bit.ly/3oRIv83 Jeśli podobało się Wam nasze nagranie, prosimy o rozważenie wsparcia naszej działalności. Każde 10, 25, 40 zł to dla nas ogromna pomoc. To dla Was pracujemy i dzięki Wam możemy tworzyć kolejne wartościowe materiały o Polsce i świecie. nlad.pl/wesprzyj-nas/ Fundacja Narodowy Instytut Społeczny Wilanowska 16/20 00-422 Warszawa 14 1020 1185 0000 4102 0302 3074 PATRONITE: patronite.pl/nowylad Zachęcamy też do śledzenia naszych mediów społecznościowych: FACEBOOK: facebook.com/nowylad/ TWITTER: twitter.com/nowylad
@jarkalisz Жыл бұрын
Państwo powinno opodatkować obrót ziemią inną niż pod inwestycje przemysłowe, tak wysoko, aby ludzie przemyśleli
@kmm-2124 ай бұрын
Jak bardzo szanuję Pana Profesora to w kwestii Bonapartych jest Pan Profesor uprzedzony, jak i nie doedukowany. Bonapartowie mieli ustalone prawo sukcesji, które funkcjonowało według zasad tradycyjnych, z wyjątkiem, że pomijało gałąź Józefa i Lucjana w dziedziczeniu tronu. W przypadku śmierci Napoleona jego tron miały dziedziczyć dzieci Ludwika i Hortensji, a w przypadku ich wymarcia, tron dziedziczyła linia Hieronima, jak też się stało. W momencie, w którym Napoleon III przejął tron był ostatnim żyjącym dzieckiem Ludwika i Hortensji, więc linia dziedziczenia cesarskiego tronu została zachowana.
@Duseika723 ай бұрын
Jozef mial tylko 2 corki
@kmm-2123 ай бұрын
@@Duseika72 to nic nie zmienia, skoro i tak był pominięty w linii sukcesji tronu
@Duseika723 ай бұрын
@@kmm-212 Nie byl pominięty
@mariuszlipinski75736 ай бұрын
A bywa Pan profesor jeszcze w Siedlcach?
@rbark23113 жыл бұрын
Zaczęli na pan, a potem niepostrzeżenie przeszli na ty :)
@astrolabiuszkosciuszkowski5023 жыл бұрын
Bardzo ciekawa rozmowa, poruszająca kwestie raczej rzadko omawiane w języku polskim poza kierunkowymi publikacjami... Zastanowiło mnie to, co Pan Adam Wielomski powiedział o Adolphie Thiersie określając go jako polityka obrzydliwego, który dzisiaj byłby zapewne politykiem liberalno-demokratycznym ... Gdybym mógł zadać pytanie w tej sprawie w ramach comiesięcznych listopadowych "Pytań i Odpowiedzi" w formie kontry zapytałbym "1. Czy aby Thiers nie był apologetą Bonapartego Dużego i nie napisał historycznego dzieła pochwalnego na jego cześć, czy po prostu taka była moda i każdy jak np. :Lamartine coś chciał na ten temat skrąbnąć.. 2. Czy Thiersa nie należałoby klasyfikować jako orleanistę związanego z monarchią lipcową, bliskiego środowiskom bankiersko-burżuazyjnym i broniącym ich interesów... 3. Czy pomijając jego rolę publicystyczną w Trzech Chwalebnych Dniach Thiersa nie należałoby klasyfikować jednocześnie jako zaciętego antyrewolucjonistę popierającego, a nawet własną ręką tłumiącego wszystkie rozruchy ludowe między 1834 a 1871 roku we Francji?.... 4. Lissagaray z ironią wypomina mu w swojej "Historii Komuny Paryskiej", że ok. 1844 roku nazwał zdaje się szaleństwem pomysł artyleryjskiego ostrzelania Paryża, a potem sam to zrobił w 1871 roku.. biorąc udział w wielkim odwecie fizycznym na ludzie Paryża. .. Mając na uwadze to wszystko czy Adolphe'a Thiersa nie należałoby bardziej klasyfikować jako klasycznego XIX-wiecznego nuworysza-ultraliberała, nie wahającego się stosować metod terrorystyczno-pacyfikacyjnych w celu zachowania interesów "statecznego mieszczaństwa?".. Pozdrawiam
@karol92053 жыл бұрын
Dla statystyk
@WojciechPaczek-u5p9 ай бұрын
Tak latwo oceniac z dzisiejszej perspektywy: Francja powinna wejsc w sojusz z Austria. Ale czy wtedy byly takie pomysly we francuskich elitach, czy wtedy (przed Sadowa) zdawano sobie sprawe z takiej przewagi Prus nad Austria ?
@jarkalisz Жыл бұрын
@arturciechan42303 жыл бұрын
Ciekawe. Wcześniej była tutaj taka mała pogawędka. Komuś nie podobała się jakość dźwięku. A ja popisałem się swoją elokwencją i opanowaniem. Sam nie wiem co mi bardziej odpowiada: elokwencja czy opanowanie. Podobnie trudno jest powiedzieć czy innym bardziej odpowiada Napoleon czy napoleonka?
@Ravsawicki111 ай бұрын
Pierwsza rzeczposoolita, to byla monachia, czy republika? Króla wybierano. Wiec nie wiem czym się podniecacie w stosunku do Francji. Bo nawet kiedy Napoleon był cesarzem francuzów, to system był republikański. Monarchia była tylko po restauracji i tez nie do końca.
@jacekwidor33063 жыл бұрын
dla statystyk
@plrc4593 Жыл бұрын
46:26 - źle się zestarzało :D Podobnie jak zdjęcia Wielomskiego w koszulce z "katechonem" Putinem. Chociaż, że Rosja jest słaba to chyba akurat prawda :D
@bogumibacaje87642 жыл бұрын
Czy potwierdza pan profesor, że to Napoleon III kazał zamordować Adama Mickiewicza w Stambule ?
@Settinor3 жыл бұрын
:)
@Kitka-en9hy3 жыл бұрын
Osoba z tytułem profesora wypowiada się potocznym, niechlujnym językiem. Niewybaczalnym jest również wplatanie w rozmowę, tudzież mini wykład historyczny kontekstów politycznych. Prywatny światopogląd Panie profesorze,, prosze zostawić dla siebie. Ja nie chcę tego słuchać podczas pogadanki historycznej. Nie słucham do końca. Ocena całej publikacji negatywna.