Pohyb soustavy existuje jen v přítomnosti druhé soustavy a pohyb je vždy pozorován vzájemně, proto případný neinerciální pohyb má soustava pozorovaná z druhé soustavy a obráceně je to stejné.
@hmmh-qq2 ай бұрын
Tlak kapaliny závisí na působící síle na kapalinu a proto nejen odstředivá síla k okraji nádoby narůstá, ale také tlak a proto tělesa ve vodě jsou tlačena více ke středu nádoby proti odstředivé síle.
@hmmh-qq2 ай бұрын
Podobný efekt nastává i pro těleso klesající ke dnu, když tlak vody ho tlačí vzhůru proti gravitační síle a má-li menší hustotu než voda, tak plave na hladině.
@hmmh-qq2 ай бұрын
A podobně je to i při nerovnoměrné rychlosti, například v autobuse při brzdění bude balon naplněn lehčím plynem než vzduch se pohybovat dozadu a ne dopředu, protože setrvačná síla působením na vzduch zvyšuje hustotu a tlak vzduchu směrem dopředu.
@hmmh-qq2 ай бұрын
Nebude - kzbin.info/www/bejne/aF64q3WfqbGgnJo
@hmmh-qq2 ай бұрын
Pod vodou ponořený balón naplněný kapalinou lehčí než voda také se bude pohybovat nahoru a přitom gravitační síla ho táhne dolů. Podobně to platí i na rotující kapalinu při působení odstředivé síly na těleso. V látkovém prostředí při působení nějaké síly je třeba vznikající tlak započítat do výsledného pohybu tělesa.