"Wawel Biografia" - 🟥 tblr.pl/?bbbzYz 🟥 - moja książka, z której dowiecie się znacznie więcej o zagadkach i tajemnicach Wawelu. Jeśli odcinek Wam się podobał, to książka tym bardziej powinna przypaść do gustu :) Zobaczcie też inne odcinki z serii: Legenda o czakramie wawelskim 👉👉 kzbin.info/www/bejne/qH-5pqGfiL-BkKs Drugi pałac na Wawelu 👉👉 kzbin.info/www/bejne/eZPEiH6JYr-WeLs Zakazane pokoje Wawelu 👉👉 kzbin.info/www/bejne/n5SvYXuLq7d3mNk Co królowie trzymali w skarbcu na Wawelu 👉👉 kzbin.info/www/bejne/fma6qYOEYpuEiJI Smocza jama 👉👉 kzbin.info/www/bejne/eYu7Z4Kppqqfpdk Kurza Stopka/Kurza Noga 👉👉 kzbin.info/www/bejne/ZmHOgYhvbpt5pLM
@jaroslawsarnat16609 ай бұрын
Wciągający filmik. Trzeba nabyć tę książkę, jak i inne książki pana Janickiego. Warto!
@sukayna70269 ай бұрын
Jaki ten nasz Wawel piękny. 🥰 Musze go znów odwiedzić.
@jolantajasiak5019 ай бұрын
Bardzo bardzo ciekawe. Mieszkam od ok 45 lat w USA ostatnio byłam w Polsce w 2016 oczywiście zwiedzałam Wawel. Dowiedziałam się od Ciebie nowych b ciekawych wiadomości. Bardzo to dobrze opowiadasz. Czekam na dalsze 👍👍👍👍
@WielkaHistoria9 ай бұрын
Dziękuję :)
@AnnaSzilling9 ай бұрын
Dziękuję za tak interesujący wykład z historii dot. Wawelu. Na pewno wybiorę się znowu do pięknego Krakowa. I odwiedzę fascynujący Wawel.
@magorzataelzbieta64929 ай бұрын
Ach,te wawelskie klimaty! Widzę, że sporo się tutaj zmieniło od mojej tu bytności kilka lat temu 😊 Dziękuję za arcyciekawy materiał i śliczne ujęcie koteczki❤
@TadeuszKozak9 ай бұрын
Uff! Ledwo się uratowałem od tej tatarskiej piwnicy! ;) Ujęcie z nadzorującą Tosią pod koniec materiału jest bardzo właściwe! Dodaje splendoru całemu filmikowi!
@WielkaHistoria9 ай бұрын
Dodaje splendoru... aż do chwili, gdy się przeciąga i tylną łapą wyłącza komputer...
@agnieszka-orzeszka9 ай бұрын
Tosia urocza❤
@elerike9 ай бұрын
Uwielbiam biografię Wawelu, nigdzie nie znalazłam tylu informacji odnośnie jego historii. 😊
@pablonylos80229 ай бұрын
Kolejna ciekawa wycieczka. Dzięki za napisy pl.
@Aveka28129 ай бұрын
Świetnie przekazane. Dziękuję za wspaniały ciąg wykładów naszej pięknej historii.❤️
@mariawu18209 ай бұрын
Bardzo dziękuję za, jak zwykle ciekawy i wciągający odcinek❤ Pozdrawiam serdecznie ❤
@grazynab56639 ай бұрын
Jak pięknie opowiada Pan historię Wawelu. Mieszkam kilkaset kilometrów od królewskiego Krakowa, ale co rok wpadam żeby spędzić chociaż kilka dni w tym pięknym mieście. Jak będę w tym roku, kupię Pana książkę. Serdecznie Pana pozdrawiam.
@WielkaHistoria9 ай бұрын
Dziękuję za tak miłe słowa, pozdrawiam!
@nataliastasenko36299 ай бұрын
Uczę się języka polskiego pod okiem historyka. Dziękuję Panu. Сiekawe i przydatne.
@agnieszka-orzeszka9 ай бұрын
Fascynujący materiał.
@krystynarakowiecki25589 ай бұрын
Bardzo ciekawy film, koniecznie muszę zakupić Pana książki. Uwielbiam taka tematykę, a Tosia bardzo pasuje do ksiegozbioru.
