To ja teprve dala semena cuket do kvetinacu😅. Necham je par tydnu ve foliovniku a pak soupnu ven vedle dyni.
@zahradavemeste5 ай бұрын
Řekl bych, že oba krásně stihneme ještě spousty plodů. Tyhle cukety mají 12 dní a za dalších 14 už bych chtěl plody.
@annakimlickova5 ай бұрын
Zdravím vás. Teraz mám toľko práce že nestíham sledovať videá...no vaše si pozerám či skôr počúvam počas práce na záhradke. Tá netkaná textília ma láka viac a viac 👍. Mám jej doma nákupnej veľa no nepoužívala som ju na záhradke (nevedela som ako ju používať. Mala som ju kúpenú na iné účely). Uvažujem že ju použijem ako ochranu voči skočkám na karfiol a iné. Vidím i veľké plus v teplotným rozdielom noc a deň 👍. Tekvice som už oberala mám rôzne druhy po dve vysadené a ozaj sa im darilo kým ich nenašli zlatohlávky 🫤☹️😢. Veru ja tu mám obrovský problém s nimi!!! Veľmi obrovský. Žerú kvety žerú ovocie...je to ako horor...ten problém mám už tretí rok. Najskôr som o nich čítala že majú taký problém na strednom Slovensku a zrazu bol i u nás na západnom Slovensku. Čo dokážu? Aách nechcite to zažiť...je to hrôza. Rok do zadu mi komplet cely strom čerešne zničili ovocie (pozor nežerú prezreté či hnilé! Sú organizovaný čo som pozorovaním zistila. Dvaja traja striehnu na stromoch keď je ovocie ešte zelené a keď začne dozrievať prídu ďalší - dajú si signál?? Na ovocí robia poškodenie aby začalo nahnívať a potom ho žerú a len cvanforce visia na stromoch. Jablká, černice, egreše... ruže, Echinacea - tam neopelujú ale vyžerú stred kvetov. A tento rok objavili tekvice - ich kvety. Kompletné ho vyžerú v strede i celý a ostane s kvetu visieť cvanforce... Stromy som vyriešila. Našla som konečne spôsob - každý podvečer idem s netkanou textíliou k stromom podložím pod strom zatrasiem stromom a padnú dole (na večer nedokážu lietať sú ako paralyzovaný) a pozbieram ich. Na tekviciach? Zúfalé... Musím niekoľko krát za deň (ak mám možnosť) ísť a pochytať ich. Ak tam nejdem pol dňa tak nájdem ich už poriadne sa hostiť. Na jedinom kvete ich je aj vyše 10 a kvety zničené... Slimákov som vyriešila no toto je zúfalé. Ak si niekto myslí že zlatohlávok je neškodný krásny chrust zelený lesklý a krásny..🫤 nech si ho skúsi mať v záhradke 😢😢😢. Rýchlo zmení názor! Nechcú ich ani vtáky nemajú predátorov ( sú veľmi tvrdé s rodu skarabeus). Na tekviciach krásne kvety ráno, kopa včiel a ja sa snažím zachrániť aspoň niektoré kvety. Smutné..
@zahradavemeste5 ай бұрын
On je zlatohlávek krásný brouk, ale nesmí jich být na zahradě tisíc. Navíc kromě té pevné schránky mají podobný ochraný mechanismus jako ploštice, takže vylučují nějaký smrad a nic je nežere, ani ještěrky a žáby. Netkanka je univerzální ochrana, ale v době kvetení se vám tam nedostanou opylovači, leda odkrývat a zakrývat každý den. U paprik to třeba neřeším, tam stačí jednou za 2-3 dny s rostlinami zatřást a zase můžu zakrýt.
@annakimlickova5 ай бұрын
@@zahradavemeste VĎAKA. To som nevedela že ešte aj niečo vylučujú. Inak zo začiatku som občas videla na záhradke jedného dvoch troch... Môžem povedať že neskutočne rýchlo sa rozmnožujú.... Vraj larvy žijú v pôde rok až tri roky a sú s nich chrusty. U nás asi po roku 🫤. Sú tak drzí že vyháňajú včely s kvetov. Odporúčam vám byť na pozore už ako uvidíte čo len jedného. Odporúčam likvidovať od prvého momentu. To čo dokážu akú škodu páchať to iný v záhrade nedokáže. Ešte tým ako niečo poškodia vzniká tendencia na hubové choroby či plieseň... Neverte tomu že idú len po prezretom ovocí. Nie je to pravda! Slivka len trocha fialová už ju sa snažia narušiť aby zmäkla. Jablká urobia ryhu aby sa doň dostali, čerešňa po nej robia ryhy pokým sa im nepodarí načať obal a potom ju úplne rozoberú. S kvetov vám ostanú len cvanforce... Väčšieho škodcu som zatiaľ nezažila. Čítala som že v niektorých krajinách zničili celé lány repky olejnej - kvety... A iné škody. Odporúčajú veľkopestovateľom monitorovať výskyt a v prípade objavenia vraj pomáha len ručný zber 🫤 a stromy v skorých ranných hodinách podložiť plachty a striasť zo stromov a zber. To vlastne robím i ja no na večer. Kvety musím sledovať a okamžite dávať preč. Keď idem ku tekviciam hoci aj 10 krát vždy znova a znova ich tam nájdem. No mám pocit že ich ubúda. Nedovoliť im množiť sa. Už viem že samička má bruško guľaté a samček ryhu v strede bruška. Samička keď nekladie vajíčka hynie. Stále hľadám niečo čím ich dostávať zo záhradky. Zatiaľ nič... Neviem si ani predstaviť čo by mi ostalo budúci rok keby ich nechytam. To množstvo by sa stupňovalo. Susedom zožrali celé ovocie čerešne teraz sa pásu na jablkách u nich. Ako v horore niektoré jablká ani vidno nie je len chrust na chuste...ja ich dávam preč a makám a makám aby niečo ostalo. Sliviek mám na stromoch že konáre ohýba a chrusty už začali aj tam . Už sledujem ako si v Česku chvália aké krásne sú zlatohlávky a našli ich larvy a aké sú nádherné chrusty zlatohlávok a neškodné 🙄. Čoskoro to začne i u vás v Česku! Predtým žili len v lesoch a potravou im boli práchnivejuce drevo. Niečo sa zmenilo a oni majú nový jedálniček. Buďte v pozore fakt odporúčam. Prečo? Nechcite to zažiť.... Možno to spôsobil človek tú zmenu u nich. Čítala som že ich chovajú ľudia i doma... možno ich kŕmili ovocím a niektoré im uleteli?? Neviem...no tým čo ich chovajú doma želám aby mali záhradku 👍 že keď už nech sa u nich množia a žerú im to do radu. Aách. Som s toho smutná. Zachraňovať každý jeden kvet..občas sa niektorý podarí a oni sú schopní ho žrať aj keď už plod začína tvoriť...
@katerinakaterina40375 ай бұрын
Řekla bych, že není kam spěchat. Cukety zasazené v řádném termínu sežrali slimáci😂
@zahradavemeste5 ай бұрын
Jj, já jsem to ustál se ctí a bez úhon. Už bych si ale domácí cuketu dal. 😉