Srovnání dnešní situace s Londýnem na přelomu 19. a 20. století kulhá - spalovací auta se tehdy prosadila sama od sebe, protože byla významně lepší než koně. Aby to odpovídalo současné situaci, musel by tehdy někdo v Londýně koně zakázat, což se nestalo.
@frantisekdobias7120 Жыл бұрын
Naprostý souhlas dobré stačí dát k dispozici, nemusí se zakazovat konkurence, prosadí se samo i bez toho, ale to o vnucování horšího místo dobrého neplatí.
@filipes1024 Жыл бұрын
Všechno to tam říká... Stačí umět poslouchat 😂
@hokkyfarmet570 Жыл бұрын
je tam jistá paralela, ale v Londýně neměla každá rodina dvě auta (koně)🙂
@toruvalejo6152 Жыл бұрын
@@hokkyfarmet570 Ale v Londýně rozhodně nemá každá rodina dvě auta, protože je nemá kde parkovat - obzvlášť v centru.
@petrhariprasadhajic9570 Жыл бұрын
My jsme dnes ale v úplně jiné situaci. Tady nejde jen o tržní ekonomiku, ale hlavně o udržitelný život na této planetě. A nejen o udržitelný, ale i o zdravý. Cíle jsou jiné a doprava se tomu jen přizpůsobuje. Ostatně, nemám žádnou analogii z minula kromě zákazu freonů. Žijeme v dost přelomové době a i tak je potřeba se na to dívat.
@reneduzi11 ай бұрын
Popravdě jsem četl jen některé diskuzní příspěvky obhajující elektromobilitu. Nemám nic proti jakýmkoliv hračkám, ale za své pánové a dámy. Bez dotací a házení klacků konkurenčním technologiím v zajmu pofidérní zelené ideologie. To samé platí pro fotovoltaiky nebo větrníky. Pak by těch eco nadšenců rapidně ubylo, že? 🙂
@jindraplzak31169 ай бұрын
Automobilky si zřizují, každá svou, výrobu el. aut. Tato oddělení poslouží k převzetí moci. Zaměstnanci jednoduše prohlásí, že už se na to ničení přírody nemohou koukat a přeberou veslo. A bude to demokratické.
@espozito7614 Жыл бұрын
Fajn, elektromobil bude dávat smysl v určitých případech např. u malých aut do města, ale u SUV tanků se efekt trochu ztrácí (obrovské a těžké aku o to delší doba nabíjení a nebo nabíjení vysokým proudem, které ovšem zkracuje životnost) Aby to dávalo systémově smysl, tak cena elektroaut musí klesnout, musí se zvýšit hustota uložení energie v aku (což ovlivňuje váhu a dojezd), musí se vyřešit distribuce a výroba elektřiny. Aktuálně nemůžeme přejít ve velkém na elektroauta. Musí se vyřešit výpadky či přebytky energie z ekologických zdrojů. Ne každý si dovolí koupit elektroauto a ještě solární elektrárnu. Aby ta technologie dávala smysl, tak musí být lidem dostupná. Pokud někdo hodně tlačí na pilu, že musíme nutně přejít na elektro, tak je to jen hujer, kterému nedochází, že na to lidi nemají. Lidi nemají ani na novější spalovací auta s lepší EURO normou. Takže až to bude smysluplně vyřešené, tak OK. Aktuálně je to spíš ideologie, která může i škodit v současném politickém podání
@helfstajn4739 Жыл бұрын
Nejlevnější auto na českém trhu je Hyundai i10 za takmer 300k, nejlevnější el.mobil je Dacia Spring Electric za 500k, je to sice o 200k dražší, ale pořád ta startovní čára nezačíná na 8 miliónech. Z tohoto pohledu mi to příjde dostupné dost. Proč by to u SUV nemělo dávat smysl?
@srotovnikabc6919 Жыл бұрын
Ano, elektromobil ve verzi SUV je nesmysl.
@romanpostulka91879 ай бұрын
a jaký má smysl si do města kupovat elektroauto?? neexistuje MHD/kolo/malé motorky/chůze?
@vladislavcz9699 ай бұрын
@@romanpostulka9187 co žebřiňák a osla?
@vaclavplachta6539 Жыл бұрын
Dobrá přednáška, kterou trochu kazí ty dlouhé neslyšící dotazy na závěr!
@tosuja3380 Жыл бұрын
V kalkulaci chyběla účinnost konverze fosilních zdrojů na elektřinu, protože právě tak drtivou většinu elektřiny vyrábíme a ještě dlouho budeme.
@filipes1024 Жыл бұрын
A co jsou ty tabulky s účinností uhelných a plynových elektráren hned na začátku videa?
@tosuja3380 Жыл бұрын
@@filipes1024 ale nezaznělo to při výpočtu účinnosti elektromobilů, tam už se tyto ztráty nepočítaly, protože pak by elektromobily vyšli hůř než ty spalovací.
@filipes1024 Жыл бұрын
@@tosuja3380 A spotřeba energie na výrobu a dopravu fosilních paliv tam také v té části nebyla zmíněna. Hlavně bylo vysvětleno, že záleží na konkrétním zdroji energie takže je to v podstatě nerelevantní, protože to není problém elektromobilitu, ale problém výroby elektřiny.
@PetrBalat Жыл бұрын
@@tosuja3380 nesmysl. asi jste na to nekoukal nebo to nepochopil. při výrobě beníznu/nafty spoptřebujete taky el enerrgie a není jí málo. viz 1.6kWh v rafinérce + 0.1kWh na čerpací stanici + potrubí + těžba + převoz a jste asi tak na tom stejně na 100km/l co potřebuje výkoná tesla kwH na 100km. prostě ne jen, že vypustíte jedy, co2, hluk, částice z brzd a sekundární emise při přepravě ale plus to samé co el auta na těch vašich 100km.
@mareksykora779 Жыл бұрын
@@PetrBalat Nesmysl s rafinací za 1.6 kWh tu tvrdíte vy. Unipetrol udává koeficient TOE/t produkce, tedy tuny ropného ekvivalentu na tunu produkce u rafinérie Litvínov 0,048 a u rafinérie Kralupy 0.063. Tedy pro rafinaci 1 kg benzínu spotřebuje energii jaká vznikně spálením 55 g ropy, tedy asi 0.64 kWh, přičemž drtivá většina je samotná tepelná energie vzniklá spalováním samotných ropných produktů, tedy 5 procent shoří a 95 procent je výsledný produkt - benzín, nafta, etc. Elektřiny je tap potřeba jen nějakého půl procenta na dopravu produktů.
@frantisekdobias7120 Жыл бұрын
Baterie životnost 2000000km to je opravdu vtip! Vyzkoušená životnost baterie 7-9 let!! Životnost dnešního spalovacího motoru jen 250000, to je úmyslná lež. V práci máme starý VW diesel najeto 650000 a jezdí v pohodě a to se na něm střídají řidiči jako ponožky, známý má Octavia 1 1,9 TDI 750000 a jedí bez problémů.
@filipes1024 Жыл бұрын
No, když to porovnáváte s životností baterie ve svém mobilu... 😂
@filipes1024 Жыл бұрын
BTW: od kdy je starý VW moderní auto. Vy opravdu máte problém chápat informace. 🤣
@tomasschmidt1303 Жыл бұрын
U nových elektromobilů dojde k degradaci baterie až daleko za milionem kilometrů, teď už se tam dávají lepší baterie než tomu bylo kdy si!
@frantisekdobias7120 Жыл бұрын
@@tomasschmidt1303 Uvidíme v praxi, oni slibovali už kdysi a nyní je teprve vidět skutečnost.
@krykyreaguje9674 Жыл бұрын
Pořádna naleverna😢 elektřinu vyrobíme asi ze vzduchu 😐
@jirik.8646 Жыл бұрын
Jsem spolojeny majitel EV - presto tuhle prednasku povazuji za strasnou.
@miroslavmucha6165 Жыл бұрын
Není pochyb, že elektromotor je nejefektivnější pohonná jednotka. Problém je v baterii, kterou tvoří chemické články. Až se vyvine a do praxe uvede nějaký revoluční zdroj elektrické energie, pak to bude zajímavé. Do té doby je to drahá hračka, kterou dotacemi platíme všichni.
@helfstajn4739 Жыл бұрын
jakými dotacemi?
@filipes1024 Жыл бұрын
No nevím, elektromobil je pro mnoho použití již dnes lepší, než spalovák, proč tedy čekat na zázrak?
@narka1406 Жыл бұрын
Pokud vím tak u nás dotace na EV není.
@PetrBalat Жыл бұрын
jaké dotace? jediné významné dotace jsou tak akorát na léčbu rakovin způsobenou jedy ze spalováků a jsou to desítky až stovky miliard ročně.
@77radaz Жыл бұрын
Jaký revoluční zdroj??? To je zase někdo kdo věří na energii od "nikud"?
@tarziks9813 Жыл бұрын
Taky chci mít takhle levnou elektriku. Za 8,7 MWh dát jenom 5639Kč. To je ani ne desetina částky kterou dneska průměrně elektrika stojí. Jinak z toho ale vyplývá, že pokud by normální majitel nabíjel jen doma, tak za 1000km dá cca 1770Kč (při dnešní průmerné ceně za kWh je 8Kč), což na 350kg auto není žádná sláva. Já dám za 1000km se svým Mondeem v kombíku a naloženým klidně i 200kg jen 2080Kč (aktuální cena nafty na ONO je 31,90). A to budu cca 4x tak těžší jak citigo. To kdyby mělo uvézt stejnou hmotnost, tak bude se spotřebou někde úplně jinde. Zarážejí mě také informace o životnosti baterie 500 tisíc až 2 miliony kilometrů. Jednak jsem je nikde takto deklarované nedohledal, a druhak je jasný, že taková čísla jsou pouze za ideálních podmínek. Tedy, když dobíjíte přesně jak máte, a provozujete automobil v prostředí s pokojovou teplotou. Už samotná škodovka do těchto čísel hází vidle zárukou buď 8let, nebo 160 tisíc kilometrů. Což je dle mého daleko víc berná mince, která říká, že aby vám auto vydrželo těch 8 let, a nepředstírejme, že životnost vozu je delší životnosti baterie, můžete denně najet v průměru jen 54,75km. (383,3km týdně) Jasně, nikdo neříká, že baterka exne po deklarovaném nájezdu, ale tento údaj uvedený automobilkou je velice dobře propočítán odborníky a co vaše baterka najede navíc, je vaše výhra a bonus, k tomu, kdy bude nutné toto autíčko poslat do šrotu a koupit nové, neboť výměna trakční baterie vyjde na takovou pálku, že vám koupě novíéo vozu se zárukou vyjde výhodnějš. Jako další zajímavej údaj mi přijde, že za rok auto sežralo 8,7MWh na které by při ukázaném průměru spotřeby na 1000km 218Wh/km mělo najet přes 39935km najelo jen 33600, což je skoro 16% ztráta. To s tím co jsem psal na začátku této reakce zvyšuje cenu energie na 1000km ze 1770Kč najednou dělá 2050,80Kč. Z čehož vyplývá, že pokud někde nebudete mít elektriku za výhodnější cenu, jako tady pan inženýr, tak ne ujetém kilometru finančně nic neuštříte. Další věcí, kde přednášející lehce selhal je výklad stanovování ceny za kWh od distributora. To, že doma máte kWh levnější je jen proto, že ERÚ (energetický regulační úřad) stanovuje cenu za distribuci, která je u všech dodavatelů elektrické energie stejná a daná zákonem. V této cenně je obecně shrnuto spočítaný poplatek, který distributory stojí provoz a údržba přenosové soustavy včetně ztrát elektrické energie. Druhou složkou té ceny je tržní cena energie jako takové, tzv, silová elektřina, kde platíme jen to, jak moc elektřiny se vyrobí a jak veliká poptávka po ní je. Rychlonabíjení je tedy dražší díky distribučním poplatkům, kde abyste mohli do auta cpát energii výkonem 7kW, musíte na to mít dimenzouvané rozvody a hlavně jištění, kde velikost jističe před elektroměrem markantně ovlivňuje cenu za kWh. Což, ale správně přednášející poznamenal, by bylo jinak, kdyby dané stojany byly více vytížené.
@romanpolicky9032 Жыл бұрын
pán tvrdí že najede 45000 Km ročně ... to většinou najedu i já. Ale abych mohl nabíjet doma musel bych cesty plánovat a všichni by se mi museli přizpůsobovat. Tedy musel bych být ekogretenista který má bezmeznou autoritu u svých zákazníků a u kolegů i nadřízených a nehynoucí podporu mediální ekožumpy.
@JiříSmejkal-v5x Жыл бұрын
Nezasahujme do trhu a nechme elektromobilitě čas, třeba se přirozeně prosadí sama. Ale to se neděje. A to je ta zásadní chyba - umělé politicko ideologické upřednostňování něčeho na úkor ostatního. S tím mám já zásadní problém. ( a to se mi např. Tesla Y líbí a považuji ji za technickou špičku v oblasti elektromobility)
@MartinBrada Жыл бұрын
Potíž je, že o ten čas podle všeho jde. Jinak by samozřejmě bylo pěkné, kdyby se tomu nechal zcela volný průběh.
@jaroslavzapletal8490 Жыл бұрын
Jde o ten čas, je potřeba co nejrychleji snížit emise CO2 kvůli oteplování planety. Dále je třeba snížit naši závislost na dodavatelích ropy. (Rusové, saudové si s námi pohrávají)
@JiříSmejkal-v5x Жыл бұрын
Ano a poté budeme závislí ne kom? Čína má většinu surovin potřebných pro technologoe BEV a fotovoltaiku. To bude terno.@@jaroslavzapletal8490
@romanpostulka91879 ай бұрын
@@jaroslavzapletal8490 jasně, EU to v celosvětovém měřítku posune. Jasně, Rusové a saudové, tak bereme LNG a EKOLOGICKY LODĚMA je převážíme do Evropy...já nevím, že lidi jako vy se uspokojí s opakováním takových floskulí.
@Wendys155ER Жыл бұрын
Souhlasím s Pepou Vrtalem - čeká nás "kubánský syndrom" (stará auta se budou opravovat do nekonečna aby člověk vůbec nějaké auto měl)...
@LukasLJ. Жыл бұрын
Mně se u Pepy nelíbí, že prezentuje svůj názor jako bernou minci a nepřipustí nic jiného. Pro něj žádná jiná pravda není. Proto v mých očích přestává být odborníkem, protože mele nesmysly. Pokud Pepa věří, že se bude auto z roku 2018-2020 po 30ti letech opravovat, aby vydrželo, tak to je hodně zkreslená představa. Až se tyhle moderní spalováky začnou sypat, poletí do šmelcu stejně rychle, jako EV auto bez baterie. Zkuste si již dnes zaplatit opravu vstřikovačů, vysokotlakého čerpadla u trojkové Fábie 1.4TDI... Při takové závadě by se podle výrobce mělo vše od nádrže k vstřikovačům vyměnit za nové, což by neautorizovaný servis ani neměl odvahu zákazníkovi nabídnout. Takže to vyčistí a pak se sevřenou pr.elí doufají, že to vyčistili dobře. I tak zaplatíte v neautorizáku za takovou opravu i 1/4 aktuální hodnoty toho auta a nemusí mít najeto ani 200.000km. Kubánský syndrom? Kolik lidí má dnes auto z roku 2000 a starší? Mám jednoho takového kamaráda, který má svojí milovanou 406 a neznám nikoho jiného, kdo by takovým autem chtěl dnes jezdit. I když není špatné, to ne. Ale každý chce dnes mladší...
@philophil1961 Жыл бұрын
Kubánský syndrom:musíte si uvědomit, že zatím lze kupovat nové spalováky. Pepa mluví o situaci po zákazu prodeje. Pak uvidíme, jak se změní černost obnovy vozového parku. Ale počítám, že v té době budou nějakým způsobem zakazovat, nebo vice zpolatňovat použóvání spalováků. Vyšší daň na palivo, dražší STK, dálnice, zákazy vjezdu do měst aj. Nevěřím, že zůstane pouze u zákazu prodeje nových spalováků.
@Чех-б2ю Жыл бұрын
Zrovna Kuba bude elektrifikovaná raz dva. Slunce tam maj dost a dost a panely s autama dodá soudruh Xi. Kubánci mu za to pronajmou zátoku hned vedle Guantanáma…
@ivank6846 Жыл бұрын
Díky za objektivní pohled na věc. Kritici elektromobilů jsou bohužel v drtivé většině lidé, kteří nikdy ne že neřídili, ale ani se nesvezli tím, co kritizují. Ty řeči o nemožnosti dobíjet a podobně. Já u auta s baterií 80kWh si téměř vystačím s tou nejmenší nabíječkou do zásuvky na 230V. Moc hezké a přínosné povídání. Díky.
