POMPA czy BUFOR ODC.2 czyli koszty zakupu i użytkowania - porównanie

  Рет қаралды 13,173

Domowe ewolucje

Domowe ewolucje

Күн бұрын

Пікірлер: 186
@taraskopys4924
@taraskopys4924 2 жыл бұрын
Witam Właśnie jestem w trakcie budowy domu. Oglądając twoje filmiki całkowicie zmieniłem zdanie jeżeli chodzi o system ogrzewania domu. Moim zdaniem wykonałeś kawał dobrej roboty i to daje dużo do przemyślenia. Dziękuję i czekam na kolejne odcinki!!!
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 3 жыл бұрын
No super Panie, wyliczenia dla mojego domu (choć u mnie to ma być na CO I CWU, ale daje do myślenia), dzięki!
@domoweewolucje
@domoweewolucje 3 жыл бұрын
proszę bardzo
@dominikp8911
@dominikp8911 3 жыл бұрын
Ciekawy materiał!
@pazernygracz1394
@pazernygracz1394 3 жыл бұрын
To jest tak proste że aż zniechęca 😜
@eedi75
@eedi75 3 жыл бұрын
Oglądamy
@rogerunio770
@rogerunio770 3 жыл бұрын
Pierwszy! 🤭 Dla zasięgu!
@grzegorzgrzejdziak4828
@grzegorzgrzejdziak4828 3 жыл бұрын
Witaj, mam kilka pytań odnośnie ogrzewania podłogowego/może nowy pomysł na odcinek?/ na które nie znalazłem u Ciebie odpowiedzi, a subskrybuję i chętnie oglądam nowe odcinki: jakie rurki zastosowałeś ,pex czy jednowarstwowe i jakiej średnicy? jakie koszty z tym poniosłeś/tylko podłogówka/? czy rurki zalane w posadzce, czy na płytach suchego ogrzewania podłogowego/styrodur/? czy rury w posadzce zalane/tworzące bufor ciepła/ to lepszy pomysł od od kładzenia rur na płyty ze styroduru/jak szybko się zagrzeje, tak szybko wychłodzi/? jaki koszt robocizny przy montażu bufora i osprzętu? Dzięki za odpowiedż.
@99Radekk
@99Radekk 3 жыл бұрын
W tym roku ruszam z budową domu 250m2 w drugiej strefie klimatycznej, dwie kondygnacje, tylko podłogówka, ocieplony 20 cm grafitem, rekuperacja mechaniczna z odzyskiem ciepła bez komina. Zastanawiam się nad pompą ciepła marki Kolton + bufor (po 6-8 miesiącach 10kW fotowoltaika). Zapotrzebowanie na ciepło budynku i ciepłej wody to około 33 tys kW (duża liczba mieszkańcow). Ktoś może mi doradzić, czy podjąłem dobrą decyzje? czy warto inwestować w pompę czy może pójść po najniższej linii oporu i kocioł na pellet 5 klasy ale wtedy musze dobudować ocieplany komin (3-4 tys zl).. nie wiem już sam. Co myślicie?
@domoweewolucje
@domoweewolucje 3 жыл бұрын
Ja bym szedł w pelet, nie ma wiele zachodu, będzie tanio w użytkowaniu i tanio względnie w zakupie... ale najlepiej policzyć samemu i podjąć decyzje po dobrych kalkulacjach zarówno uwzględniając koszty jak i użytkowania. Tylko proszę wziąć bardziej realne przeliczniki, a nie katalogowe bo potem jest rozczarowanie, pozdrawiam
@99Radekk
@99Radekk 3 жыл бұрын
Na szybko licząc kotłownia z porządnym kotłem na pellet, buforem i ocieplanym kominem to 28-30 tys zl a pompa ciepła z buforem (bez komina na etapie budowy) to 40-45 tys. Różnica jest niewielka przy kosztach budowy na poziomie 800 tys zł. Zwłaszcza, że przy pompie w każdej chwili mogę zmniejszyć koszty ogrzewania po zamontowaniu instalacji Fotowoltaicznej. Przy pellecie nie mam takiej możliwości a biorąc dodatkowo pod uwagę nieunikniony wzrost cen pelletu przez najbliższe 20 lat będę uwiązany do tego źródła ogrzewania... chyba jednak pójdę w pompę. Pytanie czy często będzie psuć na przestrzeni 20 lat ale nowoczesny kocioł na pellet też ma swój stopień zaautomatyzowania i też może się coś popsuć. Dzięki mimo wszystko za info! :) raczej ogrzewanie prądem przy tak dużym domu nie wchodzi w grę, prawda ?
@domoweewolucje
@domoweewolucje 3 жыл бұрын
@@99Radekk prądem wyjdzie drogo bezapelacyjnie... Ale pompa też jest na prąd i przy 33kWh jak masz to wcale tanio nie będzie. Moim zdaniem peletem taniej zarówno ogrzewanie jak i w zakupie, a przede wszystkim na bank wystarczy mocy w mrozme dni. Jak dodasz PV to masz jeszcze wyższy koszt zakupu, więc różnica w kosztach się w czasie oddala. O ile pv raczej trochę działać będzie o tyle pompa pewnie jak każde inne graty 12 do 15 lat i wymiana. Pompa to większą wygoda ale pelet zaś pewna praca w każdych warunkach...
@KarolAltus
@KarolAltus 3 жыл бұрын
Zróbmy założenie że energia elektryczna podrożeje zróbmy symulacje na stawkach z 2022 roku i zwiekszajmy ja w ciagu 10 lat o 50%. Jak wtedy wyjdzie porownanie?
@domoweewolucje
@domoweewolucje 3 жыл бұрын
Spokojnie, zrobimy ale chyba z podwyżkami przesadziłeś 😜 Będzie symulacja mojego kosztu po nowych stawkach... tylko zapomniałeś dodać że także w zestawieniu z nowymi stawkami gazu, pelletu, węgla i ekogroszku, bo chyba nie twierdzisz że tylko prąd bedzie drożał? PS. Z tych wszystkich mediów prąd zdrożał najmniej w przeciągu 2021 roku... NAJMNIEJ!
@KarolAltus
@KarolAltus 3 жыл бұрын
@@domoweewolucje ja potownoje tylko do pompy ciepla i do maja musze podjac decyzje
@tomekpoomski7478
@tomekpoomski7478 3 жыл бұрын
Siemasz Zbyszek. Dobry materiał. Dodaj tylko na wstępie,że dom to nie inwestycja tylko konsumpcja i nie musi się zwrócić i nigdy się nie zwroci. Jak bym tak myslał o zwrotach to bym zamontował zwykła wentylacje grawitacyjna albo spiro puścił a nie mechaniczna z reku.Za moją PC Panasonic Aquarea 7Kw dałem 17k pl + zasobnik 200l ok 2000pln. Rachunki za Co + Cwu ok 1000pln za cały sezon(ok 2400 kWh przez rok wgl podlicznika).3 osobowa rodzina , w domu praktycznie 23 stopnie przy tz na PC 28 stopnia. Grzanie proste w taryfie G12W bez żadnych ograniczeń , krzywych grzewczych i innych dupereli.PC podpięta bezpośrednio pod rozdzielacz podłogowki. W domu wszystko na prąd a rachunki ok 240 PLN/ miesiąc. Prawda jest taka że dzisiejsze domy są b.ciepłe nawet bez specjalnych zabiegów ze strony inwestora i ogrzewanie jest najmniejszym problemem jak i dobór urządzenia. Profesjonalne OZC to podstawa.pozdro i do zobaczenia na orlikach😉
@mateuszswierczynski3557
@mateuszswierczynski3557 3 жыл бұрын
Materiał dobry ale muszę się zgodzić z tym ze autor nie wziął pod uwagę opcji ze pompa można również grzać w tańszej taryfie. A za montaż i uruchomienie nic Pan nie zapłacił?
