chcesz zrobić to pomyślimy bo z fusów nie umiem wróżyć ;)
@michasochaczewski430210 жыл бұрын
chciałbym sterować 3 wskaźnikami, (obrotomierz, wskaźnik ilości paliwa i temp. silnika) są to woltomierze analogowe 0-8V, w instalacji elektrycznej samochodu jest 24V teoretycznie, a po odpaleniu ok. 28V no i chciałbym chociaż jeden wskaźnik jak na tą chwilę zrobić (wskaźnik poziomu paliwa) od niego dostaje sygnał 0-5V, i chciałbym ten zakres przenieść na 0-8V z stabilizacją
@rafatomczyk362210 жыл бұрын
Zrób sobie prostego DAC'a na rejestrach przesuwnych i wzmacniaczu operacyjnym. Tu masz projekt: majsterkowo.pl/konwerter-r2r-czyli-napiecie-analogowe-z-arduino-na-3-pinach/ Musiałbyś go troszkę przerobić czyli zasilć op amp z 12V, zamiast wtórnika dać op-ampa w konfiguracji wzmacniacza razy 2 i tyle ;) Szkoda przetwornicy do takiego celu budować. tym bardziej że ty chcesz mieć napięcie stabilne a z takiej pseudo-przetwornicy na arduino stabilnego napięcia miał nie będziesz.