@TomGuideKrakowPoland9 ай бұрын
DZIĘKI ZA MATERIAŁ
@robertjakubczak94379 ай бұрын
Sliczny kotek 😊
@jm99875 ай бұрын
Szanowny Panie Kamilu. Ksiazke Pana „pozarlam“. Przyjechalam poznac Wawel. Jestem pod wrazeniem i urokiem. Ale najbardziej lubie sluchac, jak Pan osobiscie przybliza i opowiada o historii Wawelu. Zycze dalszych sukcesow. Pozdrawiam z Kolonii.
@WielkaHistoria5 ай бұрын
Dziękuję za tak miłe słowa :).
@elemelem27755 ай бұрын
Zwracam się z petycją do Pana Kamila Janickiego o kolejne wydanie książki o Wawelu, ale koniecznie ze zdjęciami opisywanych obiektów.
@WielkaHistoria5 ай бұрын
To niestety była decyzja wydawcy. Zrobiłem co mogłem, by szata graficzna była jak najbogatsza - wydawnictwo chciało zrezygnować nawet z części tych kilkudziesięciu ilustracji i map, które są w książce.
@piotrsuchomski5 ай бұрын
Dziękuję Panu za cudowną opowieść o Sercu Polski
@Legendarium-PL5 ай бұрын
Bardzo ciekawy odcinek o naszym Wawelu
@jolantamam49834 ай бұрын
Wspaniały program.Ukłony dla twórcy❤
@iwonao24455 ай бұрын
Dziekuję za możliwość wysłuchania ciekawych i nieznanych informacji o zamku na Wawelu.Proszę o dalsze historie.
@pawelwidel5 ай бұрын
Wawel. Biografia. Przeczytałem i polecam. Dowiemy się nie tylko o Wawelu, ale o części historii Polski i losów naszych przodków.
@piotrskot26339 ай бұрын
Ciekawy filmik!
@iwonam.mateja84949 ай бұрын
Uwielbiam Pana filmiki ❤
@marialewandowska18099 ай бұрын
Pamiętam, w latach 65, 70 tych była piwnica ztrumnami już szkieletów zmarłych obsypane piaskiem, w jednej otwartej była młoda dziewczyna w koronkowym welonie na głowie, a w innym pomieszczeniu leżący 3 zakonnicy na ziemi w brązowych chabitach kapturach na głowie tzn szkielety, teraz tego nie ma
@ewaduchowska76345 ай бұрын
Bardzo interesująco pan opowiada.
2 ай бұрын
dziekuje. bardzo ciekawy vlog
@zabo5322 ай бұрын
Dziekuje bardzo
@historia-muzyki-klasycznej9 ай бұрын
Ciekawy jestem czy wiadomo kogo tam przetrzymywali w tych lochach? A sama seria oczywiście mega ciekawa. Tak samo zresztą jak Pana książki. Pozdrawiam serdecznie.
@WielkaHistoria9 ай бұрын
Nie wydaje mi się, by dało się to ustalić. Większość informacji na temat podziemi i ogółem funkcjonowania renesansowego Wawelu pochodzi z rachunków, jakie prowadzono w związku z budową i remontami pałacu. Na ile się orientuję dla żadnego z więzień wawelskich nie zachowały się dokumenty sądowe. A tych więzień było swoją drogą znacznie więcej, bo i w wieży złodziejskiej, i w sandomierskiej i czasowo w/przy Lubrance...
@Marcinmczczarny9 ай бұрын
Witam. Musze się pochwalić że kupiłem pana książkę "Cywilizacja Słowian" i jestem bardzo zadowolony. Pozdrawiam
@WielkaHistoria9 ай бұрын
Dziękuję, cieszę się że książka przypadła Panu do gustu :)
@Marzena-z7b4 ай бұрын
Děkujeme,,,,
@mikoajmiscicki37745 ай бұрын
Dziękuję za fascynujący materiał! Ciekaw jestem czy praktykowano wymiany jeńców z Tatarami i czy w ich wyniku jacyś Tatarzy ze wspomnieniami z mieszkania na Wawelu trafiali z powrotem na Krym i tam o tym opowiadali...
@WielkaHistoria5 ай бұрын
Obawiam się, że nie jestem w stanie odpowiedzieć. Ogółem sama obecność jeńców tatarskich akurat na Wawelu raczej nie jest wspominana w literaturze poza publikacjami ściśle o Wawelu. Ale zjawisko miało oczywiście szerszy charakter, z tym że niestety dyplomacja z Tatarami to zdecydowanie nie tematyka, na której bym się dobrze znal.
