PRAWDA o pracy 16 h na dobę - kto ma rację, prof. Matczak czy Zandberg?

  Рет қаралды 68,330

Człowiek Absurdalny

Człowiek Absurdalny

Күн бұрын

Пікірлер: 557
@baltazarsb606
@baltazarsb606 2 жыл бұрын
Dla mnie sukces jest wtedy, gdy mam z czego żyć i dodatkowo mam czas dla siebie i swoich pasji. Dla mnie czas jest walutą, a nie pieniądze. Niestety w dzisiejszym świecie ciężko funkcjonować z takim systemem wartości.
@Concreteshoplife
@Concreteshoplife 2 жыл бұрын
A jezeli praca byłaby Twoją pasją?
@baltazarsb606
@baltazarsb606 2 жыл бұрын
@@Concreteshoplife to byłoby spoko. Jednak niewielu się to udaje, a z mojej pasji ciężko w Polsce wyżyć
@Concreteshoplife
@Concreteshoplife 2 жыл бұрын
@@baltazarsb606 a co to za pasja?
@Ludwig-van-Goth
@Ludwig-van-Goth 2 жыл бұрын
Mam tak samo.
@Concreteshoplife
@Concreteshoplife 2 жыл бұрын
@@pawegawryszczak3744 od ponad 15 lat praca jest moja pasją.Nie wiesz o czym mowisz. Mow za siebie.
@dorota7032
@dorota7032 2 жыл бұрын
Pracowałam w korporacji po kilkanaście godzin na dobę, w późniejszym czasie po 8-12h w ogromnym stresie. Dziś po tamtej firmie zostały mi wspomnienia (niestety nie pamiętam wielu rzeczy z dzieciństwa mojej córki- bo wtedy najczęściej tyrałam albo byłam styrana), nadciśnienie tętnicze oraz zaczątki nerwicy. Nie polecam. Wolę pracować krócej; prawda jest taka że kasy nigdy dość, ale po prostu nie warto. Szkoda życia.
@TheEaglePL
@TheEaglePL 2 жыл бұрын
Jest jeszcze jedna myśl, która była osią sporu między Matczakiem a Zandbergiem - czyli de facto zmuszanie ludzi do tych dupo-godzin, czyli siedzenia dłużej niż 8h. Bo ja niestety pracowałem w tych "dużych, zagranicznych korporacjach consultingowych" (wpadłem w ten wir zaraz po studiach) i tam wciąż panuje kultura wyzysku. Jak to żartowaliśmy z kolegami - kodeks pracy się tam nie przyjął. Kodeksowe 150h nadgodzin na rok wyrabialiśmy już w marcu. Pytanie brzmi, czy Matczaki tego świata mogą zmuszać ludzi do takiej pracy? Bo profesor nie szukał do swojej kancelarii dorosłych ludzi, z wyrobionym nazwiskiem i doświadczeniem, a studentów i absolwentów, których łatwo jest zmusić do pracy ponad siły. Którym brak jest doświadczenia i którym "głupio" jest powiedzieć "nie" znanemu profesorowi czy jakiemukolwiek przełożonemu w drogim gajerze, którzy zleci coś w piątek o 16:59 na poniedziałek rano, a o 17 sam już jest w drodze do domu.
@cheswaw
@cheswaw 2 жыл бұрын
Nie wiem kim ci ludzie są,młodzi czy nie młodzi..ja zawsze mówię NIE gdy chcę odmówić i taki byłem zawsze,odkąd sięgam pamięcią.Odmówiłbym tych nadgodzin,może bym odszedł.Uznałbym że ci ludzie nie szanują mnie i chcą za dużo,mógłbym im wprost powiedzieć aby wyp.. z mojego życia.Ja taki po prostu jestem.
@margherita1506
@margherita1506 2 жыл бұрын
Praca nie składa sie tylko z pracy zawodowej, kiedy nie mamy czasu na prace ze sobą, dziecmi i ogrodkiem,nic nie wiemy o radości życia a kasy i tak nie bedzie, poniewaz wydamy je na ratowanie zdrowia.
@maciejlublin829
@maciejlublin829 2 жыл бұрын
Kariera przychodzi i odchodzi, jak wszystko w życiu. Nie należy sie napinać na coś co i tak jest tylko na jakiś czas. Im więcej zdobędziesz tym więcej na końcu stracisz :D
@stalkermalina9494
@stalkermalina9494 2 жыл бұрын
"Człowiek poświęca swoje zdrowie, by zarabiać pieniądze, następnie zaś poświęca pieniądze, by odzyskać zdrowie. Oprócz tego, jest tak zaniepokojony swoją przyszłością, że nie cieszy się z teraźniejszości. W rezultacie nie żyje ani w teraźniejszości, ani w przyszłości; żyje tak, jakby nigdy nie miał umrzeć, po czym umiera, tak naprawdę nie żyjąc." Dalajlama.
@palvared4527
@palvared4527 2 жыл бұрын
Co innego zapierdalac po 16 czy więcej godzin na swojej działalności czy u kogoś za gruby hajs a co innego za "miske ryzu" .
@marc-vl3ym
@marc-vl3ym 2 жыл бұрын
Otóż to.
@blueocean8569
@blueocean8569 2 жыл бұрын
Ok, ale zdrowie jest najważniejsze. Bez niego nic nie zrobisz. Mój Ojciec, galopujący kapitalista już dwa razy wylądował w szpitalu.
@palvared4527
@palvared4527 2 жыл бұрын
@@blueocean8569 No cóż...kazdy ma wolna wolę i piramidę wartości. Jeżeli lubi taki styl życia to już jego problem
@marc-vl3ym
@marc-vl3ym 2 жыл бұрын
@@blueocean8569 Bycie kapitalistą to najbezpieczniejszy zawód świata. Mają najmniej wypadków przy pracy, a ich długość życia jest większa od pracowników.
@blueocean8569
@blueocean8569 2 жыл бұрын
@@palvared4527 No wiesz, to mój Ojciec i nie mam do tego takiego podejścia jak Ty. Byłoby to zresztą dziwne gdybym miała. Kochasz swoich Rodziców?
@Nihilistyczna_bohema
@Nihilistyczna_bohema 2 жыл бұрын
Szczerze powiedziawszy od osoby zajmującej się psychologią spodziewałabym się większej krytyki zarzynania się po 16 godzin dziennie, żeby odnieść sukces zawodowy. Można się domyślać długofalowych skutków psychologicznych takiego podejścia, śmiało też bym zakładała, że kult zapierdolu dokłada swoją cegiełkę do choroby cywilizacyjnej - depresji
@mamaami11
@mamaami11 2 жыл бұрын
O to, to! Problemy ze zdrowiem, problemy w relacjach , depresja , nałogi - zamiatamy pod dywan i za.....dalamy!
@MikolajC93
@MikolajC93 2 жыл бұрын
Tylko wiesz to zaczynanie sie po 16h w tym przypadku wlicza obudzenia. Dawanie takiej rady np osoba robiacym na budowie jest odklejeniem od rezcywistosci. Robiąc 12h godzin na budowie od pon do sob zgadnijcie vo będziecie robić maja 50 lat ? Wciąż będziecie robić na budowie widziałem jak tak właśnie ludzie przeżywają życie i owszem dzięki temu maja lepszy samochód i zero relacji z rodziną. Genialny pomysł polecam.
@OlaTalacha
@OlaTalacha 2 жыл бұрын
Ale kto nigdy nie pracował dłużej niż osiem godzin (mam na myśli nie tylko pracę na etacie, ale nawet robienie jakiegoś projektu na studia, czy wolontariat po pracy) jak sobie poradzi z urodzeniem się jego własnych dzieci? Musi zrezygnować z rodzicielstwa, czy zatrudnić całodobową nianię (z opcją odrabiania z dzieckiem lekcji, gdy dziecko podrośnie)? Stać go będzie ze swoich 8h pracy opłacić całodobową nianię? Praca ponad osiem godzin nie jest zła z zasady. Zmuszanie drugiego człowieka, żeby pracował ponad siły jest bezwzględnie złe (według kodeksu pracy można umówić się z pracownikiem na ośmiogodzinny dzień pracy). Jednak podejmowanie się pracy w wymiarze ponadkodeksowym (np jeszcze po pracy nauka, albo praca dodatkowa, nawet hobby wymagające nakładu pracy) jest po prostu normalne - większość z nas tak robi.
@mamaami11
@mamaami11 2 жыл бұрын
@@OlaTalacha ale Ty wliczasz czas dla dzieci / rodziny i zajmowanie się hobby do czasu pracy? Ciekawe podejście.To może wliczmy jeszcze robienie niezbędnych zakupów i przygotowywanie posiłków...Tu jest mowa o zmuszaniu ludzi do takiej pracy ,która nie pozostawia czasu na " normalne" aktywności o których piszesz.Najczęsciej w imię bliżej nieokreślonego, niepewnego sukcesu- bo ciężka praca wcale go nie gwarantuje.
@OlaTalacha
@OlaTalacha 2 жыл бұрын
@@mamaami11 kto mówi o zmuszaniu do pracy? Matczak? Zandberg? autor tego filmu? Czy my - komentujący sami sobie odpowiedzieliśmy, że praca jest tylko wtedy gdy zmusza nas do niej pracodawca?
@Grucha1998
@Grucha1998 2 жыл бұрын
Jak ktoś kocha swoją pracę to można ale jak ktoś myśli, że przez 16h jest wydajny to żyje w iluzji, praca pracy nie równa, bycie ochroniarzem przez 16h a pilotować samolot przez 16h to co innego😉
@michatomczyk6813
@michatomczyk6813 2 жыл бұрын
Kurwa ludzie nie pracuja po 16h bo kochają swoją prace tylko muszą miec za co rodzine utrzymac
@janjanjan5030
@janjanjan5030 2 жыл бұрын
@@michatomczyk6813 nie opowiadaj głupot, ludzie pracują bo człowiek musi pracować jeśli nie pracujesz nie dostajesz pieniędzy podstawowa zasada kapitalizmu, wszyscy wyzywamy na rozdawnictwo PISu a niechcemy pracować więcej niż musimy czy jest tu logika? Już wiele lat temu zostało powiedziane że w Kapitalizmie 160 h wystarczy na przeżycie tylko przeżycie ale jeśli ktoś chce w życiu czegoś więcej no to niestety musi zrobić coś wiecej
@fistinyourface7053
@fistinyourface7053 2 жыл бұрын
@@janjanjan5030 to chyba u Korwina, są zawody w których zarobisz w 160h tyle ile stary Matczak robi w 3 miesiące nakurwiając 16h dziennie :)
@janjanjan5030
@janjanjan5030 2 жыл бұрын
@@fistinyourface7053 nie rozumiesz życia niestety .... rodzice popełnili bład w twoim wychowaniu współczuje zrozum że nikt normalny nie pracuje 16 h dziennie przez 25 lat to jest nie możliwe to pewna przenośnia parabola chodzi o to że ludzie powinni dostawać tyle ile warta jest ich praca jednego godzina pracy bedzie warta 15 zł a drugiego 300 bo jest wybitnym specjalistą w danej dziedzinie no i po prostu jego świadczenie pracy jest tak wyceniane przez rynek. Trzeba w życiu być swiadomym i trochę się uczyć najbardziej roszczeniowi z tego co widzę są ludzie po jakiś śmiesznych kierunkach które nic nie wnoszą na rynek pracy. Najpierw taki gość jeden z drugim 5 lat balował, szwędał się w czasie wykładów i przetrwał studia bo przetrwał a potem oczekuje że ktoś na start da mu z 4500 - 5000 zł telefon i auto służbowe, gdy rynek go weryfikuje i nie ma pracy albo jego praca wyceniana jest na 3 tys to jest dramat. Zarabiają ci co się na czymś znają mam w rodzinie kuzyna który nie ma studiów ale od 6 roku życia siedzi w mechanice on nie pracuje 16 h dziennie ale jak by zliczyć czas i energię która on poświecił na zdobycie wiedzy doświadczenia to jest to 20 lat nauki 20 lat siedzenia w branży od 6 roku zycia do 26 dzisiaj ma 29 lat i zarabia na frajerach bo taka jest prawda myślę że poniżej 7 - 8 tyś nie schodzi netto oczywiście. Ale w rodzinie mojej dziewczyny jest facet który ma tak Angielski na C1 Niemiecki B2, studia ekonomiczne na SGH, ze 3 albo i więcej podyplomówek, jakieś kursy zagraniczne, certyfikaty i 15 lat doświadczenia w pracy w audycie dzisiaj pracuje w dużym banku w którym jest kierownikiem audytu i zarabia 15 tys na rekę co miesiąc, widzisz jeden i drugi zarabia bardzo dużo ale każdy z nich ma za soba mase lat nauki, wyrzeczeń poświęceń a co może oczekiwać jakiś magister AWF, studiów typu Historia, nie wiem zarządzanie, psychologia czy jakiegoś gównianego kierunku na polibudzie to sa nie udacznicy a nie pracownicy wartościowi ich pracę można zastąpić praca ukrainca tak naprawde
@fistinyourface7053
@fistinyourface7053 2 жыл бұрын
@@janjanjan5030 wiadomo że specjalista więcej zarobi od "szeregowca". Czy jednak jest to przyczyną tego, że inne zawody mają być obsadzane przez wygłodzonych na minimalnej? No kurwa nie sądzę :D strasznie korwinujesz, a prawdą jest że człowiek owszem, musi ciężko pracować aby do czegoś poważnego dojść. Bardziej chodzi o ten średni pułap gdzie ludzie nie są aż tak ambitni, ani nie horrendalnie leniwi. I tu wkracza Matczak i jego ziomek Lis, dla których nakurwianie kosztem życia prywatnego to sens życia i twierdza że to jedyna droga dla normalnych ludzi. Nie, tacy ludzie nie są normalni. Inna sprawa, to obecne pokolenie ma więcej szacunku do siebie, mają pasje, życie i nie będą za miskę ryżu u Janusza robić bo "tak trzeba". Można śmiało powiedzieć że oba punkty widzenia mają trochę racji, bo jednocześnie trzeba trochę ciężej popracować by np. Podnieść kwalifikacje, ale trzeba mieć umiar w tym wszystkim aby nie jebnąć na wylew w wieku 40 lat.
@eryksadowski7993
@eryksadowski7993 2 жыл бұрын
Każdy żyje jak chce. Jeśli komuś odpowiada praca po 16 godzin to jego sprawa. Mi osobiście żal takich ludzi, ale wiem, że tacy ludzie są potrzebni by się wiele rzeczy rozwijało. Na koniec zasłyszane mądre powiedzenie. Nie mów nikomu jak ma żyć skoro za niego nie umrzesz. Pozdrawiam serdecznie
@CraFtoRek
@CraFtoRek 2 жыл бұрын
Nie do końca jest to prawda. Niektórzy pracują tyle bo muszą żeby utrzymać rodzinę. Gdyby mogli zdobyć pieniądze w inny sposób i mieć czas dla rodziny gwarantuję ci, że by to zrobili. Niestety, nie każdy ma takie możliwości.
@szaptor5069
@szaptor5069 2 жыл бұрын
Dobrze, że człowiek musi spać. Aż strach pomyśleć co by było jakby ci ludzie mieliby jeszcze te ~8 godzin do dyspozycji...
@kandarayun
@kandarayun 2 жыл бұрын
Uważaj, bo jeszcze ktoś wpadnie na "cudowne plastyki" dzięki którym nie będziemy potrzebować snu...
@KayRustforge
@KayRustforge 2 жыл бұрын
4 do 5 godzin do dyspozycji*
@michatomczyk6813
@michatomczyk6813 2 жыл бұрын
@@kandarayun amfetamina?
