Pompa ciepła SAMSUNG + taryfa G11 | koszty, faktury - PÓJDĘ Z TORBAMI?

  Рет қаралды 7,331

Michał Pasek

Michał Pasek

3 ай бұрын

Kontakt ze mną: michalpasekYT@gmail.com

Пікірлер: 91
@technics6215
@technics6215 3 ай бұрын
9kW to chyba strasznie duża pompa ciepła jak na dom 95mkw.
@bieniekmichal
@bieniekmichal 3 ай бұрын
Ciepla wode mozesz miec "natychmiast" jezeli masz dodatkowy uklad obiegowy, wtedy pompa ciepla wymusza obieg cieplej wody po domu nawet jak jej nie uzywasz - musisz sie rozeznac czy masz taka dodatkowa rure do kazdego z kranow. Jest to fajne rozwiazanie jezeli zalezy Ci na komforcie, ale niestety zjada to sporo energi, bo musi utrzymac ta ciepla wode w obiegu - dom jest chlodniejszy wiec ciagle musi ja dogrzewac. Ja mam ustawione 2 krotkie cykle glownie po to, zeby "wymieszac" wode w zbiorniku na ciepla wode - nie raz mialem tak ze zuzywajac cala ciepla wode (dwie baby w domu) stojaca nieruchomo woda w zbiorniku miala bardzo gwaltowna granice ciepla/zimna. Czyli kompales sie i w ciagu 1 min woda z cieplej robila sie mocno letnia ;) te dwa obiegi spowodowaly ze w ciagu dnia woda sie troche miesza, a sciany w poblizu rur troche sie ogrzewaja - przez co nie ma tak raptownego wychlodzenia.
@k.j.4347
@k.j.4347 3 ай бұрын
CWU jeśli jest poprawnie wykonane nie ma tak demonizowanych strat należy rury położyć grubej w warstwie styropianu podłogowego 20 cm w nowych domach to standardowa izolacja podłogowa. Straty minimalne a komfort bezcenny. Jeśli ktoś ma rury położone na gołym betonie tj chudziaku i przykryte styropianem to grzeje grunt. Jeśli rury położone jak piszę to strata pomijalna w rachunku zimą wręcz nie jest to strata bo i tak grzejemy dom ciepło zostaje w domu. Odnośnie dynamicznego spadku temperatury w zasobniku po włączeniu CWU woda układa się warstwowo na dole zasobnika przeważnie jest zimna włączenie pompy CWU powoduje zmieszanie warstw i szybki spadek temperatury wody. Jeśli woda będzie ogrzana podczas pracy pompy CWU zagrzeje się cała objętość zasobnika po ponownym załączeniu pompy CWU nie będzie widocznego spadku temperatury lecz nic nie pomoże jeśli rury są pod izolacją podłogi bez izolacji. Dobrze zrobione CWU nie generuje dużych strat lecz podnosi komfort użytkowania.
@ML-hf6ii
@ML-hf6ii 3 ай бұрын
jest dokładnie tak jak piszesz. Ja u siebie to usprawniłem to tak że załączam to w razie potrzeby. Mam czujki ruchu w każdej łazience i one odpalają pompę obiegową. Do tego mam ustawione cykle pompy dwa razy na dobę - rano i wieczorem. czujki ruchu mam na zigbee więc nie musiałem nic kuć, a całością steruje Home assistant
@ML-hf6ii
@ML-hf6ii 3 ай бұрын
@@k.j.4347 jakby nie było strat to nie trzeba obiegu;) straty są i zawsze będą. Woda w rura szybko stygnie nawet jak jest w styropianie. Nie wierzysz to przetestuj na swojej wzorcowej instalacji, wyłącz obieg i zobacz po godzinie jaka temp wody będzie lecieć z kranu. Potem tylko pomnożyć ciepło właściwe wody przez objętość( łatwo oszacować po długości i średnicy które na pewno znasz chociaż orientacyjnie) i przeliczyć na kw i masz odpowiedź ile tracisz na obiegu cwu.
@wilczek1118
@wilczek1118 4 күн бұрын
Zuzycie w domu 600 kw miesięcznie to sporo poza samą pompą. U mnie w zimowy grudzien 450 kw z warsztatem grzanym klimą pól dnia.rachunek 900 zl plus opal 0,7 t czyli 800 zl miesięcznie w zime z tarczą i piec na eko.ty masz foto i to tak jeszcze nie starczy pokryć zuzycie.Czyli mam drogo.
@Honda995
@Honda995 3 ай бұрын
Super odcinek pozdrawiam
@egi7718
@egi7718 3 ай бұрын
Ja zaczalem przygode z grzaniem pradem od "dobrego klimatyzatira" A+++ na grzaniu. Po jednym sezonie okazalo sie, że można nim utrzymać odpowiednią temperaturę przez ponad połowę sezonu grzewczego. Druga zaleta - chlodzenie w lecie - czego tez wczesniej brakowalo. I najwazniejsze - w razie awarii PC - nawet przy -15 da sie na jednym piętrze utrzymać powyzej 20 stopnii... Teraz planuje zakup agregatu, ktory w razie W pociągnie dom i w razie czego podladuje samochód. Minus klimy w lecie - zimne powietrze nie chce wyjsc po schodach i ochlodzic drugie piętro.. Cieple w zimie dogrzewa bez problemu górę. Jakbym dzisiaj kupował/budował domek 75-95m2 to 1-2 klimy o wysokim A+++ i grzejnik IR do lazienki włączany na czas kąpieli.
