No i wreszcie ktoś dosadnie/obrazowo wytłumaczył mi te zależności trójkąta..i zrozumienie EV dlaczego tak samoistnie zmieniało mi się w ustawieniach. Jesteś Wielki!!!! Pozdrawiam
@PatrikHeliosz3 жыл бұрын
Tylko 180cm, nie taki wielki hehehe :) dzięki wielkie Bogdan! Cieszę się, że materiał się przydał! Pozdrawiam również :)
@QbaBzykuАй бұрын
Super lekcję. 👌🏻👊🏻
@MrGrechut903 жыл бұрын
Własnie wytłumaczyleś mój odwieczny problem z EV. Dzięki!
@PatrikHeliosz3 жыл бұрын
A proszę bardzo! :)))
@kphoto953 жыл бұрын
Swietny poradnik. Oczywiscie w niemal kazdej ksiazce o fotografii jest dodany tekst zeby nie trzymac sie sztywno parametrow i lamac reguly. W sumie na tym polega cala zabawa. Czekam na kolejne filmy
@PatrikHeliosz3 жыл бұрын
Dzięki wielkie :) dokładnie, nie ma co trzymać się sztywno żadnych reguł
@gitarosza3 жыл бұрын
Dzięki dzięki!!! Super poradniki. Świetnie się ogląda, spokojny wyważony montaż. Tak trzymać.
@PatrikHeliosz3 жыл бұрын
Bardzo mi miło! Dziękuję serdecznie! :D
@Caku0043 жыл бұрын
Bardzo dobry film, dla mnie 70% nowości. Teraz tylko na tyle opanować zagadnienie, aby korzystać bez zastanowienia i robić jeszcze lepsze zdjęcia . :) Pozdrawiam !!
@PatrikHeliosz3 жыл бұрын
Super! To powodzenia w tym życzę :) pozdrawiam!
@marcinkazior77143 жыл бұрын
Robisz super robotę. Pozdrawiam.
@PatrikHeliosz3 жыл бұрын
Bardzo dziękuję :)
@rastusia13 жыл бұрын
Oooo to to to właśnie :-) Zrozumiałam a teraz jeszcze raz obejrzę i sie zapamięta :-) ( mam nadzieję ;)) Dziękuję i pozdrawiam :-)
@PatrikHeliosz3 жыл бұрын
A to się mega cieszę :) pozdrawiam również!
@lunaberend90543 жыл бұрын
Super wyjaśnienie. Dziękuję.🙋😊
@BartoszKomar3 жыл бұрын
Świetnie wyjaśnione. Dzięki za to, co robisz :)
@PatrikHeliosz3 жыл бұрын
Dzięki wielkie :D Cieszę się, że się podoba :)
@duenonno70803 жыл бұрын
Superrros teraz wiem o co chodzi WIELKIE dzieki - kawał dobrej roboty 👍
@PatrikHeliosz3 жыл бұрын
Ciesze się, że się podobało :) dziękuję za komentarz 💪🏼
@tomaszkasendra88583 жыл бұрын
Materiał petarda !!!
@franki-em3 жыл бұрын
Ciekawie jak zawsze
@PatrikHeliosz3 жыл бұрын
Dzięki Maciek! :)
@ajnsztajn3 жыл бұрын
A ja używam nastaw o skoku 0,5EV. Mniej kręcenia, a w postprodukcji i tak w 99,9% rusza sie delikatnie suwak od EV. Po drugie nie prosciej było wyjaśnić, że skoro pokrętłem nastaw np schodzimy z czasem o dwa ząbki (-0,7ev) to musimy tak samo zrekompensować przysłoną lub ISO o dwa ząbki. Lubie twoje filmy bo robisz kawał roboty ale czasem odnosze wrazenie, że tłumaczysz wszystko zbyt na "poziomie atomowym", a brakuje mi takiego prostego przełożenia.