@Martin-s5z Жыл бұрын
A to si mám dát prodlužovací kabel z okna v paneláku???
@ivank6846 Жыл бұрын
Ne. V Cesku uz je cca 2000 nabijecek. Pokud stojite nekde a zadate si v el aute hledat dobijecky, i v uplnem zapadakove nebi dal nez radove nekolik km. A to i v horach na Sumave. Nabijeni neni problem.
@jaroslavtitan5165 Жыл бұрын
@@Martin-s5z Když nemáš na prodlužovák, jistě nemáš ani na EV. Na přiblblý argument obdobná odpověď.
@pavelpoloucek1137 Жыл бұрын
Pan inženýr se v přednášce (viz 42. minuta) sám podřekl, že elektromobil se vyplatí pouze tehdy, když ho většinou nabíjíte doma a pomalu, a to nabití vám stačí na dojetí do cíle a zpět - tzn. jako městský či příměstký vůz na každodenní dojíždění do práce a za nákupy. Co ale udělá majitel elektrovozu, když chce jet autem na lyže nebo na dovolenou? Nejspíš použije svoje druhé auto na benzín nebo naftu, nemám pravdu? Ve 44. minutě jsme se ještě dozvěděli "překvapivou" skutečnost, že většina majitelů elektromobilu bydlí ve svém domku, takže nemají problém s nabíjením doma. Pro sprostý lid bydlící v paneláku nebo větším bytovém domě by to byl ovšem problém prakticky neřešitelný. Z výše uvedeného plyne poměrně známá skutečnost, že elektromobil je luxusní zboží, který si může dovolit pouze horních pár procent obyvatelstva, a ta si ho pořizuje jako svoje druhé či třetí auto. Jakýkoliv ekologický přínos elektromobility (podle mě záporný) je tudíž zcela marginální - a tak to i zůstane, protože naše civilizace nemá technické ani finanční prostředky na její masové rozšíření.
@ivank6846 Жыл бұрын
Mate uplne zkreslene predstavy. Proc bych pouzival cestou na lyze jine auto? Po Evrope jsou desetitisice nabijecek. A hlavne, Vy tankujete u pumpy cca 1x tydne? Nevim kolik najezdite. Tankovani Vam trva se zastavenim cca 10 min? Ja nenabijim temer nikdy jinde nez doma. Max jednou za rok. Jinak mi 500 km staci bohate i na ty lyze. Mate dobre postrehy, ale neznate skutecne pouziti toho auta. Pokud bydlite ve meste, vzdycky se najde moznost, nekde to auto nabit. Pronajmout garaz nevo se domluvit nekde s nekym. Vetsinou jsou to predsudky a obecna nechut prijmout neco noveho. A EU tomu nepomaha a spolecne s hloupymi bulvarnimi platky jeste zbytecne drazdi odpurce. Az se nekdy svezete, mozna mi date za pravdu. Mejte se.
@martinvolf2153 Жыл бұрын
Nikola Tesla cestoval svým ručně zkonstruovaným elektromobilem v roce 1906 rychlostí 160 km/h. To je rychlost, se kterou měly problém formule v roce 1930. Henry Ford "otec mobility" přišel s myšlenkou auto pro všechny. Ale auto na ropu! Henry Ford byl zednářem 32. stupně. Jeho citát: "Kdyby lidé věděli, jak funguje naše ekonomika, měli bychom tu revoluci hned zítra ráno" mluví za vše. Elektromobilita není v zásadě špatně. Ale ukradli nám 100 let rozvoje elektromobility a to, co se nyní za elektromobilitu vydává, jde špatným směrem. Jak řekl Klaus: "Peníze až na prvním místě"... je to jen business. To keep us busy (udržet nás zaneprázdněné).
@helfstajn4739 Жыл бұрын
S většinou souhlasím, ale obávám se že kdyby automobilky nešli po penězích, dnes tady už žádná není.
@mareksykora779 Жыл бұрын
Jako že před těmi sto lety měli do těch městských elektráren vozit víc uhlí, aby byla elektřina pro elektromobily? To snad ne, že? Napájet elektromobil elktřinou ze spáleného uhlí je nesmysl.
@helfstajn4739 Жыл бұрын
@@mareksykora779 Cože, elektromobily tu jsou bezmála tak dlouho jako spalováky, a do doby než přišel Ford s pásovou výrobou, byly na silnicích zastoupeny stejně jako spalovák. A o ekologii/emise lidem na začítku 20 století moc nešlo.
@mareksykora779 Жыл бұрын
@@helfstajn4739 A co tím chtěl básník říct? Že by jich tu hned po válce taky jezdily miliony? Na spálené uhlí v elektrárnách? Jo, to by teda fakt mělo smysl!
@helfstajn4739 Жыл бұрын
@@mareksykora779 Mám totožnou otázku, co tím chtěl básník říci? Hned po válce byli lidi rádi že mají vůbec co do pusy, natož aby kupovali auta ve velké. A co dotoho taháte uhlí...
@jiripavlik4604 Жыл бұрын
Aby si přednášející pletl píst s válcem, kW s kWh a tvrdil že ropa je z dinosaurů, to je celkem silná káva. Pokud by se jednalo o pokec strejců v hospodě, bylo by to O.K.
@jerzez Жыл бұрын
lol raketový inženýr se ozval :D
@jiripavlik4604 Жыл бұрын
@@jerzez Okole vyvoje motorů a elektrotechniky sr pohybuju přes dvacet let. Jakou máš praxi ty ?
@jerzez Жыл бұрын
@@jiripavlik4604 já se kolem vývoje motorů a elektrotechniky pohybuju přes dvacet jedna let. přednáška je zjevně úplně o něčem jiném. ale nezlobím se na vás, po tak krátké praxi, jakou máte, se takové nepochopení ještě dá tolerovat.
@jiripavlik4604 Жыл бұрын
@@jerzez Velkorysý hrdino.
@butchmccoy2587 Жыл бұрын
@@jiripavlik4604 :) Ja sa pohybujem cez 50 rokov, aj okolo motorov :), ten výklad ropy sa mi páčil :), bolo to v jednej Bláznivej strele: Najprv bola Zem len žeravou guľou, potom prišli dinosaury, chcípli a stala sa z nich ropa, potom sa objavili Arabi a nakúpili si mercedesy :). Takéto tzv. vysoké školy sú len výchovou budúcich otrokov/papagájov systému, na nič iné tieto "inštitúcie" neslúžia, hovoriace opičky tam dostanú nejaké informácie/dezinformácie, utvrdzujú sa počas celého štúdia v tom, akí sú šikovní, inteligentní a neomylní a potom keď to príde do praxe, tak zistíte, že všetci sa skladáme na "vzdelanie", ktoré je v podstate len výplachom mozgov, nakoľko ak v budúcnosti chcete byť "úspešný inžinier", tak musíte papagájovať to, čo sa od vás požaduje..., dnešná doba je toho krásnou ukážkou :). Konkrétne takýchto prednášok ako v tomto videjku je po internete habadej..., asi to bude raz pravda, že ľudia budú takí "chytrí" ako ich mobilné telefóny :))).
@jantrisko Жыл бұрын
Tak tuhle přednášku jsem nedal a asi ve třetině jsem to utnul, když jsem slyšel, že OZE a jádro snižují uhlíkovou stopu při výrobě baterie o 70 % (vycházím z uvedených nájezdů elektromobilu cca 100 a 30 tisíc, než se "baťoh srovná"). I když elektromobily využívají dopravní infrastrukturu, zřejmě elektromobilita nepatří na fakultu dopravní.
@MartinJanda1 Жыл бұрын
Zřejmě jste nedával pozor, a nepochopil jste význam slov. Uhlíková stopa při výrobě a provozu auta, se s jeho používáním, postupně snižuje. Jinak u spalováku, tam na začátku není tak veliká ale s délkou nájezdu roste, protože navyšuje uhlíkovou stopu. EV pokud nabijí ze solárů tak již při jízdě nic neprodukuje. Tudíž snižuje tu prvopočáteční zátěž. Stejné to je s cenou, na začátku je vysoká ale s provozem který je bez servisu a bez plateb za palivo (pokud nabíjím doma ze solárů). Smysl je stále stejný, s délkou provozu se mi snižují náklady i uhlíková stopa, oproti spalováku.
@rocnikrocnik Жыл бұрын
@@MartinJanda1 Jste fanatik. Kde budu v Praze na Smíchově nabíjet ze solárů? Celá elektromobilita je jen způsob, jak lidi omezit na pohybu. Dnešním mladým lidem to nemyslí... 🤢 Přednáška hrůza, úmyslné zamlčování poznatků z praxe atd...
@tomasj9967 Жыл бұрын
Nesedí mi hodnoty s rekuperací při cestě kopcovitým terénem. Je to nejhorši možný provoz, co se týče ztrát. Znám část trasy, kterou pán popisuje. Uvedu příklad. Trasa Praha Česká Lípa přes Mělník po staré silnici a přes Roudnici nad Labem a Polepy. První je vcelku po rovině, druhá z části kopcovitá a nepatrně delší. Na té kopcovité mám s benzínovým autem o 20% větší spotřebu na 100 km. Pochybuji, že pán vyrekuperuje na kopečkách 8 kWh, což je spotřeba asi 50 km elektroauta po rovině. Jednak je tu ztráta mechanická, elektrická a účinnost nabíjení. Pak mám malou elektrokolobežku bez rekuperace. Po rovině dá 60km. Když pojedu do kopce, dala by v Praze tak 2x ze Smíchova na Strahov, což je celkem tak 2x4 km ? Pán vlastně sám potvrdil, že na tempomat nemůže jet 180km/hod, protože se aku rychle vybije. Kopec je velký proud stejně jako velká rychlost. Dál dokládám tuto skutečnost nově vybudovanými trasami v Praze pro elektrobusy. Psalo se o úspěšných testech baterkobusů. Úspěšné nebyly. Data nejsou zveřejněna. Kdo neviděl několikrát odstavený bus směrem do kopce i dolů, tak uvěří úspěšným testům. Protože to dopadlo tak moc dobře a baterky za miliony to nedaly, je téměř v celé trase busu z Palmovky do Miškovic trolej. Aby toho nebylo málo, tak na křižovatce U Kříže je vyměník velikosti kontejneru na kamion. Tak asi tak vážení. Kopec a rychlost jsou velcí nepřátelé elektropohonu. Pána neznám. Působí na mě trochu dost jako bohémský machr. Za 8 let života s elektromobilem poskytnout převážně ověřitelná data z netu s minimem zkušeností je jako prodávat hrnce na prezentaci seniorům. Věřím tomu, že smlouvy podepisovat nemuseli....😉
@vondrass Жыл бұрын
Rekuperace: rekuperace elektromobilu při běžné předvídavé jízdě činí až 30%. spotřebované energie.
@tomasj9967 Жыл бұрын
@@vondrass Věřím tomu, že když se jede brzda-plyn, že je aaaaaž tolik. Tím ale také klesá víc celková efektivita, protože předtím jsem musel vynaložit energii na rozjetí. I rekuperace má ztráty při přeměně energie mechanické na elektrickou a další při nabíjení. Pokud jedu plynule, není co rekuperovat. U elektrokol a koloběžek se uvádí průměrná návratnost rekuperací pouhé 2-3% a proto rekuperaci většinou nemaji. Každopádně nemá návratnost při vyšší pořizovací ceně koloběžky o 3 tis. Kč. Většina malých vozidýlek proto rekuperaci nemá. Jestli si dobře pamatuju, tak průměrná energie spalovacího motoru z 90.let potřebná na udržení rychlosti 80km/hod včetně všech ztrát je kolem 6kWh energie. Proč tedy elektromobil potřebuje 15-25 kWh/ 100km ? No protože je to skoro 2x těžší krám a jsou tam další ztráty setrvačných sil a ztráty při nabíjení. Takže účinnost spalovacího motoru 35% není vůbec špatná proti 90% u elektromobilu. Zapomínají se uvádět další významné ztráty, které elektromobil má. Pak to vypadá, že je elektromobil malý zázrak. On je to zázrak, ale opravdu malý.
@vondrass Жыл бұрын
@@tomasj9967 Nemáte žádné zkušenosti a píšete nesmysly. Co jsem napsal je ověřená skutečnost praxí.
@tomasj9967 Жыл бұрын
@@vondrass Píšu oficielní údaje. Hledat je nebudu, je to ještě z doby před internetem z odborných časopisů. Ovšem Vám by nemělo činit problém doložit z prospektu úsporu rekuperací 30%, je to současný údaj, ne ? Případně video, jak elektromobil spotřebuje místo 14 kWh třeba jen 9,5 kWh / 100 km. Je to tak, nebo to nelze doložit a jde jen o dohady ?
@vondrass Жыл бұрын
@@tomasj9967 Jestli myslíte oficielní údaj spotřebu 6 kWh energie při jízdě automobilu 80 km/h, pak byste ale musel mít při 35 % účinnosti spotřebu 6/35*100 = 17 kWh/100 km a to tedy jezdíte za necelé 2 litry benzinu na 100 km. Spotřeba úsporného spalovacího auta se pohybuje okolo 7 l/100 km a to je tedy asi 65 kWh a určitě ne při 130 km/h. Ujišťuji vás, že elektromobil je vysoce účinný a proto se stoupajícím odporem vzduchu, který při vyšší rychlosti stoupá s druhou mocninou, vzrůstá více i spotřeba. Největší vliv proto má Cx hodnota odporu proudění vzduchu a čelní plocha. Hmotnost na spotřebu má vliv minimální protože je také vyšší rekuperovaná energie. Účinnost tohoto procesu je velmi vysoká. Kromě toho elektromobil není zas tak výrazně těžší než spalovací auto stejné velikosti. Baterie je sice těžší, ale zase motor, převodovka je podstatě lehčí a není potřeba spousta dalších součástek jako výfuk, alternátor, atd.
@dadazizala5271 Жыл бұрын
22:15 Účinnost fotovoltaických panelů už je 28%? Můžete mi takový panel ukázat? 😂 chci ho Není to náhodou okolo 21% v průměru?
@kmenovysamanizmus206 Жыл бұрын
Máte pravdu. Tých hoaxov tam spomenul pán Smíšek viacero
@tomasprihoda3282 Жыл бұрын
Kombinace, vícevrstvých panelů (křemík a Perovskit) už dávají těch 28%. Je tu vývoj dalších materiálů (nejen křemík).
@dadazizala5271 Жыл бұрын
@@tomasprihoda3282 Ale to ještě není na trhu
@tomasprihoda3282 Жыл бұрын
@@dadazizala5271 Ano, máš pravdu, v ČR ho ještě nekoupíš... Ale technologie je, funguje a pracuje se na uvedení na trh.
@markyzdesade932 Жыл бұрын
na vojenskych satelitoch
@filipes1024 Жыл бұрын
Jenom k té Africe a výrobě elektřiny. Afrika sama bude potřebovat zdroje elektřiny a proto se tam elektřina bude nejen vyrábět, ale i spotřebovávat. Proto Afrika také brzy přejde na elektromobilitu (dřív, než Evropa) - minimálně země, kde není ropa. Ona je totiž výstavba infrastruktury pro elektromobily levnější a hlavně může být i ostrovní. (tedy i v odlehlé oblasti.)
@jaroslavzapletal8490 Жыл бұрын
Ano, také to tak vidím.
@dusanfiedler1 Жыл бұрын
Pravdu o elektromobilitě by mi řekl "volný trh", který ale v naší dotační ekonomice EU neexistuje ... dobrý výrobek netřeba dotovat, prodává se sám, pokud ne, asi nebude tak dobrý .... odpovědí států bývá obvykle dotování, aby se prodalo něco, co samo o sobě není životaschopné. A aby se státy dotace obhájili, občany potřebovali vystrašit ... jak to udělali? No na univerzitách vychovali hromady lidí, kteří tzv.věděcký koncensus o škodlivosti CO2 přijali jako pravdu, o níž se nediskutuje, čímž to zaměnili za vědecký důkaz. Je to škoda, jakkoliv se zdá být elektromobilita jako možná cesta pro pohon "mobility" lidstva v budoucnosti, je diskreditovaná umělou snahou jí instalovat navzdory fyzikálním zákonům a technické vyspělosti současné civilizace!
