Polskie nazwiska szlacheckie. O czym naprawdę świadczyło "ski" lub "cki" na końcu?

  Рет қаралды 894,197

Wielka Historia

Wielka Historia

7 ай бұрын

Dlaczego polska szlachta zaczęła posługiwać się nazwiskami? Skąd wzięła się obsesja na punkcie trzech liter kończących nazwisko? Czy tylko człowiek ze "ski" lub "cki" mógł uważać się za prawdziwego ziemianina? I dlaczego dzisiaj 1/3 wszystkich Polaków nosi właśnie takie nazwiska?
Autor materiału: KAMIL JANICKI
Kup moją książkę poświęconą polskiej szlachcie: 📕 tblr.pl/?bbbz2X 📕
#nazwiska
#historiapolski
#szlachta
#historia
#ziemiaństwo
#rzeczpospolitaobojganarodów
MUZYKA w materiale: Silent Partner; Audionautix na licencji Creative Commons Attribution 4.0 license - creativecommons.org/licenses/...

Пікірлер: 1 500
@betelgezaa
@betelgezaa 7 ай бұрын
Ja nazywam się Łopata. Żem ze stanu chłopskiego od ponad 1000 lat. Mój pra pra dziad był giermkiem chłopa, który zawoził zboże do Popiela, co to je potem myszy zjadły i Popiel uderzył batem mojego protoplastę krzycząc - szybciej chamie. I od tej pory przez 1000 lat w naszym prywatnym chłopskim godle jest chłop noszący zboże i bity przez Popiela a naszym mottem rodowym jest - Szybciej chamie. Nigdy nie chcieliśmy kupić sobie szlachectwa.
@jolantatokarz5994
@jolantatokarz5994 7 ай бұрын
No i oblałam się kawą ze śmiechu 😂😂😂
@abcefg6113
@abcefg6113 7 ай бұрын
jebłem🤣
@jann.6627
@jann.6627 7 ай бұрын
Hipotetyczny Popiel żył ewentualnie nie 1000 lat temu tylko jeszcze dawniej.
@betelgezaa
@betelgezaa 7 ай бұрын
@@jann.6627 dlatego zem był napisał - od ponad tysiąca lat ! Moje wiesniactwo ma dłuższy rodowód niż owych jaśnie wielmoznych, z czego my są dumne !
@jann.6627
@jann.6627 7 ай бұрын
@@betelgezaa No napisałeś: "od tej pory (czyli do wydarzenia z Popielem) przez tysiąc lat" ale nie kłóćmy się już o to 😃, szanowanko dla prastarych włościan.
@listener-kv8rr
@listener-kv8rr 7 ай бұрын
Etymologię mojego nazwiska, wyjawił mi całkiem niedawno mój sędziwy ojciec. Otóż, kiedy jego ojciec a mój dziad był dzieckiem, w momencie powstawania polskiej administracji (już ponad 100 lat temu) na terenach obecnego Podlasia, a ściślej mówiąc jego wschodniej części, która po 1945 r. pozostała w granicach Polski, spisywano ludność zamieszkującą te tereny. Ludność w większości prawosławną posługującą się jęz. białoruskim. Trzeba było podać dane. Ale, kto na ówczesnych wsiach/siołach takie posiadał? Dokumenty, jeśli istniały, były rzadkością. Wcześniejsze spisy "parafialne" zaginęły wskutek masowej wojennej tułaczki tamtejszej ludności, przechodzenia linii frontu I-szej w. św. i późniejszej agresji bolszewików. Społeczność, ta określała się jako "tutejsi" i na co dzień stosowała imiona nadane na chrzcie i przydomki. Najczęściej otczestwo, jak w jęz. rosyjskim, ale również pochodzące od miejsca zamieszkiwania. Zdarzały się też przezwiska pełniące funkcję dzisiejszych nazwisk. przezwiskiem mojego pradziadka była nazwa owada (przyjmijmy tu - komara). I mówiono tam wówczas: Kostia Witiouw z Komarouw z bagien. Przeprowadzający spis w imieniu II RP nie mógł tego zapisać w ten sposób. Dlatego postawiono wybór: albo Konstanty Komar albo Konstanty Komarowski. Oczywiście to tylko przykład, ale mniej więcej w tym czasie i w taki sposób powstało obecne moje nazwisko (owad+ski). Oczywiście jestem mieszańcem etnicznym. Matka pochodziła z Zamojszczyzny. I niewątpliwie jestem pochodzenia chłopskiego. Pozdrawiam i życzę dalszego interesującego kontentu.
@zbyszek9202
@zbyszek9202 7 ай бұрын
spisy nie zaginęły tylko wszystko albo zostało zniszczone albo ukryte po resecie a wojenki tuszowały czy to technologie które były przed czy architekturę
@tomaszstefaniuk9449
@tomaszstefaniuk9449 7 ай бұрын
Nikt nie pytał
@bochniasebastianbochnia2957
@bochniasebastianbochnia2957 7 ай бұрын
Nie mogę pojąć dlaczego takie koąpleksy ma naród tak doświadczony przez historię wspaniały i gościnny a zarazem niekiedy chcący udowodnić swą szlchectwość choć ta szlachta doprowadziła do rozbiorów Polski dla mnie to niezrozumiałe no chyba że udowodnienie że pochodzi się z szlachty (co nie jest do końca prawdą )poleprzy samopoczucie co znaczy że kompleksy są podwojone ale ujmy nie przynoszą tylko świadczą o snobiźmie i też jest naganne . To moje zdanie a wystarczy być dobrym człowiekiem i tyle
@Dem052
@Dem052 7 ай бұрын
​@@tomaszstefaniuk9449ciebie o zdanie.
@TomaszTrelaPlus
@TomaszTrelaPlus 7 ай бұрын
Tak było wszędzie, gdzie tylko nie spojrzysz. Spotkanie z administracją wymuszało stworzenie nazwiska.
@orkangrytviken7793
@orkangrytviken7793 7 ай бұрын
Ciekawostką jest to,że Radziwiłł nadał swoim chłopom ( około 5000 osób) nazwisko Potocki,aby ośmieszyć znienawidzonego magnata.Czasami wychodzą takie kwiatki,że wszyscy nowo poznani Potoccy są z "tych Potockich" .Warto również wspomnieć,że żydzi przyjmowali nazwiska od kamieni szlachetnych i drogich kruszców jak Opaliński itd.
@annanowak4498
@annanowak4498 7 ай бұрын
Raczej Goldman, Goldstein ...
@jolantapotocka8899
@jolantapotocka8899 7 ай бұрын
w sumie ciekawostka i jako Potocka, pierwsze słyszę ;-)
@rado9952
@rado9952 7 ай бұрын
​@@annanowak4498 mówimy o polskich Żydach. Ci którzy przybywali na naszych terenach raczej niemczyzną się nie posługiwali, czyż nie? xd
@barneydenstad2148
@barneydenstad2148 7 ай бұрын
Ale senator Opalinski, wspomniany u Sienkiewicza, to chyba rdzenny Polak?
@Abudataqubty
@Abudataqubty 7 ай бұрын
​​@@rado9952słyszałeś o jidysz?
@rafaz.695
@rafaz.695 6 ай бұрын
Troszkę to jest uproszczenie w kontekście plebejskiego pochodzenia większości Polaków. Jak pisał Reymont, wszyscy pierwotnie wywodzą się "z chłopa". To wynika z kolejnych etapów rozwoju gospodarowania. Ale też zdecydowana większość znajdzie w drzewie genalogicznym "pana". To nie jest żadna dychotomia, można pochodzić i od szlachty, i od chłopa. Można też mieć wśród przodków 90% szlachty, a nazywać się Kosiniak lub Kamysz.
@barbaraszkodzinska3858
@barbaraszkodzinska3858 5 ай бұрын
To charakterystyczne dla naszego kraju pogarda dla chłopów doprowadziła w przeszłości do upadku. Dwóch ważnych powstań bo wielkim panom zdrajcom nie przyszlo do głowy kto jest solą tej ziemi im najbardziej należy się szlachectwo z wywodów naukowca wynika ze francuski i niemiecki szlachcic to ten właściwy a polski to zawsze jakiś taki pomylony.My niegdy nie nauczymy siebie szanować .pozdrawiam .próbujmy znaleźć coś dobregobwbprzeksztalceniach jakie następowały w narodzie
@wearemotorhead4747
@wearemotorhead4747 5 ай бұрын
​@@barbaraszkodzinska3858Racja👍.
@sosnowaigielka
@sosnowaigielka Ай бұрын
Piękny komentarz.​@@barbaraszkodzinska3858
@nwvam8978
@nwvam8978 3 ай бұрын
Kocham etymologie, szczegolnie nazwisk! Bardzo interesujacy temat, dzieki za material ;D
@user-ou2wy3kr7u
@user-ou2wy3kr7u 3 ай бұрын
Najlepsze że etymolodzy uważają że to etymologia rządzi światem .
7 ай бұрын
Bardzo dobry materiał. Widać ogrom zarówno pracy badawczej, jak i pasji samego autora. Samo wideo również podane w bardzo przystępnej formie. Jedyne co bym zmienił, to muzyczka w tle - idealnie pasowałyby tutaj rytmy folkowe/muzyka starodawna, pozwalałaby wczuć się w klimat 👌Pozdrawiam!🍺
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 7 ай бұрын
Dziękuję za pozytywną opinię. Co do muzyki - zasadniczo się zgadzam, to byłby fajny kierunek. Problemem jest natomiast dostępność takich utworów. Baza ścieżek, które wolno bezpłatnie wykorzystywać na YT jest bardzo ograniczona.
