Prawda czy bzdura? Nauka w serii Mass Effect [tvgry.pl]

  Рет қаралды 199,392

tvgry

tvgry

Күн бұрын

Пікірлер: 747
@PaprykowyMonarcha
@PaprykowyMonarcha 8 жыл бұрын
W Polsce czasoprzestrzeń jest zaginana od dawna. Podróż Kraków-Częstochowa: lata '90: 120 min rok 2016: 180 min Deal with it EA.
@PiotrSkladzien
@PiotrSkladzien 2 жыл бұрын
Bo wszechświat się rozszerza więc odległości się zwiększają :-)
@michagoszczycki413
@michagoszczycki413 Жыл бұрын
przy każdych kolejnych wyborach
@Crdn637
@Crdn637 8 жыл бұрын
Wszechświat się nie rozszerza on oddala się od Radomia i Sosnowca.
@lordanubis5076
@lordanubis5076 8 жыл бұрын
Czyli NASA nas okłamuje.
@Crdn637
@Crdn637 8 жыл бұрын
+Lord Anubis Dla naszego dobra przecież Ziemia nie oddala się od Sosnowca i Radomia (nie może) a gdyby więcej osób się o tym dowiedziało świat czekałby największy "kryzys" w historii.
@bielingaming2257
@bielingaming2257 5 жыл бұрын
+1
@Niktnamnieda
@Niktnamnieda 4 ай бұрын
Raczej od Katowic
@Riva_Bear
@Riva_Bear 8 жыл бұрын
Chciałem zwrócić uwagę autora na to co pojawiło się niżej, a o czym rozmawiałem niedawno z fizykiem(grał w ME). Napęd FTL był używany do podróży między systemami solarnymi nie przekaźnikami. Przekaźnik z kolei zmieniając masę obiektu mógł tworzyć mu tunel einsteina rosena( cel był wybierany z góry i musiał istnieć na końcu przekaźnik) lub inne zagięcie przestrzeni. W przypadku tunelu nie występuje istotna dylatacja czasu, podróż trwa dla podróżującego i dla obserwatora tyle samo bo pojazd kosmiczny poruszał się po zakrzywionej przestrzeni(dobra, fizyk i matematyk nie mają problemu z wyobrażeniem sobie tego). Chodzi o to że zamiast okrążać ziemię po równiku przemieszczamy się po średnicy.
@ergonomics_of_flatulence
@ergonomics_of_flatulence 5 жыл бұрын
"Jednak w 1962 roku fizycy John Wheeler i Robert Fuller udowodnili, iż mosty są bardzo niestabilne i nic, nawet światło, nie mogłoby się przez nie przedostać, gdyż zamknęłyby się one, zanim by do tego doszło."
@TheMgs39
@TheMgs39 5 жыл бұрын
@@ergonomics_of_flatulenceNic nie udowodnili, no a już na pewno nie w 62 gdyż raz ich wiedza była zbyt malutka by to poobliczać dwa żeby coś zostało do końca udowodnione musi zostać eksperymentalnie odtworzone, czego ci panowie z wiadomych względów nie zrobili, no i taka puenta ci dwaj to by musieli Einsteinowi najpierw z 30lat nosić teczkę i pucować buty a co dopiero mówić że mają jakiekolwiek pojęcie, jak na razie teorii Einsteina nie podważył nikt nawet w CERN-ie próbowano udowadniać że coś jest szybsze niż światło ze skutkiem porażki, mosty są do osiągnięcia i nie mam wątpliwości że ludzkość to kiedyś osiągnie, tyle że ani w 62 ani obecnie taka technologia nie mogłaby być wdrożona z braku materiałów i dokładnej wiedzy jak to zrobić nie wspominając o tych właśnie tęgich udowadniających głowach.
@Blablabla-ol2tr
@Blablabla-ol2tr 3 жыл бұрын
@@TheMgs39 Wiem, że stary komentarz, ale trudno. Nikt tutaj nie podważał teorii Einsteina. Po prostu z modeli teoretycznych (które musiały bazować na teorii Einsteina) wynikło, że według obecnej wiedzy przez taki tunel nie da się przelecieć. "czego Ci panowie z wiadomych powodów nie zrobili". Tak, dokładnie tak samo jak nikt nie wykazał doświadczalnie/obserwacyjnie istnienia tuneli czasoprzestrzennych.
@TheMgs39
@TheMgs39 3 жыл бұрын
@@Blablabla-ol2tr Słowo klucz rok 62 chyba więcej nie muszę pisać, jeszcze dodam z twojego komentarza "które musiały bazować na teorii Einsteina" to powinno wystarczyć żebym miał rację, no i nie chodzi tutaj o to że powiedzmy prom E.Muska rozpierdolił by się w takim tunelu tylko o te hasła niestabilne, jeśli się coś zrobi dobrze to będzie działało jeśli na pół gwizdka to wiadomo że szlak może trafić, no a teorie Einsteina nie zakładają jakiejś partaniny więc zgodzę się powiedzmy na remis ;-) piszę trochę prosto żeby łatwiej było przyswoić aaaa no i remis ale z plusikiem dla mnie pozdrawiam.
@JakubFilipczyk
@JakubFilipczyk 2 жыл бұрын
Napęd Warp jest kompletną bzdurą, bo nie da się wysłać informacji przed satek kosmiczny szybciej niż światło, aby tę przestrzeń przed nim skompresować i tym samym skrócić dystans podróży. Z kolei tunel czasoprzestrzenny, za który możnaby uznać przekaźniki masy - zdaje się mniej przeczyć zasadom fizyki, gdyby taki tunel miał zaplanowane czasy otwarcia. Ale i tak rozpieprzałby statki kosmiczne i jej zawartość na cząstki sub-atomowe. To zdecydowanie bezbolesna śmierć.
@bania4947
@bania4947 7 жыл бұрын
Zobaczymy za 150 lat czy odkryjemy ruiny na marsie :D
@mioszrybarczyk8391
@mioszrybarczyk8391 4 жыл бұрын
NASA mówi że polecimy na Marsa w 2050
@Adgosplayer
@Adgosplayer 4 жыл бұрын
@@mioszrybarczyk8391 polecieć możemy, ale kiedy odkryjemy ruiny to inna kwestia
@dariusz117
@dariusz117 8 жыл бұрын
Miałem sen w którym jadłem z Tobą płatki kukurydziane na balkonie :D
@tvgrypl
@tvgrypl 8 жыл бұрын
Miałem sen, w którym jadłem z Tobą balkon na płatkach kukurydzianych ^^
@Robul96
@Robul96 8 жыл бұрын
A mi się śnił Bannerlord dziś, ciekawe kiedy wyjdzie, podobno w tym roku
@Pigeon_Productions
@Pigeon_Productions 8 жыл бұрын
XD
@dddff2938
@dddff2938 8 жыл бұрын
+TVGRYpl hahaha
@kiszon9802
@kiszon9802 8 жыл бұрын
2spooky4me
@Phepepe
@Phepepe 8 жыл бұрын
Dobrze, że ktoś podszedł do tematu, ale mam parę uwag: 1. Masa jest miarą bezwładności również w mechanice klasycznej. 2. Mylące jest to, że kiedy pokazywałeś strzałki jak rośnie energia kinetyczna ciała to w przypadku masy i w przypadku prędkości są one takie same. W rzeczywistości kiedy masa wzrośnie np. 2 razy to energia wzrośnie też 2 razy, w przypadku wzrostu prędkości 2 razy, energia kinetyczna wzrośnie 4 razy. 3. 13:33 "istnieje teoria która ponoć jest nie jest do końca prawdopodobna". W zasadzie wynika to z teorii względności, która przy każdym doświadczeniu zgadza się z przewidywaniami od 101 lat. :P 4. Wiem jeszcze, że niektórzy fizycy czepiają się gadania o wzroście masy, ale na ten temat niewiele mogę powiedzieć. :D Pozdro
@str_j1649
@str_j1649 8 жыл бұрын
"Really, Commander? Probing Uranus..."
