No video

Prawda Księgi, Prawda Steli

  Рет қаралды 5,860

Podcast Historyków

Podcast Historyków

Күн бұрын

Пікірлер: 25
@syfonek64
@syfonek64 7 ай бұрын
Super materiał. Prośba o likwidację pogłosu (audio w pierwszym odcinku było idealne)
@remigiuszchorazyczewski7262
@remigiuszchorazyczewski7262 2 ай бұрын
POZDROWIENIA Z LEGNICY.
@szu1
@szu1 7 ай бұрын
Świetny i bardzo rzeczowy podcast. Bardzo dziękuję. Mam jeszcze takie małe pytania/sugestie: Czy można się spodziewać Panów na Spotify? Być może warto doprecyzować obszar głównych zainteresowań podcastu w materiałach pobocznych i w nazwie. Podcastów historycznych jest wiele a polskich podcastów konfrontując Biblię z historią i archeologią już nie tak dużo. Pozdrawiam
@podcasthistorykow
@podcasthistorykow 7 ай бұрын
Dziekujemy za mile slowa. Odpowiadajac na pytania: Ad1: Na Spotify pojawimy sie niedługo, w opisach bedą linki. Ad2: jezeli chodzi o nazwę - nie chcemy się zamykać tylko na tematy biblijne i okolice, a w przyszłosći chcemy zapraszać gości zajmujących się także innymi epokami. Stąd "Historycy" w nazwie.
@DonVitoz88
@DonVitoz88 7 ай бұрын
Wysoki poziom jak zawsze 🙂
@podcasthistorykow
@podcasthistorykow 7 ай бұрын
Dziękujemy i zapraszamy po więcej już niedługo!
@ArturArthurus
@ArturArthurus 6 ай бұрын
Pana Sławka Poloczka poszukiwałem na kanałach KZbin w wielu miejscach po tym jak zapoznałem się z jego wiedzą i erudycja na panteonie. Nie mogłem nigdzie więcej Go znaleźć a tutaj proszę, kolejne wykłady z jego udziałem i od razu pytanie dlaczego ten kanał nie trafił wcześniej w ramy mojego zainteresowania? I dlaczego ma tak mało subskrypcji? duża łapka w górę i czekam na więcej. Pozdrowienia dla Gościa i Prowadzącego.
@podcasthistorykow
@podcasthistorykow 6 ай бұрын
Dziękujemy! Również serdecznie pozdrawiamy! Kanał jest stosunkowo nowy (działa od ok. miesiąca) i dopiero się rozkręca, ale postaramy się, by regularnie pojawiało się coś nowego.
@ormtostesson6391
@ormtostesson6391 5 ай бұрын
Erudycja Pana Sławomira po prostu rozbraja... Słucha człowiek, jakby czytał książkę... Bardzo ciekawą! Pełną niesamowitej wiedzy! Panowie, oby tak dalej!
@zolcik
@zolcik 7 ай бұрын
Czy to, że pominięto w tekście biblijnym zgodę króla Edomu na prowadzenie wojny mogło świadczyć o jakiejś jego podległości wobec Judy lub Izraela?
@podcasthistorykow
@podcasthistorykow 6 ай бұрын
Raczej nie, zarówno tekst biblijny jak i archeologia sugerują niezależność Królestwa Edomu wobec Izraela w tym okresie (swoją drogą, o Edomie mamy w planach osobny odcinek) :)
@s3rverius
@s3rverius 6 ай бұрын
Komentarz taktyczny :)
@podcasthistorykow
@podcasthistorykow 6 ай бұрын
Strategiczna odpowiedź ;)
@jarosawkonior7497
@jarosawkonior7497 27 күн бұрын
Czyli spokojnie można uznać że bardziej prawdopodobna jest wersja Meszy bo następstwem jego zwycięstwa może być niewola babilońska elit żydowskich która wynikała z poważnego osłabienia i tu mam problem królestwa żydowskiego czy też zmontowanej koalicji na potrzeby wojny z Moabitami .....
@podcasthistorykow
@podcasthistorykow 26 күн бұрын
Myślę, że wojna z Moabem raczej nie miała wpływu na późniejszą konfrontację z Babilonią. To był raczej po prostu konflikt lokalny, starcie lewantyńskich państewek. Koalicje przeciw wspólnemu wrogowi się zdarzają, Edom najpewniej rywalizował gospodarczo z Moabem, więc zmontowanie takiego sojuszu strategicznego z Hebrajczykami wydaje się prawdopodobne. SP
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 5 ай бұрын
Ciekawe czy język Moabickich był taki sam jak w Izraelu ?
@Maciex295
@Maciex295 5 ай бұрын
Tak
@podcasthistorykow
@podcasthistorykow 5 ай бұрын
