Pokolenie smutku i fonoholizmu, czyli jak smartfony niszczą życie dzieci i dorosłych

  Рет қаралды 838,669

HRejterzy

HRejterzy

6 ай бұрын

Kojarzycie powtarzające się sytuacje, w których nawet nie wiecie, kiedy zaczęliście "siedzieć" w telefonie i obejrzeliście 27 shortsów albo zescrollowaliście 2 km Instagrama? Kojarzycie te dzieci z przyklejonym telefonem do twarzy w sklepie, autobusie, na przerwie, podczas obiadu - no w sumie wszędzie? Dopaminowe cukierki, które cały czas wręcza nam telefon i media ekranowe mogą odpowiadać za upadek relacji rówieśniczych i rodzinnych, rosnące statystyki depresji wśród dzieci i wszechobecny smutek, czy brak ambicji i zadowolenia z życia. Epidemia smartfonów opanowała cały świat, a większość z nas nie robi z tym nic. W dodatku bezmyślnie wkładamy smartfony w ręce dwulatków i cieszymy się, że fajnie sobie radzą. Wiem coś o tym - sam tak kiedyś zrobiłem...
Dokąd zmierzamy i jak z tym walczyć? W tym filmie staram się podać odpowiedzi.
Created by codetwo.com & hrejterzy.com
Źródła:
Twenge JM. Have smartphones destroyed a generation? The Atlantic.
Twenge JM. iGen. Why today’s super-connected kids are growing less rebellious, more tolerant, less happy - and completely unprepared for adulthood. New York: Atria Books.
Tromholt, M. The Facebook experiment: Quitting Facebook leads to higher levels of well-being. Cyberpsychology, Behavior, and Social Networking.
Eadicicco L. Americans Check Their Phones 8 Billion Times a Day. Time.com.
McTague T. Children glued to social media sites like Facebook and Twitter are twice as likely to suffer mental health problems. Daily Mail.
Wilmer HH, Shermal LE, Chein JM. Smartphones and cognition: A review of research exploring the links between mobile technology habits and cognitive functioning. Front Psychiatry.
Evans K. Are digital natives really just digital labourers? Teens turning off social media. The Age.
Nilles M. Technology is destroying the quality of human interaction. Bottom Line.
Granic I, Lobel A, Engels RC. The benefits of playing video games. Am Psychol.
Alhassan A. i in. The relationship between addiction to smartphone usage and depression among adults: a cross sectional study. BMC Psychiatry.
Christensen A. i in. Direct measurement of smartphone screen-time: Relationships with demographics and sleep. PLOS ONE.
CDC (Centers for Disease Control and Prevention). Suicide Rates for Teens Aged 15-19 Years. National Vital Statistics System mortality data.
Liu M. i in. Dose-response association of screen time-based sedentary behavior in children and adolescents and depression: a meta-analysis of observational studies. British Journal of Sports Medicine.
Wahlstrom D. i in. Developmental changes in dopamine neurotransmission in adolescence: Behavioral implications and issues in assessment. Brain and Cognition.
Spitzer M. Cyberchoroby. Jak cyfrowe życie rujnuje nasze zdrowie. Dobra Literatura.
Spitzer M. Dopamina i sernik. PWN.
Ruiz R. Teens are struggling with their mental health and talking about it on social media. Mashable.
Zhao J, Freeman B, Li M. Can mobile phone apps influence people’s health behavior change? An Evidence Review. J Med Internet Res.
Hysing M, Pallesen S, Stormark KM, Jacobsen R, Lundervold A, Sivertsen B. Sleep and use of electronic devices in adolescence: results from a large population-based study. BMJ Open.
Flam LA. Social media means kids are excluded in real time. Today.
Elhai JD, Levine JC, Dvorak RD, Hall BJ. Non-social features of smartphone use are most related to depression, anxiety and problematic smartphone use. Comput Hum Behav.
Collier R. Mental health in the smartphone era. CMAJ.
Hale L. i in. Screen time and sleep among school-aged children and adolescents: a systematic literature review. Sleep Med Review.
Harwood J. i in. Constantly connected: the effect of smart-devices on mental health. Computers in Human Behavior.
Wolniewicz CA, Tiamiyu MF, Weeks JW., Elhai JD. Problematic smartphone use and relations with negative affect, fear of missing out, and fear of negative and positive evaluation. Psychiatry Res.
Kim SK, Kim SY, Kang HB. An analysis of the effect of smartphone push notifications on task performance with regard to smartphone overuse using ERP. Comput Intell Neurosci.
Owens J. Insufficient sleep in adolescents and young adults: An update on causes and consequences. Pediatrics.
Warber SL, DeHuddy AA, Bialko MF, Marselle MR, Irvine KN. Addressing “Nature-Deficit Disorder”: A Mixed Methods Pilot Study of Young Adults Attending a Wilderness Camp. Evid Based Complement Alternat Med.
Spitzer M. Epidemia smartfonów. Czy jest zagrożeniem dla zdrowia, edukacji i społeczeństwa? Dobra Literatura.
Kesebir S, Kesebir P. A growing disconnection from nature is evident in cultural products. Perspect Psychol Sci.
Anders H. Wyloguj swój mózg. Jak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii. Znak.

Пікірлер: 1 300
@jurekkonarski9991
@jurekkonarski9991 6 ай бұрын
Bodaj najważniejszy punkt: samemu odstaw telefon i pokaż dziecku, że da się żyć bez niego. Podoba mi się też punkt o pasjach - im więcej czasu poświęcamy na fajne aktywności, tym mniej mamy na bzdurne nałogi.
@ciekaweurzadzenia
@ciekaweurzadzenia 6 ай бұрын
Dokładnie, telefon wypełnia czas wolny, nudę !
@TheMcGoris
@TheMcGoris 6 ай бұрын
Dokładnie, wiele ludzi psioczy na telefony, ale rodzice są sami winni, dając im tel czy tablet dla świętego spokoju. To się zajmij tym dzieckiem i pokaż mu, zaraź go jakąś pasją, że da się inaczej spędzić czas.
@ciekaweurzadzenia
@ciekaweurzadzenia 6 ай бұрын
@@TheMcGorisKażdy powinien mieć jakąś pasję.
@radeksiek1555
@radeksiek1555 6 ай бұрын
NIE DA SIE ŻYĆ BEZ NIEGO
@viatrufka
@viatrufka 6 ай бұрын
Ja mam odstawić telefon??? Dorosły jestem kurła!
@alacris110
@alacris110 6 ай бұрын
Szacunek za wykorzystywanie zasięgów do szerzenia jakościowych i potrzebnych informacji.