@kandarayun
@kandarayun 2 жыл бұрын
@@michatomczyk6813 coś lepszego
@PLAYERik
@PLAYERik 2 жыл бұрын
Praca 6h na dobę 5 dni w tygodniu wystarczy i tyle powinno wystarczyć luźno na wyżycie, a jak ktoś ma zamiar pracować dłużej to jest jego sprawa, nie można nikomu zabronić. Tylko to, że tyle powinno wystarczyć na życie nie powinno być kwestią wymuszeń ze strony rządu, a naturalnym rozwojem gospodarki, bo wiadomo, że rząd może co najwyżej rozwalić gospodarkę wymuszając takie rzeczy. Gdyby rząd nie mieszał się tak w gospodarkę i nie podnosił co chwilę podatków (+ innych opłat udających, że podatkami nie są), no to wówczas nie trzeba byłoby tyle pracować, a znam ludzi, którzy, aby wyżyć i odłożyć przynajmniej troszkę zapieprzają po 12h na dobę. Wraz z rozwojem technologii liczba roboczogodzin potrzebnych do wyżycie powinna się zmniejszać, a teraz się okazuje, że pracujemy więcej niż rolnicy w średniowieczu, którzy co prawda czasem zapieprzali dużo, ale tylko w miesiącach zasiewów i zbiorów, a chociażby zimę całą mieli wolną. Dawnym ludziom jak podniesiono podatki do 13 procent na dłużej niż 2-3 miesiące to już szli z grabiami i motykami na właściciela ziemskiego, a dzisiejsi ludzie się nie buntują mimo, że płacimy ponad 50% podatków, o czym większość ludzi nie wie, bo przecież nie wliczają do tego kwoty jaką płaci pracodawca za pracownika, bo tego na pokwitowaniu nie mają.
@gablaw9490
@gablaw9490 2 жыл бұрын
Święte słowa
@cheswaw
@cheswaw 2 жыл бұрын
Popieram.
@Pawcio2115
@Pawcio2115 2 жыл бұрын
Racja. Jakby państwo nie zabierało połowy wypracowanych pieniędzy, to nawet za Polskie stawki możnaby żyć na przyzwoitym poziomie.
@pio7763
@pio7763 2 жыл бұрын
Amen
@kambla7886
@kambla7886 2 жыл бұрын
super komentarz napisales pieknie co sam mam w glowie, z praca 6 godzinna i to jeszcze z przerwa pol godzinna sam jestem tego samego zdania. i z tego jeszcze powinno sie moc odlozyc. kiedys facet sam utrzymalby rodzine teraz swiat te kurwy tak zmienily ze trzeba malzenstwo do tego a i tak ludzie zapieprzaja jak chca cos miec. zenada ta polska dobrze ze spierdolilem
@karolos185
@karolos185 2 жыл бұрын
Nawet jak praca jest pasją i kochasz ją to pracując po 16h wkrótce się wypalisz i dostaniesz depresji. Nawet jak kochasz jeść pizze to jak będziesz ją jadł ciągle to się wyrzygasz. Praca zawodowa powinna zajmować max. 8h dziennie i umożliwiać utrzymanie się na względnie przyzwoitym poziomie. Pozostały czas potrzebny jest na relacje, rodzinę, hobby, sport i odpoczynek.
@wioletkadupalek5988
@wioletkadupalek5988 2 жыл бұрын
i też na wydawanie zarobionych pięniedzy. jak każdy będzie ciągle w pracy to kto będzie konsumował?
@kambla7886
@kambla7886 2 жыл бұрын
a dla mnie praca powinna trwac 6 godzin a nie 8 i to z przerwa pol godzinna
@pawelwojtasinski20
@pawelwojtasinski20 2 жыл бұрын
Z perspektywy bycia DDA mogę powiedzieć, że od dzieciaka to właśnie praca była jedyną moją ucieczką od szarej rzeczywistości. Bycie bitym przez swoich rówieśników oraz ignorancja rodziców, przez wiele lat spowodowała u mnie narodzenie się takiego kultu pracy i życia z zasadą "kiedy jest Ci źle pracuj". Cholernie ciężko jest wyjść z takiego gówna. Określił bym to jako próbę zatrzymania kuli z efektu "kuli śnieżnej".
@maciejlublin829
@maciejlublin829 2 жыл бұрын
Może to lekka dygresja ale czy ktoś mi wyjaśni dlaczego współczesne media wykreowały obraz idealnego pracownika jako osoby pracującej za biurkiem, najlepiej w korporacji dla której kariera zawodowa jest głównym celem? Widać to zarówno w reklamach jak i filmach czy nawet na różnego rodzaju okładkach poradników zawodowych. Kto ciężko pracuje, kto ma problemy zdrowotne, kto odnosi sukcesy? Wszystko to zostało sprowadzone w mediach do przedstawicieli właśnie tego rodzaju pracy (prawnicy, branża IT itp). Ktoś pomyśli że się czepiam ale uważam że może to być jeden z powodów kompleksów ludzi którzy po prostu tej wizji idealnego pracownika nie są w stanie spełnić. Gdy przez lata media wtłaczają im ten obraz mogą poczuć się gorsi jako przedstawiciele innych zawodów np. kierowcy, robotnicy czy kasjerzy. Nie spełniasz oczekiwań rynku to znaczy że jesteś zbędny, a z takiej sytuacji raczej nic dobrego dla psychiki człowieka nie wyniknie
@powerforpatience
@powerforpatience 2 жыл бұрын
@@maciejlublin829 też się mogę mylić, ale pracując fizycznie - nie wezmę fabryki (pracy) do domu. Spawać też nie dam rady przez 20h na dobę. Korpo ryje beret, tam już są w stanie brać cały czas pracę do domu.
@przemeksobczak6954
@przemeksobczak6954 2 жыл бұрын
Praca zawsze będzie lepszym zajęciem od rodziców pijanych .
@grzegorzp.6315
@grzegorzp.6315 2 жыл бұрын
@@przemeksobczak6954 i właśnie tak tworzy się pracoholizm
@krystianmadry2998
@krystianmadry2998 2 жыл бұрын
@@maciejlublin829 to też ma drugie dno, jest wiele osób które potrafią rzucić tekstem "ty to masz dobrze tylko klikasz w ten komputer" nie mając pojęcia o zmęczeniu psychicznym, wydaje mi się że najważniejsze to samemu być przekonanym o wartości swojej pracy, tym co nam daje - czy to satysfakcja czy to pieniądze czy to przeżycie, skoro w niej tkwimy to pewnie bez niej byłoby gorzej
@michanosalik1398
@michanosalik1398 2 жыл бұрын
Tylko moim zdaniem jeżeli ktoś pracuję te 16 to raczej nie dla dzieci, rodziny domu( na niego może robić teraz po 20 h i tak nie nazbiera) itd. tylko po to aby konsumować bo społeczeństwo mu tak wmówiło. Dla mnie sukces to nie powiększanie swojego portfela. Tylko staranie się być dobrym człowiek, rozwój swojego systemu wartości. Na pewno konsumowaniem nie będę szczęśliwy.
@Nwm376
@Nwm376 2 жыл бұрын
@Ludolfina 626 mieć i być😉💪 Rozwijać się duchowo,mentalnie,psychicznie jak zwał tak zwał i mieć. W posiadaniu pieniędzy i rzeczy materialnych nie ma nic złego są one właśnie po to by je posiadać jeśli ktoś chce. Nie daj se wmówić że pieniądze są złe A bycie biednym jest cnotą prawdziwego chrześcijanina.🤪😉
@Gronostajl20
@Gronostajl20 2 жыл бұрын
@@Nwm376 Zbyt wysoka cena za sukces.
@marekzylicz2692
@marekzylicz2692 2 жыл бұрын
generalnie to zgoda, tylko że nie każdy kto pracuje 16h robi to dla pieniędzy czy władzy czy prestiżu. Niektórzy rozumieją to jako "być a mieć przy okazji"
@klapacjuszanimomon8501
@klapacjuszanimomon8501 2 жыл бұрын
@@Nwm376 gdyby tylko można było je posiadać "Jak ktoś chce" to nie było by problemu. Nie sądzisz?
@klapacjuszanimomon8501
@klapacjuszanimomon8501 2 жыл бұрын
@@marekzylicz2692 fakt. Dlatego właśnie nie chodzi o to, żeby zakazywać pracy 16h. Jak komuś to sprawia przyjemność, pomaga mu w czymś to spoko. Chodzi o nie uzależnianie czyjegoś "być albo nie być " od tego czy będzie pracował 16h czy nie.
@izabelagawarzynska7632
@izabelagawarzynska7632 2 жыл бұрын
Nie przemówił do mnie ten film. Masło maślane. Rozmowa od środka. Jakis wstęp? Od razu refleksje... O godzinach pracy? Pytanie na koniec co myślimy o sporze itd. a o jakim sporze? Może jakiś wstęp do sporu? A nie tylko gdzie miał miejsce i między kim? Zupełnie jestem nie w temacie bo trochę szkoda mi czasu na grzebanie po facebook jakieś wymiany zdań. Brak podstawowych informacji chyba że ktoś siedzi w temacie.
@jar6193
@jar6193 2 жыл бұрын
Wydaje mi się, że za mało w tej wypowiedzi został uwzględniony czynnik ludzki. Co mam na myśli. Po 1. wypoczynek, intensywna praca po kilkanaście godzin na dobę powoduje znaczne fizyczne i psychiczne obciążenie organizmu co po jakimś okresie osłabia jego wydajność. 2. Życie prywatne, tak długie godziny pracy ograniczają, a czasem wykluczają człowieka z kontaktów między ludzkich, potrzeb kulturalnych, rozwoju intelektualnego w innych dziedzinach. 3. W przypadku posiadania rodziny i dzieci na wychowaniu całkowicie to zaburza życie rodzinne, kontakt z dziećmi, uczestnictwo w pełnieniu innych obowiązków względem domu i rodziny. Uzyskiwanie nawet wysokich dochodów w końcu prowadzi do tego , że zgromadzone dobra i pieniądze nie będą nam służyć, bo wystąpi brak czasu, aby je pożytecznie skonsumować. Co pozostaje? a no złoty środek. Jesteśmy w stanie uzyskiwać dobre dochody, to chwała za to, ale w granicach przeznaczonego czasu na pracę (względnie z krótkotrwałymi okresami tak zwanego dorabiania).
@doktoralabama6450
@doktoralabama6450 2 жыл бұрын
Prawda! Bardzo podobny komentarz napisałem podając swój przykład, ale pan autor kanału raczył był go usunąć (próbowałem dodać trzy razy).
@Xsawerus
@Xsawerus 2 жыл бұрын
Tylko, że dyrektora generalnego nie interesuje twoje życie zdrowie czy życie prywatne a bardziej jego brak. Najważniejsze, żeby cel był spełniony i żebyś pracował jak najtaniej jak najdłużej.
@jar6193
@jar6193 2 жыл бұрын
@@Xsawerus Właśnie to jest zabójcza strona chciwego kapitalizmu. Bezwzględne dążenie do bogacenia bez względu na czynnik ludzki to wypaczenia tego systemu który nie służy człowiekowi. Ludzkość kiedyś musi wrócić do zasad, że człowiek jest najważniejszy, a nie dobra materialne.
@doktoralabama6450
@doktoralabama6450 2 жыл бұрын
@@jar6193 problem z tym systemem jest taki, że człowiek służy gospodarce (a tak naprawdę po prostu bogaczom i korporacjom), a powinno być na odwrót - to gospodarka powinna służyć ludziom.
@Pawcio2115
@Pawcio2115 2 жыл бұрын
@@jar6193 w innym ustroju nie byłoby nawet żadnej szansy, żeby coś osiągnąć i dążenie do celu ciężką pracą byłoby bez sensu, bo cel byłby niemożliwy do osiągnięcia
@sylwuniap4951
@sylwuniap4951 2 жыл бұрын
Przecież lepiej zrobić coś co się da w trzy cztery godziny niż siedzieć te 8 gdzie przez połowę czasu się siedzi i męczy.
@piotrbienias7922
@piotrbienias7922 2 жыл бұрын
W pełni się z tym zgadzam, ale zdecydowana większość ludzi nie ma takiego szczęścia. Spróbuj zrobić w 4 godziny tyle co w 8 na ochronie, w sklepie, na produkcji, w magazynie, w obsłudze klienta itd. Spróbuj jako prawnik siedzieć w sądzie 2 zamiast 4 godziny. Spróbuj jako lekarz wyleczyć tyle samo pacjentów w 2 razy mniejszym czasie bez gwałtownego postępu w medycynie lub likwidacji biurokracji itd.
@sqta7507
@sqta7507 2 жыл бұрын
Nawet jak zrobisz w biurze te 4h to pozostałe i tak musisz siedzieć bo płacą Ci od godziny. Podejście pracodawców musiałoby się diametralnie zmienić
@piotrbienias7922
@piotrbienias7922 2 жыл бұрын
@@sqta7507 Jasne. Na zasadzie, że jak zrobisz swoje wcześniej, to możesz iść do domu i firma zapłaci Ci dokładnie tyle samo. A także że szef nie nałoży na Ciebie kary za sumienne i szybkie wykonywanie obowiązków w postaci większej ich ilości następnym razem.
@piotrbienias7922
@piotrbienias7922 2 жыл бұрын
W Polsce jest często jest niestety inaczej. Jeśli jesteś dobrym i lojalnym pracownikiem, to na Ciebie spada więcej obowiązków, częściej musisz zostawać po godzinach i wykonywać część zadań zamiast mniej doświadczonych lub bardziej leniwych współpracowników, którzy robotę często zmieniają i potrafią być asertywni, bo mają wyjebane. Pracodawcy myślą, że porządnego człowieka można wykorzystywać bez końca i dopiero jak nie wytrzyma i w końcu odejdzie, to się obudzą z ręką w nocniku.
@zielonejezioro1754
@zielonejezioro1754 2 жыл бұрын
@@piotrbienias7922 Zgadzam się
@magorzatak4037
@magorzatak4037 2 жыл бұрын
Pracowałam po 10 godzin dziennie i po niedługim czasie byłam wykończona. Po 16 godzinach nawet przez krótki czas zaczęłabym ćwierkać. Nie, dziękuję. Chcę żyć jak człowiek a nie jak zwierzę. Współczuję tym, którzy muszą.
@snapeaasnapeaa7506
@snapeaasnapeaa7506 2 жыл бұрын
nie wyobrażam sobie wydajnej pracy przez 16 h dziennie. Nie chodzi o to, że nie wyobrażam sobie w swoim przypadku, ale ogólnie.
@Julia-db2wc
@Julia-db2wc 2 жыл бұрын
Jezu, dyskusja o 16-godzinnym systemie pracy w momencie gdy ludzie po 8 godzinach pracy są zmęczeni i na pewno niezbyt wydajni przez cały ten czas. Doliczcie czas na dojazd, doszkalanie się. Nie mówiąc o rodzinie i zainteresowaniach . Jednak w Polsce jest duuuży kult pracy 😦
@michatomczyk6813
@michatomczyk6813 2 жыл бұрын
To fakt, większość ludzi to ciepłe kluchy i po 8h pracy są zmęczone tak, że jedyne co to łóżeczko przed oczami. To akurat smutne.
@Julia-db2wc
@Julia-db2wc 2 жыл бұрын
@@michatomczyk6813 gratuluję podejścia. Najlepiej jest zapie*dalac nie mając przy tym żadnego rozwoju osobistego i wyłysieć przed trzydziestką. Masz być z czego dumnym
@michatomczyk6813
@michatomczyk6813 2 жыл бұрын
@@Julia-db2wc Wiesz co, ja swój okres pracowania po 300-350h na kuchni mam za sobą, aktualnie cieszę się życiem ze swoją kobietą w Holandii, zamieniłem 300h na 160h lepiej płatne, a w wolnym czasie gotuje dla swojej lubej, przy okazji straciłem 50 zbędnych kilo dzięki regulacji życia, po pracy ćwiczę a włosy mam do pasa i na pewno szybko nie wylysieje. Po prostu całe życie trzeba zapierdalać, jak nie w pracy to w życiu. A większości ludzi zadowala szara rzeczywistość i narzekanie na ból pleców od pracy na kasie na etacie. Nic nie rozwinęło mnie tak osobiście jak praca 30 dni w miesiącu, naprawdę. Fakt że nie miałem życia prywatnego, ale rozwijalem się jak nigdy, bo gotowanie kochałem :)
@fleskimiso
@fleskimiso 2 жыл бұрын
Sukcesem jest móc nie pracować 🙃
@fleskimiso
@fleskimiso 2 жыл бұрын
@Ludolfina 626 To już zależy od człowieka na czym by się skupił, kwestia tego czy ktoś wie czym by się chciał zajmować.
