Bardzo dziękuję za rzetelne informacje na temat inwestycji, świetny materiał 😊
@Inwestomat21 күн бұрын
Dziękuję! Bardzo mi miło!
@fatbike_j_cool47792 жыл бұрын
Siedzę i się spinam nad portfelem ala Twój 1-wszy (bo od początku pandemiji mam czasu więcej...). Rozwiałeś mi kilka wątpliwości i bardzo Ci za to dziękuję. Stawiam kawę!
@Inwestomat2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję!
@ochomak2 жыл бұрын
Jesteś świetny. Otworzyłeś mnie na ETFy. Jestem wiernym fanem.
@Inwestomat2 жыл бұрын
Dzięki! Pozdrawiam serdecznie!
@lukaszkubiak25210 ай бұрын
Bardzo przejrzysty i dziękuję za tak dobrze przygotowane materiały.
@Inwestomat10 ай бұрын
Bardzo mi miło, dziękuję, Łukaszu!
@michamusia21942 ай бұрын
W sumie nigdy nie przyszło by mi do głowy żeby tak skomponować index "ALL world" i oszczędzać na TER - dziękuję :D
@Inwestomat2 ай бұрын
Bardzo mi miło. Ranking (nowy) takich ETF-ów będzie za tydzień na kanale.
@evollini2 жыл бұрын
Dziękuję
@SuperPanMen2 жыл бұрын
Klarowne przedstawienie walet i zalet. Jak dla mnie najlepszą opcją jest 2 lub 3 portfel plus zamiast etfów na obligacje - obligacje indeksowane inflacją w PLN. Z tym że jeżeli ktoś buduje swój portfel teraz na dłuższy okres np 3-4 lata to może lepiej poczekac na umocnienie zlotego w stosunku do USD/EUR/GBP (ustabilizowanie sytuacji za wschodnią granicą i powrót kapitału do PL)
@Inwestomat2 жыл бұрын
Poczekać albo po prostu rozłożyć zakupy w czasie, np. co 1-2 miesiące powolutku "łyżeczką". Dzięki za docenienie klipu!
@MarekCiupak2 жыл бұрын
1. Myślę, że większość z nas nie będzie w stanie skutecznie przewidzieć kursu PLN. Co jeśli PLN umocni się bardziej lub nie osłabi się? Zastanowiłbym się dobrze czy chce podejmować ryzyko związane z robieniem założeń co do przyszłego kursu walut. 2. Jeśli chodzi o część tych portfeli w obcych walutach (bo rozumiem, że komentarz dotyczył tej części) to tutaj również byłbym ostrożny z postrzeganiem okresu 3-4 lat jako długi. Ja bym powiedział, że to krótki okres, który nie daje mi możliwości przeczekania ewentualnych spadków (ewetualny "kryzys", ryzyko walutowe wspomniane wyżej). Warto to wziąć pod uwagę oceniając ryzyka związane ze swoim portfelem. Przykładowo, moim zdaniem, w przypadku większości osób, zupełnie inne proporcje aktywów (ryzykownych vs bezpieczniejszych) będą miały sens w portfelu na 3-4 lata vs na 30 lat. Pozdrawiam.
@Inwestomat2 жыл бұрын
@@MarekCiupak Właśnie piszę o tym wpis, więc warto poczekać kilka tygodni do jego publikacji. W długim terminie koszty zabezpieczenia walutowego części akcyjnej portfela po prostu przegrywają z prawdopodobieństwem, że obstawimy właściwą walutę. Jeśli inwestujesz teraz milion "od razu" to faktycznie możesz rozłożyć zakupy. Jeśli po 1000-2000 zł co miesiąc przez 30 lat, to w ogóle nie martwiłbym się kursami walut (bo po co?).
@MarekCiupak2 жыл бұрын
@@Inwestomat Super! :) Ja akurat nawet nie próbuję obstawiać żadnych kursów - myślę, że nie umiem tego zrobić lepiej niż popatrzeć na aktualny kurs i założyć, że on jest OK. Ale wpis na pewno przeczytam z ciekawości. Natomiast w przypadku paniki na rynkach, przekonuje mnie Twój pomysł o rozkładaniu zakupów na raty, żeby trochę sobie uśrednić tę wysoką zmienność w danym okresie.
@michagardziel49382 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek. Dzięki. :)
@Inwestomat2 жыл бұрын
Cieszę się i dziękuję za miły komentarz.