@str_j1649
@str_j1649 8 жыл бұрын
I tak w temacie materiału, "Sir Isaac Newton is the deadliest son of a bitch in space".
@LuMatyja
@LuMatyja 8 жыл бұрын
Fotony nie mają masy i mimo to, mogą poruszać się wyłącznie z prędkością światła. Szkoda, że to właśnie przekaźniki są największą bujdą, w końcu to najważniejszy element całego świata przedstawionego :/ Świetny materiał! Więcej takich!!!
@adamulek666
@adamulek666 8 жыл бұрын
Panowie uwielbiam Wasz kanał TVGRYpl!!! Każdy Wasz materiał jest epicki, widać ile pracy wkładacie aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Wielki szacun ;) Pozdrawiam!
@mastergame1311
@mastergame1311 8 жыл бұрын
Nie używajcie proszę wolno najeżdżających napisów. Oglądanie ,,Indoktrynacja" przez 8 sekund nie służy szczególnie materiałowi.
@madpancake9891
@madpancake9891 8 жыл бұрын
racja, z tą indktrynacją przesadziliście, no i wiemy że to straszne rzeczy i nie chcemy tego napisu za długo oglądać ;p
@madpancake9891
@madpancake9891 8 жыл бұрын
+Arasz Arasz mamy się bać?
@izaakfewton7536
@izaakfewton7536 4 жыл бұрын
ale indoktrynacji tak...
@misiek94N7
@misiek94N7 8 жыл бұрын
Po materiale spodziewałem się więcej kpin niż fachowego podejścia do sprawy i na szczęście się zawiodłem. Dzięki za fajny filmik.
@mitgatpl
@mitgatpl 8 жыл бұрын
siła odśrodkowa nie przyciąga do środka tylko od niego odpycha i mieszkańcy stacji są "wciskani" w zewnętrzne ściany po których się poruszają.
@vladimirjebievdenko7356
@vladimirjebievdenko7356 8 жыл бұрын
pewnie przejęzyczenie
@Prowoakcja
@Prowoakcja 8 жыл бұрын
No to skoro się już czepiamy, to siła odśrodkowa technicznie jest siłą bezwładności. Do tego moim zdaniem autor nieco popłynął zastanawiając się nad skutkami przekroczenia prędkości światła, cofanie się czasu czy ujemna grawitacja są tak samo prawdopodobne, jak osiągnięcie prędkości światła przez obiekt z masą, czyli praktycznie niemożliwe. Obiekt z masą poruszający się z prędkością światła, nawet np. jeden atom, miałby masę nieskończoną, co by skutkowało tym, że miałby nieskończoną grawitację. A to z kolei oznaczałoby, że cały wszechświat zapadłby się w jeden punkt. Także dywagacje co byłoby po przektoczeniu tej prędkości są o tyle pozbawione sensu, że wtedy wszechświat już by nie istniał. Zaraz ktoś pewnie wyskoczy, że nie wiemy tego na pewno albo że może nie wiemy wystarczająco na ten temat. Otóż wiemy. Protony rozpędzane w LHC do prędkości bliskiej światła zwiększają swoją masę ponad 7 tysięcy razy.
@Prowoakcja
@Prowoakcja 8 жыл бұрын
Artorias Żadna technologia nie zmieni praw fizyki, a teraz pokaż mi prawo fizyki, które łamie telefon komórkowy :p
@Prowoakcja
@Prowoakcja 8 жыл бұрын
Artorias Nie pisane, a odkrywane. Słuchajcie, ja też bym chciał, żeby odwiedziła nas obca cywilizacja, byłoby to najważniejsze wydarzenie w historii ludzkości. I też bym chciał, żebyśmy podbijali kosmos. Ale jakoś nikt nas nie odwiedził, a na podróże międzygwiezdne się nie zanosi niestety, nasłuchujemy nieba i żadne sygnały o istnieniu cywilizacji nie zostały odkryte. Zostają nam więc filmy i gry.
@Phepepe
@Phepepe 8 жыл бұрын
Tylko, że tachiony nie są niezgodne z STW, a wręcz z niej wynikają. : ) prędkość światła tylko dla cząstek bez masy spoczynkowej, dla masy w liczbach dodatnich rzeczywistych 0-300tys km/s, a dla tachionów masa urojona!
@Tuszek90
@Tuszek90 8 жыл бұрын
kiedyś ludzie twierdzili że jazda z prędkością 100 kilometrów zabije człowieka... potem twierdzono że przekroczenie bariery dźwięku sprawi że pojazd eksploduje, człowiek zginie, organy wewnętrzne tego nie wytrzymają itp... Prędkość światła to kolejna bariera którą pokonamy za jakieś czas, a nasze wnuki będą się z nas śmiać że byliśmy tak naiwni....
@kacperwadoowski9149
@kacperwadoowski9149 7 жыл бұрын
Tuszek90 Z tymi wpływami na obiekty poruszające się z daną prędkością to przeciążenia. Np jakby rozbujać maszynę do prędkości naddźwiękowej w ciągu 2 sec to by wystąpiło takie przeciążenie które zgniotło by człowieka
@retro9357
@retro9357 6 жыл бұрын
Dawno temu nie wierzono że powstanie coś takiego jak telewizor. Następnie nie wierzono w powstanie Helikopterów. Później nie wierzono że myśliwce będą mogły przekroczyć barierę dźwięku. Nikt nie wiedział że może powstać coś takiego jak internet i komputer , nie wierzono też że powstanie telefon komórkowy i dotykowe , elastyczne i płaskie ekrany. Jeżeli na tym świecie byli by ludzie z nastawieniem że coś i tak jest niemożliwe i ch*j , świat stanął by w miejscu.
@rd5281
@rd5281 6 жыл бұрын
On by nie stanal w miejscu bo nigdy nawet by sie nie rozpedzil. Ciagle bylibysmy tacy jak 200000 lat temu.
@igorino1767
@igorino1767 5 жыл бұрын
Może i masz racje, ale sądze, że napewno nie za życia naszych wnuków.