@Thea._
@Thea._ 2 жыл бұрын
Czyli w praktyce dla więszkości dotrwać do emerytury.
@mieszkogulinski168
@mieszkogulinski168 2 жыл бұрын
Byle nie na państwowym zasiłku
@Pawcio2115
@Pawcio2115 2 жыл бұрын
@Ludolfina 626 jakie dowody? Alternatywą dla pracy nie jest konsumpcja, bo pracuje się właśnie po to, żeby móc konsumować (i żyć)
@juzesgites8930
@juzesgites8930 2 жыл бұрын
Problem polega na tym, że życie jest trochę jak kategoria "w stylu dowolnym" w jakiejś dyscyplinie sportowej, co w praktyce oznacza, że narzucany jest zawsze ten najbardziej efektywny styl, a zatem najprostszy i najłatwiejszy do zrozumienia, a zarazem najbardziej agresywny system wartości. A zatem w praktyce jeśli zostawiamy dowolność wyboru mówiąc "niech sobie "Matczakowie" zasuwają to 16 godzin, a ci co szukają slow life nich sobie idą tą drogą i wszystko będzie git", to i tak "Matczakowie" będą tymi, którzy będą dyktować warunki całej reszcie.
@bartosztaradejna7817
@bartosztaradejna7817 2 жыл бұрын
I dlatego mata nagrał patointelegencję a stary nic z niej nie zakumał. Trzeba dla swojego i bliskich dobra dać se na wstrzymanie. A gdy ktoś sam nie potrafi to mu państwo powinno pomóc. To dokładnie taka sama sprawa jak z higieną i przestępczością. Gdy jednostka sobie nie radzi z samokontrolą to jej państwo powinno pomóc.
@mieszkogulinski168
@mieszkogulinski168 2 жыл бұрын
Czyli musimy tym, którym chce się robić coś więcej niż ogółowi, utrudniać to?
@bartosztaradejna7817
@bartosztaradejna7817 2 жыл бұрын
@@mieszkogulinski168 Nie, skoro chcą robić to pole do wolontariatu jest w zasadzie nie ograniczone. Mogą się samodoskonalić, działać społecznie lub naukowo i czerpać z tego mega satysakcję, i równocześnie nie ograniczać szans innych ludzi. Piszesz tak jakby pieniądze były jedynym wskaźnikiem szczęścia. Wcale tak być nie musi. Wyobraź sobie gdzie by byłaccywilizacja gdyby każdy milioner swoje talenty powiedzmy przez 20 lat biznesowej emerytury wkładał w zdobycie Nagrody Nobla zamiast pomnażania majątku którego i tak już mu na życie w luksusie do śmierci starczy. Czy to nie byłoby efektywniwjsze. Być może na święta byś mógł wyskoczyć wygrzać się w saunie na Wenus. A cha i może nie bałbyś się demencji i parkinsona na starość a już dziś zawału i eksmisji na bruk. Pomyśl jak w takich warunkach wzrosłaby twoja produktywność, o ile krócej musiałbyś pracować na obecną wypłatę. A to wszystko dzięki prostemu odejściu od niesprawdzającego się schematu.
@Pawcio2115
@Pawcio2115 2 жыл бұрын
@@bartosztaradejna7817 tak, oczywiście kapitan państwo zawsze powinien cię ograniczać i trzymać za mordę. Dlaczego chcesz odbierać ludziom szansę na szczęście? Niektórzy całe życie pracują, bo to życie zawodowe, kariera i pieniądze dają im radość. Jak "przeciętny" milioner miałby zdobyć Nobla rób osiągnąć coś wielkiego w dziedzinach nauki? To, że ktoś zna się na biznesie nie znaczy, że jest geniuszem w każdej dziedzinie
@bartosztaradejna7817
@bartosztaradejna7817 2 жыл бұрын
@@Pawcio2115 Mógłby celować w nobla z ekonomi... Ps. Typowy dla prawaków brak umiejętności czytania ze zrozumieniem...
@MatikoxPL
@MatikoxPL 2 жыл бұрын
12godz. to przesada 16godz. to ostre przegjęcie
@TWARDOWSKY.
@TWARDOWSKY. 2 жыл бұрын
To i to pracoholizmu czyli choroba.
@piesepospolity8963
@piesepospolity8963 2 жыл бұрын
8 godzin i ani sekundy dłużej!
@Aledupa12
@Aledupa12 2 жыл бұрын
Ludzie ktorzy twierdza ze praca po 16h jest ok najczesniej sami nie pracuja. A tak pozatym powinni ladowac w psychiatryku a nie udzielac sie w social media.
@MatikoxPL
@MatikoxPL 2 жыл бұрын
Kurcze, miło dostać tyle łapęk w gòrę pod komentarzem, miło miło ^_^
@The86marian86
@The86marian86 2 жыл бұрын
Ja 24 na dobę. W czym wstyd się przyznać. Potem na szczęście mam krótsza lub dłuższą przerwe
@isarosa8051
@isarosa8051 2 жыл бұрын
Pytanie o ilość godzin spędzanych w pracy to tak naprawdę pytanie o sens naszego życia. Brzmi zbyt irracjonalnie? Cóż.. głęboko wierzę w to, im jestem starsza tym mocniej, że my jako ludzkość nie rodzimy się i nie żyjemy po to, by pracować do śmierci. Świat jest na to zbyt piękny, zbyt urozmaicony, zbyt kolorowy. Dostajemy jedno cudowne życie więc naszym obowiązkiem jest korzystać z uroków, z piękna, zwiedzać, bawić się, poznawać ludzi i uczyć uczyć uczyć! Życie to nauka, życie to pasja i tak powinno być. I nie mam tu na myśli życie w stylu Carpe diem-róbta co chceta, szalej i rób co chcesz! Praca jest potrzebna, ale największą porażką człowieka jest wtedy, gdy nie potrafi zachować równowagi. Osobiście uważam, że praca 8 h dziennie to za dużo. Jesteśmy przemęczeni, nim wrócisz do domu stojąc dodatkowo w korku przez godzinę (już cię nie ma 10 h w domu) już masz dość. A gdzie miłość, hobby, sport, kultura, rozrywka, przyjaciele, dzieci, zwierzęta domowe, odpoczynek, sen? Po 40 latach pracy budzisz się w wieku 70 lat i pytasz: gdzie podziało się moje życie?
@bzyk457
@bzyk457 2 жыл бұрын
Tez uważam, ze trzeba znaleźć balans życiowy miedzy praca, rodzina i hobby. Ważne żeby każdy mógł pójść własną droga. Czasem to nie jest możliwe. Na początku pracy w korporacji nie schodziłem poniżej 12 godzin. Potem udało mi się znaleźć równowagę, ale pewne etapy trzeba przejść, jeżeli chcesz się czegoś nauczyć, na czym Ci zależy i robić to dobrze. O tym chyba pisze Matczak, notabene wybitnie uzdolniony chłopak...
@yoda424
@yoda424 2 жыл бұрын
no niestety, zwykle żeby móc pracować mniej niz 8h dziennie musisz przez jakiś czas pracować właśnie tyle bądź więcej, przy tym mieć szczęście, dobry start, inteligencje itp itd.
@BB-re2gh
@BB-re2gh 2 жыл бұрын
Najpierw zarabiamy za wszelką cenę pieniądze, a potem wydajemy te pieniądze żeby się leczyć na choroby powstałe podczas okresu, kiedy pracowaliśmy jak szaleńcy... Ogromnie dziękuję za skrócenie elementów autoreklamowych na początku Pana filmów! To wspaniała zmiana!
@maciekkusz1920
@maciekkusz1920 2 жыл бұрын
Po 5h "zapierdzielania" tracisz na jakosci. Pozdrawiaja nadgodziny na sluchawce
@_KULFON_
@_KULFON_ 2 жыл бұрын
Też zależy pewnie od rodzaju wykonywanej pracy, ale generalnie tak - ta bariera występuje i jest osadzona nieco niżej, niż się większości wydaje.
@michatomczyk6813
@michatomczyk6813 2 жыл бұрын
Po 5h pracy to ja dopiero się budzę.
@cheswaw
@cheswaw 2 жыл бұрын
Jestem nieskłonny pracować więcej niż trzeba abym był zadowolony,zwykle około 6godzin przez 5 dni bez weekendu.I potrafię tym się utrzymać więc po co pracować więcej?W kategoriach innych ludzi,które tak naprawdę mam głęboko w d.. jestem leniwy,ale uważam że to ja wygrywam moje życie.
@kamilgaik6585
@kamilgaik6585 2 жыл бұрын
Ja np. wystartowałem z niemal 0wym poziomem. A dążę do wczesnej "emerytury" chcę zarabiać jak najszybiej niemal biernie. Wiec czy ty bedziesz wygranym pracujac do 67rz czy ja z mnostwem wolnego czasu od przykladowo 30ki? :)
@JayJay-xi1xq
@JayJay-xi1xq 2 жыл бұрын
@@kamilgaik6585 To zależy jakie macie priorytety. Można się zapracować i być znerwicowanym 30 latkiem z pękatym portfelem. Albo klepać skromne życie z chillem w tle. Wiadomo, że deficyt finansowy jest stresogenny, więc chyba dobrze wyczuć kompromis. Mam kilka osób w rodzinie i otoczeniu, które może i mają nowego leksusa, może i dawno wybudowali okazały dom, ale przypłacili to zdrowiem lub przypłacają chronicznym brakiem czasu. Facet przyjaciółki jest praktycznie nieobecny, ciągle w delegacji. Chwil z jego dziećmi nic nie wróci, potem dorastają, wyfruwają. Nie każdy chce mieć potomstwo. Można i bez. Osobiście mam pracę, która lubię. I choć długie lata nie zmienię mojego używanego volvo ;) to mam czas na wszystko, na zajęcia dodatkowe, kino, spotkania ze znajomymi, wyjazdy, wakacje z rodzina lub przyjaciółmi. Mam czas na to, żeby posiedziec z książką na balkonie pol dnia, pojeździć na rowerze, pójść na siłownię. Dosłownie na wszystko. Nie wiem czym jest życie w biegu, na szczęście na wszystko mi starcza, ale na wakacje w Nowej Zelandii muszę trochę poodkladac. Też czuję się wygrana. Chyba najważniejsze, że oboje macie to czego chcecie i to jak się z tym czujecie, najgorzej to dryfować pod prąd swojej duszy. Jesli ktoś zerowym wysiłkiem osiąga bogactwo no to jest chyba w bardzo nielicznym gronie
@kamilgaik6585
@kamilgaik6585 2 жыл бұрын
@@JayJay-xi1xq bardzo pięknie powiedziane. Tylko ja mam jeden problem :) Wiem co to znaczy liczyć każdy grosz na jedzenie, zaciągać pożyczki na czynsz. Nie mam, nie dostanę, ani nie stać mnie na mieszkanie. Nie mam zdolności kredytowej. Przez półtora roku żyłem w ogromnym stresie, czy spłacę pożyczkę pożyczką. Byłem w pętli. Mieszkałem w samochodzie 2mc w zimie. Kapiąc się pod prysznicem w pracy. Zrobię wszystko, by moje przyszłe dzieci żyły w spokoju. Mam dość takiego bólu głowy stresowego. Pracuję na własnym po 10/14h dziennie, ale w końcu nie muszę sobie liczyć na jedzenie. Przez problemy finansowe siadło mi na głowę, w stylu depresji. Rzuciłem studia na 4 semestrze nie dając sobie z tym wszystkim rady. Teraz mam 24 lata i patrzę z nadzieją w przyszłość budując własne "imperium" firmę o zakresie okołobudowlanym. A z wykształcenia jestem grafikiem ;)
@JayJay-xi1xq
@JayJay-xi1xq 2 жыл бұрын
@@kamilgaik6585 To mogę tylko wirtualnie przesłać dużo siły i powodzenia dla Ciebie. Oby Ci się powiodło. Podziwiam wytrwałości, osobiście bym się pewnie załamała. W Polsce młodym bez wsparcia rodziny bardzo ciężko rozwinąć skrzydła.
@mlodv15
@mlodv15 2 жыл бұрын
@@kamilgaik6585 to zapierdalaj jak maly samochodzik i siedz potemna dupie od 30stki..szybciej tzw zwapniejesz..prawdziwi wojownicy maja plan..pracowac powoli,bez stresu powolutku a ty goń i rób az sie ostasz :D
@aciek
@aciek 2 жыл бұрын
Praca po 10-12, czy więcej godzin ma sens, jeśli stoi za tym konkretny cel i jakaś wizja (budowanie własnego biznesu, czy konkretny projekt/sytuacja w firmie). Inaczej jest się frajerem… Sam w dużej korporacji siedziałem przez rok średnio ~11h dziennie robiąc jedynie więcej standardowego klepania, nie rozwijałem się w tym czasie w nowym kierunku, nikt też mi za to nie podziękował. Nadgodziny bezpłatne, po zgłoszeniu, że nie wyrabiam, od szefowej usłyszałem tylko „złotą radę”, że jak ona ma dużo pracy, to to ją bardziej mobilizuje. A w międzyczasie miałem problemy z zaśnięciem i budziłem się pełen stresu o 4 nad ranem. W takim przypadku o wiele lepiej bym wyszedł, gdyby wtedy się postawił i wynegocjował konkretne działania oraz płatne nadgodziny, albo zmienił pracę (co i tak nastąpiło wkrótce).
@Pawcio2115
@Pawcio2115 2 жыл бұрын
Dlatego trzeba umieć się postawić
@cheswaw
@cheswaw 2 жыл бұрын
nie wyobrażam sobie.Powiedziałbym im "nie" w momencie gdy chcą za dużo.
@Krzysztof-Wasik
@Krzysztof-Wasik 2 жыл бұрын
U mnie zapierdziel w dniu trwa 5h, pracuje z domu i dziele to na 3-4 porcję pracy w ciągu dnia, 1,1,5h-2h zapierdzielu i 30-45 min przerwy... Lepiej pracować mądrze i wydajnie niż głupio po 12-16h... Takie już jest to życie
@huemaj
@huemaj 2 жыл бұрын
Nie każdy może pracować 5h.. twoja perspektywa nie ma znaczenia dla człowieka, który musi pracować np. 10h na infolinii (np. luxmed tak właśnie zatrudnia).
@cheswaw
@cheswaw 2 жыл бұрын
@@huemaj musi jeżeli z nim jest coś nie tak.Chyba,że dzieci,zobowiązania,kredyty itp.Jeżeli dany przypadek nie jest specjalny to żaden człowiek nie musi pracować w ogóle- użebra sobie,ukradnie ..myślenie w kategorii "muszę" zabija szukanie rozwiązań.Pracę się zmienia a nie przywiązuje się do niej.
@huemaj
@huemaj 2 жыл бұрын
@@cheswaw tak.. bo przecież każdy może być milionerem.
@cheswaw
@cheswaw 2 жыл бұрын
@@huemaj Tak,każdy może być milionerem.Tylko po co?Myślisz,że kilka zer na jakimś ekranie coś zmienia w życiu?
@huemaj
@huemaj 2 жыл бұрын
@@cheswaw to był sarkazm. Ale uważam, że te zera na koncie mogą dużo zmienić.. I na plus i na minus.. ale najważniejsze jest to jaki kto jest w środku.
