Historia chłopów. Skąd wiemy o ludziach, o których nie pisano w kronikach? prof. Michał Kopczyński

  Рет қаралды 216,684

Radio Naukowe

Radio Naukowe

2 жыл бұрын

👉 Zostań Patronem: patronite.pl/radionaukowe
👉 Wesprzyj jednorazowo: suppi.pl/radionaukowe
🎧 Posłuchaj na streamingu: ffm.bio/radionaukowe
🔔 Subskrybuj: / @radionaukowe
🌐 Strona: radionaukowe.pl
👍 Facebook: / radionaukowe
📷 Instagram: / radionaukowe
❌ Twitter: / radionaukowe
🎓 Odwiedź LAMU: / @letniaakademiamlodych...
🎬 Zobacz więcej: • Radio Naukowe poleca
📩 Kontakt: kontakt@radionaukowe.pl
- Mamy historie, które nie mają początku, a tylko środek; a najczęściej mają koniec, ale są bez początku - mówi w Radiu Naukowym prof. Michał Kopczyński, historyk z Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego. - Z tych urywków, według kryteriów jakie w historiografii obowiązują w danym okresie, układamy sobie pewien ciąg wydarzeń, który jest konstruktem w umyśle piszącego - przyznaje badacz.
Praca historyka nie jest łatwa. To często dość żmudne poszukiwania, analizy. Ale warto - bo dzięki temu można dosłownie odkrywać nieznane.
*Przygotowanie każdego odcinka to wiele godzin pracy. Jeśli podobał Wam się ten podcast - możecie mnie wesprzeć w serwisie Patronite. Dzięki! patronite.pl/radionaukowe *
Przez lata o osobach z dolnych warstw społecznych wiedziano niewiele, bo i historycy nie specjalnie się tym interesowali. - Świadomość tego, że masy mają jakieś znaczenie pojawia się XIX wieku. I to mniej może nawet w historiografii, ile w takiej nauce, która miała łączyć ścisłość nauk eksperymentalnych z humanistyką. Mam na myśli socjologię - mówi prof. Kopczyński. W samej historii z czasem pojawiły się nowe narzędzia, dzięki którym można było odtwarzać życie chłopów.
- Przełom następuje w XX wieku. Pojawiła się demografia historyczna. Ona zajmuje się obliczaniem podstawowych parametrów populacji: trwanie życia, płodność, umieralność. Poszukuje człowieka średniego. Kolejny przełom to nurt nowej historii kultury. To jest ostatnia ćwierć XX wieku - dodaje.
W odcinku rozmawiamy o tym, jak można wyłuskiwać fragmenty biografii osób, które nie były możnymi czy królami. Jest o zapisach ksiąg parafialnych, o niezwykłych historiach sądowych. Rozmawiamy też o współczesnym szerszym zainteresowaniu historią inną, niż tylko tą pisaną z perspektywy szlachty i królów.
Nawiązujemy także do książki prof. Kopczyńskiego „Studia z dziejów biologicznego standardu życia na ziemiach polskich”, książka jest dostępna bezpłatnie tutaj: depot.ceon.pl/bitstream/handl...
POLECAMY INNE MATERIAŁY:
• Radio Naukowe - Wszyst...
• Fizyka
• Biologia
• Astronomia
• Psychologia
• Zwierzęta
• Religia
• Historia
• Historia życia
• Geografia
• Technologia
• Człowiek
• Kultura
• Medycyna
• Archeologia
🧠 Radio Naukowe - włącz wiedzę! 🧠
#RadioNaukowe #KarolinaGłowacka #MichałKopczyński 🎬

Пікірлер: 357
@klaudiawaweczyk1147
@klaudiawaweczyk1147 8 ай бұрын
Jak dobrze posłuchać profesora, który opowiada przystępnym językiem
@ewaradecka4237
@ewaradecka4237 2 жыл бұрын
Słuchałam z prawdziwą przyjemnością. Trafiłam tu dzisiaj przez przypadek i wiem, że zostanę.
@andrzejwrzecionkowski7825
@andrzejwrzecionkowski7825 2 жыл бұрын
Bardzo się podobało, profesor nie wspomniał, ale jesteśmy potomkami ludzi, o których nic nie wiemy, a dzięki niemu, choć coś wiemy (statystycznie, ale i w ciekawym szczególe), ciepło pozdrawiam panią i profesora, bitwy to rzadkość, a naród trwa
@miromanorzechowski5845
@miromanorzechowski5845 Жыл бұрын
Polaki chyba nie maja pojecia ze sa na poziomie 3 klas szkoly podcawowej jako tako nauczyli sie pisac a czytac ze zrozumieniem to masakra brak inteligecji i logicznego myslenia nie sa samowladni popychadla przez inne kraje ich nowa stolica New York rozkazy im daje, ,.zenada,,,,kolonia polinn nie posiadajaca wlasnej wlasnosci ,, nonstop 120 lat pod zaborem znow dzis jako czyjes parobki wciaz tak samo.. Po co marnuja i marnowali czas rok za rokiem aby dostac nic nie znaczace swiadectwa szkolne ? U obcych pracuja i od obcych wszystkie towary obcej produkcji kupuja. Nie maja pojecia kto ich wyrolowal cwanymi sztuczkami i teraz niby przyjaciel doji z kasy nie placi podatkow .tumani swoimi mediami .Poloakow od prawdy w Tv nie odgonisz jak swini od koryta,,Stragan handlowy ekranowy== nazywaja ze to jest telewizor.
@Chrabolloo
@Chrabolloo Жыл бұрын
Od listopada 2022 odtwarzam genealogię mojej rodziny na podstawie dostępnych w Internecie ksiąg metrykalnych i indeksów ze strony Geneteka. Z różną skutecznością - niektóre gałęzie sięgają 8-9 pokoleń wstecz, inne mniej, ale to i tak sukces, bo informacje przechowywane w rodzinie kończyły się na moich pradziadkach. Najstarsze udokumentowane wykazem z ksiąg parafialnych zdarzenie to ślub moich prapra...dziadków z 1695 roku, a najstarszy przodek udokumentowany metryką urodzenia urodził się w 1703 roku. Drzewo liczy około 260 osób
@KT-tj8dw
@KT-tj8dw 7 ай бұрын
Wow
@KamilBrzostowski
@KamilBrzostowski 2 жыл бұрын
Pozdrowienia od współczesnego chłopa.
