jaki koszt orientacyjnie za taki montaż z tą pompą i zbiornikami?
@btinstal-ketyАй бұрын
Około 40 tysięcy.
@54321itsnoone Жыл бұрын
Kurcze bardzo fajna robota. Czy montuje pan PC gruntowe.? Lub czy rozrysował by mi pan taką kotłownie chodzi o te wszystkie zawory zwrotne 3drog pompy obieg bufor itd. Brat jest hydraulikiem ale bardzo starej daty. I obawiam sie ze może moec z tym problem .
@btinstal-kety Жыл бұрын
Jeszcze nie montowałem gruntówki, ale wydaje się to być jeszcze prostsze. Kotłowni nie dam rady rozrysować, ale proszę się skontaktować z działem technicznym producenta pompy. Na pewno będą w stanie pomóc i podeślą schematy projektowe.
@RobertKieszek5 ай бұрын
Jaki jest rozstaw szyn montażowych jednostki zewnętrznej?
@tomekstefanek70044 ай бұрын
62 cm
@patrykj5483 Жыл бұрын
Witam a siłownik zaworu trójdrogowego to podłączony jest do jednostki wewnętrznej pompy ciepła czy gdzie indziej
@btinstal-kety Жыл бұрын
Do jednostki wewnętrznej.
@damians98149 ай бұрын
Witam czy okolice gliwic też montujecie?
@btinstal-kety9 ай бұрын
@damians9814 Zapraszam do kontaktu 👍
@piotrj7901 Жыл бұрын
Dlaczego tak duży bufor, jeżeli ma pełnić funkcję tylko do defrostu?
@btinstal-kety Жыл бұрын
Bo prawdopodobnie będą sterowniki do ogrzewania podłogowego. Gdyby nie to, to by go wcale nie było.
@piotrj7901 Жыл бұрын
@@btinstal-ketyOk rozumiem,chodzi mi o to czy np. nie starczyło by 100l lub nawet 50l ?
@btinstal-kety Жыл бұрын
Taki bufor byłoby za mały. Przyjmuje się 15L na 1kW mocy pompy, co daje około 150L bufor. Nierdzewny był dostępny w pojemności 200L. Stąd taki wybór.
@piotrj7901 Жыл бұрын
@@btinstal-ketyA co w przypadku jeżeli mam tylko ogrzewanie podłogowe na ktòre zostało zużyte około 800 m rury pex 16, co nam daje około 100 l zładu wody,czy też trzeba dokładać bufor?
@btinstal-kety Жыл бұрын
Jeśli jest tylko ogrzewanie podłogowe i nie ma termostatów pokojowych, ani zaworów 3 drogowych (nic nie odetnie nam pompy od instancji), to bufor nie jest do niczego potrzebny.
@alcapone60711 ай бұрын
Jaka powinna być temperatura na wylocie. U mnie max 31 wylot i 25wlot wiecej nie daje rady temperatura 0stopni. W domu 20stopni
@btinstal-kety11 ай бұрын
Pompa powinna bez większych trudności osiągnąć temperaturę taką, jaką osiąga podczas grzania zasobnika CWU - czyli około 50 stopni. Z tym, że mówimy tutaj o niedużym układzie, na pewno nie o podłogówce. Zazwyczaj kłopot z osiąganiem temperatur w instalacji CO oznacza błędy w wykonaniu tejże instalacji.
@alcapone60711 ай бұрын
@@btinstal-kety 50 osiąga na cwu. Dom ma 250m2 nowy. Elewacja 20cm wełna na poddaszu 25cm do 40cm. Może byc że coś nie tak jest zrobione.
@alcapone60711 ай бұрын
@@btinstal-kety Ale dzięki za odpowiedź
@ArekKojot Жыл бұрын
Witam czy ta pompa ma osobne zasilanie na grzałke
@btinstal-kety Жыл бұрын
Tak, grzałki podłącza się w jednostce wewnętrznej jako osobne zasilanie z rozdzielnicy. Przewód 3x4mm2.
@ArekKojot Жыл бұрын
Super dzięki za informację.
@patrykj5483 Жыл бұрын
Jakie przekroje kabli do tej pompy są zalecane i ile żył
@btinstal-kety Жыл бұрын
Zgodnie ze skryptem montażowym, robimy tak: - 5x4 główne zasilanie do rozdzielnicy - 3x4 do jednostki zewnętrznej - 4x1 pomiędzy jednostką zewnętrzną, a wewnętrzną - 3x4 grzałki w jednostce wewnętrznej To dla pomp 1 fazowych. Kable idące na zewnątrz polecam dawać H05RN-F lub H07RN-F (w osłonach gumowych), będą trwalsze niż w osłonie z PCV
@xxGUITARCHIEFxx Жыл бұрын
A dla trójfazowej jakie będą wiecie może?
@rniemiro Жыл бұрын
Ładnie schowane rury chłodnicze! Średnica zewnętrza tego arota to 75mm , i czy fabrycznie biały czy malowany? Szukam dla siebie i nie mogę zaleźć.
@btinstal-kety Жыл бұрын
Dzięki 👍 staramy się robić porządnie od A do Z. To jest akurat rura 75mm od PeFlex (Spectra 1000). Używamy jej do rekuperacji. Kolor jasno szary.