@pangrac1 Жыл бұрын
A ten volný trh během tvrdého lobbingu automobilek, jejich podvodů s emisema a zpožďovacíma kartelama byl jaký prosím pěkně?Jaký volný trh vytvářejí neustále korumpující tlaky těžařů a producentů fosilních paliv, které podporují despotické a zločinné režimy? To buch opravdu rád věděl. 🤔
@dusanfiedler1 Жыл бұрын
@@pangrac1 točíte se v kruhu :-)! Korupce vzniká jedině tam, kde musíte obcházet zákon - při neexistenci regulí nemůže logicky vznikat korupce, neboť není co obcházet, ergo zmizí incentiva ;-)! Ale to je jasné pomalu z bakalářského učiva ekonomie :-)
@pavelkrajtl6487 Жыл бұрын
@@dusanfiedler1 Ještě bych dodal, že když se dělají zákony které podle přírodních zákonů nelze splnit, vytváří se tím dvojí metr pro ty, nad kterými se přimhouří oči, protože jsou TooBigToFalil. a nepohodlnou konkurencí která se tím potlačí.
@tomasprihoda3282 Жыл бұрын
@@dusanfiedler1 jasně, proto máme všichni v garáži nebo na zahradě vlastní čerpací stanici a prodáváme sousedům, protože jsme levně nakoupili. Volný trh s energií je fikce, to nám ukazují jak stát, tak jejich výrobci a distributoři (plyn, nafta, beznín). Když si tu elektřinu doma na střeše vyrobím, tak mi stát a fosilní kartel může políbit.
@dusanfiedler1 Жыл бұрын
@@tomasprihoda3282 Tome, zjevně jste minul merit mého komentáře, zkuste si ho přečíst ještě jednou ;-)
Жыл бұрын
prosím přednášejícího aby příště zopakoval dotaz do mikrofonu předtím než odpovídá na otázku. dotazy nebyly slyšet
@joseftrs148511 ай бұрын
Dobrá, komplexní přednáška, ALE prosím když mluvíte o energii, neříkejte kW, ale správně kWh. Říkáte to tam opravdu mnohokrát, zejména ke konci přednášky. Vystupujete zde za ČVUT, tak názvosloví a jednotky musí být v tomto ohledu na 100% správně, jinak matete laickou veřejnost. Díky, s pozdravem JT absolvent ČVUT FEL
@crteccorporation3574 Жыл бұрын
Ty solny elektrárny v africe vs panely to mě dojalo.. te jak srovnavat loď s motorem a plachetnici.. solny funguji stejně jako tepelný či jaderný. Zdroj tepla (sluncem roztavena sul) předá teplo vodě a pára roztáčí turbíny. Takže 1) účinnost bude násobně větší než z panelu který vyrábějí 75 procent odpadního tepla-pro zlepšení klimatu je to určitě skvělý... 2) sul se dá ve dne nahřát a na výrobu energie použít až v noci, takže může fungovat i jako baterka. Tady to srovnavani s panelama je fakt cool, panel co vyrábí elektriku v noci sem fakt ještě neviděl... ale určitě je vyvoj panelu na dobré cestě)) Ad dobíjecí stanice - benzinka na dálnici odbavirekneme 10 lidi za hodinu u jednoho stojanu, kazdej si natankuje průměrné na 300 km. Stačí trochu počítat a dojdeme k závěru že jeden stojan s benzínem se musi nahradit minimálně 10ti ale spíš 50ti nabijeckama.... na benzince bývá tak 6 až 12 stojanu.. to znamená na elektrobenzince tak 120 až 600 parkovacích míst s nabijeckama po min150kw kazda , pripojena k siti nejspíš vn pres vlastni transformatory s rezervovaným výkonem v radech MW , jak poradny město.. a po 60ti km další takováhle nekolikahektarova zrudnost... Jasný, domácí nabíjení a courani po městě ok. Ale jet na dovcu do Itálie v době kdy bude vetsinova elektromobilita si fakt představit neumim. A elektrobenzinku pro kamiony ? Jen sehnat takovýhle plochy bude asi oříšek. A když už seženem bude zas pár hektarů většinou nejspis půdy se zelení nenavratne promeneno v asfalt... samozřejmě tohle všechno se vybuduje z materialu kterej se nekde vezme aniz by se vytezil z prirody a bez uhlíkové stopy.... A pokud je někdo vyloženě dálniční jezdec charakteristika kondice takové baterky nebude super, když bude dostávat téměř pořád rychlonabijeni...
@77radaz Жыл бұрын
Dobíjecí stanice? Co 60 kilometrů 600 parkovacích míst? Kde žiješ? To máš tak dvacet let staré informace. Zas nějaký ten chytrolín. Doba pokročila! Dneska máš za pár minut nabito.
@filipes1024 Жыл бұрын
Nerozumím tomu, ale budu komentovat. 🤣 Se solárem to byla blbost a ohledně nabíječek kravina - gratuluji, získáváte Zlatého Bludišťáka. 🤣
@A.L.I.E.N.A.R.T9 ай бұрын
@@77radaz existuje pouze jedna studie a ta prokazuje ze vzorku 2400000 nabijeni, ze prumerna doba stravena na rychlonabijecce je 42minut. Tedy lzes a cucas si pseudoargumenty z prstu. www.energy.gov/eere/vehicles/articles/fotw-1319-december-4-2023-ev-charging-paid-dc-fast-charging-stations-average
@jirihanacek2064 Жыл бұрын
Přednášející je lajk.
@karelmarsalek8252 Жыл бұрын
Přednášející zaměňuje jednotky výkonu a energie (kW vs. kWh) Dělá to z nevědomosti? Čemu ještě, o čem zasvěceně přednáší, taky ještě nerozumí?
@BZE-dt6di2 ай бұрын
Asi studoval v plzeňské Sorbonně, diplom za 3 víkendy.
@pavelhruska2683 Жыл бұрын
Z některých komentářů je zjevné, že dinosauři ještě zdaleka nevymřeli. ;)
@brraee5340 Жыл бұрын
Ty komenty absolventů VŠŽ jsou super :D
@oldwoodeman7711 Жыл бұрын
Víte, nejsmutnější na tom je, že s vědou je to stejně super jak s VŠŽ, ani vědecké studie dnes svéprávný člověk nemůže brát úplně vážně. Věda byla totiž degradována na pouhý "produkt". A produkt si prostě můžete koupit. Takže vědeckou studii vám udělají přesně na míru a budou v ní obsaženy přesně ty výsledky, které potřebujete k vědeckému posvěcení vašeho byznysu. A když se vám to zítra přestane hodit, udělají vám stejnou studii, jen s opačnými výsledky.
@mareksykora779 Жыл бұрын
Mně se zas líbí ti svědkové Elonovi, kteří ani netuší, jaká je struktura výroby elektřiny ve střední Evropě. V Česku, Německu a Polsku.
@Wikidy81 Жыл бұрын
@@mareksykora779 a navic typicke chovani uzivatele elektromobilu zcela popira ekologicke principy. jezdi pres den a nabiji pres noc. jenze co se deje v noci? vitr se uklidni, solar nefunguje a odkud se bere elektrina ladovana do tech ekozazraku? ztech hnusnych neekologickych paroplynek, uhelnych a jadernych elektraren.
@mareksykora779 Жыл бұрын
@@Wikidy81 Pozor. Jaderných ne. Jaderky tu běží pro naší základní potřebu a posledních dvacet let stále se stejným výkonem. Pro člověka, který ke své standardní spotřebě přidá i otesánkovské nabíjení elektromobilu ty naše jadernky nedodají nic navíc pro jeho elektromobil, protože už desítky let jedou nepřetržitě na své technické maximum a nemají jak přidat. Kvůli elektromobilu se proto víc přiložilo pod kotlem v uhelných elektrárnách. Elektromobily jedou u nás kompletně na uhlí.
@helfstajn4739 Жыл бұрын
@@oldwoodeman7711 Co prosím? Četl jste vůbec někdy nějakou studii? Nebo viděl jste alespoň titulní stranu? Studie není recept na borůvkový koláč, který vám spíchne kdejaký kuchtík za 10 minut u oběda.
@tccrsx3763 Жыл бұрын
Existuje fyzicky jeden sériově vyráběný elektromobil který bez výměny baterie najel ty 2mil km?? Nebo alespoň 1mil??? A mohl bych ho vidět? Alespoň na obrázku.
@kmenovysamanizmus206 Жыл бұрын
Dobrá poznámka. Máte pravdu. Ďalší hoax pána Smíšeka. Čo ja mám informácie, tak na elektromobiloch sa vymieňajú batérie dosť často. Batéria vydrží kratšie ako zvyšok auta. Pán Smíšek hovorí opak, že batéria vydrží dlhšie ako auto
@tomasprihoda3282 Жыл бұрын
Kolik osobních aut v Evropě najede víc jak 300k+? 1%?
@markyzdesade932 Жыл бұрын
podla cyklov nabijania tie baterky skutocne preziju viac ako milion km.
@mareksykora779 Жыл бұрын
@@tomasprihoda3282 Po skončení prodeje nových spalovacích aut jich bude hodně. Budou se pořád opravovat jako na Kubě.
@tomasprihoda3282 Жыл бұрын
@@mareksykora779 můj předpoklad je, že je nebude čím krmit...
@tomasjanovsky7427 Жыл бұрын
Já bych měl připomínku. Jen pro úplnost by bylo dobré dodat ten úplně nejhorší scénář pro EV. Problémem pro dnešní EV jsou dálnice/rychlost, kde se spotřeba rapidně zvyšuje, mnohem více než u spalováků. Takový Enyaq s papírovou spotřebou 16 kWh na 100 km má ve 130 km/h spotřebu cca 25,5 kWh. To je rozdíl cca 59%! Navíc v noci, když nebude foukat, svítit slunce, může se vám rychle stát, že energetický mix ČR bude se všemi ztrátami klidně i 568 g CO2. Takže když to přepočítám: Spotřeba 25,5 kWh (ve 130 km/h), 568 g CO2 na 1 kWh (bez obnovitelných zdrojů a se započtením všech ztrát). To máme: 25,5 * 568 / 100 = 144,84 g CO2 na jeden km To znamená, že se Vám za určitých okolností může stát, že EV v českých elektrárnách vyprodukuje stejně CO2, jako naftový motor se spotřebou 5,5 l. A pak se Vám nikdy EV ekologicky nevyplatí. Jak jsem řekl, je to ten nejhorší scénář, ale bylo by to dobré zmínit. Takže se bude muset změnit mnohé, aby vše fungovalo dle představ. Těch možností je spousta a je jasné, že směr je určený, ale při dnešním vývoji v ČR to bude na svatého Dyndy.
@mareksykora779 Жыл бұрын
Realita provozu elektromobilů v Česku je ještě horší než ten váš "nejhorší" scénář. Opravdu si myslíte, že když teď nahradíte 10 tisíc spalováků elektromobily, že se všechna ta nová spotřeba elekřiny pokryje podle energetického mixu? No samozřejmě že ne. Jaderné elektrárny jedou nepřetržitě na své technologické maximum. Soláry , větrníky a vodní elektrárny zrovna tak. Nepřidají pro spotřebu těch nových elektromobilů ani ň. Jediným zdrojem, který tu potřebnou novou elektřinu dodá, budou jen uhelné elektrárny. Jen ty tu kapacitu mají. Takže jste se dostal na reálné emise 329 g CO2 na kilometr! Emise Počerad jsou 950g CO2 na jednu generátorem produkovanou kilowathodinu (a z ní si ještě desetinu vezme sama elektrárna na vlastní provoz), 7 procent jsou ztráty v distribuci , 12 procent ztráty na nabíječce. Takže: 950*0.255/(0.9 * 0.93 * 0.88) = 329 gCO2 na kilometr.
@tomasjanovsky7427 Жыл бұрын
@@mareksykora779 To už zní skoro, jako horor, ale neviděl bych to zase až tak černě. Bratr jezdí jak jen může na své vlastní solární panely na baráku a zvládá nabíjet tak 2/3 svého ročního provozu Hyundai Kona electric. A v tomto shledávám budoucnost. Nabíjet, když je to ekologické a ne, když zrovna platí scénář apokalypsa nočního proudu.
@mareksykora779 Жыл бұрын
@@tomasjanovsky7427 Ale ty solární panely tu nejsou na to, aby měl někdo letní alibi, že se mu občas v sezóně podaří nabít auto ze slunce. I ten bratrův elektromobil má reálný efekt jen ve spáleném uhlí. A to dokonce i v létě. Kdyby tu elektřinu raději poslal do sítě, tak přesně o to množství bude nějaká uhelná elektrárna najednou produkovat míň. A Česko by mělo zase lepší uhlíkovou stopu než když z toho slunce nabíjí elektromobil. Ty uhelky u nás musí šlapat nepřetržitě i v létě.
@JiříSmejkal-v5x Жыл бұрын
Ano je to tak a argumenty typu jáááá máááám RD a FVE a jezdím ekologicky a levně jsou směšné a egoisticky ideologické a zcela chybné bez kontextu a vnímání celku. EU se chová hloupě.
@tomasjanovsky7427 Жыл бұрын
@@JiříSmejkal-v5x Nikdo nic takového neřekl. To jen vy fabulujete a vymýšlíte nesmysly. Ale jak je vidět svět EV má fanatiky na obou stranách, jak na straně odpůrců, tak na straně zastánců.
@cartesius3310 ай бұрын
Fakt nekvalitni prednaska. Nehodnotim erudici. Tendencni, malo komplexni pohled na vec. Vzdy, kdyz prislo klicove tema, tak ho prednasejici presel emocnim argumentem. Potreboval by 1-2 roky matfyzu. Bohuzel.
@qwertyqwerty5167Ай бұрын
Už např. ve 20té minutě je fail. Když u EV připočte energii potřebnou na termo management baterií a prostoru posádky bude -30 procent, v zimě možná víc. Kdežto ICE má v zimě celkovou Energo bilanci lepší než v létě - zužitkuje část odpadního tepla užitečně pro posádku. (Taková otázka, kolik energie je potřeba na temperaci 400 kg baterií při venkovní teplotě -10 na provozní teplotu 20 st.C ?)
@perun_mor15 Жыл бұрын
Lidi co jedou proti benzinu a nafte by si meli uvedomit jednu a zasadni vec. Z ropy se nevyrabi jenom benzin a nafta, je toho strasne moc co je dneska z ropy.
@helfstajn4739 Жыл бұрын
To nikdo netvrdí, Však se tu nezbrojí proti těžbě ropy, spíše spalování jejich produktů.
@77radaz Жыл бұрын
Ano z ropy je spousta produktů. Dobrou chuť.
@ivank6846 Жыл бұрын
Naopak. Pokud se přestane nesmyslně spalovat v autech, zbyde jí víc na jiné věci. Svezte se někdy v elektroautě a podívejte se, kolik to stálo.
@krykyreaguje9674 Жыл бұрын
A ta elektrárna jede zadara? 😅
@77radaz Жыл бұрын
@@krykyreaguje9674 tak elektrárny jedou na peníze, hmmm. No já si pořád říkám kde ty moje prachy mizí...
@josefstora352911 ай бұрын
nebylo řečeno proč je dc nabíjení tak drahé není to proto že si distributor mastí kapsu ale člověk platí ztráty které jsou až 50 procent v podobě tepla které pouští nabíječky do luftu.
@tomaskouba479810 ай бұрын
Taky jsem neviděl, že by se započítávala spotřební daň za dobíjení BEV stejně jako je tomu u paliva pro ICE.
@thomsn59838 ай бұрын
Takže když jde do auta 100kW, tak ta nabíječka větrá 100kW? To by se ten stojan rozpustil:))
@frantisekdobias7120 Жыл бұрын
Vládní strop na cenu el. energie 12Kč za 1kWh. Tak to spočítáme a i benzínové auto s 60% zdaněním benzínu vychází levněji!!
