Preparat protiv varoe - OK i glicerin

  Рет қаралды 25,159

Dragan Djordjevic (beekeeping)

Dragan Djordjevic (beekeeping)

Жыл бұрын

Moj način pripremanja organskog preparata na bazi oksalne kiseline i glicerina. Doza i aplikacija.

Пікірлер: 113
@bodajailic4683
@bodajailic4683 Жыл бұрын
Bravo majstore.Dragana sam kontaktiro mnogo puta na forumu za mnoge stvari koje mi nisu bile jasne kad sam ja pocinjo pcelarit i uvek sam dobio nesebican i koristan savet iz njegovog iskustva.Pozdrav i prohladnog Kalgarija
@DraganDjordjevic81
@DraganDjordjevic81 Жыл бұрын
Hvala puno! 👍👍👍
@irfancoragic
@irfancoragic Жыл бұрын
Bravo majstore.
@user-ut9rb5lc2i
@user-ut9rb5lc2i Жыл бұрын
Super 👌
@DraganDjordjevic81
@DraganDjordjevic81 3 ай бұрын
Preporučujem 👍
@savazaric5042
@savazaric5042 Жыл бұрын
Hvala vam gospodine Đorđeviću i medno!
@DraganDjordjevic81
@DraganDjordjevic81 Жыл бұрын
Nema na čemu i medno, takođe.
@acavitance
@acavitance Жыл бұрын
Prilikom mesanja kiseline i glicerina obavezna je maska i doooobra promaja. I ja sam pravio u kuci na sporetu, ukljucio aspirator i otvorio prozor, i bez maske, ali posle zavrsenog rada osecao sam kao da na usnama imam žar. Bogami sam se malo uplašio jer sam verovatno udisao isparenja oksalne a da to nisam ni osetio.
@user-gg3dd2ss4y
@user-gg3dd2ss4y 11 ай бұрын
Bravo Đole
@DraganDjordjevic81
@DraganDjordjevic81 3 ай бұрын
Hvala (sa zakašnjenjem). 😁
@tibormesaros4345
@tibormesaros4345 Жыл бұрын
Bravo kolega👍
@DraganDjordjevic81
@DraganDjordjevic81 3 ай бұрын
Hvala.
@DamirKajtazKladusa
@DamirKajtazKladusa Жыл бұрын
👍 Great content. 👍 Thanks for sharing my friend. 🙂 Have a nice day !!!
@DraganDjordjevic81
@DraganDjordjevic81 Жыл бұрын
Glad to hear that 👍
@Zmajcek989
@Zmajcek989 Жыл бұрын
Hvala Vam na podeljenom receptu.Pitanje...U kom periodu,godine-sezone, predlazete tretman i da li ima uticaj spoljasnja temperatura,vlaga,na dejstvo,i/ili,brzinu isparavanja? Unapred zahvalan.Ivan Kg
@DraganDjordjevic81
@DraganDjordjevic81 Жыл бұрын
Hvala Ivane, nadam se da će pomoći mnogima. Ja prvi put tretiram u martu ili aprilu, a zatim u avgustu. Naredne godine ću prilikom prvog blic pregleda, što ranije. Da dotučem i poslednje dve varoe koje su opstale. Glicerin, OK i „suva“ truleks krpa, imaju tu osobinu da apsorbuju vlagu iz košnice i da i zbog osnovnih životnih aktivnosti pčela, površina preparata postaje vlažnija. Preparat deluje kontaktno na omotač varoe i ne isparava, već se raznosi unutar košnice. Pogledaj rezultate istraživanja na Rendijevom sajtu, a koja se odnose na kontaminaciju pčela OK. Neverovatno dobre osobine!!! Ne utiče na kvalitet meda i pčelinjih proizvoda. Stvarno nešto, prosto fascinantno.
@Zmajcek989
@Zmajcek989 Жыл бұрын
@@DraganDjordjevic81 Jos jednom,Hvala na odgovoru i detaljima.Dragane pozdrav...
