Ukraina zakupiła 200 szuk na początku. Pojazd ten jest chwalony na Ukrainie przez ich wojsko. Dozor B jest nazywany na Ukrainie pogardliwie Pozor. Dlatego że miał wiele wad. Polska powina kupić te pojazdy dla wojska na granice-czyli pojazdów patrolowych oraz straży granicznej. Pozdrawiam
@filipmisko93637 ай бұрын
Dozor-b w większości były dostarczone z Polski ukraińskie dozor-b i oncilia Polskiej produkcji różnią się tylko silnikiem.
@lukaskania68797 ай бұрын
@@filipmisko9363 bzdura porównaj zmiany i konstrukcje! Dla przybliżeniu dodam tylko że Dozor B, ma mase do 4 ton a oncilla 9.Poczytaj w internecie.
@grzegorzrokicki28567 ай бұрын
Ciekawy materiał👍Nie Wiedziałem że go produkujemy. O Ukraińskim odpowiedniku słyszałem. Czyli dla wojska polskiego go nie kupujemy?Szkoda A na granicy powinny takie śmigać a nie jakieś pickupy
@YetiTube-w1o7 ай бұрын
No przeciez sa w naszym wojsku... nawet byl artykul ze 30 szt z niemieckimi silnikami przekazalismy na ukraine.
@YetiTube-w1o7 ай бұрын
Tak na szybko to nie znalazlem zadnego info o tym zebysmy mieli na stanie kiedykolwiek 30 sztuk oncilli... troche to smieszne albo smutne.
@sanproekt7 ай бұрын
Przecież to ukraińska firma przeprowadzona do Polski. Autor po prostu manipuluje z tym "my produkujemy". Chyba pierdy w kanapę produkuje ...
@YetiTube-w1o7 ай бұрын
@@sanproekt Tak czy siak potrzeby sa ogromne, a ten pojazd to wydaje sie byc cos twardszego od Legwana. Choc pojawia sie sporo konstrukcji i warto tez patrzec na unifikacje.
@KamilSumien7 ай бұрын
Konflikt na Ukrainie pokazuje że takich pojazdów potrzeba TYSIĄCE. Są to często jednorazówki.. po prostu takie są realia. Tutaj to można rozpisać przetarg na budowę takich pojazdów na dekadę wraz z wzięciem pod uwagę wzrost nominalny wolumenu produkcji r/r..
@piecio30287 ай бұрын
Świetny materiał, dzięki. Kupujemy Koreańskie toczydełka hameropodobne mając dostęp do pojazdu który sprawdził się na pierwszej linii frontu.
@Oskar-zk9hj7 ай бұрын
Nazwa egzotyczna. Maszyna produkowana w Polsce to już duży plus. Jeśli jest odporny na atak nozownika to trzeba ich dużo. Motor 19.5 KM to fakt 200 konny Iveco lepszy 🤷
@vautrin45877 ай бұрын
komentarz dla zasięgu
@pawelk577 ай бұрын
powiem tak patrząc na co co jest naświecie - taki wóz powinie byćuzbrojony w coś 30 mm , modzierz lub móc mieć mieć wyrzutnie ppanc albo jak turcy 12 sztuk wyrzutni 107mm.
@sz93097 ай бұрын
Oncilla powinna być zakupiona dla SG.
@padzdar7 ай бұрын
To i najlepiej Abramsy plus pozwolenie na użycie broni be ostrzeżenia.