@LukasLJ. Жыл бұрын
Obecně EV neodsuzuji a ta technologie mě láká a zajímá. Ta jízda bez hluku spalováku má své kouzlo, nicméně dnes jezdím pořád na naftu, protože kalkuluji nad přínosem a nákladama s EV. Až nebudou rozdíly tak markantní, jdu do toho 🙂 Co by mě ale zajímalo ke spolehlivosti EV: Skoro 12 let dělám servis manipulační techniky. A každý, kdo někdy prošel logistické centrum ví, jaký je tam počet el. vozíků, zakladačů, retraků apod. Někteří výrobci používají univerzální jednotky ("měniče"), které se dají individuálně nastavit, jiný výrobce používá svoje jednotky pevně nastavené na daný typ vozíku a nepasuje jinam, mnohdy ani do jiné výkonové řady stejného typu stroje. Ale z praxe občas nějaká tato jednotka umře. Nevím, jaké je to procento, ale za 12 let praxe jsem jich potkal dost. Odhaduji že to bude třeba 5%? Nevím, neznám statistiky výrobců. On taky takový el vozík starší konstrukce má jednu na hydrauliku, druhou i třetí na pojezd, někdy další na el. řízení (pokud není řešeno hydraulicky). Novější mají ty jednotky centralizované, takže taková má pak vývody třeba na dva 3F motory. Obecně tato kombinovaná stojí míň, než všechny ty samostatné dohromady, ale když odešla ta starší, tak jen jedna. Takže taková oprava pak vyjde levněji, než ta jedna centrální. Ne však výroba takového stroje. Pro výrobce je centrální levnější, než více samostatných. Takže pravděpodobnost, že se porouchá je u vozíku se třemi jednotkami vyšší. A cena? U těchto výkonových jednotek do manipulační techniky mluvíme o částkách řekněmě od 20.000 do 250.000Kč bez DPH, ale jsou i dražší. Nejdražší co vím, je za 300.000 a vím o firmě, kde v manipulačním vozíku starém 5 let taková odešla. Vozík ač v krásném stavu tam teď stojí v koutě a myslím, že už nikdy jezdit nebude. Leda by jej firma pustila za cenu šrotu a někomu se pak vyplatila oprava. A teď k těm autům. Nevěřím, že výrobci manipulační techniky neumí vyrábět jednotky tak kvalitně, jako výrobce automobilů. Ostatně střídavé motory se používají v manipulační technice od r. cca 2002, takže s tím musí mít konstruktéři Linde, Stihl, Jungheinrich i Toyoty praxi. Před tím byly motory stejnosměrné a také to mělo výkonové jednotky. Vůbec se nikde neuvádí, že by taková jednotka (měnič) v elektrickém autě odešla. To mi připadá také jako zásadní věc, co také nebude za hubičku. Každý mluví jen o životnosti baterie. Takových proměnných u EV je ale spoustu. V mých očích je v dnešním stádiu EV řešení operativní leasing (pronájem), kdy si člověk nemusí dělat starosti s cenou oprav. Možná to bude trend přejít od vlastnictví auta k nějakému takovému užívání cizího auta za úplatu.
@jiricoupek1674 Жыл бұрын
Všiml jste si, že třeba Toyota prodava auta (hybridy) už roky, a jsou podstatně spolehlivějši než spalovaky? (K tomu mají jak spalovak, tak elektrickou čast) Samozřejmě je to pouze reálný přiklad auta.
@mareksykora779 Жыл бұрын
Chováte se ekologicky. Tím že jezdíte na naftu, tak nespalujete uhlí. Máte v Česku nižší uhlíkovou stopu než kdybyste jezdil Teslou. O téhle náhradě to je. Spotřeba elektromobilu v Česku má reálný dopad v produkci v uhelných elektrárnách v celých 100 procentech jeho spotřeby. Jen uhelné elektrárny mají kapacitu pokrýt tuto navýšenou spotřebu. Jaderky , soláry a větrníky už dávno jedou na své technické maximum a nedodají pro vaši novou Teslu nic. Přitopí se pod kotlem uhelné elektrárny. 20 kilogramů hnědého sirnatého uhlí na 100 km jízdy Tesly. A stejně tak, když se té Tesly zase zbavíte, tak zase jen uhelné elektrárny sníží spalování uhlí a produkci elektřiny. Jaderky ani soláry pro to nemají důvod. Pořád pojedou naplno. A toto u nás bude platit ještě 20 let.
@jiricoupek1674 Жыл бұрын
@@mareksykora779 Až na to, že celý výkon uhelných elektraren nejde na spotřebu v CR, ale fakticky na Export. Pak tu máme druhý problém, proč asi stojí rafinerii na tu vaši naftu přimo mezi vedle těch hnědo uhelných elektraren. Současně je ta samá rafinerie uvaděna v top spotřeby El v CR. Domací FVE nemohou svoji elektřinu dodavat do sítě, sít ji neumí zpracovat. Takže, na technické maximum se dostanou lokálním spotřebou, jako je dobíjenim BEV.
@srotovnikabc6919 Жыл бұрын
Takovych jednotek jsem par opravil, vyjimecne jednou i nahradil. Slo o jednotky na jesterku, hydraulicky diferencia, dve RJ na bezny Opel, pak jednotku napravy na betonmixer, a rizeni betonpumpy. Takze dobre vim, jaci pitomci se zucastnuji jejich navrhu. Proto chci rict, ze o poruchovosti casto rozhoduji zpitomele pozadavky zadavatele, resitele, a jejich realne schopnosti jńeco udelat dobre. Principialni problem to neni, a jde to obvykle udelat i jednoduse a dobre. Zalezi jen, kdo to dostane do drapu. Kdyz to dobre udelaji a nadimenzuji, tak to jede 30 let a nic. Spise byva problem, ze kdyz neco udelaji spatne, tak se schovavaji, firma zanikne a s ni i vsechny na ni zavisle sluzby.
@mareksykora779 Жыл бұрын
@@jiricoupek1674 Převis exportu elektřiny je 13 TWh, takže jen třetina z 42TWh, které produkují uhelky. Na rafinaci benzínu se spotřebuje 6 procent spalné energie v ropě obsažené, elektřiny pak míň než jedno procento.
@martas49 Жыл бұрын
Překvapiva informace, ze středoškolak nema představu, jak funguje auto. Smutný obraz našeho školství a děsivá představa, že stádo hlupáků si pak těžko dá dohromady 1+1
@pracantneunavny8833 Жыл бұрын
souhlasím,princip motoru za mého mládi znali na ZŠ
@helfstajn4739 Жыл бұрын
Princip auta před 50 lety a dnes se dost liší. Je trochu rozdíl když celé auto řídí pouze rozdělovač a plynový pedál. A tím kdy bez diagnostiky pomalu nezjistíte ani barvu auta.
@crteccorporation3574 Жыл бұрын
Princip je furt stejnej. Je to obyčejná exploze. Už 150 let? Bez žádné zásadní inovace. Elektromobily existují dobrých sto let.... 1765 parni stroj. 1876 obuv motor. 1920 v New Yorku elektromobily rozvazely mliko a noviny.. od té doby jen vylepšuje kosmeticky starý technologie. O nějaké zásadní inovací principu se ani nepřemýšlí, natož aby byla nějaká na obzoru....
@vladkoky278 Жыл бұрын
@@crteccorporation3574elektroáuta vo veľkom zaviedlo Československo 1919-1929 pivovary busy preprava.
Жыл бұрын
Problém je spíše sociální. Většina lidí prostě nebude mít na individuální dopravu, tak jak jsou dnes zvyklí.
@jaroslavzapletal8490 Жыл бұрын
Musí trochu máknout.
@helfstajn4739 Жыл бұрын
Aktuálně ne, ale časem až tu ten trend bude nějakou tu dekádu (a to že tu elektromobily jsou už fakt dlouho) bude i bazarových aut za nízké ceny dost.
@philophil1961 Жыл бұрын
A to je podle mne ten záměr. Vysadit nás z aut. Ne abychom přesedli hromadně do EV.
@helfstajn4739 Жыл бұрын
@@philophil1961 A reálně co by tím kdo získal? Téměř každá firma na světě by tím přišla o velikou část pracantů, obzvlášť ty velké, a tím by přišli i o zisk a moc.
@philophil1961 Жыл бұрын
@@helfstajn4739 To po pravdě netuším. Omezení svobody, zezávislit nás na něčem...? Ale to, že to nedává smysl teď, nic moc neznamená. Dává smysl válka? Mě ne. Ale někomu jinému určitě ano, o tom není pochyb. Kdyby vám někdo před 5 lety řekl, že budete chodit 2 roky v rouškách, nebudete moci opustit okres, po 22h nebudete moci ani ven a to v mírové době, odepsal by jste mi podobně. Možná by jste mě i nahlásil psychiatrovi. Na denní dojíždění za prací bych klidně z auta "vystoupil" a nechal se vozit MHD. A ve velkých městech bych to viděl jako povinnost státu, tu MHD zajistit. Proč se o tom nemluví? Kolik má Praha elektrobusů? Ticho. Ale postupně utahovat šrouby běžnému občanovi, problém není.
@tygrinaceste9 ай бұрын
Nejprodávanější auto na světě je elektromobil. Fosilní auta skončili, jen si to většina lidí neuvědomila
@mareksykora7799 ай бұрын
Tohle říkejte v těchto dnech lidem v Nebrasce a Michiganu. Tam v těch mrazech právě skončily ty elektromobily.
@8000SAC9 ай бұрын
Když se chceš zařadit mezi zaslepené nadšence, stačí jen vykřikovat nesmysly. Už jsem ti tu psal, že spalovací motor nemá konkurenci a bude se vyrábět dál. Elektromobil lze uplatnit pouze u velmi lehkých vozítek pro malý akční rádius. Výkřiky zaslepených nadšenců nepřehulákají přírodní zákony, s tím se smiř... :O)))
@hynekfrauenberg807410 ай бұрын
TCO (Total Cost of Ownership) vychází v neprospěch dnešních EV. Výdaje za pohonné hmoty maji v celkovém rozpočtu provozu auta jen velmi maly podíl. Řešit haléře/koruny za palivo ale pořizovací náklady/amortizace lítají statisíce. Pokud by se efektivita(ekonomika) [XXX kč/km] počítala takhle poctivě, vyšlo by to výrazně jinak.
@petrsedlacek102811 ай бұрын
Zajímavá přednáška, ale nezdá se mi zpracovaná do detailu. Chybělo tam více kalkulací účinnosti. Hlavně kolem dobíjení akumulátorů, jako třeba ampérhodinová účinnost akumulátoru, ztráty v nabíječce - u AC víc topí auto, u DC víc topí stojan. Účinnost kolem vodíku zmíněna byla, ale pokud bude hodně elektriky, pořád bude problém dohnat baterie. Provoz kamionů, autobusů bude mít pořád víc úskalí provozování. Možná cena běžného paliva klesne, protože to bude trochu odpad při výrobě dalších věcí z ropy, nebo naopak stoupne protože se bude vyrábět v menším množství. Ukáže čas, naše děti se to dozví...
@frantisekdobias7120 Жыл бұрын
Co se týče bezpečnosti, tak přestože se na lodích dopravuje stamiliony spalovacích aut, tak nevím o případu, že by přepravované spalovací vozidlo zapálilo loď, z těch pár tisíců elektromobilů už dvě zapálili přepravující loď!!
@filipes1024 Жыл бұрын
No, nebude to tím, že se spalováky vozí bez benzínu / nafty?
@frantisekdobias7120 Жыл бұрын
@@filipes1024 Určitě ne autem bez pohonných hmot se špatně manipuluje. Spíše tím, že se bezpečností pohonných hmot u spalovacích motorů zabývají konstruktéři přes 100 let a benzín i nafta jsou stále stejné. Naopak baterie jsou stále novinka a neustále se mění konstrukce, tak není čas na jejich vyladění.
@MartinBrada Жыл бұрын
Tak to nevíte jen proto, že to není věc, kterou by člověk včetně vás běžně sledoval a taková zpráva se běžně nedostane do hlavních zpráv. Člověk to tedy jen tak nezaslechne.
@frantisekdobias7120 Жыл бұрын
@@MartinBrada Přesně naopak podobná neštěstí jsou přímo mucholapkou sledovanosti a novináři po nich intenzivně pasou. Před 100 lety, bylo také spousta požárů benzínových aut, ale za těch 100let tu bezpečnost odladili. U elektromobilů se vyrábí jeden typ baterie jeden až pět let, takže než se vyzkouší v praxi jsou o dva typy baterií dále. Ani u spalovacích motorů není ideální koupit auto s úplně nového typu motoru, lepší je vždy počkat na odstranění konstrukčních vad.
@ok1pri19 ай бұрын
Mohu se zeptat proč je mýtus vydrž baterie? Vždyť jistý dobrodruh litá s Teslou strašný dardy a má 6. batery pack a 3. motor. Za mě ta vydrž je pouze váše chtění než, že by se to zakládalo na realitě.
@DavidVorlicek-y2r Жыл бұрын
Pěkně upravená skutečnost. Pán nám taktně zamlčuje ekologické důsledky těžby Lithia a nebezpečný odpad z větrných elektráren. Nemá ani základní znalosti o fungování rozvodné elektrické sítě. (nabíjení z veřejného osvětlení je neproveditelné) Životnost baterií nadhodnocuje. Životnost je cca 1000 cyklů. To ví každý, kdo má mobil, notebook, nebo elektrické nářadí. 2 000 000 km by znamenalo 2.000 km na nabití. Ty dinosaury bych raději pominul... Také zamlčel, že Tesla model S byl vyhodnocen jako nejnespolehlivější auto prodávané v Evropě a severní Americe. Později byl překonán Teslou model X. Také zamlčel, že Kalifornie má už teď problém s přetěžováním rozvodné sítě kvůli nabíjení elektromobilů. (Opět neznalost rozvodné sítě) Také se vyhnul odpovědi na dotaz jakou měrou se na znečištění podílejí osobní automobily? Já odpovím za něj. 0,5% Půl procenta. A to včetně výroby. Znalosti přednášejícího v oblasti spalovacích motorů jsou žalostné. A mohl bych pokračovat. Zkrátka, pán je fanoušek elektromobilů a pokud něco neodpovídá tak se to zamlčí, upraví, nebo nadhodnotí. A nebo se bude přímo lhát.
@firedog2396 Жыл бұрын
Tvrdíte, že v přednášce je upravená skutečnost, ale sám informace dost přiohýbáte.: "jakou měrou se na znečištění podílejí osobní automobily? Já odpovím za něj. 0,5% Půl procenta." - Za rok 2020 byly emise z automobilové dopravy 9,1% z celkových emisí skleníkových plynů v ČR "nabíjení v veřejného osvětlení je neproveditelné" - v praze a na mnoha místech ve světe funguje "nebezpečný odpad z větrných elektráren" - není nebezpečný(sklolaminát listů vrtulí), jen objemný a obtížně recyklovatelný - nicméně využití již jsou
@DavidVorlicek-y2r Жыл бұрын
@@firedog2396 1. Půl procenta je celosvětově. V ČR nemáme například námořní lodě. 2. Nabíjení z veřejného osvětlení je možné tam, kde s tím při výstavbě bylo počítáno. 3. Moderní listy nejsou z laminátu, ale z kevlaru. Ten je považován za nebezpečný a kdyby měly využití, asi by je Němci nezahrabavali do země.
@firedog2396 Жыл бұрын
@@DavidVorlicek-y2r Celosvetove to je cca 8%. Pokud tvrdite,ze to je 0,5%,prosim o zdroj te informace
@karelbartak99583 ай бұрын
Nic ve zlém, ale silně mi to připomnělo výhodné nákupy dek a dalších skvělých výrobků pořádaných pro seniory a ostatní občany, kteří se nechali lehce zmanipulovat. Zajímalo by mě, co k tomu vedlo přednášejícího.
@philophil1961 Жыл бұрын
Nepochopil jsem, když říkal, že auto s 80kWh baterii a spotřebou 20kWh/100km ujede 400km. Ano, pokud má nabito na 100%, což nechutná baterii a vybije jí na 0%. A to už jí vůbec nechutná. Kolikrát to vydrží? Často se uvádí rozsah 20-80%. To je využití 60% její kapacity.
@lubosklech102 Жыл бұрын
a nemůže to být v budoucnu zohledňěno? Když máme tuhle znalost, provést pár opatření přeci nemůže být tak obtížné...
@philophil1961 Жыл бұрын
Já píši o tom, že říct "mám 80kWh baterii, tak je dojezd při spotřebě 20kWh/100km 400km. Teoreticky ano, výjimečně i praxi ano, ale běžně se to asi tak používat takto nebude. Nevím, jak dlouho by to ta baterie vydržela. Že by se asi měla zároveň říkat i tato informace. A ne jen ten extrémní případ, který vlastně v praxi moc používat nelze. Nemalovat to jen na růžovo. @@lubosklech102
@ivank6846 Жыл бұрын
Auto, které má baterii 80 kWh, což je můj případ, spotřebuje při rozumné jízdě, tedy podle předpisů nebo malinko rychleji cca 16-17 kWh/100 km. Liší se zima, léto, horko, noc a tak. Ale v létě ujedu 550 a v zime cca 380 km. Jsem spokojen.