@spicl
@spicl Жыл бұрын
Da li mislite da bi prošlo nakapavanje oksalnom umjesto sublimacije oksalne ili dimljenje amitrazom(Oksalna na oksalnu. Nas su učili da se oksalna smije upotrebljavati u razmacima 2 meseca na jednu generaciju pčela jedan put jer smanjuje hitinski oklop pčele. Poslje 60-90 dana u uvo vrjeme legu se zadnje zimske pčele i zamjenije su letne pa su to vjerovatno druga generačija pčela?). Ja sam prošlje dvije godine zimski tretman uradio sa varromedom(oksalna i mravlja nakapavanje) ali je apibioksal(oksalna u koju staviš šečer i vodu i nakapaš) mnogo jeftiniji. Nije mi bilo ni jasno kako varromed može u ljeto i jesen u razmacima nekoliko dana do 4 puta da se zaokruži jedan tretman a de ne isprži pčele. Kad sam to uradio pčele su bile ok još mirnije nego po nakapavanje apibioksalom. Dva puta u 10 godina sam izgubio sav pčelnjak drugi put kad sam sublimirao oksalnom tinkturom(oksalna u alkoholu sa plinskim topom). Hvala za ovo mislim da če ljudi koji su nekoliko godina u pčelarstvu( amitraz-dimljenje ili oksalna-sublimiranje ili varromed nakapavanje) razumjeti kakva prednost je ovog postupka uradiš ovo( za naše područje) po kestenu i onda zimski tretman i dovolno i ne stavljaš kemiju(amitraz u štapičima). Financijski je dostupno. Svaka čast i hvala što ste uradili ovaj video a na ljudima je ako......
@DraganDjordjevic81
@DraganDjordjevic81 Жыл бұрын
Hvala pre svega na izuzetno lepim rečima i hvala Vam što ste podelili svoje iskustvo sa svima koji prate moj kanal. Dugogodišnja tvrdnja da se višestrukim tretmanom OK oštećuje hitinski omotač pčele nije neutemeljena, naprotiv, razlika između leka i otrova je često u samoj dozi! Međutim, sublimacija OK na četiri dana se pokazala kao mnogo bolja varijanta od dimljenja nekim varocidima (amitraz), a sa druge strane, naučni eksperimenti su pokazali da nema negativnih pojava po konstituciju same pčele, matice ili legla. Ili je taj procenat u promilima. Sve što iznosim na kanalu ili sam sam probao ili je ujedno utemeljeno u nauci. Većina stvari potiče od zapadnih naučnika i pronalazača. Ne svojom voljom, jednostavno su njihovi testirani i više puta provereni naučni radovi (mnogi su i opovrgnuti!) više transparentni pčelarskoj zajednici. Još jedna barijera kod mene je jezičke prirode. Postoji istraživanje, baš Rendija Olivera, o prisutnosti/neprisutnosti rezidua na telu pčele nakon tretiranja OK kiselinom i glicerinom. Ima na njegovoj naučnoj stranici. Zapanjujuće je. OK vrlo brzo nestaje sa površine pčela. Ja ne smem da imenujem preparate koji se koriste nakapavanjem, osim OK i šećerne rastopine, pa s tim neću ni da komentaršem iste. Iza svakog naučnog rada stoji: ko je sproveo istraživanje, koliki je vremenski period istraživanja, koji metod istraživanja je sproveden, uticaj spoljnih i unutrašnjih uslova i pokazatelji rezultata nulte kontrolne grupe. Ima još svašta. Što je preciznije i detaljnije i duže ispitivanje, to su podaci verodostojniji. Čuvajte se resavsko-prepisivačke naučne „elite“, da ne kažem, lopova. Srećno i samo napred. 👍
@predragmoldovan9895
@predragmoldovan9895 Жыл бұрын
Svaka Vam čast na objavljenom receptu. Jedno pitanje. Da li onda radite i zimski tretman protiv varoe nakapavanjem ok ili ne?
@DraganDjordjevic81
@DraganDjordjevic81 Жыл бұрын
Radim OK, ali zadimljavanjem. Topom.
@draganmartac1342
@draganmartac1342 8 ай бұрын
@@DraganDjordjevic81 Šta mislite o nakapavanju oksalnom, posle tretmana na ovaj način? Pročitao sam da pčela u toku svog života sme jednom da se tretira oksalnom kiselinom. Tretira se, a i ja bih, u avgustu i krpe stoje dva meseca. To je period dugoživućih pčela.