@dominikrak72
@dominikrak72 3 ай бұрын
Grzejesz jak prawdziwy szejk. U mnie w sypialniach mam 19, a w salonie ok 21-22. Żona się przyzwyczaiła 🙂 Zdrowiej i lepiej się śpi. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją.
@technics6215
@technics6215 3 ай бұрын
W mojej okolicy grzanie pompą ciepła kosztowo wychodzi podobnie jak gazem. Plus gazu jest taki, że koszt instalacji jest znacznie niższy. Plus pompy ciepła jest taki, że można wrzucić troche PV na dach i po dłuższym czasie w końcu się zwróci.
@Prze-Mytnik
@Prze-Mytnik 3 ай бұрын
I już widać oszczędnosci na podłożu. Ooo nie. Musisz to ogarnąć na własna ręke
@papuciowy1465
@papuciowy1465 3 ай бұрын
Ja oprócz kotła na drewno mam od października 2022r. klimatyzator 3,5 kw na parterze o pow. 110 m2 (dom lata 90-te, 5cm styropian, wentylacja grawitacyjna, okna dwuszybowe) Od 14.10 do 11.11 wzięła mi 120 kwh prądu na dogrzewanie do 22C (w nocy spada do 20C). Klima działa 12-14 godz. od 6.00 do 20.00 (tylko przy dodatniej temperaturze zewnętrznej, powyżej +3oC), wyższa temperatura na zewnątrz to wyższa sprawność (brak defrostów) i autokonsumpcja z fotowoltaiki. Z moich obserwacji i karty katalogowej wynika, że przy +14C to COP ok. 4,6, przy +7C to COP 3,8, przy +3C to COP 3,2, przy -2C to COP 2,8, przy -7C to COP 2,3, przy -10C to COP 1,9, przy -15C to COP 1,3. Przy niższych temperaturach zewnętrznych uruchamiany kocioł zasypowy na węgiel/drewno, same grzejniki faviery. Do tej pory przez sezony grzewcze spalane 1,2t węgla i 5mp drewna. Dzięki klimatyzacji zaoszczędziłem ok. 0,5t węgla wraz z czasem na obsługę i jego czyszczenie. Od 14.10.22 do 21.05.23 działała godzinowo przez 103 dni i zużyła 630 kwh. Robiłem test zużycia prądu w porównaniu z farelką w pomieszczeniu o kubaturze 37m3 i temperaturze zew. wynoszącej +3oC. Klimatyzator zużył od 2,9 (średnia moc cieplna i wydmuch powietrza o temp. 49oC) do 3,6 (niska moc cieplna i wydmuch powietrza o temp. 34oC) razy mniej prądu elektrycznego do nagrzania pomieszczenia do takiej samej temperatury niż farelka. W tym roku - 2023 założyłem w korytarzu również klimatyzator 3,5kw na piętrze mojego domu - pow. 105m2 i grzejniki aluminiowe (1 żeberko na 1m2 powierzchni pomieszczenia). Sezon grzewczy rozpocząłem 10.10.23r. i do 10.11.23r. mój dom zużył następującą ilość energii: - parter 110m2, 125kwh z klimy (chodziła 13 dni godzinowo, czyli 312 godz. przeważnie od 9:00 do 19:00), temp. dogrzewu do 21,5°C po nocy(+3°C) spada na 20°C - piętro 105m2, 55kwh z klimy (chodziła 5 dni godzinowo, czyli 120 godz. przeważnie od 10:00 do 18:00), temp. dogrzewu do 22°C po nocy(+3°C) spada na 20,5°C - CWU ok. 0,2m3 drewna i ok. 40kwh prądu z dogrzewu grzałką (zbiornik 120l 50°C) 4 osoby - budynek CO 0,5m3 drewna na grzejniki z kopciucha, rozpalane rano o 6:00 na 1 lub 2 godziny w zależności od temp. na zewnątrz (przy okazji przepływowo grzeje się CWU z kopciucha) Wcześniej (przed klimami i grzałką) cały budynek do ogrzewania i CWU zużywał przez cały sezon grzewczy ok. 2-2,5t węgla i 6m3 (9mp) drewna. Po zakończeniu sezonu grzewczego 2023/24 podam całościową ilość energii z poszczególnych źródeł. PS: Posiadam fotowoltaikę na starych zasadach i miałem niespożytkowany prąd w zapasie. Po obejrzeniu materiałów z grzaniem klimami postanowiłem w ten sposób go spożytkować.
@osiekowicz
@osiekowicz 2 ай бұрын
Mam w domu pompkę do recyrkulacji ciepłej wody. Po włączeniu pompki w kranie jest od razu ciepła woda. Kiedy pompka jest załączona pobiera mi 2m3 gazu na dobę na ciepłą wodę, po wyłączeniu pompki ilość gazu na ciepłą wodę spada do 1.5m3.