@karolinazielinska61
@karolinazielinska61 2 жыл бұрын
Jeżeli ktoś kocha swoją pracę i praca jest dla niego pasja to może być non stop w tak zwanej "pracy", a jeżeli ktoś nienawidzi swojej pracy to każda godzina w niej jest katorgą. Wszystko kwestia perspektywy.
@sylwuniap4951
@sylwuniap4951 2 жыл бұрын
Kwestia też czy się robi na kogoś sukces czy swój.
@p-maq
@p-maq 2 жыл бұрын
Świetnie Wasze 3 komentarze wyciągnęły esencję z tej problematyki :)
@ale_sylwia
@ale_sylwia 2 жыл бұрын
Absolutnie się nie zgadzam - nawet w „najwspanialszej pracy” należy zadbać o własne zasoby i należyty odpoczynek, inaczej jest to najprostsza droga do wypalenia i frustracji. Nie ma czegoś takiego, jak bycie w pracy non stop, bez szwanku dla zdrowia psychicznego, fizycznego, czy zwyczajnie higieny życia prywatnego. Doświadczyłam, nie polecam.
@EwelinaTargosz
@EwelinaTargosz 2 жыл бұрын
A tak pół żartem pół serio, nie można mieć normalnych zainteresowań, a nie siezldzenie prawie całej doby w biurze? 😅
@patimp9
@patimp9 2 жыл бұрын
Nie macie wrażenia, że wszyscy teraz gnamy przed siebie żeby czegokolwiek się dorobić… wszystko jest coraz droższe, a człowiek chciałby godnie żyć. Mam wrażenie, że pracuje coraz więcej i dłużej, a dalej na nic mnie nie stać 😐 w wieku 30 lat trzeba siedzieć na wynajmie
@halemohalemo5741
@halemohalemo5741 2 жыл бұрын
moje zdanie jest takie ze warto pracowac duzo jesli duzo sie zarabia.kiedy iedzie sie na minimalnej to nie ma to wiekszego sensu.szkoda zycia a i tak sie nie "dorobisz"..
@Wapniak
@Wapniak 2 жыл бұрын
Ja lubię i chcę za****lać bo chcę z całych sił zmienić swoje życie na lepsze. Nie będzie nikt mi mówił, że nie mogę. Nikogo do tego nie namawiam. To mój wybór
@wykopki6000
@wykopki6000 2 жыл бұрын
?? ale to ty dzwonisz
@robert17285
@robert17285 2 жыл бұрын
Ale umówmy się...masz przyjemne i łatwe zajęcie (chyba że o czymś nie wiem). Nie nazywaj tego "zapier...lem". A Wy młodzi nie narzekajcie, bo ile gospodarz tego kanału czy Wapniak są twórcami, to rzesza ludzi z Waszego pokolenia żyje z wrzucania zdjęć do internetu czy prostych filmików, które nie wymagają obróbki czy montażu, ergo nie potrzeba żadnych umiejętności.
@beziek
@beziek 2 жыл бұрын
W pełni rozumiem, ale gdyby nie wysokie podatki i utrudnienia ze strony państwa, to zwykły pracownik nie musiałby tak długo pracować, żeby żyć na w miarę odpowiednim poziomie. Zaś obecnie jak jesteś zwykłym niewykwalifikowanym pracownikiem, to nawet praca na pełny etat nie wystarcza. Tak jak mówisz Wapniak, dajmy ludziom wybór, a nie że wiele osób MUSI pracować więcej niż na 1 etat żeby ŻYĆ albo np. zapewnić byt i przyszłość swoim dzieciom. Ty nikogo do pracy nie namawiasz, ale jeśli ludzie chcą więcej niż miska ryżu, a nie chcą być pasożytami, to system ich ZMUSZA żeby pracować nie wiadomo ile. Nic dziwnego, że tyle osób się poddaje i wybiera drogę zasiłków :
@wykopki6000
@wykopki6000 2 жыл бұрын
@@robert17285 pajacowanie w internecie to straszny zapierdol
@robert17285
@robert17285 2 жыл бұрын
@@wykopki6000 kogo masz na myśli?
@aquariumminiatures3139
@aquariumminiatures3139 2 жыл бұрын
Pamiętam jeszcze jak za "komuny" na lekcjach biologii uczyliśmy się, jak ważna jest zachowana równowaga pomiędzy pracą a wypoczynkiem. Za PRL-u Polacy ściśle trzymali się tej zasady równowagi. Ludziom w tamtych czasach daleko było od dzisiaj wyznwanego kultu pracy, gloryfikowanego w przesadny sposób przez mass media. Ot - pracowało się do tej 15-16-stej i "do domciu". Wówczas najbardziej liczyła się rodzina. Nikomu nawet nie śniło się o karierze (chyba, że jakiemuś partyjnemu aparatczykowi). Był czas na dzieci i przyjaciół. Z kolei w latach 90-tych wszystko się pozmieniało. W mass mediach pojawiali się regulanie różni specjaliści, domorośli psychologowie itp. którzy zaczęli gloryfikować pracę, jak też i karierę. Bycie pracoholikiem oznaczało uznanie w oczach innych, bycie "kimś lepszym". Kto nie robi kariery - ten jest dziwny i na "pewno niczego nie dorobi się w swoim życiu". Pracodawcy skwapliwie wykorzystywali zmianę mentalności pracowników (być może zagraniczne koroporacje w Polsce zarządzili gloryfikowanie mentalności niewolnika w naszych mediach) - ludzie godzili się na wszystko - na niepłatne dodatkowe nadgodziny, totalne zaniedbywanie swojego życia rodzinnego, pracę ponad swoje siły, niskie płace (a nawet tzw. wolontariaty - pracę za sam wpis do CV). Doszło nawet do tego, że "młodym ludziom nie należy płacić za pracę, bo są za młodzi" (tak mi parę lat temu powiedziano "w oczy", gdy mając blisko 30 lat i doświadczenie zawodowe starałam się o pracę). Mamienie ludzi karierą stało się wręcz groteskowe, tak jak za średniowiecza ludziom wmawiano, że jak będzie się "cichym i pokornym", to zasłuży się "miejscem w niebie", tak teraz - że będzie się miało pozycję społeczną, nowy samochód, emeryturę. Jaka jest prawda? Kariery robią tylko nieliczni i to tacy, co mają tzw. "plecy" - można nawet nie mieć studiów, czy odpowiednich kwalifikacji. Jeśli masz dobre i silne znajomości, masz za sobą osoby (najczęściej rodzice), które "budują " twoją ścieżkę zawodową - to zrobisz karierę, dostaniesz od razu "ciepłą posadkę".Inne osoby - bez znajomości - chociażby miały super kwalifikacje i doświadczenie, a w pracy "wypruwały swoje żyły" - niestety niczego w pracy nie osiągną. A podwyżki pensji to są po prostu śmieszne, czasami nawet obrażające pracownika. To samo dotyczy rozwoju swojej firmy. Liczą się dobre kontakty z odpowiednią branżą. Sam kapitał i odpowiedni ludzie nie wystarczą. Jeśli masz "dojście" np. przez swoich rodziców będących "w branży" do odpowiednich kontaktów, to wtedy rozwiniesz firmę. Dobrym przykładem jest mój kuzyn. W latach 90-tych wyprodukował oprogramowanie komputerowe dla lekarzy i farmaceutów. Gdyby nie jego ojciec, mający kontakty z tą branżą, kuzyn do tej pory jedynie marzyłby o własnej firmie, pracując w jakieś koropracji "za grosze". Niestety w dzisiejszych czasach rodzina już się całkowicie nie liczy. Kto ma teraz czas na rodzinę i życie prywatne? Tylko bezrobotni....Pracownicy jeśli skończą pracę przed 18-stą należą do "szczęśliwców". Nikt teeraz nie je regularnie posiłków - jeśli już to tylko w biegu. Dzieci nie mają prawdziwego dzieciństwa - nie mają wolnego czasu, bo przez zapobiegliwych rodziców wożeni są na kolejne dodatkowe zajęcie, bo "to im się w przyszłości przyda". Mityczny "wpis do CV". Z kolei jak tylko dojdzie do jakiegoś rodzinnego spotkania, zazwyczaj na święta - to jeden przez drugiego przechwala się, jakim to on czy ona jest pracoholikiem, czego to się nie dorobił itp. Ludzie, którzy nie osiągneli sukcesu finansowego są wyśmiewani i nie zapraszani na kolejne spotkania. Można mieć nawet i tytuły naukowe, ale jeśłi nie posiadasz dobrego samochodu, nie lecisz na wakacje do ciepłych krajów - to jesteś nikim. Jeśteś też dziwakiem, jeśli pracy nie kończysz o 21-szej albo i później. Oczywiście wiekszość ludzi zmyśla na takich spotkaniach, aby nie być wykluczonym z grona rodzinnego czy znajomych, ale to już temat na inną dyskusję. Kończąc, chciałabym dodać, że jestem przerażona obecnie gloryfikowanym kultem materializmu, pracy ponad ludzkie siły (i to że tak powinno być) i mentalności niewolniczej. Jestem też zdumiona, że ludzie dobrowolnie poddają się takiemu 'praniu mózgu". I nikt się temu nie przeciwstawia....
@marial2382
@marial2382 2 жыл бұрын
Do tego dodam też wypowiedź pewnego profesora. Kiedyś chciałaś być fizyczką lub miałaś talent chemiczny to zostawalas specjalistka na jakimś stanowisku z tej branży. Dziś owszem zostaniesz, ale patrzysz na to, że dzieciaki zarabiają 3x lepiej od Ciebie nagrywając śmieszne filmiki lub malując się. Ten system stał się wypaczony, stal się groteską. A młodzież na to patrzy i temu przyklaskuje, bo jacy pomysłowi i zaradni, wykorzystują swoje szanse. Pytanie do czego zmierza społeczeństwo "gloryfikujące" tanią rozrywkę i konsumowanie mazidel, które dodatkowo wpędzają w kompleksy?
@uzytkownik2563
@uzytkownik2563 2 жыл бұрын
Awuqrium Super w punkt napisane. Dokładnie tak samo myślę. A czasem też mam wrażenie, że np ja przez to że nie chce robić na niewolnika w pracy inni patrzą się na mnie jak na lenia. A nawet mówią swoją "zlote rady"..
@Pawcio2115
@Pawcio2115 2 жыл бұрын
Przydługi ten tekst, ale dobra. No w PRL nie było warunków do rozwoju kariery, więc wiadomo, że nikomu o tym do głowy nie przychodziło. Wtedy nawet jak ktoś by chciał to nic by nie było z tych chęci zrobienia jakiejś kariery. Teraz jak ktoś chce, to też przecież może pracować 8h i nie próbować robić wielkiej kariery. Z nie płaceniem za nadgodziny się zgadzam, bo branie ich to znak braku szacunku do siebie. Zawsze było i będzie tak, ze znajomości mogą bardzo dużo dać i dlatego trzeba szukać dobrych znajomości, ale bez nich też spokojnie można dużo osiągnąć. Nie wiem dlaczego sam tytuł naukowy miałby cokolwiek dawać. Liczą się prawdziwe dokonania. No jednak godziny szczytu ja drogach to właśnie ok. 15-18, czyli akurat wtedy, kiedy mija te mniej więcej 8h i mnóstwo osób jedzie do domu. I widać po samochodach, że z różnych środowisk (pracy) są ci ludzie, a nie np. tylko z 1 zmiany z branży handlowej
@Pawcio2115
@Pawcio2115 2 жыл бұрын
@@marial2382 jak jest na coś duży popyt, a podaż nie jest duża, to często można na tym dobrze zarobić i dlatego w internecie można świetnie zarabiać. Oburzasz się, że w XXI wieku najlepiej płatne zawody lub zajęcia/branże są zupełnie inne, niż ponad 15 lat temu? Świat idzie do przodu i się zmienia, zawsze tak było. Nikt ci nie broni być specjalistką w jakiejś dziedzinie. Takie osoby moga przecież też dobrze zarobić, a co cię obchodzi że ktoś zarabia więcej na czymś, co jemu sprawia przyjemność?
@marial2382
@marial2382 2 жыл бұрын
@@Pawcio2115 rozumiem i dlatego nikomu nie bronię, jednak zwracam uwagę do czego zmierzamy w ten sposób jako społeczeństwo. Był taki sławny eksperyment ze szczurami, które zamiast jeść to wybierały opcje dającą im dobre doznania i to bardzo przypomina mi tę sytuację. Zamiast robić coś pożytecznego to zawsze będzie kusić nas rozrywka, szczególnie kiedy apki projektowane są w konkretny sposób. Wydaje mi się, że aby zarabiać bardzo dobrze jako specjalista w technologii trzeb być naprawdę dobrym w tym co się robi. Natomiast ile umiejętności trzeba żeby zarobić np. na pokazywaniu ciała lub oblewaniu się kubłem lodu? A jednak opłaca się to o wiele bardziej. Ja nie miałam na myśli starych zawodów, lecz po prostu branże które są niejako naturalnie wypierane przez czystą rozrywkę. Dokładnie jak w filmie Idiokracja.
@Xsawerus
@Xsawerus 2 жыл бұрын
"miej pasje a nie przepracujesz ani godziny" - największa głupota i kłamstwo naszych czasów. I ile jest takich osób dla których ich praca jest faktycznie pasją? Być może z 10 procent całości? Zdecydowanie praca z pasji to jest mniejszość przypadków. No chyba, że czyjąś pasją jest składanie kanapek na czas czy wciskanie ludziom produktów przez telefon co jest dosyć typowa pracą. Ilu jest malarzy, muzyków czy pisarzy? Przestańmy udawać, że praca jest pasją. Tak samo jeśli bym robił coś co dosyc lubię, ale miałbym robić to 12h 6 dni w tygodniu to chyba każda czynność robiona tyle czasu można znienawidzić. Swoją drogą ile osób ma pasje w życiu. Tak faktycznie raczej mniejszośc ludzi faktycznie się czymś pasjonuje. Mało osób ma faktyczna pasje, której się poświęca i na której może realnie zarobić. Również uważam, że ustawianie swojego życia pod pracę ignorując zupełnie swoje zainteresowania czy kontakty z ludźmi jest chore, ludzie popadają w syndrom sztokholmskim oddając 10 lat swojego życia korporacji, nie robiąc zupełnie nic innego niż pracując i jedząc mówiąc przy tym jak to ich życie jest piękne a później płacz w poduszkę bo oprócz pracy nie mają zupełnie nic i odczuwają wielką pustkę.
@skwarki
@skwarki 2 жыл бұрын
Ładne podsumowanie. Też się spotkałam z takim stwierdzeniem, że jak praca będzie pasja to nie będę odbierać tego jak pracę. Oczywiście nie było mi dane tego potwierdzić/zaprzeczyć na podstawie moich własnych doświadczeń. Za to jeszcze nadmienię, że między pasja a realizacja jej w celach zarobkowych też jest przepaść.
@margorzata2407
@margorzata2407 2 жыл бұрын
już pomijając, że nasze pasje w ciągu życia mogą się zmieniać i nagle okaże się, że tkwimy w pracy, która kiedyś nas pasjonowała, a teraz wcale nas nie interesuje.
@piotrzagorski611
@piotrzagorski611 2 жыл бұрын
@@margorzata2407 Warto dodać, że wiele pasji nie przyniesie nam dochodu. Gdyby taki Messi czy Lewandowski urodzili się 80 lat wcześniej. Mogliby grać sobie w piłkę. Jednak w tamtych czasach takie zajęcie nie przynosiło dużych profitów. Po treningu zapewne szliby do fabryki, aby dorobić do godnej pensji.