@geo2theo
@geo2theo 6 ай бұрын
Widać, że internetowy bełkot już wpłynął na Twój sposób myślenia. Zmienił sposób mówienia. Normalnie brzmiałoby to: wykorzystujecie film, kanał, widzów do szerzenia informacji dobrej jakości, albo po prostu rzetelnych informacji. Ot tak się objawia wpływ nowomowy w mediach internetowych. Bo co to jest jakościowa informacja? Bezmyślna kalka językowa
@tatrzanskaszkoaprzetrwania8626
@tatrzanskaszkoaprzetrwania8626 6 ай бұрын
@@geo2theoco ty pierdolisz
@geo2theo
@geo2theo 6 ай бұрын
@@tatrzanskaszkoaprzetrwania8626 nikt już nie potrafi używać słów "odbiorcy" czy "wartościowe" (a nie "jakościowe" informacje).
@tatrzanskaszkoaprzetrwania8626
@tatrzanskaszkoaprzetrwania8626 6 ай бұрын
@@geo2theo pisz o polsku, bo się to kupy nie trzyma
@przemysaw7723
@przemysaw7723 6 ай бұрын
Niestety nie tylko dzieci są uzależnione, to już prawdziwa plaga i dotyka ludzi w każdym wieku. Dlatego najlepiej zacznijmy od siebie. Szacun za poruszenie tego tematu!
@danuta5928
@danuta5928 6 ай бұрын
❤👍
@palkovsky5483
@palkovsky5483 5 ай бұрын
Zgadza sie. Często w korku jadąc 15/h widzę jak głównie kobiety trzymają w drugim ręku telefon.
@DesideriusTheSerious
@DesideriusTheSerious 5 ай бұрын
@@palkovsky5483 Ja za to od 10 lat widuję jak wielcy mężczyźni na halach produkcyjnych przeglądają olx żeby kupić wymarzonego szrota, czają się po kątach z telefonami i bawią się w call center. Taka generalizacja xD
@spacefanspacefan1238
@spacefanspacefan1238 5 ай бұрын
Dlatego ja czytam książki - naprawdę polecam.
@grzdu
@grzdu 6 ай бұрын
Taki paradoks, to uzależnienie skłoniło mnie do obejrzenia tego ciekawego filmu podczas obiadu 😂😂😂
@maciejkoper1554
@maciejkoper1554 6 ай бұрын
🎉czyli działa w grupie docelowej
@spokolokofly
@spokolokofly 6 ай бұрын
Wcale nie paradoks. Paradoksem będzie, jak wybierzesz bycie dalej uzależnionym
@januszkowalski864
@januszkowalski864 5 ай бұрын
Jesteś mocno uzależniony bo potrzebowałeś 2 bodźców wywołujących odczuwanie przyjemności i wydzielanie dopaminy. Telefonu i obiadu 🤣.
@Pietnast
@Pietnast 5 ай бұрын
@@januszkowalski864 twój telefon a obiad. Robisz porównanie jakby prawda była tym samym co kłamstwo - a dzień tym samym co noc.
@januszkowalski864
@januszkowalski864 5 ай бұрын
@@Pietnast Napisz to jeszcze raz. Powoli.... spokojnie..... przelewając swoje myśli na klawiaturę bo nie wiem o co ci chodzi.
@patUlak
@patUlak 6 ай бұрын
Doceniam to co robicie dla społeczeństwa, że poruszacie wiele ważnych spolecznych i trudnych tematów w tak fajny i pouczający sposób ❤. Niech się niesie dalej!
@WojtekBaginski
@WojtekBaginski 6 ай бұрын
Dzięki chłopaki że się za to wzięliście. Naprawdę szacun. Co do mechanizmu powstawania uzależnienia to warto wspomnieć, że czynników tam jest więcej, i niekoniecznie chodzi o dawanie sobie nieograniczonej przyjemności i nasycanie swojej bani zdemonizowaną dopaminą, jakby to był jakiś narkotyk w głowie. Bardziej chodzi o szukanie ulgi. A tu dochodzi jeszcze szereg spraw związanych z doświadczaniem przykrych emocji. Temat jest naprawdę skomplikowany i nie w pełni naukowo rozpoznany. Jedno co dobrze pamiętać, to że suma nałogów musi się zgadzać, i jeśli nie dostarczymy sobie tej ulgi emocjonalnej metodami zdrowymi, jak umiarkowany sport, muzykowanie, medytowanie, spacery, socjalizacja i wiele wiele innych subtelnych sposobów, to możemy mieć pewność, że nasze życie samoistnie wypełni się nałogami szkodliwymi, alkoholem, cukrem, dragami, pracoholizmem, seksoholizmem i skrolowaniem rolek. Poobserwujcie co się stanie, gdy dziecku zabierzecie telefon... jak szybko zacznie szukać słodyczy i produktów pszennych. Skupiając się wybiórczo na samych telefonach można wpaść w pułapkę.
@mateuszgigon3724
@mateuszgigon3724 6 ай бұрын
Ważny głos! Mówię z własnego doświadczenia!
@mioszm9618
@mioszm9618 5 ай бұрын
Prawda
@liudmilas6223
@liudmilas6223 4 ай бұрын
Myśle że ta potrzeba emocjonalnych ulg jest ucieczką od przemocy. Takiej przemocy w białych rękawiczkach.
@Adam-jw4zx
@Adam-jw4zx Ай бұрын
Nie rozumiem twojego podejścia do medytacji, medytacja nie ma nic wspólnego z odrealnieniem i uciekaniem z matrixa. Jest to po prostu zmiana podejścia i spojrzenia na niektóre rzeczy. Właśnie zamiast zakłamywania rzeczywistości, bardziej starasz się ją akceptować taką jaka jest. Nie musi ci się podobać, ale jesteś tego świadomy. Medytacja także bardzo pomaga w wyciąganiu przyjemności z tu i teraz
@justynamoleda7564
@justynamoleda7564 6 ай бұрын
Dla mnie najbardziej przykrym widokiem było to, jak poszliśmy kiedyś ekipą na obiad i naprzeciw siedziała rodzinka - mama, tata, dwójka dzieci, taka 6-8 lat, a rodzice non stop w smartphonach! Dzieciaki nudziły sie okropnie, byly pozostawione same sobie, rodzice skubali obiad i gałki w telefonach, do tego jeszcze warczeli na swoje dzieci... Okropnie przykre... :'
@mando1337
@mando1337 6 ай бұрын
Albo w drugą stronę - rodzice dają telefon dzieciom do stołu po to żeby jadły.
@kjx3307
@kjx3307 6 ай бұрын
Patologia.