@icemen9900
@icemen9900 3 ай бұрын
Ja mieszkam w bloku nowym i to tez standart ze najpier leci woda zimna od pionu jak sie nie uywałało dłuzej po chwili 1-2m leci woda ciepła dopiero
@egi7718
@egi7718 3 ай бұрын
Generalnie PC - temat rzeka. W skrócie: był kopciuch, mnóstwo pracy, brudu i duze koszty paliwa itd. PC - praktycznie bezobslugiwa, z PV w starym systemie koszt razem z pradem uzytkowym, ladowanie EV, grzanie wody w 2023 ok. 250PLN. (wciąż mam nadprodukcje...)
@saturn5926
@saturn5926 3 ай бұрын
Z jakimi torbami? Za ciepło trzeba płacić i kropka. Postekać zawsze warto
@__MJ__
@__MJ__ 3 ай бұрын
Pomp ciepła używam od ponad 20 lat. Najpierw miałem gruntową, teraz mam powietrzną Panasonica. Zużycie jest bardzo podobne bo w sumie jest coraz cieplej w zimie. Natomiast mam parę uwag. Pompa wydaje się źle zamontowana. Normalnie powinna być zamontowana tak aby przy opadach śniegu wentylator był powyżej jego poziomu. Na ogół montuje się to na jakimś podwyższeniu rzędu 40cm. Tu tego nie ma. Nie wiem czy to split czy monoblok ale najwięcej hałasu przenosi linia freonowa jak nie jest zrobiony taki "świński ogonek" na zewnątrz. Wtedy przy defrostach potrafi to być słyszalne w środku. Do tego powinny być zamontowane dobre wibroizolatory na nóżkach. Nie wiem kto to montował ale założe się o wiaderko wiśni, że montaż nie jest zgodny z zaleceniami producenta. Niech ktoś to poprawi zgodnie ze sztuką. Weź sobie opinie jakiegoś innego instalatora jako podkładkę i ciśnij tego kto to sprzedał bo jak widać jest zrobione po taniości. Ja bym tej instalacji nie odebrał. Co do ciepłej wody z kranu to wszystko zależy jak daleko masz zbiornik z CWU i kran. U mnie np jest to po 2 stronie domu i woda może się nieźle wychłodzić jak jej nie używasz. Do tego jest cyrkulacja CWU ale wymaga dodatkowej rury z ciepłą wodą położoną do najdalszego kranu od miejsca gdzie masz zbiornik. Może masz a nie masz podłączonej, może masz a nie masz włączonej pompki od CWU (często widzę, że ludzie mają i nie wiedzą co to). Przy działającej cyrkulacji woda ciepła jest praktycznie od razu po odkręceniu kranu. Jedna wizyta instalatora od pomp ciepła załatwi sprawę i powie CI co można z tym zrobić i za ile. Wtedy sobie podejmiesz decyzję co z tym robić dalej. BTW to czy leci ciepła woda od razu z kranu nie ma kompletnie powiązania z urządzeniem jakie je grzeje (poza przepływowym ogrzewaczem). Niezależnie czy to będzie pompa ciepła, kocioł na gaz, kocioł na pelet, węgiel czy groszek za jej dystrybucję odpowiadają te same rurki ;) Będzie cyrkulacja będzie ciepła woda, nie będzie czasami trzeba i poczekać ze 30 sek zanim zacznie lecieć. Niestety jak ze wszystkim musisz się sam poedukować żeby CI nie nawinęli makaronu na uszy.
@michal_pasek
@michal_pasek 3 ай бұрын
Pompa na pewno pójdzie do góry, zobaczymy na ile pozwolą rurki podłączone do pompy.
@mariusz07
@mariusz07 3 ай бұрын
Nie znam się na PC, ale zauważyłem że masz ją postawioną na kostce brukowej. Z tego co widzę to ludzie za podloże pod PC dają goły grunt wyłożony drobnym kamieniem. Podejrzewam że ogranicza to hałas i drgania. No i jakieś skropliny w zimie nie zrobią ci lodowiska. Poza tym rachunki masz ok, jak na taki metraż i na domową stację paliw z Enei. :)
@Prze-Mytnik
@Prze-Mytnik 3 ай бұрын
Unas w regionie 1kWh kosztuje 1.23zl Na taryfie G11
@rissen83
@rissen83 3 ай бұрын
Dla mnie to za gorąco maks. w domu mam 20 stopni a w sypialni 18. Ja ogrzewam gazem płace za ogrzewanie około 1700 zł za 2 miesiące choć mam większy metraż. Dzięki za film zawsze fajnie można porównać koszty.
@marekprzedstawiciel8740
@marekprzedstawiciel8740 3 ай бұрын
dla jednego 20 stopni będzie gorąco dla innego 24 stopnie będzie zimno!!! U mnie w domu od 22,2 do 24,5 łazienki pompa gruntowa zużycie na ogrzewanie (CO) od 1.10 do 1.4 (czyli 183 dni) 12 kWh/m2/6 miesięcy licząc po 1,2 zł - 14,50 PLN / m2 / 6 miesięcy (taryfa G11)
@Rafal38
@Rafal38 3 ай бұрын
Zużycia wydają się ok jak na dom od developera nie podałeś czy to co czy też z cwu. Cop mógłby być ciut lepszy ale może tak pompa pokazuje albo masz ustawioną ciut za wysoką temperaturę, albo zużywasz duże ilości cwu. Domek super sprawa, daje więcej możliwości, pewnie już myślałeś o fotowoltaice bo przy Twoim zużyciu na pewno będzie opłacalna, kwestia aby nie dać się naciągnąć przy montażu i wybrać dobre komponenty.