@piotrkaszubowski7312
@piotrkaszubowski7312 2 жыл бұрын
Z takim nazwiskiem? ;)
@piotrglowicki5507
@piotrglowicki5507 2 жыл бұрын
I od Baby. Chłop i Baba
@piotrglowicki5507
@piotrglowicki5507 2 жыл бұрын
@@piotrkaszubowski7312 Baba i Chłop.
@piotrglowicki5507
@piotrglowicki5507 2 жыл бұрын
Gdy Polacy popiją trochę wódeczki to każdy jest szlachciurą.
@piotrglowicki5507
@piotrglowicki5507 2 жыл бұрын
A Mieszko to nie chłop?
@JarKo880
@JarKo880 8 ай бұрын
Jest jeszcze więcej historii ukrytej pod tym czego uczą w szkole, a bardzo ciekawej. Np historia wynalazczości czy historia medycyny. Droga jaką pokonaliśmy, żeby dojść do tego co wiemy teraz zasługuje na swoje miejsce w edukacji, ale co najważniejsze jest jednym z lepszych sposobów na zwiększenie atrakcyjności przedmiotów oraz lepsze zapamiętanie i zrozumienienie treści.
@agaagusia4726
@agaagusia4726 2 жыл бұрын
Z obrazów się czegoś można dowiedzieć. Jest taki mało znany wczesny obraz van Gogh'a "Jedzący kartofle", który przedstawia rodzinę chłopów, u których Vincent van Gogh jakiś czas mieszkał. Ci ludzie byli tak biedni, że żywili się dosłownie tylko tymi kartoflami. Pierwsze szkice van Gogha z kolei przedstawiały górników wychodzących z kopalni. Przez jakiś czas był on tam pastorem. Tak bardzo się przejmował ich wielkim ubóstwem i w zasadzie beznadziejną sytuacją, jeśli chodzi o zmiany, że van Gogh zaczął żyć tak biednie jak oni wszystko im oddając Ciężko się pochorował, a przełożonym jego postawa się bardzo nie spodobała i wyrzucili go z pracy. Bardzo rozczarowany, załamany Vincent dochodząc do siebie po ciężkiej chorobie usiadł i zaczął węglem szkicować postacie tych górników. To mało znany okres życia van Gogha.
@CrazyLeiFeng
@CrazyLeiFeng 2 жыл бұрын
Normalna strawa w Rosji aż do jakiś 1970-ch
@annaminska9155
@annaminska9155 Жыл бұрын
Bardzo dziekuje za ten wpis. B ciekawe
@agaagusia4726
@agaagusia4726 Жыл бұрын
@@annaminska9155 Polecam wspaniałą powieść biograficzną o życiu van Gogha "Pasja życia" Irvinga Stone'a.
@piotr5338
@piotr5338 Жыл бұрын
​​@@CrazyLeiFeng to prawda .Sam widziałem w latach 70 jak zbierali kartofle w marcu gdy śnieg zszedł ,po jesiennych wykopkach. 😢
@smogpodwawelski444
@smogpodwawelski444 4 ай бұрын
Tak, czytałem tę znakomitą książkę... Ten obraz i ten epizod w życiu van Gogha czasem przywołuję w rozmowach. Ponoć żyjący w nędzy górnicy chcieli mieć pastora "lepszego" od nich, wobec czego ubogo żyjący van Gogh miał pewną trudność, by stać się dla nich autorytetem, wzorem do naśladowania... Niby "nie szata zdobi człowieka", a jednak.... ;)
@janekkwiatkowski5703
@janekkwiatkowski5703 Жыл бұрын
95% społeczeństwa polskiego pochodzi od chłopów.A ta szlachta to wcale nie była taka szlachetna,uważali zwykłych ludzi i ziemie za swoje kolonie.W okresie międzywojennym zapytany minister dlaczego Polska nie ma swoich kolonii jak inne ''cywilizowane i bogate''kraje ,tenże odpowiedział:Ależ mamy kolonie-zaczynają się one poza rogatkami Warszawy...Polecam Pamiętniki Chłopów wysyłane na konkurs do gazet ludowych ,na przełomie lat 20 i 30 -ych,dwudziestego wieku,powiem krótko :wartość nabywcza za plony chłopów za caratu była dużo wyższa niż w wolnej Polsce,zwłaszcza w latach 30-ych.
@anastazjaQ
@anastazjaQ 3 ай бұрын
Bo sanacja zaniedbala wieś!! Wprowadzila ograniczenie emigracji, wprowadzala monopol panstwowy, wiezila przeciwnikow ludowych.. Zamiast reform byla baza do propagandy sowueckiej, chociaz akurat w stalinizmie bylo duzo gorzej (oprocz reformy ziemskiej, ktora miala prowadzic do kolektywizacji) wprowadzono kontyngenty, ktore zniosl dopiero Gierek, wys. podatki na wszelkie inicjatywy gospodarcze, nie mowiac o łupieniu chlopow z plonow przez ACz, wywiz węgla.. Brakowalo wszelkich towarow, od nabialu do luksusowych.. Po uwłaszczeniu chlopow przez zaborcow tez wcake nie bylo dobrze na wsi, ale bieda wynikala z zacofania cywilizacyjnego (sztuczny podzial ktaju), brak przemyslu i nadmiernego rozdrobnienia ziemi.. Co do tych wszystkich ludowych historii pisanych przez lewice z GW, niech najpierw rozliczą sie z wyzyskiem, rasizmem i pogarda swoich przodkow wobec chlopow... (rasistowski mit o przeklenstwie Chama z talmudu), bo najgorzej mieli chlopi na Kresach pod magnaterią, gdzie fale wsie arendowali żydzi..