@philophil1961 Жыл бұрын
@@ivank6846 To je super nájezd. A máte na začátku nabito na 80% a na konci ještě 20%?
@ivank6846 Жыл бұрын
Nevim s jakou ironii to pisete. Ale pokud se dostanete na spotrebu mensi nez uvadenych 20, coz se udava jako takovy prumer a myslim ze i prednasejici to tak uvedl, ujedete proste vic nez 400 km. Pochopotelne nabito nan100%.
@petermikula6157 Жыл бұрын
1. proč porovnáváte citigo (nákupní tašku na kolech) a ne použitelné auto běžné velikosti ? 2. proč je to obrovská (legrační 1:05:00) výhoda mít obrovké množství (otravných) dat? Tato data jsou i u běžných aut k dispozici přes info-ment. potažmo na diagnostice a nikdo je pro běžný život nepotřebuje. Člověk je už unavený neustále konzumovat přehršel zbytečných informací. 3. ceny energíí jsou zcestné, spotřeba dnešních 2L/110kW motorů je kol. 4L/100 km 4. neprodejné ojetiny, kapitola sama o sobě... 5. rezervu si doleju z kanystru, jakou musím mít ssebou powerbanku v tašce na nouzové dojetí mimo civilizaci? 6. např. kombinace benzin + LPG dojezd min. 1400km (za 2000Kč) - o tom se el.pomatencům jen sní - sci-fi atd...
@elektricka Жыл бұрын
1:24:50 Tak to si zařaďte do novodobých mýtů - baterii je jedno, jestli je zapojená na 400 nebo 800V z hlediska nabíjení nebo vybíjení. Lepší 800 V je z hlediska vyšších výkonů při stejných proudech, které mají horní hranici v podobě průřezu kabelů a max. proudové zatížitelnosti konektorů.
@stevesharp7162 Жыл бұрын
z hlediska rychlonabijeni to je naprosto zasadni
@petrkanecka Жыл бұрын
@@stevesharp7162 A jak asi?
@flodurkeng Жыл бұрын
Čím více článků v řetězu tím spíš se objeví nějaký slabší který vám zkazí radost 🧐💨
@stevesharp7162 Жыл бұрын
na stejnym principu na jakym je dulezitej pro vykon
@elektricka Жыл бұрын
@@stevesharp7162 Buď ten princip vysvětlete, nebo pokud neovládáte fyziku střední školy, pak prosím raději mlčte. Baterie je složena z článků a každému je z hlediska rychlosti jeho nabíjení úplně putna, jak jsou články navzájem řazené.
@romannerad Жыл бұрын
Pan Smisek uvazuje ponekud izolovane a bez kontextu a slovo pravda je velmi zavadejici. Vetsi souvislosti jsou na teto prednasce kzbin.info/www/bejne/g5e5fGmVp5mUotksi=E8EUIyDPWWI367KC
@1reuseeverything1 Жыл бұрын
Akože čakal som viac.... a nakoniec toto... z Pána sa stal predavač automobilov značky TESLA👏👏👏
@Petr1331 Жыл бұрын
Nechapu jakou cenu pocitate u domaciho nabijeni, i pred 3 mesici byla cena silove energie 6kc/kW? Me to vychazi doma na 1,2kc/ km. Jinak super prednaska👍
@PetrBalat Жыл бұрын
aktuálně od E.ON pokud máte sazbu D27d pro BEZ tak 4.5kč s dph i za distribuce. objednávám novou teslu a tak mám spočítané že budu jezdit za 60-70kč/100 km. doted za 6.5l *40kč za benzín = 260 kč. vidíte ten rozdíl. a ta el. se postupně snižuje a i když to bylo na energetické krizi tak to vyšlo pořád na půlku. stačí aby byla nějaká ropná krize a nebude kupovat benzín za 40kč ale i třeba za 100-200kč.
@77radaz Жыл бұрын
@@PetrBalat Putin to zařídí 😁
@tomaskouba479810 ай бұрын
@@PetrBalat jen tam nemáte započítánu spotřební daň, od které jsou elektromobily osvobozené. U benzínu je to asi 12Kč/litr a nafta 10Kč/litr. Až bude ropná krize a benzín za 100Kč, myslíte, že bude elektřina pořád stejně?
@PetrBalat10 ай бұрын
no u el. je ta výhoda, že ji nepotřebujeme kupovat od diktátorských režimů@@tomaskouba4798
@hajeckycyklista1240 Жыл бұрын
Přednáška super, pohled na věc přes efektivitu je hodně dobrá myšlenka.
@jazik7507 Жыл бұрын
hajeckycyklista1240 - před lety se používaly obyčejné plynové kotle, potom přišla podpora k výměně za kondenzační plyn.kotle kvůli větší účinnosti.... vyházelo se spousta kotlů ale také dotací na výměnu kotlů....zaměstnalo se spousta lidí na dotacích, firem které nové kotle instalovaly.... aby v dalších letech přišel úplně jiný trend. Prý se budou stavět pouze "Nulové domy", pasivní jsou už zastaralé....nápad primárně z Německa. Obyčejný zaměstnanec tedy může zapomenout na vlastní dům, svépomocí už jej nepostaví, budou je stavět pouze firmy s certifikátem které dodrží postupy. O efektivitě se mluví vždy u každé technologie
@VraJoz Жыл бұрын
@@jazik7507 Madzi nulovým a pasívnym domom jel len rozdiel v inštalovanej technológií takže hovoriť o zastaralosti po stavebnej stránke nie je správne
@jazik7507 Жыл бұрын
@@VraJoz - ale ano, to ví část lidí ale znáte přece úřední postupy ? dlouhodobá snaha je aby si občan sám nic neopravoval, nevyráběl,nestavěl domy ... poslušně dle nařízení likvidoval to co před pár lety koupil třeba za nemalý peníz.... to je cíl. Vytáhnout z občana co nejvíce peněz, ideálně všechno. Proto přece podporují vlády z daní lidí kteří opravdu pracují různá etnika která nepracují např.3 generace !! protože ten kdo je schopen si něco vydělat obvykle má snahu i šetřit, má nějaký cíl. Ale to stát nechce ! co kdyby např. 1/3 lidí ve věku 50+ se rozhodla že mají našetřeno a odejdou do důchodu ?? to by byl kolaps hlavně dnes když firmy mají nedostatek zaměstnanců. Když stát zaměstnancům sebere peníze a rozdá těm kteří nic neprodukují... ti je okamžitě utratí, a o to jde. Stejně funguje většina migrantů, dostanou peníze od státu - utratí - peníze se vrátí státu a majitelům výrob.firem a obch.řetězců se ziskem.
@jindraplzak31169 ай бұрын
Přednáška super, samé lži.
@viktoradam3195 Жыл бұрын
Výborná přednáška. Moc se mi líbila a děkuji za zhlédnutí.
@vn646 Жыл бұрын
Můj názor: Elektřina by se měla využívat pro vytápění domácností - nejsou na to potřeba baterie. Auta ať jezdí na plyn. Je to čisté, netřeba vyrábět nová auta, ale víc opravovat ta stávající, takže se ušetří emise z výroby a bude to víc šetrné k přírodě.
@tomasprihoda3282 Жыл бұрын
Ideální stav by bylo předělat na EV, pokud nejsou morálně a technicky zastaralá (bezpečnostní prvky). Ty co nevyhovují recyklovat a z recyklátů dělat nové. Co nejméně energie na vytápění, zateplovat, ušetřit kde se dá. Využívat slunce na vytápění.
@markyzdesade932 Жыл бұрын
juzna amerika fici 28 rokov na biopalivach cisty etanol atd ziadna ropa a ide to nemaju problemy s emisiami a neriesia kraviny typu elektro.
@markyzdesade932 Жыл бұрын
@@tomasprihoda3282 naco?plyn etanol metanol su takmer ciste energie a nezatazujes zem rabovanim drahych kovov.
@jurajkravec1766 Жыл бұрын
nemas to nejak popletene? Efektivita elektriny (elektropohonu) je prave diky elektrine, do auta elektrina patri uplne krasne... plyn (obecne palivo) dosiahnes ucinnost tak 20-30% na pohon, to sa viac oplati spalovat v domacnosti a mat z toho potrebne teplo (idealne 90+%)... ale samozrejme, ze uplne ideal je ciste elektrina na vsetko z cistych zdrojov...
@vn646 Жыл бұрын
@@jurajkravec1766 Určitě to mám popletené a ty tomu strašně rozumíš. Jasně. Nevim teda kolik ti je a jaký máš vzdělání a jestli na to, co píšeš si přišel sám a odkud sis vycucal ty účinnosti. Slyšel jsi někdy o výrobě baterií? O těžbě kovů pro současnou generaci baterií? Co se týká vytápění domácností, tak rozvod elektřiny je asi snažší než rozvod plynu, byť topení plynem je taky OK. Záleží, ale na celkové koncepci (která u nás prostě není). I ty EV maj svoje využití v nějaké rozumné míře. Ovšem fanatismus a slepá víra určitě rozumné nejsou.
@janchalupa94778 ай бұрын
Jako vyučený automechanik položím do pléna jednoduchou otázku. Jaká bude konstrukční rychlost jakéhokoli dopravního prostředku bez pneumatik. Každá pneumatika obsahuje 26 litru ropy.
@sigmaarte9635 Жыл бұрын
Osobně si myslím, že elektromobilita je dobrá věc, ale problém je elektřina. Pokud bude dostatečný počet vyrobců elektřiny - proč ne, ale zatím bez těchto výrobců je to nerealné. Je spočítáno, že kdyby v ČR jsme nahradili veškerá auta se spal. motory, potřebovali by jsme asi 10x JE Temelín. Dokud nebudou dostavěny bloky v JE Temelín a v Dukovanech, je to nereálné. A při naší politické reprezentaci nás bude stát elektřina tolik, že se vrátíme z5 k svíčkám a šlapacímu kolu. Navíc ekologická stopa auta se spalovacím motor VS elektroauto je 1:3. Poslední nevyřešená otázka je: Co s bateriemi ? Lezeme na strom a pod sebou si řežeme větve.
@pavelsisma7885 Жыл бұрын
Tak rozhodně nikdo neočekává, že by aut mělo být v budoucnosti tolik. Jistě to nebude záležitost masová, bude se to týkat jen jednotlivců. Návrat o více než 100 let zpět.
@pangrac1 Жыл бұрын
Lžeš. To spočítali na autokkotforu viď? 🙈😂🤣
@sigmaarte9635 Жыл бұрын
@@pangrac1 Nevím jestli se známe, prosím o slušnost. Vycházím z objektivních výzkumů. Největší problém jsou baterie a v případě vzniku požáru se musí celé vozidlo na několik dni ponořit do speciální lázně, a co pak s tou vodou? Momentálně nemáme technologii jak účinně recyklovat těžké kovy z baterií a to je větší ekologická zátěž, než například zrecyklovat olej nebo jiné komponety .
@stepanfohl8791 Жыл бұрын
@@sigmaarte9635 boze uz aby tu byl trh s tema vyjetejma bateriema cekam na nej jak na bozi smilovani, potrebuji do baraku, mimochodem baterie jsou z vice jak 90% recyklovatelne, s tema temelinama to mate spatne, naopak EV znamenaji obrovsky potencial na stabilizaci el. soustavy, jinak receno kdyz budou vnoci stavajici JE pechovat zaparkovane EV a prez den z nich budeme zase zasobovat sit tak muzeme bez nahrady skrtnout dalsi uhelky/plynovky
@kafu0 Жыл бұрын
Můžete přiložit ten výpočet? Pokud se použijí bězně dostupná data, tak nevychází ani jeden Temelín. Pouze by se snížil stávající vývoz elektřiny. Stačí na to trojčlenka. Ale jinak jedno z neustále mediálně omílaných tvrzení zastánců současného stavu.
@josefdomansky18849 ай бұрын
Dokud někdo nevymyslí bezpečnou, levnou a snadno dobíjitelnou baterii, nemá elektro šanci. Za posledních 150 let, kdykoli kdokoli vsadil na elektromobilitu, pohořel na celé čáře, právě kvůli bateriím. Mě by se taky líbilo kdyby auta nevypouštěla jedovatý plyn, ale ne za cenu, že vezmete mobilitu úplně všem. Je pěkné, že státní úředníci a milionáři se budou prohánět po prázdných silnicích alá Severní Korea, naprosto chápu že se jim ta představa líbí, ale jak se lidi budou dopravovat do práce, jak na nákup, jak na dovolené? Na kolech v dešti, nebo na sněhu? Návrat do středověku, ačkoli právě o to Římský klub usiluje, bude návratem se vším všudy, včetně obřího úpadku znalostí a vzdělanosti. Po zániku západní Římské říše, se nenávratně ztratilo prý až 99% knih. Myslí si někdo, že technologický, znalostní a náboženský pád Evropy, bude sranda?
@antoninhanzlik8092 Жыл бұрын
Elektromobiílita je v současné době zbožné přání. Děkuji přednášejícímu za skvělou propagandu. Chybí ovšem výhled do budoucnosti ohledně zdrojů. Fotovoltaika není řešení, neumíme elektřinu skladovat.
@helfstajn4739 Жыл бұрын
Elektromobilu je obrovská baterka, ta se na skladování elektřiny hodí.
@janschwarz981011 ай бұрын
Přednášející řeší účinnost výroby elektrické energie ale už neřeší účinnost výroby benzínu nebo nafty. Přitom je všeobecně známo že na výrobu jednoho litru benzínu je třeba až 1,6 kilowatthodiny elektrické energie. A už vůbec se neřeší distribuce elektrické energie nebo nafty do auta.❤ Myslím si že při započítání těchto veličin by tabulka účinnosti vypadala jinak.
@mareksykora77910 ай бұрын
Těch 1,6 kWh elektřiny na litr benzínu pro rafinaci je samozřejmě lež. Na rafinaci se spotřebuje 9 procent energie v rafinovaném palivu obsažené a to je tepelná energie, pocházející přímo ze zpracované ropy. Elektřiny je potřeba jen nějakého půl procenta a to na dopravu. To co je ale realita je to, že každé odstavení elektromobilu a jeho nahrazení spalovákem v Česku znamená snížení emisí CO2. Všechna ušeřená elektřina se propíše ve snížení spalování uhlí. Odstavením Tesly v Česku odstraníte spotřebič generující emise 260 g CO2 na každý ujetý kilometr díky ušetření spalování uhlí v Počeradech. Moderní spalovák má emise 160 g CO2 na kilometr a to včetně rafinace paliva (9 procent emisí navíc), takže o 100 g CO2 na kilometr míň . A to už stojí za to se všech elektromobilů zbavit, nahradit je moderními spalováky a tím sbnížit skleníkové emise tohoto státu. Klima nám poděkuje.
@janschwarz981010 ай бұрын
@@mareksykora779 Samozřejmě že to lež není a je to běžně udávaný údaj ve většině odborných článků pojednávající o výrobě fosilních paliv.
@janschwarz981010 ай бұрын
Pro jistotu jsem se zeptal Al a tohle mi odpověděla : Spotřeba elektřiny rafinerie na výrobu jednoho litru paliva se pohybuje v rozmezí 1,5-2,5 kWh. Konkrétní hodnota závisí na typu paliva, jeho složení a technologiích, které jsou v rafinerii používány. Například na výrobu jednoho litru benzínu je potřeba přibližně 2,5 kWh elektřiny. Tato hodnota zahrnuje spotřebu elektřiny pro pohon čerpadel, kompresorů, ventilátorů a dalších zařízení, která se používají při zpracování ropy. Spotřeba elektřiny na výrobu jednoho litru nafty je o něco nižší, protože na její výrobu je potřeba méně energie než na výrobu benzínu. Konkrétně je potřeba přibližně 2,0 kWh elektřiny. Spotřeba elektřiny na výrobu jednoho litru LPG je také o něco nižší než u benzínu nebo nafty. Konkrétně je potřeba přibližně 1,8 kWh elektřiny. Spotřeba elektřiny na výrobu jednoho litru biopaliv je obecně vyšší než u fosilních paliv. Je to proto, že biopaliva jsou méně energeticky vydatná než fosilní paliva. Konkrétně je potřeba přibližně 3,0 kWh elektřiny na výrobu jednoho litru bionafty a 3,5 kWh elektřiny na výrobu jednoho litru bioetanolu. Spotřeba elektřiny rafinerie se v posledních letech zvyšuje. Je to způsobeno tím, že rafinerie využívají stále více technologií, které jsou náročnější na spotřebu elektřiny. Například rafinerie stále více využívají katalytické krakování, které je energeticky náročnější než tradiční destilační procesy. Spotřeba elektřiny rafinerie je také ovlivněna tím, jak je ropa zpracovávána. Rafinerie, které zpracovávají těžší ropu, spotřebovávají více elektřiny než rafinerie, které zpracovávají lehčí ropu.