@argongas3536
@argongas3536 8 жыл бұрын
To mnie zachęciliście do Mass Efect. Bardzo rzeczowy odcinek, mimo że sam temat jest daleki od tematyki kanału, prowadzący (Arasz? dobrze kojarzę?), jest świetnie przygotowany do tematyki.
@jvstynq
@jvstynq 6 жыл бұрын
Kocham Mass Effect nad życie 😍
@ArghastOfTheAlliance
@ArghastOfTheAlliance 8 жыл бұрын
Warto dodać, że zwiększenie/zmniejszenie masy w polu efektu masy zależy od ładunku elektrycznego. Ujemny zmniejsza masę, dodatni zwiększa. A co do problemu dylatacji czasu - ujemny ładunek elektryczny w rdzeniu napędu powoduje zwiększenie samej prędkości światła w polu efektu masy, więc prędkość światła tak naprawdę nie jest przekraczana. Biotyka też mogła być nieco lepiej wytłumaczona. Biotycy rodzą się, gdy płód wystawiony był na działanie pierwiastka zero w formie pyłu. Najczęściej powoduje to śmiertelne nowotwory, czasami jednak pierwiastek zero formuje grudki w systemie nerwowym biotyka, który je aktywuje za pomocą impulsów elektrycznych generowanych przez mózg.
@PatRodak
@PatRodak 8 жыл бұрын
Arasz, jak ty żeś mnie teraz zaimponował. Niczym Scifun :D
@piotrszczurek8935
@piotrszczurek8935 4 жыл бұрын
PatRodak noo, ten odcinek powinno robić razem ze @scifun
@vexserx1695
@vexserx1695 8 жыл бұрын
Jeśli dobrze pamiętam to w Mass Effect sam statek zmniejszał masę do ujemnej ale wokół siebie tworzył pole wyżej masy co tworzył taką swoistą fale w czasoprzestrzeni, czasoprzestrzeń w której znajdował się statek ulegała odkształceniu odwrotnemu do zagięci jakie powoduje zwiększona masa przestrzeni wokół, co tworzy w powiedzmy „falę” czasoprzestrzeni po której się ten „serfuje”. A skoro pole masy ( takie jak wywołują bozony ) ma zapewne jak każde pole właściwość falowe, więc odpowiednie nałożenie ich częstotliwości się na siebie w odpowiedni monecie powinno wygasać cały efekt ujemnej masy przy wychodzeniu z tunelu w którym się poruszał, więc by mógłby spokojnie wlecieć do układu gwiezdnego. A co do dylatacji to akurat wyjaśnienia w grze są strasznie ogólnikowe więc w te kwestii nie rozwiązali.
@mystix6705
@mystix6705 8 жыл бұрын
wiem jak podróżować z prędkością światła :P bierzesz lampke wsiadasz do samochodu i ją zapalasz, kiedy żarówka daje już światło to tylko odpalasz silnik i jedziesz w podróż z prędkością światła
@fiox7388
@fiox7388 8 жыл бұрын
Hehehehe... to mnie rozbawiłeś :D Nie pomyślałeś o tym, by to opatentować? Jeszcze ktoś ukradnie Ci pomysł i co? Nie będziesz miał prawa, by go pozwać o to :P
@michaelmak6226
@michaelmak6226 8 жыл бұрын
+TiBi 303 biura patentowe mają zakaz patentowania technologii perpetum mobile i innych technologii sprzecznych z teoriami fizycznymi XX wieku.
@mystix6705
@mystix6705 8 жыл бұрын
TiBi 303 zhakowałem prawa fizyki XD to dopiero osiągnięcie :P rzczywiście chyba to opatentuje :)
@michaelmak6226
@michaelmak6226 8 жыл бұрын
+kornisz823 mówię że biuro patentowe ma odgórny zakaz patentowania takich rzeczy. kiedy słyszą słowa prędkość światła odrazu wyrzucają cię z biura. Takie jest prawo.
@figarybka1393
@figarybka1393 8 жыл бұрын
Niestety światło emitowane przez poruszające się obiekty nie jest w stanie przekroczyć prędkości światła :)
@zderzaczhadronow5503
@zderzaczhadronow5503 8 жыл бұрын
Araszu szanowny! Jaki dobry materiał! Pierwszy ukłon za sam pomysł, drugi za wykonanie, trzeci gratis. Jeśli chodzi o podróże międzygwiezdne, to kilka miesięcy temu zahuczało w internecie od zuchwałej zapowiedzi: za dwadzieścia lat (plus minus) wysyłamy sondę do układu Alfa Centauri (projekt Breakthrough Starshot, zachęcam do googlania)! Cała otoczka brzmi dość fantastycznie - zbudowanie wielkiego żagla słonecznego, szalona miniaturyzacja zastosowana przy budowie samej sondy i wielki laser, który całą konstrukcję pchnąć ma do przodu i na miejsce dostarczyć w przeciągu... 20 lat. Pomysł wygląda, rzecz jasna szalenie i niewiarygodnie, ale swoim nazwiskiem firmował go sam Stephen Hawking. On to przewiduje, że potrzebne elementy (żagiel, miniaturyzacja i ów najdziwaczniej w tej trójcy brzmiący LASER) ludzkość wytworzyć będzie mogła w przeciągu lat 20. Potem przewiduje około 20 lat rejsu i kolejne 4 lata oczekiwania na wysłane dane i... będziemy mogli oglądać bliskie zdjęcia innego niż nasz układu :D To w sumie czysta fantastyka, zabarwiona z lekka futurologią... ale ja z dość naiwną chęcią bym Hawkingowi co do tego uwierzył. Pora zatem wziąć się za bieganie i zdrowy tryb życia (żeby tego wieku dożyć) i pokładać nadzieję w nieokiełznany rozwój :D (nawet jeśli zdjęć nie będzie - dożyć sędziwego wieku - rzecz fajna, zatem raczej nie stracę). Pozdrowienia :D
@kajetanmyszkiewicz8178
@kajetanmyszkiewicz8178 8 жыл бұрын
Arasz pyta sie na końcu w jaki sposob można by bylo podróżować w kosmosie. Odpowiedz jest prosta: Osnowa. Potrzebni sa tylko Nawigatorzy i bedzie OK.