@tomekpoomski7478
@tomekpoomski7478 3 жыл бұрын
@@mateuszswierczynski3557 Witam. Montaż i uruchomienie PC miałem w cenie zakupu urządzenia. Materiał dobry i chwała autorowi że stara się edukować społeczeństwo ze grzanie "drogim" prądem nie musi być wcale takie drogie. Ja sam miałem gaz w granicy działki a wybrałem grzanie pradem i tego nie żałuję.Podstawa to zrobić OZC i na podstawie tego znając obciążenie cieplne oraz zapotrzebowanie dobrac urządzenie.Ja wybrałem PC bo wolę płacić za rachunki mniej. Dziś wybrałbym kable grzewcze i niecentralne ogrzewanie.Pozdrawiam
@grzegorzgrzejdziak4828
@grzegorzgrzejdziak4828 3 жыл бұрын
I jeszcze ważna rzecz, czy mocna grzałka 6-9 KW wymaga prądu trójfazowego? Czy są tak mocne i podobnie wydajne grzałki na 220 volt? W końcu w krótkim czasie grzałki muszą rozbujać bufor. Może proste pytania , ale nie jestem ekspertem w tej dziedzinie.
@domoweewolucje
@domoweewolucje 3 жыл бұрын
raczej nie ma grzałki jednofazowej na 6kWh czy więcej
@wielblad1344
@wielblad1344 3 жыл бұрын
pomyśl może tak... przy jednej fazie przy 230 woltach bo takie teraz mamy napięcie będzie ok 26 amper już przy 6 kW! a przy 9 kW już ponad 39 amper! dodaj jeszcze zużycie na inne potrzeby i dojdziesz do 60 amper z łatwością... jednofazowe przyłącze po prostu do tego się nie nadaje... mając przyłącze trójfazowe i obciążać tylko jedną fazę też nie bardzo ma sens bo to by oznaczało wyłączenie tej fazy z użytkowania innego jak bufor... najkorzystniej więc rozdzielić obciążenie na trzy fazy... przy jednej fazie w domu jedynym chyba realnym sposobem by użyć prąd do ogrzewania to prosty klimatyzator z funkcją grzania... i to pod warunkiem że zużycie na inne potrzeby nie jest duże... no chyba że ktoś ma jakieś ogromne moce przyłączeniowe na jednej fazie...
@przemkolama
@przemkolama 3 жыл бұрын
Minusem bufora jest wielkość , dziś projektuje się domy specjalnie pod pompy ciepła lub gaz. Nawet są projekty gdzie jest napisana marka i typ urządzenia. Ciekawe w jakim celu!? Minusem bufora jest też prądożerność. Dzięki taryfie nie odbija się tak na kosztach ale jednak kilowaty w wungla lecą. No i zastosowanie wyłącznie w ogrzewaniu płaszczyznowym nad czym ubolewam. Tak jak mówisz , zaraz będą nowe technologie i w razie draki z prądem w bufor wepniesz wszystko. Pod pompę nie podepniesz nic a też jest na prąd. Widać po wkładkach audio że materiał przemyślany i włożyłeś w niego sporo pracy. Donata nie dam 🤭 ale łapka 👍. Kto nie dał ten LAMA
@wojtek811
@wojtek811 3 жыл бұрын
bufor 1m3 ma 100cm średnicy z ociepleniem, ok 1m2 powierzchni czy to tak dużo?
@przemkolama
@przemkolama 3 жыл бұрын
@@wojtek811 tak Wojtek, jeśli kotłownia ma 1,5m szerokości . Takie projekty to norma. Ludzie wybierając projekt na pierwszy dom bez doświadczenia i pomocy projektantka kupują taka klitkę na kocioł kondensacyjny. img.wybieramprojekt.pl/wp-content/uploads/products/AD25/rzut_parteru.jpg A jeszcze są kotłownie przelotowe , to już w ogóle konieczność zachowania ciągu komunikacyjnego zabiera możliwości. Tak więc dużo i mało zależy od projektu. Ja teraz zrobiłbym 2x większa kotłownie i na kocioł i na bufor. Wszystko z głową. Ja tak niestety nie zrobiłem.
@domoweewolucje
@domoweewolucje 3 жыл бұрын
@PRZEMKO LAMA również myślę że powielane info o miejscu to trochę nadmuchany argument... Widziałem ostatnio bufor w pomieszczeniu 170x180 i spokojnie przechodzi sie obok tego, mimo że bufor nie dolega do ściany bo hydraulik rurki 20cm od ściany zrobił przyłączeniowe... Są domy z miejscem na gaz, ale jednak dużo domów ma większą "kotłownie". Tak naprawdę zagospodarowanie wnęki w domu rzędu 120 x 200 daje nam bufor z bojlerem i jeszcze suszarką do ubran, bo tak wygląda to u mnie.
@marianolores112
@marianolores112 3 жыл бұрын
Na grzejnikach bufor nie sprawdzi się? Mam dom podłogę/grzejniki pól na pół
@przemkolama
@przemkolama 3 жыл бұрын
@@marianolores112 zawsze się sprawdzi tylko kwestia pojemności bufora. U mnie to minimum 3tys litrów ale między taryfami się zmieścić.
@rogerunio770
@rogerunio770 3 жыл бұрын
A jak to jest w przypadku corocznego serwisu pompy ciepła - czy nie jest tak że serwis +filtry to ok 600zl co roku? Nie wiem jak jest więc się pytam ale skoro to co słyszałem się potwierdzi to wliczyl bym to w koszty grzania pompą.
@domoweewolucje
@domoweewolucje 3 жыл бұрын
Masz rację, powinno być wliczone ale celowo nie liczę, mimo że czasem to 1000 zł za wszystkie serwisy a czasem nawet 5000 zł, bo taki przypadek mam u mojej klientki.
@rogerunio770
@rogerunio770 3 жыл бұрын
@@domoweewolucje także w tym momencie koszty bardzo mocno rosną , a fakt że mojemu koledze pompa stanęła przy -20to już szczegół 🤭
@marcinstepien3415
@marcinstepien3415 3 жыл бұрын
Czasem pewnie tak bywa ale powiem na własnym przykładzie w umowie w okresie gwarancji serwis to 200 raz w roku i zero filtrów w pompie siatkowy do wypłukania i odmulacz też do mycia pompa Panasonic.
@marcinstepien3415
@marcinstepien3415 3 жыл бұрын
@@rogerunio770 awarie się zdarzają u moich rodziców na ten przykład rozszczelnił się bojler 140l poszło na podłogę ale to przecież nie reguła i nie ma co tym straszyć.
@domoweewolucje
@domoweewolucje 3 жыл бұрын
@@rogerunio770 no zepsuć się może wszystko, dlatego nie poruszam tego tematu za bardzo, choć jednak ilość gratów i podzespołów w pompie jest tak duża, że jest co się psuć... Przy buforze to grzałki lub kocioł, ale to proste rzeczy więc mniejsze prawdopodobieństwo, nie mniej jednak zjarać się może
@DamianB_784
@DamianB_784 3 жыл бұрын
Ja oglądam wszystkie odcinki, bufor z grzałką już stoi w maszynowni. Wszystko podłogowka. Ale jeszcze nie mieszkamy więc ciężko coś powiedzieć. Wiem tyle że dom nie ocieplony i przy minus 10-18 *C ciepła z nocy spokojnie starczało by ogrzać budowę wg ustawień na regulatorach pokojowych.
@domoweewolucje
@domoweewolucje 3 жыл бұрын
moim zdaniem będzie dobrze... :) pozdrawiam
@kamiljabona3720
@kamiljabona3720 3 жыл бұрын
Ja rozważam bufor albo ogrzewanie elektryczne akumulacyjne, wiem że jak zrobię to drugie to zamknę się tylko na prąd, ale prąd to chyba przyszłość i musimy się z tym pogodzić. Możesz coś na ten temat powiedzieć, nadmieniam że buduję nowy dom 140 m² o Zapotrzebowanie energetyczne w ujęciu rocznym 60 kWh/m². Kable Devi albo Elektra.