@PatrikHeliosz3 жыл бұрын
Dzięki. Może masz rację. W tych filmikach z serii podstawy fotografii starałem się rozłożyć tego typu kwestie na czynniki pierwsze i może się zagalopowałem :P ale dziękuję za cenną uwagę :)
@robert73wojciech2 жыл бұрын
Jak to leciało? Na ch.. mi matematyka w życiu? 😂 Fajny materiał. Kilka razy chyba nawet powiedziałeś przesłona 😎
@PatrikHeliosz2 жыл бұрын
Bo można to zamiennie używać, oba określenia są prawidłowe :)
@alicjasternal78597 ай бұрын
Cześć mam pytanie dlaczego w 8.46 mówisz o zamknięciu przesłony jeśli otwierasz ją? Pozdrawiam
@marylacichon9992 Жыл бұрын
Od początku działasz na sony? Kurcze, mam całą baterię canona i z uwagi na problemy z kręgosłupem, coraz gorzej to znoszę.... Zastanawiam się nad zmianą, jednak bezlusterkowce canona są zbyt kosztowne dla mnie.
@kacperzuawski1083 жыл бұрын
Cześć mam pytanie, może nie dokładnie nawiązujące do tematu filmiku, a ogólnie do fotografii. Od jakiegoś czasu zastanawiam się, czy warto kupić aparat (jednak moje fundusze nie są za duże jest to zakres około 2000zł). Czy zostać przy telefonie (iphone 7) bo słyszałem, że aparaty w tej cenie robią właśnie podobne zdjęcia jakościowo do teraźniejszych smartfonów.
@PatrikHeliosz3 жыл бұрын
bardzo dobre pytanie, na które odpowiem tak: Jeśli chcesz traktować fotografię jako hobby, w którym będziesz się rozwijał i odkrywał nowe zależności, możliwości i chciał od podszewki zrozumieć jak co działa, to zainwestuj w aparat. Telefony wiele potrafią, ale nie zastępują aparatów (gdyby było na odwrót to by nikt już aparatów nie produkował - telefony są świetne bo mamy je zawsze przy sobie, ale ich używanie nie oddaje piękna tego hobby). Poszukaj jakiegoś używanego zestawu, za 2 tyś. idzie znaleźć fajne rzeczy, nie patrz na najnowsze modele bo nowsze zawsze są droższe. Obejrzyj mój filmik o wyborze aparatu (wydałem go kilka tyg. temu). Jeśli wybierzesz coś fajnego to możliwe, że będziesz musiał jeszcze chwilę dozbierać na aparat, ale moim zdaniem warto :)
@Mot1vationiskey3 жыл бұрын
7:55 Spadnie* lekka pomyleczka
@PatrikHeliosz3 жыл бұрын
Prawda! Dzięki za wychwycenie tego :)
@matemitmati19443 жыл бұрын
Jeszcze trochę b-rolli, ładnych widoczków, rozkręcenie community i może będziemy mieć polskiego McKinnona ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@PatrikHeliosz3 жыл бұрын
Hehehe, to McKinnon jest kanadyjskim Helioszem :PP
@matemitmati19443 жыл бұрын
@@PatrikHeliosz ps. zmiana ISO nie wpływa na ilość fotonów które padają na matrycę. Jedynie regulacja przysłony(lub zmiana szkła) ew. filtr ND ma na to wpływ. Możliwe, że przedstawiasz to tak dla uproszczenia/skrót myślowy :)
@PatrikHeliosz3 жыл бұрын
@@matemitmati1944 Masz rację. Chętnie tłumaczyłbym się, że to właśnie skrót myślowy, ale doskonale wiem, że ISO nie wpływa na ilość fotonów. Po prostu palnąłem głupi błąd. Dzięki za wychwycenie :)
@mkrzeminski893 жыл бұрын
Nieee, tylko nie to. To by była zmiana na gorsze.