@DraganDjordjevic81
@DraganDjordjevic81 8 ай бұрын
@@draganmartac1342 ja sublimiram OK u zimu i sve je ok. Tako da... 😊
@mediteranskopcelarenje-tar1205
@mediteranskopcelarenje-tar1205 4 ай бұрын
👍
@DraganDjordjevic81
@DraganDjordjevic81 3 ай бұрын
Probaj kolega, radi fenomenalno. 🙂
@mediteranskopcelarenje-tar1205
@mediteranskopcelarenje-tar1205 3 ай бұрын
Radim ja to vec 2 godine...
@DraganDjordjevic81
@DraganDjordjevic81 3 ай бұрын
Mislim da smo pričali o tome na sajmu u BG-u. 👍
@mediteranskopcelarenje-tar1205
@mediteranskopcelarenje-tar1205 3 ай бұрын
Moguce,, Blagojce nas ometao vjerovatno 😂
@DraganDjordjevic81
@DraganDjordjevic81 3 ай бұрын
@@mediteranskopcelarenje-tar1205 😂🤣😂🤣 da taj lokalni Rendi Oliver 😂🤣😂🤣
@SlavisBabic
@SlavisBabic Ай бұрын
Vidim da neki preporucuju sad ,pa ke interesuje dal utice na med jer nije izvadjen .Ja sam matice uklonio i legla ima malo .Matice ce tek za mesec dana da pocnu da polazu jaja .
@DraganDjordjevic81
@DraganDjordjevic81 Ай бұрын
Ne utiče na med, a radi odlično. Ako su matice uklonjene, dovoljan je samo jedan tretman sublimacijom OK i sva varoa pada dole.
@dejandejan8608
@dejandejan8608 Жыл бұрын
Krpe treba da se osushe kad ih izvadish ili direkno tako iz te plasticne kutije u koshnicu?
@DraganDjordjevic81
@DraganDjordjevic81 Жыл бұрын
Preparat je najbolje praviti dan pre. Da se ohlade i onda direktno na satonoše plodišta.
@calecale2956
@calecale2956 Жыл бұрын
Neki se u matematici pogube😄. Znaci, za one koji nemaju veliki broj drustava, da je lakse - 50 gr OK po kosnici.
@DraganDjordjevic81
@DraganDjordjevic81 Жыл бұрын
Dešava se i boljima 😂😂😂
@calecale2956
@calecale2956 Жыл бұрын
@@DraganDjordjevic81 😂😂😂
@markomilekic886
@markomilekic886 Жыл бұрын
Na tom istom sajtu Rendi Olivera kaže da je najoptimalnije rezultate dobio kad je pomešao 10ml destilovane vode, 13ml glicerina, 12gr oksalne kiseline po društvu. Kaže da se može staviti i veća količina oksalne ali da ne daje poboljšanje. Pozdrav.
@DraganDjordjevic81
@DraganDjordjevic81 Жыл бұрын
Švedske krpe koje su mu se pokazale kao najbolji nosioci za dugotrajni tretman OK je umakao u rastvor 1:1. Tretman treba da traje 45 dana, što odgovara dvema generacijama izvedenih mladih pčela. To nije preparat koji može da suzbije varou, već da ne dozvoli da joj se broj povećava tokom sezone. Preporuka je da se što ranije u sezoni počne sa kontrolom njene brojnosti.
@markomilekic886
@markomilekic886 Жыл бұрын
@@DraganDjordjevic81 Sve je ok nego mogu se dobiti isti rezultati umesto 50gr sa 12gr oksalne kiseline po društvu.