@jannowak97937 ай бұрын
Latem 1945 roku dwoch 11-letnich chlopcow dostalo sie do piwnic na Wawelu. Natrafili na wielka kadz pelna wina. Oczywiscie skosztowali. Cena byla jednak bardzo wysoka - zolnieze radzieccy bardzo dotkliwe ich pobili i wyrzucili na podworzec. Jednym z tych chlopcow byl moj maz. Pozdrawienia z Kolonii.
@26gosia9 ай бұрын
Więźniowie "nagryzmolili", jak Pan to określił, myśli które trzymały ich przy życiu, myśli, które były efektem ich skruchy. Według mnie przekaz przestrzegający i pouczający, niekoniecznie będący wynikiem majaczeń, czy szaleństwa .
@WielkaHistoria9 ай бұрын
Oczywiście mogło tak być. Choć warunki takiej niewoli niejednego człowieka doprowadziły do załamania psychicznego. Tylko sobie wyobraźmy miesiace spędzone w takiej ciasnocie, niemal po ciemku, bez ogrzewania, bez jakiegokolwiek zajęcia....
@AWredny9 ай бұрын
Porządny zamek musi mieć podziemia! Zamek bez podziemi jest do niczego.
@WielkaHistoria9 ай бұрын
Święte słowa ;-)
@sd54kk5 ай бұрын
W piwnicy Tatarskiej (?), do której wchodzi się po schodach z dziedzińca, było kiedyś obserwatorium sejsmologiczne PAN (obecnie znajduje się w Ojcowie), w którym miałem okazję być pod koniec lat 70-tych.
@WielkaHistoria5 ай бұрын
Nie słyszałem o tym nigdy, ciekawy szczegół! Zapytam jak będę na Wawelu w której to dokladnie piwnicy było :)
@sd54kk5 ай бұрын
@@WielkaHistoria Schodziło się po schodach, które są po lewej stronie po wyjściu z bramy na dziedziniec - czyli raczej nie Tatarska, ale sąsiednia, bliżej bramy.
@sd54kk5 ай бұрын
Nb. wspomniana przeze mnie wizyta w obserwatorium była związana z realizacją programu edukscyjnego dla TVP (red. Roman Kanciruk). Może w archiwum TVP zachowała się kopia nagrania.
@rafagorka11135 ай бұрын
15:50 min. Ciekawe kto pierwszy i gdzie wymyślił ten sposób na "lodówkę" z lodem w piwnicy. Dla porównania - podczas prób odbudowa Starego Miasta w Kostrzynie nad Odrą też znaleziono takie "lodówki" używane jeszcze do 1945 roku.
@janzgormysyny58309 ай бұрын
700tyś złotych to i tak mniej niż na kancelarię premiera 😊
@katogoria9 ай бұрын
A za PRLu, ile to naród wypił ustami partii.
@gregorduleba68349 ай бұрын
Cudny kot❤
@Piotr-ie9ns9 ай бұрын
Wawel powinien chociaż raz odwiedzić każdy Lechita. By pokłonić się historii i czerpać z niej.
@mrted18529 ай бұрын
Fajny koteczek.
@dziewczynaogrodnika4 ай бұрын
❤❤❤
@old_coyote_366 ай бұрын
Ja nie chcę do piwnicy! Panie ja nie chce! Podobało się, jak Boga kocham! Podobało się! Dwa lajki daję , co ja gadam, pięć dam!
@martaakh81059 ай бұрын
Wiadomo,tam mieszka smok
@Inclusus5 ай бұрын
Czytałem Pańską książkę z zapartym tchem. Fascynująca lektura. Nigdy wczesniej nie dowiedziałem się tylu rzeczy o Wawelu. Ale mam pytanie: czy wiadomo coś lub są jakies przypuszczenia, że mogą istnieć niższe poziomy piwnic? Budowla o takim znaczeniu i historii może mieć tylko jeden poziom piwnic?
@WielkaHistoria5 ай бұрын
Dziękuję, ciesze się że książka tak się spodobała! Co do braku głębszych piwnic - to przede wszystkim kwestia techniczna. Pałac stoi w większości bezpośrednio na skale, albo niewiele ponad nią, na cienkiej warstwie gleby. A kucie w skale w czasach przednowoczesnych było niezwykle kosztownym i czasochłonnym przedsięwzięciem. Dlatego jedyny naprawdę głęboki wyłom jako wykonano to studnia zamkowa. Próba pogłębienia reszty byłaby bardzo trudna. A także niebezpieczna dla gmachów pałacowych - bo część piwnic przejęto po zamku sredniowiecznym, wprowadzając w nich tylko niewielkie zmiany.