@domoweewolucje
@domoweewolucje 3 жыл бұрын
Witam, to że wszystko zmierza w tym kierunku nie znaczy że tak będzie, dlaczego? Bo wiecznie drożejący prąd zacznie być dużym kłopotem choć już nawet jest dla wielu i myślę że to nie jest dobra droga. Już zaczynamy się o tym przekonywać. Niemcy za wszelką cenę chcą zero emisyjnych źródeł ciepła, ale Nas po prostu na to nie stać. Ja choć w dużej mierze dziś też bym rozważał kable, ale ciągle widzę jedna rzecz... ograniczenie się tylko do niego. Trudno przewidzieć co to będzie, dlatego komin postawiłem i wybrałem wodne ogrzewanie, bo po prostu jest uniwersalne. Jak masz jakieś oferty na kable to proszę podeślij na maila ok, będę wdzięczny, pozdrawiam
@sebastianurbanczyk6257
@sebastianurbanczyk6257 3 жыл бұрын
też rozważałem montaż mat i kabli grzewczych jednak po wzroście cen energii, opłacie mocowej a przede wszystkim nowych zasadach rozliczeń fotowoltaiki od 2022 roku wydaje się to system mało opłacalny, ok wersja akumulacyjna do rozważenia jednak nie mogą to być folie zaraz pod panelami, czy kable zatopione w kleju bezpośrednio pod płytkami a kable grzejne zatopione w wylewce plus bardzo dobra izolacja podłogi na gruncie. Duży plus za możliwość ustawienia precyzyjnej temperatury w różnych pomieszczeniach, jednak oprócz tego że ograniczamy się wyłącznie do jednego źródła nie mamy też możliwości chłodzenia o czym nie każdy myśli rozpatrując system grzewczy (przykład maty kapilarne które można montować również na ścianach i sufitach i chłodzić budynek latem) pytanie tylko czy posiadając wyłącznie bufor można byłoby takie chłodzenie realizować??? (potrzebna temperatura wody ok 16-18 stopni), czy jednak niezbędna będzie pompa ciepła i jej odwrócony bieg?
@domoweewolucje
@domoweewolucje 3 жыл бұрын
@@sebastianurbanczyk6257 jeśli zrobisz kable w posadzce około 8-10cm minimum, lub jeszcze grubszej to masz duży akumulator i wtedy raczej jesteś w stanie ogarnąć wszystka w taniej taryfie. Wygoda największą że wszystkich źródeł i dokładne sterowanie każdego pomieszczenia jeśli potrzebujesz, ale tylko w takiej postaci. Żadne tam maty pod panelami czy kable pod panelami, bo tu idzie 1do1 na bieżąco i tyle. Dzięki akumulacji nawet na nowych zasadach rozliczeń z PV jesteś dużo więcej do przodu jak z pompami itp. Bo przy akumulacji zawsze grzejesz tanim prądem, tracisz na sprzedaży 10 groszy, czyli około 30% a reszta jest Twoja a możesz zejść nawet do mniejszych strat. Co do chłodzenia nie rozkminialem tematu, ale pewnie jakieś gwc przepuścić przez niego i coś by z tego było
@jupii83
@jupii83 3 жыл бұрын
Na dzień dzisiejszy też jestem za buforem :) ale... Pompy ciepła tanieją praktycznie z dnia na dzień :) na dzień dzisiejszy można już mieć Haiera monoblok za ok 10 tys. Montaż prosty we własnym zakresie lub przez hydraulika który resztę kotłowni ogarnia. Tak wiem, pewnie COP będzie trochę gorszy od Panasa za 30... Ale w tych tabelkach wypadnie lepiej od bufora. Cały czas zastanawiam się co robić u Siebie... Chyba przycupne i chwilę jeszcze postoje, aż ceny pomp się urealnia.
@domoweewolucje
@domoweewolucje 3 жыл бұрын
I to jest zdrowy rozsądek, jak jest możliwość przeczekać, aż ceny będą normalne. Jak nie w ryzykować z haierem. Dziwnym trapem nie montują, nie chcą... Dlaczego? Już niebawem będzie materiał. Chodzi tylko aby nie brać w ciemno jak Ci wciskają ze jest tanio... Tyle i aż tyle
@jupii83
@jupii83 3 жыл бұрын
@@domoweewolucje że nie chcą Haiera montować? 😂😂😂 Bo się przycinki na sprzęcie kończa... Uważasz, że dlaczego jest teraz takie parcie na patriotyzm, polskość i polecanie wszędzie Kołtona który technologicznie jest 10 lat za czołówka...
@ThomasTMEA
@ThomasTMEA 3 жыл бұрын
Ja też rozważam pompę ciepła ale tylko Haiera właśnie za 10000zl.
@mateuszswierczynski3557
@mateuszswierczynski3557 3 жыл бұрын
Rozmawiał w tym tygodniu z dwoma instalatorami miedzy innymi haierow.Jeden powiedział ze muszę mieć autoryzowany montaż do gwarancji a drugi ze mogę zamontować sam. Jeden z nich przyznał szczerze ze jest w nich problem z popmpami obiegowymi Wilo. Ale dystrybutor (chyba Iglotech) na jego życzenie może mi dolozyc od razu druga. W jednych urządzeniach pompki stają po 2 minutach a w drugich działają bez problemów.
@mussli
@mussli 3 жыл бұрын
Przy tej inflacji to się nie maco zastanawiać przy inwestycji... do tego jak prąd zacznie drożeć to się te czasy "zwrotów" inwestycji zaczną się skracać ;) a mówimy tylko o ogrzewaniu bo jak by ktoś chciał jeszcze się latem schłodzić to już wybór jest tylko jeden :D
@domoweewolucje
@domoweewolucje 3 жыл бұрын
dokładnie tak jak mówisz... promocja się skończyła i jest propagada że wszystko już jest do bani. Jest gorzej, nie ma co ukrywać, ale też dalej daje to korzyści dużo większe jak wiele innych rzeczy
@marekzzzz1997
@marekzzzz1997 2 жыл бұрын
Cześć! Totalnie zmieniłeś moje postrzeganie odnośnie pompy ciepła- jesteśmy na etapie rozpoczęcia budowy i to był mój największy problem -"ogrzewanie". Czy myślałeś żeby np. zasilić instalacje o panel solarny?
@wielblad1344
@wielblad1344 3 жыл бұрын
koszty ogrzewania to dla mnie niekończąca się opowieść ;) znaczy się interesuję się tym od wielu już lat a jak widzę ciągle temat żyje i żyć zapewne będzie... dobrze że ludzie szukają alternatywy dla spalania węgla czy drewna! to wielki plus... ja mam trochę odmienne choć nie bardzo oczywiście spojrzenie na ten temat... najważniejsze dla ogrzewania to nie samo ogrzewanie a izolacja samego domu! jeśli budujesz lub remontujesz dom to przeinwestuj nawet w docieplenie po to by wybrać jakiekolwiek nawet najdroższe źródło energii bo będziesz zużywał jej minimalne ilości czyli koszty będą i tak niewielkie... sam wyremontowałem (jeszcze nie do końca) dom kostkę... wymieniłem okna na trójszybowe(z tych lepszych większość okien spełniała warunki domu pasywnego lub trochę je przekraczała) na ściany 20 cm szarego a na dach 20 syropapy łaciatej na to co tam było... efekt taki że nawet gdy jest ujemna temperatura a zaświeci słońce temperatura w domu rośnie nawet do dla mnie absurdalnych 26 stopni... szkoda jedynie że tak rzadko słonko zimą świeci ;) dziś rano minus 5 a moja klima kanałowa ciągnie tak ok 800 wat... raz więcej raz trochę mniej i co ciekawe tylko jednostka na parterze na górze temperatura się utrzymuje bez potrzeby włączania drugiej jednostki... jak docieplę piwnicę to będzie znacznie lepiej... wynika z tego że dobrze ocieplony dom a mój mógłby być jeszcze lepiej docieplony zużywa minimalne ilości energii! po co więc droga pompa ciepła? i to ta gruntowa za powiedzmy 40 tyś zł? nie lepiej dołożyć do okien? nie lepiej dodać z 10 cm styropianu? kupić jedną tylko klimatyzację kanałową? tak by mieć komfort grzania i chłodzenia? do tego w tej cenie panele słoneczne(o znacznie niższej mocy)(poprawka chodziło o fotowoltaiczne) i niczego więcej nie potrzeba... a to wszystko i tak poniżej kosztu gruntowej pompy ciepła! w dobrze docieplonym domu nawet bufor przestaje mieć jakikolwiek sens... no może jedynie na ciepłą wodę... można odjąć koszt bufora i podłogówki... podłogówka i pompa gruntowa to 50...60 tyś zł! jakbym miał dziś budować dom to wydałbym na jeszcze grubszy styropian może nawet i ze 40 cm jakby się udało ;) swoją drogą ściany nie byłyby o wiele grubsze od tych co mam obecnie bo stary dom miał ściany dość grube i znacznie grubsze od tych w nowych domach... tak czy inaczej jest to niekończąca się opowieść ;) i śmierć kominom w domach! ;)
@domoweewolucje
@domoweewolucje 3 жыл бұрын
Dokładnie jak mówisz, never ending story... i złe podejście od początku, najpierw ocieplenie, potem kalkulacja zapotrzebowania a na końcu wybór ogrzewania. Nikt nie bierze pod uwagę, że wszystkie graty przyjdzie prędzej czy później wymienić i wtedy warto liczyć koszty zakupu oraz użytkowania, a na końcu zdecydować, pozdrawiam
@wielblad1344
@wielblad1344 3 жыл бұрын
@@domoweewolucje pamiętaj jeszcze o tych co to uwielbiają się "zbroić" na wszelkie możliwości... bo będzie wielka zima a to zmienią się warunki i koszt paliwa czy prądu... to oni rach ciach i mają ;) dla tych ludzi najodpowiedniejszy myślę jest bufor bo pod niego można wszystko podłączyć tak grzałkę od paneli fotowoltaicznych jak i same panele słoneczne czy też jakiś piec... jedynie szkoda że tak ciężko podłączyć do tego CWU ale myślę że osobny zbiornik pojemnościowy z nagrzewnicą bałby radę zasilany tak jak z pieca... choć z drugiej strony to wszystko zależy od temperatury na jaka ładowałby się bufor... podłogówka nie potrzebuje wysokich temperatur ale woda użytkowa już tak a żeby ją podgrzać należy dysponować jeszcze wyższą temperaturą... no ale to dla tych co to lubią "zbrojenia" i przygotowanie na każdą ewentualność... tacy domowi traperzy ;)
@krzysztofkarcz5088
@krzysztofkarcz5088 3 жыл бұрын
Witam Polecisz może jakąś firmę która mogłaby wycenić i zainstalować bufor z grzalkami do ogrzewania domu oraz bojler na wodę użytkową?