@DraganDjordjevic81
@DraganDjordjevic81 Жыл бұрын
Pa iskreno, to je onaj ostatak OK na osušenim krpama, nakon upotrebe od 45 dana, koji je Rendi prikazao nakon eksperimenta. Mislim da je problem u adekvatnom nosiocu preparata, a ne u samoj koncentraciji preparata. Mislim na OK. Truleks krpa upija rastvor, a mali deo ostaje na samoj površini sa kojom pčela dolazi u dodir. Caka je, kako je on opisao, što te krpe upijaju vlagu i prilikom zagrevanja ponovo im je površina vlažna. Glicerin sa OK se samo tako lepi za nožice i ostale delove pčela i raznosi po košnici. Ali mu je dejstvo produženo. Slažete se? Zato veća koncentracija. Znači, za uspešnost samog preparata, koncentracija OK nije toliko bitna, ali jeste kontinuitet tretmana. Produženo dejstvo. Imate njegovu studiju o mogućim štetnim efektima po leglo i društvo usled tretmana i najbezbolnije je rešenje (100%) odnos 1:1. Povećana startna vlažnost dovodi do bržeg dejstva usled lakšeg prenošenja preparata unutar košnice, ali postoje loši bočni efekti. Sa odnosom 1:1 i odgovarajućim nosiocem, toga nema. Na kraju, kao što sam napisao i kao što je Rendi objasnio, ovakav vid organskog tretmana služi da spreči porast broja jedinki varoe u društvu, do trenutka kada joj se zadaje finalni udarac. Ako je startni broj varoa mali, tokom cele godine, završni udarac sledi kada je zajednica bez legla. Na mali broj varoe, to deluje fatalno po nju! Na onom proračunu u Excelu, koji je Rendi kreirao i podelio besplatno svima, tačno može da se odredi trenutak i odabere koji preparat je najbolji za taj period. Ian Stepler je na svom kanalu napravio svoj model, u toj istoj Rendijevoj tabeli (histogramu kolapsa) i kreirao dinamiku tretmana. Vrstu, način aplikacije i tajming. Ja sam isto to učinio. Moj startni broj varoa je dosta preuveličan, a dinamika razvoja društva je prilagođena mojim uslovima pčelarenja na osnovu proseka proteklih godina. Tretman OK i glicerin u odnosu 1:1, vrlo lepo pokriva jedan veći deo početka razvoja zajednica (i početak razvoja varoe). Sve to su faktori, konstante i promenljive koje utiču na uspešnost u borbi protiv varoe. Pčelarstvo je nauka. Bitno je znati da je sve promenljivo, samo su promene konstantne. Moj izbor je 1:1 🤷‍♂️
@markomilekic886
@markomilekic886 Жыл бұрын
@@DraganDjordjevic81 Ono što je nejasno nije u koncentrciji 1:1 nego u količini OK . 50 gr po društvu u odnosu na 12g je razlika 4x. Velika količina ostaje neiskorišćena i baca se. Zato je važan i nosioc preparata slažem se. Možda je bolje da nosioc bude papirni ubrus ili karton jer ne upija mnogo u sebe nego ostaje na površini. Verovatno je bitno i kako se nosilac sa preparatom postavlja u košnici. Može se postaviti na satonoše kao što postavljate vi a može u obliku 5 užih a dužih traka koji se postavljaju između ramo va u obliku slova u. Poz...
@DraganDjordjevic81
@DraganDjordjevic81 Жыл бұрын
@@markomilekic886 iz svih tih razloga, taj metod nije odobren u njegovoj zemlji, mislim da zvanično nigde nije odobren kao legitimni način u borbi protiv varoe. Sem možda u Argentini? Taj proces je još u eksperimentalnoj fazi ispitivanja. Ono što je super, neće moći ni kod nas da se registruje kao „suplement“, nego će morati zvaničnim kanalima i po ustaljenoj zakonskoj proceduri, da bi bio prihvaćen. I sve što ste naveli, stoji! Apsolutno! I jeste poenta njegovog rada da se što više pčelara uključi, da što više naučnih ustanova uključi. Eventualno, neko će dobiti prava na njegov patent. To će biti komercijalizovano. I tako je to u privredi. Mislim da se razumemo? Mnoge „letvice“ koje se danas koriste u lečenju protiv varoe destruktor u sebi sadrže OK. Skoro sva sredstva, organska, za nakapavanje ili prskanje po pčelama, u sebi sadrže neki procenat OK, ali svaki proizvođač istih taj procenat čuva kao poslovnu tajnu. 🤦‍♂️ To je biznis... 🤷‍♂️ U svakom slučaju, varoa neće tako brzo postati imuna na nedostatak aparata za prikačinjanje na larvu ili pčelu, kao ni na isecanje građevnjaka. Mislim da se razumemo? Pozdravljam Vas i želim Vam mednu ovu i naredne godine. 😊
@lemig5746
@lemig5746 Жыл бұрын
Jeste li vi probali ovo, jer me zanima kakav je učinak i da li će išta da ostane od truleksa posle 45 dana, izgrickaju i izbace? Eksperimentisao sam tako jedne godine sa 'Brstivarom', koji je po meni mešavina (pelinkovca i parafinskog ulja) i izgubio mnogo, verujući 'inovatorima', Mada bi ovo po svoj logici trebalo da ima rezultate..