@michal_pasek
@michal_pasek 3 ай бұрын
Z CWU. Dzieci leją wodę pod prysznicem, jak to dzieci. Ja też stoję tam często 10 min 😃
@krzysztof4030
@krzysztof4030 3 ай бұрын
Do zużycia przez samochód trzeba dodać straty na ładowaniu 20%zimą lub 10%latem
@michal_pasek
@michal_pasek 3 ай бұрын
Zgadza się. Też zależnie od tego jaką mocą będzie się ładować.
@krzysztoft7123
@krzysztoft7123 3 ай бұрын
Jest sposób na ciepłą wodę od razu i nie jest to dodatkowa cyrkulacja. Tak robili to 50 lat temu i było idealnie ale teraz jesteśmy mądrzejsi i nie robimy tak jak kiedyś i mamy zimną wodę albo cyrkulację co jest wymysłem bzdurnym w porównaniu do starej metody układu wody użytkowej.
@Prze-Mytnik
@Prze-Mytnik 3 ай бұрын
Siemandero. To sie nie opłaca, to się nigdy nie zwróci. Domek świetny wybór Michał cena jak jest niska to większości jest coś zrobione tanimkosztem to kiedyś wyjdzie. Oby nie było duzo poprawek. Mały domek też to ceny sa nisze niż duże. Jak masz Pompe Ciepła to PV obowiąskowe.
@fijau
@fijau 3 ай бұрын
Liczyłem to kiedyś dokładnie dla projektu nowego domu (mur 24 gazobeton + 20 cm styropianu, podłoga na gruncie) z poddaszem o powierzchni po podłodze ok. 200 m2, użytkowej 165 m2 i grzanie o jeden stopień więcej zużywało przez sezon grzewczy ponad 400 kWh energii końcowej. Czyli dla pompy ciepła z COP 3 to ponad 130 kWh prądu. Zakładając, że masz o połowę mniejszy dom, analogicznie ocieplony, to te 3 dodatkowe stopnie ponad projektowane 20 stopni to ok. 200 kWh prądu🙂
@michal_pasek
@michal_pasek 3 ай бұрын
Dzięki! To nie są to jakieś ogromne kwoty, żeby zmniejszać sobie komfort.
@mariusz07
@mariusz07 3 ай бұрын
​@@michal_pasek, kwoty są akceptowalne dopóki jesteś młody i masz małe dzieci. Wiadomo że wtedy każdy przegrzewa. Ale już za 15 lat zmienią ci się horyzonty. Ja obecnie z żoną na mieszkaniu w bloku potrzebujemy max 20,5 stopnia. Raz odkręciłem kaloryfery, zrobiło się ,, + 24 to dostałem zjebkę od żony że gorąco jak w piekle. :)
@egi7718
@egi7718 3 ай бұрын
Ja pompe posadowiłem na stelażu postawionym na krawężnikach betonowych a te stoją na wlasnym fundamencie. 1. W 95% jest niesłyszalna...2. Taka odległość od podłoza zabezpiecza wentylator przed uszkodzenuem (zasypanie przez śnieg, zamrożenie wody w środku jednostki).
@michal_pasek
@michal_pasek 3 ай бұрын
Koniecznie coś zrobię z pompą.
@k.j.4347
@k.j.4347 3 ай бұрын
Możesz wrzucić tam kabel grzewczy wpięty w odpowiednie miejsce na płycie sterowniczej pompy ciepła będzie włączany podczas defrostu i chwilę po nim woda wtedy spłynie nie będzie niebezpieczeństwa zamarznięcia i nic nie musisz przerabiać. Oczywiście kupujesz trochę dłuższy przewód grzewczy tak by zrobić ślimaka w tacy ociekowej i pod pompą ciepła na kostce. Moc pobierana to 70 W tylko podczas defrostu w rachunku rocznym jak będzie to 10 zł to max. Oczywiście jeśli masz obawy zawsze możesz podnieść urządzenie. @@michal_pasek
@aleksandertrochanowski8659
@aleksandertrochanowski8659 3 ай бұрын
Panie Michale, używam PC od 20 lat. Wtedy to był ewenement, sprowadzałem szwedzką za straszne pieniądze. Po 20 latach sprężarka padła, nieopłacalna naprawa, a więc nowa KAISAI też powietrzna. Porównywanie zużycia jest wątpliwe (wielość domu, izolacja itp.) ale proporcjonalnie porównując energie, to ma Pan trochę dużo. Z moich doświadczeń wynika, że każde zwiększenie temperatury o 1 stopień, to dodatkowe 300 złoty na rachunku miesięcznie. Pan jest „blokowcem” a tam mieszkania były przegrzewane. Ja mieszkałem w domu, gdzie temperatura była ustawiana na 18 stopni (zresztą zgodnie z normą cieplną). To jest trochę chłodno, teraz ustawiam na 20.5 stopnia (histereza +- 0,25 stopnia). Mam PC 16 kW (dom 350 m2), PV 10kWp, samochód elektryczny, samochód spalinowy, kolektory słoneczne do CWU. Wrzucając całą energię do jednego worka, jestem ok. 1000 zł rocznie na plus. Płacę ok. 3500 zł za prąd rocznie, a zysk z benzyny/ropy (co przejechałem elektrykiem, to nie przejechałem spalinowym) to ok. 5000 zł/rok.