@wwrkww6398
@wwrkww6398 7 жыл бұрын
No nie do konca tak jest z deletacją. Jeśli dajmy na to obiekt poruszał się z prętkością 100c to i pojast poruszal się powiecym 5min to 1-100c÷c=(-99) czyli (-99) * 5=-495 czyli shepart po przebyciu 9e9km jest mlotszy o 495 min. Czysto teoretcznie żecz jasna bo w przypadku przekroczenia prętkości światła te wzur na delatcje szasową najprawdopodniej nie będzie juz dobry. Chodzi mi o to że źle rozumujesz delatacje bo czas płynie inaczej dla podrużnika a nie dla tego co stoj w miejscu. Wspomialeś ze kierujesz się fizką niutonowską. to zakładając ze wsztkie wzory z fizki niutonowskiej byly by prawdziwe ruwniesz w stuacja o ktorych mowa to gdy masa jest rowna zero enrgia jest rowna zero E=mc² nizależnie od prętkości E=m*v² : 2. Wiec tu masa zerowa do porszania się z dowolną prętkością teotycznie wystarczy. Ale masa ujema jeśli juz by byla to raz że miala by ujemną energie i sprawa się jeszcze bardzej komplikuje. gdy masa ujema by przyleciala do ukladu to według fizki niutosowskiej by przyciągala inne obiekty a nie opchala G * M* -m ÷ r²= -F -F : -m = a a jet dodanie bo dziele dwuch liczb ujemnych daje didatnią. Z tym że te wzur raczej nie może działać w przpadku masy ujenej bo wektory f i a muszą być skierowane w tym samym kierunku ale zaprzecsanie temu wzrorowi to już jest fizka kwatowa.
@TheNieFal
@TheNieFal 7 жыл бұрын
Mass effect to świetna gra. Do niedawna uważałem ją za grę niezbyt ciekawą i niewartą uwagi, jednak ze względu na to iż origin oferował pobranie mass effect 2 za darmo skorzystałem z okazji i w nią zagrałem. Strasznie żałuje że wcześniej nie interesowałem się tym tytułem, jest to świetna gra z dobrą fabuła i systemem rozgrywki. Najpierw przeszedłem część drugą ale słuchając o wydarzeniach z pierwszej części zakupiłem również Mass effect 1. Aktualnie przechodzę wszystkie części od początku i po ponownym przejściu części drugiej mam zamiar kupić część 3. Najlepsze w tej serii jest to iż przechodzę część drugą ponownie to dzięki wgranemu zapisie z części pierwszej jest to inna opowieść.
@Blodskalina
@Blodskalina 8 жыл бұрын
Lubie całą ekipę z TV gry ale Arasz po prostu miażdżysz system. Moim zdaniem jesteś zdecydowanie najlepszym redaktorem jeżeli chodzi o gry. Twoje materiały zawsze trzymają najwyższy poziom.
@gralinho1693
@gralinho1693 8 жыл бұрын
Niedawno po raz pierwszy skończyłem całą trylogię ME. Wreszcie mogę oglądać o ME materiały na TVGry i nie tylko. Tyle wygrać.
@nelko1833
@nelko1833 8 жыл бұрын
Mass effecta 2 przechodziłem 12 razy na przeróżne sposoby wciąż jest to moim zdaniem najlepszą gra tego typu :)
@nelko1833
@nelko1833 8 жыл бұрын
+silvarenone Ja jedynkę przeszedłem tylko 3 razy z czego 2 razy nie ulepszałem broni przez co miały fatalną celność i to mnie znoesmaczyło dopiero za 3 razem zobaczyłem jak to działa, i mam dokładnie tak samo jak Ty za każdym razem tylko staram się uratować wszystkich i nikogo nie zabijać tak wgl to ostatni raz przechodziłem 2 tylko żeby porozmawiać z królową raknii na ilium xD
@mateuszparzysz8706
@mateuszparzysz8706 8 жыл бұрын
fan serii, to może powiesz mi co to za muzyka na końcu tego materiału (bardzo wpadła mi w ucho)
@nelko1833
@nelko1833 8 жыл бұрын
Nie wydaje mi się że była ona w grze ale masz rację wpada w ucho
@lonesomeranger3731
@lonesomeranger3731 8 жыл бұрын
+Nelko jest w grze
@nelko1833
@nelko1833 8 жыл бұрын
a wiesz gdzie i jak się ona nazywa bo też chciałbym ją sobie pobrać :D
@MrKomiczek
@MrKomiczek 8 жыл бұрын
Zaraz przecież z ME lata się od przekaźnika do przekaźnika a Normandia nie zatrzymywała się. Czyli przekaźniki nie koniecznie oddziaływują na Normandie, może one sprawiają że czasoprzestrzeń między nimi na skutek manipulacji masy się zagina tak jak kartka. Idąc dalej podobno czarne dziury poprzez swoją gigantyczną masę zaginają czasoprzestrzeń to przekaźniki masy mogą zaginać jakiś mały fragment tej czasoprzestrzeni między nimi, a prędkość jaką osiąga Normandia nie przekracza prędkości światła, ale odległość drastycznie maleje. A tej efekt błyskawicy który powstaje podczas zbliżenia się Normandii nie musi oznaczać oddziaływania na nią, tylko może być rodzajem broni energetycznej, która jest sygnałem dla przekaźnika że należy zagiąc czasoprzestrzeń właśnie teraz.
@mackal83
@mackal83 8 жыл бұрын
Świetny materiał Arasz. Seria Mass effect jest wspaniała ,ale pod względem nauki to w większości czyste s-f. O podróżach w kosmosie to już wiedziałem od dawna.Są po prostu nierealne z punktu patrzenia ludzkości.Nasze króciutkie życie wygląda mikroskopijnie przy tych wszystkich latach świetlnych. Ale tak jak powiedziałeś.Może za tysiąc lat będzie to realne...
@verdanos1088
@verdanos1088 8 жыл бұрын
Kurwa, panowie. Jestem pod wrażeniem. Świetny i mądry odcinek. Naprawdę ciekawe rzeczy się w nim znalazły i wyjaśniło się sporo kwestii. To chyba najlepszy odcinek od czasów tego z konsol od Kacpra. Róbcie więcej takich odcinków.
@CzAhRoV300
@CzAhRoV300 8 жыл бұрын
O ile pamięć mnie nie myli i niczego nie pomieszałem, to istnieje teoretyczny sposób na "rozpędzenie" obiektu do prędkości większej niż światło. Jak wspomniał nam nasz kochany wykładowca Arasz, tak im większy obiekt chcemy wprawić w ruch, tym więcej energii potrzeba a zapotrzebowanie energii wzrasta wraz z rozwijanymi prędkościami. Ale, co by było gdyby ... obiekt wcale się nie poruszał, hm? Jak to możliwe? Otóż obiekt stoi w miejscu, a przestrzeń wokół niego ulega zagięciu, przed obiektem przestrzeń jest kompresowana, a za obiektem rozszerzana. Przestrzeń zostaje zdeformowana na kształt fali, a samą podróż można by porównać do surfingu na desce. To tylko teoria, bo brak odpowiedniego sprzętu do takich manewrów, ale sama koncepcja porusza wyobraźnię :)
@roszymek
@roszymek 8 жыл бұрын
Bardzo dobry odcinek :D Wydaje mi się, że podróże międzygwiezdne pewnego dnia mogą być możliwe, bo nasza cywilizacja rozwija się błyskawicznie i cały czas odkrywamy coś nowego.