@DraganDjordjevic81
@DraganDjordjevic81 Жыл бұрын
Kolega, svakako. Ja što nisam probao ne predstavljam. Evo kzbin.info/www/bejne/paaQdqyrgdV1isU
@lemig5746
@lemig5746 Жыл бұрын
Super, hvala na deljenju, probaću ove godine sigurno
@azdaja24
@azdaja24 Жыл бұрын
Svaka cast na podeljenim informacija. Čitao sam da je po najnovijim istraživanjima najbolje iseći trulex na 4 trake i da tako daje još bolje rezultate. Kako se vama pokazao tretman? Da li je ucinkovit kao što Rendy Oliver tvrdi u svojim istraživanjima? Medno i svako dobro želim, pozdrav iz Sremskih Karlovaca
@DraganDjordjevic81
@DraganDjordjevic81 Жыл бұрын
Istraživanja su pokazala da učinkovitost ovog preparata zavisi od površine sa kojom postoji mogućnost da pčela dođe u dodir, mnogo više od same koncentracije preparata. Što se tiče sečenja na četiri dela, Rendi je u svoje naučne radove uključio sve parametre, kao realne pokazatelje ispravnog i ozbiljnog eksperimenta i vidi se da se kao nosioci koriste švedske krpe koje su veće površine nego naše truleksice. Ne znam da li bih dobio nešto ako bih sekao na četiri dela, već manje popovršine, nosioce. Definitivno pomoću ovog organskog pristupa je moguće kontrolisati broj varoa u društvima tokom cele godine, bez drastičnog negativnog delovanja na pčelinje zajednice, niti na kvalitet meda i hrane u košnici. Ipak, nije to čarobni štapić koji će odstraniti svu varou sa pčela. To ne postoji. Obavezan je poslednji tretman u godini kada nema više legla. Hvala na lepim željama i ja Vama želim svako dobro i mednu narednu godinu. Pozdrav iz hladne Timočke krajine.
@azdaja24
@azdaja24 Жыл бұрын
@@DraganDjordjevic81 Potpuno se slažem sa vama. Poslednji udarac varoi i ja vec godinama dajem sublimacijom OK. Takođe I tokom godine radim sublimaciju ,a mislim da ova metoda sa trulex krpama će mnogo olakšati borbu protiv varoe tokom godine na velikom broju kosnica.
@jugastankovic9273
@jugastankovic9273 3 ай бұрын
​@@DraganDjordjevic81pozdrav kolega.Sta mislite da se umesto truleksica stave celulozne trake sa OK i glicerinom?trake su iste kao sto rade goldenbee i vec mogu da se nabave kod nas..nejaanoca je ta samo da li njih 3 komada mogu da budu dovoljne za jedno deustvo?
@DraganDjordjevic81
@DraganDjordjevic81 3 ай бұрын
Ne mogu. Uvaženo pravilo je da se na svakom drugom ramu u košnici postavi po jedna. Imate snimke kako to rade na zapadu pčelari. Potražite. 👍
@DraganDjordjevic81
@DraganDjordjevic81 3 ай бұрын
Evo jednog primera. kzbin.info/www/bejne/hXSWXn5pds6KiJYsi=_r-Ni7VrFvHAOc_C
@slavisababic228
@slavisababic228 6 ай бұрын
Kolega jos jedno pitanje, posto imampreko 95 kosnica, ja bi morao vise puta da pravim taj preparat. Dal moze od jednom ili bar iz dvaput.
@DraganDjordjevic81
@DraganDjordjevic81 6 ай бұрын
Sve zavisi od uslova i potrebnih elemenata da to sprovedete u delo. Ja imam 80 + 60 društva tokom sezone i moram da priznam, to jeste posao koji iziskuje prostor, vreme i ambalažu.
@calecale2956
@calecale2956 10 ай бұрын
Molim vas jedno pitanje. Kako staviti trulekse kad je pitanju DB sa samo plodisnim delom?
@DraganDjordjevic81
@DraganDjordjevic81 10 ай бұрын
Na satonoše plodišta, iznad legla. Ili možete eksperimentisati sa jednom polovinom na ulaz, kod leta, na podnjaču, a druga na satonoše. Ili iseći truleks na četvrtine i trakice postaviti izmedju okvira (čačkalicom) da vise. Oko legla.