@beatawolk2058
@beatawolk2058 2 жыл бұрын
Ta audycja natchnęła mnie do mocnego postanowienia spisania z różnych dokumentów dziejów rodzinnych. Mam ich trochę ( nawet od XVlllw.) Proponuję ,aby tym tropem poszli inni , którzy mają jakąś wiedzę przekazywaną pokoleniową o swoich przodkach, wspartą zdjęciami ,dokumentami itp. Stwórzmy bank pamięci o przodkach,. Mądrale chcą nam zafundować pełną amnezję , abyśmy nie wiedzieli skąd Nasz Ród , przyszłych rządzących będą przyprowadzać nam w przysłowiowych ,, t e c z k a c h" ....bez rodowodu kim była jego matka i ojciec! Wiedza i pamięć to nasza bezcenna broń !
@RANDOMPOLAND85
@RANDOMPOLAND85 2 жыл бұрын
Jak moja mama świetny pomysł jednak to b trudne max 3 pokolenia wstecz
@beatawolk2058
@beatawolk2058 2 жыл бұрын
Dziękuję za zainteresowanie, zachęcam wszystkich do spisywania /,choć do szuflady,bo pamięć jest ulotna ,ale one kiedyś ujrzą światło dzienne/wszelkich wspomnień rodzinnych dla następnych pokoleń ,bo tylko prawda jest ciekawa pozdrawiam 💚🙂👍
@niemamnicku1359
@niemamnicku1359 2 жыл бұрын
Porozmawaj z lewactwem dlaczego tak vardzo chce usunac IPN :) Tam siedzi brzydka prawda o ich rodzinie
@beatawolk2058
@beatawolk2058 2 жыл бұрын
Swego czasu był telewizji serial angielski o szukaniu swych korzeni,prowadził to ktoś o specjalności archiwisty, szukał razem z bohaterem swych przodków.W UK archiwa są dobrze zachowane.Pamietam przypadek znanego aktora ang. i okazało, że jego przodek był złodziejem i siedział w więzieniu,a było to dawno i nie były to wczasy!Był pod dużym wrażeniem, ale przyjął tę wiadomość godnie .🤔💚Ciekawe czy ktoś już założył pamiętnik rodzinny, dalej zachęcam i pozdrawiam👍
@Pawela655
@Pawela655 Жыл бұрын
@@beatawolk2058 Ja utworzyłam drzewo genealogiczne do pocz. XVII w. Brak mi wcześniejszych dokumentów. :(
@katarzynaprusaczyk7398
@katarzynaprusaczyk7398 5 ай бұрын
Szczerze zazdroszczę studentom, którzy mieli możliwość sluchac wykładów Pana Profesora. Muzyka dla uszu 😊
@annakalicka3430
@annakalicka3430 8 ай бұрын
Dziekuje za arcyciekawa rozmowe. Od siebie chetnie dodam to, ze nauka historii w szkole polegajaca na wkuwaniu dat bitew, wojen i faktow bardzo militarnych zobrzydzila mi historie do reszty. Zawsze interesowala mnie historia kultury i obyczajow, ale tego w szkole nie bylo. Gdybym w tamtych czasach miala do czynienia z takimi wywiadami jak tutaj, lub z ksiazkami takimi jak "Chamstwo" Poblockiego lub "Chlopki"oraz "Sluzace" Joanny Kuciel-Frydryszak, to duzo chetniej uczylabym sie historii i moze nawet sama zajelabym sie ta dziedzina. Jestem przekonana, ze nie ja jedna mam takie odczucia i stad zapewne pochodzi to zainteresowanie historycznymi ksiazkami popularno-naukowymi. ❤
@73Zouave
@73Zouave 3 ай бұрын
Historia dokładnie polega na poznaniu dat i bohaterów. przy czym faktycznie u nas głownie uczyło się kiedyś historii militarnej. Historia kultury była na języku polskim. Ja polecam ksiązkę Mateusza Wyżgi "Chłopstwo. Historia bez krawata". Ja jestem nią zachwycony.
@Marta_czy_Maria
@Marta_czy_Maria 3 ай бұрын
Uważam, że daty również należy znać, ale fakt - bywały okresy na lekcjach historii omawiane, gdzie było tych dat całe mnóstwo do zapamiętania, co było po prostu trudne. Daty, przyczyny, skutki… - niech po 10-20 latach ktoś wymieni. Może gdyby to nie była „produkcja” dat, to lepiej byśmy zapamiętali i teraz jadąc w jakieś miejsce w Polsce przypominali sobie historyczne ujęcie… System szkolnictwa zaczęto zmieniać od tyłu. Zamiast najpierw okroić zakres, to zdjęto prace domowe. Kiedy wreszcie reforma będzie z sensem??? Każda z tych obecnych reformatorek chodziła do szkoły i ma dzieci, więc wie, gdzie leżą problemy i tak chałturzyć…
@annakalicka3430
@annakalicka3430 3 ай бұрын
@@Marta_czy_Maria tak, zgadzam sie z twoim komentarzem, ze daty nalezy znac. Nauka historii pozbawiona dat jest bez sensu, to jasne i oczywiste. To, co ja mialam na mysli zawarte jest w drugiej czesci twojej wypowiedzi, ze produkcja dat niczego nie uczy. Ja zyczylabym sobie troche wiecej kontekstu w nauczaniu historii, i moze troche wiecej historii obyczajow, a mniej historii militariow oderwanych od w/w kontekstu. Dziekuje za komentarz odnoszacy sie do koniecznej reformy szkolnictwa, tudziez programu nauczania, bo tam to dopiero jest bajzel i nowe pokolenia beda ze szkoly wynosic nie tyle wiecej wiedzy, co wiecej stresu, frustracji, zaburzen emocjonalnych i moze umiejetnosci rozwiazywania testow, ktora ni grzyba nie przygotuje ich do przyszlych studiow ani pracy. Pozdrawiam serdecznie!
@Marta_czy_Maria
@Marta_czy_Maria 3 ай бұрын
@@annakalicka3430 może należałoby mniejsze partie materiału dać na każdy rocznik i więcej czasu poświecić na omówienie. Ja wiem, ze nauczyciel traci pasję w tej machinie, ale podejście nie (nomen omen) podręcznikowe, więcej opowieści/ciekawostek/wyjazdów w miejsca historyczne więcej wyniosłoby w procesie zapamiętywania. To wszyscy wiemy, ale dlaczego nikt tego nie wdraża… Pozdrawiam również.
