Proč byly logaritmy revolucí ve vědě, inženýrství a vůbec ve všem

  Рет қаралды 211,966

CVUTFEL

CVUTFEL

Күн бұрын

Пікірлер: 318
@tomasdoktor2686
@tomasdoktor2686 7 ай бұрын
Hurá, 8 let po technické VŠ jsem díky tomuto panu docentovi pochopil, v čem tkví použitelnost logaritmů. Škoda, že to na sš tak pěkně neprezentovali. Pan docent to vysvětlil stručně a bravurně i s cennou historickou vložkou. Díky moc za to.
@alestrdy1755
@alestrdy1755 7 ай бұрын
Ono by během návštěvy školy možná stačilo trochu více přemýšlet. Ale ono myšlení bolí. Logaritmy se používají a jsou ukryté v každé kalkulačce případně jiné rychleji konvergentní výpočetní metody. Jinak velmi pěkná přednáška pana docenta.
@premekpoupa1873
@premekpoupa1873 7 ай бұрын
​@@alestrdy1755Nebo taky prd. Na učňáku jsme měli jistou paní profesorku na matiku a já sotva prolézal za 4. Nebavilo mě to a myslel jsem si, že jsem prostě na matiku blbej. Po 17 letech jsem se na stejnou školu vrátil udělat si maturitu. Stejná paní profesorka tam stále vládla, ale už jsem jí prokouknul. Neumí totiž učit! Po letech, již se zájmem věc pochopit, jsem stejně od ní nepochopil nic. Naštěstí jsme ve třetím ročníku dostali učitele, který učit uměl a najednou jsem začal chápat do té doby nikdy nepochopené.
@alestrdy1755
@alestrdy1755 7 ай бұрын
@@premekpoupa1873 Na mobilu mi cinkla vaše odpověď. Ano, jsou učitelé, kteří umí učit a učitelé, kteří učit neumí. Je to stejné jako v jiných oborech lidského konání. Jistě jste v životě narazil na velmi různé kolegy i na velmi různé šéfy. Bohužel se vás ve vašem pracovním životě nikdo neptá, jak neschopné (blbé) jste měl učitele. Právě proto jsem psal, že žák chodí do školy nejen proto, aby spoléhal na to, co mu někdo ve škole nakváká, ale také proto, aby se něco naučil sám. A matematika se učí především počítáním příkladů. Bohužel ve věku základní školy nebo učňáku se žáci v drtivé většině případů nejsou sami ochotni učit. To až v dospělosti a jen někteří. Já jsem měl tu výhodu, že mě táta nejprve zahnal na učňák, ačkoliv jsem měl ve škole známky pro studium. Teprve potom jsem šel na střední školu a později na vysokou. Druhá výhoda spočívala v tom, že jsem dělal obor elektro, kde hned na učňáku jsme museli počítat s komplexními čísly, abychom spočítali v obvodech střídavého proudu třeba fázový posuv. Dále jsme probírali regulátory PID (Proporcionálně Integračí Derivační), takže člověk chca nechca musel už na učňáku pochopit význam derivace a integrálu, i když to ještě neuměl počítat. To přišlo až na střední škole. Dneska na gymplu, který by měl připravovat pro studium na vysoké škole, nenaučí studenty ani komplexní čísla ani derivace, natož intergrály. Přitom v technických oborech je tato matematika prostě nezbytná. Mějte se.
@SuperMilhauz
@SuperMilhauz 7 ай бұрын
@@alestrdy1755logaritmum odzvonilo s prichodem kalkulacky
@arielacosta6382
@arielacosta6382 7 ай бұрын
​@@premekpoupa1873totálně souhlasím s Vámi. Hodně učitelů nemají za cíl probudit v žácích zájem v učení ani nevysvětlují dobře.
@kocurik679
@kocurik679 7 ай бұрын
Celý život tvrdím, že matematikári NEVEDIA učiť matematiku, preto ju väčšina žiakov nenávidí.... ALE !!! Tento pán čo tu prednáša, je prvý matematikár, ktorý to naučiť VIE !!! Jednoducho , zábavným spôsobom a hlavne ZROZUMITEĽNE ! Za mňa jeden z najlepších učiteľov, čo som mal možnosť v živote poznať ... Veľká poklona !!!
@Jamey_ETHZurich_TUe_Rulez
@Jamey_ETHZurich_TUe_Rulez 4 ай бұрын
Ja som na zakladke sedel v triede v ktorej nebolo nutene vetranie, okno nie je vetranie. Ked dnes niekto pise hocico na tabulu tak kym to napise uz som stratil pozornost. pri pozerani tohto videa som si este tie veci hladal v tabulkach ktore som si zaplatil v 1998 na ZS... tabulky sme pouzivat nesmeli pretoze si tam kazdy ONY pisal tahaky...
@petrhornik6177
@petrhornik6177 3 ай бұрын
Učitelé z mat-fys učili na SŠ a matematika byla povinný maturitní předmět. Dnes učí absolventi PF tedy učitelé, kteří byli pro 6.-9. třídu, 6.-12. třídu.