@domibufu569
@domibufu569 6 ай бұрын
Jak takiemu 2 latkowi nie dasz telefonu w restauracji to raczej siedziec nie bedzie, a potem napiszesz, ze dziecko jest niewychowane i po co ktos nogi rozklada jak wychowac nie umie. Ze pewnie dla 500 plus. Nie oceniajmy ludzi po zobaczeniu malego skrawka z ich zycia. ​@@mando1337
@slawero76
@slawero76 5 ай бұрын
@@mando1337 Zgadza się, ewentualnie szantaż albo ze strony dzieci albo rodziców.😁
@adamp.7939
@adamp.7939 5 ай бұрын
no fajnie ,ze oceniłaś rodzine, a jak twoja ekipa się zachowała pewnie podobnie ?
@margaritanowakowska1250
@margaritanowakowska1250 5 ай бұрын
Dobrze, że w końcu ludzie zaczynają zdawać sobie z tego sprawę i jest coraz więcej ludzi świadomych. Kiedy 13 lat temu próbowałam o tym rozmawiać wśród znajomych i rodziny, to miałam wrażenie, że odbiera się mnie jak ,,dziwaka", pojawiały się komentarze, że przesadzam. Dzisiaj ludzkość zbiera żniwo tego, że za cenę ,,świętego spokoju'' przy karmieniu dziecka, na wakacjach wrzucała w małe rączki niewinny prostokącik...
@Tomek-kw5qm
@Tomek-kw5qm 5 ай бұрын
To zjawisko się pogłębiło, ludzie nie lubią o tym rozmawiać. W moim otoczeniu jak zarzucam temat to staram się to robić w sposób niebezpośredni ale często da się wyczuć kto zinterpretował wypowoedz jako atak na siebie. Bo ludzie nie zawsze mają ochotę stanąć w prawdzie.
@roberturbanski2797
@roberturbanski2797 6 ай бұрын
Dla tych co by chcieli iść na skróty... Nakładanie limitów nie zadziała bez innych punktów, które zostały wymienione więc nie próbujcie pozbyć się w ten sposób problemu :D
@mateuszgigon3724
@mateuszgigon3724 6 ай бұрын
Oprócz kija musi być marchewka. Mogę zabijać się i gryźć tynk że ściany, ale chcę widzieć, że to do czegoś prowadzi, coś w zamian mi daje, a nie tylko wysiłek i moralne zwycięstwo.
@Aqstyk
@Aqstyk 6 ай бұрын
Naprawdę świetny materiał!!! Trzeba pokazać całej rodzinie.
@ciekaweurzadzenia
@ciekaweurzadzenia 6 ай бұрын
@erishkigal1
@erishkigal1 6 ай бұрын
to jest najbardziej wychowawczy film dla rodziców/wychowawców, którego potrzebujemy! dzięki!
@Malgorzata742
@Malgorzata742 5 ай бұрын
Cieszę się, że wychowywałam dzieci w czasach gdy jeszcze nie było tel komórkowych i internetu.
@kro4637
@kro4637 6 ай бұрын
Kilka lat temu jeździliśmy z paczką znajomych na kajaki i spanie pod namiotem. Potem każdy stwierdził, że nigdzie nie wypoczywał dobrze jak na tych wakacjach, bo nie było gdzie ładować telefonów i podlaczało się je jedynie żeby sprawdzić drogę, za to w końcu można było pobyć z ludźmi dookoła.
@user-dy1tc7wl2h
@user-dy1tc7wl2h 5 ай бұрын
Dokładnie, świetna sprawa! Ja większość wakacji spędzam na wyprawach rowerowych. Zbieram ekipę pakujemy sakwy namiot i jedziemy. W dwa tygodnie można zjechać pół polski, zwiedzić mnóstwo miejscowości... na trasie trzeba pomyśleć o tym gdzie się coś zje, gdzie rozbić namiot itd. do tego nasze mózgi zostały stworzone, ewolucja nie nadąża za technologią która jest wbrew naszej naturze.
@annajanik7333
@annajanik7333 6 ай бұрын
Dzięki za uświadamianie ludziom, że to niebezpieczny nałóg. Wszelkiej pozytywnej obfitości Wam życzę.
@anoushka.st-Anka
@anoushka.st-Anka 6 ай бұрын
Smutny film,a raczej wnioski...brawo też za danie wyboru dzieciom i uszanowanie ich prawa do anonimowości i prywatności.👍
@vwmk2red
@vwmk2red 6 ай бұрын
Propsy za poruszenie tak ważnego tematu. Na końcu to nie jest łąka, tylko pole uprawne, najprawdopodobniej z pszenicą ozimą😊
@a2rcociaq
@a2rcociaq 6 ай бұрын
Stary dawno nie skrolowałem takich wartości na necie!!! Jestem w szoku jakią pozytywną energią mnie natchnąłeś, serio! Oglądam Was od zawsze. 80% odcinków to istny sztos żolglerki słowem i sytuacją. Jeżeli w mojej opinii 20% bawiło mnie mniej, to po tak zaserwowanej dawce zmiksowanego surowca informacji, humoru i szczerej bezinteresownej troski o siebie nawzajem poprostu czuję się jak Adam wznoszący miecz ku piorunom, chcę krzyczeć "Na potęgę posempnego czerepu" i zmienić swoje dotychczasowe życie z mocą HiMena w sobie... Kiepsko piszę ale wiem, że wiesz o co c"man. Pozdrawiam, dziękuję za catharsis i odpalę Was nie wcześniej niż z weekend. No co? Jak odstawię od razu to i tak wróci do mnie z efektem jo-jo 😒 😣👋👍
@jasiek5250
@jasiek5250 6 ай бұрын
Jeden z lepszych filmów edukacyjnych jakie w życiu obejrzałem - Dziękujemy za ten świetny przekaz!
@mazuralf
@mazuralf 6 ай бұрын
Wielke kudosy za ten film! Jest on również bardzo dobrze zrobiony - w przystępny sposób pokazane zagrożenia. Do tego od razu propozycje rozwiązań i przykłady działań. Plus na końcu bibliografia. Szacun i jeszcze raz dzięki.
@CatchRelaxOfficial
@CatchRelaxOfficial 6 ай бұрын
Super przekaz i walka o jakość życia młodego pokolenia. Ten film powinien dotrzeć do jak największej ilości ludzi.
@pawelslonecznypatrol
@pawelslonecznypatrol 5 ай бұрын
W punkt! Moje uznanie.🤛👍 Mam nadzieje, że nikt nie zablokuje tego filmu - pokazuje dużo prawdy o mediach internetowych !
@JanuszSkonieczny
@JanuszSkonieczny 6 ай бұрын
Czad. Robicie świetną robotę z takimi filmami. Dzięki wam za to! Kudos!