@kubajedrzejewski8940
@kubajedrzejewski8940 7 жыл бұрын
Autor tak rozpędził się z krytyką poruszania się między układami gwiezdnymi, że zapomniał, że przekaźniki masy oparte są o hipotetyczny napęd Alcubierre'a - matematycznie jest on prawdziwy, ale ilość energii potrzebnej do wygenerowania zakrzywienia czasoprzestrzeni wokół nawet niewielkiego statku jest tak ogromna, że póki co możemy o tym pomarzyć. Na szczęście "póki co", bo nauka rozwija się teraz w tempie podwójnie wykładniczym (co nie znaczy, że za 10 lat będzie dostępny).
@Podcir
@Podcir 8 жыл бұрын
Fizyk teoretyczny Michio Kaku, znany z programu na Discovery Science "Fantastyka w laboratiorium" rozebrał kiedyś naukę z Mass Effecta na czynniki pierwsze i wg fizyki teoretycznej Mass Effect jest bardziej science niż fiction :D Polecam odcinek, na pewno gdzieś jest dostępny :) Dodatkowo, uwielbiam Wasze materiały na temat tej serii, jest ona bardzo bliska memu sercu i zawsze fajnie jest posłuchać na jej temat cokolwiek od osób, które w tematyce gier siedzą znacznie głębiej niż ja sam, pozdrawiam! :)
@astodon
@astodon 8 жыл бұрын
Wzór na masę: m = m0 / sqrt(1 - v*v/c/c) E = m*c*c m0 - masa podstawowa, dla v = 0 v - szybkość obiektu c - szybkość światła m - masa relatywistyczna (w ruchu) Chyba jest w odcinku mały błąd, bo aby osiągnąć prędkość nadświetlną to ujemna masa (m0) nic nie da. Dla prędkości nadświetlnej sqrt(1 - v*v/c/c) jest nierzeczywisty, czyli masa ujemna (m0) dałaby nierzeczywistą masę(m) i nierzeczywistą energię. Więc tylko m0 = 0 wchodzi w grę.
@astodon
@astodon 8 жыл бұрын
A dla czasu: t = t0 / sqrt(1 - v*v/c/c) Czyli tak samo, czas nie będzie biec do tyłu przy v > c, po prostu stanie się nierzeczywisty.
@TheQubzor
@TheQubzor 8 жыл бұрын
Mass Effect jak żadne inne uniwersum przyciąga właśnie tym rozbudowanym, z braku polskiego słowa - lore. Jest jak Elder Scrolls w wersji Sci-fi. Tyle tam naukowych teorii i świetnie pomyślanych technologii. Przechodząc do sedna, podróże międzygwiezdne mogą w tym uniwersum działać np. na zasadzie mostu Einsteina-Rosena. Przekaźnik masy jako taki, działa jak armata wystrzeliwująca statek w przestrzeń. Most Einsteina-Rosena zakłada że czas i przestrzeń są plastyczne, a sam most jest właściwie tunelem pomiędzy dwoma punktami wszechświata. Teoria mostu została obalona ponieważ żaden obiekt nie mógłby przebyć tunelu przed zamknięciem się jego wrót, ale jeśli rdzeń efektu masy może wygenerować pole zmniejszające masę Normandii mogło by być to możliwe. Wtedy sam przekaźnik tworzyłby most do innego przekaźnika służącego za punkt wyjścia tunelu. Most Einsteina-Rosena opiera punkt wejścia na czarnej dziurze, ale przekaźnik masy generuje gigantyczne pole efektu masy więc mógłby działać podobnie jak czarna dziura która ma być wejściem do tunelu. Zakładając takie ich działanie, aktywując przekaźnik w systemie Słonecznym, przekaźnik który obraliśmy za cel generował by przeciwną do czarnej, białą dziurę. Normandia została by "zassana" do tunelu przez gigantyczne pole grawitacyjne i wyrzucona przez ujemne generowane po drugiej stronie. Zakładając że rdzeń efektu masy na pokładzie fregaty zmniejszy jej masę, oczywiście. Inaczej przeciążenie zmieniło by ją w ziarenko pyłu. Wydaje mi się że jest to zacna koncepcja, która ma prawo bytu i jakieś naukowe podbudowanie. :)
@zinucz6217
@zinucz6217 6 жыл бұрын
"...z braku polskiego słowa LORE..." ... świat Tolkiena... lore Tolkiena ... świat Dark Souls... lore Dark Souls .... świat ... jako miejsce(teren) gdzie dzieje się akcja - równie dobrze może to być mapka 1x1 km jak i "wszechświat" gwiezdnych wojen ... jego mity opowieści bohaterowie ... "fizyka" ...
@kaczorluz
@kaczorluz 8 жыл бұрын
Świetny materiał. Oby więcej takich. Liczę na serię.
@michauu5932
@michauu5932 8 жыл бұрын
Z tego jednego filmu nauczyłem się więcej o fizyce niż przez wszystkie lata szkoły...
@JohnyParuwka
@JohnyParuwka 8 жыл бұрын
Wchodzisz dla Mass Effecta a wychodzisz bo fizyka XD A tak na poważnie to świetny materiał
@Reegar1206
@Reegar1206 8 жыл бұрын
Bardzo fajny filmik, wszystko logicznie i obiektywnie rozpatrzone. Wiadomo, że nie wszystko w Mass Effecie na chwilę obecną wydaje się nam realne, ale ME na pewno jest bardziej realny niż inne gry Space opera XD
@Baallek
@Baallek 6 жыл бұрын
Brawo dla Ciebie za ten materiał. Aż miło się słucha :)
@micha9005
@micha9005 8 жыл бұрын
Widać, że Arasz ma mózgownice nie od parady ! więcej takich materiałów ! :)
@tommtom1741
@tommtom1741 8 жыл бұрын
Bardzo lubię Astronomię ,Fizykę kwantową "upiorne oddziaływanie" "kwantowe przejście" itd. to naprawdę interesujące i niesamowite.Muszę pochwalić Cię Mateusz super się przygotowałeś do materiału.
@paciek001
@paciek001 8 жыл бұрын
Nie pamiętam jak działała Cytadela, ale jeżeli się obracała, to nie mogła przyciągać do środka. W takim przypadku działałaby siła odśrodkowa, działająca w zewnętrzną stronę. :)
@GinsengStrip-wt8bl
@GinsengStrip-wt8bl 2 жыл бұрын
Stan wiedzy sie zmienia z czasem, wiadomo. Mimo że jestem pronaukowym człowiekiem to nie wykluczam, że wiele rzeczy które dziś mamy za pewnik może się w przyszłości drastycznie zmienić. Z growych uniwersum sci fi o przygodach z kosmitami Mass Effect ma chyba najbardziej "wiarygodne" fundamenty.
@JadowitYKamyK
@JadowitYKamyK 8 жыл бұрын
Widać, że włożyłeś prace w przygotowanie. Super opowiedziałeś i wytłumaczyłeś zagadnienia, a materiał jak zawsze oglądało się świetnie.