@braveheart4946
@braveheart4946 6 ай бұрын
Toć to szok! Waszmość Rębajło!
@irminaj.sz.8584
@irminaj.sz.8584 5 ай бұрын
Sle niewiele wnosi , bo niektorzy zarty dobie robia, zamiast powaznie podejsc do sprawy. A sxkoda . Sxkoda tej pracy, czasu spędzonego w archiwach. Teraz trzeba postawić kropke nad "i", a moze i wziąć jakieś horonarium. Powodzemia.
@piotrklejnowski7563
@piotrklejnowski7563 4 ай бұрын
Nigdy się nie liczyliśmy i nie liczymy, bo za dużo się kłócimy.
@jankunc6325
@jankunc6325 7 ай бұрын
Von nie wymawia się won, tylko fon. Tak samo jest z Volkswagenem (folkswagenem) lub z pełnym mlekiem vollmilch (folmylch) itd. Oczywiście materiał przedni i jak zwykle łapka wysoko w górę :)
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 7 ай бұрын
Kajam się i przyznaję rację.
@urpasternak
@urpasternak 7 ай бұрын
"Mundrala" się znalazł!
@user-uj9xo2hz3p
@user-uj9xo2hz3p 7 ай бұрын
Gówno mnie obchodzą nazistowskie Niemcy z ich nazwiskami jak coś nie tak to pakuj i wypad za odrę
@piotrblachnicki5598
@piotrblachnicki5598 7 ай бұрын
@@user-uj9xo2hz3p @user-uj9xo2hz3p Kolejny zakompleksiony polaczek. I ty, szmaciarzu masz czelność sugerować komuś, co ma robić? Lecz się, polski prymitywie. Straszny, wredny naród. Mój ojciec Ernst a także dwóch jego braci Rudolf i Heinrich byli żołnierzami Wehrmachtu. Aha, i brat mamy też. A dziadek Josef służył w Reichswehrze. Do dziś jestem z nich dumny! I co, tumanie, mam ci przypominać 4 tygodnie września 1939 r., kiedy to w tym krótkim czasie polska tzw. armia poległa na wszystkich frontach? A może nie wiesz o tym, że w rankingu uczelni wyższych zajmujecie zaszczytne 321 i 326 (UJ i UW) miejsce na świecie, hi hi. A to, że od 1057 lat próbujecie się doczołgać do poziomu Europy Zachodniej (gospodarczego i intelektualnego) i jakoś wam nie wychodzi i nie wyjdzie, bo jesteście na to zbyt tępi i leniwi? Napisz jeszcze coś, można będzie się pośmiać! Aha, popraw polszczyznę, polski jełopie.
@indianski
@indianski 7 ай бұрын
@@user-uj9xo2hz3p twoi rodzice tez maja schize ?
@teresawojtaszek2232
@teresawojtaszek2232 7 ай бұрын
Wielu zmieniło prawdziwe swoje nazwiska na ,,ski", ,,cki", a ze szlachtą nie mają nic wspólnego.
@ulkamara5851
@ulkamara5851 7 ай бұрын
Zydzi i Romowie upodobali sobie nazwiska tworzone od nazw miast, regionow, drzew, imion, zwierzat. Poznanski, Mazowiecki, Lipinski, Jankowski, Kalinowski, Niedzwiedzki.
@urpasternak
@urpasternak 7 ай бұрын
@@ulkamara5851 i wojewódzki!
@urpasternak
@urpasternak 7 ай бұрын
Pewien hanys z Górnego Śląska powiedział kiedyś ze wszyscy ci co maja nazwiska kończące się na "SKI " to bandyci! Nie rozumiem dlaczego miał takie zdanie? Wyjaśni mi to ktoś?
@Aliensynthesizer
@Aliensynthesizer 7 ай бұрын
Jak Stalin zaludniał Polskę swoją agenturą, to kazał im zmieniać nazwiska na Polskie i uczyć się mówić poprawnie po Polsku.
@emjiemji
@emjiemji 7 ай бұрын
I jeszcze icz jak Sienkiewicz
@annamika4178
@annamika4178 7 ай бұрын
Swietny material, bardzo ciekawy i przedstawiony z polotem i dowcipem.
@michalx8590
@michalx8590 7 ай бұрын
Kolejne YT rewelacyjnie w natłoku internetowych rewelacji. Mogę poznać źródła historyczne, zaciekawił mnie temat.
@wojciechkuczynski3079
@wojciechkuczynski3079 6 ай бұрын
Bardzo interesujacy material, zachecam Pana do dalszego tworzenia filmow historycznych. Pozdrawiam
@utahdan231
@utahdan231 7 ай бұрын
Oby więcej takich super wiadomosci w natłoku youtuberskich bzdur. ❤
@jant.190
@jant.190 7 ай бұрын
No autor trochę nie dopowiedział lub nie wiedział wszystkiego. W Średniowieczu w Polsce dla rycerza-szlachcica używano przedrostka „de” (tak jest w zapiskach) i wynikało to z tego, że partykuła "de" to końcówka słowa łacińskiego "herede" czyli właściciel i jest często błędnie tłumaczona z łaciny na polski jako "z". W ówczesnych dokumentach czy zapiskach (można to spotkać w wielu) pełne określenie kogoś w takim dokumencie (jeszcze w XV i w I połowie XVI w.) w łacinie było następujące np: "... Nicolao herede in Thomice" (Kodeks Wlkp. nr 9, dok. 1156). Należy słusznie domniemywać, że ówcześni urzędnicy aby sobie ułatwić sprawę, w wielu wypadkach wypisywania za każdym razem słów "herede in" przy każdym imieniu skrócili je do przedrostka "de". Jest to forma ogólnie przyjęta jeżeli jest ona potocznie znana, stosowana w każdej epoce np. słowo "magister" skrócono do zbitki liter "mgr". Dla kogoś nawet znającego dobrze swój język ale nie znającego znaczenia skrótu "mgr" ale ze względu na jego pozycję przed nazwiskiem będzie słusznie domniemywać, że jest to jakiś tytuł lub prawo tej osobie przysługujące. I tak było też w przypadku liter "de" w dawnych czasach. Dlatego określenie w XV w. kogoś np. "de Thomice vel Thomicze" a "Thomiczski" dla ówczesnych ludzi miało poważne rozróżnienie. Pierwsze oznaczało w sposób oczywisty właściciela jakiejś wsi czyli na pewno szlachcica osiadłego, natomiast w drugim przypadku poprzez zmiękczenie jakiejś nazwy wsi oznaczało to głównie syna lub czasami bliskiego krewnego tego właściciela który będzie ewentualnym właścicielem ale dopiero po śmierci obecnego właściciela. W późniejszych czasach (już w wielu wypadkach na początku XVI w.) w wyniku rozrodzenia się szlachty oraz rozdrobnienia swych dóbr gdzie daną wioskę, wcześniej rodową jednej rodziny a później nie raz należącej do kilku różnych rodzin, forma z przedrostkiem "de" zanikła a upowszechniła się ta druga forma, zmiękczona która stała się praźródłem dzisiejszego nazwiska szlacheckiego. Już w pierwszej połowie XVI wieku powstał urzędowy wykaz nazwisk szlacheckich zastrzeżonych a dopiero w II połowie XVIII wieku ustawą sejmową, dziedzice musieli nadać nazwiska swym chłopom oraz Żydom w RP. Oczywiście przy braku przedrostka "de" w zapiskach (który jak wiemy w sposób pewny określał, że dana osoba jest właścicielem jakiejś wsi a tym samym szlachcicem) powstał problem w określeniu stanu społecznego danej osoby. W dawnej Polsce poradzono sobie z tym, że przed nazwiskiem dodawano słowa (wg rosnącego starszeństwa): • Nobilis w skrócie N. - szlachetny, zwykły szlachcic • Nobilus Generosus w skrócie N.G. - szlachetnie rodzony, synowie lub córki znanego szlachcica z ojca i matki szlachciców, • Nobilius Generosus Dominus w skrócie N.G.D. - szlachetnie rodzony pan, pełniący najczęściej urząd na przykład chorążego, starosty itp. • Magnificus Dominus w skrócie M.D. - wielmożny pan, pełniący urząd kasztelana lub wojewody albo wyższy urząd centralny np. marszałek czy kanclerz.
@kaniasty4363
@kaniasty4363 5 ай бұрын
Nie zaczyna się zdania od ,,no,,. Reszta ok😊
@jant.190
@jant.190 5 ай бұрын
@@kaniasty4363 Nooo, zapis był celowy a ponadto będę pisał jak chciał i waćpan nie jest moim nauczycielem od języka polskiego. Ten okres już mam dawno za sobą.😀
@seushimarejikaze1337
@seushimarejikaze1337 7 күн бұрын
@@jant.190 Chlopska Policja Ortograficzna nigdy nie spi xD
@renemagritte8237
@renemagritte8237 4 ай бұрын
Zzwięźle, konkretnie bez zbytnich spekulacji i w oparciu o źródła. A mimo to zrozumiałe i atrakcyjne. Dziękuję.
@danutaskiba4032
@danutaskiba4032 5 ай бұрын
Dziękuję bardzo za wspaniały przekaz.
@jarekjarek1046
@jarekjarek1046 7 ай бұрын
a polscy żydzi już pod zaborami, również musieli mieć nazwiska. Kupowali je w urzędach. Który bogatszy, więcej zapłacił, to przybierał nazwisko: z członami : perl, gold, silver, blumen a żydowskiej biedocie nadawano śmieszne nazwiska, często uwłaczające. To w zaborze austriackim i pruskim. Bogatsi żydzi w zaborze rosyjskim kupowali nazwiska wzorując się na szlachcie (od miejscowości) i stad mamy Poznańskich, Warszawskich, Mazowieckich.