@TonyZlatko
@TonyZlatko 2 ай бұрын
@kocurik679 Aj ked je pravdou, ze mnoho ucitelov si zaraba "vyucovanim" len na svoje zivobytie, najdu sa aj taki, ktori maju snahu aj Vas to naucit na podstatne dlhsie, nez do skusok. Ja som mal stastie na troch....... Pravdepodobne to je na svetovy rekord.... su
@joewellosobni943
@joewellosobni943 5 күн бұрын
Matematiku nenavidí mladí šmejdi proto, že se neučí a myslí si, že všechno ojebou! Ne! Matika se musí UČIT!
@RickertBrandsen
@RickertBrandsen 8 ай бұрын
Pan docent Habala je snad vůbec nejlepší lektor, kterého jsem během svého života zažil.
@petrnetolicky7947
@petrnetolicky7947 7 ай бұрын
Taky mám osobní zkušenost. Kdo měl to štěstí a dostal se na jeho cvičení, nemusel se ke zkoušce v podstatě učit. za těch 18 let zestárl, ale pořád stejná legenda:)
@msenesi
@msenesi 7 ай бұрын
Pan docent Habala je legenda FELu! Timto ho moc zdravim, jeden z nejlepsich ucitelu matematiky!
@GeorgeSlastik
@GeorgeSlastik 7 ай бұрын
Kéž by nám to takto lidsky, v souvislostech a s jednoduchými příklady kdysi dávno někdo vysvětlil na té střední, nebo potom alespoň na té vysoké... možná bychom k matematice (a bohužel i matematikářům) cítili mnohem menší odpor... Skvělá práce :-)
@DL-kc8fc
@DL-kc8fc 7 ай бұрын
Kdysi bylo logáro běžně ve výbavě studenta (já jej měl také), ale s nástupem kalkulaček se pohřbilo. Zřejmě jste mladší ročník, ale je pravdou, že logáro by Vás naučilo perfektně pracovat s řády, funkcemi atd.
@matejvodrazka7847
@matejvodrazka7847 7 ай бұрын
Jsem si jistý, že kdybych dal celou vyučovací hodinu tomuto, že to změní přístup k logaritmům (matematice či jakémukoliv jinému tématu v ní) nepatrnému procentu žáků, některé prostě člověk motivovat nedokáže vůbec nijak (bohužel je společnost už tak extrémně degenerovaná známkami, že pokud něco na známku není nebo to nebude v testu, tak nebudou dávat pozor a já si nechci svou pozornost držet pomocí pětkování, já se snažím ji držet na základě přístupu). Při zavedení logaritmů jsem zmiňoval jejich přínos pro společnost, že nám usnadňují složité počítání, při zavedení identit pro počítání s logaritmy jsem ukazoval, jak je super, že to převádí násobení na sčítání. A při společném opakování to i vypadalo slušně. Pak ale průměr testu skočil na 4,42 (ke všem testům mají žáci povolený vlastnoručně psaný tahák A6)... Docent Habala - ačkoliv ho uznávám, na jeden předmět jsem ho měl, je úžasný - logaritmy zde nevysvětlil, docent Habala řekl, proč je vůbec někdo vymyslel a jak nám pomohly k pokroku. Bohužel s tím, že je něco super, přijde i rozvoj toho tématu a další počítání. Takže to, co je poté v osnovách, to proč jsou vlastně logaritmy tak nesnášené téma, za to matematikáři úplně nemůžou. Já bych si možná sáhl do svědomí a vzpomenul si, jak moc jsem dával pozor, když to někdo vyučoval, než rovnou něco říkat o odporu k matematice a matematikářům. Jestli náhodou nemáte přístup teď k tomu vědění trochu jiný, než jste ho měl kdysi dávno na té střední nebo na té vysoké. Já nyní po necelých 2 letech praxe učitele matematiky již bojuji se syndromem vyhoření, nevěřil byste, jak to člověka ubíjí, když se staví na hlavu a žáci mu prostě naproti nejdou. Začínám chápat ty rezignované učitele, kteří si připustili, že lidi jsou hloupí, a říkají si, že když to naučí aspoň 2 žáky, kteří teda pozor dávají, že je to úspěch. Neříkám, že vaši matematikáři se snažili vysvětlovat, věřím, že jsou i lidé, kteří to dělají tak, že to nevyhovuje většině - to ale ve všech předmětech a není to jen ve školách. Ono za tu almužnu se asi ani nedivím, že si nechtějí přidělávat starosti s tím, aby žáci věděli, proč co mají umět a aby to pořádně chápali.
@zviretniklapil288
@zviretniklapil288 5 ай бұрын
@@matejvodrazka7847 Zdravím. Veškeré moje kantorské vzdělání pochází z toho, že jsem z kantorské rodiny, ale k stáru jsem byl poučen a nadchnut pro myšlenku, že KAŽDÝ člověk, a děti zvláště, je zatraceně zvědavý tvor, takže pokud ho škola nezajímá, znamená to, že se mu pokouší podsunout vědění v nepravou chvíli. Což je v klasické škole s lavicemi a TEĎ je výklad a TEĎ procvičování naprosto nutný stav. Kdosi to charakterizoval naprosto dokonale: Chci z tebe vychovat samostatně uvažujícího tvůrčího člověka. Takže si tady sedni a dělej, co ti řeknu.
@xPaRi
@xPaRi 7 ай бұрын
Celou střední jsem to nepochopil, tady v prvních osmi minutách! Neskutečné! 👍
@tomasdoktor2686
@tomasdoktor2686 7 ай бұрын
I já. Geniální 😊
@kocurik679
@kocurik679 7 ай бұрын
I ja...Moja reč...
