Okazuje się że wkradł się mały chochlik w filmie o którym mnie poinformowaliście. Sterowników nvidii nie można zainstalować z parametrem -n ponieważ użytkownik musi przeczytać umowę nvidii, więc komenda instalacji powinna wyglądać tak: sudo zypper in nvidia-drivers-G06 ewentualnie można wkleić to żeby zatwierdziło licencję nvidii automatycznie sudo zypper -n in nvidia-drivers-G06 --auto-agree-with-licenses Warto żebym wspomniał, że przepisywanie komend ręcznie jest głupie ponieważ: 1. Wielkość liter ma znaczenie 2. Robicie literówki jak prosicie mnie o pomoc.
@JaBogdan5 ай бұрын
U mnie to nie zadziałało. Mam 4070 ie znaleziono dostawcy dla 'nvidia-drivers-G06'. -auto-agree-with-licenses' nie jest prawidłową nazwą pakietu ani możliwością.
@RabbitTV955 ай бұрын
@@JaBogdan Wpisałeś 2 -? Bo w komentarzu napisałeś 1 -
@JaBogdan5 ай бұрын
@@RabbitTV95 Tak, skopiowałem dla pewności. To pierwszy linux u mnie. Doświadczenie dwu tygodniowe. Do windowsa już nie wracam a grać też lubię.
@RabbitTV955 ай бұрын
@@JaBogdan Czy możesz wejść w program Yast software repositories i zrobić mi screenshot?
@miosawpawowski9949Ай бұрын
A jakie muszę spełnić warunki na instalację z internetu, jak skonfigurować łan albo WLAN przed instalacja
@ArcMageXe3 ай бұрын
Zajebisty poradnik, wszystko mówisz normalnie po ludzku z detalami i krok po kroku, bardzo pomocne dla totalnie nowych użytkowników np takich jak ja 👀😁 dzięki za ten filmik i kanał! Kawał dobrej roboty! Powodzenia i zapału na przyszłość 💪🏼👏🏼
@tomaszd.5955 ай бұрын
To drugi film, który obejrzałem na Twoim kanale i muszę napisać, że robisz naprawdę dobrą robotę. Przede wszystkim dużo treści, ciekawe przykłady, konkretnie i na temat. Materiał dla laików, ale jak będę kiedyś chciał pograć na linux-e to tu wrócę.
@panknak4695 күн бұрын
Po instalacji (choćby 12:30) widzę, że jesteś człowiekiem bardzo otwartym na świat :D
@adam_em28203 ай бұрын
Z tym VR-em to dobry pomysl jest, abyś zrobił jakiś poradnik, skoro Ci działa. Ja się męczę od wielu miesięcy z pico4 i pcvr - skutki są marne raczej.
@ukaszlebiedzinski67843 ай бұрын
Dziękuje za film. Działam na Manjaro bo jestem zwykłym Userem ale zachęciłeś mnie do zainstalowania Opensuse Tumbleweed
@Tomeann3 ай бұрын
Super robota oszczędziłeś mi godziny męki
@BaksikGame-nd8il3 ай бұрын
Witam Cię Łukaszu, uwielbiam Twoje filmiki i tok tłumaczenia tematu linuksowego, jesteś świetny w tym co pokazujesz, mam dla Ciebie temat na ciekawy i pomocny filmik dla nas oglądających, byś nagrał filmik poradnik jak zainstalować na 3 wersjach linuksów tj. na Mint 22, na Manjaro i na Nobara 40 aplikację do ulepszania obrazu w grach Reshade tak by ruszyła i działała na każdej z tych dystrybucji, mega Cię o to proszę bo sam próbuję to zainstalować i mam dziwne problemy na Mint 22 i na Nobarze też . Jesteś świetny i masz sporą wiedzę i wiem że sobie z tym na pewno poradzisz, pozdrawiam Cię i czekam na ten filmik u Ciebie kolego szanowny 🙂
@Jacek..5 ай бұрын
22:21 Bardzo intuicyjny szlaczek. W sam raz dla początkujących. Co z tego, że ja się dowiem co oznacza dane słowo? Da mi to jedynie tyle, że wklejając tę komendę wiem, że nic złego nie zrobię systemowi.
@AndrewSpecАй бұрын
Mam jakiś sentyment do tego systemu. Było mandrake/mandriva, ubuntu i podobne, fedora i przewijało sie opensuse. Nie wiem dlaczego zawsze wracalem do kameleona. Oczywiscie moj dailydriver to był zawsze windows ale odkąd powstało Tumbleweed na windowsie siedzialem coraz mniej. Teraz mam osobną VM z win11 ze względu na visual studio i korzystam z miej tylko po RDP z poziomu opensuse. Zdarzaly sie jakies drobne wpadki jak system nie wstawał ale dało sie ogarnąć wracając do poprzedniego snapshota.