@aniawp1991
@aniawp1991 5 ай бұрын
Przerażona jestem jak widzę dzieci w wózkach z telefonem😢 co ci ludzie robią swoim dzieciom. Mój syn 6 lat nie ma dostępu, nawet do mojego telefonu. Starszy 10 latek na limitach, tez by siedział gdybym tylko pozwoliła. Ale od tego jesteśmy rodzice żeby jeszcze to zatrzymać ❤❤❤❤
@iwonathiel7503
@iwonathiel7503 6 ай бұрын
Bardzo ważny film, dzieki ze sie tego podjeliscie. Obawiam się grywalizacji, czyli tego mechanizmu, traktowania korzystania z mediów/telefonu jako nagrody w ramach zrobienia czegoś. Bardziej odpowiednie wydaje się wytłumaczenie że jest to część życia, kontrola czasu spędzanego przed ekranem bez traktowania tego jako nagrody w ciągu dnia.
@arkadiuszbakowicz8761
@arkadiuszbakowicz8761 Ай бұрын
Mega dobrze, że poświęcacie swoje filmy na takie problemy, które sięgają nie tylko dzieci ale wszystkich. Ja mam grubo po trzydziestce i sam wiem jak ciężko mi jest odstawić telefon i internet. Do tego smartwatch który nie pomaga, bo co chwila jakieś powiadomienia przychodzą (fb, insta, youtube i inne) i już korci żeby zajrzeć. Skupiamy się tylko na dzieciach, a problem leży wszędzie nawet osoby po 60tce nie mogę wytrzymać bez telefonu, tabletu, laptopa, internetu. To tak pochłania czas energię i zdrowie. Spróbowałem kiedyś nie sięgnąć po telefon przez 24h i to działa jak narkotyk. Byłem rozkojarzony, myślałem tylko o tym, żeby nie wziąć telefonu do ręki. Wolno myślałem, nie mogłem znaleźć miejsca.....straszne. Polecam redukować czas spędzany przed całą technologią dzisiejszego świata. Pozdrawiam.
@Evadik
@Evadik 6 ай бұрын
Panowie (i Panie jeśli są w Waszej grupie) - zrobiliście kawał dobrej roboty. Dziękuje za świetny materiał 👍
@p1ngu600
@p1ngu600 6 ай бұрын
Bardzo dobrze że o tym mówicie. Już przekazałem film do obejrzenia mojej rodzinie. Czekam na kolejne materiały na ten temat, bo sam tym tematem się interesuje. Social media podobno potrafią przyspieszyć wypalenie zawodowem. Trzymam rękę na pulsie i czekam na więcej z Waszej strony. Dzięki
@ludwigxvi7914
@ludwigxvi7914 6 ай бұрын
Dziękuję wam dobrzy ludzie, zacny przekaz ❤
@Chrupignat
@Chrupignat 6 ай бұрын
Świetny materiał. Bardzo cieszy fakt, że co jakiś czas wypuszczacie w ten sposób materiały edukacyjne.
@lakeman_gj
@lakeman_gj 6 ай бұрын
Najlepszy filmik jaki obejrzałem w tym roku. A może i w zeszłym. :D Na pewno pokażę to mojemu synowi. Na telewizorze, żeby nie było, że mu 10 minut z czasu komórkowego zabieram ;) BARDZO, ALE TO BARDZO DOBRA ROBOTA!
@monikapopawska2141
@monikapopawska2141 6 ай бұрын
Mega ważny film. Uważam, że jestem uzależniona. Dziękuję Panu za odwagę mówienia o tym problemie, który się powszechnie bagatelizuje.😮
@user-dy1tc7wl2h
@user-dy1tc7wl2h 5 ай бұрын
Chyba wszyscy jesteśmy uzależnieni możemy jedynie minimalizować negatywne skutki używania technologii.
@monikapopawska2141
@monikapopawska2141 5 ай бұрын
@@user-dy1tc7wl2h Hym, tylko jest to bardzo trudne, szczególnie jak już jest nawyk np. relaksacji po pracy typu przeglądanie krótkich filmików.
@NetGonet
@NetGonet 6 ай бұрын
Dziękuje za ten świetny materiał. Jestem w szoku jak wielu rodziców nie jest świadomych tego problemu.
@michaantenowski5709
@michaantenowski5709 6 ай бұрын
jest świadomych niestety ale wielu woli dać dzieciakowi telefon do ręki żeby się sobą zajął i mieć spokój
@NetGonet
@NetGonet 6 ай бұрын
@@michaantenowski5709 Coś w tym jest, sam mam czasem taką pokusę...
@marta2433
@marta2433 Ай бұрын
No cóż, krótkowzroczność to popularna choroba...
@Zirekj
@Zirekj 6 ай бұрын
Absolutne propsy i brawa za takie akcje! Przy czym faktycznie, najpierw muszą oduczyć się rodzice, a później wymagać od dzieci. Z resztą dzieci uczą się od naśladowania a nie tłumaczenia, i tyle. :)
@haniaw4198
@haniaw4198 6 ай бұрын
Super Materiał! Podobało mi się także zakończenie "Odłóż telefon" "No juz!" - może by ktos wymyślił taki "budzik" do ustawienia na określoną godzinę, zeby się wyswietlał na telefonie/komputetrze? ;) i zajmował cały ekran? ;) Nie byłoby że "jeszcze tylko sekundkę"
@vanessaskwarek1160
@vanessaskwarek1160 6 ай бұрын
Bardzo potrzebny film! Udostępniam, niech zobaczy to jak najwięcej ludzi, szczególnie rodziców.
@czekus5
@czekus5 5 ай бұрын
oczywiście w smartfonie :D
@mateuszchludzinski4979
@mateuszchludzinski4979 6 ай бұрын
W ciągu mojego oglądania tego filmu przybyło 500+ łapek :O Taki program wsparcia popieram ;) Super, że wykorzystujecie zasięgi do edukacji społeczeństwa
@malgosianowak
@malgosianowak 5 ай бұрын
GENIALNY filmik!!!! Problem jest tak wielki, że wymaga narodowej debaty, szkoda, że politycy i media do tego nie dorośli.
@Pietnast
@Pietnast 5 ай бұрын
Problem wielki tak. Narodowej debaty? Może i pomogła by kolejnym osobom. Ale też jest prawdopodobieństwo, że utonie w gadulstwie - i nic dobrego z tego może nie wyjść.
@boogaan8759
@boogaan8759 6 ай бұрын
Gry w większości przypadków nie zwiększają agresji. Ale jest Liga legend.
@thymebazil4822
@thymebazil4822 6 ай бұрын
Zrobiłeś badania, masz wyniki, przykłady... Bolało jakby wyłączyli komputer co ? 🫣🤣
@marcinlojowski7356
@marcinlojowski7356 6 ай бұрын
JSON - gitarra chłopie - dobry przekaz i dzieki za dobre przygotowanie materiału. Dajesz pomysł i podpowiadasz realizacje. Dzieki wielkie!