@akegarasu9944
@akegarasu9944 7 ай бұрын
Som na tom rovnako.😁
@amigator7789
@amigator7789 7 ай бұрын
Vubec nechapu, jak jsem ve 2 rano skoncil na tomto videu... matika mne na skole nikdy nejak zvlast nebavila, ale toto video je natolik super a pan prednasejici to podava takovym zpusobem, ze jsem to proste musel dokoukat do konce. Pane Habalo, velika parada!
@radek6922
@radek6922 8 ай бұрын
Přednáška je excelentní. Doc. Habala, to je radost sledovat!!! Na FEL jsem studoval, před 30ti lety. Zažil jsem hodně kvalitních přednášejícíh/cvičících. Sám jsem také nějakou dobu na FEL působil. Dobře, že kvalita zůstává. Občas, sleduji přednášky CVUTFEL. Baví mě to. Děláte to dobře!!!
@MichaelSDobry
@MichaelSDobry 7 ай бұрын
Velmi zajímavá přednáška. Pan docent to umí velmi poutavým způsobem vysvětlit.
@VBlack-xc9mu
@VBlack-xc9mu 7 ай бұрын
Výborně podané, určitě podrobněji a názorněji než ze střední školy. Jen k historii výpočtů na skvělých projektech (Apollo, A-bomba, ...) bylo opomenuto masivní použití stolních mechanických a elektromechanických kalkulátorů (viz např. vzpomínky Richarda Feynmana...).
8 ай бұрын
Logáro jsem ještě měl na gymplu v roce 83. Nostalgie. Je to dokonalá věcička. Možná bych ho ještě někde našel.
@jirijanda7925
@jirijanda7925 7 ай бұрын
Díky za tuto poutavou přednášku. Bylo radost ji sledovat. O historii logaritmů je docela pěkné čtení také v knihách pana profesora Vopěnky. Mě však logaritmické pravítko minulo těsně o fous. Psal se rok 1976 a dostal jsem od rodičů první japonskou kalkulačku propašovanou ze Západu. Sčítala, odčítala, mocniny a odmocniny. Bylo mi 12. Na průmyslovce mi pak učitel fyziky kladl na srdce, že bez logára to nikam nedotáhnu a na kalkulačku se koukal dost nelibě. Jenže všechno kolem už bylo jen na nich. V roce 1984, jsem si v Tuzexu koupil programovatelnou TI a byl velký king na VUT v Brně. Po promoci a nástupu do zaměstnání ve fabrice už s logárem pracovali jen nejzarytější konzervativci. Stále ještě pro inženýra byla vrcholem programovatelná kalkulačka. Vzpomínám, na Sharp, který měl neuvěřitelných 8KB paměti a mg. pásku pro zápis procedur psaných v Basicu... Tam si člověk vyhrál.🙂 pak přišlo v '93 moje první PC, v '94 - '95 první pokusy s BTS a internetem. To je ale už o něčem jiném.
@obajer
@obajer 8 ай бұрын
Absolutni pecka. Pane docente, jste borec!
@ludekspurny5553
@ludekspurny5553 7 ай бұрын
Díky moc za zajímavou přednášku, naprosto úžasně využitý čas. V půlhodině vysvětleno proč to vzniklo, jak to vzniklo a jak se to používá. Takto by se měla matematika vyučovat, dát věci do kontextu a ne počítat čísla o kterých nikdo (často asi i učitel) vlastně neví, k čemu je to dobré.
@petrcerm
@petrcerm 7 ай бұрын
Výborná prezentace, musel jsem dokoukat až do konce...Logaro ještě měl můj otec jako velikou vzácnost... teď už vím proč 😊
@davidpesek8776
@davidpesek8776 7 ай бұрын
jen více takových učitelů, profesorů, lektorů.. přednáška je dokonalou odpovědí na takové to studentské zvídavé: "a k čemu je to vlastně dobré?" myslím že sme na střední škole byli v matice ochuzeni když nám byly body osnov vtloukány do hlav biflovacím způsobem, no a selektivní paměť pak vyřadí vše co v praxi nepoužívá, třeba doslovné znění pouček v barevných rámečcích, a přitom jde o matematickou/technickou revoluci. Pořídím si logáro do práce, pokud potřebuju výpočet s akceptovatelnou chybou až do 10% tak to bude stylovější a rychlejší než lovit mobil a hledat v něm aplikaci kalkulačka :-)
@robertkosulic4122
@robertkosulic4122 7 ай бұрын
Já konečně zjistil po 30letech k čemu jsou logaritmy. Zrovna nedávno jsem někomu vykládal, na co jsem se ty všechny nesmysli jako například logaritmy učil. Díky
@lukasdvorak1
@lukasdvorak1 7 ай бұрын
Jsem na střední škole a tahle přednáška byla fakt skvělá! Konecně víc chápu o čemu je ten logaritmus dobrý a jak vlastně funguje, dost pomohlo 😁
@martinfadin8078
@martinfadin8078 7 ай бұрын
Mám doma logaritmické pravítka. Ďakujem za vysvetlenie, ako s nimi deliť väčšie čísla. Je to vynikajúce. Skvelá prednáška. Ďakujem, zas som sa niečo nové naučil.