@mikhailnowoc
@mikhailnowoc 2 жыл бұрын
Racja. Tutaj warto jeszcze dodać, że nawet jeśli mamy pracę, w której robimy to, co lubimy, to może w jakimś stopniu pozwoli nam zmienić podejście do tej pracy, ale to nie zmienia faktu, że dalej to będzie praca obarczona pewnymi rygorami. Tutaj za przykład może posłużyć ktoś, kto ma zamiłowanie do fotografii i pracuje jako fotograf, ale wciąż praca jako fotograf, gdzie trzeba choćby jeździć na różne imprezy, żeby na nich robić zdjęcia, gdzie często klient ma z góry założone wymagania, to nie jest to samo, co robienie zdjęć dla siebie i ewentualnie znajomych. Tu nawet muzycy i pisarze często zmagają się z tym, że jeśli chcą dobrze zarabiać na swojej pasji, to muszą spełnić wymagania wytwórni, gonić z terminami, robić trasy koncertowe, które trwają absurdalnie długo, jeździć na spotkania autorskie, których ma się już dosyć itd. Także praca to zawsze będzie praca, jeśli robimy w niej to co lubimy, to super, ale to nadal jest praca.
@justynapawlak8621
@justynapawlak8621 2 жыл бұрын
Racja, takich ludzi nie dość, że jest mało to kiedy zaczyna się zarabiać na pasji to pasja staje się obowiązkiem. Po max kilku latach ma się dość.
@potkan73
@potkan73 2 жыл бұрын
Nie wiem jak inni ale ja pracuje 10-12h nie dlatego żeby być jak Matczak tylko dlatego żeby przeżyć (na szczęście ten pracodawca płaci nadgodziny, poprzedni nie płacił). Niestety ludzie pokroju Matczaka manipulują w ten sposób podkreślając że nie ma innej alternatywy - chcesz mieć dom? Wypie*dalaj z niego ASAP. Masz robić po 16h (płacone masz za 8) bo inaczej nie spłacisz hipoteki. Młodzi ludzie faktycznie pracują u Matczaka po 16h pakując mu kasę w kieszeń z obietnicą wielkiej kariery. Tymczasem obietnicą ta w 90% przypadku kończy się 37m2 na 8 piętrze w bloku na Ursusie z nieszczęśliwą żoną, dwójką bachorów, kredytem na pół miliona bez możliwości wygrzebania się z tego gówna i smutną pamięciówą pod prysznicem rano.
@elzbietakozlowska6687
@elzbietakozlowska6687 2 жыл бұрын
Dlaczego akurat w Ursusie???
@ojciecpijo9916
@ojciecpijo9916 2 жыл бұрын
Myślę, że panu profesorowi Matczakowi chodziło o pracę w charakterze nauki, podejmowania ryzyka zawodowego i ciągłego rozwoju. Chodzi o pracę i ciągłe doskonalenie swoich kompetencji i osiągnięć. Nie zapierdalanie w tej samej pracy przez kilka lat. Oczywiście nie pije tu do nikogo, jedynie wyjaśniam stanowisko pana Matczaka. Mój dziadek przez pół życia pracował na dwa etaty (czasami więcej, tak - spał 2-3h w drodze na kolejne zlecenie). Mimo to nie dorobił się wielkiej fortuny, bo po prostu wykonywał pracę. Żeby osiągnąć sukces praca musi być przedwsięzięciem, np. pracuje się robiąc doktorat po godzinach, żeby za kilka lat mieć szansę na wyższe stanowisko. Życzę wszystkim pozytywnego podejścia i sukcesów, pozdrawiam
@potkan73
@potkan73 2 жыл бұрын
@@elzbietakozlowska6687 Dzień dobry, był to jakiś taki mój strumień świadomości :) bez ukrytego sensu. Pozdrawiam i miłego dnia.
@aleksanderdziedzic8092
@aleksanderdziedzic8092 2 жыл бұрын
Myślę, że wybór długości pracy należy do każdego indywidualnie, ale to, co moim zdaniem jest problemem, to dysbalans w postrzeganiu tego, jak długo ktoś pracuje. Mam wrażenie, że kult zapierdzielania jest realny w polskim społeczeństwie i powoduje bardzo dużo nieprzyjemnych konsekwencji zarówno dla tych, którzy pracują "dużo", jak i dla tych, którzy pracują "mało".
@annaziorkiewicz6837
@annaziorkiewicz6837 2 жыл бұрын
Praca 16h na dobe tylko i wylacznie w przypadku rozwijania wlasnej dzialalnosci (czyli na tak zwanym swoim) i to w poczatkowej fazie. Tylko wtedy jestem na tak. Reszta odpada. Bo sie po prostu nie oplaca.
@kubaba5
@kubaba5 2 жыл бұрын
Faktycznie wszystko spoko, póki te utarte 16 godzin, to faktycznie czyjś wybór, ambicje itd. tak jak wspomniałeś, a nie odgórne wymaganie systemu. Wg. problem z takimi osobami jest też taki, że decyzja o ich zapierdolu nie wpływa tylko na nich, a również na środowisko, w którym pracują. Tzn. jeżeli pewne osoby zaczynają przyzwyczajać górę, czy swoją firmę, do tego, że będą notorycznie robić nadgodziny, osiągać nierealne i bezsensowne deadline'y itd. poświęcając własne życie, to potem takie wymagania mogą zaczynać być narzucane na pozostałą część pracowników. Mam wrażenie, że jest to trochę paradoks norm - gdzie im większe wyrabiamy normy, tym są one bardziej podwyższane i musimy zapierd*lać jeszcze bardziej :) Z resztą w mojej głowie wciąż siedzą historie o tym, jak to bardzo często Polaków nie lubi się za granicą właśnie przez ich kult zapierdolu i wzajemne poganianie się, przez co zwiększają localsom normy i sprawiają, że koniec końców wszyscy muszą zapieprzać więcej za te same pieniądze.
@whatsyourstory81
@whatsyourstory81 2 жыл бұрын
Profesor Matczak ma rację kiedy weźmiemy pod uwagę ludzi, którzy pracują po to aby odnosić w życiu spektakularne sukcesy zawodowe, są szalenie ambitni, mają pracę z misją jak lekarze, prawnicy, właściwie firm. Z drugiej strony mamy zwyczajnych ludzi i umówmy sie nie każdy ma takie plany na życie aby prowadzić własną firmę, być lekarzem i pilotem. Moim zdaniem nasz polski drapieżny kapitalizm jest bardzo trudny. Przeciętny Polak pracuje bardzo ciężko za bardzo małe pieniądze, boi się brać zwolnienia lekarskie bo go zwolnią. Kosztem jest zdrowie i bark życia osobistego. każdy kto chce pracować więcej niż 8h to niech pracuje, szkoda tylko że pracodawcy wykorzystuja zwykłych pracowników i o tym warto mówić. Nie chodzi o promowanie przeciętności , z moich obserwacji w Polsce i tak ludzi bardzo się wykorzystuje , mam nadzieję że nie będzie gorzej .
@1mortalsin
@1mortalsin 2 жыл бұрын
Dokładnie. Tego mi ciągle brakuje w dziwieniu się wypowiedzi Pana Matczaka. On powiedział że nie rozumie ludzi którzy nie chcą zapierdalać ale chcą odnosić sukcesy i robić karierę. No tego sie nie zrobi siedząc 8h za biurkiem w korpo
@whatsyourstory81
@whatsyourstory81 2 жыл бұрын
@@1mortalsin To zapierdzielanie oczywiście nie daje Ci gwarancji sukcesu ale na pewno w dużym stopniu zwiększy Twoje szanse.
@Pawcio2115
@Pawcio2115 2 жыл бұрын
Chyba nie wiesz, co to "drapieżny kapitalizm". Polsce to już chyba bliżej do socjalizmu aktualnie
@cheswaw
@cheswaw 2 жыл бұрын
@@whatsyourstory81 zmniejszy szanse o 1000%. Nie należy pracować dużo ale skutecznie.Chirurg stomatolog w 20minut zrobi kasę,którą inny zarabia w 2 dni.Muzyk w ciągu godzinnego koncertu zarobi na utrzymanie przez 11dni.Należy mieć wyobraźnię,wypracować sobie jakieś przewagi,dźwignię lub cokolwiek co da ci większą skuteczność.Zamienianie zaś czasu na kasę tak 1:1 na godzinowej stawce to wręcz ideał frajerstwa.To nieprawda,że pracowanie dużo w czasie da ci coś więcej niż garba.Należy znaleźć inny czynnik niż czas np rzadka umiejętność,ekspertyza,lepszy marketing,charyzma,sprawniejsza spekulacja itp.Ale nie sam czas-nie warto oddawać dużej ilości czasu innym ludziom za wyjątkiem sytuacji gdy się ich kocha.A nawet i wtedy jest to trudne i boli.Większość czasu ludzie,którzy mają sukcesy poświęcają na edukację,myślenie koncepcyjne,strategię i kombinowanie oraz na pedantyczne prace przygotowczo-wdrożeniowe wczesnego etapu swoich businessów.Jak na początku coś zadziała to potem działają często efekty skali.I po pewnym okresie stresu i dużej relatywnie harówy następuje okres zbierania owoców.Jeżeli szuka się pracodawcy i bezpieczeństwa to nigdy nie będzie większych pieniędzy-trzeba mieć do tego mindset pozwalający i na ryzyko i na rozsądek.
@janjanjan5030
@janjanjan5030 2 жыл бұрын
@@cheswaw Dokładnie wreszcie ktoś powiedział prawdę nie rozumiem tego bezsensownego kultu pracy, mogę iść na najprostsza produkcję w kraju robić po 16 h dziennie i mieć wypłatę 5 - 6 tys zł tylko co z tego , poza zniszczonym zdrowiem fizycznym i psychicznym i kilku miesiecy z wieksza pensja bo wiecej nie wyobrażąm sobie niż rok nie wytrzymałbym na takim etacie
@karolinafatyga9247
@karolinafatyga9247 2 жыл бұрын
Pracuj 16 godzin, ze zmęczenia narób błędów bo człowiek przemęczony to człowiek nie wydajny, mało kreatywny. Proste czynności zabierają o wiele więcej czasu. Przez 4 miesiące pracowałam po 16 godzin, sobota i niedziela po 8. Jesteśmy w stanie utrzymać skupienie przez 6 godzin. Więc hola hola! Pracowanie po 16 godzin, a to co się zarobi przeznaczyć na lekarza i dietetyka 😅 Nie dziękuje…
@karolinafatyga9247
@karolinafatyga9247 2 жыл бұрын
Sukcesowi sprzyja zdrowy organizm, odżywiony i wypoczęty mózg!
@Patriqu
@Patriqu 2 жыл бұрын
Dokładnie
@Sisska87
@Sisska87 2 жыл бұрын
Pracuje w korpo, ale u mnie nikt nie pracuje dłużej niż 8h, bo 1) nie ma pracy na 8h, 2) za nadgodziny nikt nie zapłaci, 3) zarabiając minimalną nikt nie będzie zostawał na nadgodzinach za free, 4) kierownicy wręcz nie pozwalają pracować dłużej niż 8h powołując się na kodeks pracy
@terraincognita5005
@terraincognita5005 2 жыл бұрын
Korpo Biedronka? 👽
@Sisska87
@Sisska87 2 жыл бұрын
@@terraincognita5005 ahaha nie, pracuję w biurze przed kompem, ale czuję się jak w fabryce na taśmie…
@terraincognita5005
@terraincognita5005 2 жыл бұрын
@@Sisska87Wyzyskiwacze! Trzymaj się!
@Pawcio2115
@Pawcio2115 2 жыл бұрын
To w tym korpo masz lub inni mają minimalną? Trochę dziwne
@Sisska87
@Sisska87 2 жыл бұрын
@@Pawcio2115 korpo ogólnopolskie, ale to dyrektor jednostki decyduje o wysokości wynagrodzenia… a moja dyrekcja uważa, że wszyscy powinni pracować dla idei 😉
@lnespe
@lnespe 2 жыл бұрын
Z ogromnym zaciekawieniem obejrzałbym materiał o tym jak utrzymać dobre relacje ze współpracownikami podczas gdy jest tak zwany "zapierdziel". W momencie gdy cały zespół spędza ze sobą po 12h w ciągu dnia każdy zaczyna robić się nieco bardziej drażliwy. Pozdrawiam!
@Krzysztof-Wasik
@Krzysztof-Wasik 2 жыл бұрын
Obejrzałem do końca i chętnie odniosę się do dochodu bezwarunkowego. Sam byłem jego przeciwnikiem, ale się okazało, że ludzie czują się pewniej, mają większe bezpieczeństwo i chętniej szukają pracy i są gotowi do aktywności zawodowej. Więc nie jest to zły pomysł
@Blumen110
@Blumen110 2 жыл бұрын
źródło ?
@gkajtek
@gkajtek 2 жыл бұрын
Pytanie co wolą ludzie, bezpieczeństwo czy wolność.
@Blumen110
@Blumen110 2 жыл бұрын
@@gkajtek kompromis, trochę tego trochę tego
@LordSithify
@LordSithify 2 жыл бұрын
To jest jeden z najgłupszych pomysłów jaki kiedykolwiek powstał. Jeśli nawet wszyscy beneficjenci BDP dostaną kasę i wszyscy będą aktywni zawodowo to będą mieli dochód w związku z czym po co im BDP? A jeśli nikt nie będzie aktywny zawodowo to kraj upadnie. Po trzecie aby dać np 1000zł trzeba zabrać w podatkach 1400zł w zwiazku z czym będzie tylko gorzej a zarobią na tym kolesie PISu.
@Krzysztof-Wasik
@Krzysztof-Wasik 2 жыл бұрын
@@LordSithify "Po trzecie aby dać np 1000zł trzeba zabrać w podatkach 1400zł w zwiazku z czym będzie tylko gorzej a zarobią na tym kolesie PISu." Jakbym Koran pompkego słyszał
@sylwuniap4951
@sylwuniap4951 2 жыл бұрын
No ok tylko, że ja też kiedyś pracowałam po 11 godzin , sześć dni w tygodniu i sukcesu nie osiągnęłam he. Może dlatego, że nie była to moja działalność jak w twoim przypadku a robiłam dla kogoś.
@FrykaS.
@FrykaS. 2 жыл бұрын
@@michagarstka9684 ciekawe, ja w UK za 12,5h jestem w stanie wyciągnąć ok. 500 funtów. Mieszkasz w Norwegii? Ale to fakt - po przekroczeniu zachodniej granicy Polski, robienie czegokolwiek przybliża Cię do celu znaaacznie szybciej niż praca w Polsce.
@michalmichal8987
@michalmichal8987 2 жыл бұрын
Chyba w pracy na czarno. Bo legalnie nie wiem czy tyle zarobisz. Nie w każdym kraju opłaca się pracować dużo nadgodzin . Wysokie podatki do 50% z autem się zgodzę ,a że spłaconym w połowie mieszkaniem to nie. Male 50m2 mieszkanie w dużym mieście w Pl to 500000zl . To około 110000euro . to ile na miesiąc ty musisz zarabiac . Średnie zarobki na zachodzie Europy to około 2000euro netto.24000e rok . To na nowe auto klasy kompakt wystarczy. Pod warunkiem że na nic nie wydasz,szczaw będziesz jadł i pod mostem zamieszkasz.
@michatomczyk6813
@michatomczyk6813 2 жыл бұрын
@@michalmichal8987 pół miliona za mieszkanie 50m to chyba WAWA/Kraków
@michalmichal8987
@michalmichal8987 2 жыл бұрын
W dużym mieście wojewodzkim ,w dobrej lokalizacji, to za nowe , ładnie wykończone kawalerki tyle potrafią krzyczeć. Do tego garaż/miejsce parkingowe , opłaty notarialne i pół banki można przekroczyć. Przegladajac oferty to się za głowę łapie ,mam nadzieję że się to ustabilizuje . Bo faktycznie ludzie będą musieli po 16h pracować.