@jacknowak8094
@jacknowak8094 7 ай бұрын
nie było czegoś takiego jak polscy żydzi tylko żydzi z polskim obywatelstwem.
@user-xl1mk1zr3g
@user-xl1mk1zr3g 3 ай бұрын
Od wsi nie od miast.
@jarekjarek1046
@jarekjarek1046 3 ай бұрын
@@jacknowak8094Tak. Szczególnie pod zaborami.
@jarekjarek1046
@jarekjarek1046 3 ай бұрын
@@user-xl1mk1zr3g Skoro szlachta miała nazwiska od miejscowości, posiadłości rodowych, to Żydzi musieli być lepsi i życzyli sobie nazwiska od miast.
@sgketocxrd4335
@sgketocxrd4335 7 ай бұрын
Wszystko się zmienia, ale warcholstwo ma się znakomicie w kraju nad Wisłą.
@piotrkozaczewski9511
@piotrkozaczewski9511 7 ай бұрын
Nie powtarzajcie proszę bredni o warcholstwie polskiej szlachty. Nie przepadam za Pawłem Jasienicą, ale warto przeczytać jego książkę "Polska anarchia", w której rozprawia się z mitami na temat rzekomego warcholstwa polskiej szlachty i anarchii w przedrozbiorowej Polsce. Narrację o tzw. narodowych wadach Polaków i rzekomej winie własnej Polaków za rozbiory wypracowali polscy historycy z przełomu wieków XVIII i XIX, gł. Lelewel, będący jawną pruską agenturą, oraz proferorowie UJ z końca XIX wieku, bedący agenturą austrowęgierską. Zaborcy chcieli przerzucić swoje winy, winy sprawców na winy ofiar. Podobnie było z mitem pańszczyzny jako niewolnictwa i ogólnie biedą i nędzą w porzedrozbiorowej Polsce. W wielkim skrócie: i Rosja, i Szwecja, i Turcja w walkach przeciw Polsce wspierane były przez Zachodnia Europę: a to Anglie, a to Niderlandy, a to Francję. Było to mniej wiecej tak, jakby Polska walczyła przeciwko całej UE i całemu NATO. I dała radę bronić sie przez 150 lat. Więc chyba nie była słaba/biedna/zanarchizowana?
@johnybravo1705
@johnybravo1705 7 ай бұрын
Tu jest Polska, a nie jakiś tam kraj nad Wisłą. Czyżbyś był chazarem scyzorykiem chrzczonym ?
@piotrkozaczewski9511
@piotrkozaczewski9511 7 ай бұрын
Próbują wyszydzać tradycję i przypisywać szlachcie różne wady - to świetnie! To oznacza kilka rzeczy: 1/ Boją się Pierwszej RP / RON , boją się samej mozliwości odrodzenia tej koncepcji w jakiejkolwiek postaci - świetnie! 2/ Boja sie ducha polskiej szlachty, który w XVIII i XIX wieku rozprzestrzenił sie też na inne stany polskiego społeczeństwa - znakomicie! 3/ Coś wiedzą, ale nie za dużo (tzn. szeregowi propagandysci, bo ich zleceniodawcy wiedzą o wiele więcej rzeczy n.t. RON, niż przecietny polski profersor historii) - to dobrze, bo, jak mówił dr Goebbels, aby dobrze kłamać, trzeba perfekcyjnie znać prawdę, więc ich kłamstwa bedą badziewne. Jedyną istotna wadą RON/Pierwszej RP / polskiej szlachty była, byc może, tak zachwalana przez profesorów historii na pruskim żołdzie, TOLERANCJA. Chociaż z drugiej strony, czy warto było wprowadzać, wobec osób/rodzin/środowisk uznanych za wroców Korony, terror a wzór tego z Elżbietańskiej Anglii? Może jednak warto było zachować katolicką łagodność i pobłażliwość wobec protestancjiej folksdojczarni i nie plugawić polskiej doktryny misyjnej, co też uczyniono.
@brightness1993
@brightness1993 7 ай бұрын
@@johnybravo1705 Popuść gumkę!
@snd7622
@snd7622 7 ай бұрын
I to warcholstwo chlopstwa w wiekszosci, a nie szlachty .
@bernardvogel4971
@bernardvogel4971 5 ай бұрын
Wedlug komentarzy widac ze wewrociles ludziom w glowach , nie beda mogli spac dluuuuuugo . Sama szlachta oby tylko prawdziwa w sercu i duszy. thank you za wysilek . pozdrawiam z daleka .
@adamsyczkowski3186
@adamsyczkowski3186 6 ай бұрын
Dzięki za taki mądry kanał na necie
@krystynaolszewska7194
@krystynaolszewska7194 6 ай бұрын
A film bardzo ciekawy. A dyskusja w komentujących frapująca i momentami tak zabawna , że nie mogłam się powstrzymać od śmiechu👍🤩🤣🤣🤣
@urszulakrajewska2242
@urszulakrajewska2242 6 ай бұрын
Dziękuję za ciekawy materiał :)
@elapiolunowska1059
@elapiolunowska1059 6 ай бұрын
Pozdrawiam twórcę wspaniałego i interesującego filmu oraz wszystkich słuchaczy🙏🙏🇵🇱🌷👏🏻
@zdzisawczermanski7555
@zdzisawczermanski7555 7 ай бұрын
Do rozpowszechnienia nazwisk przyczynił się Sobór Trydencki (1545-1563), na którym zobowiązano parafie do zapisywania nazwisk w księgach metrykalnych.
@grzesieeeeeeeek
@grzesieeeeeeeek 7 ай бұрын
autor filmu jeszcze nie dotarł do tych źródeł, może za kilka lat coś tam doczyta :D
@AnnaAnna-yh9qj
@AnnaAnna-yh9qj 6 ай бұрын
​@@grzesieeeeeeeekzzżaaaaa1
@elzbietastolicka8688
@elzbietastolicka8688 5 ай бұрын
I to prawda bo po księgach parafialnych kuzyn sprawdzał pochodzenie
@soniakos444
@soniakos444 3 ай бұрын
A mimo to jeszcze w XVIII wieku chłopi potrafią być chrzczeni bez nazwisk
@barbarapilzak201
@barbarapilzak201 6 ай бұрын
Wspaniała nietypowa informacja Czekamy na następne wieści
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 6 ай бұрын
Dziękuję za miłe słowa, cieszę się, że odcinek się spodobał :)
@cpt.flamer7184
@cpt.flamer7184 7 ай бұрын
Mam nazwisko zakończone na -ski, panieńskie nazwisko mojej matki również kończy się na -ski, nazwisko panieńskie mojej babci też xD drugiej babci na -icz. Mój wujek badał historię naszej rodziny, dzięki dokumentom kościelnym i administracyjnym udało mu się częściowo stworzyć drzewo genealogiczne kilka pokoleń wstecz, w niektórych przypadkach dotarł nawet do wczesnego XVIIIw.. Z niemal całkowitą pewnością mogę powiedzieć dwie rzeczy - w mojej rodzinie nazwiska ze -ski pojawiają się od co najmniej 300 lat, oraz że ze szlachtą nie mamy wiele wspólnego xD Jeszcze jako ciekawostkę mogę dodać, że zdarzało się, że nazwisko "deewoluowało", traciło sufiks i stawało się rzeczownikiem, tak było z bratem mojego pradziadka, który w spisie prowadzonym przez Niemców podczas II Wojny Światowej podał rzeczownik zamiast nazwiska od niego stworzonego, które widnieje w jego akcie urodzenia. Po wojnie on i jego potomkowie zachowali rzeczownik jako nazwisko, bo otrzymali nowe dokumenty na podstawie tych niemieckich. Najprawdopodobniej wynikało to z tego, że on sam nie wiedział jak ma na nazwisko ;p może to brzmi dziwnie z dzisiejszej perspektywy, ale 100 lat temu na wsi nazwisko mogło mu być zbędne i niewiele go obchodziło, ludzie nazywali go przydomkiem, czyli rzeczownikiem od nazwiska. Podobnie jak często ma to miejsce dzisiaj, kiedy ksywki są często rdzeniem nazwiska z pominiętą końcówką. Więc można powiedzieć, że ludzie tworzyli nazwiska dodając -ski do przydomków, a później tworzyli przydomki od tych nazwisk xD
@ewamalecka3204
@ewamalecka3204 6 ай бұрын
Super inteligentna analiza!👍 Duzo zrobilo sie z czasem tej "szlachty"...Ludzie to kochaja, bo jest sie z czyms, klasa/ pochodzeniem/ co daje ludzia pewna identyfikacje ( z braku innej)😄😉. Ja ponoc pochodze od strony ojca od Boguslawskich, a od strony mamy od Koneckich. Moja mama miala z tym problem, podkreslala to zachowaniem, manierami i wspomnieniami....😉. A pra, pra, pra, dziadek Boguslawski, jako minister( nieudolnego) rzadu dolaczyl sie do 3 rozbioru Polski🤭. Zrywam boki!!! Pozdrawiam.❤
@NiePaleBoInwestuje
@NiePaleBoInwestuje Ай бұрын
wiejskie społeczeństwo dodawało do nazwisk SKI nie wolno było dodawać WSKI bo to nazwiska rodowe szlacheckie takie było prawo. Po 1800 były SKI a 1700 RODY WSKI
@cpt.flamer7184
@cpt.flamer7184 Ай бұрын
@@NiePaleBoInwestuje no to moja rodzina najwyraźniej prawo złamała ;p zarówno nazwisko moje, jak i panieńskie nazwisko mojej matki kończą się na "-wski" i występują co najmniej od 1700 r.