@miroslaveichler1500
@miroslaveichler1500 7 ай бұрын
Velmi Vám děkuji. Tak báječní přednášející (matematici) v mém životě byli i pan Ing. Rošický - Gymnázium Pernerova, a Doc. Trch - ČZU. Dokonce mám někde i kulaté logáro.
@albart5765
@albart5765 4 ай бұрын
chtěl jsem původně pjet chválu na pana doc. že mě konečně někdo (v mých 52) naučil jak chápat matiku, ale oni tu jaksi jiný komenty ani nejsou. Tedy se jen přidám :-) Pane doc. Habalo, MOC DĚKUJU!!
@tomascermak9205
@tomascermak9205 7 ай бұрын
Tak v 57 letech konečně pořádně vím jak funguje logaritmus. Skvěle vysvětleno. Neúspěšný student stejné VŠ z roku 1985. Škoda že tam tenkrát neučil někdo s vašimi schopnostmi.
@tomfoster9622
@tomfoster9622 6 ай бұрын
Naprosto přesně jste to popsal. Mám to stejně, jen jsem byl neúspěšný student, díky matematické analýze, v roce 1988. 🙂
@zdenekmejzlik796
@zdenekmejzlik796 6 ай бұрын
Velmi pekne. Ted bych jeste rad pochopil jake mysleni vedlo k vynalezu logaritmu.
@marekhrdina9384
@marekhrdina9384 7 ай бұрын
Uzasna, genialni prednaska. Objevil jsem diky ni trochu te ztracene lasky k matematice, kterou spolehlive zabil muj ucitel na stredni. Diky za ni
@radovankaplan4554
@radovankaplan4554 7 ай бұрын
Výborná přednáška, zažil jsem tabulky a i logáro, matematika mně nebavila, ale po této přednášce - je to úžasné.
@tyapca7
@tyapca7 4 ай бұрын
Děkuji za skvělou přednášku. Enrico Fermi údajně stál nad prvním jaderným reaktorem v Chicagu a za chodu neustále vše přepočítával na logáru. Můj děda, samouk, si logaritmické pravítko vyrobil sám, snad někdy okolo 1935. I moje máma měla to malinkaté pravítko. 27:13. A my na tom počítali ještě na gymplu. Nojo, pravěk. Jenže: "Jak primitivní." "Ale jak účinné!!" (Adéla ještě nevečeřela, film 1978). Ještě nednou děkuji! P.
@jannouza9373
@jannouza9373 8 ай бұрын
Nádherně podaná přednáška a je skvělé, že je přístupná pro širokou veřejnost. Právě proto je ale škoda, že na závěr nebylo alespoň stručně řečeno, že přínos funkce logaritmus není jen v oblasti výpočtů, ale všude tam, kde potřebujeme zjednodušovat složitější funkce, např. kvůli jejich rychlejší implementaci (strojové učení, atd.). Takto to pro někoho může vyznít, jako by logaritmus už nebyl potřeba. A úplně na závěr by se dalo zmínit, že podobnou revoluci jako kdysi logaritmus způsobila před 50 lety rychlá Fourierova transformace (FFT), jejíž princip je podobný: převést složitější operace z výchozí oblasti do oblasti, kde se tyto výrazně zjednoduší a výsledek poté opět vrátit do původní oblasti. Bez FFT by nebyly dnešní multimédia.
@mrcsanton
@mrcsanton 7 ай бұрын
co multimedia, radiove telekomunikacie su na FFT/iFFT postavene
@mariansvida3604
@mariansvida3604 2 ай бұрын
Skvelá doplňujúca poznámka - kvitujem !
@viktorvitezny3579
@viktorvitezny3579 7 ай бұрын
zajímavé... i když matematika a fyzika mě vždy jako předměty bavily. Logaritmické pravítko jsem viděl používat ještě v roce 1995 když tavič potřeboval dolegovat tavbu... měl to spočítané rychleji než laboratoř ( tam už měli nejen kalkulačky ale i PC :)
@harrysoldier2893
@harrysoldier2893 7 ай бұрын
Oni to uměli velice rychle.
@OriginalSebie
@OriginalSebie 6 ай бұрын
Paráda! Hlavně ukázka pravítka, to se hned tak nevidí. Jen pro zajímavost, podle tabulek se pan docent "seknul" o 0.0008, podle pravítka teda o 0,0062.. tedy dvě desetiny promile z výsledku, prakticky zanedbatelné chyby - pokud zrovna neposíláte člověka na měsíc :D
@handra003
@handra003 5 ай бұрын
Nádhera. Výborné vysvetlenie a klobúk dole pred múdrymi ľudmi v každej dobe. Najhlúpejší mi pripadajú učiteľky a učitelia. Čo som zažil na strednej a potom na VŠ, to je katastrofa. Učiteľky a učitelia hádzali len strohé fakty, definície a poučky bez akýchkoľvek súvislostí, strašenie s písomkami, vysvetľovanie - čím komplikovanejšie a nezrozumiteľnejšie - tým "lepšie" , čím nás viac zdeptali a čím sme menej chápali, akoby tým mali väčšiu radosť.
@bajuszpal172
@bajuszpal172 7 ай бұрын
Vážený pán doc. P. Habala, Srdečná vďaka , už dole písali, škoda, že sme sa to tak na škole neučili. Páni Napier a Briggs potvrdili starú pravdu, že násobenie je vlastne čítanie a pre uľahčenie urobili vzorové súčty pre nás, ktoré sa potom ešte raz sčítame? Pekný deň , Pavol, 68.