@polwielkipol7011
@polwielkipol7011 2 жыл бұрын
słuchałem, słuchałem, i nic się o chłopach nie dowiedziałem.
@TarLocesilion
@TarLocesilion 2 жыл бұрын
Zgadzam się z Panią Redaktor - wspaniale się słucha Pana Profesora. Bardzo proszę o kontynuację!
@ekorych
@ekorych Жыл бұрын
Takie badania i poszukiwanie prawdy o poddanych, o chłopach mają szerszy sens, gdyż obrazują rozwój społeczeństwa z różnych klas i warstw. Współcześnie żyjący wywodzą się w znacznej mierze właśnie z tych chłopów, więc jest to też element naszej narodowej tożsamości. Nie ma co kryć, że wojny, rozbiory, okupacje, komunizm w znacznie większym stopniu wytępił klasy wyższe, arystokrację, ludzi wykształconych przyczyniając się do zajęcia tych nisz społecznych przez osoby i rodziny, które awansowały z klas niższych. Teraz często mające kompleks i budujące swoją legendę na jakiś mitach i niestworzonych historiach, że wywodzą się np ze szlachty.... A po przeprowadzeniu dokładniejszych badań genealogicznych czar pryska niczym bańka mydlana...
@Damian-ev4us
@Damian-ev4us 2 күн бұрын
Nieustannie zachwyca mnie wiedza gości, ale też przygotowanie merytoryczne pani Karoliny
@paulina1285
@paulina1285 5 ай бұрын
Z tym Mieszkiem i jego motywacją przyjęcia chrztu to pan prof. pojechał już po bandzie ;)
@sidlak78
@sidlak78 Жыл бұрын
Jestem ogromnym fanem Radia Naukowego. Zacząłem od homo erectusa, dzisiaj chłopi i lecę dalej. Najlepiej słuch się pasjonatów, uświadamiając sobie, że oni tam w tych szkołach niczego nie uczą 😉
@dracov6664
@dracov6664 2 жыл бұрын
Tu byłem. Tony Halik 2021 Czuję niedosyt a chciałbym więcej.
@galanonim1763
@galanonim1763 2 жыл бұрын
Zaczynamy czwartek :) Miłego dnia Pani Karolino i czekam na nowe rozmowy z profesorem Meissnerem i Lasotą 🙌
@HerrGrasso
@HerrGrasso 2 жыл бұрын
50:24 Jean Reno - Goście, goście... Gangster: Leon, Zawodowiec. Haralda Lescha (jest na YT, ale po niemiecku) kiedyś zapytali, co by pomyślał Jaskiniowiec o dzisiejszych czasach: byłby w szoku... że ludzie są tacy prymitywni.
@profetasreset5561
@profetasreset5561 2 жыл бұрын
Zgadza się bo był Złoty Wiek. Jak można otrzymać miedź? albo stopy brązu? a później przejść do prymitywnego żelaza?
@55aseret
@55aseret 2 жыл бұрын
O życiu chłopów wiemy też z literatury. Rzeczywiście, obficie postacie chłopów występują dopiero w XlX wieku, ale też wcześniej, od wielu XVi
@adam-nc2hn
@adam-nc2hn 2 жыл бұрын
O jaki piękny uśmiech na początku dnia 👍🏻
@tadeuszjakubowski6470
@tadeuszjakubowski6470 Жыл бұрын
Dziękuję za naukę Ma Pani bardzo piękny głos wszystkiego dobrego dużo zdrowia i szczęścia w życiu
@agatamackiewicz5688
@agatamackiewicz5688 Жыл бұрын
Moglabym pana profesora godzinami sluchac!
@halinaapinska9418
@halinaapinska9418 Жыл бұрын
"On ma gębę". Miał twarz, taką samą jak u Pana, Panie historyku.
@egregorex
@egregorex Жыл бұрын
Dziękuję za pani przepiękny głos i tak mądre audycje!
@anetawywrot3448
@anetawywrot3448 2 жыл бұрын
Nazwa tego filmu to ""Goście, goście" Super bardzo fajne😁👋😁
@grzesieeeeeeeek
@grzesieeeeeeeek Жыл бұрын
ciekawa była by taka książka o sprawach sądowych chłopow
@kubacski8454
@kubacski8454 2 жыл бұрын
Wszystkie rozmowy spoko, ale historyczne dla mnie najlepsze. Może dlatego, że wydaje mi się że jest ich najmniej w porównaniu do różnych Astrofaz, Naukowych Bełkotow etc - przy szacunku dla wszystkich twórców oczywiście
@bs9675
@bs9675 2 жыл бұрын
Wydaje Co się, bo masz tak ustawiony algorytm. Mi np. nie proponuje "nauki dla gimbazy" SciFunów i takich tam... Dowiaduje się o nich u Naukowego Belkota. Polecam Marcina Strzyżewskiego. Świetny historyczny i nie tylko kanał o Rosji.
@niemamnicku1359
@niemamnicku1359 2 жыл бұрын
Akurat naukowy bełkot to antynaukowy bełkot. Juz pare razy dobral sobie "dowody" pod teze
@monikaj1878
@monikaj1878 Жыл бұрын
bardzo podoba mi się ten program szkoda że tak późno Was odkryłemdzięki i wielkie pozďro Ania Frankfurt nad Menem
@tombli8272
@tombli8272 5 ай бұрын
Komentarz profesora niesamowity, ale próby podsuwania profesorowi przekonań pani redaktor szalenie nieprofesjonalne. Z kolei profesor świetnie z tych redaktorskich potknięć wychodził.
@biay9093
@biay9093 2 жыл бұрын
O jaki miły początek dnia :)
@monikagruszczynska7039
@monikagruszczynska7039 Жыл бұрын
Bardzo ciekawy temat - fascynująca wypowiedź!
@PozdrawiamMame
@PozdrawiamMame 6 ай бұрын
Ten film to "Goście Goście", fantastyczny :)
@LukWierzba
@LukWierzba 2 жыл бұрын
Film to "goście, goście" i jest świetny!