@michal_pasek
@michal_pasek 3 ай бұрын
Jak mi pompa wytrzyma 20 lat, to będę zadowolony.
@nowasz1
@nowasz1 3 ай бұрын
Witaj. Ja mam gaz ziemny i podłogówkę na całym domu. Do bańki 137 litrów mam podłączoną pompkę obiegową i woda jest po kilku sekundach gorąca. Pompka raz na godzinę włącza się na kilka minut i przepycha wodę. Wiąże się z tym troszkę większe zużycie prądu ale ja mam fotowoltaike na starych zasadach więc wolę oszczędzać wodę bo szambo jest drogie. Ps. Zarąbiste filmy robisz i mam pytanko w związku z teslą. Czy wiesz może w jaki sposób teslą otwierać bramę garażową. Może jakiś film. W przyszłym tygodniu odbieram TM3 HIGHLAND. Pozdrawiam.
@michal_pasek
@michal_pasek 3 ай бұрын
Do bramy jest potrzebny Homelink. Szczerze mówiąc, muszę rozeznać temat, bo u mnie wprawdzie garażu brak, ale prędzej czy później będzie brama i będę chciał ją sterować z auta. Jeśli dobrze pamiętam, trzeba w Tesli dokupić jakiś moduł, ale mogę się mylić. Postaram się dowiedzieć i dać info.
@__MJ__
@__MJ__ 3 ай бұрын
@@michal_pasek Musisz dołożyć moduł homelink do auta - albo kupujesz od tesli z montażem albo samemu i aktywujesz w menu serwisowym. Musisz mieć też moduł homelink do bramy. To dość stara technologia i mało bezpieczna. Można też odpalić w tesli MyQ ale to też ma swoje wady. Nie musisz mieć modułu w aucie (płacisz abonament za usługę) ale działa to po wifi, modłuł od MyQ niespecjalnie nadaje się do bramy wjazdowej bo jest spory i chyba nie jest odporny na wodę. To typowo amerykański system do ich bram garażowych a nie wjazdowych. Jakbym musiał to bym wybrał homelink mimo jego wad. Jakbym nie musiał to pewnie jakieś rozwiązanie używające natywne napędów do bram zintegrowane np w home assistant i otwierane za pomocą geolokalizacji w HA. Każde z tych rozwiązań ma wady, musisz sobie obejrzeć oba (zakładam, że w HA się bawić nie będziesz) i wybrać to co pasuje.
@ML-hf6ii
@ML-hf6ii 3 ай бұрын
Jest też tańszy i w sumie lepszy sposób - otwieranie na podstawie lokalizacji. Tesla raportuje lokalizacja GPS ultra dokładnie. U mnie to działa tak że jak podjeżdżam do bramy na 20 metrów to zaczyna otwierać. Jak dojadę to już otwarta. Koszt całości to nawet nie połowa ceny homelinku a funkcjonalność wielokrotnie większą, bo po za bramą można zautomatyzować parę innych rzeczy. Jak kogoś interesuje to mogę opisać o co chodzi
@jarekszefer9832
@jarekszefer9832 3 ай бұрын
Jeżeli chodzi o ciepłą wodę użytkową to musisz sprawdzić czy posiadasz cyrkulację w swoim domu. To dodatkowa cieńsza rurka w obiegu zimnej i ciepłej wody, która dochodzi do wszystkich punktów poboru ciepłej wody. Powinna powstać gdy hydraulik wykonywał swoją pracę podczas budowy tego domu. Jeżeli nie ma to nic już z tym nie zrobisz. Jeżeli jest to kupujesz Smart gniazdko typu tuja lub gosund i ustawiasz harmonogram kiedy ciepła woda ma się załanczać. Np. raz na pół godziny na 4 min. W godzinach kiedy domownicy nie śpią czyli np. od 6:00 do 22:00.
@aleksandertrochanowski8659
@aleksandertrochanowski8659 3 ай бұрын
Cyrkulacja zawsze zżera trochę energii, ja jestem przeciwnikiem, ale co kto chce.
@jarekszefer9832
@jarekszefer9832 3 ай бұрын
@@aleksandertrochanowski8659 u mnie gniazdko gosund, czyli posiadam też odczyty ile taka cyrkulacja pobiera energii elektrycznej. Harmonogram jak powyżej czyli działa w godzinach od 6:00 do 22:00, oraz załancza się co pół godziny na 4 minuty. Czasami zalanczanie jest z telefonu z aplikacji ,gdy są goście i inne potrzeby. Pobór prądu na miesiąc przez cyrkulację to uwaga 3,6 kWh. Czy to dużo 🤷🏻 A komfort jak cały czas mamy wrzątek w kranie... A ile mniej wody trzeba spuścić do kanalizacji za darmo lub do szamba.... Ale jak kto woli 😎
@ML-hf6ii
@ML-hf6ii 3 ай бұрын
@@jarekszefer9832 ale tu chodzi o pobór energii cieplnej z cwu, pompy obiegowe są energoszczędne:) Ta Twoje to jakaś bym powiedział bardzo prądożerna. Moja pobiera tylko 5 wat. Mimo wszystko nie wyobrażam sobie życia bez cyrkulacji w dużym domu. Mam parterówkę ponad 200 metrów, dom w kształcie litery L i odległości są duże, jak mi padła pompa w zeszłym roku to nie dało się używać ciepłęj wody, bo w ostatniej łazience musiałem tyle wody zmarnować że już bym wziął prysznic wtym czasie, co jest zupełnie bez sensu.