@domoweewolucje
@domoweewolucje 3 жыл бұрын
Proponuję zrobocbliste zakupów, zobaczyć jaki jest koszt i poszukać hydraulika starszej daty który Ci ogarnie temat za normalne pieniądze. Dziś większość kosi na pompach to będą chcieli też skosić na buforze
@ernestrebelski1887
@ernestrebelski1887 3 жыл бұрын
Czy to samo rozwiazanie sprawdzi sie do domu energooszczedym o powierzchnii 180 m^2 i ogrzewanie cale podlogowe ?
@domoweewolucje
@domoweewolucje 3 жыл бұрын
Tak sprawdzi się... Policz zapotrzebowanie, policz koszty i będziesz widział czy chcesz czy nie, w sensie czy pasuje Tobie i Two oczekiwaniom
@SuperMarcin22
@SuperMarcin22 3 жыл бұрын
Zaraziłeś mnie takim rozwiązaniem zmieniam ekogroszek na bufor powiedz Jaki masz przydział mocy u mnie 13kw zabezpieczenie 25 czy muszę wystąpić o zwiększenie? Planuje 2 grzałki 7kw oraz boiler 300l 2x3kw
@domoweewolucje
@domoweewolucje 3 жыл бұрын
ja również mam 13kW ale moje grzałki to 9kW... 2x7 to już więcej jak przydział, a gdzie reszta
@wielblad1344
@wielblad1344 3 жыл бұрын
grzałki dobierasz do zapotrzebowania domu... i to w taki sposób by w taniej taryfie pokryć całe dobowe maksymalne zapotrzebowanie... choć nie będzie tragedii gdy podczas zimy stulecia będziesz musiał korzystać także z drogiej taryfy... a i kup grzałkę trójfazową tak abyś równomiernie obciążał każdą fazę by móc jeszcze komfortowo korzystać z prądu... pamiętaj także o grzaniu wody! to też mocno obciąża sieć...
@SuperMarcin22
@SuperMarcin22 3 жыл бұрын
@@wielblad1344 cześć cwu będe grzał boiler "300l 2x3kw prawdopodobnie" nie jestem elektrykiem ale właśnie zagłębiem temat podłączenia grzałek (trójkąt czy gwiazda)ale bez zwiększenia przydziału chyba się nie uda może ktoś coś wie jak będzie lepiej
@wielblad1344
@wielblad1344 3 жыл бұрын
@@SuperMarcin22 6 kW na wodę? zdecydowanie za dużo... no chyba że chodzi o rodzinę wielopokoleniową albo wielo wielo dzietną... przejściowo(bo taki był) mam zbiornik 80 litrów a on ma zasilanie 1,5 kW myślę że zupełnie wystarczy 3kW łączone w gwiazdę 3 razy 1kW... i myślę o podobnym zbiorniku...
@marcinwok3568
@marcinwok3568 3 жыл бұрын
Wszystko fajnie tylko czemu ciągle piszecie że pompa kosztuje 30k jak ja miałem wycenę Panasonica 6kw za 18k. Na gotowo. Skończyły się już czasy gdzie pompy były takie drogie. Śmiało można zamontować pompę poniżej 20k. I całe wyliczenia szlak trafił. Nie wiem co się żeś tak przyczepił do tej pompy. Ja mam i teraz przy takich temperaturach płacę niecałe 200pln za cały prąd. I nie musialem zakładać pv.
@domoweewolucje
@domoweewolucje 3 жыл бұрын
Czasu pompy się dopiero zaczęły, ceny nie poleca na łeb bo są dotacje i ciśnienie marketingowe pod kątem OZE... i łatwej i prostej kasie dla wszystkich pośredników z tego nie wspomnę!
@marcinstepien3415
@marcinstepien3415 3 жыл бұрын
Prawda ja za panasa 7kw płace 26500 ale to z demontażem i przeróbką starej instalacji a mój dom potrzebuje 12000 kw energii na rok więc przecież pompa i to dobra do nowego domu o zapotrzebowaniu 6000kw będzie sporo tańsza a już na 100% nie będzie kosztowała 30000.
@georgirupert9405
@georgirupert9405 3 жыл бұрын
Pompa haier 8 to koszt na gotowo ze wszystkim 14 kola i lata tak samo jak panasy buderusy i inne, dobre podzespoły, dobry serwis ale to mnoblok wiec średnio potrzebny.
@georgirupert9405
@georgirupert9405 3 жыл бұрын
Przy takiej cenie instalacji z tania i w miare dobrą pompą bufor nie ma sensu. Koszt bufora i fotowoltaiki 10 kWp z dotacjami to 35tyś tys po taniości i ledwo starczy na dom 150m2 na ogrzanie. Pompa np ten haier to powiedzmy 15 koła pompa + 25 fotowoltaika 10kWp z dotacją po taniości = 35 tys ale wystarczy na cały prąd do obsługi całego domu a to tez ok 4 tys rocznie. Prosta kalkulacja a nie zadne lobby pompowe czy tam marketing.
@mateuszswierczynski3557
@mateuszswierczynski3557 3 жыл бұрын
@@georgirupert9405 użytkujesz może taka pompę?
@adamrochewicz7993
@adamrochewicz7993 3 жыл бұрын
W przypadku pomp ciepła nikt nie mówi, o energii zużytej przez pompę obiegową, która goni wodę między samą pompą ciepła a instalacją domową.
@domoweewolucje
@domoweewolucje 3 жыл бұрын
pompa obiegowa to i tak przy całej elektronice to pikuś
@adamrochewicz7993
@adamrochewicz7993 3 жыл бұрын
@@domoweewolucje elektronika chyba 100w nie bierze, dużo producentów mówi że w swoich konstrukcjach ma bardzo wydajne pompy, więc zakładam że są to konstrukcje większe od 2560, więc bierze ponad 100w. Które kręci non stop
@edwardmadry4299
@edwardmadry4299 3 жыл бұрын
@@adamrochewicz7993 W buforze też masz pompę obiegową wiec 1:1
@adamrochewicz7993
@adamrochewicz7993 3 жыл бұрын
@@edwardmadry4299 pompa obiegowa 45w jest w każdej instalacji
@adamrochewicz7993
@adamrochewicz7993 3 жыл бұрын
@@edwardmadry4299 a ja mówię o pompie która goni wodę między monoblokiem a maszynownią
@albx9465
@albx9465 3 жыл бұрын
a co sie dzieje w momencie gdy ceny prądu skaczą o 100% (a na pewno tak będzie w przeciągu kolejnych kilku lat)
@Colin1515
@Colin1515 3 жыл бұрын
Pompa ciepła też musi mieć prąd, kocioł na pellet również. Sterowniki, ślimaki(podajnik) wszystko na prąd.