@janschwarz981010 ай бұрын
@@mareksykora779 Samozřejmě že v tom mixu není započítána samotná spotřeba benzínových stanic která není taky zanedbatelná: takže při každém na čerpání 50 l paliva do své nádrže vní máte kromě tohoto paliva též něco okolo 70 až 80 kWh uložené elektrické energie.
@mareksykora77910 ай бұрын
@@janschwarz9810 70 kWh na načerpání 50 litrů paliva? Kam na ta hausnumera chodíte? To chcete čerpat na Mont Everest? Jednoduchá fyzika vám snad napoví, že na načerpání výškového rozdílu, ať jsme velkorysí, tak 10 metrů potřebujete energii m.g.h: 50*10*10 = 5000J = 0.0014 kWh. Jedna tisícina kilowathodiny, pane. Zkuste znovu fyziku základní školy.
@tomaskonopac9431 Жыл бұрын
Kluci ta elektřina se vyrábí z čeho asi no z uhlí a pokud jí vyrobí větrník tak zase 70% doby zaskakuje plyn v závěrné elektrárně úplně podobné to je časově s FVE . Připočtete si že účinnost z uhlí plynu i jádra na výrobu elektřiny někde okol 40% z dodaného tepla započtete ztráty v síti a při nabíjení a vybíjení . Celé vám to pak vychází jako ekologický nesmysl obzvláště v krajinách kde je zimní období a nelze tolik využít ani vítr . Příště bych uvítal opravdovou přednášku fundovaného energetika a ne nadšenou propagaci lobbisty co je zaháčkován v zelené lajně . Děkuji .
@hdfiuhl Жыл бұрын
A že se ohromné množství elektřiny spálí při výrobě paliv, to vám dochází, nebo ne? Každý jeden litr paliva zhruba 1,6KWh elektrické energie. Benzín se jaksi nematerializuje na pumpě z ničeho, ropa prochází frakční destilací při několika stech stupních. U některých rafinerií jsou přímo i paroplynové elektrárny, protože je to strašně energeticky náročné. A btw. u nás se spotřebuje zhruba 8,3 miliard litrů paliv ročně. Tak si to každý může spočítat, kolik je to elektřiny. Mě jen výroba paliv u nás vyšla na 13TWh elektřiny ročně... Tzn. s ukončováním klasických motorů se uvolní poměrně obrovské množství elektrické energie, která může jít přímo do EV aut....
@tomaskonopac9431 Жыл бұрын
@@hdfiuhl Já netvrdil že máte jezdit autem to chcete vy . Má tu být hromadná doprava ideálně kolejová a elektrifikovaná . Vy si asi sedíte na vedení nikde v mém textu není aby jste jel autem na benzín či naftu . Já jen napsal že ekologický dopad je u elektro aut stejný a nemá cenu to takhle tlačit na sílu .
@hdfiuhl Жыл бұрын
@@tomaskonopac9431 Já autem nechci jezdit vůbec, žádné nemám a nikdy jsem neměl. A právě obrovské množství aut stojí za tím, že hlavně na vesnicích ta veřejná doprava je seškrtávaná postupně a obslužnost se zhoršuje. Kdo by platil bus, když tím busem jezdí jedna babička na nákup? Když bude méně aut, bude víc hromadné dopravy a naopak.
@tomaskonopac94319 ай бұрын
@@hdfiuhl Tak znovu pokud chcete hromadnou dopravu prostě zakažte vjezd aut nerezidentům. Ostatně proč musí pan ředitel a 30 dalších členů kanceláře denně dojíždět autem v kolonách do kanclu. Máme tady elitu co bere nejvíce peněz a mnohdy produkuje nejméně výkonu. Firmy obzvláště velké mají neefektivní vedení statní úředníci také tvoří určitě velký hospodářsky výkon a tihle lidé jezdí právě těmi auty. Já jezdím tramvají a metrem auto mám 27 let staré jedu s ním 10 km jednou týdně na nákup cca 2 nádrže ročně to asi nezničí planetu a kvůli tomu nebudu ani potřebovat elektro mobil. Každý by měl začít sám u sebe.
@zdenekholek3926 Жыл бұрын
Zamyslel se někdo nad ekologii výroby dílu a likvidace těchto dílů ?.A také jak to vydrží přenosová soustava.Proč se mluví jen o automobilech.Máme ještě lodě a letadla,oboje bez norem EURO. Proč se pořád mluví jen o te malé Evropě.Co zbytek světa v čele z USA,kteří nic z toho nedodržují a ani nemíní dodržovat.
@janmracek6820 Жыл бұрын
Elektromobilita je super. V jasný letní den, pokud cestujete trolejbusem nebo tramvají. To pak všechno vychází jedna radost...
@RadekLanda Жыл бұрын
Idealni a ekologické využívat mhd a na elektřinu..proč ne,ale do měst,kde toto je by mě to netáhlo..
@janmracek6820 Жыл бұрын
@@RadekLanda Nikdo se nikoho ptát nebude. Udělají to. Proč? Protože můžou.... Jen nechápu ty, co tomu tlaskaji.
@RadekLanda Жыл бұрын
@@janmracek6820 Tlačení Ev je chyba, ale trend je jasný, EU zaspala a teď se to narovnává, hodně automobilek do toho konečně ,,buší,, Zatím jsem neslyšel pádný argument, co je na elektromobilitě špatně. Pro mě je to prostě vývoj a jak nejezdíme v parním vlaku, tak nebudeme jezdit v autu se spalovákem a řadičkou. Jen ty ceny a vše si musí časem sednout, je to nová technologie..
@fromprague6034 Жыл бұрын
@@RadekLanda co je na elektromobilitě špatně? Pokud se srovná jaká je míra negativního ovlivnění životního prostředí od zrodu přes provoz do likvidace u auta se spalovacím motorem a elektromobilem, vychází to zatím pořád ve prospěch spalovacího motoru. Ono to sice vypadá hezky, když městem jezdí tiché vozy neprodukující emise, ale ty emise si musela přírody vyžrat tam, kde se pro elektromobil vyrábí energie, tam, kde se vyrábějí akumulátory, atd.
@RadekLanda Жыл бұрын
@@fromprague6034 Jenže ta míra se v běžném mixu je například po 30tis km, u mě celé nabíjení z FVE i dříve s běžným autem. A to když se nepočítá s tím, že baterie, bude znovu sloužit po 20 letech v ev dál někde jinde nebo se teď z 90 procent časem možná skoro ze 100 procent zrecykluje. Ale než tam ty baterie dojdou stářím, budeme také staří. Ty technologie posouvají lidstvo společně s výrobou energie s co nejmenšími emisemi na udržitelnou cestu. Spalovací motory by tak špatné nebyli kdyby měli ´činnost například 80 procent, ale pravda je, že skoro vše pálíte výfukem ven, podívejte se například na vrchol formule 1 je pomalu poloviční a nemluvím o běžném autě. Ano spalováky nám posloužili, byly potřeba, ale už jsou prostě naprosto překonané..
@rocnikrocnik Жыл бұрын
Pán jen mladým plete hlavu... Reklama na elektroauta. Kdyby ten směr vývoje byl myšlen vážně, začalo by se u dodávek a náklaďáků. Zatím je hlavním cílem odebrat lidem mobilitu. Přednášející je podle mého kolaborant s nejvyšší mocí, která nás chce postupně uzavřít do 15ti minutových měst. Mladí lidé, používejte vlastní rozum a nevěřte šarlatánům!
@antoninhanzlik8092 Жыл бұрын
Taky jsem technik. Nicméně uvést účinnost FV panelů se mi zdá divoce nadnesená. Pokud zahřeji PN přechod nad 50-70st. C, účinnost klesá pod 10 %. Tento údaj považuji za nesmysl.
@vondrass Жыл бұрын
A záleží při tom, když vyrobíte denně z 5 kWp FVE cca 20 až 30 kWh energie na nějakém čísle účinnosti panelu? Kecy nemají cenu, pane, ukázaná platí. Prostě malá plocha FVE vyrobí denně elektřinu na 100 a více km jízdy.
@DL-kc8fc Жыл бұрын
Kolem účinností panelů není nutné se až tak jimi zabývat, protože máte solární pole nějak dimenzované v rámci vašeho požadavku na mikrozdroj a to je pro vás nejdůležitější. Řešíte pouze produkci, která je závislá na počasí a právě kvůli tomu vhodně dimenzujete své solární pole, abyste v baráku měl to, co jste požadoval a to je vaše pomyslná rafička oscilující do 100 procent. Samozřejmě, že při velmi slunném počasí vznikne nadprodukce i přes sníženou účinnost panelů a teď záleží, zda to vyčíslíte z průměru celé produkce, nebo z jednotlivých panelů. Z průměru celé produkce to u mě skutečně dělá mínus 10 až 20 procent a pořád je to v přebytku, který ztrácím v bazénu nebo v autě. Ten člověk z videa toho popletl víc než jenom to, páč tomu nerozumí. Ohledně elektromobilu má toho také hodně subjektivního s důrazem na mainstream a ne proto, že by byl blbý, ale že je mazaný - za popragaci se mu otevírají dveře i někde jinde. Takový je život.
@JiříSmejkal-v5x Жыл бұрын
@@DL-kc8fc Bingo pane, jde o propagaci, ne o informaci....
@mirekmip Жыл бұрын
Lol, 1:05:: “Nejlepší na elektroautě je, že máte k dispozici obrovské množství dat” Tak nevim…
@misouhel655 Жыл бұрын
😂
@stevesharp7162 Жыл бұрын
kdyz nebude v bateriich kobalt tak deti v Kongu pochcipaji hlady
@karlosk.74729 ай бұрын
Ta reklama na 90 000,- pro důchodce na fotovoltaiku mně irituje. Jednoho mám vedle sebe, přivezli 4 (!) panely, malý měnič a kousek kabelu. Bratru vše za 30 litrů a méně. Panely 42 volt max. V létě plná nálož 170V celkem. To se nikdy nevrátí a jsou to vyhozené peníze nás všech. V zimě ohřívá vodu plynem. Předpokládám faktura bude světe div se na 90 000,- Kč. Svět, resp. EU se zbláznila...
@flodurkeng Жыл бұрын
cena nabíjení půjde nahoru a navíc to zdraží všem snad si někdo nemyslí že se stát obejde bez daní co dnes má z fosila 😂na důchodcích už toho moc nevyrazí
@RadekLanda Жыл бұрын
Naopak to zlevní elektřinu
@ondrejsmisek Жыл бұрын
Elektřina půjde pravděpodobně spíše směrem dolů, ale výběr spotřební daně je problém, se kterým bude třeba se vyrovnat. Aktuálně je to jeden z hlavních důvodů, proč je elektromobilita levná na provoz.
@reygreygreygreyg Жыл бұрын
@@ondrejsmisek Vy máte v palici hoooodně nasráno.
@tomasprihoda3282 Жыл бұрын
@jaja paja opak je pravdou. Jestliže bude více malých zdrojů výroby s akumulací, tak rozvodná soustava bude stabilnější a méně náročná. Jen bude muset inovovat! Je zastaralá.
@flodurkeng Жыл бұрын
@@tomasprihoda3282 to určitě ne bude to problém uřídit už teď s tím mají potíže
@jaroslavmichna9384 Жыл бұрын
Určitě zajímavá přednáška. Jak tam autor hovoří, že někdo se na uvedenou problematiku dívá přes ekologii, on zase jako fyzik přes účinnost, tak já bych osobně řekl, že většina lidí se na uvedenou problematiku bude chtít dívat přes ekonomiku. Zde mne celkem dost zaujala ta statistika nabíjení v čase cca 1:06 hod. kde se uvádí i náklady a srovnání se spalovacím motorem. Kdyby toto byla pravda, tak si myslím, že v případě využití automobilů s vyšším nájezdem kolem těch 40 tis. km plus by to bylo hodně ke zvážení, ale moc nechápu, jak se k takovým číslům lze dostat. Předpoklad: Vyjděme z předpokladu, že v uvedeném příkladu bylo za rok najeto 43,5 tis. km, tedy ekvivalent průměrné spotřeby 20kw/100 km, které autor v přednášce uvádí. Vezmu to odzadu a začnu tím ekvivalentem benzínu. Při uvedeném nájezdu a průměrné ceně 42,5 Kč/litr (což samo o sobě není málo) jsme někde na průměrné spotřebě 7,8 litru na 100 km, abychom se dostali na uváděných cca 145 tis. Kč za rok, což mi přijde celkem dost, ale budiž. Když se podívám na ty náklady na elektřinu, tak jsem našel, že asi jako zakazník původní Tesly má supercharger pořád zdarma (u nových už to neplatí), řekněme, že i v práci to má z nějakého důvodu zdarma, doma má FVE, což mu dále sníží náklady a bude tedy dobíjet jen třeba 1/3 uvedené sumy za nějaký poplatek mimo domov. I ten Lidl nabízel nabíjení zdarma po nějakou dobu, tedy mohl platit podstatně méně i zde, ale celkově ty vypadá, že platil tak 3 Kč za necelé 2MWh za celý rok, tedy je ani ne 25% a ještě s velmi příznivým tarifem. Hodně zvláštní. Když si člověk vezme nějaký jiný příklad, že by měl nabíjet 3/4 uváděné sumy za poplatek, tak jsme někde na 6,5 MWh, a při ceně nějakých 8 Kč/kWh bychom byli na nějakých 52 tis. Kč a proti tomu řekněme posadíme spalovák s průměrnou spotřebou 6,5 litrů na to 100 km, a jsme někde na 120 tis. Kč, když zachovám 42,5 Kč/litr. Pořád velmi solidní úspora skoro 70 tis. Kč. Predikovat vývoj cen pohonných hmot i elektrické energie je problém, takže vyjděme z předpokladu, že to 8 letu bude zhruba podobně a je tam úspora 560 tis. Kč na nájezd zhruba 350 tis. km. Nutnost koupit novou drahou baterku, ale pokud se týká spalováku, tak ono to také něco "spapá" za 350 tis. km a je otázka, jaká by byla zůstatková hodnota k prodeji v takovém případě. Zároveň ta stará baterka také ještě může posloužit Rozhodně nejsem cílovka, ale je pravdou, že pokud má někdo vyřešené nabíjení (rodinný domek, práce apod.), pracovní řežim, který umožňuje vůz s jeho přirozenými omezeními normálně využívat a má na vyšší vstupní investici, tak to při tom nájezdu už může dávat smysl i ekonomicky. Proč ne, ať klidně narůstá touto přirozenou cestou podíl EV, když se vylepší efektivita baterek, tak to bude dávat čím dál vyšší smysl i v jiných režimech pro další segmenty trhu. Takto by to bylo OK, jen bez těch zákazů, zcela absurdního počítání emisí CO2 atd.
@mareksykora779 Жыл бұрын
A teď si představte, že nejlépe uděláte když ten elektromobil přestanete používat a začnete jezdit moderním spalovákem. Všechnu ušetřenou elektřinu okamžitě propíšeme do snížené výroby v uhelných elektrárnách. U odstaveného elektromobilu se spotřebou 20kWh/100km okamžitě ušetříme emise 260g CO2 na kilometr v emisích z už nespáleného uhlí. Moderní spalovák s emisemi 160g CO2 na kilometr (včetně započtení rafinace) je rozhodně ekologičtější volba v Česku, Německu, Polsku, Japonsku, Austrálii, centrální a východní USA. Prostě všude tam, kde pro výrobu elektřiny musí zaměstnávat i uhelné elektrárny, protože čisté zdroje nestačí.
@Keramx6410 ай бұрын
Zjednoduším To. Elektroauto vyjde o korunu na kilometr levněji díky daním. Bez daní a dotací levnější není. Pořizovací cena elektroauta i s dotacemi je o cca 500 tisíc vyšší. Abyste se dostal na stejnou cenu, musíte ujet 500 tisíc kilometrů. Je to váš případ? Můj ne.
@martarezacova2624 Жыл бұрын
Doufám, že jednou budou všichni potrestáni, děkuji
@sleepydog6595 Жыл бұрын
Za co?
@PetrBalat Жыл бұрын
@@sleepydog6595 asi za ty rakoviny z jedů od spalováků
@Martin-s5z Жыл бұрын
Za lhaní....stejně jako green deal.