@robertjakubczak9437
@robertjakubczak9437 6 ай бұрын
Jestem fanem tego filmu 😆😆😆
@johnybravo7253
@johnybravo7253 2 жыл бұрын
niedawo się o Was dowiedziałem, a tego szukałem od dawna :)
@Wielkiformat_pro
@Wielkiformat_pro 5 ай бұрын
„Daj ać ja pobrusze a Ty poczywaj”
@agaagusia4726
@agaagusia4726 2 жыл бұрын
Bardzo się podobało ale nadal nie wiem, ile ten XVI wieczny chłop miał wzrostu (ten z dołu litery U). Patrząc po portalach drzwiowych zamków, rycerze raczej mali byli. Kobiety pewnie jeszcze niższe. A chłop polski? A skandynawski Wiking, ten z niżu wzrostowego? Ile żyli też byłoby ciekawe się dowiedzieć. Pan Profesor nie powiedział:(
@dariusz_k._ladziak
@dariusz_k._ladziak Жыл бұрын
Akurat w stanie rycerskim kobiety miały wzrost całkiem współczesny, pierwszą miesiączkę takoż. Odżywione dobrze, specjalnie fizycznie nie obciążone - to rosły tak samo, jak dziś. A chłopiec ze stanu rycerskiego, już jako siedmiolatek tarczę tatusiowi przynosił. Od dziecka spore obciążenie fizyczne, mnóstwo ruchu - bo musiał być sprawny fizycznie. A to spowalniało wzrost, więc rycerze byli zwykle niscy, ale ze stalowymi mięśniami.
@Kela89
@Kela89 9 ай бұрын
Wiking miał około 170cm :)
@agnieszkaacka6733
@agnieszkaacka6733 11 ай бұрын
Wspaniały program. Ogromną wiedza❤
@Roma789100
@Roma789100 2 жыл бұрын
Bardzo ciekawe, tylko ja w końcu nie dowiedziałam się co robili z tym Wikingiem, który już nie chciał mięc dzieci, po pani przerwała profesorowi, a ja serialu nie oglądałam, nawet nie wiem jakiego serialu... pewnie bym go chętnie obejrzala..
@magorzatap.4739
@magorzatap.4739 Жыл бұрын
Też byłam ciekawa, ale wywiad nie o tym :) A serial to pewnie "Wiking" albo "Wikingowie" :)
@Roma789100
@Roma789100 Жыл бұрын
@@magorzatap.4739 Dzięki; spróbuję
@joahaba11
@joahaba11 3 ай бұрын
Z lektur szkolnych najbardziej wbiła się w serce „ Nasza szkapa” - sprzedaż szafy aby kupić leki dla chorej żony . Do dziś mam z tylu głowy myśl , czy aby takie czasy nie wrócą .
@piotrkol4418
@piotrkol4418 2 жыл бұрын
Opowieść o Michałku The Best
@mttt3068
@mttt3068 7 ай бұрын
pana profesora można słuchać i słuchać...super, ogromna wiedza
@Artur-tc1ee
@Artur-tc1ee 2 жыл бұрын
Brednie o Mieszku zakończyły moje słuchanie tego pana.
@niemamnicku1359
@niemamnicku1359 2 жыл бұрын
U mnie to samo. Szczerze mowiac tego sie spodziewalem po teczowym logo i seksistowskim poczatku. Niestety UW jest obciachem na skale swiatowa.
@oldbeaver730
@oldbeaver730 Жыл бұрын
zapłakałem po twoim odejściu.
@splWB
@splWB 4 ай бұрын
„day, ut ia pobrusa, a ti poziwai”
@thorgalaegierson4077
@thorgalaegierson4077 2 жыл бұрын
Baaaardzo ciekawe. Dziękuję i pozdrawiam..
@Cezarkiewicz
@Cezarkiewicz 2 жыл бұрын
Ten wywiad ma więcej polubień niż audiobook "Ludowa Historia Polski" Leszczyńskiego i inne pseudo-naukowe fantasy ludowych ideologów. To mówi samo za siebie z czym mamy obecnie do czynienia. Z lewicującym trendem na tworzenie mitów, które mają rzekomo być historią pisaną z perspektywy zwykłego człowieka, a nie elit. Z pewnością ludowi ideolodzy i twórcy tych mitów nie uważają się za "zwykłych ludzi", a nieomylnych guru.😃
@michagrygier7711
@michagrygier7711 10 ай бұрын
Świetny opowiadacz z Pana Profesora... :)
@jadwigadygnarowicz4863
@jadwigadygnarowicz4863 2 жыл бұрын
Dobrze, że ja ze szlachty litewskiej pochodzę.
@mikaelzmarzlak1897
@mikaelzmarzlak1897 Жыл бұрын
Bardzo milo spedzony czas, Dziekuje i pozdrawiam.
@sawekk.4136
@sawekk.4136 2 жыл бұрын
Super
@McMimax
@McMimax 2 жыл бұрын
Cudownie
@tomaszzur792
@tomaszzur792 6 ай бұрын
Fantastyczny odcinek. Dziękuję.
@annakalicka3430
@annakalicka3430 8 ай бұрын
A ten film, ktorego tytulu prof. Kopczynski nie pamieta, to komedia z lat 90-tych pt."Goscie, goscie" z Jeanem Reno. 😉👍
@ultimathule1000
@ultimathule1000 5 ай бұрын
Jeżeli mówimy o ucisku chłopów, to proponuję historię Irlandii oraz Szkocji (Highland Clearances)
@marcinkrzyzynski5894
@marcinkrzyzynski5894 2 жыл бұрын
Pozdrawiam Panią Karolinę Świetne
@aleksandraz7477
@aleksandraz7477 2 жыл бұрын
To było bardzo ciekawe
@bartoszmolski8688
@bartoszmolski8688 Жыл бұрын
Dziękuję 😇🙏
@KM769
@KM769 2 жыл бұрын
Francuska komedia z ludźmi ze średniowiecza to 'Goście'.
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 2 жыл бұрын
Jak wszystkie francuskie filmy są jak ten, to nie dziwię się Karolinie, że nie lubi tamtejszego kina
@mikroeksperymentyk.1697
@mikroeksperymentyk.1697 2 ай бұрын
Ale suuuper
@linka9999
@linka9999 2 жыл бұрын
Świetne!