@1suva
@1suva 7 ай бұрын
Pokud se tato přednáška časem nesmaže na internetu tak by to mohl být i počátek pochopitelné matematiky v této oblasti. Nechci se ani zmiňovat o svém zápase z matematikou , naštěstí to bylo již před padesáti lety. Chtěl bych učení matematiky naučit nyní alespoň své vnuky. Pokud je osvobodím od toho utrpení kterým jsem procházel já, tak děda nežil nadarmo.
@pavelasenov2837
@pavelasenov2837 3 ай бұрын
Přidávám se k ostatním, přednáška (pamatuji si tabulky a pravítko, ale matematikou se nezabývám) mě naprosto "dostala" , superlativy jsou zcela na místě, ten historický exkurs a vysvětlení k funkci logaritmu je v podání pana docenta nádherný zážitek, je sice 8:58, ale "náhodné" shlédnutí přednášky "made my day special" 🙂
@MrDavidusMaximus
@MrDavidusMaximus 7 ай бұрын
Ano moje otázka vždy byla na co něco použít, ale to Vám nikdo na střední ani dřív nevysvětlí. Samostudiem jsem se všechno dozvěděl a našel na bohužel britských knihách, amerických knihách a videích. Bohužel ty naše skripta, učební metody a texty v nich věci tak neuvěřitelně komplikují, že se pak dostat k samotné podstatě, proč to tak je, je neuvěřitelné složité. Já doufám, že v budoucnu bude více takových učitelů a přednášek. Doufám, že éra špatných učitelů kteří jsou nedotknutelní a jen kazí lidem krásné obory je již pryč.
@karelventil2647
@karelventil2647 2 ай бұрын
V roce 1993, 1994 jsem dělal nástavbu střední a učitelka matematiky nám zakázala používat kalkulačku. Vyfasovali jsme logaritmické tabulky a pravítko. Samozřejmě, že každý měl pod lavicí kalkulačku :D Ale i tak jsem na log pravítku počítat uměl. Nikdy jsem nepochopil, jak to může fungovat :DDDD Super přednáška, díky.
@mariansvida3604
@mariansvida3604 2 ай бұрын
Jasne, zrozumiteľne, prakticky - tak sa má vyučovať. Učil som na fakulte... viem, o čom hovorím 😋
@dalizzardSK
@dalizzardSK 7 ай бұрын
Nádhera. Na strednej sme mali vynikajúcu matematikárku, ale keby nám to takto ukázala, iste by sme pochopili viacerí :D :D :D
@jozefsurjan5935
@jozefsurjan5935 3 ай бұрын
Ten pán má u mna palec hore. Jasné stručné zrozumitelné.Dakujem.
@Hankyeable
@Hankyeable 7 ай бұрын
Nešvar moderního školství je, že nám dává úžasný množství nástrojů a neřekne nám, jak a proč je použít. Například derivace, integrál a Laplaceova transformace.
@WeberDieter
@WeberDieter 7 ай бұрын
Jo jo pan prefesor Habala. Od něho ty informace byli zadarmo. Dodnes jsem mu vděčen a vzpomínám jaká byla bitka o jeho cvíka. Přestože byli v pátek do 18:00.
@MarekRav
@MarekRav 6 ай бұрын
S touto přednáškou bych pochopil logaritmy možná už na prvním stupni ZŠ. Skvělé.
@JanChodura68
@JanChodura68 5 ай бұрын
Tato přednáška mi jenom potvrdila. že můj profesor matematiky na gymnáziu byl skvělý. Protože nám to vysvětlil podobně.
@karelurban6887
@karelurban6887 8 ай бұрын
Moc hezká přednáška.
@marekquarda8023
@marekquarda8023 8 ай бұрын
Díky moc za skvělou přednášku. Přeji hezký den.
@milanzizka4636
@milanzizka4636 Ай бұрын
Měl jsem možnost vyzkoušet všechny varianty. Tak jsem si zavzpomínal. Díky. 🙂
@aleszhudec9607
@aleszhudec9607 7 ай бұрын
Jako vyučený obráběč vůbec nevím o čem mluví ale je to docela zajímavé
@harrysoldier2893
@harrysoldier2893 7 ай бұрын
I obráběč kovů si může přečíst Vergilia v originále
@hynekjitro8233
@hynekjitro8233 8 ай бұрын
skvěle vysvětlený
@vaclavtryhuba7874
@vaclavtryhuba7874 7 ай бұрын
Když jsem se na základce v hodině zeptal(matikáře),k čemu ty logaritmy vůbec jsou,tak mě seřval,že jsem drzej,nic nevysvětlil a stále mluvil cizím jazykem(i když česky).Tady jsem to pochopil během 33.5 minut.Bohužel až v šestašedesáti letech.
@TonyZlatko
@TonyZlatko 2 ай бұрын
@vaclavtryhuba7874 😀😀😀 Patrne Vas matikar nemel pana docenta coby sveho ucitele..... Zrejme ten Vas to taky nevedel......
@spravodlivy
@spravodlivy 7 ай бұрын
Vďaka, pán docent! Mám síce len SOU, no váš výklad mi umožnil pochopiť matematiku v úplne inej dimenzii. Škoda, že stredoškolskí učitelia nesledujú váš kanál...