@janek1976
@janek1976 2 ай бұрын
​@@aleksandertrochanowski8659Czy straty energii na cyrkulacji to dużo czy mało to jeszcze zależy od tego jaka jest że tak powiem "rozwleczona" instalacja cwu w domu oraz czy i ile płacimy za wodę generalnie. Bo jak trzeba wylać wiadro zimnej wody by doczekać się ciepłej to... hm, też może co nieco kosztować. 😊
@mirek66110
@mirek66110 3 ай бұрын
Witam, pompa źle dobrana, taktuje co znacznie obniża sprawność, zamontowana tragicznie spokojnie można reklamować u dewelopera a nie naprawiać na własną rękę. Pozdrawiam
@jarekszefer9832
@jarekszefer9832 3 ай бұрын
PC pochłania najwięcej energii elektrycznej podczas defrostów, czyli kiedy musi odszronić swój wymiennik. Wtedy też jest najgłośniejsza. Są to najczęściej momenty gdy temperatura na zewnątrz jest pomiędzy -3 stopnie, a +3 stopnie i jest duża wilgotność w powietrzu.
@michal_pasek
@michal_pasek 3 ай бұрын
I jak na złość, tej zimy było bardzo dużo takich dni, a zwłaszcza nocy.
@jarekszefer9832
@jarekszefer9832 3 ай бұрын
@@michal_pasek taki klimat 😉 Na szczęście jeżeli o głośność chodzi to defrost trwa ok .10 minut więc nie huczy cały czas.
@stanislawbronis6790
@stanislawbronis6790 3 ай бұрын
​@@jarekszefer983210 min to trochę za długo u mnie ok 3min
@stanislawbronis6790
@stanislawbronis6790 3 ай бұрын
​@@michal_pasekale co najmniej 500Kwa mniej zużyje mi niż rok temu do dzisiaj od 01.10 2806
@januszjuszczak7324
@januszjuszczak7324 3 ай бұрын
W domu musi być obieg cyrkukacyjny z pompa sterowana wl/wył z pilota.
@jarekszefer9832
@jarekszefer9832 3 ай бұрын
PC powinna być usytuowana na podkładkach antywibracyjnych. I powinna być ona min. 40 cm nad gruntem, nie wiem jak jest w Samsungu. Ale usytuowana bezpośrednio na kostce może też powodować brak gwarancji w wypadku awarii jednostki zewnętrznej. Trzeba sprawdzić to w specyfikacji.
@michal_pasek
@michal_pasek 3 ай бұрын
Sprawdzę.
@ML-hf6ii
@ML-hf6ii 3 ай бұрын
dokładnie, po za tym nie widze jak to ma działać jak nawali śniegu, po za tym pompa generuje sporo skroplin. Tutaj pompa będzie stała skuta w lodzie który sama wyprodukowała. Koniecznie trzeba ją podnieść. Niech to deweloper poprawia
@maciej009
@maciej009 3 ай бұрын
@@michal_pasek Defrost = lodowisko. U mnie pod PC jest metrowa rura pionowa fi110 zasypana grubym żwirem a czasami lód potrafi się utrzymać. Lubuskie ma często "defrostowe" warunki pogodowe, czyli wilgotność i temperatury od -5 do +5stC w których jednowentylatorowe jednostki często muszą się odszraniać.
@user-vt2ls8fm8z
@user-vt2ls8fm8z 2 ай бұрын
Te tabelki miesięczne wytwarzanie energii to prąd z paneli które pan ma ?
@michal_pasek
@michal_pasek 2 ай бұрын
Nie mam paneli. To wytwarzana energia cieplna przez PC. Służy do wyliczania COP.
@Prze-Mytnik
@Prze-Mytnik 3 ай бұрын
Jaką masz pompe gruntową czy powietrzną?
@michal_pasek
@michal_pasek 3 ай бұрын
Powietrze.
@ML-hf6ii
@ML-hf6ii 3 ай бұрын
niby powietrzna, a jakby grunowa bo ktoś zdolny inaczej ustawił ją bezpośrednio na gruncie :D
@Prze-Mytnik
@Prze-Mytnik 3 ай бұрын
@@ML-hf6ii No takie 2-wa w jednym
@tomasza.3435
@tomasza.3435 3 ай бұрын
Już chyba ktoś napisał, że można zrobić ciepłą od razu, ale potrzebna dodatkowa rurka powrotna, pompka i zawór zwrotny. Na gazie koszt ciepłej wody od razu to 8 groszy dziennie w zimie, 4 w lecie, przy 4 osobach.
@mariusz07
@mariusz07 3 ай бұрын
Czy naprawdę warto się w to bawić? Jako mieszkaniec bloku też mam mocno ciepłą dopiero po kilkunastu sekundach i da się z tym żyć.