@calecale2956
@calecale2956 10 ай бұрын
@@DraganDjordjevic81 Hvala vam na odgovoru.
@bronislawzbylut308
@bronislawzbylut308 4 ай бұрын
Witam Dragan napisalbys przepis co kiedy jak Dziekuje.Pozdrowienia z Polski
@DraganDjordjevic81
@DraganDjordjevic81 4 ай бұрын
Recept: 50gr Oxalic Acid + 50gr Glicerina na 1 krpi. Krpe se dele na dva dela. Još bolje, recept možeš naći na sajtu Rendi Olivera. Pozdrav iz Srbije i medno kolega.
@bronislawzbylut308
@bronislawzbylut308 4 ай бұрын
Wszystko jasne .Pozdrawiam
@user-vx6fe6xu8n
@user-vx6fe6xu8n 10 ай бұрын
на којој температури додајеш пчелама трулекс +++❤
@DraganDjordjevic81
@DraganDjordjevic81 10 ай бұрын
Nebitno 🤷‍♂️
@slavisababic228
@slavisababic228 9 ай бұрын
Jer moze da se dodaju u avgustu ili samo zimi
@DraganDjordjevic81
@DraganDjordjevic81 9 ай бұрын
Najbolje je prilikom prvog prolećnog pregleda, 42-72 dana; može i u leto, a u zimu obavezno sublimacija OK.
@radoslaveric7148
@radoslaveric7148 4 ай бұрын
Kako primeniti na nukleus i slabija drustva
@DraganDjordjevic81
@DraganDjordjevic81 4 ай бұрын
Slobodno dve polovine, odozgo na satonoše plodišta, iznad legla. Još bolje baš na put kuda prolaze pčele ka hranilici. I NIKAKO U KONTAKTU SA POGAČOM. To je Rendi napisao, jer će odbiti pčele ka istoj.
@slobodan26503
@slobodan26503 Жыл бұрын
Da li truleks posle tretmana bacaš ili možeš koristiti za naredni tretman? Hvala
@DraganDjordjevic81
@DraganDjordjevic81 Жыл бұрын
One ih urnišu. Ispropolišu, isitne i izbacuju. Ostane samo sredina od neke plastične mase, kao mrežica.
@slobodan26503
@slobodan26503 Жыл бұрын
Još nešto da pitam...jel može tretman da se radi samo pre i posle medobranja ili može i u medobranju Hvala
@DraganDjordjevic81
@DraganDjordjevic81 Жыл бұрын
Najbolje bi bilo u medobranju. Ne ostavlja rezidue i ne utiče na kvalitet meda.
@slobodan26503
@slobodan26503 Жыл бұрын
@@DraganDjordjevic81 kad je idealno vreme po Vašem mišljenu za tretman? Posle Bagremove paše? Hvala
@DraganDjordjevic81
@DraganDjordjevic81 Жыл бұрын
@@slobodan26503 to je ustaljena procedura kod sintetičkih insekticida, za ovaj organski način, ja sam tretirao u martu i avgustu. S tim što su truleks krpe ostale i za bagrem i u junu, a i u julu. Dok ih nisu uništile same pčele. One iz avgusta su još u košnicama i njih ću da izbacim (ono što ostane od njih) na proleće.
@aleksandarpaunovic5332
@aleksandarpaunovic5332 3 ай бұрын
Mozes li da mi das neki kontakt imam nema pitanja vezana za glicerin i oksalnu Unapred hvala
@DraganDjordjevic81
@DraganDjordjevic81 3 ай бұрын
Postoji grupa na Fejsu Pčelarska učionica ROJ, tamo ćete me naći. Ili preko mesendžera. Ne dozvoljavaju i ne preporučuju da se javno prikazuju privatni brojevi telefona.
@stanimirmilosevic4932
@stanimirmilosevic4932 4 ай бұрын
Da li može da se upotrebljava u ovom periodu?