@ksasiadek27
@ksasiadek27 Жыл бұрын
No znowu super 😁🙏🍀
@jacekwidor3306
@jacekwidor3306 6 ай бұрын
Między chrztem mieszka a kroniką Galla jest 150 lat, licząc okrągło, nie dwieście. W przekazie dotąd ustnym dwa pokolenia to sporo.
@wojtekgomboc
@wojtekgomboc Жыл бұрын
super!!
@piotrostapiuk2358
@piotrostapiuk2358 2 жыл бұрын
Z pojawieniem się żony, bym się nie dziwił. " Kiedy Kain zabił Abla, poszedł an wschód i spotkał żonę swoją".
@przemyawkubin5808
@przemyawkubin5808 2 жыл бұрын
Bardzo ciekawe. Będę śledził
@wojtekchudy5517
@wojtekchudy5517 2 жыл бұрын
Bingo. Brawo Karolcia...
@antonizapaa6361
@antonizapaa6361 2 жыл бұрын
Pani Karolina jest ładna
@filmyprywatne2323
@filmyprywatne2323 Жыл бұрын
Rewelacja.
@pamposznikunciopoklepaczun4328
@pamposznikunciopoklepaczun4328 2 жыл бұрын
Ad vocem: nie chodziło o "stosunek", acz o "lubowanie". Pozdrawiam 🥰
@karolwtorek1045
@karolwtorek1045 2 жыл бұрын
Mam wrażenie, że większość z nas czuje się potomkami chłopów, o których jest za mało mowy. Profesor świetnie tą sprawę oświetlił, ale nie naświetlił. Czekamy. Może to nas oświeci, może spowduje zmianę sposobu myślenia na parę spraw współczesnych.
@beatawolk2058
@beatawolk2058 2 жыл бұрын
Np. Norwegia to kraj chłopów, dopiero w XX wieku urzędowo zaczęto tworzyć nowy język literacko- publicystyczny i do dzisiaj wielu Norwegów posługuje się ,,chłopskim, prostym językiem" 🙃💚👍
@kemodalerd4243
@kemodalerd4243 2 жыл бұрын
...dziś nie inaczej!
@zdzislaw125
@zdzislaw125 Жыл бұрын
Tylko dzięki przekazowi rodzinnemu wiem jak było w czasie pierwszej i drugiej wojny a także przed nimi. Ten obraz różni się mocno od oficjalnych przekazów. Bo każdea oficjalna historia jest dostosowana do bieżącej polityki. Niestety dotyczy to także prac naukowych
@michal114682
@michal114682 Жыл бұрын
Polecam ksiażki autobiograficzne Romana Turka. Spisał swoje wspomnienia z okresu pierwszej połowy XX wieku z okolic Łańcuta.
@zdzislaw125
@zdzislaw125 Жыл бұрын
@@michal114682 Dzięki
@margauxkol8124
@margauxkol8124 Жыл бұрын
Kazda pamięć jest odtworcza, wiec ulega zniejsztalceniom. Pańscy przodkowie nie są wyjątkiem.. poza tym co to oznacza , że przekaz jest oficjalny? Zależy po jakie źródła się sięga . Bo jeśli twierdzi pan, że akurat pana rodzina wie lepiej niż wszystkie źródła naukowe, ( zna je oab wszystkie ?) , to pozostaje się uśmiechnąć.
@zdzislaw125
@zdzislaw125 Жыл бұрын
@@margauxkol8124 No to nic tylko się uśmiechać. Szczególnie jak się jest anonimowym M. Rodzina pamięta co było i jak było w jej polu widzenia i raczej nie ma powodu do bujdy. Tymczasem - jak dziś widać - te same fakty historyczne w różnych "bańkach" przedstawiane są całkowicie odmiennie.....Jeśli chodzi o powieść "Chłopi" Reymonta to uważam, że przedstawia prawdziwie polską wieś w tamtych czasach. Reymont opisywał co sam widział.
@Qrooel
@Qrooel 7 ай бұрын
Czemu dopiero teraz odkryłem ten kanał. ;/ Dziękuję Ci za to co robisz.
@RadioNaukowe
@RadioNaukowe 7 ай бұрын
Witamy!
@jakubtomalik6072
@jakubtomalik6072 2 жыл бұрын
świetne!
@profetasreset5561
@profetasreset5561 2 жыл бұрын
Nasi przodkowie pamiętali swoich przodków do 7 pokolenia! A dzisiaj to mało kto zna swego ojca!
@gladius8556
@gladius8556 2 жыл бұрын
A to raczej tylko wśród szlachty i części mieszczaństwa. Przeciętny chłop maksymalnie znał swego pradziada.
@tomizubi
@tomizubi 2 жыл бұрын
@@gladius8556 racja,zgadzam się, bardziej pamiętano kto przyłączył daną ziemię i w którym toku, były portrety tych którzy zbudowali dali zamek. Pamiętano o tym,dawni przodkowie byli powodem do dumy. Dlatego pamiętano.
@PominReklamy
@PominReklamy 2 жыл бұрын
kiedy życie ci nie sprzyja, strzel ojca prosto w .....
@tharkun3349
@tharkun3349 Жыл бұрын
Ale głupoty, takie rzeczy tylko u szlachty. Chłopi pamiętali tylko do imion dziadków, często nie znając panieńskich nazwisk babć.
@magorzatap.4739
@magorzatap.4739 Жыл бұрын
@@tharkun3349 jeśli babcia w ogóle miała nazwisko :)
@PominReklamy
@PominReklamy 2 жыл бұрын
Chłopstwo było szorstkie w obyciu i usposobieniu. Jadało osy często nie ubite nawet, golili się kosami, układali włosy na żelu z nosa, a wosk na świece wyciągali z uszu niekoniecznie własnych. Kąpiel z hydromasażem, nie będę pisał jak też mieściła się w ich możliwościach. Niezwykli ludzie, nie to co te zniewieściałe anemiczne typy w rajtuzkach.