@warszawski_cham5 ай бұрын
Na Tumbleweed miałem problem z Nvidia, zainstalowałem Fedorę 40 ale dalej było podobnie, część gier działała część nie... Od kilku dni mam Manjaro i wszystko śmiga tak jak śmigać powinno 🤷♂️ Przygody z linuxem zaczynałem od Mandrake na początku lat 2000. Potem wjechał Debian jako drugi z systemów obecnych na dysku obok Windowsa. Od miesiaca nie mam już Windowsa i jakoś nie odczuwam jego braku. Inna sprawa, że decydując się na całkowite pozbycie Windowsa wiedziałem co mnie czeka 🤷♂️ Linux w porównaniu do tego z przed 14 lat wszedł na dużo wyższy poziom. Juz nie wsytarczy samo wine. Steam działa jest Proton i Lutris. Wsparcie dla nowego sprzętu też jest dużo lepsze niz dawniej... Nie mam już żadnych powodów aby korzystać z Windowsa 🤷♂️
@mafioso12dk5 ай бұрын
Sprawdź CachyOS jeśli się czujesz na siłach korzystać z czegoś bardziej Archowego niż Manjaro ale nie masz siły ani chęci na konfigurowanie wszystkiego samemu. Nvidia działa od strzała.
@guramidwuplamy95233 ай бұрын
@@mafioso12dk Czy CachyOS obsługuje widevine z L1 czy tylko L3 ?
@mafioso12dk3 ай бұрын
@@guramidwuplamy9523 Z netfliksów i innych serisów streamingowych nie korzystam ale na youtube nie mam żadnych ograniczeń. Nie wiem z jakich leveli widevine korzystają poszczególne serwisy dlatego nie odpowiem na twoje pytanie.
@kraven7715 ай бұрын
Serdeczne dzięki za wyczerpujący merytoryczny materiał. Brawo Łukasz!!!
@adamaquariis3995 ай бұрын
Fajnie wszystko objaśniłeś, strasznie mi się to podoba. BARDZO DOBRA ROBOTA. !!!! :)) Widziałem że masz zainstalowanego FL Studio pytanie : - czy jest jakiś przepis na instalowanie wtyczek VSTi windowsowych które by mogły zadziałać pod linuxem ? - czy trzeba dodatkowo modyfikować linuxa (np. jak sobie go skonfiguruje pod gaming to nie będzie mi się kłóciło z tym że chce robić muzykę i musi być specjalne jakieś specjalne jądro linuxowe do pro-audio ).
@RabbitTV955 ай бұрын
Vst raczej działają o ile są 64 bitowe, nie musisz za bardzo modyfikować suse do muzyki, domyślnie dobrze sobie radzi
@jacekszymaniuk13945 ай бұрын
Ciekawy poradnik, spróbuję bo jeszcze nic mi się na Lutrisie nie udało odpalić, zawsze jakieś błędy. Te skrypty chyba nie są aktualizowane. Gram z Heroica i jest ok. Jakie distro polecasz do gier? Garuda będzie ok?
@MrSuvvriАй бұрын
cachyOS, nobaraOS, pop_os, bazzite
@lodomeriusz93505 ай бұрын
Ja teraz na nowym kompie siedzę na Voidzie z KDE i jest wyśmienicie
@WacZal5 ай бұрын
Moj daily driver po clean wipe win10. Nie Mint (ktoey jest bardzo ok), nie Endeavour, nie Garuda (wstala raz), nie Nobara (artefakty KDE). Dzięki za to nagranie!
@SneakiestDuke685 ай бұрын
Poradnik super, nawet korzystając z Nobary dowiedziałem się jeszcze o kilku ciekawych rzeczach. A ten gamemoderun wpisany do Steam spowoduje, że do każdej gry już trybu gry nie trzeba wpisywać ?
