POMIAR REZYSTANCJI UZIEMIENIA METODĄ TECHNICZNĄ

  Рет қаралды 82,995

JacekH07 elektryk

JacekH07 elektryk

Күн бұрын

Пікірлер: 43
@zbigniewkreideweiss5806
@zbigniewkreideweiss5806 3 жыл бұрын
bardzo komunikatywny pokaz!!
@karolanasiewicz5760
@karolanasiewicz5760 Жыл бұрын
Panie Jacku pozdrowienia od uczniów ZSEN LUBLIN
@teresabukowska8326
@teresabukowska8326 3 жыл бұрын
Super. Przynajmniej będziemy wiedzieć jak prawidłowo powinien być wykonany taki pomiar gdy przyjdzie pomiarowiec. Tylko co w przypadku gęstej zabudowy, rur podziemnych, kabli podziemnych czy też bliskiej odległości linii napowietrznej/słupów?
@JacekH07elektryk
@JacekH07elektryk 3 жыл бұрын
przy
@JacekH07elektryk
@JacekH07elektryk 3 жыл бұрын
przy tak gęstej zabudowie pomiar taki jest praktycznie niewykonalny. Wprawdzej jest to możliwe wykonać ale dokładnie nigdy nie bedzie wiadomo co mierzymy naprawde.
@teresabukowska8326
@teresabukowska8326 3 жыл бұрын
@@JacekH07elektryk Czyli nie ma sensu dokonywać pomiaru żadną metodą??? Stan faktyczny: przyłącze od latarni napowietrzne z 8m 16mm2 alu, TN-C, wzdłuż drogi linia napowietrzna do kolejnych latarni itp., pod ziemią jakieś kable zakopane wzdłuż posesji (czyli też jakieś około 8m) przy drodze, odległość od przyłącza gazu około 4 do 5 m (licząc od szpilki; szpilka (4x1,5) ma być gdzieś w połowie dł./szer. budynku), odległość do przyłącza wody podobna, przyłącza wody i gazu "z drogi", rury idą albo pod drogą albo przy naszej posesji. Zdaje się, że z rok temu zakładali uziemienie latarni - żółto-zielony płaskownik. Budynek jest najwyższy w okolicy 30-40m może więcej (wyższych drzew też nie ma), bez odgromu, na dachu blacha. W odległości 30-40m jest słup średniego napięcia (tak nam się wydaje że to SN). Zastosować więcej szpilek ("modułów" albo punktów)? Jeśli nie to jak mieć dobry i pewny uziom??? Już zaczęliśmy się zastanawiać czy nie zrobić szpilki w kanale w garażu, byłoby "na dzień dobry" jakieś 2m poniżej fundamentów i z 3,5m poniżej poziomu drogi - teren pochyły więc z drugiej strony budynku mniej od poziomu ziemi. Wówczas szpilka weszła by dużo, dużo niżej. Jeśli chodzi o ziemię to miejscami jest glina a miejscami piasek.
@wojciechwilanoski3635
@wojciechwilanoski3635 Жыл бұрын
@@teresabukowska8326 rozłozyc 20 mb bednarki zakopać w glinie i będzie ok
@adambaszczok1627
@adambaszczok1627 2 жыл бұрын
Dziękuję.
@SCMHardcore
@SCMHardcore 3 жыл бұрын
Dobry film :)
@karoltraczyk6196
@karoltraczyk6196 3 жыл бұрын
Panie Jacku, sytuacja następująca. Zakładanie instalacji fotowoltaicznej, brak instalacji odgromowej. Wbijamy uziom pionowy. Chcemy sprawdzić rezystywność uziomu, ale nie mamy wystarczająco miejsca na działce, by zrobić to metodą 3P. Czy jest jakaś inna metoda, która w tym wypadku nam pomoże?
@tomtom-pu7bn
@tomtom-pu7bn 3 жыл бұрын
I odpowiedzi na zadane pytanie brak.... a mam taką samą sytuację
@SlawomirBieniek
@SlawomirBieniek 3 жыл бұрын
@@tomtom-pu7bn wystarczy trochę zagłębić się w temat i poszukać.... nawet na Jacka kanale... kzbin.info/www/bejne/gpmYkH6tlLZnkKs Pozdro
@cordoba212
@cordoba212 4 жыл бұрын
Dobry material
@sawomirwszoek2813
@sawomirwszoek2813 10 ай бұрын
Jak zrobić uziemienie! Do Transformatora ze starego radia, tak a by nie miał na sobie lekkiego przebicia i resztek błądzącego prądu. Jeżeli mamy stare radio, a wyjmiemy z niego Transformator obniżający napięcie, musimy wylutować stary kabel dwu żyłowy, i na jego miejscu przylutować nowy taki trzy żyłowy. Na przewód: żółto-zielony, zakładamy konektor oczkowy. Następnie do jego blaszeki przykręcamy śrubę z nakrętką, i podłanczamy do niej konektor oczkowy z przewodem: z żółto-zielonym, i już mamy Transformator Uziemiony.