@michatomczyk6813
@michatomczyk6813 2 жыл бұрын
@@michalmichal8987 wiesz co, po prostu siedzę w Holandii i jak tak patrzę co się dzieje u nas to nie chce mi się wracać ani trochę. I jak tak dalej pójdzie to w holi prędzej kupię.
@anika8604
@anika8604 2 жыл бұрын
W dyskusji o kulturze zapie*dolu istotny jest jeszcze wątek rodziców, którzy stają przed wyborem poświęcenia własnego czasu i energii na karierę lub dzieci. Nie da się ukryć, że sprawowanie opieki nad dzieckiem, dbanie o jego rozwój, uniemożliwia pracę po 16 h na dobę, a tym samym często ogranicza możliwość osiągania wysokiej pozycji zawodowej. Z drugiej strony praca po 16 h na dobę znacznie ogranicza możliwość zadbania o wychowanie dziecka.
@HighAngel
@HighAngel 2 жыл бұрын
pod koniec zrobilo sie szczegolnie ciekawie, bo ten dochod gwarantowany chcialbym zeby mi przyslugiwal, bo mam dosc coraz to wiekszej roszczeniowej postawy osob ktorzy dostaja jakies swiadczenia socjalne, jestem wkurzona na panstwo i na swiadczeniobiorcow za ich bezradnosc... uwazam ze nikomu albo kazdemu powinny sie pieniadze nalezec tylko dlatego ze sie urodzil... bo jak to mam rozumiec ze znajomy co ma cukrzyce dostal dom od panstwa i ze swiadczen ma okolo 1500 funtow miesiecznie nie muszac chodzic do pracy... a ja zdrowy czlowiek musze wynajmowac mieszkanie bo nie chce sie zadluzac w tym zalosnym systemie monetarnym posklejanym na gume do zucia musze pracowac zeby tak jak wspominasz w filmie ,, nie umrzec z glodu" . uwazam ze to jest nie fer i powinno sie kazdemu tyle samo nalezec. bo jaki jest sens surowo mowiac utrzymywac darmozjadow? tak... to co ludzie dostaja za darmo plynie ze srodkow ktore ludzie pracujacy placa w podatkach... czyli utrzymujemy socjalistow za darmoszke a i oni co juz wspomnialem staja sie coraz bardziej roszczeniowi...
@elvenoormg5919
@elvenoormg5919 2 жыл бұрын
Jestem SO w Szlachetnej Paczce i, mimo że sam nie jestem za socjalami, to muszę przyznać że wiele wielodzietnych rodzin, obarczonych trudnościami przez życie z różnych powodów, nie dałoby sobie rady bez 500+.
@Lena-cz6re
@Lena-cz6re 2 жыл бұрын
szczerze interesuje mnie, jakie świadczenia otrzymuje ta osoba, bo 1500 funtów miesięcznie to trochę dużo, chyba, że osoba jest kompletnie niezdolna do żadnej formy pracy, i np. wliczasz w to opłaty za czynsz. A ten dom to wiesz, że jest pewnie z councilu i to taki, że w kuchni się sypie ze ściany, a w kiblu grzyb. Wiadomo, że jest to frustrujące, jak ktoś ciągle dostaje coś za nic. Jednak wydaje mi się, że na zasiłkach wcale nie jest tak fajnie i generalnie lepiej byłoby, gdyby ludzie po prostu dostawali godziwą zapłatę za wykonywaną pracę i nie musieli kombinować, jak tu się dorobić kosztem innych.
@HighAngel
@HighAngel 2 жыл бұрын
@@Lena-cz6re Nowy dom w ktorym nikt wczesniej nie mieszkal. Nowe osiedle, tak z councilu. Po co pracowac na kogos skoro ja niemam nic, zadnego pozytku z tego, a mowiac krotko mam poprostu przez to mniej w kieszeni i wiecej zmartwien na glowie bo ja jedyne co dostaje to redukcja £60 za oplate council tax miesiecznie bo studiuje
@brunoski9170
@brunoski9170 2 жыл бұрын
Jeżeli nie zostało przedstawine stanowisko tych dwóch panów to jak ja mam sie odnieśc do tego???
@user-lr9cr3ou4e
@user-lr9cr3ou4e 2 жыл бұрын
Myślę, że 16h to był synonim do poświęcenia. Poświęcić zdrowie, czas, życie towarzyskie, sen, młodość. Tego ludzie, nie tylko młodzi, nie są w stanie poświęcić. Mamy teraz takie parcie społeczne na bycie "kimś", a pamiętajmy, że są ludzie, którzy chcą tylko "być".
@Pawcio2115
@Pawcio2115 2 жыл бұрын
Każdy ma swoje priorytety i nie powinno się przeszkadzać ludziom w realizacji ich marzeń i celów
@fistinyourface7053
@fistinyourface7053 2 жыл бұрын
Mnie natomiast przerażają ludzie bez życia poza pracą. Bo pracujesz by wydawać pieniądze. Nie tylko na życie, ale też na pasję, zainteresowania, życie towarzyskie. A jak nie masz kiedy ich wydać, jaki jest sens ich zarabiania? Chyba ze to co robisz, to również to, co kochasz. Wtedy spoko. Ale i tak...warto mieć życie towarzyskie.
@dawidkrol3644
@dawidkrol3644 2 жыл бұрын
Praca po 16 godz to niewolnictwo a zarobionych pieniędzy nikt do trumny nie zabierze....
@gregfer8840
@gregfer8840 2 жыл бұрын
Nowoczesne niewolnictwo.
@annaszczesliwy451
@annaszczesliwy451 2 жыл бұрын
W Austrii deweloper przeznacza część mieszkań na wynajem. Za 30 tyś euro wpłaty można wybająć mieskanie od spółdzielni nieco taniej niz na wolnym rynku. W polsce mieszkanie to luksus i spekulacyjny towar a Austrii to część infrastruktury miejskiej. Dodam ze 2 razy do roku dostajemy wkstra pensje na świeta boz. Nar. I na urlop!!! Wiec spłata kredytu czy odłożenie na wkład własny jest mozliwa a w poksce trzeba sie „zatyrać na śmierć”
@pawefiedorowicz6789
@pawefiedorowicz6789 2 жыл бұрын
Matczak nie powiedział, że każdy powinien pracować po 16h, tylko podkreślił, że bywa to niezbędne w osiągnięciu sukcesu. Osobiście zgadzam się z tym, że taka harówka nie powinna być normą, ale prawda - której lewica, lubiąca rozdawać czyjeś pieniądze nierobom - nie może zrozumieć, mianowicie, czy komuś się to podoba, czy nie, w dzisiejszym świecie żeby osiągnąć więcej trzeba dać od siebie więcej. Coraz rzadziej prowadzi do niego praca na etacie po 8h. Piszę to z lekkim smutkiem, bo w kwestiach poglądowych (tolerancja, wywalenie religii) jest mi blisko do lewicy, ale ich podejście do finansów to momentami jakiś żart. I nie, nie jestem za PiSem, Konfederacją, czy innym tego typu bagnem.
@bartosztaradejna7817
@bartosztaradejna7817 2 жыл бұрын
No to wystarczy gdy zrewidujesz swój pogląd na pochodzenie pieniądz i się przestaniesz na lewicę boczyć. Ilość pieniędzy jak i wszystkiego innego w świecie jest ograniczona. To że ktoś zgromadził fortunę oznacza równocześnie, że tysiącom innych zabrał tyle ile by pozwoliło im godnieżyć. Zarabianie i gromadzenie majątku ponad miarę jest w zasadzie równe kradzieży, bo się ogranicza innym dostęp do zasobu. Lewicy nie chodzi o to by komuś coś zabrać tylko o to by sprawić żeby ci nieliczni nie zabierali prawie wszystkiego całej reszcie. Gdy zasób będzie przetrzebiony żaden wysiłek nie pozwoli się "dorobić" bo nie będzie z czego zbierać.
@soulrio
@soulrio 2 жыл бұрын
Dla mnie poglądy Zandberga wydają się hipokryzją - niby tak walczy o to, by nie było wyzysku, a tak naprawdę bliskie mu są postulaty gospodarcze PiSu, czyli nieprzemyślane rozdawnictwo oraz myśl "czy się stoi czy się leży, 2000 się należy". Cały spór rozchodzi się de facto o wyjęte z kontekstu zdanie taty Maty - wbrew pozorom, pieniądze nie biorą się znikąd i trzeba o nie zawalczyć, czy to pracując, czy poszerzając kompetencje. Robinhoonada, w którą wierzy lewica też jest bez sensu, gdyż po prostu świat tak nie działa, a lepiej komuś dać wędkę, a nie rybę. I nie, gromadzenie majątku nie jest kradzieżą, bo każdy powinien dostawać to, na co zapracował, a pamiętajmy, że równo nie znaczy sprawiedliwie. No ale co ja mam mówić, wszyscy się dziwią, że ceny rosną, a nie wiedzą skąd.
@bartosztaradejna7817
@bartosztaradejna7817 2 жыл бұрын
@@soulrioPrezentujesz typową dla neoliberała tendencję do mylenia socjalizmu z narodowym socjalizmem. oraz ugruntowaną wiarę w darwinizm społeczny. Tylko gdzie w tym wszystkim jest zwykłe człowieczeństwo. A propos ryby i wędki. Czy realna szansa na zapracowanie na własne mieszkanie jest wędką czy rybą. Tu raczej chodzi o to by każdy miał wędkę a nie by jeden miał kuter do trałowania dennego a dla innych ryb zabrakło. Więcej pracy generowało większy zysk gdy był dostęp do zasobów (w ekonomi "ziemi") obecnie zasoby są skumulowane w rękach bogaczy, w związku z czym praca jest w dłużej mierze jałowa.
@justynapawlak8621
@justynapawlak8621 2 жыл бұрын
Sukces jest wtedy, kiedy pracę ograniczysz do minimum, a jesteś w stanie się utrzymać. Największym sukcesem jest pasywny dochód.
@marcelinadopieraa7884
@marcelinadopieraa7884 2 жыл бұрын
Super temat! Bardzo tez wpłynęły na mnie opinie ludzi wysyłane do Mai Stasko na Instagramie na temat tego jak ludzie okropnie czują się słysząc Matczaka, który mówi że ludzie którzy nie chcą pracować po 16h są leniwi etc. I ogólnie jak różnie prezentują się te niepisane i pisane zasady na arenie międzynarodowej. Czuje niechęć do osób które zamiast słuchać ludzi bronią systemu. I którzy tylko dlatego ze dla nich zadziałał, albo nie zaszkodził, nie są wobec niego krytyczni. Jako 22-latka, studentka, dziękuję za podzielenie się twoimi doświadczeniami!
@MichaIDasiak
@MichaIDasiak 2 жыл бұрын
Zapierdol się opłaca tylko w momencie, kiedy twoje otoczenie nie zapierdala, tylko wtedy możesz ich prześcignąć i się wyróżnić. W momencie, kiedy wszyscy dookoła zapierdalają, po prostu zwiększa się norma i wszyscy zapierdalają bez żadnego zysku. Zapierdalaniem normujemy zapierdol. Pod tym względem jest egoistyczny do bólu i faktycznie często charakteryzuje ludzi niewrażliwych na społeczne efekty swojego działania.
@Derwin783
@Derwin783 2 жыл бұрын
16 godzin pracy i zostaje czas na wystarczający sen? Przygotowanie posiłków i ich jedzenie zajmie minimum 1 godzinę dziennie. Do tego czas na higienę. I odpoczynek oprócz snu, spotkanie ze znajomymi, rodziną? A nie czekaj. Przecież zostanie około 6 godzin snu i potem dalej do roboty. Wątpię żeby to było zdrowe dla chociażby kilku procent społeczeństwa. Być może pojedynczym jednostkom może to pasować i nie wiem czy na dłuższy czas.
@Lelek_2v
@Lelek_2v 2 жыл бұрын
Niestety nie zgodzę się z tym, że pracowitość zawsze przekłada się na dobrą opinię pracodawcy i jest wynagradzana. Wręcz przeciwnie, bardzo często bywa tak, że ten, kto stara się ponad miarę, będzie dymany przez przełożonego, który po prostu dołoży mu więcej pracy. Wtedy pracuś będzie chciał przekroczyć kolejną normę, a jak mu się to uda, dostanie znowu więcej pracy i tak w kółko, aż do osiągnięcia szklanego sufitu, granic możliwości, których nie da się przekroczyć, i wtedy okaże się… że ten niegdyś najbardziej pracowity „zawala robotę” i dostaje po tyłku. Według mnie esencja dobrego urządzenia się w pracy to robienie dokładnie tego i TYLKO TEGO, co zostało zlecone, na termin, ale niekoniecznie na długo przed terminem. Polecam tę drogę i pozdrawiam wszystkich.
@basteqss8859
@basteqss8859 2 жыл бұрын
Czas jest ważniejszy od pieniędzy! Gdy chodzi o pracę to dla mnie im krócej tym lepiej ;)
@cheswaw
@cheswaw 2 жыл бұрын
popieram!
@TheMietek1111
@TheMietek1111 2 жыл бұрын
Nie lubię tego w twoich filmach, że przemycasz 3-4 minutową autoreklamę w każdym odcinku, gdzie to nie byłeś czego nie robiłeś. Oczywiście tak ubraną, żeby można było sie wybronić. Wiem, że nie nagrywasz filmów tylko dla hobby, ale takie "pyszne" się to wydaje przez częstość.
@katarzynapiechowka3091
@katarzynapiechowka3091 2 жыл бұрын
tak, strasznie to narcystyczne
@armbi4202
@armbi4202 2 жыл бұрын
Też mnie to razi, dlatego staram się to przescrollować jeśli się da. No niestety nabijanie sobie punktów prestiżu sprzedawane pod płaszczykiem alegorii czy innych przypowieści jest słabe.
@beata6945
@beata6945 2 жыл бұрын
Mam wrażenie, że Człowiek Absurdalny ma w sobie cechy narcystyczne. Mnie tak samo rażą te odniesienia do siebie i po prostu je przewijam.
@dariapawlak3399
@dariapawlak3399 2 жыл бұрын
Moim zdaniem 16 godzin to przesada Nie żyjemy po to by pracować, pracujemy po to by móc żyć
@radaro800
@radaro800 2 жыл бұрын
Pliss zmień już ten przerywnik z Instagramem bo już chyba każdy widz potrafi go wyrecytować z pamięci ;)
@2711darkus
@2711darkus 2 жыл бұрын
Ja pracuje 10 - 12 godz fizycznie i czas mija jak dawniej w pracy etatowej 6 godz. Brak mi tylko doby i krótszego tygodnia pracy aby mieć czas dla siebie i rodziny.
@Pawcio2115
@Pawcio2115 2 жыл бұрын
Dłuższa doba by cię każdemu przydała. Oczywiście praca "umysłowa" też może wywołać schorzenia, ale trzeba uważać na zdrowie przy pracy fizycznej po ponad 10h (zależy oczywiście jakiej), bo potem można żałować, pozdrawiam
@Lumin3k
@Lumin3k 2 жыл бұрын
Człowiek to dziwne stworzenie zarabia by mieć kosztem zdrowia a później wydaje by je odzyskać... 8H to jest max w pracy jak dla mnie. Resztę poświęcam rozwijaniu sklepu i Produktami Hand Made z moją Partnerką.
@Pawcio2115
@Pawcio2115 2 жыл бұрын
Gratuluję próby prowadzenia biznesu w tym kraju i w ogóle, że chcecie coś samemu tworzyć, firmę i te wyroby. Nie każdy pracuje tak, że traci zdrowie. Duża część społeczeństwa tak, ale nie każdy. Dużo osób po prostu żyje niezdrowo, więc samo miejsce lub podejście do pracy aż tak im nic nie zmienia
@bartomiejkowalczyk4069
@bartomiejkowalczyk4069 2 жыл бұрын
@Lumin3k czyli po pracy idziesz dalej pracować... samozaoranie jak dla mnie.