@RabbitTV955 ай бұрын
tak, gamemoderun działa globalnie więc jak napiszesz gamemoderun do steam, to gamemode będzie włączony dopóki nie wyłączysz steama
@SneakiestDuke685 ай бұрын
@@RabbitTV95 To spoko
@UltherEgo2 ай бұрын
P.S Własne repo spoko, ale nie powinno się polecać jeśli nie mamy 100% pewności że za 2 lata wracając do poradnika takowy serwer repozytorium będzie istniał (lub będzie aktualizowany), dlatego powinno się pokazywać jak to zrobić korzystając z oficjalnych repo. 3:40 - nie zrestartować komputer tylko przeładować bash/zshrc, można to zrobić zamykając terminal lub komendą
@miosawpawowski9949Ай бұрын
A jakie muszę spełnić warunki na instalację z internetu, jak skonfigurować lan albo WLAN przed instalacją
@barrayar83574 ай бұрын
Bardzo ciekawie pokazujesz możliwości Linuxa do gier. Czy możesz jednak polecić, która aktualnie dystrybucja będzie najlepsza, a może i najprostsza do gier? patrząc po necie widzę, że i PoP i Nobara prezentują się ciekawie, pokazywałeś jako sensowne wybory, a teraz omawiasz OpenSuse... no i trochę się gubię co praktycznie wybrać, bo przeinstalowywania w przyszłości chciałbym uniknąć... a nie jestem aż tak dogłębnie zaznajomiony z Linuxem. Jakaś konkretna porada w kierunku distro i środowiska? Co na teraz i ewentualną przyszłość... Bo od windy chciałbym jednak odejść.
@RabbitTV954 ай бұрын
@@barrayar8357 Najłatwiejsza dla graczy jest bazzite, kiedyś nagram o niej film
@barrayar83574 ай бұрын
@@RabbitTV95 To byłoby naprawdę super. Myślę, że drogą poprzez gry można linuxa bardziej spopularyzować. Ja pamiętam jeszcze DOS-a i Win95 (straszny mamut jestem) i choć wielokrotnie próbowałem się przesiąść na Linuxa, to jednak brak możliwości grania X lat temu był kluczowym momentem decyzji. Były też inne obszary, gdzie linux sobie radził względnie słabo, np. OCR albo korekta dokumentów z nop. wyrażeniami regularnymi w OpenOffice... jednak to gier najbardziej mi brakowało do postanowienia o przesiadce. A tak poza tym, jeśli zmieniać PC lub laptopa, to z jaką kartą graficzną byłoby najlepiej, właśnie pod kątem gier ? W miarę optymalna konfiguracja ?
@SashaKrawczyk3 ай бұрын
Zarąbisty film i ogólnie cały kanał! Generalnie mam pytanie, robię wszystko tak jak Ty na początku i nie wiem czemu Opensuse włącza mi się tylko jak mam pendrive z nim podpięty do laptopa :/
@RabbitTV953 ай бұрын
Może wgrałeś system na penka? :D
@SashaKrawczyk3 ай бұрын
@@RabbitTV95 właśnie też tak myślę :") nawet nie wiedziałem, że tak można i nie spodziewałem się że suse wybierze mi penka zamiast dysku xd następny razem sam wybiorę dysk, ale na razie wracam do fedorki bo potrzebuję na szybko działającego lapka
@johnymnemonic46573 ай бұрын
We Flatpakach robi się najnowsze wersje,które nie są jeszcze przetestowane i aby w razie błędów nie narobiły problemów,instaluje je się z dala od systemu.
@WyrwaloZkapci4 ай бұрын
Cześć Łukaszu może głupie pytanie ale czy są jakieś gry stricte pod linuxa lub mają swoje wydania na linuxa aby nie używać tych hiro, wine itp
@RabbitTV954 ай бұрын
@@WyrwaloZkapci Są, głównie gry niezależne
@zbiromax92285 ай бұрын
Jak sprawdzić przed instalacją Linuxa, czy distro obsłuży konkretną drukarkę i skaner? Epson L386 albo drukarka ok, albo skaner ok, ale razem to już hohoho. Są uniwersalne sterowniki?
@RabbitTV955 ай бұрын
Powinno grać od ręki, jeżeli nie, to na opi jest sterownik
@zbiromax92285 ай бұрын
@@RabbitTV95 dzięki. A co to opi?
@RabbitTV955 ай бұрын
wyszukiwarka programów z serwerów społeczności opensuse
@marekk25194 ай бұрын
Sklep sklepem (discover), ale komponenty na których się opiera, nie są bezpieczne. To najsłabsza część KDE, powodująca bezbronność całego systemu. Zawsze powtarzam, aby w Suse z KDE, używać wbudowanego menadżera oprogramowania.
@RabbitTV954 ай бұрын
Akurat packagekit bardzo dobrze sobie radzi z opensuse teraz tak długo jak nie ma konfliktu w zypperze, wtedy aktualizacja jest przerywana.
@dyskutant83 ай бұрын
Witam Jak się konfiguruje gamemode to ustawić wartość na gpu_device=1 bo jak tego nie ustawie to nie przechodzi testu konfiguracji jak wpisuje w terminalu gamemoded -t?