@10gambrinus10
@10gambrinus10 8 ай бұрын
Krásné, vrátil jsem se o několik let na zpět, zkusím se zeptat spolupracovníků (20-25 let automechanici) jestli by to zvládli, vím odpověd...... dinosaure
@ondrasheq21
@ondrasheq21 5 ай бұрын
Fenomenální. To jen učitelé na SŠ si řekli "ne, my vám tu matiku zajímavou dělat nebudeme, jen trpte, smradi".
@dusantrnka7125
@dusantrnka7125 6 ай бұрын
Som ročník 1954 a toto všetko som zažil na vlastnej koži . Len v jednom sa toto video mýli . Vedecké ručné kalkulačky TI boli v Tuzexe už pred rokom 1975, boli veľmi drahé, ale moviteľnejší si ich už kupovali . Keď som ju v tej dobe ( bol som na strednej ) mohol u spolužiaka vyskúšať, okamžite som pochopil, že je koniec tabuliek a pravítka . Keď som kalkulačku predviedol svojmu otcovi architektovi, ktorému bolo log. pravítko súčasťou života, hneď ju chcel . Je to už história, ako parná železnica a Husiti ...
@josefgodany5012
@josefgodany5012 7 ай бұрын
Pan Habala byl skvělý !!!! Díky
@Skenderax
@Skenderax 7 ай бұрын
Krásna pripomienka geniality, na ktorú sme už lenivý :-D.
@JiříBrom-f1p
@JiříBrom-f1p 3 ай бұрын
Vynikající, moc děkuji.
@petervozar3497
@petervozar3497 23 күн бұрын
Úžasná prednáška. Ďakujem.
@bobinabobo
@bobinabobo 4 ай бұрын
ježišmarjááá, matika hrou! pane docente, děkuji ;) já vědělo, že matematika je prostě fenomén a ne jen školní nuda :)
@alexandrmelichar
@alexandrmelichar 6 ай бұрын
To nemá chybu. Po 6ti letech vysvětleno co jsem se musel učit jako blbec :)
@666MrGamer
@666MrGamer 5 ай бұрын
Krasne video. I po ukonceni meho studia me pan doc. Habala vzdelava nadale. Zajima me, jak za dob tabulek a pravitek resili presnost na vicero mist? A take puvodni vznik logaritmu-pan Napier asi hledal funkci ktera splnuje kyzenou vlastnost transformace nasobeni na scitani a delal to tak dlouho az mu z toho vypadl logaritmus?
@Ondra2122
@Ondra2122 7 ай бұрын
řikam si jak úžasná by byla přednáška Pana docenta Kubáčka s Panem docentem Habalou... na libovolné matematické téma. myslim, že by se stály fronty na lístky :-). Oběma přeji mnoho zdraví
@Hlemist
@Hlemist 6 ай бұрын
Pěkně srozumitelné...
@burdal1
@burdal1 7 ай бұрын
Přednáška je to pěkná (pro středoškoláky). Co mě ale mrzí je, že tam není zmíněn film Marečku, podejte mi pero (nebo mi to tedy uteklo). Tam příklad na násobení a dělení pomocí logaritmů Kroupa počítá na tabuli. To je přece základní otisk logaritmů v Čechách.
@petrcifka
@petrcifka 8 ай бұрын
A jaký mají transformace do log smysl dnes pro inženýry? Odečítání parametrů z log grafů? Jaký význam mají přirozené ln?
@mrcsanton
@mrcsanton 7 ай бұрын
v telekomunikaciach sa logaritmicka skala pouziva doteraz pre silu(zjednodusene) signalu. Prakticky operujete od -120 do 50dBm (radio mobilnych sieti), namiesto pracneho ratania s frakciami Watt a zaroven pri vypocte napriklad utlmu antenneho systemu pricitujete/odpocitujete v dB namiesto nasobenia/delenia vo Wattoch.
@harrysoldier2893
@harrysoldier2893 7 ай бұрын
Líbí se mi tato přednáška
@MrLegoxx
@MrLegoxx 8 ай бұрын
velmi pekna prednaska... mla by byt na kazdej strednej skole aby bolo jasne k comu je poucka logaritmus sucinu je sucet logaritmov;-)
@CVUTFEL
@CVUTFEL 8 ай бұрын
Proto je tu veřejně - třeba aby se na ní mohli podívat středoškoláci.
@Hexerfin
@Hexerfin 7 ай бұрын
Asi nejlepsi vysvetleni jake jsem kdy videl. :)
@pavelaron4179
@pavelaron4179 4 ай бұрын
Logaritmické tabulky jsem běžně používal na SŠ a pak i na VŠ. To ještě nebyl internet. A také logaritmické pravítko, to je vůbec úžasný vynález.
@radovanvorisek6609
@radovanvorisek6609 7 ай бұрын
Jedna věc mi tam chybí, velmi podstatná. Jak se vypočítá logaritmus čísla? Operace s logaritmy jsou už jasné.