@Lumin3k
@Lumin3k 2 жыл бұрын
@@bartomiejkowalczyk4069 Jak dla mnie to już nie jest praca. Plan jest taki by utrzymywać się z samego sklepu ale do tego potrzeba czasu na rozwinięcie działalności.
@annakuczwalska1120
@annakuczwalska1120 2 жыл бұрын
Jak Twoja opowieść ma się do bycia rodzicem? Raczej słabo... Pracowałam po 16 godzin kiedy byłam osoba bezdzietną. Jednak będąc matką nie umiem już poświęcać tyle czasu pracy. Po prostu jest mi szkoda mojego syna, który bardzo potrzebuje naszego wspólnego czasu. Kiedyś przeczytałam, że największa wartością którą możesz dać swojemu dziecku jest spędzony z nim czas. I ta właśnie maksyma przyświeca mojemu macierzyństwu.
@Zimex62
@Zimex62 2 жыл бұрын
pracuje w banku inwestycyjnym i robie 8h i koncze. Nigdy nie awansowałem przez wiele lat chociaz jestem bardziej kompetetny niz ludzie z londynu, nowego jorku i indii. Nie przechwalam się. Zawsze sobie mowie, że mam swoje zasady, ale troche boli
@Pawcio2115
@Pawcio2115 2 жыл бұрын
No to może pora, żeby zmienić pracodawcę?
@tropikkal
@tropikkal 2 жыл бұрын
Jako ludzkość zrobiliśmy gigantyczny postęp cywilizacyjny i technologiczny - właśnie po to by pracować mniej, a nie więcej. Po to, by cieszyć się życiem bardziej, a nie być trybikiem w maszynie. Praca 16h dziennie to jakiś absurd - żadne "świecidełka" nie są w stanie tego zrekompensować. Absolutnie jedynym wyjątkiem jest sytuacja gdy okres takiej pracy jest bardzo krótki (np. miesiąc) i gdy jest to absolutnie nasza pasja. Ale to jedyny wyjątek.
@marchewnasosnie4826
@marchewnasosnie4826 2 жыл бұрын
Ludzie, w jaki sposób wy pracujecie po 12-16 h? Co wy bierzecie? Ja rano, gdy dzwoni budzik, nie słyszę go, i często myślę...a gdyby tak dziś nie iść i by mnie w końcu zwolnili...Aż w końcu wstaje bo wiem, że jak tam nie pójdę, to nie będę miała co jeść. Gdy wracam, zasypiam. A robię po 8 h, nie ma mnie w domu ok 10 h bo dojazd, pozostały czas, to ugotować jedzenie, zjesc, umyc sie , poleżeć i spać. Zdarzało mi się pracować 10-12 h ale to na krótki czas np miesiąc. Nie rozumiem, skąd brać na to energię i motywację. Obecnie, ze względu na studia przestałam pracować codziennie, i wyrabiam połowę etatu, dopiero czuje, że zaczynam żyć, znajduję czas na rzeczy, które lubię i studia, ale i tak brakuje mi czasu na mnóstwo zajęć którymi chciałabym się zajmować. Nie umiem zarywać nocek, nawet, gdy mi zależy, zasypiam nagle, a jeśli posiedzę dłużej, rano jestem dosłownie nieprzytomna. Czy wy macie w sobie tak silną motywację, czy pijecie 10 kaw dziennie czy wciągacie coś?
@annabien2517
@annabien2517 2 жыл бұрын
Nie wiem, jak dokładnie wygląda praca pana Matczaka. Nie w każdej pracy da się wytrzymać 16 godzin. Ja wiele lat pracowałam zbyt dużo, już nie chcę i nie mam siły. Dobrze mi z tym... Natomiast najgorsze jest to, że pracodawcy, którzy tworząc firmę faktycznie ciężko i dużo pracowali, uważają, że ich pracownicy też muszą tyle pracować. I zmuszają swoich pracowników do pracy ponad siły, niekoniecznie za duże pieniądze...
@Vojagier
@Vojagier 2 жыл бұрын
Praca po 16 godzin dziennie nie różni się niczym od picia codziennie pół litra na głowę lub zażywania narkotyków... jedno i drugie tak samo szkodzi i powinno być piętnowane ... i w niedługiej przyszłości zapewne tak będzie - odsyłam do książki "21 lekcji na XX1 wiek" Harrariego... już nie chodzi o to że taki wycieńczony człowiek stanowi zagrożenie dla siebie i innych ale o to że jego zły stan zdrowia będzie musiał być reperowany przez system opieki zdrowotnej na który wszyscy się składają ... I właśnie - wszyscy mówią - "to twoje życie, twoje zdrowie, jak pościelisz tak się wyśpisz - gówno prawda !!! - wszyscy składamy się na zdrowie i bezpieczeństwo innych którzy nas otaczają... Jeżeli dziś dla dobra innych ja mam zakładać maseczkę i nie wolno mi wychodzić z domu to dlaczego ktoś pracuję po 16 godzin a potem stanowi zagrożenie na drodze albo w szpitalu przy stole operacyjnym ??? Równie dobrze może być wykończonym szefem który podejmuje najgorsze decyzję dla swojej firmy i ją niszczy ... gdzie kończy się granica pomiędzy moje a zaczyna twoje???
@oswieconyzwyboru
@oswieconyzwyboru 2 жыл бұрын
Ja kocham swoją pracę ale pracuję 8h ale niestety inflacja prawdopodobnie zmusi mnie do pracy 16h bo życie drogie jest a ja nie zarabiam fortuny. Takie życie.
@tomaszpiatkowski6723
@tomaszpiatkowski6723 2 жыл бұрын
Jak zaczniesz tyle pracować to masz ogromne szanse wpaść w problemy zdrowotne różnego rodzaju i mieć te same jak i nie większe problemy finansowe :)
@oswieconyzwyboru
@oswieconyzwyboru 2 жыл бұрын
@@tomaszpiatkowski6723 Być może ale ostatnio na kalkulatorze policzyłem ile muszę wydać miesięcznie by przetrwać przy założeniu że czynsz kosztuje 1800 zł To obliczenia: 1800+250+300+162+300 = 2712zł 1800 - czynsz 250 - zakupy miesięczne przewidywalne 300 - za zgrzewki wody 162 - abonament 300 - nieprzewidziane zakupy To jest teoretyczna suma pieniędzy miesięcznie który muszę wydać by przeżyć więc co miesiąc musiałbym dostawać te 2712 złotych. To teoretycznie musiał bym tyle zarabiać.
@tomaszpiatkowski6723
@tomaszpiatkowski6723 2 жыл бұрын
@@oswieconyzwyboru no tak. Wszystko się zgadza. Ale rozwiązaniem na ogół nie jest pracowanie ponad siły, a zmiana pracy, podniesienie kompetencji zawodowych etc. Praca po 16h, aby więcej zarabiać brzmi po prostu jak zaproszenie do życiowych problemów jak nie dziś, to za parę lat.
@robert17285
@robert17285 2 жыл бұрын
@@oswieconyzwyboru żyjesz o samej wodzie?
@FrykaS.
@FrykaS. 2 жыл бұрын
@Ludolfina 626 serio czepiasz się wody za 300zł? Może kupuje mineralną, a takiej w kranach raczej nie ma. Poza tym jego wydatków tak czy owak nie można posądzić o rozrzutność.
@maciejsieracki2429
@maciejsieracki2429 2 жыл бұрын
Jak zawsze myślę ze prawda lezy po srodku, nie ma racji ani Pan komunista na Z ani Pan od zap.. 16 godzin. Praca jest nam potrzebna nie tylko zeby zyc ale zeby sie spełniać, ale jeszcze bardziej potrzebujemy rodziny, przyjaciół, prostych przyjemności które w 16 godzinnym trybie pracy odchodzą na dalszy plan.
@Singiel
@Singiel 2 жыл бұрын
Noc jest do spania, sam dzień ma jakieś 12h. Dlatego tylko 6h. pracy to rozsądne wydaje się i uczciwe. Kiedyś siedziałem dłużej w pracy, ale zmądrzałem. Tylko 6h. Jeśli ja jestem uczciwy dla pracodawcy, to i on powinien być również taki w stosunku do mnie. Więcej godzin pracy to byłoby zabieranie mi cennego czasu z mego życia a to już odpada. Dlatego podział pół na pół. 6 godzin pracy i 6 godzin wolnego życia dla mnie, to jest rozsądne i uczciwe! Materialistą nie jestem więc mogę zarabiać mniej. Dla mnie pieniądze są mało ważne, przede wszystkim dla mnie na pierwszym miejscu jest moje życie i mój czas!.
@yoda424
@yoda424 2 жыл бұрын
No tak, ale jakość tych pozostałych godzin może być gorsza właśnie przez to, że się mało zarabia, netflixa nie kupimy, na dobre łóżko nas nie stać, na pasje nas nie stać, ciężej jest znaleźć dziewczyne zarabiając tak mało, czasu dla niej mamy tyle samo nawet jak byśmy pracowali 8h bo ona i tak te dodatkowe 2h pracuje wiec my jesteśmy, jej nie ma.
@Singiel
@Singiel 2 жыл бұрын
@@yoda424 W tym rzecz, że właśnie w moim przypadku jest ona o nieba lepsza. Wszystko czego potrzebuję już mam. Moją pasją są treningi a w wolnym czasie poza treningami jakieś dobre gry. Trening na moim poziomie zaawansowania zrobię dobry wszędzie za darmo nawet bez siłowni a świetnych gier mam zapas też na całe życie. Więcej mi nie potrzeba. Wolę ten czas wykorzystać dla siebie, i mieć coś z życia. Spacery, odpowiedni sen. Co do filmów i seriali to i tak nie potrzebuję do tego netflixa, bo i tak znajdę tego tyle wszędzie na necie że i tak do końca życia nie obejrzę a z adblockiem bez reklam jeszcze. Szkoda mi marnować jeszcze ten czas na siedzenie dłużej w jakimś miejscu pracy, kiedy i tak tych pieniędzy z sobą do grobu nie zabiorę a dni i lata mijają. Niektórzy to sobie za późno uświadamiają, jak ważny jest czas. Twój ograniczony czas, wykorzystaj go dobrze, bo masz tylko jedno życie i jedną szansę, by żyć pełnią szczęścia z tego życia. Co do dziewczyn natomiast to zbyt długi temat by się tu na to rozwodzić, ale powiem krótko. W tych czasach są one beznadziejne, niestety. Jeżeli jakaś będzie chciała być kiedyś, to będzie a jeżeli nie, to przeżyję to życie samotnie i umrę samotnie. Ja się żadnych kobiet prosić nie będę a też przywykłem do bycia sam i nauczyłem się niczym nie przejmować, być szczęśliwym. :)
@yoda424
@yoda424 2 жыл бұрын
@@Singiel No właśnie, w Twoim przypadku... w pewnych branżach nie możesz robić 6h a nawet jeśli to stawki są tak małe, że dla mnie byłoby to za mało żeby wieść dobre życie. No niestety ale ile byśmy nie zarabiali to trafi nam się pech, urodzimy dziecko z jakąś chorobą na którą lek kosztuje 3 miliony i jesteśmy w dupie. Takie życie...
@Singiel
@Singiel 2 жыл бұрын
@@yoda424 Ja wychodzę z innego założenia. Dobrze znam swoje życie i zapewniam, że jest ono doskonałe. Na nic nie narzekam. A jeżeli gdzieś nie mogę to idę gdzie indziej proste. Od razu wykładam kawę na ławę a jak jakiemuś pracodawcy coś nie pasuje to z miejsca się z nim żegnam i niech szuka sobie innego frajera. Dziecka się nie spodziewam więc wiesz, ale tak patrząc po sobie i moich genach, to nawet jakby, to wątpię by miał on w ogóle jakąś, jakąkolwiek wadę. Ja sam nawet nie narzekam na nic, na żadne dolegliwości, problemy zdrowotne czy uczulenia, kompletnie nic. Nawet zwykłe bóle głowy czy brzucha od lat już się mnie nie łapią. A sylwetka też doskonała więc jakby otrzymało geny to raczej mogłoby tylko te same dobre, no chyba że kobieta byłaby jakaś jakościowo gorsza, to może po niej by zebrało jakieś wady. Póki co jej nawet nie mam i też się raczej nie spodziewam.
@nataliaodperfum
@nataliaodperfum 2 жыл бұрын
Przez pół roku pracowałam w korporacji przeciętnie po 10-12 godzin dziennie na najwyższych obrotach, bez żadnej dłuższej przerwy (obiad często jadłam o 20). Do tego zaczynałam też kanał na KZbin. Obie prace były super i obie uwielbiałam ale spędzałam w nich średnio po 16 godzin dziennie codziennie, więc oprócz snu i jedzenia nie zostawało mi czasu na nic więcej. Po 3 miesiącach takiego życia byłam na granicy wypalenia i zmieniłam korporacyjną pracę na taką, w której pracuję mniej a zarabiam więcej i teraz jestem superzadowolona. Wiem jednak, że do tego miejsca, w którym jestem teraz, dotarłam dzięki miksowi ciężkiej pracy, uporu, świadomych wyborów i odrobiny szczęścia 😉
@meneloidas1214
@meneloidas1214 2 жыл бұрын
polecam 16 godzin robić na budowie kłaść płytki czy w innej pracy fizycznej po jakimś czasie obudzicie sie w szpitalu i ttyle z tego bedzie film jak zwykle ok:D
@mariuszladyca8491
@mariuszladyca8491 2 жыл бұрын
Szkoda, że te Anunaki, czy też inny nasz Stwórca nie potrafił tak ułożyć DNA sapiensów, by nie musieli wogóle spać. Albo chociaż wpadać tylko w taki jakby półsen jak niektóre ryby, czy inne zwierzaczki. Wtedy moglibyśmy ku uciesze miłościwie nas hodujących zapieprzać nawet po 22 godz.
@TWARDOWSKY.
@TWARDOWSKY. 2 жыл бұрын
Przytoczę prostą analogie, na drogach mamy przecież ograniczenia prędkości, dla ogólnego bezpieczeństwa, każdy kto łamie przepisy bo chce szybciej dotrzeć do celu kończy na drzewie i jest zagrożeniem dla innych.
@Pawcio2115
@Pawcio2115 2 жыл бұрын
Cóż za idiotyczne porównanie
@matyjaszmatyszek7306
@matyjaszmatyszek7306 2 жыл бұрын
@@Pawcio2115 Bardzo dobre porównanie.
@TWARDOWSKY.
@TWARDOWSKY. 2 жыл бұрын
@@Pawcio2115 Idiotyczne jest permanentne takie zapieprzanie. Dojrzejesz do tego.
@Pawcio2115
@Pawcio2115 2 жыл бұрын
@@TWARDOWSKY. no ja bym nigdy nie chciał po 16h pracować, ale jak ktoś chce, to niech sobie pracuje
@TWARDOWSKY.
@TWARDOWSKY. 2 жыл бұрын
@@Pawcio2115 cyt "no ja bym nigdy nie chciał po 16h pracować, ale jak ktoś chce, to niech sobie pracuje" No właśnie nie powinien pracować, bo to, że to nie zdrowe dla tej osoby i prędzej czy później zniszczy sobie zdrowie, stosunki w rodzinie ale przede wszystkim szkodzi wszystkim wokół, tworząc niezdrowe tempo. Przede wszystkim dłużej nie znaczy efektywniej. Proszę bardzo pracuj swoje 6-8 godzin dziennie i w tym okresie bądź efektywny, nie trzeba zapierdalać jak z atomówką w dupie tylko dlatego, żeby podlizać się szefowi albo uzbierać na ratę auta na które cie nie było stać, zmień szefa i wymień auto na takie na które cie stać.