@grzegorzb34
@grzegorzb34 4 жыл бұрын
Film fajny. Mam takie pytanie. Jaki prąd przepływał przez obwód pomiarowy? Nie było pokazane na wyświetlaczu. Taki pomiar też można wykonać używając woltomierza i amperomierza i wyniki pomiaru podstawić do wzoru. Zgadza się? Czy się mylę. Dlaczego prąd do wykonania pomiaru musi być przemienny a nie stały? Zwróciłem uwagę na taki aspekt a mianowicie podany wzór wynika z prawa Ohma. Licząc rezystancję stosując podany wzór to wyliczymy rezystancję gdy prąd pomiarowy będzie prądem stałym. A gdy zastosujemy prąd pomiarowy przemienny to będzie to impedancja a nie rezystancja. No chyba ,że idę złym tokiem rozumowania. Jeśli tak to mi to zagadnienie wyjaśnij.
@takponiekad3652
@takponiekad3652 3 жыл бұрын
Część reaktancyjna (część urojona) impedancji uziomu jest na tyle mała, że uznaje się ją za nieistotną przy stosowanych częstotliwościach prądów pomiarowych. Dlatego w przypadku uziomów mówi się wyłącznie o ich rezystancji.
@agnieszkalisowska-lis2720
@agnieszkalisowska-lis2720 3 жыл бұрын
musi być przemienny a nie stały, bo dla stałego prądu szybko na elektrodach zachodzą reakcje chemiczne i osadzaj się np. tlenki. Spada natężenie i wynik jest nieprawdziwy.
@JackyQ163
@JackyQ163 2 жыл бұрын
Mam pytanie. Uziom poziomy 30 metrów bednarki 30x4 w lini prostej. Do tego wbite dwie szpilki 3m. Wykonując pomiar takiego uziemienia należy wpijać szpilki w linii prostej tak jak jest położona bednarka, czy prostopadle do bednarki w odległości np. 20 m od bednarki? Dziękuję za pomoc.
@michazajac9017
@michazajac9017 3 жыл бұрын
Pytanie co do odległości elektrod, skoro uziom mam wbity 6m to odległość elektrody napięciowej musi mieć przynajmniej 6 długości tj. 36mb, w mierniku Uni-t 522 nawet takich dlugich przewodów niema , jakoś łączyć dodatkowe przewody czy jak to inaczej rozwiązać???
@piotrpe7755
@piotrpe7755 Жыл бұрын
To teoria która ma niewiele wspólnego z praktyka. Nie znam producenta który daje tak długie przewody.
@batak3945
@batak3945 4 жыл бұрын
Dzięki.
@AC400V
@AC400V 2 жыл бұрын
Mam pytanko, gdy chcemy zrobić pomiar uziomu to musimy rozpinać z tego uziomu wszystkie gsw, rozdzielnice i tak dalej....prawda czy się mylę? Pytam bo byli panowie od fotowoltaiki (nie widziałem ale słyszałem) robili pomiar w ten sposób że nie rozpinali nic z uziomu no i wyszedł im ponoć pomiar 6 Omów po moim pomiarze wyszło 12 Omów, z tym że ja mierzyłem sam uziom. Dużych rewelacji nie ma gdy jest podpięta instalacja bo różni się to jednym do dwóch Omów mniej, ale do przewodu PEN po drodze jest spiętych jeszcze 3 uziomy. Wracając do panów z fotowoltaiki to dla mnie pomiar był szopką, a wpisany wynik to co powinno być wpisane bo różnica jest za duża.
@wojciechwilanoski3635
@wojciechwilanoski3635 Жыл бұрын
zmierz metodą porównawczą
@szeme100
@szeme100 Жыл бұрын
Wszystko ok a co jeżeli chciałbym to sam zrobić i mam metraż 5m na 4m i nie mam możliwości sprawdzenia na większym dystansie , a buduje wiatę fotowoltaiczną i chciałbym zrobić to sobie sam mieszkam w uk I nie mam możliwości zmierzenia poza swoim terenem.
@gaspaccio
@gaspaccio 4 жыл бұрын
Dobra robota
@Ofhorse-yj1fc
@Ofhorse-yj1fc Жыл бұрын
Wyglądasz podobnie jak gościu z kanału: "Pod mikroskopem", styl mówiena też jest podobny, zresztą obydwaj jesteście kumaci.
@ukasz-z4592
@ukasz-z4592 3 жыл бұрын
Witam. Czy miejsce wbicie elektrod ma jakies znaczenie gdzie beda wbite? Z Tzn czy pod nimi bedzie szla wkopana bednarka czy to bez znaczenia?
@JacekH07elektryk
@JacekH07elektryk 3 жыл бұрын
Oczywiście że ma znaczenie. Wtedy będą zaniżone wyniki.
@paskudniczemny3553
@paskudniczemny3553 4 жыл бұрын
Będzie metoda udarowa?
@JacekH07elektryk
@JacekH07elektryk 4 жыл бұрын