@RabbitTV953 ай бұрын
@@dyskutant8 Może tak być, u mnie karta graficzna ma index 1, ale u niektórych index jest 0
@dyskutant83 ай бұрын
@@RabbitTV95 u mnie też 1 ustawiłem i przeszła konfiguracja jeszcze raz dzięki bo dużo się nauczyłem z twoich poradników
@kassar___49485 ай бұрын
Cześć Łukasz :D
@satorikenzo22075 ай бұрын
Witam. Moglbys mi pomoc troszke i podpowiedziec. Bardzo mnie zaciekawiles tym systemem i jaki system pod gry jest lepszy, wydajniejszy Zorin czy Opensuse ? Jaki zestaw jest lepszy Intel+Nvidia czy Amd+Radeon? Pozdrawiam
@RabbitTV955 ай бұрын
Który lepszy do gier? Opensuse bo ma nowsze oprogramowanie. Jaki zestaw lepszy do linuxa? Full AMD.
@satorikenzo22075 ай бұрын
Super. Dzieki. Pozdrawiam
@szachupl5 ай бұрын
Ehhh, KDE Plasma na Nvidii nawet przy najnowszych sterownikach po prostu ssie :-( I to bez względu na to czy X11 (wysokie spadki FPS) czy Wayland (o dziwo znacznie płynniejszy, ale sypie artefaktami). Jednak będzie trzeba wrócić do Minta :-(
@wegiel19873 ай бұрын
@RabbitTV95 Dlaczego Tumbleweed a nie Nobara czy Manjaro?
@RabbitTV953 ай бұрын
@@wegiel1987 Nobara jest jak dodatkowe kółka do roweru, jest fajna na start by zacząć przygodę z linuxem. Przychodzisz na gotowe. Nobara jest punktowa, duża aktualizacja co rok. Tumbleweed to stabilna dystrybucja ciągła, dostajesz najnowszy software po przetestowaniu, sam sobie konfigurujesz system, masz nad nim kontrolę. O manjaro nie mogę nic dobrego powiedzieć bo zostanę zjechany przez kilku fanatyków :D
@PanDamax023 ай бұрын
Da radę zrobić na Linuxie tak że na pierwym dysku 256 GB mam system a na drugim 1t mógłbym instalować programy, aplikacje i przechowywać np filmy lub assesty.
@RabbitTV953 ай бұрын
programy instalują się tam gdzie jest system, swój domowy folder możesz zainstalować na innym dysku lub po prostu sobie wrzucać pliki na inny dysk tak jak na windows. Ja np. mam muzykę i filmy na dysku niesystemowym
@Wojna-14 ай бұрын
Czy warto odrazu wrzucić się na Opensuse czy lepiej wpierw pobawić się wpierw Nobara? (trochę tam wiedzy o linuxie mam ale praktyki w zasadzie tyle co w maszynie się pobawie)
@RabbitTV954 ай бұрын
tumbleweed nie należy do najprostszych, ale za to masz tutaj swobodę działania, dlatego tym filmem ułatwiam wstępną konfigurację. Nobara czy bazzite to systemy już gotowe, nadzorowane przez swoich twórców, oni robią za ciebie konfigurację, podkręcają do grania. Jak ma się rozum, to system jest dość intuicyjny, koniec końców, tradycyjne dystrybucje są bardzo do siebie podobne. tumbleweed ma lepszą wydajność w grach, ale nobara czy bazzite są bardziej przyjazne osobom uciekającym z windowsa.
@Wojna-14 ай бұрын
@@RabbitTV95 Ta zwiększona wydajność kusi ale chciałbym znaleźć w Internecie jakieś porównanie tych dwóch pod właśnie kontem wydajności w różnych gier (wiem trochę dziwne ale lubie wiedzieć o ile będzię zwiększona wydajność giereczek)
@RabbitTV954 ай бұрын
@@Wojna-1 z moich odczuć powiedział bym +- 10% ale nie mam dokładnych danych. Różnica wynika z kilku rzeczy takich jak wersja sterowników graficznych, wersja jądra systemu, wersja protona, scheduler, usługi w tle.
@mrlukasz3 ай бұрын
a da się zmienić te ustawienia uruchamiania już po instalacji systemy bo chciał bym żeby pokazywało mi co się uruchamia zamiast tego obrazu ?
@RabbitTV953 ай бұрын
@@mrlukasz tak, w programie yast bootloader
@mrlukasz3 ай бұрын
@@RabbitTV95 super dziękuję za pomoc
@zbiromax92282 ай бұрын
Hejka. Jak ustawić uprawnienia zapis odczyt kasowanie. Mam osobny dysk z LMDE taki ssd. Osobny dysk HDD na Sata z czym kolwiek archiwum. Z poziomu np. Katalogu Pobrane Linuxa nie mogę skopiować pliku lub katalogu na dysk osobny ten HDD . O co ka man? Jak to zrobić? Dzięki.