@tomasza.3435
@tomasza.3435 3 ай бұрын
@@mariusz07 koszt pracy pompy to 2,5 zł, koszt wylanej wody oceniam na 20 zł. Co kto lubi. Znaczy w domu już wykończonym dorobienie kolejnego obiegu, o ile masz dobre plany, to pewnie z 10 tysięcy i kucie ścian. Więc odpowiedź nie jest prosta. Ja tylko podałem jaki koszt, jak masz taki obieg i wygodę, bo akurat u mnie był zrobiony na etapie budowy.
@mariusz07
@mariusz07 3 ай бұрын
@@tomasza.3435 , tak jak napisałeś - co kto lubi. U mnie jest mix wanny i prysznica. W przypadku wanny nie ma to żadnego znaczenia. Przy prysznicu da się przeżyć. Gdyby to była minuta to bym myślał. Ale powiedzmy około 15 sekund da się spokojnie przeżyć. W lecie jeszcze szybciej bo zimna wodą ma wyższą temperaturę.
@nowasz1
@nowasz1 3 ай бұрын
@@tomasza.3435 dobrze prawisz. U mnie szambo kosztuje 240 zł za 8 m3 co miesiąc i muszę oszczędzać wodę. Jakbym miał kanalizację to inna sprawa, więc na razie musi tak być a że mam PV na dachu to prąd mnie nie interesuje na te chwile.
@TheKris54
@TheKris54 3 ай бұрын
Pompa w czasie defrostu czyli rozmrażania parownika najbardziej drga, masz ją za nisko posadowioną i bez dystansów amortyzujących.pozdrawiam
@michal_pasek
@michal_pasek 3 ай бұрын
Jestem tego świadom. Dużego pola do manewru nie mam, ale 4-5cm chociaż bym ją podniósł.
@arturo-bb3166
@arturo-bb3166 3 ай бұрын
​@@michal_pasek jak to nie masz wyboru ? Ktoś to montował i masz gwarancję . Jest źle to trzeba poprawić.
@maciej009
@maciej009 3 ай бұрын
@@michal_pasek Zapytałem kolegi, który ma monobloka Samsunga i w instrukcji ma min. 10cm nad podłożem a jego instalator mówił, że jak montuje w miejscy, gdzie nawiewa śniegu, to daje wyżej.
@Prze-Mytnik
@Prze-Mytnik 3 ай бұрын
Mikrofon ładnie zbiera Piko Bello
@Prze-Mytnik
@Prze-Mytnik 3 ай бұрын
Tarcza dobry bubel żadowy co?😂
@marwisn
@marwisn 3 ай бұрын
Dom na pompie ciepła + elektryk bez fotowoltaiki? Odważna decyzja. Montaż samej pompy dramat. Dobre praktyki wymagają osobnego fundamentu na kilkadziesiąt centymetrów. Jeśli reszta domu też wykonana w ten sposób to słabo to wygląda. Woda będzie zimna bo masz najprostszą instalację zrobioną. Zanim doleci od wymiennika w pompie do kranu to musi pokonać te kilkanaście metrów rurkami. A stojąc w instalacji stygnie. Żaden developer nie robi instalacji z obiegiem bo to koszta. Możesz sobie założyć dodatkowy podgrzewacz przepływowy bezpośrednio przed baterią (jak masz tam prąd). Własny dom super sprawa, ale musisz to trochę ogarnąć bo koszta z czasem się zjedzą. Zejdź z temperaturą o dwa stopnie. Szybko się przyzwyczaicie, a oszczędność będzie kolosalna. I przekonasz się, że lepsza atmosfera w domu. Mam podobny metraż. Panele, klime dwufunkcyjną i kocioł na gaz. Rocznie koszta grzania nie przekraczają 3k PLN. Ale panele i klimę zakładałem w czasach jak jeszcze były stare zasady i ceny… Argument, że koszta na teraz masz podobne jak w bloku jest dość kontrowersyjny. W bloku nic Cię nie interesuje. Tutaj wszystko robisz za swoje. Dach, obejście itd. Utwórz sobie prywatny fundusz remontowy i co miesiąc wrzucaj tam kilka stówek. Żeby było z czego wsiąść jak spadną dachówki czy zapadnie się pozbruk.
@michal_pasek
@michal_pasek 3 ай бұрын
Za 95mkw w bloku płaciłbym na pewno jesczze więcej, oczywiście fundusz remontowy swoją drogą. PV - cały czas bije się z myślami. Wstępne szacunki to 5-6 lat zwrotu przy instalacji 5kWp z magazynem 10kWh. Bez magazynu na nowych warunkach będzie miało to sens? Chyba zrobię kolejny film, żebyście się wypowiedzieli co i jak zrobić. Później zdecyduję co i ile założyć. Na razie kasę przewidziana na PV wsadziłem w kredyt - skróciłem go z 7 do 6 lat i zaoszczędziłem 17k w odsetkach.