@ginewra
@ginewra 7 ай бұрын
Chcę więcej takich materiałów, więc zostawiam komentarz i lajka pod filmem :D Przyznam szczerze, że czytając tytuł, podejrzewałam, że "szlachcic ze -ski to inny szlachcic niż ze -cki", a tu jednak nie, o co innego chodziło 😅 Fajnie się dowiedzieć czegoś o naszej historii i pogłębić swoją wiedzę 👍Jeśli film jest tylko pigułką książki, ale dokładnym jej odzwierciedleniem, to z chęcią zobaczę ją u siebie w domu 😁
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 7 ай бұрын
Scenariusz filmu jest bezpośrednio oparty na tekście książki. Więc jeśli materiał się spodobał to mam nadzieję że książka też przypadnie do gustu :).
@Griboslaw
@Griboslaw 7 ай бұрын
Niesamowite że wczoraj kupiłem Pana książkę "Warcholstwo" nigdy wcześniej o Panu nie czytałem ani nie sprawdzałem na necie a dzisiaj przeglądając kanały historyczne podczas mycia stosu pigwy na nalewkę natrafiłem na państwa kanał :) bardzo mi się podobało to co obejrzałem. Powodzenia.
@grzesieeeeeeeek
@grzesieeeeeeeek 7 ай бұрын
Janicki nie ma autorytetu wśród historyków, troche jest odklejony od rzeczywistości i za bardzo mu się podobają źródła z wczesnego PRL.
@ukiuki2137
@ukiuki2137 7 ай бұрын
Tak działa algorytm i pliki cookoes
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 7 ай бұрын
Panie Piotrze, dziękuję, mam nadzieję, że książka się spodoba :)
@ewaszczepanowska3254
@ewaszczepanowska3254 7 ай бұрын
Chyba stosu pigwowca?
@azjatot5253
@azjatot5253 6 ай бұрын
u mnie, wywołał wymioty.
@dzenisweet232
@dzenisweet232 7 ай бұрын
Dziękuję bardzo 🌹
@irenapalkowska5818
@irenapalkowska5818 7 ай бұрын
Szlachectwo tkwi w sercu i umyśle
@teresawojtaszek2232
@teresawojtaszek2232 7 ай бұрын
Tak. W duszy, umyśle, sercu i genach. Tego nie da się kupić za żadne pieniądze.
@zenzen469
@zenzen469 7 ай бұрын
Zdecydowana większość tej szlachty to byli kompletni idioci i złodzieje okradający ludzi z życia.
@user-wi7vp3uh8t
@user-wi7vp3uh8t 7 ай бұрын
@@teresawojtaszek2232 POTWIERDZAM, jam spod Junoszy.
@OlaWisniewska-le1vp
@OlaWisniewska-le1vp 7 ай бұрын
Szlachectwo jest z nadania i urodzenia.Szlachta zaściankowa czy zagrodowa to była zubożała szlachta
@teresawojtaszek2232
@teresawojtaszek2232 7 ай бұрын
@@OlaWisniewska-le1vp Szlachectwo, to korzenie, geny, tradycja i kultura. Pieniądze, to inny temat. Ludzie szlachetnie urodzeni od zawsze czuli potrzebę kultywowania własnych tradycji rodowych. Rozwijana na przestrzeni czasu świadomość, powodowała konieczność, niezbędność jej podwyższania, poprzez różne formy kształcenia i rozwoju. To tworzyło klimat do potrzeb estetycznych i kulturowych oraz innych form rozwoju w tym również materialnego. Nie wszystkim, rzecz jasna, to drugie się udawało, ale na taki stan rzeczy, składa się wiele przyczyn, nie zawsze zależnych od człowieka, w tym również politycznych. To temat rzeka. Jedno jest pewne. Za żadne pieniądze świata, nie da się kupić pochodzenia. Pewien hrabia miał takie powiedzenie: ,,gdyby bardzo się postarać, to z pana można zrobić chama, ale nigdy odwrotnie".
@tomaszroot
@tomaszroot 7 ай бұрын
Dziękuję dowidzenia
@Kotlet.Mielony
@Kotlet.Mielony 2 ай бұрын
Super ciekawe informacje.🙂👍
@miroslawmrom5122
@miroslawmrom5122 7 ай бұрын
Szlachta posługiwała się też nazwą herbu jako nazwiskiem np Nałęcz,Odrowąż itp., wiele nazwisk szlacheckich kończyło się na ek np Skarbek,Mroczek, jakie nazwiska są przypisane do herbów jest opisane w Herbarzu Gajla.
@babagada943
@babagada943 7 ай бұрын
Mój dziadek Sawicki pochodził z Sawic Bronisz i to nazwisko pojawiło się w dokumentach sądowych w 1465 roku. Prawdopodobnie mieli herb Lubicz. Natomiast babcia Stańska pochodziła ze wsi Stany. Pozdrawiam Sawickich i Stańskich
@jacekwisniewski3644
@jacekwisniewski3644 4 ай бұрын
Mój pra pra pra pa dziad Jarema Wiśniowiecki ksiaże Wiśniowic siepał Buntowników kozackich
@user-wz6ru1rk1s
@user-wz6ru1rk1s 3 ай бұрын
Dzjekuje za ten materjal❤😊
@pluszowyjednorozeczniszcze7331
@pluszowyjednorozeczniszcze7331 3 ай бұрын
Kilka miesięcy temu zmieniłam rozszerzenia z matematyki i informatyki na historię i j.polski. Mój tata pierwszego dnia dał mi książkę „Warcholstwo …”, a dopiero dzisiaj znalazłam kanału autora. Myślę, że będzie mi łatwiej z Pana twórczością podejść do matury. :))
@Mi-bi6ez
@Mi-bi6ez 7 ай бұрын
U nas w Malopolsce mamy Swinionogi, Osly, Kielbasy, Mleczka, Warzydragi, Warzyboki, Papugi, Niziolki, Machoty, Zabawy .....
@marekzoladkowski2482
@marekzoladkowski2482 7 ай бұрын
Ale Niziolek to Super nazwisko !!! 🤣
@zenonlipka3646
@zenonlipka3646 7 ай бұрын
Nawet nazwisko Lipka jest szlachecki nawet wymienia są w trylogii, używali trzech herbów
@johnybravo1705
@johnybravo1705 7 ай бұрын
Bo Małopolska to taka mała Polska.
@jerzyst.wolski5750
@jerzyst.wolski5750 7 ай бұрын
Mleczko to szlachta podlaska, jeden z nich osiadł w Krakowie tracąc szlachectwo. Jego potomkowie podejmowali próby jego odzyskania.
@OlaWisniewska-le1vp
@OlaWisniewska-le1vp 7 ай бұрын
Takie przezwiska nadawali panowie swoim chłopom .
@danielkrela6106
@danielkrela6106 7 ай бұрын
Dobry materiał. Pochodzę z rodu kaj Sikorski-Kuczyńsko-Detlaff-KRELA. Tato mego dziadka, taty mega taty wielkopolska z zaboru pruskiego🙂
@feodorz562
@feodorz562 5 ай бұрын
Dziekuje za ciekawy odcinek.
@DobertCe
@DobertCe 6 ай бұрын
Piękny film. Pozrowienia dla pana Nekanda-Trepka
@zdzislawjablonski7364
@zdzislawjablonski7364 5 ай бұрын
Nie wiem jak było wcześniej ale z tego co wiem nosimy / moja Rodzina to samo nazwisko od jakiś 400 lat a część mojej Rodziny w wyniku carskich represji wyemigrowało do Usa i Brazylii i do dziś nie zapomnieli ojczystego języka .
@tomekdarda
@tomekdarda 7 ай бұрын
0:44 Skansen w Kolbuszowej :D Jest naprawdę bardzo piękny.
@danieldrivermechaniklew9597
@danieldrivermechaniklew9597 Ай бұрын
I tak smierdzi kolo 1 chaty ze idzie zygnaac
@akaina1364
@akaina1364 6 ай бұрын
Wchodzę tutaj losowo i pojawia się moje nazwisko, ale miła niespodzianka :D (pozdrawia Felińska)
@gryx9077
@gryx9077 7 ай бұрын
Kto też ma nazwisko zakończone na -ski lub -cki daje tu like :D
@wiesawad.4462
@wiesawad.4462 5 ай бұрын
- cki
@margaretmucharzewska3784
@margaretmucharzewska3784 4 ай бұрын
ski
@becia1332
@becia1332 Ай бұрын
cka
@Noyhofagus7
@Noyhofagus7 Ай бұрын
@@margaretmucharzewska3784 baby nie mają -ski tylko -ska
@Noyhofagus7
@Noyhofagus7 Ай бұрын
@@becia1332 nie -cki tylko -cka
@karolinaignaczak6337
@karolinaignaczak6337 5 ай бұрын
Świetne wideo :) Trochę już wiedziałam, ale teraz znam więcej szczegółów. PS Niemieckie "von" czyta się przez "f".
@pawezielinski2781
@pawezielinski2781 7 ай бұрын
Postaram się odpowiedzieć bez oglądania: gdy szlachcic otrzymywał na własność wioskę, był nazywany od tej wsi czyli jeśli wioska nazywała się np. ,,Moszczenica'', to najpierw nazywano go np. Pakosław z Moszczenicy, ale łatwiej było go nazywać ,,Moszczenicki'', czyli ,,jaki jesteś/skąd jesteś''? Moszczenicki, długo jednak jeśli np. jeden z synów otrzymywał inną wioskę to brał nowe nazwisko od nowej miejscowości czyli np nabył wieś Sporysz to był nazywany Sporyszowski.