@frankiewally1891
@frankiewally1891 8 ай бұрын
ha,ha,wyglada na doglebna wiedze o przedmiocie,
@PominReklamy
@PominReklamy 8 ай бұрын
@@frankiewally1891 lepsze niż szlachciańskie kołtun we włosach i gula w gardle, a że się nie podusili sami podówczas
@janinaepoka963
@janinaepoka963 2 жыл бұрын
Ja juz też maniery prowadzacej nie zniosę
@smogpodwawelski444
@smogpodwawelski444 4 ай бұрын
Cuś jak w fizyce... Ciemna masa -:- ciemna materia... ...takie nie-wiadomo-co....
@aleksandrakonieczna7384
@aleksandrakonieczna7384 2 жыл бұрын
Fajna rozmowa
@jarosawkonior7497
@jarosawkonior7497 Жыл бұрын
Co do objawień to tylko kwestia jakie miał duże wpływy i majętna sakwę mentor który popierał delikwenta który doznał objawień , co skutkowało dużymi zyskami dla mentora który popierał objawienia . Pierwszy przykład jest bardzo dobrym przykładem jaka była rzeczywistość tamtych czasów ale w tych czasach powstała cała masa sanktuarium. A Panu profesorowi nagroda za niegolonego i łysiejącego ........tak podanej historii to można słuchać dobami . Pzdr
@bluelola4480
@bluelola4480 Жыл бұрын
Swietny program, slucham z nieslabnacym zainteresowaniem, tylko ta czolowka mnie strasznie meczy.
@Pawela655
@Pawela655 2 жыл бұрын
Chłop ze średniowiecza, gdyby znalazł się w obecnych czasach w centrum miasta, padłby martwy od zatrucia dzisiejszym powietrzem ;)
@planumis
@planumis Жыл бұрын
Wicewersa. Współczesny miastowy padł by u Chłopa tego co by w mieście się znalazł od „higienicznego trybu życia” 😊
@paweln4471
@paweln4471 Жыл бұрын
@@planumis haha xdd cooooo
@agnieszka9592
@agnieszka9592 Жыл бұрын
Myślę, że niezdatna do picia woda czy zrainienie brudnym metalem wtedy zabijało wiecej ludzi niz dzisiaj zabija smog
@tomilescovic6581
@tomilescovic6581 7 ай бұрын
od dzisiejszego jedzenia jeszcze prędzej
@arturtokarz8173
@arturtokarz8173 2 жыл бұрын
Z książki Prawem i Lewem można się sporo dowiedzieć o chłopach z XVI i XVII w
@wlodzimierzbuldys1998
@wlodzimierzbuldys1998 9 ай бұрын
XVII i XVIII
@blizborpipi4117
@blizborpipi4117 5 ай бұрын
Ale o ile pamiętam to Ziemi ruskiej chyba.
@wojciechmotkowski4804
@wojciechmotkowski4804 2 жыл бұрын
Można by ten wykład zilustrować.
@bozenadybiec4523
@bozenadybiec4523 8 ай бұрын
Ciekawe warte wysluchania
@jomozdzynska4910
@jomozdzynska4910 2 жыл бұрын
Super ciekawe!
@user-no2yb9si6n
@user-no2yb9si6n Ай бұрын
Ten film to "Goście w Ameryce" z Jean Reno
@kajteksroda9033
@kajteksroda9033 2 жыл бұрын
"Gosze nam się stało" to paradne i przepolskie (wszechpolskie?), znaczy ktoś nam zrobił to coś, bo my, nie gęsi, i jesteśmy jacy tacy, czyli w porządku, z definicyi.
@gosiahali
@gosiahali 2 жыл бұрын
Dziwnie pytanie, dlaczego tylko kościół prowadził ewidencję. Kościół zapisywał sakramenty jak chrzciny, sluby, pogrzeby. Po co szlachcic miał spisywać swoich chłopów? Jego rządca ich znał i wiedział kogo zagonić do pracy. Pan nie interesował się chłopami. Zapewne liczył tylko ile dostał od nich danin.
@CrazyLeiFeng
@CrazyLeiFeng 2 жыл бұрын
Tylko ksiądz potrafił pisać. Szlachcic rzadko. Chłop wcale.
@pawmal1988
@pawmal1988 3 ай бұрын
​@@CrazyLeiFengbzdura, szlachta potrafiła pisać, nie kłam.
@mao73a
@mao73a 2 жыл бұрын
Ale to było ciekawe.
@mariusz5354
@mariusz5354 Жыл бұрын
Baaardzo ciekawa audycja. Chłopi byli bardzo poniewierani jednsk tutaj to nie wybrzmiało. Czy wobec tego to nieprawda, że w zasadzie to byli niewolnicy i że karano ich z olbrzymim okrucieństwem i pisano specjalne poradniki jak bić chlopa?
@pawmal1988
@pawmal1988 3 ай бұрын
Nieprawda. To zależy od okresu, bo do XVI wieku chłop w Polsce miał lepiej często niż na zachodzie.
@andrzejklaus3948
@andrzejklaus3948 2 жыл бұрын
Gdyby usluchano Braci Polskich i poprawiono chlopska dole , nie byloby rozbiorow.
@WOJERZY
@WOJERZY 2 жыл бұрын
Rozbiory to skutek potopu szwedzkiego,zabrakło kilkudziesięciu lat żeby się odrodzić.Strata 50% ludności i ruina gospodarcza.
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 2 жыл бұрын
Dlaczego?
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 2 жыл бұрын
@@WOJERZY także
@tomaszstaron1233
@tomaszstaron1233 2 жыл бұрын
Poprawić dole ? Może porostu znieść niewolnictwo.Nazywajmy rzeczy po imieniu.
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 2 жыл бұрын
@@tomaszstaron1233 Poprawić dolę, znosząc (pół)niewolnictwo
@PG-to5nb
@PG-to5nb 2 жыл бұрын
pozdro
@piotrglowicki5507
@piotrglowicki5507 2 жыл бұрын
Uśrednienie polskiej rodziny to Ojciec Janusz Matka Grażyna. Auto volcvagen. Janusz chodzi w domu w gaciach i podkoszulce z dziurą.
