Pompy Ciepła KOŁTON - co jest lepsze: INVERTER czy ON/ OFF. Porównanie, Zastosowanie, Nowości!

  Рет қаралды 21,558

KlimatyzacjaKatowice.pl

KlimatyzacjaKatowice.pl

Күн бұрын

Пікірлер: 67
@wojtekguba5256
@wojtekguba5256 10 ай бұрын
Widziałem tego pana w kilku filmikach o pompach ciepła ,100% wiedzy o swoich produktach ,gośc wymiata.
@masuka666
@masuka666 2 ай бұрын
yyy....pompa inwerrtorowa musi "znać" odbiór bo ... TAKTOWANIE? Really, really? Nie przeczę, że Pan ma wiedzę...ale kieruje się przede wszystkim marketingiem - jest porftfolio produktów on-off, które muszą się dalej sprzedawać 😛 Czemu w ogóle pompy on-off Kołton były w stanie walczyć z konkurencjąze wschodu? Bo mądrze wybrali czynnik R290 - bardziej efektywny przy większych różnicach temperatur (czyt. mrozach), zaś konkurencja sprzedawała pompy na gazach fluorowanych (R3xxxx) - może we Francji czy Hiszpanii świetne ale w naszym klimacie...🤔
@jacek3894
@jacek3894 10 ай бұрын
Dzięki Panie kolego za pouczający reportaż. Świetnie prowadzisz a i rozmówca też bardzo kompetentny. A i bardzo ważne polska firma aby tak dalej.
@KlimatyzacjaKatowicepl
@KlimatyzacjaKatowicepl 10 ай бұрын
JA też jestem za tym aby się wiodło Polskim firmą i powstawały nowe linie produktów. Moje marzenie to linia produktów BASIC na podzespołach mniej renomowanych firm z niższą ceną. Tylko ta idea kłóci się z pierwotnymi założeniami które usłyszałem przy pierwszej wizycie w fabryce - robimy najlepiej jak się da :)
@jacek3894
@jacek3894 10 ай бұрын
@@KlimatyzacjaKatowicepl dzięki za reakcję.
@dareknowak5117
@dareknowak5117 10 ай бұрын
Dobry materiał. Myślę że szkolenie z takim wykładowcą było by bardzo interesujące.
@KlimatyzacjaKatowicepl
@KlimatyzacjaKatowicepl 10 ай бұрын
myślę, że rozkład obu przypadków na konkretne aplikacje byłby ciekawy. I rzetelne porównanie zachowania 1 i 2 PC
@MirekNowacz
@MirekNowacz 9 ай бұрын
Mam pompę Kołtona,super sprzęt polecam.
@tomaszjandzinski
@tomaszjandzinski 10 ай бұрын
Największym zaskoczeniem dla konkurencji, jest posiadanie takiego gościa w firmie Kołton.
@KlimatyzacjaKatowicepl
@KlimatyzacjaKatowicepl 10 ай бұрын
Mikołaj trochę jak profesor ;)
@Hoser19992
@Hoser19992 10 ай бұрын
​@@KlimatyzacjaKatowicepl Mikołaj to jest Pan Fachowiec! ;)
@januszwieja654
@januszwieja654 10 ай бұрын
Inwerer dedykowany, czy z seryjnej produkcji innego sprawdzonego producenta - np. Twerd , Siemens, Schneider, LG, lub jakiś Sinus?