@filipmisko93637 ай бұрын
Dla 6BPD oncilia 4x4 ma pewien potencjał bo jeżeli dostałby zawieszenie hydropneumatyczne i centralny system pompowania kół dało by cię go upchać w c295m a w c130 nawet 3. Jest produkowany w Polsce i myślę że przy zakupie jednej sztuki do testów i wystosowanie odpowiednich wymagań do zmian w konstrukcji pozwoliło by nam przy opcji i tak najniższego kosztu zapewnić 6bpd mobilność i siłę ognia których brygadzie brakuje.Ja bym to pożenili z lekkim ZSSW-30 jako wóz liniowy. Jedyny problem to że do transportu c295m wymagane było by albo składanie wieży w przód lub do wnętrza lub jej częściowy demontaż. Żeby nie wystawała poza obrys tyłu korpusu. Aczkolwiek myślę że było by to wykonane. Z impulsem odrzutu nie powinno być problemu bo testowano na nim gsz 23-2. Nabój 23x115mm może ma znaczenie mniejszy impuls odrzutu niż 30x173mm ale z uwagi na szybkostrzelność 3500 na minutę energia przekazana na strop jest sporo większa. Ciekawą wariacja jest wersja wyrzutni rakietowej. W miejscu przedziału desantowego znajduje 10 rurowa wyrzutnia krótkich rakiet od grad-p w wersji zmodernizowanej z głowicami termobarycznymi o zasięgu 7km. Rakiety systemu grad-p (jedno rurowa wyrzutnia przenoszona przez piechotę) są na analogiczne do zwykłego grada z tym że z zredukowanym zapasem paliwa przez co mają krótki zasięg ale są sporo mniejsze. Pojazd tego typu byłyby dobrym uzupełnienieniem moździerzy. Same mozdierze też w podobny sposób można osadzić na tym podwoziu.
@maciejchojnacki46397 ай бұрын
Ale to ma Cpk ...
@filipmisko93637 ай бұрын
@@maciejchojnacki4639 cóż nowszych modelach Nawet mnie to nie dziwi. Ogółem jest to wątek pisany przeze mnie na dsiscordzie dobre pół roku temu. Początkowo CPK nie było a ilość konfiguracji tego pojazdu jest bardzo duża i słabo z informacjami.
@maciejchojnacki46397 ай бұрын
@@filipmisko9363 wiesz co akurat jestem bardzo dobrze w temacie i na bank nawet w prototypie były :)
@olekzajac59487 ай бұрын
Wieża z armatą Bushmaster II raczej tam nie wejdzie bo strop nie wytrzyma obciążenia, zwłaszcza że ta lekka wieża, nazwijmy ją sobie LZSSW-30, ma mieć jeszcze Spike'i. Ja bym tam widział albo ZSMU od Arexa w wersji z 20 mm armatą M621 (czyli ZMU-06) albo w zapowiadanej, zmodyfikowanej wersji z armatą M230LF. Ewentualnie moglibyśmy opracować coś z tarnowską armatą 2A14 kalibru 23 mm. A co do innych wariantów to choćby właśnie lekki moździerz samobieżny byłby sobrą opcją, taki z rozkładaną płytą oporową jak choćby hiszpański Alakran.
@filipmisko93637 ай бұрын
@@olekzajac5948myślę że jak impuls odrzutu gsz-23 strop wytrzymał to wagę LZSSW-30 też wytrzyma. System wieżowy pierwotnie był tworzony z myślą o bwp-1 i miał zachować pływalność wozu więc jego waga nie mogła przekraczać gdzieś 850kg
@pawelk577 ай бұрын
Oncila ma dobry ochronę przeciwmonową a my kupujemy koreąńskie wersje hamera która jest gorsza. Zobaczcie co proponuje obecnie Turcy. Jamim cudem Turcy sprzedają swoje wozy naświat a polacy nie? Oncila może zastąić bmp1. ukracy nie stworzyli tylko skopiowali rozwiązania rosyjskie.
@bronks767 ай бұрын
Na jednym z ukraińskich kanałów jest informacja że firma Mista wyprodukowała 100-ną Oncillę dla Ukrainy.
@sylwo4u4 ай бұрын
Zdobyć zdjęcia nie jest tak trudno. Wystarczy pokręcić się po przemysłówce w stalowej woli. Każda oncilla przechodzi testy na ulicach i w terenie. Nie ma żadnych maskownic poza zasłoniętą wierzą strzelniczą. Gdyby zaczepić kierowcę testowego to na pewno zezwoliłby na kilka zdjęć.