@adambernau8686
@adambernau8686 7 ай бұрын
jak se počítaly logaritmy viz přednáška doc. Kubáčka kzbin.info/www/bejne/bYfRiHqIo7utgdU, počítače a kalkulačky používají algoritmus "Cordic", jak počítat logaritmy pro omezený rozsah na kalkulačce bez logaritmů je popsán v knížce Hry s kalkulátory
@radovanvorisek6609
@radovanvorisek6609 7 ай бұрын
@@adambernau8686 děkuji
@harrysoldier2893
@harrysoldier2893 7 ай бұрын
Logaritmus je exponent, kterým se umocní základ. Tak nás to učili.
@radovanvorisek6609
@radovanvorisek6609 7 ай бұрын
@@harrysoldier2893 To ano, díky, ale už nevím co je základ, a na jaké číslo se to má mocnit...
@harrysoldier2893
@harrysoldier2893 7 ай бұрын
​@@radovanvorisek6609 Například - Logaritmus 100 = 2. Jelikož 10 na druhou je 100. Základ je v tomto příadě číslo 10.
@jakubvyskocil8869
@jakubvyskocil8869 7 ай бұрын
Tak já jsem samozřejmě věděl, co to je logaritmus. To zase není tak těžké pochopit, pokud máte trochu matematickou hlavu. Ale netušil jsem nic o jejich praktickém a historickém významu. A o tom, jak byl ten nápad vlastně geniálně jednoduchý a jak lidstvu pomohl. Možná kdyby se ta matematika ve školách více prokládala historií matematiky, třeba by mohla zaujmout širší publikum.
@harrysoldier2893
@harrysoldier2893 7 ай бұрын
Mám to stejně
@znalec1413
@znalec1413 8 ай бұрын
Tak toto by 100 % mých studentů nepobralo. Už. když počítáme průměr, tak vidím jejich bezradný výraz.
@PetrNekonečný
@PetrNekonečný 8 ай бұрын
Taky nevím, jak se s logaritmem spočítá průměr.
@malakusmalakuss2152
@malakusmalakuss2152 8 ай бұрын
Tak to ja som zazil na pohovoroch inzinierov co nevedeli vypocitak objem kvadra. A co je m3 nevedeli vysvetlit.
@mariansvida3604
@mariansvida3604 2 ай бұрын
@@PetrNekonečný Normálně,... jako číselný příklad podle vzorce.
@HansWeiss-h8h
@HansWeiss-h8h 7 ай бұрын
super, sice už jsem hodně let ze školy a studoval humanitní směr, ale konečně jsem pochopil, k čemu mohla být matematika na gymnáziu užitečná
@wallerstein9176
@wallerstein9176 7 ай бұрын
Škoda že jsem tuhle přednášku neslyšel před třiceti léty.👍
@kedrymart
@kedrymart 7 ай бұрын
celou střední školu jsem si říkal, k čemu je to sakra dobrý :)
@borysborys1991
@borysborys1991 7 ай бұрын
Logaritmické pravítko. Na střední jsme ho používali furt. I když už byly kalkulačky, měli jsme je zakázané.
@panFilda
@panFilda 7 ай бұрын
Fantastický, děkuju.
@freddiethompson58
@freddiethompson58 7 ай бұрын
Zajimava prednaska, ktera mi ozivila vzpominky na casy davno pryc. Bylo to ke konci roku 1971 kdyz jsem za vylohou videl reklamu v Scientific American magazine na prodej Texas Instrument TI-2500 Datamath calculator ktery se mel zacat prodavat v r.1972. Cena byla $149 USD, co bylo skoro muj za tyden a pul cisteho vydelku. O deset let pozdeji, daleko vykonnejsi calculatory staly pouze $10.00. Ale pouzivat na pocty slide rule byla dobra zabava. Mel jsem slide rule Sun Hemmi z bambusoveho dreva Made in Japan ktere bylo dosti presne na vypocty. Ted zaci v US nedovedou z hlavy ani nasobilku do 100.
@filipvavra6177
@filipvavra6177 7 ай бұрын
Nádhera, to bych hltal jednu přednášku za druhou a tenhle chlapík by mne to všechno krásně naučil.
@michalkbass
@michalkbass 7 ай бұрын
Skvele! Vic videi tohoto pana prosim :)
@VlastimilCech1
@VlastimilCech1 7 ай бұрын
Kdyby byli všichni učitelé jako tento, tak bylo mnohem víc vzdělaných lidé...
@Stepan_H
@Stepan_H 8 ай бұрын
Nejdelší logaritmické pravítko má přes 106m (350 stop a 6,6 palce), viz informace ze stránek "The Museum of Information Technology at Arlington", stránka "World's Largest slide rule - the Texas Magnum". (KZbin blokuje komentáře s linky mimo KZbin, takže musíte dohledat sami.)
@PetrNekonečný
@PetrNekonečný 8 ай бұрын
A určitě ho mají v Rusku.
@hmmh-qq
@hmmh-qq 8 ай бұрын
@@PetrNekonečný - V Rusku vymyslel vědec Dmitrij Mendělejev periodickou tabulku.
@PetrNekonečný
@PetrNekonečný 8 ай бұрын
@@hmmh-qq A taky tam vymysleli samovar.
@vladimirpancocha2939
@vladimirpancocha2939 8 ай бұрын
​@@PetrNekonečný Kdykoliv něco vymyslíš, tak je to úžasné. I kdyby to byla jenom škrabka na mrkev.
@PetrNekonečný
@PetrNekonečný 8 ай бұрын
@@vladimirpancocha2939 Souhlas.