@albx9465
@albx9465 3 жыл бұрын
kwestia tego ile tego prądu będzie zjadane - na przykładzie filmu, przy COP 4, logicznym jest że wzrost ceny prądu będzie bardziej bolesny w przypadku grzałki, co za tym idzie ten liczony "zwrot w latach" spada drastycznie wraz ze wzrostem ceny prądu - co jest nieuniknione i niestety nie wiadomo na ilu % w ciągu następnych 20 lat się skończy (G11 w 1999 r. była na poziomie 0,27 zł/kWh)
@Colin1515
@Colin1515 3 жыл бұрын
@@albx9465 w ciągu 20lat można dorzucić kilka paneli które będą wydajniejsze jak te obecnie. Wszystko idzie do góry i będzie. Prąd, gaz, woda i życie.
@MrDoRaF
@MrDoRaF 3 жыл бұрын
W przypadku braku prądu taki bufor można połączyć z kozą albo kominkiem?
@domoweewolucje
@domoweewolucje 3 жыл бұрын
do bufora podłączysz wszystko, kominek to najlepszy pomysł, ale koza ? chyba że taka z płaszczem wodnym to tak... dużo osób chce właśnie połączenie kominka i bufora
@yaDovity
@yaDovity 3 жыл бұрын
Kolejne pytanie do Pana (trochę już męczę) bo albo nie było albo już zapomniałem. Jaką ma Pan podłogę? Jak mówił Pan o akumulacji w podłodze przyszły mi do głowy płytki na całości, ale chciałem się upewnić. Pozdrawiam
@domoweewolucje
@domoweewolucje 3 жыл бұрын
wszędzie płytki i gres, po za pokojami bo tam mam grube panele i już mówiłem wielokrotnie, że nie ma opcji aby mieć jednolitą temperaturę w domu z jednym termostatem
@Hrotag
@Hrotag 3 жыл бұрын
Do podgrzewania c.w.u masz osobny zbiornik, czy w tym buforze masz wężownicę, która dodatkowo podgrzewa c.w.u?
@domoweewolucje
@domoweewolucje 3 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/aYXYqaCmd5tppas tutaj masz info co i jak
@panilaszka1044
@panilaszka1044 3 жыл бұрын
Bufor to Super Sprawa Ma Pan 100 % Rację ! Pozdrawiam 😛
@redlighthunter
@redlighthunter 3 жыл бұрын
Cześć. czy zdarzyło Ci się już wymieniać grzałki? jeśli tak to którą i ile razy?
@domoweewolucje
@domoweewolucje 3 жыл бұрын
Cześć, nic nie było wymieniane jak do tej pory, myślę że grzałki troche powinny działać, jakby nie patrzeć tam jest głównie tylko drut oporowy, ewentualnie termostat może się zepsuć, a to nie problem, będzie bez niego bo i tak mam regulator temperatury. W buforze nie ma wody świeżej co chwila, to wydłuża czas pracy
@tomaszziokowski7616
@tomaszziokowski7616 3 жыл бұрын
Popraw literówkę - Byfor? Też rozważam jeden z tych dwóch sposobów ogrzewania. Pomijając nakłady inwestycyjne. Bufor - do końca życia płacę tę parę tysięcy co roku (coraz więcej patrząc na ceny prądu). PC+PV darmowe ogrzewanie do końca życia. Wolę raz wydać dużo ale potem mieć prawie zerowe koszty. Myślisz że jak ktoś zamiast 50 wyda 8 tysięcy to te 48 różnicy wpłaci na lokatę i zostawi na rachunki na następne 20 lat? To tak nie działa.
@wojtek811
@wojtek811 3 жыл бұрын
Mój dom powierzchnia ogrzewana 140m2, bufor 1000l który zasila kociol o mocy 15kw nie widzę w chwili obecnej tanszego rozwiazania do ogrzewania
@dar.bar.5469
@dar.bar.5469 3 жыл бұрын
wojtek811 - Mam pytanko techniczne , posiadam podobny metraż domu bufor 500 litrów ok. 70 metrów podłogówki +5 grzejników panelowych na poddaszu zasilany kotłem peletowym15kw, w buforze 6 kw grzałka jako wspomaganie, więc po okresie użytkowania od sierpnia ubiegłego roku stwierdziłem że chyba mam za mały bufor gdyż po spadku temperatury poniżej -10 stopni grzejniki wsysały z bufora energie bardzo szybko czy 1000litrów bufor załatwi sprawę, jak to wygląda u Pana
@wojtek811
@wojtek811 3 жыл бұрын
​@@dar.bar.5469 U mnie podłogówka w całym domu przy temperaturach około zera wystarcza mi jedno rozpalenie na dobe, przy wiekszych mrozach rozpalam dwa razy na dobę. 500l to trochę mało jeżeli pracuje z grzejnikami. Do bufora lepiej w miarę możliwośći dać grzejniki większej powierzchni aby mogły pracować na niższej temperaturze,a sam bufor im większy tym lepszy tak naprawdę wiadomo więcej energi akumuluje która na dłużej starczy
@domoweewolucje
@domoweewolucje 3 жыл бұрын
większą role ma tutaj ocieplenie poddasz, jego grubość i jakość, a to często pozostawia do życzenia. im bryła bardziej skomplikowana tym bardziej zwiększa sią zapotrzebowanie, bo najczęściej jest to potencjalnie więcej strat cieplnych przez mostki.
@dar.bar.5469
@dar.bar.5469 3 жыл бұрын
W zeszłym roku nowe pokrycie dachowe i docieplenie w tej chwili 35 cm waty 0,32 wiec myśle ze muszę zamontować większy bufor. Dzięki za odp.
@axis-kk4cp
@axis-kk4cp 3 жыл бұрын
Dzięki za film, a gdyby porównać bufor z ogrzewaniem elektrycznym w formie folii grzewczych?
@mateuszswierczynski3557
@mateuszswierczynski3557 3 жыл бұрын
Folie grzewcze nie zakumuluja energii w posadzce wiec grzanie będzie się odbywać również w droższej taryfie.
@domoweewolucje
@domoweewolucje 3 жыл бұрын
już to komuś tutaj mówiłem, że przy matach i foliach nie ogarniesz tego w 2 taryfie, że będzie drożej, mimo że najważniejsze to zapotrzebowanie, jednak akumulacyjność podłogi pozwala na zachowanie komfortu i oszczędzeniu kilku % kosztów... akumulacyjność swoje robi
@bileki3559
@bileki3559 3 жыл бұрын
też korzystam z bufora i jest ok tylko zbiornik ładuje w dzień wykorzystując produkcje a nie oddaje do magazynu
@domoweewolucje
@domoweewolucje 3 жыл бұрын
Super, ale zima ciężko ładować bufor z pv, pozdrawiam
@bileki3559
@bileki3559 3 жыл бұрын
@@domoweewolucje to wtedy bierzesz z magazynu
@bileki3559
@bileki3559 3 жыл бұрын
@@domoweewolucjeprodukcja w 2021 800kWh wykorzystane 100% a nie 80%
@domoweewolucje
@domoweewolucje 3 жыл бұрын
@@bileki3559 heh kolego, nie jest tak jak mówisz... Przykład produkcja w styczniu i lutym często całe 2kWh za cały dzień z instalacji 9,8kWp więc jak mam tym napędzić bufor który potrzebował tego dnia 40kWh? Ładowanie boiler wiosna, lato jesień ok, ale ogrzewanie zima nie ma szans z PV a ilsoc produkcji do poboru jest nieporównywalna
@bileki3559
@bileki3559 3 жыл бұрын
@@domoweewolucje 800kWh to trochę więcej niż 2 kWh za cały dzień a pisałem że reszta z magazynu
@jarosawgrabowski2587
@jarosawgrabowski2587 3 жыл бұрын
Mam pytanie techniczne... Jeśli nagrzeję 1 tyś bufor, to na ile może mi to starczyć... Dom 120 m kw... Pół to podłogówka. Widzę Twoje rozliczenia ale ta prostota i niskie koszty, które osiagasz są aż niewiarygodnie niskie.. Aż grzech tego nie mieć!