@DraganDjordjevic81
@DraganDjordjevic81 4 ай бұрын
Rendi je i naglasio da je najbolje upotrebiti što ranije u godini. Tako da da. 👍
@stanimirmilosevic4932
@stanimirmilosevic4932 4 ай бұрын
Hvala
@predragcvetanovic9904
@predragcvetanovic9904 Жыл бұрын
Da bi otkriveni postupak bio što više cenjen, treba mu dodati malo naučne težine u vidu gramažea tečnost i temperaturu obavezno u F i obavezno kuvanje kao u alhemiji. Prihvatljivo zar ne za one koji imaju 100 i više društava?Ipak,za primenu treba malo sačekati napredak veštačke inteligencije jer mi se čini da je "kuvanje" malčice opasno za ovozemaljskog smrtnika.Ipak,u odnosu na ostale svakodnevne novotarije svekolikih izumitelja,ovo je ozbiljna nauka a naučna otkrića su put u (svetlu) nam budućnost.Živela nam nauka!
@DraganDjordjevic81
@DraganDjordjevic81 Жыл бұрын
😁 uvek sam bio pristalica dobrog humora. 👍 Kulturno 😉 Alhemija, kao pseudo-nauka, trebala je da od nekog materijala načini zlato, u glavnom je to bilo olovo. Sa druge strane, što se književnosti tiče, baš u „Alhemičaru“ stoji jedna izreka: „kada čovek nešto naumi da uradi, cela vasiona se uroti protiv njega.“ 🤔
@predragcvetanovic9904
@predragcvetanovic9904 Жыл бұрын
@@DraganDjordjevic81 Poštovani, U mom pisaniju nije osporavanje dejstva O.K. već isticanje da je sam postupak previše komplikovan za rutinsku upotrebu.Moguće je da se uskoro na tržištu pojavi gotov proizvod koji bi,zbog velike muke oko stvaranja,imao i odgovarajuću visoku cenu.U poslednje vreme mnogo je "pronalazača" koji bi da unaprede svekoliko pčelarstvo te zbunjuju početnike i maltretiraju sirote,ionako ugrožene pčele. Srdačan pozdrav, Cvetanović.
@DraganDjordjevic81
@DraganDjordjevic81 Жыл бұрын
@@predragcvetanovic9904 Ian Steppler je u svoj ovogodišnji plan borbe protiv varoe, a na osnovu besplatne tabele Randy Olivera (koji može da se besplatno skine sa njegovog sajta www.scientificbeekeeping.com) uvrstio ovaj način u godišnji ciklus. Ian Steppler je, inače, iz Kanade i poseduje 1500 proizvodnih društva, profesionalni je pčelar i jedan od test pčelara za „Rocket Fuel“ (praškasti proteinski suplement koji se dodaje u sirup) i vlasnik Steppler farme. Tako da je samo bitno koliko je veliki obim pčelarstva i preparat se pravi po toj količini. Da, u SAD-u je sve u komercijali i ne sumnjam da će lobisti ili da koče implementaciju ili da iznađu načina da komercijalizuju naučno otkriće Randy Olivera. Makar ga malo harikirali. Međutim, za razliku od nekih drugih zemalja i Srbije, gde se Zakon zaobilazi i mnogi preparati za borbu se registruju kao suplementi (izbegavanje precizne naučne analize učinka, kao i bočnih efekata), on je u prednosti, jer je prošao dovoljan vremenski period i sprovedene su naučne analize sa precizno-zadatim parametrima i konkretnim rezultatima. Očekujem da on bude nosioc patenta. I treba! 👋👋👋
@DraganDjordjevic81
@DraganDjordjevic81 Жыл бұрын
Danas je 02.04.2023.god. i tačno ono što sam napisao, obistinilo se! Evo na linku ovde, ako znate Engleski. kzbin.info/www/bejne/hZvYZKCQeaqnrbc
@MS-ml3yz
@MS-ml3yz 11 ай бұрын
Ne igrajmo se vatrom! Pozdrav
@DraganDjordjevic81
@DraganDjordjevic81 3 ай бұрын
Nikada se ne igram (mada volim da eksperimentišem). Sve je objašnjeno u naučnim studijama i rezultati su fenomenalni u praksi. 😉
@atanaskoskenderski3089
@atanaskoskenderski3089 Жыл бұрын
Moze li ovaj rastvor u dimni top?
@DraganDjordjevic81
@DraganDjordjevic81 Жыл бұрын
Ne! Nikako.
@atanaskoskenderski3089
@atanaskoskenderski3089 Жыл бұрын
@@DraganDjordjevic81 dali postoi neki omjer koji mozhe? Hvala
@DraganDjordjevic81
@DraganDjordjevic81 Жыл бұрын
Sa glicerinom, nikako. Nisam video da to još neko radi. Iskreno.