tak bedzie
@jakubstepien7257
@jakubstepien7257 3 жыл бұрын
Z jedną rzeczą zdecydowanie nie mogę się zgodzić. Przy pomiarze restauracji uziemienia używa się częstotliwość innej niż 50 Hz w Europie i innej niż 60 Hz w Ameryce. Mierniki rezystancji uziemienia których używałem tłumią wszystkie częstotliwość oprócz częstotliwości źródła, a nie jak powiedziałeś że zwykle używa się 50 Hz. Jeszcze jedno, ale tu możliwe że myślę o innej metodzie. Wydawało mi się że ta metoda to jest warrant metody Wheatstone’a. Przynajmniej mój miernik posiada regulowaną rezystancję i woltomierz (nie ma w nim amperomierza) co sugeruje że używa metody Wheatstone’a lub Kelwina (metody mostkowe).
@JacekH07elektryk
@JacekH07elektryk 3 жыл бұрын
to racja. Najlepiej aby była to inna częstotliwość jak sieciowa
@pro-buk3467
@pro-buk3467 3 жыл бұрын
@@JacekH07elektryk W mierniku ustawiamy częstotliwości sieci, będącej źródłem potencjalnych zakłóceń . Częstotliwość prądu pomiarowego w miernikach sonel dla sieci 50Hz to 125 Hz
@beearbor3539
@beearbor3539 Жыл бұрын
I dlatego mierniki induktorowe IMU metoda kompensacyjna maja inna częstotliwość niż sieciowa żeby wykluczyć wpływ prądów błądzących na wynik pomiaru …No ale tutaj trzeba pokręcić ,przeliczyć .Nie ma jak to elektroniczne ;)
@simicidoru9525
@simicidoru9525 4 жыл бұрын
👍👍👍
@wojciechwilanoski3635
@wojciechwilanoski3635 Жыл бұрын
Panie Jacku : fajnie ale za dużo pokazuje Pan siebie a za mało schematy.
@dtbndtbn
@dtbndtbn 3 жыл бұрын
Czegoś nie rozumiem. Wychodzi na to, że chcąc mierzyć uziom fundamentowy (szerokość układu załóżmy że wynosi 12m), powinno się dysponować ok. 60m przewodem do sondy prądowej. Jak to się w praktyce załatwia? Trzeba mieć serio takie szpulki tych przewodów i ewentualnie nawet łączyć dwa w jeden?
@wojciechwilanoski3635
@wojciechwilanoski3635 Жыл бұрын
Tak i do tego dbac o ich mały opór.
@piotrpe7755
@piotrpe7755 Жыл бұрын
@@wojciechwilanoski3635 a jak się dba o mały opór? Nie da rady zmniejszyć oporu przewodów. Pomiar wyjdzie zakłócony
@kubaswiecicki103
@kubaswiecicki103 4 жыл бұрын
Czym skutkuje niezachowanie wskazanych kierunków i odległości. U mnie sprawdzając wbili 2 elektrody w przeciwnych kierunkach przy szpilce 4,5m, jedną ok.11 i drugą ok. 20 m. od szpilki w przeciwnym kierunku. Pomiar super 3,4 oma
@tajan1989
@tajan1989 4 жыл бұрын
Wartość nadspodziewanie dobra wręcz za dobrą. Albo układ tt i N nie odłączone do pomiaru albo faktycznie b. dobry uziom lub bagno :)
@wieslawszypniewski6954
@wieslawszypniewski6954 4 жыл бұрын
masło maslane , i tak wiadomo ze uziom musi miec gruby ponad 1 cm przewod aby nie spalil sie gdy leci przez niego piorun , a wzor ohma to znany chyba w 7 kl podstawowki, w przypadku uziemnienia przewodu 230 V - zyła jest takej samej grubosci jak faza tj tez zeby był minimalny opor elektr i nie spalila sie zanim zadziala eska, nadpradowy, lub zwykly korek
POMIAR REZYSTANCJI UZIEMIENIA METODĄ DWUCĘGOWĄ
12:15
JacekH07 elektryk
Рет қаралды 30 М.
POMIAR REZYSTANCJI IZOLACJI KABLA - POKAZ NA BUDOWIE
17:57
JacekH07 elektryk
Рет қаралды 110 М.
Он улетел, но обещал вернуться...
00:30
ПРЕМИЯ ДАРВИНА
Рет қаралды 4,8 МЛН
Elza love to eat chiken🍗⚡ #dog #pets
00:17
ElzaDog
Рет қаралды 9 МЛН
НИКИТА ПОДСТАВИЛ ДЖОНИ 😡
01:00
HOOOTDOGS
Рет қаралды 2,9 МЛН
Impedancja pętli zwarcia, szkolenie
17:47
Dariusz Lament
Рет қаралды 35 М.
Uziom Pionowy
16:26
Bartek Elektryk
Рет қаралды 183 М.
Rodzaje systemów uziemienia
8:26
Galan Shop kotły elektryczne
Рет қаралды 329 М.
Pomiary Tanie Mierniki UNIT 595 i 522
31:16
Bartek Elektryk
Рет қаралды 83 М.
Już w Kwietniu Koniec Fotowoltaiki. 5 Sposobów jak się zabezpieczyć
19:26
4nrgy technologie
Рет қаралды 1,4 МЛН