@77radaz Жыл бұрын
@@Martin-s5z Green Deal je důležitá věc. Zachování životního prostředí pro další generace je naprosto nezbytné. Od průmyslové revoluce přes devastaci socialismem a kapitalismem je to teď na nás. Jinak naší potomci budou mít velké problémy. Důsledky budou ve všech oblastech života, i v ekonomice. Následky budou vážné. Už teď je pozdě a čím později tím hůře. Jen arogantnímu jedinci záleží jen na jeho "blahu". Takoví ať chcípnou.
@ivank6846 Жыл бұрын
Jeste bych dodal ze kritici kritizuji el auta. Ale to, ze uz vic nez 100 let smrdi na svete auta. Ze se nekde doluje ropa a pak prevazi tankery pres pul sveta a rafinuje a stavi se statisice benzinovych pump a najezdi miliardy km cisternami pri rozvozu benzinu, to jim jaksi unika. Nemluve o tom, ze kazdych 15 tis km se opet servisuje, spotrebovava a likviduje dalsi olej a pod. Tady je nadeje ze v brzku, pokud nebudou lide hloupi a lini, budeme sbirat el ze slunce a dobijet auta, ktera podle vseho budou mit pro obycejneho cloveka vydrz cca 1 mil km. Temer bez servisu. 👍. Ja to tak delam a jezdim po pocatecni investici cca 2,5 mil v podstate zadarmo.
@hokkyfarmet570 Жыл бұрын
Moc se mi líbil přístup a připravenost pana Smíška, děkuji za komplexní přístup k problematice, a že taky někdo konečně řekl, že výroba paliva (i vodíku) taky spotřebovává elektřinu. Za mě myšlenka --- Elektrárna (ať už jakákoli) -> distribuční soustava -> vůz --- je nejlepší cesta. Jen mi co máme rozpočet na vůz cca 200t CZK a máme pohodlí máme smůlu, až elektrické auto srovnatelné s mým americkým SUV bude za "přijatelnou cenu" a přijatelné kondici z druhé ruky, je asi v nedohlednu😞
@mareksykora779 Жыл бұрын
Rafinace paliva potřebuje jen 1 procent el. energie v poměru k energii v palivu obsažené. A taky naopak. Na výrobu elektřiny potřebujete naftu. Ono se to uhlí musí nakopat, hlušina odsunout, důl rekultivovat. Blbé, co?
@hokkyfarmet570 Жыл бұрын
@@mareksykora779 jo je to blbý. Přesto jsem psal o cestě paliva. Elektřina->auto vs. elektřina->rafinace->doprava paliva->provoz čerpací stanice->spálení paliva v nízko účiném motoru. To je trochu hodně energie, než to dojde na kola finálního vozu. Blbý ,né?
@mareksykora779 Жыл бұрын
@@hokkyfarmet570 Ale to jaksi nechápete jak je to v Česku. Elektřina u nás nevzniká v zásuvkách. Pro elektroauta vzniká v uhelných elektrárnách. A mimochodem i na to nakopání a dovoz uhlí do té elektrárny je potřeba nafta pro provoz rypadel a dopravníků. Taky blbý, co? Mimochodem na rafinaci ropy je potřeba elektřiny v množství procenta, tedy setiny množství energie v ropě obsažené. Prakticky nic a i to nic si rafinérie umí vyrábět samy kogenerací. Rafinérie totiž potřebují tepelnou energii. A tu získají spálením části ropy. Typicky 6 procent příchozí ropy se spálí a teplo se využije pro rafinaci a 94 procent odchází z rafinerie ve formě ropných produktů. A to pálení probíhá v kogeneračních jednotkách, které produkují elektřinu a jejich odpadní teplo není odpadem, ale zdrojem pro zahřátí rafinačních produktů.
@jandykast4139 ай бұрын
Ano ano, pan Ing. to má naprosto úchvatně připravené, ohledně spalováku tam dokonce vypustí cosi jako 'pravda'?? Aby lehce (*taktně) opoměl těch zhruba 50% elektřiny ztrácející se při distribuci.. Ale tak když tam zmínil toho šéfa ČEZ distribuce, víte odkud větřík vane 🙂😉
@RadekLanda Жыл бұрын
Problém té dětské práce je,že jinak často umřou hlady,možná lepší těžit než šlapat a umřít hned,tam je to celé špatné ne vinou baterií
@tomasprihoda3282 Жыл бұрын
Otázka je proč to kopou ručně? Kde mají těžkou techniku? Proč je pro ně tento způsob dolování zajímavější než použití průmyslové technologie?
@RadekLanda Жыл бұрын
@@tomasprihoda3282 mají lidi dost, jak říkám, pro ně je to práce jinak např umeou hlady... Jine podmínky, celý svět bohužel nezmenime..
@kmenovysamanizmus206 Жыл бұрын
Nič v zlom, ale veľmi slabá prednáška a strata času. * Skôr mi to prišlo ako prednáška politika za stranu Zelených * . Autor vymenoval všetky možné pozitíva elektromobily ale úplne zabudol vymenovať negatíva. Ku koncu prednášky autor Smíšek tvrdil, že je absolútne proti jadru a že výroba energie zo slnka nemá žiadnu nevýhodu. Tiež pán Smíšek zabudol spomenúť na vážny problém že z čoho by sa elektrická energia vyrábala v prípade masového zavedenia elektromobilov. Akademická pôda má byť neutrálna a nemali by sa tam pretláčať ľudia s extrémne lavicovými politickými názormi ako pán Smíšek.
@dagmarurbanova Жыл бұрын
Přesnější název videa by byl: Reklama na elektromobilitu.
@reygreygreygreyg Жыл бұрын
ano
@jangieraczka9326 Жыл бұрын
Říkal tam něco s čím nesouhlasíte?
@jarekfisnar Жыл бұрын
to je pro mateřské školy? elektroauto spluje v elektrárně z největší částu uhlí
@helfstajn4739 Жыл бұрын
To by museli být elektrárny z nějvětší části uhelné (spoiler. nejsou) a druhá taková drobnost, mnoho lidí si auto nabýjí přes solární energii...
@mareksykora779 Жыл бұрын
@@helfstajn4739 Efekt provozu elektroauta v Česku je kompletně ve spáleném uhlí. Když ke své standardní spotřebě elektřiny přidáte i tenhle obrovský spotřebič, tak jen uhelné elektrárny začnou produkovat víc elektřiny. Ostatní, čisté zdroje na to nemají kapacitu. A když se toho elektroauta zbavíte, zase jen uhelné elektrárny sníží produkci. Dokonce i když jste nabíjel ze svých solárů tak to tak bylo. Místo do elektroauta svou solární elektřinu prodáte do sítě a zase jen uhelné elektrárny o tohle množství sníží produkce. Proto je reálný efekt spotřeby elektroauta v Česku jen v uhlíkové stopě ze spáleného uhlí.
@jaroslavvolf1122 Жыл бұрын
Dinosauři rozhodně nežrali trávu. Ta v jejich době nebyla...
@jaroslavzapletal8490 Жыл бұрын
ropa není z dinosaurů. Je z mořského planktonu.
@machacekmarek15129 ай бұрын
Životnost baterie 500K Km- 2mil. Km? Teorie, nebo praxe? Z jakých zdrojů se čerpá? Diky
@jandykast4139 ай бұрын
No při způsobu nabíjení po 15min. jak tam zaznělo, to bude poctivě URVANÉ OD REALITY..
@jand4629 Жыл бұрын
v kontextu české ergetické politiky a zrušené dostavby Temelína vládou ČSSD, spějeme k blackoutu a předražené elektrické energii. Díky ČSSD
@sovajaromir Жыл бұрын
Tuto dostavbu v té době podporoval ani Kalousek, vzhledem k tehdejší ceně za MWh El. energie (kdyby nepadla Nečasova vláda, tak by to byl on kdo by to zarazil) a další politici tehdejší pravice. Naopak ministr průmyslu za ČSSD dostavbu podporoval.
@sovajaromir Жыл бұрын
Překlep - nepodporoval
@michalbedlivy54059 ай бұрын
Drobná chyba v množství energie v litru paliva. Čísla bych si nevšiml, to si nepamauji, ale nafta má více enrgie v litru než benzín. Už jen proto mají diesly nižší spotřebu.
@polakmartin Жыл бұрын
1:06:37: to mě nesedí, jak jste ušetřil 138tis. Kč za rok - to by musel 1km být za 14haléřů.
@zdenekveverka6726 Жыл бұрын
Asi nabíjel na fakultě, když přednášel :D
@Sadr13 Жыл бұрын
ono už mi přijde zajímavé 8MWh za 5000kč ?? pokud vím tak pokud nemám vlastní elektrárnu tak průměrná cena je cca 5000kč/MWh tzn měl zaplatit 40 000kč. a z 8MWh pochybuji že ujel několit set tisíc km. To mi základní počty přes prsty neberou. Jednoduše řečeno tato část je zmanipulovaný nesmysl
@Chrabro Жыл бұрын
🤔
@vladkoky278 Жыл бұрын
Elektrické auto sa dostane na úroveň spaľovanku v nákladoch po 25 rokoch prevádzky počítame všetky náklady od ťažby po výrobu.to je doložené technickými vypočítali.
@Keramx6411 ай бұрын
@Sadr13 Navíc je chybně porovnávaná účinnost. Nelze porovnávat účinnost elektromotoru se spalovacím motorem aniž by se započetla účinnost výroby a distribuce el energie a účinnost nabíjecího porocesu. Pak dostanu nějaké číslo, které mi napoví, jak účinný který řetězec je. Elektroauto má na konci učinnější motor ale před ním nesmírně dlouhý řetězec výroby energie a její distribuce se spoustou ztrát a transformací. Naproti tomu spalovací motor si energii vozí s sebou a má jí mnohem účinněji na 1 kg uloženou. Elektroauto je tedy o 300-800 kg těžší a to po celou dobu, bez ohledu na spotřebovanou energii a je třeba počítat s touto zátěží při celkové účinnosti neboť na uvededení do pohybu a jeho udržení musí vykonat více práce. Rekuperace je cca 2% max, takže nelze říct, že o co víc dám při jízdě do kopce, o to víc získám rekuperací při jízdě z kopce. Tak to nefunguje, nebo jen ze zanedbatelné části. Nelze jen říct: mám tu dva motory, jeden má cca 30% účinnost a druhý 90%. Tak jednoduché to není.
@josefmiki6023 Жыл бұрын
litr nafty obsahuje 35 MJ energie, 1 litr benzínu 31 MJ. Obsah energie v 1 litru nafty je tedy o více než 11 % větší než v litru benzínu.
@vitezslavkuba7712 Жыл бұрын
Hustota benzínu 750 kg/m³, hustota nafty 840 kg/m³. To je těch 11 %.
@josefmiki6023 Жыл бұрын
@@vitezslavkuba7712 Učinnost vznětového motoru je 42-48%, zážehového 35-40%
@Wikidy81 Жыл бұрын
@@josefmiki6023 i ty nejlepsi baterie maji energetickou hustotu 10x nizsi, nez benzin. a od toho se odviji vse. rychlost doplneni energie, dojezd...
@BackPa Жыл бұрын
8MWh za 5600,-? Kde? To snad bylo nereálné i před tím zdražováním.
@polakmartin Жыл бұрын
Naprosto souhlasím… tam to nějak nesedí. 14haléřů za kWh?
@trolaktralala405 Жыл бұрын
5600:8=700 kc/MWh=70h/kWh
@BackPa Жыл бұрын
@@trolaktralala405 Mě a většině lidí co znám, vychází 1kWh na cca 8kč.
@trolaktralala405 Жыл бұрын
Mě 8.55 kč/KWh= letos Loni 6.28 kč/KWh
@etno2010 Жыл бұрын
1:36:50 ... a tu už sa demágógia nehanebne predvádza v plnej nahote...
@robokacir673 Жыл бұрын
mam takz dojem, ze trochu vylepsuje vysledky ....
@krajtl28 күн бұрын
6:10 Aby na tom někdo pořádně vydělal. Někdo kdo skočil Muskovi na špek, a teď když se ukazuje jak je technologie baterií ještě v plenkách snaží se nepřijít o investice a nechat si svůj neuvážený futurismus zaplatit státy a jejich daňovými poplatníky.
@dusantetek8419 Жыл бұрын
Řekl bych taková klasická tendenční přednáška kterou dá člověk s pomocí googlu za večer dohromady.
@reygreygreygreyg Жыл бұрын
Souhlasím. Ten pán za to bere love, to je jasné.
@tomasprihoda3282 Жыл бұрын
Máte stejnou možnost přednášet...
@DL-kc8fc Жыл бұрын
Byl to takový pěkný mainstream za bakšiš a otevřená vrátka pro bezpečné proplouvání systémem. Měl se vykašlat na rozbory co je lepší či horší, páč to přebral právě z toho mainstreamu a měl to raději vzít po stránce nadšence, což by se dalo akceptovat. Politika, kterou zavrhl jako konspirativní má v tom naopak velkou roli, páč má výrazný přesah do ideologie a té se mnohé podřizuje neskrývanou falší. Elektromobilitě fandím (sám mám zánovní Teslu), ale jednou zlaté časy ve Spressartu skončí, zmizí benefity a nastane tvrdé zdanění ve snaze nacpat lidi do přeplněné MHD. Proč se již teď vedle elektromobility neřeší MHD a dálková doprava, aby měl každý cestující komfort? Kde udělali soudruzi chybu?
@dusantetek8419 Жыл бұрын
@@DL-kc8fc díky za pěkný příspěvek do diskuze.
10 ай бұрын
Pěkná přednáška. Po dalším roce lze doplnit: 1 - info o nákladní dopravě - Tesla Semi funguje, problém je nedostatek baterií. 2 - chemie LiFePol v podstatě zabraňuje "explosivnímu" hoření baterie. Navíc je baterie více strukturální. Pomaleji se nabíjí i vybíjí, ale nemění u toho velikost elektrod. 3 - zpřesnění čísel ohledně energetických nákladů na těžbu+rafinaci+dopravu+čerpání fosilních paliv. Poslední studie ukazují, že při výměně 1:1 ICE za EV budeme už při stávající produkci elektřiny v přebytku a to nepočítáme výstavbu dalších zdrojů a decentralizaci el.sítě (lokální/místní FVE +vítr).
@mareksykora77910 ай бұрын
Pokud odstavíte Teslu,, snížíte okamžitě spotřebu elektřiny v tomto státě, což se projeví jen na jednom zdroji - v uhelných elektrárnách. Tesla takto představuje 260g CO2 na každý kilometr jízdy s elektřiny vyrobené v Počeradech. Tyto emise si odpustíme, když Teslu odstavíme a nahradíme moderním spalovákem s emisemi 160g CO2 na kilometr (a to už je započítaná i rafinace). A samozřejmě tím snížením spalováním uhlí po odstavení Tesly z provozu snížíme i těžbu uhlí, dopravu do elektrárny a náklady na dopravu popílku a rekultivaci krajiny. To jsou další ušetřené emise CO2 po sešrotování Tesly. Právě za odstavení elektromobilů nám klima poděkuje, protože bez uhlí prostě elektřinu neumíme a proto se každé snížení spotřeby elektřiny projeví právě a pouze v tom už nespalování uhlí.
@firedog239610 ай бұрын
@@mareksykora779Trochu vam ta vase teorie kulha. Dnes je cena elektriny temer na nule a z Nemecka sem proudi 1,5GW prebytku z vetrnych elektraren. Kvuli nabijeni EV pod kotlem nikdo prikladat nebude
@mareksykora77910 ай бұрын
@@firedog2396 Evidentně nerozumíte tomu na co koukáte. Právě teď sem z Německa přitékají 2,2 GW relativně čisté elektřiny a z Polska 0,75 GW superšpinavé elektřiny. Ovšem tady se ani neohřejí, protože pokračují na Slovensko a do Rakouska. A my jim k tomu ještě přidáváme něco z našeho spáleného uhlí (1.05 GW), takže od nás odtékají pryč hned celé 4 GW elektřiny. Naše uhelky právě teď pálením uhlí generují 2,8 GW elektřiny, takže samozřejmě každý nabíjený elektrák právě teď jede z toho uhlí. A když ho odpojíte, tak právě jen tyhle uhelky sníží produkci. Jaderky ani ostatní čisté zdroje redukovat nebudeme. Proč taky, že? Takže žádná změna. Pořád topíte pod kotlem a nabíjíte ten elektrák ze spáleného uhlí. A když si to odpustíte, tak vše odepíšeme ze spáleného uhlí a klima vám poděkuje.