@szymon52323 жыл бұрын
Patryk - pozwolę sobie z Tobą nie zgodzić... Według mnie wprowadzasz trochę widzów w błąd. ISO - to nie światłoczułość matrycy, ale wartość wzmocnienia sygnału. Światłoczułość to była w filmach analogowych :) W matrycy czegoś takiego po prostu nie ma. Czułość każdego pojedynczego elementu światłoczułego w matrycy jest wartością stałą i zależy od technologii wykonania matrycy oraz od wielkości powierzchni pojedynczego piksela. Pogorszenie zdjęcia wynika zawsze z mniejszej ilości dostarczonego światła (sygnału). Więc to nie wysokie ISO psuje zdjęcie, ale mała ilość światła, która dociera do matrycy. Głównym efektem podniesienia ISO jest zatem sztuczne zwiększenie ilości światła (wzmocnienie sygnału) łapanego przez matrycę aparatu - co powoduje zwiększenie jasności zdjęcia - gdy nie można dostarczyć większej ilości światła dzięki przysłonie lub czasowi migawki. Oznacza to też, że ilość światła padającego na matrycę zależy wyłącznie od przysłony i czasu migawki. Nawet w Wikipedii jest o tym napisane: pl.wikipedia.org/wiki/Szumy_(fotografia_cyfrowa) "Gdy ilość nośników wygenerowanych przez światło znacznie przeważa, szum nie jest widoczny. Gdy światła jest mało zwiększa się wzmocnienie sygnału z matrycy, przez co oprócz zapewnienia właściwej jasności obrazu, wzmacnia się sygnał związany z szumem, zwiększając jego udział w uzyskanym obrazie."
@PatrikHeliosz3 жыл бұрын
Szymon masz rację. Użyłem skrótu myślowego, który faktycznie wprowadza w błąd. Dopisałem pod filmikiem korektę do tego bo nie jesteś pierwszą osobą, która o tym w tym filmiku wspomina. Dziękuję za czujność :)
@ryszardorowski74093 жыл бұрын
Patryku dzięki że łopatom nakładasz do łba tu troszke , tam troszkę może cos zostanie pod sufitem dobry odcinek .
@PatrikHeliosz3 жыл бұрын
Cieszę się, że tak uważasz :D dzięki!
@luqasz923 жыл бұрын
Hmm troszkę nie kumam wykresu z przysłoną i ISO. Najpierw mówisz, że przeskakujemy z ISO 800 na 1600 i mówisz, że "domykamy" bądź "zamykamy" przysłonę a tam na wykresie pokazujesz odwrotnie, że otwierasz bo masz z f 2.5 na f 1.8. Myślałem, że skoro podbijamy ISO to f musi być większe? żeby skompensować ekspozycję, mówisz, że podbijamy ISO i otwieramy przysłonę więc uzyskujemy jeszcze bardziej prześwietlone zdjęcie? Dobrze rozumiem czy coś mylę?
@PatrikHeliosz3 жыл бұрын
Dobrze rozumiesz. Nie skupiałem się tutaj tak bardzo na wyliczeniach o ile na pokazaniu zależności. Jeśli coś tam wprowadziło w błąd to sorry, ale ważne, że dobrze to rozumiesz :D
@luqasz923 жыл бұрын
@@PatrikHeliosz Niee spokojnie, nie czepiam się :) rozumiem o co Tobie chodzi ;)
@PatrikHeliosz3 жыл бұрын
@@luqasz92 Ale faktycznie podczas edycji nie skupiałem się na słuchaniu i analizowaniu treści i takie głupie błędy się pojawiły. Dopisałem pod filmikiem sprostowanie błędów w filmiku, także dziękuję za wychwycenie :)
@paw3lek4792 жыл бұрын
Czyli EV to jest to samo co M.M. ( to co było w filmie z trybami pomiaru światła)??
@PatrikHeliosz2 жыл бұрын
Nie. MM to metering mode - czyli tryb pomiaru, a EV to Exposure Value, czyli miara światła
@paw3lek4792 жыл бұрын
@@PatrikHeliosz no tak ale na filmie (10:35) mówisz o EV, ale na ekranie aparatu zmienia się wartość przy M.M.
@PatrikHeliosz2 жыл бұрын
@@paw3lek479 zgadza się i jest to wprowadzające w błąd. Na aparacie Sony ta wartość ekspozycji jest wyświetlona obok napisu MM i należy to rozumieć jako odczyt EV. Jednak z definicji MM to metering mode czyli tryb pomiaru światła, a nie odczyt z tego pomiaru
@naczelnikmieczyslaw87322 жыл бұрын
ISO na sztywno.tryb M.zmieniasz sobie głębię ostrości i czas.po co kombinować.