@pistofalszywipatrioci
@pistofalszywipatrioci 6 ай бұрын
I tak np. chyba Przytarscy i Skwierawscy na Pomorzu wywodzą się od dwóch braci, którzy mieli majątki w dwóch różnych wsiach. Stąd różne nazwiska ludzi, którzy żyli dawno temu, a mieli tych samych rodziców.
@NiePaleBoInwestuje
@NiePaleBoInwestuje Ай бұрын
po 1800 jeśli to był chłop i przejął wioskę to w dokumentach parafialnych jest zapis np Pakosław Sporyszoski ziemianin parafii itd. Jeśli przejął to dziedzic ze szlachty to też nadawano mu nową nazwę ale z końcówkom WSKI jako SporyszoWSKI co oznaczało że pochodził z rodu szlacheckiego i na 100% był pytany o swój RÓD i pochodzenie.
@beatelanger2919
@beatelanger2919 7 ай бұрын
Fajnie wypowiadasz von,prawidlowo bedzie tak,ze slyszy sie gon!!!
@armi3700
@armi3700 7 ай бұрын
Bardzo dziękuje 😊
@jennyjenny2
@jennyjenny2 6 ай бұрын
mój dziadek był właścicielem włości i mamy nazwisko na ski,,,,i fajnie ,dziękuję dziadkowi za wszystko ,za jego pracę i za nazwisko .
@elzbietastolicka8688
@elzbietastolicka8688 5 ай бұрын
Moi też, ...ski a ja .. jako kobieta ... ska
@sawomirmajak7310
@sawomirmajak7310 4 ай бұрын
Szkoda że nie używał żaden pszodek kondonów
@renalilab1373
@renalilab1373 4 ай бұрын
Odnośnie siebie prawisz❓ Tak Ci życie nie miłe ??? 👋😲
@renalilab1373
@renalilab1373 4 ай бұрын
Poza tym po polsku piszemy "przodek", a nie "tyłek" 💥 Ortografia się kłania w pas*!!!
@barbbl8440
@barbbl8440 7 ай бұрын
Ciekawy temat, czekamy. Więcej
@KristVladic
@KristVladic 7 ай бұрын
Bardzo ciekawe.Pozdrawiam.
@ewaherbasz5241
@ewaherbasz5241 7 ай бұрын
Wielu tych, którzy przybyli na lufach czołgów z Moskwy zmieniło nazwisko na ski na rozkaz bieruta
@przemyslawkorbal7524
@przemyslawkorbal7524 7 ай бұрын
Na rozkaz Stalina
@_Rozgniatacz_mend
@_Rozgniatacz_mend 7 ай бұрын
@@przemyslawkorbal7524 na rozkaz Wojtyły
@kryg4775
@kryg4775 6 ай бұрын
Sa tez Zydzi ,ktorzy zmienili nazwiska ,wez pod uwage ,.Nie anysemicko zaraz ,ale Prawda .
@wearemotorhead4747
@wearemotorhead4747 5 ай бұрын
Bierut to mógł Halinie dzyndzelkiem pohuśtać....ojciec demokracji Stalin śmieszył,tumanił ,przestraszał😂.
@azjatot5253
@azjatot5253 7 ай бұрын
Za szlachetnie urodzonych, uważali się najeźdźcy... ...najeżdżano na zamieszkałe tereny, z ludnością, posiadająca własną kulturę i własny język.. ...traktowano ich z góry... ..w końcu, po wielu pokoleniach, zaczęły się jakoś zacierać w pamięci, te napady, ...tylko "szlachetni" mieli prawa, a raczej, zaufanie dla siebie, ale wywyższanie się, zostało, po dziś dzień...patrz...niemcy, żydzi, hiszpanie, belgowie, anglicy...itd...itd... ...nawet rosjanom, zaczęło się wydawać, że są szlachetni.. ...tylko ci Mongołowie i Polacy, jakoś, wciąż nie dają im spać spokojnie.. ...ach...i te tytuły szlachetne, potomków tych morderców, rabusiów i psychopatów... ...śmiechu warte. moda na imię i nazwisko, było wprowadzone przez Etrusków.. ...do dziś jednak, mamy takich, którzy są van, de, von, itd... ...jak to miało by brzmieć? Donald von Danzig??? ....Donald fradanskby??? ...Donald aus der DänischenStadt??? ...Donald aus DäneschStad??? ...Donalidi Kedēnimarikiketema??? ....Danimarkaşehrinden Donald??? ...Donald Fradanishvikingby??? ...Donald fra Byendanishviking??? ...Dansk Vikingbypsyko??? ...wszyscy wiedzą, że druk, wymyślono w 15 wieku... ale niemieccy badacze historii, mają wydruki niemieckiej histori już z 3 wieku naszej ery.. ...powaga..widziałem w dojczlanckich muzeach....
@majak3322
@majak3322 7 ай бұрын
Nie druk wymyślono, tylko ruchome czcionki-Gutenberg
@azjatot5253
@azjatot5253 7 ай бұрын
Ale nie w 3 wieku naszej ery, jak to przewodnik niemiecki, miał zaszczyt nam, zakomunikować.@@majak3322
@ENCJO
@ENCJO 7 ай бұрын
Fajnie się słucha
@Thewolfzombie
@Thewolfzombie 7 ай бұрын
Z jednej strony osobiście wiem, że końcówka "cki" nie oznacza koniecznie pochodzenia szlacheckiego, ponieważ moje takie ma, choć mam pewność, iż moi przodkowie byli z klasy chłopskiej. Z drugiej strony pochodzę z zachodniej Wielkopolski i znana mi okoliczna szlachta w dużej części nie miała końcówek nazwisk "ski" lub "cki".
@wyslanniknewworldorder9525
@wyslanniknewworldorder9525 7 ай бұрын
Cy *cki*
@mhaq1994
@mhaq1994 6 ай бұрын
@@wyslanniknewworldorder9525 OMG uwielbiam😁. Von Cycki , tak brzmi poprawnie.
@magorzataczarodziej3064
@magorzataczarodziej3064 7 ай бұрын
Ciekawy material. Warto znac takie szczeguly o nazwiskach. Malgorzata
@ReMatteo123
@ReMatteo123 7 ай бұрын
Wreszcie ktoś nagrał o tym film, dzięki
@anetawojtera7584
@anetawojtera7584 6 ай бұрын
Dobrze ze pozostal u nas pewien duch szlachecki ,co przejawia się sztywnym i wszechobecnym , i nieprzemijalnym Pan/ Pani i pewnym dystansem . Jestesmy towarzyscy ale nie mamy zwyczaju poznawania kogoś na ulicy ,
@maxari88
@maxari88 7 ай бұрын
Bardzo ciekawe 🤔
@blue52hz71
@blue52hz71 7 ай бұрын
Haha aż mi się przypomniało jak w podstawówce akurat mieliśmy o tym lekcje i pani od historii wywołała mnie na środek klasy i zaczęła : ..”panie łowicki, masz pan szlacheckie nazwisko” a ja z uśmieszkiem łotra do klasy : na kolana parobki 😂
@bozenastankiewicz7611
@bozenastankiewicz7611 7 ай бұрын
latwo kupic. kiedy sie wie co...panie kwasniewski:)
@reginaltkoralewski2944
@reginaltkoralewski2944 6 ай бұрын
Gratulacje - dobry byłes - chamów trzeba oczwiczyć batogiem jak to mawiał wuj Kowalski ,- " prać ociec - prać .. "- he he he,- jakieś - Łopaty , Muchy , Lebiegi , Karasie co to jest za nazwisko jaaaaa
@bogaczew
@bogaczew 6 ай бұрын
haha?
@Sebastian-oz1lj
@Sebastian-oz1lj 6 ай бұрын
raczj uzurpatorskie nazwisko po prostu od jakiegoś łowcy
@janmichniak9154
@janmichniak9154 6 ай бұрын
​@@reginaltkoralewski2944 jesteś ćwokiem?? Tak pytam, bo znajomy prosił.. 😎
@chrisschwarz834
@chrisschwarz834 7 ай бұрын
Dziś z nazwiska Wilk trudno wysnuć szlacheckie pochodzenie. Ale niegdyś funkcjonowało ono, jako przydomek dla szlachcica, który wyśmienicie odławiał wilki i było naprawdę nobilitujące. Było kilka porównywalnych: p. Dzik, p. Ryś, p. Tur, p. Niedźwiedź. Tak, jak piszę, te nazwiska nobilitowały szlachtę, nie magnaterię. Szlacheckie nazwisko ze -ski/-cki na końcu jawi się, jako takie drugorzędne szlacheckie nazwisko. Magnackie nazwiska podlegały chyba innym prawom, bo co zrobić np. z nazwiskiem Sapieha? Rozmawiałem kiedyś z gościem - p. Lipskim. Ale już jego mieszkający w Niemczech kuzyn nazywa się von Lipski. Poza tym, mamy w Polsce Lipskich bez liku. Ogólnie: kwadratura koła. Wnoszę, aby "szlacheckość" wymienić na "szlachetność" i oceniać ją adekwatnie do znaczenia i w myśl innych kryteriów.
@YooTTooY
@YooTTooY 6 ай бұрын
Rodzina od strony babci miała Wilczewska
@pistofalszywipatrioci
@pistofalszywipatrioci 6 ай бұрын
Interesujący trop. Chociaż wśród moich przodków było szlacheckie nazwisko Gruchała i to była drobna szlachta. A taki Zamoyski był kimś. I końcówka -ski.