@Marta-dj2ev
@Marta-dj2ev 6 ай бұрын
mi tez sie podobalo ze jest edukacja ale i pomysly na rozwiazania, bardzo fajnie, posherowane
@marcinlojowski7356
@marcinlojowski7356 6 ай бұрын
@@Marta-dj2ev chlopaki robia dobrą robotę.
@rafagolowski414
@rafagolowski414 6 ай бұрын
Json, genialny film, a temat niezwykle ważny, cieszę się że podjąłeś tę rękawicę. Fajnie ubrany przekaz, liczę że dotrze do jak największej liczby opiekunów czy rodziców, gdzie niestety nadal masa dorosłych z tej grupy nadal nie widzi problemu... Pozdro. tak trzymaj
@anniag.6674
@anniag.6674 6 ай бұрын
Bóg zapłać za świetny film !
@eldruto
@eldruto 6 ай бұрын
Wlasnie czytam "Mozg chce więcej - Dopamina Naturalny Dopalacz" i mogę polecić, bo ciekawie opowiada o wpływie dopaminy i innych neuroprzekazników na związki, uzaleznienia, postęp, polityke itd - to ksiązka popularnonaukowa, napisana lekko i całkiem przyjemnie
@pawelanglik5964
@pawelanglik5964 6 ай бұрын
Dokładnie Szymonie!! Ratujmy nasze dzieci!!! Bo z tego pokolenia nic nie zostanie
@gosiaq87
@gosiaq87 6 ай бұрын
Prawda
@wojciechowskii88
@wojciechowskii88 6 ай бұрын
Bo Ma nic nie zostać
@wojtekw6040
@wojtekw6040 6 ай бұрын
Wzorowy i bardzo wartościowy materiał. Od strony naukowej BARDZO doceniam również podanie źródeł. Brawo!
@tomekf.1964
@tomekf.1964 6 ай бұрын
Szkoda, że można tylko dać jednego kciuka w górę... Świetny materiał, świetny montaż, świetna narracja. GRATULUJĘ ! Pozdrawiam serdecznie.
@dexpl6641
@dexpl6641 6 ай бұрын
Bardzo piękne są te wasze akcje społeczne. Naprawdę piękna postawa.
@agnieszkawioleta
@agnieszkawioleta 6 ай бұрын
Świetne wizualne porównanie! Brawo :) Dobry materiał. Teraz przydałyby się bilboardy na ulicach, może coś ruszy w społeczeństwie
@pianandrill
@pianandrill 6 ай бұрын
Świetnie opowiedziany temat. To prosto powiedzieć, że uzależnienie od telefonu jest złe i pójść dalej. Pokazać je w odniesieniu do alkoholizmu i podać konkretne rozwiązania to już zaangażowanie, to nie jest takie proste. Świetny materiał, który sam w sobie jest gotowym narzędziem konstruktywnej krytyki i komentarza. Wystarczy obejrzeć ten materiał i mamy już konkretną podstawę aby na prawdę podejść mądrze do problemu. Piękne
@mateusz9615
@mateusz9615 6 ай бұрын
Dobra robota! Trzeba zwiększać świadomość ludzi! Dzięki!
@TurquoiseKat
@TurquoiseKat 6 ай бұрын
Brawo dla Was, że Wam się chce robić takie kampanie! Są bardzo potrzebne.
@ej7260
@ej7260 6 ай бұрын
Do tego bibliografia na końcu. Czad. Nie to, żebym teraz sprawdzała, bo to znane tematy, ale to wyjątkowe, żeby taki nadawca wrzucił taki filmik do neta. Szacun
@maciekp.8188
@maciekp.8188 6 ай бұрын
Ten film powinni pokazywać w szkole, i na wywiadówkach
@bwolfofftheroad
@bwolfofftheroad 6 ай бұрын
udostepniam ... mega dobrze poruszony temat i dobrze podany ... Gratulacje Panowie dla Was !! Dziekuje.
@kubaswornowski
@kubaswornowski 6 ай бұрын
Śmieszki, zabawa i łatwe treści - to pamiętałem oglądając Wasze filmy. Za to ten zapamiętam na długo i chętnie pokaże innym. Brawo!
@silvach2
@silvach2 6 ай бұрын
Polecam, po zamianie sięgania po baton, sok, sodę, cole, na trening - same korzyści. Nie jem cukru, schudłem 18kg i nabyłem chociaż trochę tkanki mięśniowej. Dni są przyjemniejsze, schody nie straszne a spacery przyjemne. Przed tym wyeliminowałem social media. Facebook, twitter, Reddit - do kosza. Teraz tylko czas na KZbin i zastąpienie tego dobra książka. Zajęło mi to wszystko rok, bo szybko to można se tylko krzywdę zrobić. Polecam
@Lincandoubtyou
@Lincandoubtyou 25 күн бұрын
Nie wiem tylko dlaczego wywaliles twittera i reddita? Przeciez tam czytasz i bierzesz udzial w dyskusjach a nie scrolujesz debilne filmy na tiktoku
@MM73137
@MM73137 6 ай бұрын
Wielki Szacun za to nagranie ❤❤❤❤
@annaa9133
@annaa9133 6 ай бұрын
Ekstra!! dziękuję ,dziękuję , dziękuję. Dziwny to mechanizm , kiedy rodzic wie to wszystko informuje o tym dzieci i sam próbuje zmieniać świat, ale kiedy osoba postronna opowie dokładnie to samo , a dzieci grzecznie ze mną obejrzały , wywiązała się dobra dyskusja i został zawarty pakt, który z dniem dzisiejszym z podpisami wchodzi w życie. Mama
@user-ys5fh6wj6g
@user-ys5fh6wj6g 6 ай бұрын
Super konkret! Szacunek za podjęcie mega istotnego tematu! Byłoby ultra dobrze gdyby dodać do tego napisy w innych językach.
@running_config
@running_config 6 ай бұрын
Super materiał, nakłonił mnie do odłożenia telefonu. Fajnie, że będziecie więcej treści w tym temacie robić
@user-yg1ce9xz7m
@user-yg1ce9xz7m 6 ай бұрын
Znajomej pokazałem podobny materiał. Schowała dzieciom telefony i razem na jej telefonie oglądali tiktoki. Spędzili razem czas rodzinnie na mamusi telefonie 😁😁 . Dzieci są uzależnione naśladując nawyki rodziców. Najpierw rodzice mają ograniczyć sobie telefon dająć przykład innym
@pawepawcio2493
@pawepawcio2493 6 ай бұрын
Dokładnie, przykład idzie od góry a młodzi to potem naśladują
@pingwin1587
@pingwin1587 6 ай бұрын
Cudowne, że o takich rzeczach dowiadujemy się ze źródła naszego uzależnienia. To tak, jakbyśmy w barze spotkali plakaty, aby nie pić. Niby na papierosach są przestrogi, ale kogo one przestraszyły... Jak już ograniczymy media społecznościowe i internet warto też zastanowić się czy nie jesteśmy uzależnieni od cukru, bo to też plaga dzisiejszych czasów. Pozdro i powodzenia w stawaniu się wolnym człowiekiem!
