Czy według Pani w zadaniu za 4pkt, jak obliczyłem wszystko, podałem wzór sumaryczny w wyznaczonym miejscu, napisałem te izomery i równanie, ale nie napisałem wzoru elementarnego to stracę 1 pkt.? Czy jest szansa, że zaliczą stosunek C:H:O= 1:2:1 jako ten wzór elementarny? Bo kurde zrobili miejsce na wzór sumaryczny ale nie zrobili miejsca na wzór elementarny...
@paniodchemii5 ай бұрын
Ciężko powiedzieć jak zostanie to potraktowane. W zależności od tego, czy reprezentowałabym CKE czy ucznia użyłabym zupełnie różnych argumentów :) Dlatego jeśli ten punkt będzie potencjalnie zmieniał Twoją sytuację, to najlepiej po ogłoszeniu wyników udać się na wgląd, zobaczyć czy to zadanie zostało uznane czy nie i ewentualnie próbować się odwoływać :) (w temacie wglądów i odwołań mam film na kanale: kzbin.info/www/bejne/qpvMe3islr2imKs)
@Xerwina4 ай бұрын
Dzień dobry, mam ogromny problem. Jestem w pierwszej klasie (po wakacjach idę do 2) i zaczęłam na własną rękę ogarniać całą podstawę programową. Mam duży problem z chemią organiczną. Oprócz teorii z organiki chciałabym wziąć się za zadania ale nie wiem jaki zbiór będzie dobry na początek ale jednocześnie, żeby te zadania były w klimacie maturalnym :c (Zależy mi na tym, żeby móc go wypełniać, a nie żeby były same pytania) Początkowo chciałam kupić zbiór Pana Kosztołowicza ale niestety nie jest nigdzie dostępny. Ma Pani jakieś sugestie, co zamiast niego kupić? Z góry bardzo dziękuję
@paniodchemii3 ай бұрын
Hej! Możesz skorzystać z tego wpisu: paniodchemii.pl/jaki-zbior-zadan-z-chemii-wybrac/ są tam różne zbiory ułożone poziomem trudności. Pojawiły się w międzyczasie nowe pozycje, ale z tych wymienionych tutaj jak najbardziej nadal można korzystać :)
@hef4x5 ай бұрын
A czy można przykładowo napisać: większy efektywny ładunek jądra powoduje silniejsze przyciąganie elektronów przez jądro-mniejszy promień atomowy?
@paniodchemii5 ай бұрын
Tak, to też będzie ok :)
@MartynaW06 ай бұрын
Świetna powtórka!🫶🏻
@paniodchemii5 ай бұрын
Cieszę się, że mogę pomóc ☺
@ammelkamelka868528 күн бұрын
większy promień jonowy powinno mieć Na+ a Mg2+ mniejszy bo jest tam więcej protonów w stosunku do elektronów i są one mocniej przyciągane
@paniodchemii27 күн бұрын
Hej, Amelka! Nie wiem czy dobrze doczytałaś - my tam nie mamy Mg2+, a Mg+ :) Wówczas na atomie magnezu (a w zasadzie już jonie) zostaje jeszcze jeden elektron walencyjny, więc będą tam trzy powłoki elektronowe, a w przypadku sodu dwie :)
@ammelkamelka868527 күн бұрын
5:42 na kartce jest napisane Mg2+
@paniodchemii27 күн бұрын
@@ammelkamelka8685 Tak i wtedy mówię, że jądro magnezu silniej przyciąga elektrony, a potem w 7:16 omawiam już drugi przypadek: Na+ i Mg+. Wydaje mi się, że jest ok, ale może coś przegapiłam, więc jeśli nadal w którymś momencie widzisz błąd, to daj plis znać :)