@marcinme34829 ай бұрын
Sub i zostaję na dłużej 👏😊
@aglomeracjekosmiczne37949 ай бұрын
A co z Czakramem Wawelskim?????
@wiktorsawianowski9516Ай бұрын
Czakram to lipa
@e-OT_KA9 ай бұрын
Tosia ❤😊
@martinospakolinos3534Ай бұрын
Takie filmiki da się oglądać natomiast wszystkie mądrości o Słowianach i inne polityczne lipa
@annaborowik92166 ай бұрын
Tosia - ozdoba programu!❤
@MarzenaJungiewicz9 ай бұрын
Za pomocą ręcznych narzedzi😂😂😂 dobre
@WielkaHistoria9 ай бұрын
A co, kosmici podrzucili wiertarki udarowe? :)
@aleksander66739 ай бұрын
dlatego nie wpuszczaja że ktoś tam siedzi :D
@WielkaHistoria9 ай бұрын
Jest taka możliwość, do właściwej komory tatarskiej wpuścić nie chcieli ;)....
@robertrogosz49909 ай бұрын
Tu mnie moje błędy sprowadziły....
@WielkaHistoria9 ай бұрын
A nie algorytm youtube'a? ;-)
@robertrogosz49909 ай бұрын
@@WielkaHistoria Ha ha! Z kronikarskiego obowiązku muszę się przyznać jak było tak naprawdę: najpierw algorytm , potem erudycja i wiedza autora, a na samym końcu subskrypcja ....
@pepik3215 ай бұрын
Piwo w zamku musiało być, bo było bardziej odporne na bakterie niż zwykła woda
@stanislev9 ай бұрын
Te puste przestrzenie na Wawelu, po niegdyś istniejących tam budowlach (dziś widoczne jedynie fundamenty) - powiniśmy zapełnić pięknymi, stylowymi budowlami z tamtej epoki, pełnych złotych kopuł, czerwonych dachów, strzelistych wieży. Jeden z budynków mógłby być symbolicznie przeznaczony na rezydencje przyszłych prezydentów Polski; o ile nie zdecydujemy mieć znowu monarchy (warunek: 100% polskiej krwi, blond włosy i niebieskie oczy - Dosyć brunetów i czarnogłowych sassanitów na polskim tronie)!!!
@panizamku3 ай бұрын
Ty tak serio? A ja myślałam, że to powinien być ktoś uczciwy i dobry, kto będzie umiał zarządzać. A tu się okazuje, że wystarczy konkurs piękności.
@LeszyBor9 ай бұрын
Wielka Historia to dobry przykład tego, że osoby które piszą świetne książki jednocześnie nie nadają się do tworzenia na KZbin. Jeśli Autor nie ma takiego polotu, by mówić bez czytania, to niech materiały będą czytane w 100% z offu. Te końcowe żarciki na zachętę mogłyby konkurować z żartami na wejście z Familiady. Kompletnie zbędne, nijak się mają do wartościowych treści, które je poprzedzają.
@pawelwidel5 ай бұрын
A mi odpowiadają żarty Pana Kamila , nie sa nachalne. Sposób prezentacji też dobry. No, wszystkim się nie dogodzi ;)
@hanias83529 ай бұрын
Mówią wieki...
@xarax79504 ай бұрын
na Wawelu mieli lodówke ciekawe
@MariuszChwedoruk7 ай бұрын
Wielka afera przez plasterek sera. Czy baba bogata czy biedna bycie teściową zobowiązuje.
@drhakim83659 ай бұрын
Co znajdowało się pod siedzibą polskich królów? Znajdowały się siedziby byłych prezydentów i ofiar katastrof lotniczych.
@WielkaHistoria9 ай бұрын
To pod katedrą, nie pod zamkiem :)
@christophmatusik-jq8gx3 ай бұрын
Najpierw musisz tam wejść , zapłacić 4- 5 godzin stać w kolejce , nie dziękuję bardzo! Są inne zabytki w Polsce , ładniejsze , większe …..itd.
@WielkaHistoria3 ай бұрын
wejście jest kosztowne, to prawda, ale nie wiem czemu miałoby się czekać? Bilety są do kupienia online, na określoną godzinę, nigdy nie miałem z tym problemu.