@user-dy1tc7wl2h
@user-dy1tc7wl2h 5 ай бұрын
Od cukru też większość jest uzależniona, ale jest to problem stosunkowo łatwy do wyplewienia. Przed social mediami chyba nie mamy ratunku, możemy jedynie minimalizować negatywne skutki korzystania z nich.
@mateuszmarciniak1957
@mateuszmarciniak1957 6 ай бұрын
Dziękuję Wam za ten odcinek. Bardzo dobry temat i kierunek na dalsze materiały. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy jak dużo to problem. Pozdrowionka
@pokulan
@pokulan 6 ай бұрын
A mi się wydawało że młodzież właśnie od tego ucieka, byłem w tym roku z dużo młodszą siostrą na namiotach na dziko i to ona najrzadziej zaglądała w telefon w porównaniu do nas prawie 10 lat starszych. Nie od dzisiaj wiadomo, że młodzież nie chce korzystać z tego co rodzice 😀
@koprolity
@koprolity 6 ай бұрын
Dzieci mają swoje prawa, jak tak dalej pójdzie, to nauczyciele zaczną zabierać uczniom alkohol po wejściu na lekcję.
@Zeymer_
@Zeymer_ 6 ай бұрын
co ty tak szybko tutaj? O.o
@belina65
@belina65 6 ай бұрын
Zabierać??? Raczej dawać. „Piwo+ dla ucznia”
@acatiilg
@acatiilg 6 ай бұрын
Juz tak sie dzieje
@hanclys1201
@hanclys1201 6 ай бұрын
Bardzo wartościowy materiał. Cieszę się, że algorytm mi go podsunął. Mam nadzieję, że dotrze to do jak największej ilości osób.
@dzieckochaosu
@dzieckochaosu 6 ай бұрын
Dziękuję za materiał dotyczący tak istotnego problemu.
@piotrdonica3000
@piotrdonica3000 6 ай бұрын
Świetnie, że o tym mówicie! Powoli to odkrywamy jak kiedyś szkodliwość palenia tytoniu. Warto zastosować i zacząć od siebie ❤
@jankoodziej877
@jankoodziej877 6 ай бұрын
Wszystko prawda, ale też zrobiłbym uwagę na to, że smartfon to tylko narzędzie. To nie smartfon sam w sobie jest uzależniający, tylko to, co na nim robimy. Ja np. przed kupieniem kindla bardzo dużo czytałem na telefonie książek. Obecnie często czytam artykuły gazetowe. Jasne, czasem też KZbin i to jest wciągające, ale chciałem zwrócić uwagę, że liczy się, co dokładnie robimy, a nie na jakim urządzeniu. Scrollować można też na komputerze.
@grafittowy
@grafittowy 6 ай бұрын
W takim razie dobrym pomysłem jest ograniczenie czasu spędzanym na pożeraczach czasu jak społecznościówki aby nie zbudować sobie negatywnych nawyków
@danielasenska4228
@danielasenska4228 5 ай бұрын
Dziękuję za ten bardzo pomocny i wartościowy film. Musimy mu jako rodzice znaleźć w tym wszystkim złoty środek.
@Pontonik93
@Pontonik93 6 ай бұрын
Genialny film! Dziękuję! Jesteście wielcy. Przesyłam dalej do wielu osób. 😊
@brw3426
@brw3426 6 ай бұрын
Muszę ten filmik puścić mojej żonie. Moje dzieci siedzą na tel ok 20-30min dziennie niby pod ścisłą kontrolą ale jak im zabieram to jakby lujowi flaszkę. Sam potrafię żyć bez telefonu, pozbyłem się cwelbuka i w ogóle nie używam social mediów ale ssm przed sobą muszę przyznać że lubię go mieć koło siebie by np sprawdzać serwisy aukcyjne
@amon3128
@amon3128 6 ай бұрын
Mam limit na FB w postaci braku fejsbuka, ale zauważam zbyt duże zainteresowanie YT, co muszę ogarnąć i ograniczyć.
@arimedes1
@arimedes1 6 ай бұрын
Taki paradoks youtube, kiedy ogladasz na telefonie film o tym, jak ograniczyć używanie telefonu :-D Ale z drugiej strony co, w gazetach nie będa sie przecież drukować ^^
@mbmzac1269
@mbmzac1269 6 ай бұрын
Najgorsze sa filmy typu shorts. Większość treści w nich przedstawianych to taki shit, a człowiek jak zacznie to ogląda bez opamiętania. Pozdrawiam
@antonisauren8998
@antonisauren8998 6 ай бұрын
@@mbmzac1269 Można sobie w ustawieniach profilu wybrać by tego gówna nie pokazywało nijak. Co miesiąc się wpieprza ponownie i trzeba wyłączać, ale nie masz na głównej. Ogólnie ustawienie zakładki subskrybcji jako strony startowej odcina nieco od tego co algorytmy chcą wcisnąć, w stronę tego co sami chcemy oglądać.
@magdam1508
@magdam1508 6 ай бұрын
Polecam apkę forest, dajesz sobie na max 2 godziny, i za każdym razem jak wchodzisz w aplikację, której nie dasz do listy dozwolonych, aplikacja ci blokuje tą aplikację :D
@iloopcip494
@iloopcip494 5 ай бұрын
​@@mbmzac1269 Wyłącz historię oglądania i shorty znikną
@michalsiadul85
@michalsiadul85 6 ай бұрын
Dziękuję za ten materiał. Jesteście megazpozytywną ekipą :D POZDRAWIAM
@ZakreconyLoczek
@ZakreconyLoczek 6 ай бұрын
Dziękuję inspirujące i dające do myślenia.
@Agnes78
@Agnes78 6 ай бұрын
Świetny materiał. Właśnie czytam ksiażkę Manfreda Spitzera "Epidemia smartfonów"
@HRejterzy
@HRejterzy 6 ай бұрын
Podałem ją jako jedno ze źródeł. Świetna książka, choć Manfred podchodzi do tematu rygorystycznie i negatywnie traktuje cały temat smartfonów (no ale jako psychiatra, ma do czynienia ze skrajnymi przypadkami uzależnień). Anders Hansen (Wyloguj swój mózg) ma trochę bardziej liberalne podejście do technologii.
@Agnes78
@Agnes78 6 ай бұрын
@@HRejterzy Tak, to prawda, jest bardzo rygorystyczny, choć w wielu kwestiach trudno mi się z nim nie zgodzić. Muszę w takim razie zajrzeć jeszcze do Hansena.