@RabbitTV952 ай бұрын
@@zbiromax9228 Czy dysk zewnętrzny to dysk windowsowy, tj ntfs?
@zbiromax92282 ай бұрын
@@RabbitTV95 osobny fizyczny HDD wpięty do tower na Sata na NTFS.
@zbiromax92282 ай бұрын
@@RabbitTV95 czyta i tylko czytam i otwieram pliki...nic nie dołożę z Linuxa .
@RabbitTV952 ай бұрын
@@zbiromax9228 domyślnie ntfs jest w trybie tylko do odczytu, żeby nie uszkodzić dysku pod windowsa, jak bardzo chcesz go podpiąć z uprawnieniami zapisu, to możesz to zrobić w programie zarządzanie partycjami kde, tak jak pokazałem na materiale.
@zbiromax92282 ай бұрын
@@RabbitTV95 w tym wyżej wideo pokazujesz.. nie oglądałem.
@JJ-eg6xd4 ай бұрын
Dzięki za poradnik, dzięki temu na stałe przesiadłem się na OpenSuse. Tylko mam jeden problem, ponieważ mam kartę AMD i OBS Studio nie ma żadnych encoderów obrazu...
@RabbitTV954 ай бұрын
@@JJ-eg6xd zobacz czy masz zainstalowany ffmpeg7
@JJ-eg6xd4 ай бұрын
@@RabbitTV95 tak, mam
@JJ-eg6xd4 ай бұрын
Dobrze, naprawiłem to wpisująć sudo zypper dup --from packman --allow-vendor-change
@marcinpawelski40915 ай бұрын
Pierwszy. Odpalam i paczam
@Grucha19983 ай бұрын
@RabbitTV95 czy wiesz może czy dystrybucje linuxa mają takie dziadostwo, że blokują się po wymianie procesora? 🤔 Jak zmieniałem kiedyś procesor i miałem Windowsa to miałem bluescreen i zablokowany system. Za niedługo czeka mnie upgrade sprzętu cpu mobo itp a chciałbym już sb wszystko ogarnąć na systemie który mam teraz i przełożyć dysk później tylko.
@RabbitTV953 ай бұрын
@@Grucha1998 nie, ale jak zmieniasz grafikę z nvidii na radeon to dobrze jest najpierw usunąc sterownik nvidii
@Grucha19983 ай бұрын
@@RabbitTV95dzięki za szybką odpowiedź 🫡
@petrygon5 ай бұрын
Jak włączyć pojedynczy klik myszką przy otwieraniu plików i katalogów?
@RabbitTV955 ай бұрын
w ustawieniach systemowych
@supergracznr11142 ай бұрын
Witam w kde 6 (fedora 40) nie działa integracja z dyskiem google. masz na to sposób? Pozdrawiam.😍
@RabbitTV952 ай бұрын
@@supergracznr1114 Zainstaluj kio-gdrive
@MrSuvvriАй бұрын
pytales na r/fedora?
@supergracznr1114Ай бұрын
@@MrSuvvri Nie. Ale chyba zapytam.
@dyskutant84 ай бұрын
Witam Panie Łukaszu mam pytanie takie czy skrypt high-performance.service to samo robi z gamemode? w opensuse tumbleweed
@RabbitTV954 ай бұрын
@@dyskutant8 high performance ustawia wysoką wydajność przy uruchomieniu systemu, gamemode po konfiguracji włącza wysoką wydajność gdy konkretna aplikacja/gra jest włączona
@dyskutant84 ай бұрын
@@RabbitTV95 aha dzięki za pomoc ostatnio przesiadłem się na opensuse tumbleweed kde i nigdy nie wrócę do Windowsa. Myślałem że sobie nie poradzę a jednak poradziłem sobie.
@det0xx8425 ай бұрын
Świetny poradnik! Niestety musiałem się przesiąść na inną dystrybucję ze względu na brak apki SurfShark VPN na SuSE :(
@RabbitTV955 ай бұрын
Jest, tylko musiałbyś zainstalować aplikacje snap na suse.
@det0xx8425 ай бұрын
@@RabbitTV95 Po wpisaniu komendy sudo usermod -aG gamemode $(whoami) - wywala mi, że nie mam grupy gamemode w systemie mimo zainstalowanego pakietu. Trzeba samemu stworzyć tę grupę? Dzięki za pomoc!!!