@snd7622
@snd7622 4 ай бұрын
Nie ma tu nic do ,,wnoszenia'' . Szlachcic to czlowiek, ktorego ojciec, dziadek, pradziadek itd. byl szlachcicem. Mozna to sprawdzic prowadzac kwerendy genealogiczne i kompletujac metryki slubow, zgonow, chrztow, ktore udowodnia lub wyklucza nasze szlacheckie korzenie. Nazwisko samo nic nie znaczy. NAZWISKA NIGDY NIE NOBILITOWALY SZLACHTY. Gdyby tak bylo chlop co sobie po wojnie podal w rejestrze nazwisko szlachecki stalby sie szlachcicem 😆 Nazwanie osla mustangiem nie uczyni z osla konia. Bycie szlachta ( bo wbrew wierzeniom ludu szlachta istnieje nadal, zlikwidowano jedynie przywileje szlachty) to dziedziczenie szlachectwa z pokolenia na pokolenie. Duza czesc szlachty nigdy nie byla nobilitowana, to szlachta najwartosciowsza, czyli odwieczna szlachta Rzeczypospolitej ukszaltowana poprzez ewolucje spoleczenstwa. Przodek szlachcica byl wojem w grodzie u ksiecia przed powstaniem panstwa polskiego, pozniej woje ewoluowali w rycerzy i nastepnie w szlachte. Chlop jest potomkiem kmiecia.
@Pozytywna222
@Pozytywna222 3 ай бұрын
Mój sąsiad ma nazwisko Wilk ...
@snd7622
@snd7622 3 ай бұрын
Szlachty nie mozna nobilitowac, bo nobilitacja to uczynienie czlowieka nizszego stanu szlachcicem. Poza tym szlachta z nobilitacji zawsze miala nizszy status w srodowisku szlacheckim od szlachty odwiecznej. STwierdzenie, ze koncowka -ski i -cki oznacza ,,drugorzedne'' nazwisko jest komiczne , ze mozna sie usmiac porzadnie z tego 😆 Nie ma zadnych praw wiazacych nawisko ze stanem, bo nie nazwisko czynilo szlachcica, a pochodzenie od szlachetnie urodzonych przodkow. Koncowki powstaly od nazw dobr, w ktorych miescila sie siedziba rodowa stad byl np. Zawisza z Grabowa, pozniej pisano go Zawisza de Grabow, a nastepnie juz Grabowski ( Pan na Grabowie). Z nazwiska nie mozna nic ,,wysnuc''. Moze to byc jedynie poszlaka, ze jesli nazwisko takie wymienione jest w herbarzach lub jednym z herbarzy jako szlacheckie jest szansa, ze rowniez jestes szlachta . Ale rownie dobrze mozesz byc chlopem. Jedyna metoda pozwalajaca na to pytanie odpowiedziec to kwerendy genealogiczne. Czyli zaczynajac od siebie wyszukwianie przodkow w linii meskiej , ich aktow slubow, narodzin, zgonow. I tak poprzez ojca, dziadka, pradziadka, prapradziadka itd. az do przodka w ktorego aktach metrykalnych jest wyraznie okreslone pochdozenie. U szlachcica to bedzie generosus lub nobilis. Widac tez stan po nazwiskach zaslubionych kobiet w starszych metrykach czy sa chlopskie czy szlacheckie. Samo nazwisko nie znaczy nic i co najwyzej jesli takie jak szlacheckie daje zachete do rozpoczecia kwerend genealogicznych, zeby to zweryfikowac.
@gavrosh1332
@gavrosh1332 7 ай бұрын
Moja babka była z .domu Żelazko. Jej krewni mieszkający w pobliżu Parczewa mówili , że rodzina ma.szlacheckie pochodzenie.
@johanna1722
@johanna1722 7 ай бұрын
Omówienie tematu:SUPER!! serdecznie pozdrawiam!❤
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 7 ай бұрын
Dziękuję za miłe słowa. Po takich komentarzach chce się robić kolejne odcinki :)
@johanna1722
@johanna1722 7 ай бұрын
@@WielkaHistoria cieszę się bardzo i czekam na kolejne filmy!!!👌🥰
@KakaaDemonaa
@KakaaDemonaa 7 ай бұрын
Jestem z zachodniej Małopolski, dodatkowo pracuję na cmentarzu i naczytałem się nazwisk, i potwierdzam, ta moda tu słabo się przyjęła ;)
@utahdan231
@utahdan231 7 ай бұрын
Wiadomo. Prawdziwa Polska.
@markegirski7498
@markegirski7498 7 ай бұрын
​@@utahdan231Raczej mało polskie
@MarcinEasyRider
@MarcinEasyRider 7 ай бұрын
Bardzo ciekawy odcinek dzięki :) 😊
@beatakusak6351
@beatakusak6351 7 ай бұрын
Raczej politpoprawny.
@Czarymarydwahomary
@Czarymarydwahomary 7 ай бұрын
Ciekawy material.👍
@Scarlett...76
@Scarlett...76 7 ай бұрын
Bardzo fajny kanal,swietny prowadzacy😊,dziekuja serdecznie, subskrypcja juz jessst!😊
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 7 ай бұрын
Dziękuję za tak miłe słowa :). Mam nadzieję, że kolejne odcinki też się spodobają
@Scarlett...76
@Scarlett...76 7 ай бұрын
@@WielkaHistoria oczywiście 😃,są super już duza część obejrzałam.Gratuluje!⚘️🪻🌹
@jerzyzajaczkowski8537
@jerzyzajaczkowski8537 7 ай бұрын
To bardzo dobrze, że Polacy utożsamiają się ze szlachtą, a przez to z historią Polski, czego przejawem jest używanie słowa "pan", w przeciwieństwie do narodów, które wymordowały swoją szlachtę i teraz mówią do wszystkich per "wy".
@piotrkozaczewski9511
@piotrkozaczewski9511 7 ай бұрын
Pełna zgoda.
@adamamborski165
@adamamborski165 7 ай бұрын
Ależ przecież my też wymordowaliśmy. Tylko teraz udajemy, że my to oni. Taka schizofrenia z tęsknoty za anarchią, niewolnictwem pańszczyzny i rozbiorami. Jakbyśmy naprawdę byli tymi szlachcicami, to byśmy mówili "wasza miłość". Ale kochać to już się nawet nie udajemy.
@skierbek72
@skierbek72 7 ай бұрын
@@adamamborski165 chyba ty.
@KrisDimen
@KrisDimen 7 ай бұрын
​@@adamamborski165prawda.
@monacoprince398
@monacoprince398 7 ай бұрын
@@adamamborski165 my tez mordowalismy ? ales ty glupi ! bierz sie za nauke historii.
@lesnyduszek1564
@lesnyduszek1564 7 ай бұрын
Kupiłem tę książkę ale jeszcze nie zdążyłem przeczytać 😊
@user-wi7vp3uh8t
@user-wi7vp3uh8t 7 ай бұрын
"tę".
@lesnyduszek1564
@lesnyduszek1564 7 ай бұрын
@@user-wi7vp3uh8t Dziękuję widziałem że błąd zrobiłem. Pozdrawiam
@jakubhass1228
@jakubhass1228 7 ай бұрын
Dziękuję
@user-bn7bx9ke7d
@user-bn7bx9ke7d 5 ай бұрын
Dziękuje bardzo)))
@zbigniewlach3180
@zbigniewlach3180 7 ай бұрын
Bardzo ciekawe dociekania. O wielu rzeczach związanych z tym tematem wiedziałem, ale całkiem sporo nowych informacji tu jest, o których nie miałem pojęcia. Sam staram się zgłębić genealogię mojego nazwiska i wpasować w jakieś konkretne rejony kontynentu. Nie jest to proste zadanie. Chodzi o nazwisko Lach. Może jakieś konkretne podpowiedzi ? Te z internetu już znam !
@BogowSyn
@BogowSyn 7 ай бұрын
Bardzo proste, pochodzimy od Lahów, jesteśmy poLahami czyli po Lahach naszych dawnych przodkach
@ricardomatuszewski2835
@ricardomatuszewski2835 7 ай бұрын
jest akcja w całej Polsce - posadź drzewo bliskim / przodkom - nadaj drzewom ich prawdziwe nazeisko imię
@1703mario
@1703mario 7 ай бұрын
Super. Bardzo fajny i ciekawy film
@batumi7531
@batumi7531 4 ай бұрын
Dzięki 😊
@StanislawMalachowski65
@StanislawMalachowski65 7 ай бұрын
No pięknie 😉👍
@Nikifor_92
@Nikifor_92 7 ай бұрын
Von, De, Cki...Wodecki! Zbigniew musiał mieć multiszlacheckie korzenie! :P
@photographybygeorge1
@photographybygeorge1 4 ай бұрын
Bardzo ciekawy wykład nt nazwisk. Jestem Pana subskrybentem i z zainteresowaniem slucham Pana wykładow. Jeden malutki szczegół nie umknął mojej uwagi: przed niemieckimi nazwiskami szlcheckimi występujące von wynuawiam jak fon, a nie won. I tak np wymawiamy nazwę pocsków V1 i V2 jak fał 1 i 2, a nie wał 1 i 2
@bator4488
@bator4488 7 ай бұрын
Mój sąsiad ma na początku ski. Skiba.
@mariapawlowicz5921
@mariapawlowicz5921 7 ай бұрын
A moj sasiad nie mial ani na poczatku , ani na koncu -ski, za to zmienil nazwisko sobie i swojej rosdzinie, ze Swiniomorda na Kaczynski!