@sparkspl7 ай бұрын
te bujające na boki efekty podczas przechodzenia między ujęciami powodują u nie mdłości, na co to komu
@d.293524 күн бұрын
Dobra rada - nie oglądaj! 🙄
@kalasancjagzik-papiezanka20784 ай бұрын
I znów to maniakalne, ochlapujące "kluczowe" obecne także w książce chyba ze 100 razy obniżające styl wypowiedzi. Ludzie! Przestańcie "kluczować", "superować", "masakrować" i kaleczyć nasz język ojczysty! Czy nie lepiej użyć synonimów: "istotne", "ważne", "ważkie". Korpomowa przeniknęła niestety do większości wypowiedzi Polaków, czyniąc z nich bioautomaty czerpiące wzorce z mimikry reklamowej. Upadek stylu wypowiedzi pisemnych i ustnych jest faktem.
@bratniadusza-z3h4 ай бұрын
Język żyje,zmienia się. To nie łacina, której zasady są skamieniałością. Prosze wziąć pod uwagę, że dziś najczęściej używanym językiem jest angielski, stąd te wszystkie naleciałości. Język polski pozostałby niezmieniony gdyby nie łacina, rosyjski, czeski, niemiecki, francuski. Świat się skurczył i Anglia jest bliżej. Z wszelkimi zmianami, w tym że zmianami języka musimy sie pogodzić, czy nam się to podoba, czy nie.
@kalasancjagzik-papiezanka20783 ай бұрын
@@bratniadusza-z3h Nadal jednak obowiązują normy językowe, których nieprzestrzeganie jest niechlujstwem i przejawem braku ogłady i kultury. Poznać po mowie, co kto ma w głowie. Skoro nie szanujemy swojego języka, nie oczekujmy, że ktoś - zwłaszcza obcy - uszanuje nas. Rozumie to pokolenie, dla którego to rosyjski był obowiązkowy od podstawówki. Anglik czy Francuz nie pozwoli sobie na zaśmiecanie swojego języka ojczystego. U Polaków nadal pokutuje zasada "gówno w copce - byle łobce". Od zaśmiecania własnego języka już krok do zniewolenia mentalnego, a następnie politycznego, na co nie można się zgodzić, chyba, że jest się wydrążoną z własnej tożsamości korpowydmuszką i bioautomatem.
@bratniadusza-z3h3 ай бұрын
@@kalasancjagzik-papiezanka2078 Hmmm... idąc Pani tokiem rozumowania, powinniśmy używać języka staropolskiego... No nie, w nim było sporo wtrętow łacińskich, francuskich. A co z gwarą? Zniszczyć, zapomnieć, bo są naleciałości naszych sąsiadów? Czyli niech wrócą lata 50/ 60, kiedy wprowadzano w kraju jednolitość pod każdym względem. Obce wcale nie musi znaczyć złe. Już jesteśmy dla Europy pod niektórymi względami, skansenem. Jeszcze zakażmy używania zwrotów obcojęzycznych, a turyści zaczną przybywać do nas, by podziwiać zmarzlinę intelektualną . Bo proszę pamiętać, że wraz z rozwojem techniki, informatyki pojawiają się nowe określenia. Najpierw zrozumiałe dla poszczególnych zawodów, później dla szerszego grona.
@bratniadusza-z3h3 ай бұрын
@@kalasancjagzik-papiezanka2078 jeszcze jedno... znajomość języka rosyjskiego... Mój dziadek mówił tak: żeby zwalczyć wroga, trzeba znać jego język i obyczaje. Znał doskonale rosyjski, niemiecki i francuski. Znajomość dwóch pierwszych uratowała życie kilku osób. Zdarzało mu się wtrącać słowa, zwroty i przysłowia w zwykłej rozmowie w domu. Nie umniejszało to znajomości i poprawności języka polskiego.
@kermitage9 ай бұрын
Jak to co? Zimny Lech 🤣
@77somewhereintime775 ай бұрын
#WielkaHistoria mam Pana książkę, czytam z zapartym tchem, pozdrawiam Krzysztof 🙂
@jakubstepien8756Ай бұрын
Świetny film
@wojciechklapczynski33819 ай бұрын
usunąć z tamtad polskiego Łokietka z prl-u
@Milivoj699 ай бұрын
Mam twoją książkę .
@weronika1.5 күн бұрын
No super zwiedzanie 4 osoby 1200 zl zajebiscie . I tylko pare orginalnych przedmoitow .
@marekmarek41609 ай бұрын
ale jak kaczora tam włożyli to już starciło renomę to miejsce. ps. bo jakże można przy królach miio wszystko jacy oni byli. Jak można było położyć ścierwo.