@bitrax6445 ай бұрын
Ktoś ma pomysł na problem z geforce now odpalony na chrome na opensuse TW i Wayland? W grach kursor wybiega poza obszar okna po naciśnięciu jakiegokolwiek klawisza, klawiatura też traci focus. Wyłączyłem skróty, które mogłyby to powodować. Ustawiłem priorytety okna na focus. Próbowałem też ungoogled chrome, geforce-now-electron z flatpaka, zawsze to samo :(
@RabbitTV955 ай бұрын
Na X11 jest to samo?
@bitrax6445 ай бұрын
@@RabbitTV95 Na X11 jest ok, chociaż pasek zadań przebija się na front, ale to da się ogarnąć. Trzeba będzie wrócić do X11, chociaż liczyłem, że ktoś znajdzie sposób na ożenienie tego z Waylandem. Dzięki za pomysł, bo o tym nie pomyślałem.
@marcinpawlak92945 ай бұрын
A zaporę w systemie trzeba jakoś skonfigurować ?
@RabbitTV955 ай бұрын
Jak na materiale, ja ją wyłączyłem. Jak chcesz zostawić włączoną, to niewiele trzeba z nią robić, jeżeli chcesz użyć np. ZerotierOne, to będziesz musiał dodać zerotier do listy dozwolonych aplikacji, np. używając programu YAST Firewall który masz w systemie
@lukerak24562 ай бұрын
Mam nadzieję, że masz świadomość że program emulujący WINE czyta się "łajn" czyli wino. I w Linuxie nie ma folderów tylko katalogi!?
@RabbitTV952 ай бұрын
@@lukerak2456 wine to nie emulator
@lukerak24562 ай бұрын
@@RabbitTV95 dlatego napisałem "program emulujący". Generalnie dobrze oceniam Twoje filmy i to, że ciekawie pokazujesz Linuxa noobom. Trzymam kciuki 👍
@mafioso12dkАй бұрын
@@lukerak2456 program emulujący to emulator XD Ale z ciebie LOLek
@marcinpawelski40915 ай бұрын
Nie ma frame generation na nvidi w linuxie a po to kupilem mojego 4090 ;/
@RabbitTV955 ай бұрын
Można używać FSR 3 dzięki modom dopóki nvidia nie doda dlss3 do sterowników
@marcinpawelski40915 ай бұрын
@@RabbitTV95 ale ja nie mówię o fsr czy dlss tylko o frame generation to inna technologia.
@RabbitTV955 ай бұрын
@@marcinpawelski4091 frame gen jest częścią dlss3/fsr3
@marcinpawelski40915 ай бұрын
@@RabbitTV95 co nie zmienia faktu ze można zapomniec o nim na linuxie. To jakbym kupił auto w którym turbo nie działa. Niby jezdzi ale mułowate
@RabbitTV955 ай бұрын
Rozumiem, a jakie są benefity tego frame gen? Bo jak czytam o tym w sieci to ludzie tylko narzekają na opóźnienie i artefakty.
@gamerowski21375 ай бұрын
steam tak teraz bazowo wyglada na linuxie? bo jak ja uzywalem nobary to wygladal troche inaczej a tutaj nawet bym powiedzial ze lepiej
@RabbitTV955 ай бұрын
Używam motywu z programu AdwSteamGTK
@gamerowski21375 ай бұрын
dzieki
@tendanium3 ай бұрын
@@RabbitTV95Steam obsługuje na nowo motywy czy to kwestia dystrybucji?
@RabbitTV953 ай бұрын
@@tendanium Steam to przeglądarka więc program adwSteamGTK podmienia pliki żeby wyglądał inaczej
@tendanium3 ай бұрын
@@RabbitTV95 Pytam bo doskonale pamiętam jak Valve wyłączyło wbudowaną obsługę motywów, przez co te które używałem najczęściej zakończyły swój rozwój z powodu tej decyzji. Cieszy więc, że jest nadzieja na customizowanie Steama.
@vaari-krzys5 ай бұрын
Po tym jak pendrive z Tumbleweed potrzebował ok. 5 minut żeby jedynie uruchomić instalator, zacząłem mieć wątpliwości co do sensu dalszego zapoznawania się z tym systemem. Brak obrazu na żywo to jest porażka w oczach użytkownika Linuksa od 20 lat. No nic, postanowiłem jednak zainstalować Tumbleweed-a żeby się przekonać co zawiera i jak działa. Niestety po trwającej dokładnie 19 minut instalacji, straciłem wszelką ochotę na dalsze obcowanie z tym czymś, co jest tak polecane. Wróciłem do Manjaro, którego obraz live minimal z KDE uruchamia się poniżej 2 minut z pendrive, a instalacja na dysku zajęła dokładnie 4 minuty i 11 sekund. Jeżeli chodzi o migawki systemu, Manjaro ma od lat Timeshift, przywracający poprzednie stany systemu w kilka sekund jeśli korzystamy z btrfs. Nie mogę zatem potwierdzić żeby OpenSuse zrobił na mnie pozytywne wrażenie, a szkoda.