@za_a_nawet_przeciw274
@za_a_nawet_przeciw274 2 ай бұрын
Im dłużej się nad tym zastanawiam, to stwierdzam, że rozwiązanie on/off jest lepszym rozwiązaniem. Skoro przy inwerterze miałbym też zastosować bufor (a raczej tak) - tutaj tylko kwestia wielkości bufora (ok. 2x większy przy on/off - to nie jest jakiś super problem), jednak kultura pracy i optymalna wydajność na spręzarce on/off zapewniona z definicji. Zakładam układ z buforem, który jest rozładowywany przez automatykę budynku wg potrzeb, a pompa doładowuje tylko bufor kiedy jest taka potrzeba, wówczas załącza się i pracuje na optymalnej (zawsze tak jest w on/off) wydajności - kiedy zrobi swoje wyłacza się. Pomijam też kwestię bardziej skomplikowanej elektroniki/sterowania/serwisowania przy inwerterze. Sumarycznie efektywność, niezawodność i koszty powinny przemawiać za on/off. Chętnie wysłucham argumentów przeciwnych jeśli się grubo mylę ;)
@jakubm1875
@jakubm1875 Ай бұрын
Ale przy inverterze w 90% nie potrzebujesz bufora. Bufor potrzebuje pompa słabej jakości. Bufor ma dużo wad. Kosztuje, potrzebna dodatkowa pompa obiegowa, automatyka, zajmuje miejsce... Dodatkowo grzejąc bufor by później ta energie odebrać to musisz go grzać do wyższych temperatur = niska sprawność, częstsze defrosty. jedyny plus to można zmagazynować nadmiar energii z PV, no ale w zimę to prawie nie występuje
@za_a_nawet_przeciw274
@za_a_nawet_przeciw274 Ай бұрын
@@jakubm1875 Dzięki. Bez bufora potrzeny jest odpowiedni zład wody, dostępny do defrostów. To chyba oznacza to, że musi być jakaś część instalancji poza możliwością strowania strefowego, bo nie może być zamknięta jakaś ilość zładu. Pewnie tak się da - kwestia filozofii i podejścia. Mnie osobiście instalator zaproponował pompę inwerterową z jednym czujnikiem temperatury na cały dom i wg niego pompa miała modulować. Nie wiem czy to jest dla mnie wystarczające - wolałbym jednak strefy.
@jakubm1875
@jakubm1875 Ай бұрын
@za_a_nawet_przeciw274 ale dla dobrej pompy 10-12 kw wystarczy 90 l na grzejnikach, 120l w podłogowce. Jak jest za mało to dać bufor ale szeregowo na powrocie. Jak chcesz mieć różne temperatury w pomieszczeniach to nie używać termostatów tylko skrzyżować ( ograniczyc przepływ tam gdzie masz być chłodniej). W taki sposób będzie ekonomiczniej niż z buforem a efekt taki sam. Inaczej sprawa bo wygląda jak np co jakiś czas odcinasz część instalacji - np. piętro domu bo tylko w weekend ktoś tam mieszka. Ale bufor równolegle to zawsze straty i wyższe zużycie energii elektrycznej
@marcing4735
@marcing4735 Ай бұрын
Zapominacie że pc wpięta bezpośrednio w podłogę wpuszcza zimną wodę podczas rozmrażania też w posadzkę bezpośrednio. Nawet 12 stopni ...wszyscy zappminają o tym w tych swoich mądrych rozkminach.
@marcing4735
@marcing4735 Ай бұрын
Poza tym akurat u mnie buforek poprawił kilka rzeczy
@mateuszmarek4675
@mateuszmarek4675 10 ай бұрын
Jedyne z czym się zgodzę to to że warto mieć hybrydę. Widzę tu małą analogię jaka była w naszej motoryzacji 25 lat temu. Wtedy na rynek zachodni wchodziły diesle ktore spadalały 4-5l ropy i mialy po 130KM, a w Polsce produkowano jeszcze Polonezy i Fiaty 126p na gaźniku. Mój ojciec kupił nowego poloneza ale po dwóch latach go sprzedał i kupił w podobnej cenie użwanego passata, mimo ze byl 4 lata starszy od poldka to to byla przepaść technologiczna. Mam nadzieję że tylko mi sie tak wydaje.
@KlimatyzacjaKatowicepl
@KlimatyzacjaKatowicepl 10 ай бұрын
Każdy musi przepuścić te informacje przez swoją dyńkę i portfel :)
@alartan111
@alartan111 9 ай бұрын
A to jest akurat bzdura, lepiej mieć dobrze zrobiony jeden system i ewentualnie jakąś możliwość odpalenia czegoś awaryjnego niż dwa systemy, które trzeba doglądać. Ile to ja widziałem spartolonych pomp ciepła, kotłów na pellet, a jeszcze nie spotkałem się z sensowną hybrydą. Znaczy się, spotkałem się u znawców co sobie wszystko sami stroili. Zamiast zabawy z pelletem lepiej docieplić co się da.