Dokładnie taki sam to nie, widać pewne różnice w gramatyce i słownictwie (podobnie jak przy porównaniu hebrajskiego epigraficznego z ówczesnym fenickim). W przypadku najstarszych zabytków inskrypcji zachodniosemickich widać, że to podobieństwo jest jednak bardzo duże, bardziej przypomina różnicowanie dialektalne niż językowe. Inskrypcję na steli Meszy spokojnie się przeczyta na bazie biblijnej hebrajszczyzny, problem jednak pozostaje w przypadku dokładnej interpretacji terminów specyficznych czy "technicznych", co do których nie mamy dużego materiału porównawczego (kiedyś skupiłem się na terminologii określającej systemy nawadniania miasta zawarte w tym tekście, i nie było wcale łatwo ;))
@Maciex295
@Maciex295 5 ай бұрын
@@podcasthistorykow Czyli oni wszyscy te ludy były jednej narodowości tylko różniły się Bogami opiekuńczymi
@podcasthistorykow
@podcasthistorykow 5 ай бұрын
@@Maciex295Wbrew pozorom to trudne pytanie. Tożsamości narodowej w nowożytnym czy współczesnym rozumieniu nie mieli na pewno (taki model identyfikacji wspólnotowej tworzy się, nawet w Europie, na dobrą sprawę dopiero po rewolucji francuskiej). Najpewniej na poziomie lokalnym kluczowe były więzi rodowe, plemienne i w jakiś sposób ponadplemienne, często związane z lojalnością większej grupy rodów, klanów lub plemion wobec - nieraz tymczasowego - podmiotu nadrzędnego, czy to jakiegoś "big mana", który w razie konieczności zostaje przywódcą, czy też dominującego ośrodka miejskiego w przypadku terenów silniej zurbanizowanych (casus Fenicji: niby wszyscy mieszkańcy miast fenickich są przez Greków określani jako zbiorowość, "Fnicjanie" a w praktyce to praktycznie autonomiczne podmioty, które potrafią ze sobą rywalizować o strefy wpływów, jak Tyr z Sydonem, lecz łączy ich poczucie odmienności od innych sąsiadów), a to danej monarchii lub imperium (np. Moab czy Edom pod panowaniem Asyrii). Oczywiście, na każdym z tych etapów jakieś wspólne bóstwo czy kult (zwłaszcza związane z dynastią panującą) było naturalnym elementem spajającym. Osobiście przypomina mi to bardziej realia wczesnego średniowiecza (choć to także daleka analogia), gdy przynależność i tożsamość była spajana przez lojalizm wobec suwerena i jego boga, niż bliższe nam pojęcia "tożsamości narodowej" wypływającej ze wspólnych doświadczeń historycznych.
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 5 ай бұрын
@@podcasthistorykow bardzo dziękuję za obszerne wyjaśnienie kierowane do kolegi z komentarza. Jednocześnie odbiegając od tematu: czy można się zgodzić z twierdzeniem że taki współczesny nacjonalizm i poczucie tożsamości narodowej to coś nowego w historii co sięga XIX i początku XX wieku. Wcześniej ludzie identyfikowali się że swoim klanem, wyznaniem, rzadziej z władcą albo rodzinnymi stronami jak Kopernik który sam siebie nazwał Torunianinem. Pomijam tu też wykształcone elity nowożytne. Mam na myśli większość społeczeństwa. Czy można przyjąć że taka teza nie odbiega od tego co wiemy z historycznych źródeł?
@gretakedzierska5071
@gretakedzierska5071 5 ай бұрын
Dobry temat I dobrze opowiedziane!
Kup Pan artefakt!
44:13
Podcast Historyków
Рет қаралды 2,8 М.
Matching Picture Challenge with Alfredo Larin's family! 👍
00:37
BigSchool
Рет қаралды 44 МЛН
My Cheetos🍕PIZZA #cooking #shorts
00:43
BANKII
Рет қаралды 28 МЛН
Kids' Guide to Fire Safety: Essential Lessons #shorts
00:34
Fabiosa Animated
Рет қаралды 16 МЛН
а ты любишь париться?
00:41
KATYA KLON LIFE
Рет қаралды 3,6 МЛН
Czy Jezus istniał naprawdę?
48:12
Podcast Historyczny
Рет қаралды 188 М.
Dlaczego liczba NOWOTWORÓW wciąż ROŚNIE? Jak nie ZACHOROWAĆ NA RAKA - Ryszard Grzebyk | 394
37:05
Stela Merenptaha - DOWÓD na wyjście Izraela z Egiptu?
52:46
Marcin Majewski
Рет қаралды 133 М.
Boże Narodzenie jako fakt historyczny | "Jezus nie urodził się w Betlejem" | Rozmowa z historykiem
48:52
Portal Siewca - pomagamy wzrastać rodzicom
Рет қаралды 34 М.
Starożytny EGIPT w kontekście BIBLII
54:34
Marcin Majewski
Рет қаралды 123 М.
Zwoje z Qumran (KLCW)
58:44
Ocalić od zapomnienia
Рет қаралды 24 М.
CZY MOJŻESZ NAPISAŁ TORĘ?  // DIALOG Z BIBLIĄ #58
1:07:48
Dialog z Biblią
Рет қаралды 4,2 М.
KSIĘGA RUT - historia niezwykłej przyjaźni
58:00
Marcin Majewski
Рет қаралды 68 М.
Matching Picture Challenge with Alfredo Larin's family! 👍
00:37
BigSchool
Рет қаралды 44 МЛН