@FaraonAtryda
@FaraonAtryda 6 ай бұрын
I to jest wartościowy odcinek! Brawo, kradnę!
@sharingmatters
@sharingmatters 6 ай бұрын
Świetny materiał. Mnóstwo pracy w to wkładacie! No i super widoki. Brawo Wy!
@marcinscienski8599
@marcinscienski8599 6 ай бұрын
Brawo 👌 świetna robota 👍 teraz tylko jeszcze żeby ludzie dokładnie to zrozumieli i chcieli sami świadomie wprowadzać w swoje codzienne życie i tego się trzymać
@TheRedFang11
@TheRedFang11 6 ай бұрын
Uzależnienie od informacji jest traktowane jako uzależnienie behavioralne, na równi jak hazard( alkohol i narkotyki to substancje psychoaktywne)
@xeliozil
@xeliozil 6 ай бұрын
Obejrzałem sobie na telefonie żeby dopaminka wpadła
@dobrosfera.annaguzowska
@dobrosfera.annaguzowska 6 ай бұрын
Bardzo, bardzo dziękuję za ten film❤.To już najwyższa pora, żeby zacząć zdecydowanie działać w temacie uzależnienia od social mediów. Film polecam na godziny wychowawcze.
@kolegainformatyk
@kolegainformatyk 6 ай бұрын
Pięknie, że o tym mówisz!! Dzięki 🙏
@fw3239
@fw3239 6 ай бұрын
Hrejterzy! I to się nazywa odpowiedzialność społeczna! Inne firmy w biznesie powinny się od was uczyć! Szanuje wasze ostatnie akcje, jak ta z edukacją z bezpieczeństwa it dla seniorów, zbiórkę na chore dziecko, czy wykład Jasona na evencie Wroc Space Week.
@Micro-bit
@Micro-bit 6 ай бұрын
Jesteście wielcy !!!! Dzięki!
@poinstalator_plklimatyzacj8520
@poinstalator_plklimatyzacj8520 6 ай бұрын
Mądre działania, doceniam, dziękuję i posyłam dalej!
@jakubkiezik128
@jakubkiezik128 6 ай бұрын
Brawo za podjęcie takiego tematu, który dotyka wiele młodych osób
@bartoszjanek4458
@bartoszjanek4458 6 ай бұрын
Kto ogląda na smartfonie 😅
@EII_AII
@EII_AII 6 ай бұрын
ale jaja HRejterzy w tym roku podbiją yt, licze na was ten format po tak długich przygotowaniach ten profesjonalizm sie opłaci. wiem że za rok będziecie 4x bardziej popularni
@jarosawderybowski3506
@jarosawderybowski3506 6 ай бұрын
Przedobry film. Dzięki.
@Korgoon
@Korgoon 6 ай бұрын
Topowy filmik, mnie też to martwi od długiego czasu. Świetnie przedstawiony problem, gratulacje.
@Ulusia1980
@Ulusia1980 6 ай бұрын
Mam dzieci w wieku 11 i 14 lat i uwaga! Nie mają telefonów. Kupiłam im smartwatche do dzwonienia. Działa 😁 Maja dostęp do kompa 1 godzina, max 1,5 dziennie. Żyją i mają się dobrze.
@mistrzzen
@mistrzzen 6 ай бұрын
Jako 13 latek. Używam komputera/telefonu za dużo i sam to czuję. I te 1,5 godz to dla mnie za mało. Na wakacjach było tak kilka razy, że wychodziłem kilka razy pielić ogród u babci z telefonem. Akurat wtedy zaciekawił mnie temat syntezy termojądrowej i izomerów jądrwoych. Pieliłem ogród a na trawie leżał telefon, jak czegoś nie zrozumiałem to cofałem. Film o syntezie trwał ok 2 godz. a o izomerach niecałą godzinę. Pod koniec wakacji przygotowywałem się do konkursu wojewódzkiego z biologi. Były spotkań na teamsie z bardzo dobrą nauczycielką biologi z szkoły do której chodzę (szkoła publiczna nr 50 w Białymstoku). Spotkania zaczynały się o 8 i trwały ok 1,5 godz. Bardzo dużo czasu spędza na dowiadywaniu się nowych rzeczy. Jestem klasowym doradzą od komputerów, laptopów monitorów, aparatów, robienia zdjęć i filmów, kierownic tych podłącznych do kompa, audio (głośniki, słuchawki itp.), ledów, montowania filmów, robienia obiektów 3d w Blenderze (coś umiem ale potrzebowałbym jakiegoś kursu np. z unwrapingu czy teskturwania) pewnie coś jeszcze by się znalazło. Jeśli chodzi o WIFI to mam do 21, a LTE mam 5 gb. W piątki i soboty mam do 22. Tym tesktem nie miałem na celu kogoś urazić, albo podważać jego poglądów. Opisałem tylko mniej więcej jak to wygląda u mnie. W 7 klasie lekcji jest od 36 do 38 godzin w tygodniu.
@grochuman
@grochuman 6 ай бұрын
Jak w szkole? Dzieciaki/nauczyciele ich nie wykluczaja?
@Ulusia1980
@Ulusia1980 6 ай бұрын
@@grochuman w szkole jest zakaz używania telefonów komórkowych. A dzwonić przecież mogą więc nikt nie widzi, że coś jest nie tak.
@magdam1508
@magdam1508 6 ай бұрын
Ja bym w liceum nie przetrwała, nas uczyli, że to narzędzie do nauki, a nie demon. Co chwila prezentacje, prace w grupie, notatki na telefonie, wyszukiwanie informacji. A potem widzę, jak ludzie mają problem z tym żeby wyszukać wiarygodny artykuł...
@krzyzuuu
@krzyzuuu 6 ай бұрын
To gratuluję, ale nie u wszystkich to przejdzie. Rozwaliła mnie nauczycielka angielskiego w szkole mojego syna, która robi testy z Kahoota na lekcji. Wiem, że to tylko jego pretekst ale brak telefonu automatycznie plasuje dzieciaka niżej wśród rówieśników, co jest smutne, ale trudne do zmiany. Mój ma limit i co z tego jak znalazl sobie sam obejście na YT i limit nie działa. Próbuje zatem tłumaczyć, nie zabraniać (nie pierwszy raz). Wszystkim rodzicom powodzenia w tej nierównej walce
@Selerek90
@Selerek90 6 ай бұрын
super ze poruszacie takie tematy!
@justynamoleda7564
@justynamoleda7564 6 ай бұрын
Dodam w tym temacie, że w "Tygodniku Powszechnym" był genialny artykuł socjologa, prof. Jakuba Andrzejczaka o tej tematyce. Bardzo ważny artykuł! Dostep do artykułu może być online, dostęp na 10 dni jest niedrogi. Artykuł o gettach cyfrowych dzieci i młodzieży. Dziękuję serdecznie za ten filmik, Hrejterzy!