@piotrj7901 Жыл бұрын
Czy po wyłączeniu pompy ciepła, pompa obiegowa pracuje cały czas?
@btinstal-kety Жыл бұрын
Nie, skoro nie dostarczamy ciepła (bo PC nie pracuje) to po co miałaby pracować pompa obiegowa?
@piotrj7901 Жыл бұрын
@@btinstal-ketyWięc przy ogrzewaniu strefowym to listwy sterujące będą dawały sygnał do grzania?
@btinstal-kety Жыл бұрын
@@piotrj7901 Można to tak połączyć. Można część pętli np. w łazienkach zostawić bez siłowników, żeby grzały cały czas.
@piotrj7901 Жыл бұрын
Chodzi mi o to czy pompa ciepła będzie tylko na krzywej grzewczej, czy będzie sygnał do niej z listw włącz/wyłącz
@btinstal-kety Жыл бұрын
@@piotrj7901 na razie będzie tylko na krzywej. Nie wiem czy te termostaty tam w ogóle będą.
@patrykj5483 Жыл бұрын
Ten zawór flamco to jest 2 w 1 czy dam zanieczyszczeń
@btinstal-kety Жыл бұрын
Tylko do zanieczyszczeń. 2 w 1 by się w tym miejscu nie sprawdził.
@kamilek230 Жыл бұрын
Dlaczego nie 3 fazy ?
@btinstal-kety Жыл бұрын
9 kW pompa to małe obciążenie na 3 fazy. Sprężarka bierze bodajże do 2,5 kW. Grzałki na osobnej fazie. Co innego gdyby to była stara instalacja, wtedy może trzeba by kombinować z 3 fazową pompą.
@siemaeniu1492 Жыл бұрын
Ładna robota, mam jedno pytanko, czy przy rozdzielaczach są dodatkowe pompy ? Czy wszystko chodzi na jednej pompie która jest w pompie ciepła ?
@btinstal-kety Жыл бұрын
Dzięki 👍 Nie ma żadnych dodatkowych pomp. Przypływ na pompę bez problemu osiąga 25L/min. Rozdzielacze mają zasilanie (każdy osobno) rurą PEX 32.
@strazczaniec Жыл бұрын
Jaki koszt inwestycji ?
@btinstal-kety Жыл бұрын
Około 40 tys. zł
@damians98149 ай бұрын
40 tyś pół roku temu teraz pewnie więcej
@bargoo8284 Жыл бұрын
Ładnie zrobione 👍 mam dwa pytania: 1) Dlaczego użyliście miedzi, a nie PP do podłączenia pompy z instalacją? Byłoby taniej 2) Czy bufor jest konieczny?
@btinstal-kety Жыл бұрын
Dzięki 🙂 Ad 1. Miedź jest najlepsza do instalacji. Podstawową wadą PP jest to, że przepuszcza tlen do instalacji. A potem może dochodzić do korozji. Poza tym nie ma ryzyka, że zgrzew nie wyjdzie i się tego nie zauważy. Ad 2. W tym przypadku tak, bo klient chce montować termostaty w pokojach. Wtedy jest ryzyko, że termostaty mogłyby zamknąć (prawie) wszystkie pętle, a pompa robiłaby defrost i byłby problem 👎
@jazinzbazin33623 ай бұрын
Za słaba otulina. LG wymaga grubość ścianki rury izolacyjnej 20 mm. Więc dla rury miedź 28 całkowita grubość powinna wynosić prawie 7 cm. Tutaj dali chyba 9 mm. Klient będzie płacił za straty i narzekał, że pompa do bani bo żre prąd :) Tak powstają opinie na temat pomp ciepła. Brakuje separatora powietrza. Niby nieobowiązkowy, ale to nie znaczy, że go nie zakładamy bo podnosi sprawność pompy. Z drobiazgów składa się całość. Ciekawe jak pompa obiegowa poradzi sobie z tymi dwoma rozdzielaczami? Może przeliczyli to wcześniej? Trzeba mieć nadzieję. Req ładnie wygląda. Dobrze zaizolowane, ale rury EPS lepiej wyglądają, są lżejsze, tańsze i 10 razy szybciej się układają. No tak ale wgląda fajnie.
@btinstal-kety2 ай бұрын
Nie widziałem tych wymagań odnośnie otuliny w LG. Tutaj jest otulina 9mm. Te straty i tak zostają wewnątrz domu. Ogrzewana jest zarówno kotłownia jak i garaż. Czy możesz pokazać cokolwiek na potwierdzenie, że separator powietrza podnosi sprawność pompy? Trochę zmyślasz jak dla mnie 😉 Rozdzielacze 1", pex 32, przepływy osiągnięte bez problemu. Uruchomienie bez uwag. W LG pompę odbiera serwis i jak coś im się nie zgadza, to jest telefon do instalatora w sprawie wyjaśnień. Rury EPS jaką mają grubość? Bo tu jest 5cm wełny. A EPS czy EPP to zazwyczaj 2 cm. Zostaję przy spiro, chociaż jest bardziej pracochłonnie.