@mariapawlowicz5921
@mariapawlowicz5921 7 ай бұрын
👍🏻🤣🤣🤣🤣
@franek2548
@franek2548 2 ай бұрын
Skiba to znaczy wieśniak nie chrabia
@tomasusmagnus1501
@tomasusmagnus1501 7 ай бұрын
Kiedyś się tym interesowałem i dokopałem się ze moje nazwisko, wiadomo SZLACHETKA 😂🤔 kończące się na SKI, ponoć może posługiwać się herbem Rogala. Co to dla mnie oznacza? Ano ZUPEŁNIE NIC.🤨😉
@jann.6627
@jann.6627 7 ай бұрын
Że sobie możesz kupić rogala (na śniadanie) 😃
@violireng.4400
@violireng.4400 7 ай бұрын
Co to mic?
@tomasusmagnus1501
@tomasusmagnus1501 7 ай бұрын
@@violireng.4400 Literówka N już poprawione.😉
@andrzejgalazka1958
@andrzejgalazka1958 6 ай бұрын
"Noblesse oblige". Ale rzeczywiście na cóż rzucać perły przed wieprze
@mirekkisiel9719
@mirekkisiel9719 4 ай бұрын
Najlepiej jakbyś wyszła za mąż za gościa o nazwisku Smaruj i byłabyś Smaruj Rogala 😂
@katogoria
@katogoria 7 ай бұрын
A ja nazywam się Bogacz. Moi przodkowie z Krakowa nie ulegli modom. Mam też pra..pradziadka Migo z Izdebnika, któremu król Wiśniowiecki nadał tam ziemie za zasługi na polu chwały, rodzina Migów do dziś liczna.
@lalalalallalalalalalal6089
@lalalalallalalalalalal6089 7 ай бұрын
Znałem jednego bogacza złodziej jakich mało plus cygan z 4 pokolenia
@meryrozklapicha1179
@meryrozklapicha1179 7 ай бұрын
Mig 27
@katogoria
@katogoria 7 ай бұрын
@@lalalalallalalalalalal6089 a ja znam jednego Tarnowskiego, żyda z Tarnowa.
@katogoria
@katogoria 7 ай бұрын
@@meryrozklapicha1179 W rosyjskim słowo миг ma podobne znaczenie jak w polskim, a więc ‘mgnienie; chwila, moment’ - в три мигa [w tri miga] to dosłownie „w trzy migi”. W polszczyźnie słowo mig zachowało się w wyrażeniach W MIG i MIGIEM, mających w zasadzie to samo znaczenie ‘bardzo szybko; błyskawicznie’. Rosyjskie в три мигa przeszło do polszczyzny, stając się potocznym W TRYMIGA. W rosyjskim natomiast jego miejsce zajęło - być może przekształcone pod wpływem polskiego W MIG / MIGIEM - „jeszcze szybsze” wyrażenie в oдин миг [w odin mig], czyli dosłownie „w jeden mig”.
@johnybravo1705
@johnybravo1705 7 ай бұрын
A mnie ubsługiwal kiedyś urzędnik bankowy, który nazywał się Ubogi. Tak miał napisane na plakietce.
@madamededede
@madamededede 7 ай бұрын
Dzięki
@agnieszkaa6727
@agnieszkaa6727 2 ай бұрын
Uwielbiam Pana ksiazki
@elzbietanowakowska8154
@elzbietanowakowska8154 7 ай бұрын
Witam klania sie szlachcianka Nowakowska.Dziekuje za fajne informacje 😊
@jacek2pasje603
@jacek2pasje603 7 ай бұрын
O szlachetności świadczą CZYNY a nie nazwisko, urodzenie, stanowisko itp. Amen🙏
@piotrkozaczewski9511
@piotrkozaczewski9511 7 ай бұрын
Urodzenie to poprzeczka, wyzwania, czasami ciężar - jak przodek miał np. Virttuti Militari, albo odznake za walkę wręcz, to ciężko dorównać.
@jacek2pasje603
@jacek2pasje603 7 ай бұрын
@@piotrkozaczewski9511 Jestem pewien że się rozumiemy, pozdrawiam.
@aaavvv9525
@aaavvv9525 7 ай бұрын
Nie czyny, a słowa, jak przykład Wielki Wódz daje.
@jolantapotocka8899
@jolantapotocka8899 7 ай бұрын
to nie są szlachetne nazwiska, tylko szlacheckie ;-)
@jacek2pasje603
@jacek2pasje603 7 ай бұрын
@@aaavvv9525 niestety ale czyny
@ZapytajFotografa
@ZapytajFotografa 7 ай бұрын
Szukałem kiedyś opracowania tego tematu... a tu pyk, sam się pojawił :D wciskam play
@michau__88
@michau__88 7 ай бұрын
Kwidzinski, pozdrawiam 😊
@torensen4440
@torensen4440 7 ай бұрын
Oderwanie nazwiska od pierwotnego miejsca zamieszkiwania rodu zdarzało się już wcześniej. I tak słynny z udziału w bitwie pod Grunwaldem Mszczuj ze Skrzynna w tym czasie już ze Skrzynnem nie miał nic wspólnego.
@chrisschwarz834
@chrisschwarz834 7 ай бұрын
Ale za to miał z Konradem von Jungingen, którego zaszlachtował.
@brightness1993
@brightness1993 7 ай бұрын
A Maćko z Bogdańca? A Jurand ze Spychowa?
@radek9851
@radek9851 7 ай бұрын
@@brightness1993 A Donald z Pułtuska?
@kryg4775
@kryg4775 6 ай бұрын
Tylko nie Donald ,Bo Donald to niemiec ,tak Jak Donald Trump (tez niemiec z pochodzenia i Donald Tusk tez niemiec z pochodzenia ) Dziekuje bardzo za Donalda.
@arye2457
@arye2457 4 ай бұрын
​@@brightness1993 Jurand był ze spychacza.
@olowekzwroclawia
@olowekzwroclawia 7 ай бұрын
Dawniej i w Koronie (Tak kiedys nasi przodkowie nazywali ten kraj) były używane przedrostki "z", podobnie jak w innych krajach Europy. Zostaly one jednak zakazane w Koronie aby szlachta nie wywyższała się ponad inne stany. Stąd powstały końcówki -ski, -wicz, - cki jako substytut przedrostków.
@tosiek4226
@tosiek4226 7 ай бұрын
Maćko zBogdańca
@AB-ve5by
@AB-ve5by 7 ай бұрын
i Jurand ze Spychowa @@tosiek4226
@BogowSyn
@BogowSyn 7 ай бұрын
Korona królestwa polskiego, Rzeczypospolitą była cała republika
@chrisschwarz834
@chrisschwarz834 6 ай бұрын
I tak się wywyższała... Do tego stopnia, że powstało powiedzenie, że "szlachta nie pracuje". W zachodniej europie szlachta pracowała, kojarzyła swoje wysiłki z mieszczanami i Żydami, tworzyła oligarchie. U nas szlachta siedziała na swoich łanach, tworzyła żyto, pszenicę, później wódę. Słowem STAGNACJA, co w końcu doprowadziło do upadku Polski - rozbiorów - które nie były żadnymi rozbiorami; po prostu polskie władze oddały się dobrowolnie pod zarząd innych krajów. (Dobrowolnie, ale pod groźbą zajęcia militarnego).
@user-fv2mc5wo8w
@user-fv2mc5wo8w 7 ай бұрын
Walerian Nekanda-Trepka pełne brzmienie nazwiska: Walerian Zbylut Nekanda Sieciechowski Trepka, Nekanda to przydomek, właściwe nazwisko brzmi Sieciechowski z Sieciechowa.
@agam7410
@agam7410 6 ай бұрын
Nie masz racji. Tak się składa że był moim przodkiem. Zarówno od strony matki jak i ojca. Część rodziny używała nazwiska Trepka a część Nekanda - Trepka. Więc większych bzdur nie słyszałam. Jedno co się zgadza to że prawdopodobnie pochodzili od Sieciecha. Jest odtworzone całe drzewo genealogiczne od 1353 roku i spisane dzieje. Jak jesteś ciekawy poczytaj.książkę Hanny Jankowiak z d. Trepka Ród Trepka. Można poczytać w Bibliotece Narodowej w Warszawie
@Wi3rzb0
@Wi3rzb0 6 ай бұрын
super :)
@Karol_Traper
@Karol_Traper 7 ай бұрын
Świwtny materiał👍🙂
@urpasternak
@urpasternak 7 ай бұрын
To są po prostu bzdety!
@X3ABnew
@X3ABnew 7 ай бұрын
A nawet świetny!
@brightness1993
@brightness1993 7 ай бұрын
@Karol w przeciwieństwie do pisowni. Dwa wyrazy i dwa błędy.
@ThePicer123
@ThePicer123 7 ай бұрын
Super materiał . Moje nazwisko nie jest popularne , ale też ma ski . Wojcieszyński , ciekawe z czego się wzięło . Pozdrawiam
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 7 ай бұрын
Dziękuję za miłe słowa. Co do pochodzenia nazwiska - możliwości jest wiele, pewnie niektórzy Wojcieszyńscy mogli wziąć się od imienia Wojciech, inni chociażby od nazwy miejscowości Wojciechy - jest w Polsce kilka takich wsi i przysiółków. Takie nazwisko mogło mieć też tło religijne (od kultu świętego Wojciecha).