@kenebkeneb47497 ай бұрын
Witam Pana Majstra 🙂
@padpad50267 ай бұрын
Jeżeli silniki mają za małą moc w stosunku do masy pojazdu to średnio palą więcej paliwa.
@piotrciesielski2087 ай бұрын
Witam , to moim zdaniem sprzęt na granicę naszą.
@abcbca34127 ай бұрын
Oncilla przede wszystkim dostała lepszej klasy blachy pancerne(Chyba nawet Szwedzkie ale tego nie jestem pewien).
@sanproekt7 ай бұрын
Armstall 500
@filipmisko93637 ай бұрын
Co do uzbrojenia ukraińskie dozory B mają stanowisko ZPU-64 czyli analogiczne do stosownego w czołgach t64. Polskie dozory B i oncile produkowane na Ukrainę mają znacznie prostsze nie stabilizowane stanowisko (prosta obrontnica z karabinem maszynowym wyposazona w kamere i wyświetlacz wewnątrz) w polskim stanowisku nie ma wogule optycznego kanału naprowadzania. Napędy w dalszym ciągu ręczne (mowa o wozach produkowanych dla Ukrainy)
@djagiello7 ай бұрын
Tutaj ukraiński filmik o oncilli sprzed 3 lat: kzbin.info/www/bejne/hGmbd3ajadSfrJI . Na naszą granicę jak znalazł.
@zenswid7 ай бұрын
co za bzdety .Dlaczego tych lekkich najlżejszych ale opancerzonych nie ma na granicy ? przynajmniej jeden co 5 km granicy , podkreślam lekki opancerzony pełen środków obezwładniających np gaz , siatki wystrzeliwane na osoby agresywne.
@martinwalker-v7t6 ай бұрын
jeżeli zmienione zostało wszystko to po jaką cholerę kupowali licencje i nie zbudowali sami od podstaw ???
@rradian7 ай бұрын
Pomijając fakt że odcinek ciekawy, to szczerze powiem, że nie wiem jak można zrobić odcinek o czymś i nie pokazać jak to coś wygląda. To jak bym zrobić odcinek o dużym fiacie i zdjęcie wstawić ruskiej Łady, a później powiedzieć, że wyglądają podobnie.
@sanproekt7 ай бұрын
różnią się tylko silnikiem
@grzegorzpietras58497 ай бұрын
Oncilla ma silnik iveco , Ah 2044 z Ałtoboksu też ma silnik iveco.
@bronks767 ай бұрын
Kupujemy tyle silników iveco do różnych platform,to powinśmy w końcu kupić licencje.
@grzegorzpietras58497 ай бұрын
@@bronks76 Zgadzam się że licencja od Iveco, oraz licencja od MTU na silniki 1000 i 1500km.
@olekzajac59487 ай бұрын
@@grzegorzpietras5849 Przy czym Iveco ma chyba silniki do 1500 KM, a na pewno ma silnik o mocy 1000 KM, więc można by w sumie tylko od nich kupić licencję.
@pixi_27 ай бұрын
Skoro i tak wszystko zrobili po swojemu to poc co ta licencja
@sanproekt7 ай бұрын
ale kto i co zrobił?
@grzegorzpietras58496 ай бұрын
Oncilla produkowana jest na Ukrainie.
@Michu77907 ай бұрын
Moim zdaniem Oncilla i AH 20.44 powinny trafić na wyposażenie Strazy Granicznej i WOT.
@kornelg85847 ай бұрын
15:20 Jakie 19,5 konia mechanicznego?
@sylwesterbodzioch4437 ай бұрын
Jakie kraje poza Ukrainą zakupiły Oncolla?
@tomhistoryk7 ай бұрын
Skoro mamy taki pojazd to po co kupujemy KIA ???
@olekzajac59487 ай бұрын
Bardzo dobre pytanie, na które chyba nikt nie zna odpowiedzi…
@sanproekt7 ай бұрын
ale kto ma?
@pogromcakaczek7 ай бұрын
kurcze, to teraz nie łapię...polska firma, kupuję ukraińską licencję, wywala prawie całe bebechy i buduje od nowa, ale lepiej?coś tu jest nie tak...sami nie mogli zbudować....?