@tigertankerer
@tigertankerer 2 жыл бұрын
Mnie tam jakoś nigdy nie ciągnęło do sukcesu. No bo co ci to da? Szacunek przełożonych? Oni się cieszą, bo robisz dla nich więcej kasy. Szacunek współpracowników? Jeśli ich obchodzi ten wyścig szczurów, to będą raczej chcieli cię wygryźć. Kasę? I co z tego, jak się nie ma czasu żeby ją na coś wydawać. Rodzina będzie dumna? Oni będą źli, że nie masz dla nich czasu. Jasne, będą ludzie dla których świadomość bycia najlepszym daje ogromną satysfakcję. Ale nie dla mnie. Wolę proste przyjemności życia. Praca jest dla mnie źródłem utrzymania, niczym więcej.
@fredkafanka
@fredkafanka 2 жыл бұрын
Sukces zawodowy to lubić swoją pracę pracować krótko zarabiać dużo.Dane niewielu
@natusaliasnata
@natusaliasnata 2 жыл бұрын
Bardzo fajne podejście, takie wyważone, fajnie się słucha :)
@nescobaj18
@nescobaj18 2 жыл бұрын
Mój tata wykonuje zlecenia dla pewnego biznesmena, który ma port. Gość ma kilkadziesiąt jachtów. Ma majątek ok. kilkunastu milionów złotych, ale ubiera się jak biedak. Gdyby ktokolwiek go zobaczył na ulicy pomyślałby że jest biedakiem, a nie milionerem.
@morsakrator4065
@morsakrator4065 2 жыл бұрын
Zabrakło indywidualnego podejścia. W jednej pracy można się zaangażować bardziej i czerpać z tego większą satysfakcję czy też przyjemność, natomiast w innej 8 godziny to już stanowczo za dużo.
@Masta686Yamato
@Masta686Yamato Жыл бұрын
Powiem po prawniczemu - to zależy. Praca w miejscu, gdzie klepiesz monotonne, powtarzalne zadania przez 16 godzin z pewnością ma niewiele plusów dla nas samych, gdyż od pewnego momentu w ogóle nas nie rozwija, a wręcz uwstecznia. Patrząc przez pryzmat tego, kim jest prof. Matczak, mam wrażenie, że nie miał na myśli pracy nie w znaczeniu sensu stricto, a raczej sensu largo - a więc również inwestowanie w "pracę" na studiach czy publikacje naukowe. Jeżeli robisz swoją pracą coś dobrego dla społeczeństwa, a jednocześnie nie czujesz się jej niewolnikiem, bo sprawia Ci ona przyjemność - to czemu nie.
@ksks591
@ksks591 2 жыл бұрын
Mam jedno skojarzenie- dawne czasy, gdy ludzie pracowali po 16 godz. w kopalniach. Ciekawe jak ten Pan łączył ten "zapier.." z np. wychowywaniem dzieci, małżeństwem, domem, swoim życiem? Faktycznie są osoby żyjące tylko praca i osiągają sukces w życiu zawodowym. Jak kogoś to kręci...to proszę. Tylko dlaczego narzucać wszystkim taki styl życia? I jeszcze jedno. Jeśli te osoby mają rodziny, to robią to kosztem swoich bliskich - przerobiłam to. Koszty te są ogromne, a skutki w dalszej perspektywie czasu oplakane. Jest kasa, to prawda, ale poza tym z czasem zanika cała reszta - relacje, więzi, pojawia się zaniedbanie, zdrady, roszczaca postawa (zarabiam, qiec wszystko mi się nalezy), brak szacunku do osób, które tyle nie osiągnęły.
@Pawcio2115
@Pawcio2115 2 жыл бұрын
Nikt nikomu nic nie narzuca
@pio7763
@pio7763 2 жыл бұрын
8h to zdecydowanie za duzo max 6h 3-4dni w tygodniu. W dzisiejszych czasach nie widzę uzasadnienia by 50% ludzi harowało a 50% nie pracowało wcale - to polskie statystyki.
@piotrmaj6706
@piotrmaj6706 2 жыл бұрын
Ja obecnie raczej nie zapierdzielam po 16 h choć swojego czasu wychodziłem przed 7 i wracałem o 22 po dodatkowej siłowni po pracy. Kwestia była taka, że miałem konkretny plan który chciałem realizować i czasami lepiej skupić się na jednym wymiarze (praca-dom) niż dokładać do tego jeszcze życie rodzinne z żoną i dzieckiem, co kosztuje mnie tyle samo wysiłku. Innym problemem było u mnie ADHD (wykryte dopiero 3 miesiące temu) przez które albo byłem totalnie skupiony albo zajmowałem się wszystkim dookoła, co niejako sprawiało, że mój organizm mówił mi kiedy jest (popołudniu wieczorem) a kiedy nie jest w stanie pracować (rano, południe). Mimo to zgodnie z etykietą pracy przychodziłem z rana chociażby aby mieć kontakt z ludźmi, którymi współpracuje. Rozumiem więc tutaj kwestię tych 16h, co do programowych 8h to tutaj praca jest bardziej z dnia na dzień gdzie nie trzeba zastanawiać się nad dłuższym terminem i pracować nad projektami które wymagają elastycznego podejścia do pracy.
@tomaszduda6756
@tomaszduda6756 2 жыл бұрын
Jeśli szef, współpracownicy doceniaja efektywność (słownie,awansem,premią,prowizją)-to jestem gotów pracować do 60-70h tygodniowo.W kilku pracach tyle godzin pracowałem jednak "opłacało" sie tylko w 2 (w tym jedna- to był sklep należący do rodziny).
@obi-wanken00bie29
@obi-wanken00bie29 2 жыл бұрын
Ktoś musi zaiwaniać i poświęcać swoje życie prywatne i zdrowie, aby inni nie musieli. To właśnie ci ludzie najbardziej wpływają na komfort życia ogółu.
@matyjaszmatyszek7306
@matyjaszmatyszek7306 2 жыл бұрын
Otóż nie musi.
@bartosztaradejna7817
@bartosztaradejna7817 2 жыл бұрын
Znamienne w tej całej sprawie jest, że zwolennik i beneficjent kapitalizmu mówi człowiekowi lewicy, że "kto nie pracuje ten nie je". To pozwala przypuszczać jaka jest rola statystycznego szaraczka w obecnym ustroju...
@Pawcio2115
@Pawcio2115 2 жыл бұрын
W innych ustrojach jeszcze więcej osób jest "szaraczkiem" i nie na perspektyw do poprawy jakości życia
@bartosztaradejna7817
@bartosztaradejna7817 2 жыл бұрын
@@Pawcio2115 Tak. Np. w niewolnictwie i feudaliźmie do przywrócenia których świadomie bądź nie dążycie...
@rafazeberkiewicz5011
@rafazeberkiewicz5011 2 жыл бұрын
Dla przykładu z mojej pracy gdzie dosyć łatwo obliczyć efektywność, po 4h gdy już do gry dochodzi zmęczenie moje tempo zmniejsza się o 1/3 od początkowego. Gdybym miał tam siedzieć po 16h to szczerze wątpię czy pod koniec 40% godzinnej normy bym wyrabiał.
@piotrpietryga3318
@piotrpietryga3318 2 жыл бұрын
Mówiłeś dużo z perspektywy prowadzenia swojej firmy - a Matczakom tego świata chodzi o to, by zapierniczać 16h dla nich.
@tomaszpogorzelczyk1062
@tomaszpogorzelczyk1062 2 жыл бұрын
Pracowałem przez długie okresy po 12 h przez 7 dni ale niestety w fabryce lub w biedronce sufitu nie przeskoczysz i prezesem nie zostaniesz. Z drugiej strony to co ja robie czy kasjerka w biedrze jest potrzebne bo ktoś kto prowadzi kanał na yt lub ma kancelarie korzysta z tego co ja i kasjerka zrobimy. Moje godziny dały mi bezpieczeństwo jako takie finansowe mam wybudowany dom ,fakt ze prywatne życie ucierpialo a prezesem nie jestem moje awanse to tzw. awanse poziome. Żyje i nie wnikam uprawiam sport jako masters czyli oldboj . Nie czuje potrzeby aby skakać wyżej.
@maciejlublin829
@maciejlublin829 2 жыл бұрын
7:50 jeśli chodzi o zdrowie to jak się już je utraci to zwykle współczesna medycyna nic na to nie pomoże. Większość chorób to schorzenia przewlekłe i pewnie różnie wpływają na sprawność pracownika i jego funkcjonowanie. Ciekawe tylko dlaczego współczesna medycyna wciąż jest tak słaba?
@aniakaleta101
@aniakaleta101 2 жыл бұрын
prawda. zawał i rak to mały pikuś, to umiemy leczyć. od przewlekłego stresu dorobicie się autoimmunologicznego gówna, na które nie ma żadnej recepty.
@Lena-cz6re
@Lena-cz6re 2 жыл бұрын
"Służba zdrowia jest tak samo zainteresowana zdrowiem publicznym, jak przemysł militarny jest zainteresowany pokojem na świecie"
@maciejlublin829
@maciejlublin829 2 жыл бұрын
@@Lena-cz6re Jak sobie pomyślę ile to razy ja sam kupowałem leki które nic mi nie pomogły (od 4 lat choruję na IBS a jest to przewlekła choroba) a przecież nie ja jeden mam takie doświadczenia. Z pewnością jest mnóstwo ludzi którzy dali zarobić firmom farmaceutycznym ale nie otrzymali od nich skutecznego leku który by im pomógł. Tylko dlaczego przyzwalamy na to aby firmy farmaceutyczne brały od nas pieniądze a w zamian faszerowały nas badziewiem które nam nie pomaga. To nie jest uczciwy układ bo oni się wzbogacają a my pozostajemy ze swoim problemem
@Gajetan666
@Gajetan666 2 жыл бұрын
Nakręcacie wyświetlenia na błędnej interpretacji. Przecież jemu nie chodziło o pracę 16/doba/5dni w tygodniu. Tylko o wyjątkowe sytuacje.
@kamiennykamien9578
@kamiennykamien9578 2 жыл бұрын
A ja uważam że to nie żaden ministerek, żadne śmieszne kodeksy pracy itd. nie powinno z góry narzucać ludziom ile mają pracować, to sprawa między mną i moim pracodawcą, prawda jest taka że już z ludzi zrobili swoją własność, ale mało kto to rozumie.
@dariacholewa274
@dariacholewa274 2 жыл бұрын
Film bardzo mi się nie podoba, oglądając czułam, jakby reklamowany był pracoholizm... Skąd pomysł, że jeśli nie będziemy tyrać po naście godzin i klepać nadgodzin, to nie osiągniemy sukcesu? Pracuję po 3 godziny dziennie plus praca w domu w czasie, który chcę sama sobie przeznaczyć i nie klepię biedy, wręcz przeciwnie...
@nutka2618
@nutka2618 2 жыл бұрын
Czym się szajnujesz jeśli mogę wiedzieć? Bo brzmi to jak marzenie :p
@pawec925
@pawec925 2 жыл бұрын
Bardzo dobry film. Najważniejsza jest świadomość co robisz i po co wtedy "koszty" psychologiczne są znikome. Nie zdajecie sobie sprawy, ale jak niektórzy mają dzieci i etat to prawie tak jakby robili po 16godzin... Jak ktoś jest młody to 300h nie robi wrażenia, tylko tak jak ktoś pisał nie na kopaniu rowów czy rozwożeniu żarcia.. tylko z perspektywą ze świadomością w 5 lat robisz 10 zarówno w doświadczeniu jak i zarobkach i jesteś pierwszym szczurem ;-) ważny sen i dobre żarcie iCel Cel, awanse zmiany pracy i za chwilę możesz robić 8h a potem 4dni w tygodniu i ze spokojem spłacać kredyt zająć się dziećmi. Najgorsze to marna robota po wiele godzin gdzie niema siły i czasu na szukanie innej do tego zbyt wczesne pieluchy alimenty czy kredyt (przy tym brak pomocy rodziny) staje się wtedy hamulcem w zmianach i zwiększa strach i ryzyko decyzji, wypalenie. Żeby nie było studia zaoczne i 300h w miesiącu i przez kolejne 5lat 200-360h. Jak nie masz szczęścia lub wsparcia bogatej rodziny to musisz zapi... i wypracujesz sobie lepsze życie, kupisz sukces(w oczach innych) dla Ciebie to poświęcenie i samozaparcie które kształtuje charakter.
@eliminatorBN125
@eliminatorBN125 2 жыл бұрын
Mieć, czy być? Oto jest pytanie. Ja osobiście wolałbym BYĆ bogaty, niż MIEĆ pieniądze. Niestety wlasciciele świata mają inną wizję na naszą egzystencję. Stąd wprowadza się powoli system niewoniczy. Mamy coraz mniej czasu i środków do życia. Korporacje nas urabiają i okradają.
@magdas7880
@magdas7880 2 жыл бұрын
Brałam udział w rekrutacji i powiedziałam szczerze że nie mogę pracować wielu nadgodzin. Nadal byli mną zainteresowani ale musiałam startować na inne stanowisko w innym dziale które "nie robi tyłu nadgodzin".
@kvassinc
@kvassinc 2 жыл бұрын
Matczakowi nie chodziło pewnie tylko o pracę zawodową to po pierwsze, a po drugie - mówił o osiągnięciu SUKCESU, żeby przegonić konkurencję trzeba być od niej lepszym
@doktoralabama6450
@doktoralabama6450 2 жыл бұрын
Matczak to taki nasz geniusz, narodowe srebro, albo i nawet złoto. Pracował po 16 godzin, miał czas dobrze zjeść i się wyspać (widać po nim), do tego dobrze wychował syna na rapera i napisał o tym książkę! Taki zdolny, że zrobił to w wolnym czasie :) A jakby tego było mało, to ten jego syn taki zdolny, po 16 godzin zasuwał, żeby raperem zostać :-)
@kvassinc
@kvassinc 2 жыл бұрын
@@doktoralabama6450 no ale jest szanowanym adwokatem ;)
Na czym polega MODA NA BRZYDOTĘ? - Ruch body positive i "kanon" piękna
17:56
Człowiek Absurdalny
Рет қаралды 85 М.
NIEDOJRZAŁOŚĆ do ZWIĄZKU - Skąd się bierze?
20:03
Człowiek Absurdalny
Рет қаралды 120 М.
when you have plan B 😂
00:11
Andrey Grechka
Рет қаралды 50 МЛН
مسبح السرير #قصير
00:19
سكتشات وحركات
Рет қаралды 11 МЛН
Underwater Challenge 😱
00:37
Topper Guild
Рет қаралды 48 МЛН
Komu przeszkadzają ludzie LGBT?
16:34
Człowiek Absurdalny
Рет қаралды 69 М.
Tołstoj i SENS ŻYCIA  w jego "Spowiedzi"
15:35
Człowiek Absurdalny
Рет қаралды 116 М.
Mechanizmy obronne - sposób na przetrwanie | Gorgonia Wróbel - Sucharska
1:18:12
Polski Instytut ISTDP Sentio
Рет қаралды 4 М.
Jak wygląda ALKOHOLIZM u kobiet?
19:15
Człowiek Absurdalny
Рет қаралды 50 М.
Duża RÓŻNICA WIEKU w związku - psychologia i KULTURA (Protasiewicz, Daria)
12:33
WYUCZONA BEZRADNOŚĆ - Jak rozpoznać? Jak sobie z nią radzić?
17:02
Człowiek Absurdalny
Рет қаралды 50 М.
Co sprawia, że TWARZ jest ATRAKCYJNA?
13:22
Człowiek Absurdalny
Рет қаралды 21 М.
Jak mieć więcej MOTYWACJI?
16:41
Człowiek Absurdalny
Рет қаралды 42 М.
STARCIE TRUMP - HARRIS. Kto wygrał debatę w USA? Analiza  | Rafał Michalski
27:53
Kariera dla WWO - WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ w pracy
18:55
Człowiek Absurdalny
Рет қаралды 33 М.
when you have plan B 😂
00:11
Andrey Grechka
Рет қаралды 50 МЛН