@tehehe5929
@tehehe5929 6 ай бұрын
@@alartan111 Ja przez hybryde rozumiem jeden system ale wpiety w bufor (i bufor dalej cieplo oddaje po domu). Jak masz bufor to wszystko mozesz podpiac.
@alartan111
@alartan111 3 ай бұрын
@@tehehe5929 Z tego co ja rozumiem hybryda to system z różnymi źródłami energii: pc, gaz, pellet, kominek. Tak to się przyjmuje. Oczywiście wszystko można powpinać. Problem polega na tym, że większość instalatorów jednego systemu nie umie optymalnie zrobić, a w hybrydzie to już w ogóle masakra. Można zrobić coś prymitywnego przełączanego ręcznie, ale myślę, że mamy XXI wiek i może wypadałoby mieć porządną automatykę na jednym systemie niż prymityw na trzech. Bufor to ogólnie ciężki temat, bo najlepszy bufor to dobrze ocieplony budynek. Lepiej wydać 1000zł na porządny audyt energetyczny niż nastawiać te bufory wszystkie. A najlepiej po prostu postawić mniejszy dom.
@sultansmiejkowski
@sultansmiejkowski 10 ай бұрын
Brawo 😁👍
@KlimatyzacjaKatowicepl
@KlimatyzacjaKatowicepl 10 ай бұрын
dzięki
@masuka666
@masuka666 2 ай бұрын
Mamy sprawdzone podejście - regulatory PID (jeszcze z czasów opalania węglem). Jak będę miał trochę czasu na zabawę to kupię jakąć tanią pompę na R290 od chińczyków i wstawię swój regulator i porównam sobie potem z danymi katalogowymi produktów Kołton ;-)
@jakubm1875
@jakubm1875 Ай бұрын
A do czego podepniesz ten regulator pid?
@Szybki2
@Szybki2 10 ай бұрын
Rozumiem Mikołaja chodzi o ustalony idealnie punkt pracy on/off ma optymalne obroty sprężarki a przy dużym buforze COP może być lepszy niż w inverterze . Tylko konkurencja nie śpi sprężarki cały czas ewolują coraz bardzie przesuwana jest granica . Nie jest tak że nic już nie da się zrobić .
@doktorpompa3731
@doktorpompa3731 10 ай бұрын
to jasne
@jakubm1875
@jakubm1875 Ай бұрын
Ale on off będzie miał niższą sprawność on invertera
@doktorpompa3731
@doktorpompa3731 14 күн бұрын
szybciej ewoluują sprawy optymalizacji niż same sprężarki
@domin1119
@domin1119 10 ай бұрын
Ciekawe jakie ceny tych pomp inwerterowych będą.
@piaskownica7648
@piaskownica7648 10 ай бұрын
znając ceny on/off to pewnie ze dwa Panasy
@KlimatyzacjaKatowicepl
@KlimatyzacjaKatowicepl 10 ай бұрын
Nie są to PC budżetowe. O ceny najlepiej pytaj ludzi regularnie montujących Te PC - ja się nie wyznaje
@sebek6543210
@sebek6543210 Ай бұрын
Inwerter dostosuje prędzej swoją moc do danego budynku. ON/OFF wymaga dużego bufora, żeby działał sensownie. Dziś jest to znacznie droższe niż pompa inwerterowa z mniejszym buforem na powrocie. Inwerter nie musi tak taktować, chyba że ktoś ma dość mocno przewymiarowaną pompę i malutki lub brak bufora. On/Off ma sens tylko gdy jest na prawdę tani jako zastosowanie kaskadowe.
@jaroslaw_st
@jaroslaw_st 10 ай бұрын
Od wielu lat w lodówkach instalowane są inwertery. Efektem jest wydłużenie gwarancji do nawet 15 lat, zmniejszona głośność pracy i znacznie mniejsze zużycie energii. Jedyna wada to wyższy koszt zakupu. Lodówka podobnie jak dom ma możliwość regulowania temperatury, bywa częściej otwierana i ma różny wsad. On/off i inwerter jest jak samochód diesla i elektryk. Trzeba dobierać optymalnie.