@grazynaczajka3200
@grazynaczajka3200 Жыл бұрын
A w czym chodzi w domu Grażyna? Zapomniałeś Piotrze Glowicki o tym napisać - Grażyna Cz.
@piotrglowicki5507
@piotrglowicki5507 Жыл бұрын
@@grazynaczajka3200 Grażyna chodzi po domu w tak zwanym poranniku ( szlafrok) który jest z tyłu któtszy ze wzglegu na przerosniętą szynke. Wymiona wiszące do pępka. Na głowie papiloty wyglądające jak świeczki na choince w 1955 roku. Papucie przydeptane na piętach. W poniedziałek robi pomidorową z niedzielnego rosołu.
@grazynaczajka3200
@grazynaczajka3200 Жыл бұрын
@@piotrglowicki5507 Acha! Ale muszę cię zmartwić - masz nieaktualne informacje. Dzisiaj nawet Grażyna nie używa papilotów, są nowocześniejsze sposoby aby się upiększyć. Ty o tym nie wiesz bo wiedzę o polskiej rodzinie czerpiesz z filmu o Kiepskich. Rozkoszując się tym filmowym "dziełem" leczysz jakieś swoje kompleksy... A co to za marka tego samochodu, którym jeździ Janusz i Grażyna?? 🤔
@piotrglowicki5507
@piotrglowicki5507 Жыл бұрын
@@grazynaczajka3200 Grażyna jest zacofana i dlatego używa historycznych kosmetyków takich jak ochra i fluid. A autem już nie jezdzą bo Janusz stracił prawo jazdy z powodu alkoholu.
@wlodekbiedrzycki1936
@wlodekbiedrzycki1936 2 жыл бұрын
Niemcy a dokładnie Prusacy byli w szoku jaki bałagan był w Polsce, to oni kazali prowadzić księgi metrykalne dla chłopów ,wiem bo tak było parafia Rokitno gmina Błonie obecnie. U nich powstało powiedzenie ,, polski porządek,, przy okazji zdaje się że rozbiory były dobrodziejstwem dla prostych ludzi
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 2 жыл бұрын
Niby dlaczego?
@CDA138ek
@CDA138ek 2 жыл бұрын
Poniekad prawda. Gdyby nie rozbiory, to polskie elity trzymalyby polskich chlopow jako niewolnikow prewnie do dzisiaj.
@beatawolk2058
@beatawolk2058 2 жыл бұрын
Co to to nie, mój pra .. dziadek wyzwolił chłopów jeszcze za Kościuszki, a chętnie pracowali bo otrzymywali zapłatę i inne dodatki ( odzież i wyżywienie), zresztą z historii można poczytać trochę, że wielu dziedziców zależnie od majętności dawali ziemię, drewno na 🏠, opał i inne .Zabory wprowadzały też bałagan urzędowy bo ludzie kłamali np ile mieli synów żeby nie brano ich do wojska.W zaborze rosyjskim służba wojskowa trwała 25 lat!, Przekręcano też pisownię nazwisk i imion
@marekmilka9376
@marekmilka9376 Жыл бұрын
Sexu Mieszko miał ile tylko chciał a ten chrzest to wyłącznie polityka
@jerzymaserak6844
@jerzymaserak6844 Жыл бұрын
...powiedz mi szanowna pani Głowacka dlaczego czołówka Twojej audycji jest "po qngielsku" jeśli wszyscy słuchający lub zapraszani do programu rozmówcy to w większości to także polscy naukowcy?!!!
@tigerade76
@tigerade76 Жыл бұрын
Bo to jest podcast naukowy netflix
@monikafrydrych7975
@monikafrydrych7975 2 жыл бұрын
👍
@ireklasko5286
@ireklasko5286 2 жыл бұрын
Polecam książkę Leszczyńskiego, Ludowa historia Polski.
@gladius8556
@gladius8556 2 жыл бұрын
Już lepiej Karola Marksa poczytać i tak będzie bardziej obiektywny od Leszczyńskiego. Ludowa Historia Polski to książka o słabym warsztacie historycznym, gdzie autor w sposób wręcz histeryczny stara się przedstawić sytuację chłopów i ich stosunki ze szlachtą w sposób jak najgorszy.
@ryszardmuszynski1294
@ryszardmuszynski1294 2 жыл бұрын
Wszyscy pochodzimy od chłopów
@marekm6621
@marekm6621 2 жыл бұрын
Odwrotnie : chlopi pochodza od Nas ? Nastapilo “ schlopienie “ a nie uszlachetnienie. W naturze regula jest entropia. W spoleczenstwach podobnie - wspolczesne spoleczenstwa ( wszedzie) staly sie bardziej skomplikowane, czyli chaotyczne, pozbawione spoiwa lepiacego je w calosc, “calosc “ jest zawsze prosta, wewnetrznie spojna, tak jak prawda. Pan profesor nie podkreslil znaczenia religii w wiekach dawnych, religia tworzyla spoleczenstwa, z chaosu tworzyla calosc. Wspolczesnie kierunek jest odwrotny, entropia tradycyjnych spoleczenstw i ich kultur czyli chaos, progres upadku.
@robdob5350
@robdob5350 2 жыл бұрын
chyba ty...
@Raul-pp1uh
@Raul-pp1uh Жыл бұрын
@@robdob5350 Ty pochodzisz od baby.
@pinotnoir6798
@pinotnoir6798 8 ай бұрын
Ale bez baby żaden chłop się nie urodził😂🤣😂
Do you have a friend like this? 🤣#shorts
00:12
dednahype
Рет қаралды 40 МЛН
FOOTBALL WITH PLAY BUTTONS ▶️ #roadto100m
00:29
Celine Dept
Рет қаралды 72 МЛН
КАХА и Джин 2
00:36
К-Media
Рет қаралды 3,9 МЛН
The most impenetrable game in the world🐶?
00:13
LOL
Рет қаралды 28 МЛН
Обзор игрового компьютера Макса 2в1
23:34
IPad Pro fix screen
1:01
Tamar DB (mt)
Рет қаралды 10 МЛН
Power up all cell phones.
0:17
JL FUNNY SHORTS
Рет қаралды 48 МЛН