@domoweewolucje
@domoweewolucje 3 жыл бұрын
Ciężko określić na ile wystarczy bez większych danych, bo to zależy od tego jakie masz zapotrzebowanie na ciepło, czyli ile ciepła potrzebuje Twój dom. Sam bufor to magazyn energii, nagrzany od 30 do 90 stopni mieści około 65kwh energii, więc pytanie ile Twój dom jej potrzebuje. Ja z obliczeń potrzebuje dla średniej temperatury zimowej (jeśli dobrze pamiętam) około 2,2kwh do 2,5kwh na godzinę, więc na dobę w granicach 40-45 srednio max. Zapotrzebowanie to wyznacznik kosztów ogrzewania
@jarosawgrabowski2587
@jarosawgrabowski2587 3 жыл бұрын
@@domoweewolucje Średnio splam 2.5 t węgla... Ale wiesz jak to jest trzeba ciągle pilnować... Nocami często przygasa bo to smieciuch... Dramat... Ciężko podjąć decyzję eko bufor czy pompa ciepła... Rzeczowo przedstawiasz temat... Ale boję się, że tego ciepła braknie mi w ciągu dnia i do 2 taryfy nie dotrwam...
@domoweewolucje
@domoweewolucje 3 жыл бұрын
2,5 tony to nie tak dużo, czyli w granicach 2500 zł. Trzeba by policzyć zapotrzebowanie z grubsza i można się zastanawiać. Musisz pamiętać ze pompa ciepła to też w domach różnie sobie radzi, jak masz grzejniki to już wyniki będą gorsze jak przy samej podłogówce. Realnie 2,5 cop za sezon grzewczy jakby przyjął do kalkulacji to było by w miarę ok. Na bank wyjdzie taniej ogrzewanie jak bufor, pytanie tylko ile taniej i za ile to kupisz, bo tutaj robi się spora różnica.
@edytawieckowska9521
@edytawieckowska9521 3 жыл бұрын
@@domoweewolucje p
@The4BaBy
@The4BaBy 3 жыл бұрын
Takie założenie 7000kwh to jest chyba bardzo optymistyczne. Mój dom planowany jest z bardzo dobrą izolacją z każdej strony, powierzchnia uzytkowa ok 140m powierzchnia brutto 200m. I ciepło własciwie podaje mi wartości na poziomie 12000kwh. Więc dom taka sama powierzchnia, budynek energooszczędny i praktycznie dwa razy większe zapotrzebowanie.
@mateuszswierczynski3557
@mateuszswierczynski3557 3 жыл бұрын
Czasami wychodzą ram dziwne kwiTki. Mi przy izolacji 20/20/30 i 70m2 wychodzi 8000kwh. Komu o tym mówię to się puka w głowę. U Ciebie tez coś nie halo.
@The4BaBy
@The4BaBy 3 жыл бұрын
@@mateuszswierczynski3557 ale w którą stronę nie halo? Za mało czy za dużo. Izolacja, 20 podłoga, 20 ściana, 30 dach i 10 strop
@mateuszswierczynski3557
@mateuszswierczynski3557 3 жыл бұрын
@@The4BaBy oczywiście ze za dużo. A fachowcy od „profesjonalnego” OZC tez bywają magikami.
@europv8012
@europv8012 3 жыл бұрын
Jak by życie było takie proste to i odpowiedź by się znalazła ;)
@domoweewolucje
@domoweewolucje 3 жыл бұрын
nic nie jest proste, tak jak nie ma idealnego źródła ogrzewania, tu nie chodzi o to co jest lepsze, a co gorsze, bynajmniej ja nic nie mówię w ten deseń.... pokazuje inne źródło i pokazuje do kosztów pomp, bo parcie na nie jest ogromne, pytanie czy zawsze jest uzasadnione, nie wspomnę o wielu kwestiach jak realne cop, jak przekłamania, jak koszty serwisów, jak zły dobór pomp itp...
@europv8012
@europv8012 3 жыл бұрын
@@domoweewolucje dokładnie zgadzam się z Tobą
@piotr456
@piotr456 3 жыл бұрын
Czy gdybyś montował jeszcze raz bufor u siebie ale bez paneli fotowoltaicznych to dałbyś 1000l czy jakiś mniejszy?
@domoweewolucje
@domoweewolucje 3 жыл бұрын
Witam, PV to dodatek, bardziej jako wydatek luźnych środków. Co do bufora, to dwie opcje bym dziś rozważył, albo sam kocioł elektryczny przy podłogówce albo do tego mały bufor 500l max, który pozwala na akumulacje średnio 20-30kWh. po 3 latach doświadczeń widzę, że przypadku kotła 70-80% ogarnie u siebie w 2 taryfie, a z buforem 500l to już bez problemu w 100% druga. To jest uzależnione tym jak ogrzewam dom. Oczywiście to w przypadku mojego domu, gdzie zapotrzebowanie średnie mam na poziomie 5000kWh
@piotr456
@piotr456 3 жыл бұрын
@@domoweewolucje dziękuję za odpowiedź :)
@mati4001
@mati4001 3 жыл бұрын
Ile wynosi 1 kWh w G12 w Tauronie?
@domoweewolucje
@domoweewolucje 3 жыл бұрын
jak patrzę na stronie okolice 37-38 groszy
@grzechrud
@grzechrud 3 жыл бұрын
Masz wentylację grawitacyjna czy teraz przy budowie byś robił rekuperację ?
@EmPtY414
@EmPtY414 3 жыл бұрын
Wiem ze rekuperacja nie jest najtansza ale wezmy pod uwage ze przez wentylacje grawitacyjna ucieka od 20 do nawet 40% ciepla.
@mateuszswierczynski3557
@mateuszswierczynski3557 3 жыл бұрын
@@EmPtY414 już Ci kiedyś mówiłem ile są warte oszczędności na tekuperacji a Ty dalej swoje. Nie temu ona służy.
@domoweewolucje
@domoweewolucje 3 жыл бұрын
mam wentylatory w łazienkach i kuchni, co do reku nie wiem szczerze mówiąc, trochę sceptycznie podchodzę, ale to nie znaczy, że bym nie zrobił... my np. od marca do później jesieni mamy cały czas otwarte okna, okno przesuwne jak w domu się jest to cały czas otwarte bo się wychodzi na taras... ostatnie ciepłe dni były i sloneczne to okna 3-4 godziny otwarte, bo mieszkam na uboczu i powietrze takie to bajka. nie jestem typem kanapowca, więc może dlatego też nie mam reku, po prostu styl życia, który dużo toczy sie na zewnątrz. Staje się to jakimś standardem, ale czy koniecznym hmmm dla mnie nie
@tomekpoomski7478
@tomekpoomski7478 3 жыл бұрын
@@mateuszswierczynski3557 dokładnie. Odzysk ciepła z reku to trochę marketing i pic na wodę ale wentylacja mechaniczna to w sumie bajka. Wentylujesz i filtrujesz w takiej ilości jakiej chcesz. Nie wyobrażam sobie dziś nowego domu bez tego.
@mateuszswierczynski3557
@mateuszswierczynski3557 3 жыл бұрын
@@tomekpoomski7478 Widzisz, ja sam pracuje w hurtowni wentylacyjnej a rekuperacji nie zakładam a to tylko z jednego powodu. To dom rekreacyjny. Pozostawienie kolejnego urządzenia elektrycznego bez stałego nadzoru to lekkie ryzyko a jak wiadomo zeby reku miało sens musi działac non stop.
@rafalik89
@rafalik89 3 жыл бұрын
Czy autor ma Rekuperację?
@domoweewolucje
@domoweewolucje 3 жыл бұрын
nie, nie ma, są wentylatory w łazienkach i kuchni
@karolrostkowski4586
@karolrostkowski4586 3 жыл бұрын
Czy myśli Pan , Ze wystarczył by Panu bufor 500litrow ?
@domoweewolucje
@domoweewolucje 3 жыл бұрын
myślę, że przy obecnych grzałkach nie, ale przy większych lub piecu elektrycznym 12-15kWh spokojnie 500l dla mojego domu styknie (5000kWh średnio na CO)
@edwardmadry4299
@edwardmadry4299 3 жыл бұрын
Moim zdaniem nie. W najzimniejsze dni braknie zgromadzonej energii i zrobi się zimno albo trzeba będzie puścić grzałkę w wysokiej cenie i cała oszczędność "zje się" w 2-3 dni
@domoweewolucje
@domoweewolucje 3 жыл бұрын
@@edwardmadry4299 chyba kolegę trochę poniosło... Zjeść w 2-3 dni cała oszczędność? Jak dzienna, miesięczna, roczna czy 15 lat... Dziwne opowieści po raz 1000 kroć. Jak wyżej napisane, spokojnie po 3 latach wiem, że bufor 500l mi wystarczy w najzimniejsze dni, warunek... większą moc grzewcza, dlaczego... o tym będzie w materiale który przygotowuje. Wiem, bo używam, nie wróżę z fusów
@edwardmadry4299
@edwardmadry4299 3 жыл бұрын
​@@domoweewolucje Trochę się przejęzyczyłem a odnosiłem się do bufora 500l. Jeśli zbiornik wychłodzony do 35 ogrzejesz do 95 st C (temperatura ekstremalna i w praktyce nierealna) zgromadzisz teoretyczne: 500 l * (95 stC - 35 stC) * 1,16 Wh/(stC*l) = 34800 Wh = 34 kWh. Dom 140m2 w klasie 70 kWh/m3/rok w mroźne dni wymaga 8-9kW na utrzymanie temperatury więc bufor wyczerpie się w 3-4 godziny chyba że akceptujesz spadek poniżej 20 st C.