@sawekzielnik7239
@sawekzielnik7239 10 ай бұрын
Pokaż mi tą zmniejszoną głośność i niższe zużycie prądu w lodówce inwerterowej bo jakoś ja tego nie widzę, zapomniałeś dodać że wszystkie mają suszarkę zamrażalnikową w standardzie ::)
@alartan111
@alartan111 9 ай бұрын
No jednak trzeba przyznać że on/off vs inwerter to jak lokomotywa parowa vs diesel. To co typ tu wygaduje to bełkot marketingowy. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby inwerter nasterować prawidłowo. To co on tu wygaduje, to że inwerter nienastawiony jest gorszy niż on/off nastawiony. xd
@Arzdnej
@Arzdnej 10 ай бұрын
Jak to strach przewymiarować inwertera, skoro on właściwe do tego jest stworzony a przynajmniej powinien być. Oczywiście wiadomo - są jakieś zakresy. Ja polecam podliczyć sobie koszty bufora (w tym miejsce na niego) dla onoffa i dla inwertera i jeśli taniej wyjdzie onoff i masz miejsce na bufory, to idź w niego.
@SOMEONE-ME
@SOMEONE-ME 10 ай бұрын
To bajki. Daikin, Panasonic i inni pracują nad pompami dużo dłużej niż Kołton. Nie powie mi nikt, że Kołton ma nagle takie doświadczenie jak wspomniane firmy- to nie przychodzi tak łatwo, tylko wymaga lat pracy, nakładów itp. Kołton wchodzi na rynek i tłumaczy że on/off to optymalne rozwiazanie. Jakby tak było to żadna inna firma w inwertery by się nie pchała (po co Kołton wypuszcza inwerterowy model?). Trzeba było prawdę powiedzieć, że zaczęlismy od prostszego rozwiązania, a teraz mamy doświadczenie więc możemy wypuścić inverterowe modele. Nikt by nie miał pretensji. Duży bufor i osprzęt wokół niego trochę kosztuje, a jedynie taki jest wstanie zrobić z on/off "dobre" rozwiazanie. Kosztowo to żaden interes. Jakoś ciężko było Panu wymyśleć realna sytuacje kiedy on/off ma przewagę. Wspomniane rozwiązania to szczególne przypadki- bardzie dla przemysłu może, a nie rozwiązań domowych. Jeśli chcą iść tą droga to ich sprawa. Zobaczymy jak długo ich on/off będzie na rynku😀 Inwerter z relatywnie małym buforem tak samo wybaczy jak on/off z dużym.
@Norinh0
@Norinh0 10 ай бұрын
Kończę pieszych sezon z galmetem airmax3 i potwierdzam, że nie warto przewymiarowywac inwertera. Mamy znacznie więcej dni z temp 5-10stopni gdzie taki inwerter pracuje z bardzo niskim parametrem. Wtedy taki przewymiarowany będzie częściej taktował.
@KlimatyzacjaKatowicepl
@KlimatyzacjaKatowicepl 10 ай бұрын
Oprócz taktowania dochodzi praca 90% sezonu grzewczego na minimalnych obrotach = ze słabszą sprawnością niż w zakresie 30-80% częstotliwości
@KlimatyzacjaKatowicepl
@KlimatyzacjaKatowicepl 10 ай бұрын
Myślę, że rynek i konsumenci wymusili wyprodukowanie invertera. Tłumaczyć można wszystko na różne sposoby, a to jak produkt się sprzedaje przez lata określa sukces danego rozwiązania - nie da się udawać latami :D Tak czy inaczej jestem ciekaw laboratoryjnego porównania 2 rozwiązań i porównania z produktami konkurencji :)))
@SOMEONE-ME
@SOMEONE-ME 10 ай бұрын
@@KlimatyzacjaKatowicepl Wcale niekoniecznie jeśli pompa jest dobrana wedle sztuki, czyli chodzi na grzałce już np. przy -8C. U nas wszyscy przerażeni bo pompa im grzałki użyła przy -15. Po to ta grzałka tam jest. U mnie chodzi na 20% ale na pewno nie 90% sezonu, tylko może 30%. Jakbym posłuchał Pana z Esoleo to bym miał pompę nie 3Kw tylko 8Kw i wtedy to by szopki były. Tylko to nie byłby problem pompy inwerterowej tylko totalnej niekompetencji instalatora. I to jest problem w PL- brak kompetencji instalatorów, a także wiedzy u klientów. PRLowskie ‘większe to lepsze’ zakorzenione głęboko w głowie. Poza tym pompa inwertorowa może pracować tak samo jak on/off przy znacznie mniejszym buforze ( więc całkowity koszt porównywalny), więc naprawdę ciężko jest znaleźć sytuację kiedy on/off ma przewagę. Lodówki inwerterowe są wystarczająco długo żeby stwierdzić że to ma sens. Argumenty podobne do tych np. że hybryda Toyoty to lipa bo w trasie to pali więcej od diesla. Szukanie na siłę przypadku skrajnego a nie obiektywne spojrzenie na całość.