@sebastianw8017
@sebastianw8017 3 ай бұрын
@@michal_pasekczemu wszyscy zawsze liczą na zwrot instalacji ? Jakby to nie wiem jaka była inwestycja … przeglądając różne filmy na YT czy TikTok znalazłem tylko jednego gościa który napisał wprost że to dla poprawy komfortu a nie zwrotu inwestycji … Teraz PV z magazynem w tak zwanym lekkim offgrid bo po co bawić się w to całe sprzedawanie … Ja jestem na etapie projektowania wszystkiego do swojego przyszłego domku i napewno biorę PC z PV magazyn energii oraz jeszcze myślę o elektrowni wiatrowej jednej aby cały czas była produkcja w słabsze dni i w zimę kiedy z reguły wieje … i mam w dupce kiedy to się zwrócić bo za 100 lat mało kto będzie pamiętać że Ja istniałem … pzdr ❤
@marekprzedstawiciel8740
@marekprzedstawiciel8740 3 ай бұрын
@@sebastianw8017 policz ile będzie Ciebie to kosztowało (pv + magazyn + wiatrak) to lepiej zainwestować w pc gruntową i na lata spokój i niskie rachunki a to całe OZE - to totalna polityka posiadam gruntową od 2012 (12 lat) bez pv bez magazynu i jakoś rachunki mnie nie "zjadają" normalne napięcie dokładnie tak samo myślę (że pompa gruntowa) nie ma mi się zwracać a ma dać mi komfort, wygodę spokój niskie rachunki na długie lata
@stanislawbronis6790
@stanislawbronis6790 3 ай бұрын
​​@@sebastianw8017ale jaki to komfort jak masz prąd z sieci a jak go nie ma to panele bez magazynu nie działają? To ma się zwrócić a nie komfort bo coś leży na dachu albo w ogrodzie no chyba że kury znajdą pod panelami trochę cienia ?. Mam panele od 5 lat bez magazynu i w zasadzie to może kilka godzin nie miałem prądu przez te 5 lat .?
@onoff280
@onoff280 3 ай бұрын
I tak drewnem taniej wyjdzie
@robertjesionczak7739
@robertjesionczak7739 3 ай бұрын
Czemu nie zmieniłeś na G12W?
@michal_pasek
@michal_pasek 3 ай бұрын
Żeby mieć porównanie
@robertjesionczak7739
@robertjesionczak7739 3 ай бұрын
@@michal_pasek szkoda kasy na takie porównania. Wystarczy, że samochód byś lądował w nocy i to dałoby Ci dużą oszczędność.
@sawomirryskiewicz2215
@sawomirryskiewicz2215 2 ай бұрын
Widac ze masz kase to co to zaplacic dla ciebie 1000zl czy 2000zl
@michal_pasek
@michal_pasek 2 ай бұрын
Jestem Polakiem, więc na drugie mam cebula, a na trzecie kredyt 😅
@szoferr
@szoferr 3 ай бұрын
Czyli bez tarczy, limitów i zamrożeń od 1 Lipca bedziesz rpcznie płacil 10tys zl rocznie.
@michal_pasek
@michal_pasek 3 ай бұрын
Tak będzie.
@miloszenko
@miloszenko 3 ай бұрын
​@@michal_paseknie, tak nie będzie. Prad w tanich godzinach będzie po 70 gr, czyli cała ciepła woda i z 80% grzania domu. Będziesz płacił połowę tego co sasiad grzejący gazem.
@michal_pasek
@michal_pasek 3 ай бұрын
Jeśli przejdę na taryfę dynamiczną.
@Skocztu
@Skocztu 3 ай бұрын
Przyszedłem do Ciebie dla citroena ami, nie dla tesli, nie dla paneli czy pomp czy innych głupot. Nie ma ami wiec spadam.
@michal_pasek
@michal_pasek 3 ай бұрын
Rozumiem. No niestety, zmieniła się tematyka. Ami miał wkład w zakup domu.
Prawdziwe koszty pompy ciepła na grzejnikach
25:12
𝓟𝓻𝔃𝓮𝓶𝓴𝓸 𝓛𝓪𝓶𝓪
Рет қаралды 38 М.
NIE kupuj Pompy Ciepła... to BŁĄD!!! a jak musisz, to tylko taką.
31:16
Pompa Ciepła i PV
Рет қаралды 675 М.
Дарю Самокат Скейтеру !
00:42
Vlad Samokatchik
Рет қаралды 2,3 МЛН
HOW DID HE WIN? 😱
00:33
Topper Guild
Рет қаралды 40 МЛН
Did you believe it was real? #tiktok
00:25
Анастасия Тарасова
Рет қаралды 52 МЛН
Czy Pompa Ciepła opłaca się jeszcze w 2024 roku? Fakty i Mity
17:11
Bezpieczna Fotowoltaika
Рет қаралды 15 М.
Ceny ładowania samochodów elektrycznych - gdzie jest najtaniej?
29:54
Cała prawda o pompach ciepła - Okiem Doktora #S02E24
59:36
Okiem Doktora
Рет қаралды 5 М.
JAK KUPIŁEM SWÓJ JACHT MARZEŃ? | Krzysztof Olejnik #RozmowyPortowe
23:32
Gotowe schematy z pompą ciepła.
17:08
AFRISOpl
Рет қаралды 68 М.
впихнул турбину в глушитель
1:00
не НОЛЬ
Рет қаралды 822 М.
❗Он Застрял В Машине #shorts
0:22
ORNAUD
Рет қаралды 1,1 МЛН
Попрошайка на BMW😅 #shorts
0:42
PANKOV
Рет қаралды 5 МЛН