@filipmisko93637 ай бұрын
O ile wiadomo jest inicjatywa wyszła od strony ukraińskiej bo Ukraińcy nie mieli zdolności do produkcji seryjnej. I szukali zagranicznego partnera który by im je wykonywał. A w ramach produkcji dozorów B dla Ukrainy producent zmodernizował oryginalnego dozor-b i proponował go Ukrainie i Polsce. Ukraińcy kontynuowali zakupy w wersji zmodernizowanej. Co do zdobienia na nowo. Miałem okazję oglądać nagrania z Ukrainy z prezentacją tych wozów to dostarczane z Polski dozor-b i oncila różnią się tylko jednostką napędową. Choć oncilia proponowana Polskiej armii była zupełnie inaczej wyposażona.
@pogromcakaczek7 ай бұрын
@@filipmisko9363 może oncilia nie daje w łapę? i cena jakaś pewnie dziwna🙃
@filipmisko93637 ай бұрын
@@pogromcakaczek nie spełnia naszych wymogów za bardzo. Z tym że wymagania były w zasadzie na MRAPA.
@pogromcakaczek7 ай бұрын
@@filipmisko9363 tylko tak...MRAP to powiedzmy f-35, f-16...a kupujemy FA -50...który jak wiadomo no "orłem" nie będzie, czego by tam nie podwiesili...i ja się, tu też nie spodziewam cudów, ale lepsze to niż honker czy te pickupy...
@filipmisko93637 ай бұрын
@@pogromcakaczek wiesz też pamiętaj że dozor-b nie pełni tej roli co honkre tylko jest analogonie bobra czyli ukraińskim następcą BRDM-2. Na Ukrainę oncile i dozory B są wozami plutonów rozpoznawczych.
@miroslawpazdzior89747 ай бұрын
Chyba 195 KM ,a nie 19,5 to by w ogole nie jechało😂
@dariuszbienkowski91277 ай бұрын
( 15,20 min) ---- silnik 19,5 KM ????? no nie za wiele. może miało być 195KM
@Popeczek907 ай бұрын
19,5 konia mechanicznego?
@Z_Kanapy7 ай бұрын
19.5 km to maluch miał więcej coś tu nie gra
@Agahmemnon7 ай бұрын
Wygląda jak gówno, do oshkosha nie ma podjazdu
@arkan18067 ай бұрын
W czym ma mieć podjazd jak to dwa inne typu pojazdów. To jak porównanie auta sportowego z limuzyną. Krótko wyjaśnię Oshkosh to pojazd opancerzony o zwiększonej odporności na miny i ataki z zasadzki. Tu masz 12 ton ładowność 2 tony Oncylla lekki transporter opancerzony. z bonusem na zwiększoną odpornością na mini. Tu masz 8 ton ładowność 4 tony. Można z przymrużeniem oka porównać Oshosha z Waranem ponieważ to maszyny zbliżone ale do innych zadań zaprojektowane.
@phenom38027 ай бұрын
I znowu stylistyka rodem z ZSRR. Czy ten zakład nie może zatrudnić zdolnych projektantów? Sprzęt może byc zarówno dobry jak i wizualnie ładny. A to coś wygląda jak maszkaron
@olekzajac59487 ай бұрын
Przecież Oncilla jest ładna. To że coś wygląda "sowiecko" to nie znaczy że jest brzydkie, ot choćby Piorun który z wyglądu jest de facto Igłą z termowizorem i dzięki temu wygląda o niebo lepiej niż Stinger.
@mariuszkalinowski97657 ай бұрын
Jak zwykle w Polsce nic niejes potszabne
@wiktorbelica6717 ай бұрын
Piękna polszczyzna
@mariuszkalinowski97657 ай бұрын
@@wiktorbelica671 e allora? C'è vuoi dire élito
@Arkady-qh4ly7 ай бұрын
To co to za odcinek, że nie zadałeś sobie trudu,żeby wrzucić foto? Zenada.....