@TomF39
@TomF39 10 ай бұрын
I już nie muszę szukać biorę Kołtona 🇵🇱
@Norinh0
@Norinh0 10 ай бұрын
Mam i polecam. Drugi sezon pracuje bez zarzutu.
@d..c..
@d..c.. 10 ай бұрын
@@Norinh0 To rzeczywiście długo.
@kwasyl86
@kwasyl86 10 ай бұрын
​@@d..c.. ale za to w przystępnej cenie
@TheLukcity
@TheLukcity 10 ай бұрын
Kołton jest drogi
@TomF39
@TomF39 10 ай бұрын
@@TheLukcity Dla mnie najważniejsze jest to ze je produkowany jest w Polsce 🇵🇱
@hurgardaegipt9533
@hurgardaegipt9533 10 ай бұрын
Tylko full inwerter. Żadnego on offa
@MrRatpaw
@MrRatpaw 10 ай бұрын
Kołton: po prostu nie umiecie zrobić dobrego inwertera. Bardzo niewiele firm to potrafi. Może i lepiej, że pozostaliście przy onoffach.
@janek1976
@janek1976 10 ай бұрын
A ten co zrobili już wiadomo że do dupy?
@doktorpompa3731
@doktorpompa3731 10 ай бұрын
inwerter od kołtona jest całkiem przyjemny - po co pieprzysz jak go nawet nie widziałeś ?
@janek1976
@janek1976 10 ай бұрын
Dla zasady,😁
@jakubm1875
@jakubm1875 Ай бұрын
​@@doktorpompa3731a jakie ma on parametry ? Jest jakaś tabela wydajności?
@jacekpyjor8861
@jacekpyjor8861 10 ай бұрын
Zamontowałem ponad 20 Kołyonow różnej wielkosci. Każdy z nich wyróżnia się najmniejszym zużyciem z montowanych pomp.
@jakubm1875
@jakubm1875 Ай бұрын
Mówisz o on-off? Jak tak to musiałeś słabe pompy montować :)
It works #beatbox #tiktok
00:34
BeatboxJCOP
Рет қаралды 41 МЛН
Леон киллер и Оля Полякова 😹
00:42
Канал Смеха
Рет қаралды 4,7 МЛН
Dlaczego pompy ciepła Mitsubishi nigdy nie będą tanie? Kompletny przewodnik
46:19
NISCO - Instalujemy pompy ciepła
Рет қаралды 3,6 М.
Q&A - Pompa Ciepła - Odpowiadamy Na Pytania Widzów z Ekspertem Panasonic
53:45
KlimatyzacjaKatowice.pl
Рет қаралды 27 М.
Niezadowolony Klient - Awaryjna Pompa Ciepła
17:48
KlimatyzacjaKatowice.pl
Рет қаралды 26 М.
Pompa ciepła?? HIT czy KIT??
19:29
iZZi instalacje
Рет қаралды 11 М.
Ziemkiewicz: Europa jest głupia, a rządzący kładą głowę pod nóż!
30:33
It works #beatbox #tiktok
00:34
BeatboxJCOP
Рет қаралды 41 МЛН