@piotrposzczynski9477
@piotrposzczynski9477 8 жыл бұрын
Mnie Mass Effect przypadł do gustu właśnie z tego względu, że przedstawił całkiem prawdopodobną wizję przyszłości. A to, na ile zgadza się to z nauką, jest dla mnie kwestią drugorzędną. Zresztą, według fabuły odkrycie proteańskich ruin popchnęło do przodu także naukę ;)
@nantu07
@nantu07 8 жыл бұрын
W kwestii podróży międzygwiezdnych radzę wygooglać temat "WARP DRIVE" . Jest to technologia daleka, ale osiągalna, posiadająca od 1994 roku pierwsze projekty, wciąż uaktualniane (głównie od strony znalezienia rozwiązań na zmniejszenie potrzebnych ilości energii, które są całkowicie zrozumiale, astronomicznej wielkości ;P). Technologia działa na podstawie obejścia ograniczeń prędkości światła, poprzez fakt, że nic co ma masę nie może się poruszać w przestrzeni szybciej niż światło... oprócz samej przestrzeni. Przestrzeń natomiast w normalnych warunkach wszechświata porusza się szybciej niż światło, to wyjaśnia dlaczego galaktyki oddalają się od siebie z prędkością większą od prędkości światła. Do dogłębnego zrozumienia tego zjawiska potrzeba wyjaśnienia jak dokładnie działają ciemna materia i energia, ale WARP DRIVE nawet bez tej wiedzy ma realny potencjał praktycznie nieograniczonej szybkości podroży, gdyż sam się nie porusza, porusza przestrzeń wokół siebie, "jadąc na fali" zakrzywionej czasoprzestrzeni.
@piotrgozdziak4350
@piotrgozdziak4350 4 жыл бұрын
przekaźniki masy najprawdopodobniej działają na jednej z dwóch teorii w których nie występuje dylatacja czasu chodzi o most einsteina rosena lub napęd alcubierre'a. oba przykłady potrzebują ogromnej ilości energii której mogą dostarczać przekaźniki
@tommander55
@tommander55 8 жыл бұрын
Świetny materiał, widać, że dobrze się do niego przygotowałeś :D
@MateuszDonajski
@MateuszDonajski 6 жыл бұрын
Ziomy, ale obiekty moga mieć zerową masę, wówczas prędkość światła może być osiągalna, po to odkryliśmy bozon higgsa :) Fajny materiał pozdro!
@michasokoowski6651
@michasokoowski6651 8 жыл бұрын
Jedyny napęd nadświetlny, który z tego co wiem, byłby możliwy tylko w innym wymiarze, albo, jeśli coś takiego istnieje, w przestrzeni między wymiarami, gdzie prawa fizyki działałyby inaczej, lub odległość byłaby inna. Lub jakieś zagięcie czasoprzestrzeni, tak jak było choćby w gwiezdnych wrotach.
@mateuszsocko1665
@mateuszsocko1665 8 жыл бұрын
Aż sprawdziłem w pewnym momencie czy ja na pewno oglądam własnie kanał TV gry haha :D tak się Arasz rozwinął, swoją drogą bardzo ciekawy wykład trochę powiało Sci-funem :D
@mateuszparzysz8706
@mateuszparzysz8706 8 жыл бұрын
Arasz chyba najbardziej kompetentny do tego typu materiałów, bo ostatnio mówił, że interesuje się astrofizyką.
@refi350
@refi350 8 жыл бұрын
"Gesslerium" - Padłem XD
@thekanad4134
@thekanad4134 8 жыл бұрын
Zmiejszanie masy jedynie zmniejsza ilość atomów/neutronów w danym obszarze, które później muszą się gdzieś znaleźć. (prawdopodobnie są niszczone i rozproszone w postaci pojedynczych elektronów, neutronów i protonów (z domieszką energii świetlnej i cieplnej-Wszystko pasuje do mechanik ME). Gorzej jednak jest w sprawie przywrócenia masy, otóż wszystkie pierwiastki muszą powrócić do swojej pierwotnej ilości (niejednokrotnie milion razy większej od tej pomniejszonej) wtedy ilość wszystkich neutronów, elektronów i protonów muszą być zaczerpnięte z najbliższych elementów (np.: otaczające gazy, podłoże itp.) dodatkowo muszą wrócić do pierwotnej ilości neutronów (Protonów i elektronów) w pierwiastku, a jedynym na to sposobem jest stworzenie plazmy, której najniższa temperatura wynosi około 5000 stopni Celsjusza, (pierwiastki cięższe wymagają temperatur większych kilkaset razy. Temperatura uzyskana w ten sposób w okamgnieniu przejęłaby broń i wszystkie metale, co uniemożliwiłoby ich użycie. Jak wiadomo ilość energii we wszechświecie cały czas jest taka sama, więc obiekt o masie M po zmniejszeniu stukrotnym musiałby mieć tą samą ilość energii, co za tym idzie stokrotnie większą temperaturę, co niejednokrotnie zmieniłoby dany materiał w stan ciekły/gazowy. Oczywiście pomijamy też fakt, że masa we wszechświecie ZAWSZE wynosi tyle samo.
@yukimann2000
@yukimann2000 5 жыл бұрын
Masę nadaje pole Higgsa . Pola można ekranować .Potrafimy ekranować pole EM , 200 lat temu jeszcze o nim nie wiedzieliśmy . Od 200 lat zmieniło się najbardziej jedno - dowiedzieliśmy się jak mało wiemy .
@aleksanderczajka8521
@aleksanderczajka8521 8 жыл бұрын
Mówiłeś o railgunach. Dwie szyny(można więcej, ale dwie najlepiej) podłączone do przeciwnych biegunów kondensatorów o ogromnej pojemności i napięciu. Między szynami umieszcza się... To coś, co odpada od pocisku tuż za lufą i sam pocisk. Te elementy muszą być ferromagnetucznymi przewodnikami (zdaje się stal). Amerykanie mają już wersję bojową na statku.
@deertymark
@deertymark 8 жыл бұрын
Aby uniknąć problemów z czasem trzeba użyć napędu Alcubierre’a 👌
@Pavlus1980
@Pavlus1980 8 жыл бұрын
Pseudonaukowy czy nie, takli "bełkot" ładnie wpływa na immersję:)
@chomik895
@chomik895 7 жыл бұрын
a co do potencjału mózg to mam rozumieć że 1 żarówka z użyję całą energię wytworzoną przez elektrownię, a z kolei sama sekcja sprzątająca nie wytworzy energi do zapalenia 1 żarówki
@Septyma.
@Septyma. 8 жыл бұрын
Nie ubliżając Waszej wiedzy, marzy mi się, żeby taką konfrontację "ME vs dostępna wiedza" przeprowadził SciFun. Akurat biotyka, naturalna dla niektórych ras, jest dostępna dla ludzi posiadających predyspozycje i implanty - to trochę wyklucza jej nadnaturalne pochodzenie, a porównanie do Jedi jest wg mnie nietrafione. I choć traktuję ME jako SF (ok, nie prawda, czekam na mój status widmo jak na list z Hogwartu) to opcja biotyki dla tego uniwersum wydaje mi się mało dyskusyjna. Ale ta muzyka w filmie...