@LeGrando
@LeGrando 5 ай бұрын
K té druhé polovině videa: příjde mi děsivé, že si školství řeklo ok kalkulačky povolíme a šlus. Kdo dneska neumí minimálně s Excelem nebo přímo s konstrukčním programem (autocad, autodesk, creo) nemá šanci pracovat správně... nehledě na to že s pokročilou kalkulačkou umí na plno pracovat tak 5% jedinců a přitom to umí řešit i matice.
@glum111
@glum111 17 күн бұрын
Úžasná přednáška!
@jurajlutter
@jurajlutter 8 ай бұрын
Na strednej škole sme v roku 1993 ešte fungovali na tabuľkách a logáre.
@jurajlutter
@jurajlutter 8 ай бұрын
Fun fact: ako "osobné" logáro som mal presne také, ako bolo predvedené na tejto prednáške.
@jonaspragis
@jonaspragis 8 ай бұрын
@@jurajlutterNěkde mam po tátovi hliníkové, fakt to celej život nosil v náprsní kapse saka. Na škole jsem měl full size, to je 400 mm (16 palců).
@smidjiri5396
@smidjiri5396 5 ай бұрын
Nás matematik říkal. Kdyby vás za 50 let někdo v noci vzbudil.. musíte vědět, že "Logaritmus je číslo, na které povýšíme základ abychom dostali číslo logaritmovane" ❤
@ladinladin4473
@ladinladin4473 7 ай бұрын
super přednáška
@xmeda
@xmeda 5 ай бұрын
Moc pekne, zvlast ta druha pulka :)
@ondrejhurka9669
@ondrejhurka9669 7 ай бұрын
Bezvadné, již jsem pozapomněl. Ale půjdu aplikovat na početní úlohu co dostal Švejk. 12897 krát 13863. Díky !!
7 ай бұрын
Super přednáška.
@adrianpolomsky358
@adrianpolomsky358 8 ай бұрын
Veľmi pekná prednáška.
@coffyyyy83
@coffyyyy83 8 ай бұрын
Logaritmy sme prebrali na strednej škole. Chápal som princípu. Nerobili problém. No až teraz som pochopil, aké dôležité v praxi vlastne boli v minulosti.. my sme mali kalkulačky za 200 korún a počítali všetko..
@adrianpolomsky358
@adrianpolomsky358 8 ай бұрын
@@coffyyyy83 Aj ja som sa už narodil v dobe, kedy kalkulačky začínali. Mne sa však páči štýl prednášania.
@BedanS
@BedanS 8 ай бұрын
Super přednáška
@harrysoldier2893
@harrysoldier2893 7 ай бұрын
Pro plné pochopení budu sledovat vícekrát.
6 ай бұрын
Takhle by to měli učit na středních školách! Tleskám!!!!
@davidtesar8195
@davidtesar8195 5 ай бұрын
Krásný historický exkurz.
@hanzus7763
@hanzus7763 6 ай бұрын
Upřímně se mi líbí ta obří tabule
@LarsenLakaken
@LarsenLakaken 20 күн бұрын
To, že násobení se dá převézt na sčítání pomocí logaritmů, to snad bylo už na základní škole ( minimálně v modrých školních tabulkách (M F Ch) tuším logaritmy byly), ale co to je, jak se to počítá,... toto je jen jak se s tím počítá...
@karpatan
@karpatan 5 ай бұрын
Skvělý. Dík
@PetrNekonečný
@PetrNekonečný 8 ай бұрын
Já to pravítko dostal v pěti letech jako hračku a teď je ze mne inženýr.
@marcelpidra4514
@marcelpidra4514 7 ай бұрын
Prostě sobota večer 🤟
@hyennussquatch4597
@hyennussquatch4597 4 ай бұрын
Ale jak spočítali ty logaritmické hodnoty k číslům??
@fireflythe2nd513
@fireflythe2nd513 2 ай бұрын
Taky nevím
@ivozahradnicek6000
@ivozahradnicek6000 7 ай бұрын
Paráda 🙂
@vaclavhanusekv1717
@vaclavhanusekv1717 7 ай бұрын
Krasna prednaska.
ЛУЧШИЙ ФОКУС + секрет! #shorts
00:12
Роман Magic
Рет қаралды 41 МЛН
СКОЛЬКО ПАЛЬЦЕВ ТУТ?
00:16
Masomka
Рет қаралды 3,1 МЛН
LB - Poul - Proud nulovým vodičem
32:12
Media ŠkolaKřižík
Рет қаралды 403 М.
Cestování Časem v Realitě VYSVĚTLENO
12:27
NeXus49
Рет қаралды 60 М.
Víceproudý kruhový objezd
2:55
Bezpecne cesty (bezpecnecesty)
Рет қаралды 223 М.
Fúzní elektrárny - současný stav vývoje
1:04:18
Týden Akademie věd ČR
Рет қаралды 229 М.
Luboš Pick - Jak Se Vysmát Matfyzákovi | Večery na FF UK
1:30:23
Jarda Jirák - Neurazitelný podcast
Рет қаралды 65 М.
Kardašovova škála: Co když nejsme sami?
19:22
Jirka vysvětluje věci
Рет қаралды 1,1 МЛН
ЛУЧШИЙ ФОКУС + секрет! #shorts
00:12
Роман Magic
Рет қаралды 41 МЛН