@yanweide5560 Жыл бұрын
Jenže je třeba mít na paměti, že i těžba ropy, následná přeprava a zpracování v rafinerii stojí energii. Ano, může se argumentovat, že výstavba "drátů" spotřebuje energii při výrobě oceli, ale to je v zásadě jednorázová položka. Cisterny na čerpací stanice jezdí neustále.
@kozakm Жыл бұрын
z ropy se toho ale dělá mnohem víc než jen benzín/nafta
@yanweide5560 Жыл бұрын
@@kozakm Jakože díky elektřině se nedělá nic jiného, než se nabíjí vozidla?
@kozakm Жыл бұрын
@@yanweide5560 To jste nepochopil správně. Benzín je v podstatě vedlejší (odpadní) produkt při zpracování ropy. I když bychom teď ze dne na den zakázali benzínová auta, tak spotřeba ropy neklesne.
@mareksykora779 Жыл бұрын
A to chcerte říct, že to uhlí do elektrárny nakopá a doveze bůh? A ten popílek zase někde jen tak zmizí?
@crteccorporation3574 Жыл бұрын
A ty elektrocerpaci stanice se postaví samy? Abych byl schopnej dotankovat energii na stejný počet km tak místo jednoho stojanu s benzínem potřebuji padesát parkovacích míst s padesáti nabijeckama po minimálně 150 kw tak to te přírodě určitě bude líp... 😢😢😢
@Keramx6410 ай бұрын
Ještě musím dodat, že podobnou "přednášku" bych čekal na filosofické fakultě. Na technické fakultě bych odebral titul Ing
@jindrichryska1164 Жыл бұрын
Ten přednášející člověk ve mě moc nevzbudil přesvědčení, že rozumí do důsledku tomu co tam povídá. Dle mě tomu rozumí na úrovni těch gymnasistů. Stále žvaní o účinnosti spalovacího motoru a el motoru a již vůbec nebere v potaz nízkou účinnost při výrobě el energie ze slunečního záření a hlavně nízkou využitelnost vyrobené el energie elektromobilu. Nakonec zjistíme, že přenosem a hlavně skladováním el. energie vyrobené ze sluneční energie pro automobil poháněný el motorem se dostaneme na účinnost 30 % což je méně než u spalovacího motoru.
@tomasprihoda3282 Жыл бұрын
Zvláštní počty. Kolik zaplatíte za energii ze slunce? Tolik co Ivanovi nebo šejkovi?
@Martin-s5z Жыл бұрын
Ucinnost sice vyšší, ale neustale vozi 500kg baterek😊 což je plně naložený spalovák. Dále vytapeni kabiny a baterii v mrazu sebere 20% energie. Starnutí baterie i když nejezdite. Nemoznost nabijeni vetsiho mnozstvi aut na sidlisti, kde ani neni kapacita od distributora el.energie. A hlavne !!! Cena.
@helfstajn4739 Жыл бұрын
cena už se dost blíží spalovákům, nabýjení na sídlišti není problém. U nás mrazy skoro nebývají, a právě naopak, zahřát celou kabinu dokáže el. mobil ještě před tím než do něj nasednete a to ze sítě, takže vám to nic nesebere, a vy si sedáte do vyhřátého auta s rozmrazenými okny a správně nahřátou baterkou, naproti tomu u spalováku musíte škrábat okna, pak sednete do studeného vozu kde doufáte že se vlivem spalování paliva před vámi co nejdříve vyhřeje. hmotnost baterek je sice vysoká ale je uložena v podlaze, tudíš je těžiště výrazně nízko což má leší vlastnosti v zatáčkách, a pro bezpečnost, protože při nehodě a vylítnutí ze silnice nedojde k převrácení auta.
@flodurkeng Жыл бұрын
bez co2 neporostou rostliny zeptejte se akvaristů proč ho přidávají do akvária 🤔
@RadekLanda Жыл бұрын
¨To je zase blbost...
@flodurkeng Жыл бұрын
@@RadekLanda k tomu výkřiku konkrétně co je blbost ? 😉
@RadekLanda Жыл бұрын
@@flodurkeng Argument,že co2 nebo hnojivo je potřeba na konkrétní věc zrovna nedává za pravdu k dané problematice,ten váš příspěvek je úplně stejný výkřik,proto jsem to psal také tak stroze..
@iokarii Жыл бұрын
Kdo vyrábí nejcice CO2? Oceány 80%.. 😊 Zakazme oceány.. Automobily v celku 0.2%, a Evropa z celosvětově tvorby člověkem vyrobeného CO2 je na 8%? Co ten zbytek? Ti nehodlají zrušit spalovací motor. Kde má výfuk elektromobil? V elektrárni. A jadro je také spatne , takže v uhelné elektrarne? Elektromobil to je jen snaha aby lidi nemohli jezdit.. Nejlépe vůbec.. Nový standard. Omezení svobody.. Protože většina na elektromobily nedosáhne... Nový šéf Toyoty se nechal slyšet, že se vydá cestou vodíku, ne elektromobility.. Asi nevadí převážet LNG v tankerech přes oceány do EU. Tankery jedou na mazut.. což je horší brecka než diesel.. A pak zkapalnovani LNG a další splynovani bude asi ekologické.. A tak dále, na tři krále.. 😊
@frantisekvalenta1380 Жыл бұрын
Co 2 je nezbytná složka ke snížení pH v akváriu Je samozřejmě otázka jak efektivně uhlík ve vodě rozpustim????? Jestli mi ale zakažou používat co2 můžu akvarko vypustit a prodat 🤒
@ok1pri19 ай бұрын
Kristovo rány, kde jste vzali spotřebu 0,8l na volnoběh?! Dnešní kaniony berou 1,3l na hodinu! Před 20lety 3l a to jsou obsahy 13l. Jsem ochoten připustit 0,3l na hodinu a to v průměru.
@firedog23969 ай бұрын
Spotreba 0,8l/hod je u osobaku bezna hodnota
@ok1pri19 ай бұрын
@@firedog2396 před 100 roky. 0,3l/h
@jirihorak2442 Жыл бұрын
Vy víte o nějakém důkazu, že ropa je z dinosaurů? Setkal jsem se s hypotézou, že ropa (ani kamenné uhlí) vůbec není fosilní a zmíněné indicie byly docela významné.
@flodurkeng Жыл бұрын
no zrovna v uhlí bývají krásně vidět otisky stromů a rostlin 🤔
@jirihorak2442 Жыл бұрын
@@flodurkeng Ano a přesně tyto otisky jsou důkazem, že to uhlí, relativně nedávno, tj. v době existence těch rostlin a živočichů, které se otiskly, muselo mít polotekutou podobu. A z čeho vznikla ta uhlíková suspenze? Ze dřeva těžko. Jinými slovy, fakt, že něco živého šláplo do bláta opravdu není důkazem, že to bláto bylo živé.
@tarziks9813 Жыл бұрын
@@jirihorak2442 Srandou je, že to nejsou otisky. Jeď se mrknout do Ústeckýho muzea na celej zuhelnatělej kmen. Ono taky kde by se to uhlí vzalo, když je to hlavně prvek uhlík, ze kterýho se rostliny hlavně skládaj, když nepočítáme vodu. Další zajímavostí je, že i ta kapalná fosilní paliva jsou na bázi uhlíku. Akorát vznikala za jiných fyzikálních podmínek.
@milansvec50289 ай бұрын
Naprosto zavádějící grafy a lži zase jen placená propaganda nic víc. Hrůza.
@petrmares4778 Жыл бұрын
To co se dá říci krátčeji, si tady "honí triko" 1 a 3/4 hodiny. To že tady "fešák" řekl : "Mě TEPELNÉ ZTRÁTY u Spalovacích motorů NEZAJÍMAJÍ! Tím se odepsal pro další sledování.
@ondrejsmisek Жыл бұрын
Opravdu ale v rámci tohoto tématu nebyly tepelné ztráty u i.c.e. řešeny.
@petrmares4778 Жыл бұрын
@@ondrejsmisek Tepelné ztráty jsou mrhání energií a měl se tomu věnovat. 1 3/4 h je dostatek času, až moc. Ztráty energie teplem jsou VŽDY NEŽÁDOUCÍ ZTRÁTY, podobně jako klas. wolframová žárovka oproti LED svítilně, ta prakt. téměř nehřeje a proto je úsporná. Říci "Mě tepelné ztráty Nezajímají - TÍM diskvalifikoval sebe, celou nekonečnou přednášku. Jak se bude řešit PLÁČ, MÍSTO, KDYŽ BUDOU STÁT E-VOZY NA MÍSTĚ A CUCAT, CUCAT? Nutné rozšířit plochu nejméně 7x - 10x! Je ta plocha připravená? NENÍ! Jinak já Fandím e-mobilitě, mám elektrokolo a dokonalý!
@josefkotnour5018 Жыл бұрын
@@ondrejsmisek A co jiného (než tepelné ztráty), by byla ta nízká účinnost spalováků? Ten tlak vzniklý ve válcích při zapálení směsi se už využije slušně.
@SakiniCZ9 ай бұрын
Všechno je to moc hezká teorie - škoda že to ta praxe tak kazí. Celé se to nejen s elektromobilitou, ale celkovým zelenáním se brzdí a nakonec i zastaví na nedostatku potřebných materiálů na trhu, který se jen tak nezlepší. A zlepšil by se jen za cenu doslovného vyrabování planety, provrtání doly skrz naskrz, a i tak bude některých strategických surovin vždy příliš málo. Na celém světě není dost dostupných ložisek lithia pro splnění fantaskních ekoplánů, už dnes ho na trhu chybí hodně, a o vzácnějších materiálech ani nemluvě. Stejně tak představy o výhodné elektřině nepočítají s lidskou přirozeností všechno, co je potřeba, osolit a s nevyhnutelnou spotřební daní na autoelektřinu, protože státy by přišly o nemalou část příjmů kdyby ji neuvalili. Elektromobil klidně může žít vedle spalováků jako alternativa pro ty, kterým užitkově vyhoví, ale nemůže převzít stoprocentně jejich roli. Je třeba to nechat na trhu, aby to rozhodl, a on už to momentálně rozhoduje jak vidno na klesajících prodejích nedotovaných elektromobilů.
@jiriniewalra3434 Жыл бұрын
Efektivita je pouze teoreticka. Chyba uvahy minimalne 30%.Skutecne solarni panely se vyrabeji s ucinnosti cca 21%, pan uvazuje 28% - coz je fyzikalni hranice.
@jantrisko Жыл бұрын
Navíc, ty procenta 😀 U relativně mrzkých hodnot u uhlí se řekně, že je to kolik dostanu elektrické energie z uhlí, a u FV se to podá, kolik energie se mi dostane z elektrárny 😀 Přitom přednášející jasně uvádí, že se baví o technologii výroby, tedy současné FVE jsou, bohužel, nejméně účinný zdroj elektřiny. Tím ovšem nerozporuju ekologické dopady jednotlivých technologií.
@MartinJanda1 Жыл бұрын
Sorry ale efektivita solárů přeci nikoho nezajímá, vždyt za ten vstup neplatíte. Smysl řešit účinost soláru má smysl jen pokud mám malý prostor a vysokou spotřebu. Ale běžně velké střechy RD, dnes stačí na pokrytí spotřeby přes 3/4 roku. Nicméně až bude účinost jednou taková co dnes, tak nám bude stačit na spotřebu i přes zimní měsíce. To už je ale jiná debata.
@stevesharp7162 Жыл бұрын
zakladny argument proc umre spalovak? Je jeho slozitost a proto cena. Vyroba smeuje k robotizaci,zde je spalovak v porovnani s elektromobilem doslova v pruseru. Taky cena...realne bude stat do 2-3 let spalovak citelne vic nez elektroauto(i bez dotaci) ,servis a opravy...zacina bejt problem ze servisema...nevim jak u vas ale v USA je ojety auto doslova luxus! Nechat opravit spalovak je uz dnes problem! Nezvladaj ani servis...sam do aut delam vim o cem mluvim.Elektroauto se temer neservisuje a opravy jsou nesrovnadelne jednodussi
@jerrynovak3066 Жыл бұрын
To Steve: postupně debilizujicí společnost nebude pozvolna schopna ani vyrobit, ani opravit složitější stroj. Zato bude schopna celospolečensky diskutovat o 3 - 100 pohlavích. Jelikož stavebnictví, zemědělství, hasiči, zdravotnictví nebude schopno fungovat bez spolehlivého pohonu fungujícího od rovníku až póly, nebojím se, že spalovací motor jen tak rychle skončí. V roce 2035 pokud bude EU v Bruselu ještě existovat (myslím ten gigantický byrokratický moloch), tak už ho nikdo nebude poslouchat, jeho nesmysly budou státy ignorovat protože obyvatelé obývajicí Evropu budou mít úplně jiné starosti než CO2, Greendeal, jakási další než 2 pohlaví a další nesmysly vyzvracené z humanitně vzdělaných a ideologicky kompletně vymytých hlav. Životní úroveň občanů pojede značnou rychlostí na "zpátečku". A tato skutečnost bude rozhodovat o dalším vývoji obyvatel Evropy. 24:59
@miroslavhruby8775 Жыл бұрын
Tady je zase chytráků a hnidopichů.. 🙂 Skvělá přednáška, lidsky a rozumně předneseno..👍
@luboszelenka9735 Жыл бұрын
Tak si je přečti a zapiš za uši
@miroslavhruby8775 Жыл бұрын
@@luboszelenka9735 Trochu mi uniká smysl Vašeho komentáře?? Známe se, že jsme si hned potykali?
@luboszelenka9735 Жыл бұрын
Hnidopich elektrický.. už mě znáš.
@miroslavhruby8775 Жыл бұрын
@@luboszelenka9735 Nezmám..
@Wikidy81 Жыл бұрын
problem je v tom, ze pan zkratka lze. a hodne.
@jandykast4139 ай бұрын
Zajímalo by mě, jakto že p. Ing. opoměl těch zhruba 50% elektřiny ztrácející se při distribuci.. Ale holt když tam zmínil toho šéfa ČEZ distribuce, víte odkud větřík vane 🙂😉
@jandykast4139 ай бұрын
@@kamilhorvat8290 tak všeobecně čím nižší napětí a čím delší vedení, tím větší ztráty (z toho logicky nejde všude o paušálně stejné číslo). Těch 50% je od člověka co má blíž k distribuci. (Ve státech kde je mizernější síť bude účinnost klidně pod zmíněnými 50%, jinde klidně kus nad 50%)
@jandykast4139 ай бұрын
+ z toho můžete vypočítávat ekvivalent (jako kdyby) -> v momentě kdy přenos.sit bude mít tuto účinnost, jde o ekvivalent, jako kdyby měl spalovák 2-násobnou účinnost (reálně samozřejmě doprava také není bezztrátová!) Ale 50% dost určitě z dálky ne..
@firedog23969 ай бұрын
@@jandykast413ztraty v distribuci nejsou 50% ale cca 5%,takze ta vase uvaha je vite k cemu
@jandykast4139 ай бұрын
@@firedog2396 s dovolením toto číslo jste sebral kde? Ono do distribuce se nepočítá pouze transformace v rámci elektrárny, tam bude účinnost i nějakou desetinu % přes vámi zmiňovaných 95%, jenže tu transformaci tam máte vícekrát+ obvykle nejsou všechno 800kV vedení. Tzn. pokud již máte podobně jak v Rusku "fungující" perpetuum mobile, blahopřeji. My "realitou utržení hlupáci", vycházející z reálných čísel to tak zatím nemáme..
@jandykast4139 ай бұрын
@@firedog2396 ano, na prvním trafu v elektrárně možná jen 5%, pokud máte zásuvku na plotě elektrárny, může to být i blízko pravdě..
@UAVUAS Жыл бұрын
Fajn, až na to že to bylo i jednom autě a ne o systému... zdroje, přenosová soustava, masivní nabíjení na sídlištích,...
@tomasprihoda3282 Жыл бұрын
Zdroje slunce, vítr a voda (kombinace, gravitace). Přenosová soustava je zastaralá, potřebuje investice (platíme si distribuci). Masivní nabíjení je mýtus, nebude potřeba, technologie baterií se vyvíjejí a v době, kdy ta sídliště budou o elektromobilech, nebudou potřeba v takovém počtu. Už teď je dobíjecích míst více, než čerpacích stanic.
@ok1pri19 ай бұрын
Jinak nejsou slyšet dotazy, chtělo by to aspoň titulky.