@RabbitTV955 ай бұрын
Ciekawe, bo Manjaro od kilku lat jest tematem wielu żartów ze względu na ogromną niekompetencję osób stojących za tym projektem. Co do braku live cd, tumbleweed posiada live cd ale nie możesz z niego zainstalować systemu co mnie osobiście bardzo bawi.
@vaari-krzys5 ай бұрын
@@RabbitTV95 Dziwne jest to, że masz filmiki na niezłym poziomie, a odpowiedzi "merytoryczne"niczym przedszkolak. Jak na żart Manjaro wyjątkowo dobrze się sprawuje. Masz jakieś benchmarki Tumbleweeda, czy tak Ci się wydaje, że to wydajny system? Ja mam sporo sporą wiedzę na temat Linuksa i twierdzę, że Manjaro jest jedną z lepszych baz do budowania wydajnego systemu. Świadczy o tym choćby 1 miejsce wśród dystrybucji na bazie Archa. Używam od 4 lat jako studio audio, ostatnio również graficzne i video. Ta praca ma nie mniejsze wymagania od grania, z którego dawno wyrosłem. Nie atakuję Twoich wyborów, po prostu jako dziaders mam coraz mniej czasu i na pewno nie będę go marnować na odpalający się dłużej od Windowsa instalator i prawie pół godzinną instalację na HD. Powodzenia.
@andrewskoly14 күн бұрын
Wkleiłem drugą linię komend i.... sed: nie można odczytać .zshrc: Nie ma takiego pliku ani katalogu:(
@RabbitTV9514 күн бұрын
@@andrewskoly nie wgrałeś zsh z pierwszej komendy
@andrewskoly14 күн бұрын
@RabbitTV95 pierwszą linię komend teoretycznie wgrałem, wszystkie zapytania na "yes", Błędów nie zauważyłem🤔
@mr_hardy53295 ай бұрын
43:15 - myślnik nie pauza
@mkunikow5 ай бұрын
Bardzo fajny material, Mozesz zrobic cos takiego dla fedory?
@lukerak24562 ай бұрын
W którym momencie instalacji system prosi o hasło do wifi żeby móc ściągać aktualizacje? Drugi raz uruchmiam instalator i nie ma takiej opcji. Widzę swoją kartę sieciową i jakieś dziwne informacje, ale nigdzie nie ma opcji połącz z siecią jak ma to miejsce w Ubuntu. Bezsens.
@MrSuvvriАй бұрын
To jest pierwsze o co pyta instalator po kliknięciu opcji "instaluj". Najpierw pyta o ssid sieci, później protokół szyfrowania a na końcu prosi o hasło. A przynajmniej tak było podczas instalacji wersji "online" która jest bardzo lekka bo właśnie ściąga większość rzeczy z serwera a nie ładuje ich do ISO
@lukerak2456Ай бұрын
@@MrSuvvri chyba mieszasz wifi z kablem
@MrSuvvriАй бұрын
@@lukerak2456 mam wifi, zainstalowalem wczoraj opensuse i wszystko smiga
@MrSuvvriАй бұрын
@@lukerak2456 nie mam podlaczonego kabla, komp lata ma samym wifi. Chetnie odpalilbym instalke jeszcze raz i wyslal ci zdjecie/filmik jak to wyglada ale nie mam za bardzo jak ci tego potem wyslac ;p
@lukerak2456Ай бұрын
@@MrSuvvri suse pyta o bardzo specyficzne informacje. Żadne distro tego nie robi. Podposiedz proszę w takim razie gdzie mam szukać ssid, protokołu ( i co to w ogóle jest)
@wojt19764 ай бұрын
po pierwze wszystkie linuxsy są niedoskonałe zawze coś się wiesza albo psuje jak zrobicie idealny linuxs to sam przejdę naniego
@RabbitTV954 ай бұрын
@@wojt1976 to tak jak Windows, Maci, Androidy, wszystko się czasem psuje, + linuxa jest taki że często łatwo znaleźć przyczynę blędu
@TomekRz5 ай бұрын
Dobra robota, ale raczej bym nie szedl w btrfs na /home. Zbyt duza fragmentacja przez technologie snapschotow. Ext4 bedzie wydaje mi sie lepszym rozwiazaniem.