@MrMarekSosnowski
@MrMarekSosnowski 3 жыл бұрын
@@edwardmadry4299 A to wogóle jest jakaś nielogicza, tendencyjna abstrakcja bo dajmy na to, że na ogrzewanie domu PC typu P-W wydamy ok 3 tys .zl rocznie to znaczy, że ogrzewanie się w tych samych waunkach buforem kosztowałoby 3-4 razy więcej czyli ok. 10 tys zł ponieważ bufor nie produkuje ani grama energii a zużycie jest dokładnie takie samo- cudów nie ma. Zatem w 3 lata bufor pochłania ok 30 tys .zł czyli koszt dobrej PC a tymczasem gościu twierdzi że pompa będzie się zwracać ok. 16 lat. Owszem może i wydatek inwestycyjny na bufor jest stosunkowo niski ale 3-4 lata i koszty się zrównują a dalej bufor już tylko przynosi straty. Osobna kwestia, że do PC można dostać dofinansowanie ok. 50% koszytów inwestycji a więc tak naprawdę to już po 2 latach bufor przegrywa z PC po całości czyli drenuje nam kieszeń niemiłosiernie.
@mateuszswierczynski3557
@mateuszswierczynski3557 3 жыл бұрын
Najciekawsze jest to ze praktycznie tylko pellet daje możliwość legalnej budowy domu bez rekuperacji.
@domoweewolucje
@domoweewolucje 3 жыл бұрын
drewno również daje taką możliwość... nawet ktoś w wywiadzie TV mówił, że przez nowe przepisy na papierku będzie zgodnie z przepisami i wymogami WT2021, a w praktyce 80-90% domów nie osiągnie tego i powstanie z innymi parametrami.
@tomekpoomski7478
@tomekpoomski7478 3 жыл бұрын
Akurat rekuperacja a w sumie wentylacja mechaniczna to najlepsza rzecz jaka można sobie w domu sprawić obok bezobsługowego ogrzewania.
@mateuszswierczynski3557
@mateuszswierczynski3557 3 жыл бұрын
@@tomekpoomski7478 Nie twierdze, że nie ale proszę spojrzeć jak duża część inwestorów nawet nie potrafi wypowiedzieć tego słowa a co dopiero zrozumieć działania rekuperacji. Dla nich to jest po prostu wydatek kilkanastu tysięcy i kombinują jak tego uniknąć.
@tomekpoomski7478
@tomekpoomski7478 3 жыл бұрын
@@mateuszswierczynski3557 zgadza się. Dlatego należy ludzi edukować. Sąsiad mojego teścia wybudował kilka lat temu na wsi nowy dom za >1kk pln. I oczywiście wpierniczył wtedy śmieciucha bo nie ma na wsi gazu to jak można drogim prądem grzać. Dom z 200 mkw. A wystarczyło wybudować kapkę mniejszy dom, z kilka mkw i za tą różnicę wpakować w niego jakieś bezobsługowe i ekologiczne źródło ogrzewania. A wentylacja mech. Z kolei ma tę zaletę że zawsze działa niezależnie od pory roku czego nie można powiedzieć o grawitacji czy innym badziewiu. Czasy się zmieniły i technologia też. Ludzie najpierw budują dom, najczęściej z kominem A potem pytają innych jakie ogrzewanie wybrać.pozdro
@jakubpayska6916
@jakubpayska6916 3 жыл бұрын
Pompa ciepła Panasonic powietrze woda 9kw 12tyś. z dotacją
@domoweewolucje
@domoweewolucje 3 жыл бұрын
no z dotacja i jak na gotowo to mega, tyle właśnie to powinno kosztować 10-15 tyś max do domów energooszczędnych a nie 25 - 35k... gratuluje
@tomaszziokowski7616
@tomaszziokowski7616 3 жыл бұрын
Jaką dotacją? Możesz powiedzieć coś więcej.
@marcinwok3568
@marcinwok3568 3 жыл бұрын
Poszukałem chwilę w google i znalazłem pompę haier 7,8kw za 13k z montażem a samego monoblocka można kupić za 10 i zamontować samemu bo to proste. Skończyły się czasy drogich pomp bo teraz jest na to popyt i ceny idą w dół bo duża konkurencja.
@domoweewolucje
@domoweewolucje 3 жыл бұрын
Marcin, nie trzeba szukać ekstra aby wyszukać to co napisałeś powyżej. Zadzwoń do kilku firm, poproś o ofertę to zobaczysz jakie kwoty wchodzą w grę. Ja mam 6 ofert z ostatnich 2 tygodni, najniższa na 26500. Kowalski sobie nie zmontuje tak jak nie wybuduje domu. Przepływowy też możesz kupić za 1k i 85% sezonu ogarnąć w 2 taryfie bez problemu. Pomine kwestie klimatyzacji, kabli grzewczych i mat gdzie nie trzeba pexow w podłodze. W tym sęk, nie pompą ciepła cały świat żyje, ale u Nas dziwnym trapem tak... stąd te ceny. Zapytaj też dlaczego nikt nie sprzedaje haiera. Do tanich pomp jeszcze daleko, zwłaszcza, że jest na każdym kroku wybitnie przewartościowana przez dotacje i naciski na OZE. Równie dobrze można wziąć 500l bufor z grzałka i za 3-4 lata dokupić pompę za normalne pieniądze, jak się już te firmy na łykają kasy. Kupa kasy w kieszeni
@EmPtY414
@EmPtY414 3 жыл бұрын
Ale wiesz ze jest roznica pomiedzy Dacia/TaTa a chocy kia/hyundai a mercedes/bmw?? Pomysl dlaczego ta pompa kosztuje 13k skoro wiekszosc innych kosztuje 20-25k??
@marcinstepien3415
@marcinstepien3415 3 жыл бұрын
@@EmPtY414 w taki sam sposób można też zestawić pompę i bufor z grzałkami tyko po której stronie będzie bufor daci czy mercedesa hmm.
@EmPtY414
@EmPtY414 3 жыл бұрын
@@marcinstepien3415 to pod czym zestawiamy bufor i PC - awaryjnosc?? W b niema co sie zepsuc, serwisy - grzalek nie trzeba serwisowac, glosnosc pracy - bufor jest bezglosnym urzadzeniem. Ja bym powiedzial ze bufor z grzalkami to mercedes w cenie poloneza a pc to polonez w cenie maybacha.
@marcinstepien3415
@marcinstepien3415 3 жыл бұрын
@@EmPtY414 tak masz rację, bufor z grzałkami to mercades... 190 z lat 80-tych nie psuję się jest cichy co prawda pali jak smok ale można zalać olej opałowy albo po frytkach jest świetny i tani. Pompa to natomiast merc współczesny mało pali, grzeje, chłodzi, jest ogólnie nowoczesna, co prawda częściej się psuje i serwis jest droższy, fakt, więc jeżeli wolisz lata 80 to proszę bardzo JA NIE i tyle. Pozdrawiam.
@edwardmadry4299
@edwardmadry4299 3 жыл бұрын
Dlaczego dla pompy ciepła cena prądu jest wyższa? Przecież mogę ją wysterować właśnie tak by używała tylko tańszej taryfy albo lekko obniżyć temp. w okresie wysokiej ceny i podnieść przy niskiej zwłaszcza że mowa o nowych domach więc i podłogówka staje się standardem. Przemyślany projekt i podłoga robi za bufor.
@sebastianurbanczyk6257
@sebastianurbanczyk6257 3 жыл бұрын
tańsza taryfa oznacza w tym przypadku pracę pompy w głównej mierze w godzinach nocnych gdzie temperatura znacząco spada, chyba nie są to najkorzystniejsze warunki do pracy pompy, szczególnie zimą
@edwardmadry4299
@edwardmadry4299 3 жыл бұрын
@@sebastianurbanczyk6257 warunki są gorsze, COP spada ale cena prądu się nie zmienia. Tani prąd w dzień to 2h po południu czyli w korzystnym dla pompy czasie.