@MankindDiary
@MankindDiary 8 жыл бұрын
Tylko że nie istnieją rasy naturalnie posiadające predyspozycje do używania biotyki. Nawet Asari, które w świecie gry są najpotężeniejszą biotyczną rasą i uważa się że ich moce są naturalnym przystosowaniem do warunków panujących na Thessi, w trzeciej części Mass Effect dowiadujemy się, że tak naprawdę biotyczne umiejętności Asari są wynikiem zaawansowanej inżynierii genetycznej Protean - to Proteanie uczynili z Asarii biotyków.
@DuPal4eVeR
@DuPal4eVeR 8 жыл бұрын
Ahh zakończenie Trójki...
@SiekuPL
@SiekuPL 8 жыл бұрын
leci lajk za DOSKONAŁY odcinek ! Rzeczowe podejscie i dobry temat ! CHCEMY WIECEJ !
@250minecraft
@250minecraft 8 жыл бұрын
13:40 (Jeśli tak by miało wogóle być) Nie doleciałby tam wcześniej niż wyruszył tylko by doleciał młodszy.
@Jkatharsis
@Jkatharsis 8 жыл бұрын
Masa nie dąży do nieskończoności. Problem jest inny. Kiedy prędkość wychodzi >c to mamy po pierwiastkowaniu transformacji czas urojony który nie ma za bardzo odbicia w obecnej rzeczywistości.
@VollenVeider
@VollenVeider 3 жыл бұрын
Zaskakująco dobry, merytoryczny odcinek. Więcej takich m
@dkurczyk
@dkurczyk 6 жыл бұрын
Jako rozszerzenie powyższego materiały polecam książkę Michio Kaku "Fizyka rzeczy niemożliwych". Znajdziecie tam informacje na temat tego, które z rzeczy przedstawianych w fantastyce naukowe są możliwe do zrealizowania w przyszłości z punktu widzenia praw fizyki, a które im przeczą i tym samym nigdy nie powstaną.
@karolkowalski4318
@karolkowalski4318 8 жыл бұрын
Arasz się spełnia tym filmie jaki zadowolony
@TheGlovis
@TheGlovis 8 жыл бұрын
Podróże międzygwiezdne raczej na pewno w przyszłości się ziszczą. Wszystko za sprawą worm holi. Musimy tez wziąć też poprawkę na to, że bracia Wright na początku 20 wieku stwierdzili, że nic nie jest w stanie polecieć za ocean, a tu 60 lat później człowiek w kosmosie :)
@MrMati1998PL
@MrMati1998PL 8 жыл бұрын
Wskutek worm holi wszechświat się kurczy/zmniejszają się odległości ale po wyjściu z nich wszechświat pozostaje dalej skurczony . Oznacza to ,że po kilku takich worm holach może dojść do zderzenia galaktyk .
@MrMati1998PL
@MrMati1998PL 8 жыл бұрын
+MrMatiXIX *edit miałem na myśli układy - zderzenie układów
@ArghastOfTheAlliance
@ArghastOfTheAlliance 8 жыл бұрын
"Worm hole" są jedynie hipotezą, nie ma na nie żadnych dowodów póki co, także wiązanie z nimi nadziei na podróże międzygwiezdne jest płonne. Poza tym, nawet jeśli byłyby możliwe, prowadziłyby w całkiem losowe miejsca.
@TheGlovis
@TheGlovis 8 жыл бұрын
Jasne, że to wszystko hipoteza, ale pamiętajcie, że szybkość rozwoju techniki rośnie wprost proporcjonalnie do innowacyjności człowieka (inaczej mówiąc im bardziej jesteśmy zaawansowani, tym szybciej się rozwijamy), więc podróży międzygwiezdnych i worm holi bym nie skreślał ;)
@ulyyytuszynski754
@ulyyytuszynski754 8 жыл бұрын
+TheGlovis Opiszesz dokładnie istotę worm holi?
@Norakyy
@Norakyy 7 жыл бұрын
można też to wytłułmaczyć tak że przekaźniki masy przyjmują masę statków kosmicznych przez co statki zyskują wielgachną prendkość a jak wiemy i większa prendkość tym większa masa obiektu
@Norakyy
@Norakyy 7 жыл бұрын
[*] pisałem to na telefonie
@radpl35
@radpl35 4 жыл бұрын
Fantastyczny materiał, zwłaszcza pod kątem naukowym! :)
@Y3tik
@Y3tik 8 жыл бұрын
Dzisiaj może nie jesteśmy wstanie wyjaśnić wielu spraw, ale według mnie wiedza nasza jest jeszcze bardzo mała na temat działania przestrzeni, czasu, grawitacji i wielu innych aspektów :P Tak jak kiedyś podróż w kosmos była czymś nie możliwym, jednak udało się, ale to już zostawmy ludziom którzy nad takimi rzeczami rozmyślają i badają :) Nie ma rzeczy nie możliwych, a Mass Effect jest po prostu genialny :) oprócz dziwnego zakończenia serii :)
@derxv1846
@derxv1846 8 жыл бұрын
Broń hiperprędkościowa to chyba broń kinetyczna używana na eksperymentalnych amerykańskich pancernych.
@jakubbiskup4324
@jakubbiskup4324 6 жыл бұрын
Pszaszam, ale o moście Einsteina-Rosena nie słyszał ? Oj, nieładnie ....
@Zgroza123
@Zgroza123 8 жыл бұрын
nie wspomniałeś o komunikacji na wielkie odległości, np człowiek iluzja komunikował się z normandią na praktycznie dowolne dystanse. było to tłumaczone jako wykorzystanie cząstek spętanych czy jakoś tak (chodziło o to że 2 cząstki są ze sobą powiązane na poziomie fizyki kwantowej i drgają z identyczną częstotliwością niezależnie od dzielącej je odległości)
@yaerius
@yaerius 4 жыл бұрын
Oj tak. Kocham trylogię ME. Swoją drogą to bardzo smutne, bo jeśli nie opanujemy technologii poruszania się szybciej od światła LUB tworzenia i wykorzystywania tzw. wormholes to jesteśmy w dupie ☹️ nie poznamy innych ras, ani nawet nie uciekniemy na inną planetę w razie grożącej Ziemi katastrofy 😭
@bartoszodziewski6895
@bartoszodziewski6895 8 жыл бұрын
Szkoda, że tak mało było o akceleratorach masy jako broń ręczna, ale materiał ciekawy :)
@IVAN-vg9qn
@IVAN-vg9qn 8 жыл бұрын
jak ja kocham takie przekminy
@korwinator1050
@korwinator1050 8 жыл бұрын
Świetny materiał Arasz :D
@theodoreroosevelt3143
@theodoreroosevelt3143 8 жыл бұрын
Czy ja oglądam Sci-Fun ???? xD świetny odcinek, mądry redaktor :3 ♥
@michak9973
@michak9973 8 жыл бұрын
w próżni są możliwe wybuchy . powinny być nawet większe niż w powitrzu
@kikiv1993
@kikiv1993 8 жыл бұрын
By podróżować w kosmosie musimy poczekać, aż dostanie my plany napędu warp z Iscandar.