@halthammerzeit
@halthammerzeit 7 ай бұрын
​@@WielkaHistoriaWojciechy to wieś, gdzie część mojej rodziny została przesiedlona z Beskidu. Wcześniej nazywała się Albertsdorf. Jeśli wierzyć mojemu nieżyjącemu już wujowi, nasza rodzina herbuje się Abdankiem. Ja nawet nazywam się identycznie jak autor "Potrójnego z Plauta", łącznie z imieniem.😊
@alansipajo7199
@alansipajo7199 Ай бұрын
Moje specyficzne nazwisko (Sipajło) pochodzi podobno od staropolskiego "siepać" czyli "chrząkać". Możliwe, że mój przodek dużo chrząkał i szlachcice go nazwali Siepajło, a później zmieniło się w Sipajłę. (część mojej rodziny nadmiernie chrząka) Plus, herb rodzinny również istnieje, Rudnica. A herbowną jest również Maryla Rodowicz
@jantwo60
@jantwo60 4 ай бұрын
Ciekawe . Trafiłam przez przypadek na ten tekst a bardzo mnie interesuje temat polskich nazwisk.Moje panieńskie nazwisko kończy się na -ska i bardzo jestem ciekawa od czego może pochodzić.Niestety zaobserwowałam, że współczesne nazwiska nie brzmią już tak szlachecki,a szkoda😏
@DonDef88PL
@DonDef88PL 6 ай бұрын
Moje nazwisko Kamieński. Dziadek już świętej pamięci jeszcze dziesięć lat temu mi opowiadał z duma, że kiedyś podobno sam Łokietek nadal naszej rodzinie szlachectwo. Fajnie.
@anahatas
@anahatas 5 ай бұрын
Lokietek osobiście nadal twojemu dziadkowi szlachectwo? No nieźle. 🙂
@wearemotorhead4747
@wearemotorhead4747 5 ай бұрын
Bolesław Wałęsa też od cesarzy rzymskich pochodzi...cesarz Waleriusz Walens to ponoć jego przodek ...😂😂😂
@snd7622
@snd7622 4 ай бұрын
Takie bajeczki wsrod ludu istnieja masowo i dowodza jedynie wyobrazni dziadka, lub jego ojca. Wymyslili to sobie po prostu 😆 Chccesz poznac prawde? Zacznij kompletowac metryki slubow, zgonow, chrztow z Archiwow Panstwowych badajac pochodzenie w linii meksiej. Szlachta w koncu pojawi sie opisana jako szlachta i to dowod szlachectwa jest. Mozesz sie tez dowiedziec, ze sami chlopi i same chlopskie nazwiska beda sie pojawiac, a trzy pokolenia temu twoj przodek byl zapisany jako Kamien, Kamyk itp. Bajka o Lokietku to zenujacy przyklad co sie dzieje gdy kompleks laczy sie z checia podrasowania rodowodu. W czasach Lokietka nie bylo nobilitacji, bo nie istniala szlachta, a stan rycerski. Stan rycerski powstal z wojow w procesie ewolucji spoelcznej i to jest tak zwana szlachta odwieczna Rzeczypospolitej dzisiaj. Szlachta z nobilitacji to byla znaczaca mniejszosc wbrew temu co sobie wyobraziles. Lokietek zadnych chlopow nie uczynil rycerzami. Plebs zaczal przenikac do stanu szlacheckiego znacznie pozniej w drodze tzw. adpocji herbowej, a nie nobilitacji, gdzie krol przyjmowal ustawionych w kolejce chlopow i mieczem ich ,,mianowal'' szlachcicami. Dla Lokietka chlop byl jak kon, czy inne stworzenia ze spisu inwentarza . Coz tak wspanialego twoj przodek uczynil, ze Lokietek osobiscie rycerzem go uczynil, a legenda przetrwala z pokolenia na pokolenie przez 700 lat? 😆
@4katy275
@4katy275 3 ай бұрын
Rodzinie nadał, nie osobiście jego dziadkowi.
@snd7622
@snd7622 3 ай бұрын
@@4katy275 Lokietek nie nobilitowal chlopow. To bardzo naiwna bajeczka . Nobilitacja pojawila sie w Polsce dopiero w XV wieku 😆
@jangold2214
@jangold2214 7 ай бұрын
Tu też mamy nazwiska Ewakuowani polacy z Izraela: Oto lIsta: טשלאָפּקאָ, דעטקאָ, גלאָווניאַ, גרזיווקאַ, לאם, קאָזאַ, לאַטאָסזשעק, מילאָסזאַ, מיעטוס, מאָטיקאַ, מוטשקאַ, אָסעפּ, פּסזטשółקאַ, און די פרויען האָבן נעמען אַזאַ ווי: סאָדזשקאַ, וויטאָסלאַוואַ, צרנולאַ, טשוואַלאַ, אנדז’יי קרסקה, מריאןדלוגורקי, מריה שכטר tłumaczę: Oto lista: Chlopko, Detko, Głownia, Grzyvka, Lam, Koza, Latoszek, Miłosza, Mietus, Motyka, Muchka, Osep, Pszchółka, a kobiety mają imiona takie jak: Sojka, Vitoslava, Crnula, Chvala, Andrzej Krska, Maryandlugurki, Marii Szechter
@user-rv4gu3is3k
@user-rv4gu3is3k 7 ай бұрын
Interesujące, ciekawam z czego wzięte moje nazwisko rodowe Osiecka 🤔
@agnieszkam.1854
@agnieszkam.1854 7 ай бұрын
Moze od miejscowoski osiek? Moze tej kolo Olkusza :D albo od drwala co rabal osiki :D
@johnybravo1705
@johnybravo1705 7 ай бұрын
Pewnie od Agnieszki.
@monikape8827
@monikape8827 7 ай бұрын
Jak zwykłe swietny materiał.
@jolettevic2729
@jolettevic2729 7 ай бұрын
Moja cała rodzina od strony babci to przesiedlone rodziny szlachty z pogranicza dzisiejszej Litwy / Białorusi. Całe kuzynostwo ma nazwiska kończące się na -icz. Żadnego -ski czy -cki nie ma w rodzinie. Nie mamy żydowskich korzeni - a drzewo genealogiczne sięga XVIII W…. Według podań babci i rodziny rejon ten był tyglem gdzie po sąsiedzku mieszkali tatarzy, Żydzi i Polacy. Ale szlachta Polska zawiązywała związki w kręgu własnego stanu. Nagonka i piętnowanie na pochodzenia szlacheckiego nastąpiło natomiast po II wojnie światowej przez komunistów. Nie zgadzam się z wieloma tezami Pana Autora materiału filmowego
@BogowSyn
@BogowSyn 7 ай бұрын
Oczywiście i masz pełną rację, autor trochę poczytał teorii resztę odpowiedział, nazwiska szlacheckie kończą się na ski, wski, icz oraz cic a także pochodzą od stanu posiadania np Sadowski lub Dydyński, przydomków, herbów oraz zwierząt np Lis
@amandarainbow2652
@amandarainbow2652 6 ай бұрын
Tak. Jedno z rodowych nazwisk mojej szlacheckiej rodziny kończy się na "icz", a innej na "Iłł". Dziękuję za informacje o białoruskich i litewskich korzeniach.
@BogowSyn
@BogowSyn 6 ай бұрын
@@amandarainbow2652 to nie tylko białoruskie i litewskie, szlachta Rzeczypospolitej zamieszkiwała wszystkie te tereny również Ukrainy i dzikich pól i się nie mieszali. Mieszali się tylko arystokraci i magnaci. Sława przodkom!
@BogowSyn
@BogowSyn 6 ай бұрын
@@amandarainbow2652 co ciekawe nazywali się wzajem panami braćmi gdyż każdy ślachcic uznawany był za brata, siostrę.
@pawezielinski2781
@pawezielinski2781 6 ай бұрын
@@amandarainbow2652 ,,icz'' to ogółem polski przyrostek, niesłusznie utożsamiany TYLKO ze Wschodem. Typowo białoruskie przyrostki to ,,eczko'', ,,iuszko'', ,,enko''' Typowo litewskie: ,,iłł'', ,,ałł''.
Tajemnice historii - Skąd się wzięło twoje nazwisko? #4
24:34
skibidi toilet 73 (part 2)
04:15
DaFuq!?Boom!
Рет қаралды 31 МЛН
Glow Stick Secret (part 2) 😱 #shorts
00:33
Mr DegrEE
Рет қаралды 32 МЛН
маленький брат прыгает в бассейн
00:15
GL Show Russian
Рет қаралды 3,8 МЛН
Firmy zwalniają. Kto zacznie zatrudniać?
19:49
Ekonomicznie
Рет қаралды 20
Pochodzenie polskich nazwisk. Skąd tylu Nowaków i Kowalskich?
11:26
Wielka Historia
Рет қаралды 84 М.
Skąd naprawdę pochodzisz? (Genetyczny przegląd polskich miast) 🌍
14:04
Globalista - Oskar Bednarski
Рет қаралды 1,5 МЛН
ROZBIÓR POLSKI DOKONANY PRZEZ POLAKÓW
26:16
Kurier Historyczny
Рет қаралды 302 М.
Why do the British hide the truth about Polish history
17:54
Zakazane Historie
Рет қаралды 1,4 МЛН
O czym milczy historia? Nazistowscy miliarderzy Hitlera
33:40
Radio Katowice
Рет қаралды 602 М.
WARSZAWA 1927 W KOLORZE | WARSAW 1927 IN COLOR | WARSZAWA PRZEDWOJENNA | 4K 60 fps
14:23
Z A J A C F O T O . C O M - R E M A S T E R I N G
Рет қаралды 761 М.
skibidi toilet 73 (part 2)
04:15
DaFuq!?Boom!
Рет қаралды 31 МЛН