@slavisababic228
@slavisababic228 6 ай бұрын
Kolega sta mislis umesto truleks krpa dal bi moglo da se u martu odradi sa spricom
@DraganDjordjevic81
@DraganDjordjevic81 6 ай бұрын
Kolega, ja ne bih. Iskreno. Volim da se držim proverenih i dokazanih metoda. Ovo je dugotrajan tretman, čak i do 70 dana. Držimo se onoga što znamo 😊. Puno pozdrava zadnjeg dana 2023.god. SVE NAJLEPŠE U NOVOJ i medno kolega.
@slavisababic228
@slavisababic228 6 ай бұрын
Kolega prvo tebi i tvojoj porodici sve najbolje u novoj godini. Meni je od 97 kosnica 7 stradalo od varoe. Pune su bile meda, a pcela nema. Koristio super strips i sad oksalnu. Jedno me zbunjuje. Gledao sam tvoju objavu gde primenjujes 950g oksalne i glicerina,a drugi preporucuju 60 posto glicerina a 40 oksalne. Treci koristi 2j glicerina a 1kg oksalne.
@DraganDjordjevic81
@DraganDjordjevic81 6 ай бұрын
@@slavisababic228 moj video je, po malo, zbunjujući 😂, slažem se. Nastao je kada sam pravio za prijatelja i njegov broj košnica... je neparan broj 😂😂😂 @RandyOliver, 1:1, 50gr OK i 50gr glicerina po društvu. Najbolja receptura.
@pcelovodstvo325
@pcelovodstvo325 11 ай бұрын
A kad je u pitanju DB 12 košnica, gdje se stavljaju trulex krpe
@DraganDjordjevic81
@DraganDjordjevic81 11 ай бұрын
Postoje dve mogućnosti: 1. klasično, iznad legla na satonoše 2. truleks se deli na četiri dela i postavljaju se vertikalno da vise do legla. Uspeh preparata zavisi isključivo od površine istog sa kojom pčele dolaze u kontakt. Postoje još neke varijante, to možete naći na KZbin-u, a koriste se kartonske trake i trake za gipsane radove.
💥Making Randy Oliver's Oxalic Acid Sponges!!
12:34
Kamon Reynolds - Tennessee's Bees
Рет қаралды 65 М.
OKSALNO-GLICERINSKE KRPE
11:05
Tara&Tino bee farm- Mediteransko pcelarenje
Рет қаралды 5 М.
3 wheeler new bike fitting
00:19
Ruhul Shorts
Рет қаралды 51 МЛН
ОСКАР ИСПОРТИЛ ДЖОНИ ЖИЗНЬ 😢 @lenta_com
01:01
孩子多的烦恼?#火影忍者 #家庭 #佐助
00:31
火影忍者一家
Рет қаралды 10 МЛН
Oksalna kiselina + glicerin - pčelarstvo
11:29
GazoStari Pčelarstvo
Рет қаралды 13 М.
Tretman protiv varoe mravljom kiselinom 20 avgust 2020
8:15
Miško Pčelar
Рет қаралды 13 М.
PČELE - Šta ako u julu ne selite košnice, a lokalna paša podbaci? (prihrana i varoa)
8:22
MOJE SELO - TV emisija i magazin
Рет қаралды 42 М.
Tretman varoe mravljom kiselinom | Zastita pcela
12:27
Hajrudin Zivcic
Рет қаралды 20 М.
Pčelara Jusufa dnevno zna ubosti 50 pčela, otkrio je kako se zaštititi
28:19
extended release oxalic acid
8:54
Harris Joubert with Sleepy Creek Apiary
Рет қаралды 27 М.
HOWTO - Extended Release Oxalic Acid Strips on Chipboard - Jacksonville FL Zone 9a
32:36
Chuck's Honeybees - Jacksonville, FL - Zone 9b
Рет қаралды 14 М.
TRETMAN TIMOLOM protiv varoe
4:04
Laza Pčelar
Рет қаралды 27 М.
Priprema rastvora oksalne kiseline- aplikacija-
6:57
Slobodan Jevtić
Рет қаралды 96 М.
3 wheeler new bike fitting
00:19
Ruhul Shorts
Рет қаралды 51 МЛН