@fpiechowski
@fpiechowski 6 жыл бұрын
Imho lepiej by wyszło jakbyście nie tłumaczyli wszystkich nazw na Polski. "Zimny odczyt" nie sugeruje niczego czym można by było sie domyślić znaczenia, a Cold Reading jest już i tak obco brzmiącą nazwą i nawet jeżeli jest pojęciem dość abstrakcyjnym to brzmi po prostu lepiej niż spolszczone wyrażenie ;)
@krzysztofm484
@krzysztofm484 8 жыл бұрын
Zanim obejrzałem. Mass effect - ŚWIETNY soundtrack.
@DakkarFezboul
@DakkarFezboul 8 жыл бұрын
@TVGRYpl Poczytaj o Napędzie Alcubierre'a Nie znam tej serii gier ale prędkość nadświetlna, na podstawie naszej obecnej wiedzy, jest możliwa z wykorzystaniem ujemnej masy bez problemow dylatacji czasu itd.
@Humalien91
@Humalien91 6 жыл бұрын
Za to muzyka ME1 do dzis jest moją miłościa
@st.john_one
@st.john_one 2 жыл бұрын
to jest naprawdę piękny odcinek, mądry i głęboki :) Arasz sie spisał :)
@MrMarenno
@MrMarenno 8 жыл бұрын
1:54 minerał fiutta pozdro dla kumatych xD
@wegesmaleciii1880
@wegesmaleciii1880 8 жыл бұрын
Kapitan Bomba -_-
@mrkaramba3350
@mrkaramba3350 8 жыл бұрын
tyle energii że, tu cytat "ja pierdole"
@PatRodak
@PatRodak 8 жыл бұрын
A ponadto ma zdolności regeneracyjne :O
@wojtekpolo
@wojtekpolo 8 жыл бұрын
nocny kochanek :D
@Piterstom
@Piterstom 8 жыл бұрын
Minerał fiuta uratuje nas :D
@mrauczek3
@mrauczek3 8 жыл бұрын
no i narobiliście mi smaka na soundrack z mass effecta :D
@arekpawlak9384
@arekpawlak9384 8 жыл бұрын
teoria tachionów pozwala na taką podróż bez dylatacii
@Bhael998
@Bhael998 8 жыл бұрын
Dałbym Ci 10 lajków, bo robisz fajne materiały + to też moja ulubiona gra + arcyciekawy temat :D Pozdrawiam.
@DGZwiro
@DGZwiro 8 жыл бұрын
Akceleratorów masy takich jak w ME nie ma, jednak karabiny ręczne (i to całkiem lekkie) działające na tej zasadzie, można zbudować w domu wykorzystując baterię i części z laptopa i trochę złomu. Na KZbin jest tego pełno więc polecam tylko wpisać Karabin Gaussa. Jak swego czasu szukałem materiałów by ominąć kilka problemów nad którymi nie chciało mi się siedzieć to znalazłem film w którym gościu zrobił karabinek na zasadzie akceleratora, strzelający "ogniem" automatycznym i zdolnym przebić człowieka na wylot z odległości 30m. Więc to już nie takie SF. :)
@Moskitgp
@Moskitgp 8 жыл бұрын
Ekstra materiał! Ale... gdzie ty w świecie realnym widziałeś stację kosmiczną imitującą grawitację? (chociażby poprzez ruch obrotowy) :D
@thepowergs
@thepowergs 8 жыл бұрын
Chyba nigdzie, bo takowa nie istnieje ;p
@Sino4721
@Sino4721 8 жыл бұрын
Problemem jest wielkość, mała stacja wprawiona w wystarczająco szybki ruch obrotowy = równa się problemy z przeciążeniem. Duża = problemy z wyniesieniem i koszta.
@dinosaurx2437
@dinosaurx2437 8 жыл бұрын
wszystkie które istnieją ponieważ im dalej od dużego obiektu=🌎 tym wyższa masa 1 objektu
@dawidtom2183
@dawidtom2183 6 жыл бұрын
Dlaczego... Dlaczego napotkałem na ten film... Teraz będę musiał odświeżać całą serię Mass Effect. W sumie to jedyna seria do której lubię wracać :D dodatkowo jeszcze sobie przypomnę multi w ME3
@MnichzKlasztoru
@MnichzKlasztoru 8 жыл бұрын
Cóż nie możemy stwierdzić że wszystko co wiemy o fizyce to potwierdzone i nie można temu zaprzeczyć, w końcu kilkanaście lat temu również obalano teorie wielkich naukowców co było dla nich nie do pomyślenia. Uważam że nasze prawa fizyki w mikro skali mogą nie działać tak jak my sobie to zaplanowaliśmy i naginać je na swój własny sposób.
@Graifitifiz4
@Graifitifiz4 8 жыл бұрын
Siła odśrodkowa nie przyciąga do środka xD
@przemyslawrozycki946
@przemyslawrozycki946 5 жыл бұрын
Super odcinek. Uwielbiam naukę!
@krystianbednarczyk9478
@krystianbednarczyk9478 7 жыл бұрын
Jeżeli obiekt pędzący z prędkością światła ma skończoną prędkość to dla czego ma nie skończoną masę ?
@jonatandomaniecki7764
@jonatandomaniecki7764 6 жыл бұрын
Można przekroczyć prędkość światła z palcem w dupie xd
@maciejizycki
@maciejizycki 8 жыл бұрын
Chyba mi się nadzienie w rogalu stopiło :(
Wciśnij X, żeby być miłym
14:39
tvgry
Рет қаралды 145 М.
The Ultimate Sausage Prank! Watch Their Reactions 😂🌭 #Unexpected
00:17
La La Life Shorts
Рет қаралды 8 МЛН
Кто круче, как думаешь?
00:44
МЯТНАЯ ФАНТА
Рет қаралды 6 МЛН
I thought one thing and the truth is something else 😂
00:34
عائلة ابو رعد Abo Raad family
Рет қаралды 9 МЛН
Mass Effect: Andromeda - Recenzja (feat. Końkluzja)
16:18
Historia komandora Sheparda z Mass Effect
25:50
KryptaTV
Рет қаралды 8 М.
Mass Effect -- Kosmiczny RPG 13 lat później | arhn.eu
19:53
Co gry wideo czerpią z filmów? [tvgry.pl]
17:44
tvgry
Рет қаралды 66 М.
Czym jest Przymierze z Mass Effect?
13:02
KryptaTV
Рет қаралды 9 М.
Jak dolecieć do Andromedy?
6:42
SciFun
Рет қаралды 3,6 МЛН
Czym Byli Żniwiarze? Najpotężniejsza Rasa z Mass Effect
4:24
The Ultimate Sausage Prank! Watch Their Reactions 😂🌭 #Unexpected
00:17
La La Life Shorts
Рет қаралды 8 МЛН