@gd7668
@gd7668 6 ай бұрын
Jak na tych wyjazdach dla młodzieży zamiast elektroniki się pije to się nie dziwię, że Twoje dzieci tak chętnie chcą tam teraz jechać ponownie 😅
@Hevdan1
@Hevdan1 6 ай бұрын
Przecież Kopyr mówił, że młodzież teraz coraz mniej pije. ;D
@gd7668
@gd7668 6 ай бұрын
@@Hevdan1 Od Kopyra to na pewno mniej ;)
@user-js3wy6ut5m
@user-js3wy6ut5m 6 ай бұрын
Chłopie, żeby nie telefon i algorytmy, to bym nie wiedział, że istniejesz.
@lewandowska6581
@lewandowska6581 6 ай бұрын
Dzięki za ten film. Nie tylko ze względu na to, że zwraca uwagę na bardzo ważne rzeczy, ale przede wszystkim pomoże mi w pisaniu pracy magisterskiej dzięki podanym źródłom :D
@Karixo
@Karixo 6 ай бұрын
Takie filmy powinny powstać już dawno
@hipotures
@hipotures 6 ай бұрын
Powstały.
@grzegorzgasiecki2618
@grzegorzgasiecki2618 6 ай бұрын
Dlatego do 8 roku życia moje dzieci nie miały telefonu, do 10 miały najtańszy telefon aby tylko dzwonić, a dopiero od 10 mają normalne telefony. Oczywiście jest tam kontrola rodzicielska, jest wyłączanie telefonu po danej godzinie, wiem ile siedzą na telefonie, itd. Rozmawiam ciągle z nimi, że telefon to nie jest skrolowanie tiktoka, tylko oglądanie ludzi, którzy robią rzeczy które was fascynują (e.g jak narysować postać z mangi, stworzyć domek dla kota czy cokolwiek innego). Dodatkowo mają swoje ekstra zajęcia które kochają, wyjeżdząją z nich na obozy, oprócz tego mają obozy typu survival czy sport gdzie są mtb, chodzenie po górach, camping w lesie, itd. To nie jest koniec, bo gdy przychodzą do nas znajomi dzieci to te same zasady obowiązują czyli: nikt tu nie przyszedł siedzieć na telefonie, więc telefon do plecaka i się bawić. Oczywiście granie z dziećmi w gry planszowe, pojechanie z dziećmi na mały hiking typu Sobótka - Ślęża, czy na rowery to jest po prostu must. Jeżeli dziecko nie widzi aktywności rodziców i nie widzi aktywności całej rodziny, a w dodatku rodzic nie pilnuje tego co dziecko robi - bo samemu chce mieć spokój - to kończy się to właśnie siedzeniem wiecznym w telefonie i oglądaniem rzeczy które dziecko jeszcze nie powinno widzieć, dramy na whatsappie, a tragicznych sytuacjach nawet nie wspomnę.
@Hevdan1
@Hevdan1 6 ай бұрын
Serio teraz się używa whatsapa? Zawsze miałem wrażenie, że to jest martwe jak telegram.
@PS-oy9xr
@PS-oy9xr 6 ай бұрын
ani jedno ani drugie nie jest martwe mnostwo ludzi na tym siedzi@@Hevdan1
@grzegorzgasiecki2618
@grzegorzgasiecki2618 6 ай бұрын
@@Hevdan1 dzieciarnia tam siedzi, mają swoje stałe i tymczasowe grupy np na dany cel
@PS-oy9xr
@PS-oy9xr 6 ай бұрын
i jak to wyglada z perspektywy Twoich dzieci? Kumają czaczę, dostosowują się? Jaki mają pogląd na ten temat?
@dpleonarski6613
@dpleonarski6613 6 ай бұрын
Dobra robota Panowie! Trzymajcie się! ❤
@tomekciacka9629
@tomekciacka9629 6 ай бұрын
Bardzo lubię Wasze filmy edukacyjno-uświadamiająco-misyjne 🙂 Cieszę się że poszliście w tą stronę i dziekuję ❤
@edyta4888
@edyta4888 6 ай бұрын
Ale... Czytam książki na telefonie, ogladam filmy instruktażowe, edukacyjne, korzystam z platformy udemy...nie używam fb, insta, tiktoka itd czy jestem uzależniona od telefonu czy książek? Mam leczyc nałóg czy jednak przymknąć oko na patologiczna chęć ciagłego dokształcania się?
@jaguscikm
@jaguscikm 6 ай бұрын
nie zamierzam bronić uzależnienia od telefonów, bo to oczywisty problem, ale z tymi badaniami to też jest problem. Teraz prowadzi się badania na każdy temat, kiedyś tego nie robiono stąd błąd poznawczy, że kiedyś było lepiej, bo nie było depresji i innych problemów. Były, tylko nikt tego nie badał. Oczywiście w pełni się zgadzam z każdą tezą tego materiału. W ogóle myślę, że warto "inwestować" we współne pasje, byle były zróżniocowane. Tylko nie pieniądze a czas! Bo to jest waluta, którą najtrudniej nam inwestować w dzieci, łatwiej jest zapisać dzieciaki na jakieś zajęcia poza domem, niż razem spędzić czas choćby na wycieczce rowerowej.
Gdy kupujesz ubezpieczenie samochodu
4:54
HRejterzy
Рет қаралды 406 М.
Looks realistic #tiktok
00:22
Анастасия Тарасова
Рет қаралды 99 МЛН
3M❤️ #thankyou #shorts
00:16
ウエスP -Mr Uekusa- Wes-P
Рет қаралды 15 МЛН
LOVE LETTER - POPPY PLAYTIME CHAPTER 3 | GH'S ANIMATION
00:15
Odłącz się - Stop dla fonoholizmu
0:58
Młody Dolny Śląsk
Рет қаралды 9 М.
Pogoda na pracę w Niemczech | Praca dla Kierowców C+E | ASMO Solutions | intro
0:30
ASMO Solutions Praca Niemcy
Рет қаралды 20 М.
Jak zniechęcić konsultantów play?
9:18
Slaw
Рет қаралды 2,9 МЛН
Burza mózgów, szkorbut pięt i trzepotanie odbytu
5:48
HRejterzy
Рет қаралды 600 М.
17 Sprawdzonych Wskazówek do Skutecznej Listy Zadań
6:45
Czuwający Analityk
Рет қаралды 36
Bez Wi-Fi przez świat
3:26
HRejterzy
Рет қаралды 323 М.
Looks realistic #tiktok
00:22
Анастасия Тарасова
Рет қаралды 99 МЛН