@magda4762
@magda4762 3 жыл бұрын
Nie ma złych technologii, ludzie źle łączą poszczególne technologie na jednej budowie. Pompa się opłaca, ale jak ktoś ma ogromny dom, 250m2+ Wtedy koszt inwestycji nie jest problemem, bo zapotrzebowanie jest większe z tytułu kubatury i każda różnica w zwiększeniu metrażu działa na korzyść pompy. Dla mnie bufor to technologia jutra dla domów jednorodzinnych energooszczędnych i pasywnych. Ludzie mówią, że prąd drożeje, to prawda, ale to nie jest tak, że jak prąd zdrożeje o 50% to gaz, albo pellet będą kosztowały tyle samo. Budowa domu to zestaw różnych zagadnień fizycznych. Kiedyś dom nie był termosem i kiedyś domy nie potrzebowały rekuperacji, teraz jak słyszę, że "ja nie montuję, kiedyś nie było i ludzie żyli" - tak, ale kiedyś domy nie były tak sczelne i miały się jak wentylować. Cegła oddycha - kolejny mit, nic nie oddycha jak obłożysz to 20cm styropianu. Taki sam mit tyczy się prądu, prąd jest drogi. Jest drogi jak potrzebujesz ogrzewać nim stare mieszkanie w kamienicy, a nie nowoczesny dom z ogrzewaniem niskotemperaturowym i wentylacją mechaniczną, który stoi na płycie fundamentowej, ściany ma z Ytonga, na wierzchu 25cm styropianu, a na dachu pół metra wełny. Przy budowie trzeba zawsze robić jedną rzecz, niezależnie od technologii - myśleć.
@marcinstepien3415
@marcinstepien3415 3 жыл бұрын
No i to jest merytoryczna wypowiedź bufor jest ok ale dla bardzo oszczędnych domów z podłogówką i tyle.
@domoweewolucje
@domoweewolucje 3 жыл бұрын
Piękna puenta, chyba wrzucę jako tło do kolejnego filmu... 😉 W tym pies pogrzebany, myśleć to raz, ale liczyć to podstawa, wydaje się łatwo, nie zawsze racjonalnie.
@tomekpoomski7478
@tomekpoomski7478 3 жыл бұрын
100 % racji.Czym dom większy i gorzej ocieplony tym bardziej opłaca się iść w pompę ciepła z uwagi na niższą cenę kwh za ogrzewanie.
@EmPtY414
@EmPtY414 3 жыл бұрын
Rewelacyjny komentarz :).
@BulkazMaslem
@BulkazMaslem 3 жыл бұрын
Mam na oko jakieś 220 mkw do ogrzania. Dom z rynku wtórnego, izolowane podłoże, styropian 15cm i na dachu 15cm wełny, podłogowka (ok 50 mkw) w piwnicy i podłogowka (ok 50mkw) w salonie. Potem mam na półpiętrach kaloryfery (płytowe, żeliwne). Całość chodzi obecnie na piecu olejowym i chce to zmienić. Czekam na wyniki audytu energetycznego. Jedyna czujka temperatury jest na zewnątrz oraz na zasilaniu podłogowego. Zero termostatów (co oczywiście będzie zmienione). Zastanawiam się czy wymiana grzejników na aluminiowe + duży bufor ciepła (2000-3000 litrów gdyż mam miejsce) będzie wystarczający. Jeżeli ktoś ma takie doświadczenie i chce się podzielić to z chęcią wysłucham. Nagram niedługo materiał o moim olejowym i postaram się też zamieścić jakieś konkrety. Dodam też że w instalację wpięty mam kominek z płaszczem wodnym 22kW.
@pazernygracz1394
@pazernygracz1394 3 жыл бұрын
Jedyny minus jaki dostrzegam to to że prąd używamy cały rok 24h a ogrzewanie to okres sezonowy w naszym klimacie i tu trochę nie spina mi się taryfa G12. Dziękuję za film.
@jupii83
@jupii83 3 жыл бұрын
To jest kwestia nastawienia i trochę zmiany nawyków. Pranie w weekendy jak się da. Zmywarka w drugiej taryfie itd... nowoczesny TV, lodówka i oświetlenie LED aż tyle prądu nie ciągną....
@domoweewolucje
@domoweewolucje 3 жыл бұрын
@@jupii83 nie ma żadnej zmiany nawyków... Albo mówimy o ogrzewaniu, albo jak Ty teraz o oszczędzaniu... Dla mnie to dwa odrębne tematy. Chyba zrobię materiał bo dalej ludzie nie kumają tego, więc w liczbach trzeba chyba pokazać
@jupii83
@jupii83 3 жыл бұрын
@@domoweewolucje nie zgodzę się do końca gdyż wybierając rozliczenie w 2/3 taryfach pod kątem ogrzewania to "tracimy" w taryfie dziennej gdzie inne media również zużywają energię...
@pazernygracz1394
@pazernygracz1394 3 жыл бұрын
@@domoweewolucje ja rozumiem doskonale co masz do przekazania tylko uważam że powinno być przedstawiana porównywalne zużycie prądu całoroczne bo teraz bawimy się tylko w grzanie a prąd i G12 używamy cały rok więc koszt jest roczny a nie miesięczny czy okresowy. Reasumując w danych miesiącach system na który się zdecydowałeś daje nam korzyść z racji taniej instalacji i tylko ten okres jest porównywany w którym instalacja działa ale jednocześnie ta instalacja wymusza(albo i nie wymusza) przejęcie na taryfę G12 która pracuje cały rok i generuje większe koszty od G11 oczywiście patrzę tu przez swoje różowe okulary gdzie chodzi telewizor mocny PC itp. Nie będę wyliczać sobie czasu użytkowania jak napisał kolega bo moim zdaniem urządzenia mają nam służyć po pracy i to ma być czas relaksu a nie oszczędzania.
@EmPtY414
@EmPtY414 3 жыл бұрын
@@jupii83 to pomijamy kwestie ogrzewania. Jak Domowe ewolucje mowi to juz mowisz o oszczedzaniu. Ile prad w taryfie 1 w g12 kosztuje?? Zalozmy 65gr a w g11 to bedzie 55 groszy. A wiec sobie policz. Przez dzien zuzywasz tyle samo pradu bo pracuja te same urzadzenia czy to w g12 czy g11 i zakladajac 5000kWh na rok to jaka masz roznice?? 500 PLN na caly rok prad „bytowy” bedzie drozszy w taryfie g12 niz w g11. Jezeli mowisz o oszczedzaniu czyli pranie w weekendy gotowanie obiadu po 22 to zejdziesz fo roznicy 200pln na rok :/. Takze trzeba odroznic zatykanie dupy kolkiem wedlug ciebie od zdrowego myslenia i kalkulowania.
@samja1421
@samja1421 3 жыл бұрын
A jednak musimy wrócić do komunizmy żeby wszyscy mieli tak samo a nie tak żeby bogol mieszkał w pałacu a drugi w klitce
Cat mode and a glass of water #family #humor #fun
00:22
Kotiki_Z
Рет қаралды 42 МЛН
Каха и дочка
00:28
К-Media
Рет қаралды 3,4 МЛН
Quando eu quero Sushi (sem desperdiçar) 🍣
00:26
Los Wagners
Рет қаралды 15 МЛН
Lepsze od pompy ciepła? Czy to możliwe?
21:40
iZZi instalacje
Рет қаралды 1,4 МЛН
10 CM? ABSURD! JAKI ROZSTAW RUREK W PODŁOGÓWCE? | DOM NA PLUSIE
13:03
BUFOR DO POMPY CIEPŁA - KIEDY POTRZEBNY? JAK DOBRAĆ? CO TO?
25:48
KlimatyzacjaKatowice.pl
Рет қаралды 205 М.
Is a Geothermal Heat Pump Worth It? My Net Zero Home
14:43
Undecided with Matt Ferrell
Рет қаралды 1,3 МЛН
Мой ТЕПЛОВОЙ НАСОС : Экономия или миф?
22:56
Ярослав Левашов
Рет қаралды 242 М.
Robimy Pompę Ciepła do ogrzewania Wody / Łatwo i Tanio
33:17
BUFOR... A NIE POMPA i nagrzewanie po nowemu, czyi JAK TO DZIAŁA u mnie
28:15