@Starboy_21_084 ай бұрын
Rufus nie nadaje sie do instalek linuxa, głównie dla starych hardware z bios, gdzie zwyczajnie nie startuje taka instalka :)
@MrKojot884 ай бұрын
Dziś robiłem Fedorę 40 na rufusie 4.5 Wszystko działa.
@donzur98125 ай бұрын
Ventoy lepszy, szczególnie jak jesteś distro hopperem
@Jacek..5 ай бұрын
19:00 Aha czyli proces szukania i instalacji programu na Windowsie jest mało intuicyjny ale intuicyjne jest szukanie po sieci komend linuksowych w celu wykonania jakiegoś prostego polecenia? I na Linuksie to mówisz, że warto się uczyć konsolki i szukania poleceń a na Windowsie to już nie warto nauczyć się nawet szukania oprogramowania i jego instalacji? Oj mało wiarygodne to jest. Tak się składa, że praktykowałem jedno i drugie i zdecydowanie prościej i szybciej jest odnaleźć właściwy program dla Windows i go zainstalować niż odnaleźć właściwe polecenie dla danej dystrybucji Linuksa.
@007arek5 ай бұрын
To jest prawda. Lepiej nauczyć się poleceń, bo w przyszłości możesz to automatyzować. Część tych komend możnaby zastąpić instalacją w GUI.
@RabbitTV955 ай бұрын
Warto się uczyć konsolki, bo na dłuższą metę, tak jest po prostu szybciej. Jak ktoś się bardzo jej boli, to nic nie stoi na przeszkodzie by instalować aplikacje klasycznie przez app store. Ja na tym filmie po prostu przyspieszam ten pierwszy krok instalując apki które wszyscy do grania używają.
@Jacek..5 ай бұрын
@@RabbitTV95 To kwestia czysto praktyczna a nie, że ktoś czegoś się boi, zamiast tracić czas na szukanie polecenia w sieci czy w notatniku, wolę poszukać w GUI systemu odpowiedniej opcji (a jak wiem gdzie jest to i bez szukania). To kwestia też trochę wygody ale przede wszystkim szybkości. Nad byle g... traciłem mnóstwo czasu szukając w necie odpowiedniego rozwiązania (a w linuksie problemów jest zwykle sporo) a rozwiązaniem zwykle były i są niestety komendy, nie jak w windzie krok po kroku obrazki gdzie kliknąć. Ale liczę, że w tym Opensuse Tumbleweed wyklikam co mi będzie potrzebne.
@Jacek..5 ай бұрын
@@007arek Nie mów, że ktoś na blachę wkuje każdy znak w komendzie, zwykle to się wkleja z notatnika gdzie jest opisane co dane polecenie robi. Ja nie znam nawet na pamięć nazw programów z jakich korzystam, by nie zrobić literówki. Automatyzacja poleceń? W jakim sensie? Wiele komend można zastąpić w GUI co jest zaletą tego Opensuse. Jakbym chciał uczyć się konsoli wybrałbym zupełnie inną dystrybucję.
@007arek5 ай бұрын
@@Jacek.. te polecenia z czasem się zapamiętuje, a jak nie to robisz sobie aliasy. Automatyzować można na różne sposoby, tutaj np. możesz mieć skrypt do instalacji i konfiguracji zsh lub instalacji programów. Jak nie jesteś pewien nazw programów po pewnie można zrobić prosty search z opi i fzf. Fzf możesz łączyć z aliasami, lub historią, aby nie zaglądać do notatnika. Jak liczysz, że unikniesz terminala to się jedynie rozczarujesz. Linuksy po prostu mają inny filozofie i rodowód. Niestety benefity rezygnacji z GUI odczuwa się dopiero po włożeniu pracy. Na dostatek, za często coś przestaje działać.
@TheHaxPy3 ай бұрын
Valoranta chyba na tym nie odpalisz, czy się mylę?
@RabbitTV953 ай бұрын
@@TheHaxPy Gry Riot nie odpalisz
@Starboy_21_084 ай бұрын
KDE 6 źre CPU i ma liczne bugi co nie jest raczej proponowane na tę chwilę ;)
@DobryBoj5 ай бұрын
Tylko Linux i tutaj nie powinno być żadnej dyskusji. Chyba że ktoś jest sado-maso.
@zsuiramikcilak77132 ай бұрын
Wcale nie jest tak pięknie zwłaszcza jeśli wgrę wchodzi kompilacja sterowników w tym nvidii i brak kernel desktop i nie tylko w openSUSE od lat jest to że jest prawie zawszw dobrze - a prawie robi ogromną różnicę a siedzę w tym od wersji suse 9