@VampireRhino5 ай бұрын
niedawno znalazłem twój blog i kanał YT. Robisz świetną robotę w edukacji o inwestowaniu! Wielkie dzięki i trzymam kciuki za dalszy rozwój! :) czy uważasz, że we wskazane przez Ciebie ETF warto inwestować poza IKE/ IKZE czy lepiej je opakować w te instrumenty? czy lepiej utrzymać IKZE/ IKE w EDO dla utrzymania stabilności portfela?
@Inwestomat5 ай бұрын
Dzięki, miło mi! Podejdźmy do tematu inaczej: zawsze warto prowadzić IKE i IKZE i jeśli inwestujesz większe kwoty niż ich limity roczne to na IKE i IKZE warto mieć akcje (większy uzysk z oszczędności podatkowej przy większym zysku). Mam nawet taki wpis/podcast "Dlaczego akcje pasują do IKE lepiej niż obligacje" - jeden z pierwszych na blogu :).
@elayeth2 жыл бұрын
Skąd proporcje miedzy SWDA/EMIM w portfelu 2? Zakładam, że odpowiada jakiejś wycenie tych rynków. Jakiej? Jak dotąd często spotykałem się z portfelami 50/50… np: u Marcina Iwucia… Byłbym wdzięczne za komentarz.
@Inwestomat2 жыл бұрын
MSCI World (indeks dla SWDA) stanowi obecnie jakieś 92% kapitalizacji MSCI ACWI (całego świata), a MSCI EM (indeks dla EMIM) jedynie 8% kapitalizacji świata, stąd takie proporcje. Chciałem, by były to "naturalne rynkowe proporcje", a portfele sobie odpowiadały, różniąc się tylko kosztami i stopniem komplikacji inwestowania.
@przemszat65012 жыл бұрын
Dzięki za super materiał. Wezmę tą wiedzę pod uwagę przy rebalancingu w przyszłości
@leszny2 жыл бұрын
Cześć, dzięki za świetne materiały wideo i na blogu! Pewnie gdzieś już jest odpowiedź na podobną zagwostke, mianowicie co sądzisz o strategii inwestowania tylko w etf akumulujące aby w ramach pełnej pasywności darować sobie całkowicie kłopocik rozliczania podatku z dywidynedy i gdy nazbiera się rzeczywiście bardzo dużą kwotę na giełdzie, sprzedaż i kupno na etf dywidendowe? Horyzont czasowy takiej inwestycji prawdopodobnie ok 15 lat. Dzięki
@Inwestomat2 жыл бұрын
Hej! Dzięki za docenienie materiałów. Coś podobnego planuję dopiero napisać/nagrać, ale pamiętaj,że poza IKE/IKZE zapłacisz po tych 15 latach spory podatek Belki od zrealizowanego zysku.
@leszny2 жыл бұрын
Dziękuję, w takim razie czekam na przyszłe analizy. Z belki zdaję sobie sprawę, ale tak samo przecież byłoby płacone od dywidendy. Ike/ikze to horyzont czasowy dłuższy i niższy budżet. Myślę że póki jest stały dochód i chęci do intensywnej pracy to żeby nie bawić się w papiery i podatki wszystko mieć na accumulating i gdy chęci do pracy będą mniejsze oraz potencjalna dywidenda będzie na tyle satysfakcjonująca to wtedy to "przerzucić". Ciekawi mnie czy jest duża możliwość aby ceny takich podobnych sektorowo i geograficznie etfow ACC i dist się rozjechały w czasie że takie manewry straciłyby sens. Jeszcze raz dzięki za pomoc, odwdzięczę się.
@TheYanuary2 жыл бұрын
@@leszny Dokladnie takie same rozkminy mi chodza po glowie: czy jesli przez 20+ lat dywidendy i tak mialbym reinwestowac, to czy spoko rozwiazaniem byloby kupno akumulujacych, a po 20 latach wymiana na dywidendyowe, tylko wlasnie, czy wtedy nie ryzykujemy w jakis sposob ze zaplacimy wiecej za dywidendowe po 20 latach niz zaplacilibysmy dzis?
@Inwestomat2 жыл бұрын
@@leszny No właśnie jeśli dobrze policzysz to dojdziesz do wniosku, że w okresie 20 lat na accumulating nagromadzi się dużo większy zysk niż na distributing, bo w drugim przypadku będą to "tylko" dywidendy (a szeroki indeks płaci niewiele), więc przenosząc się z acc -> dist nominalnie będziesz miał mniejszą kwotę, niż gdybyś zawsze miał dist i re-inwestował dywidendy.
@TheYanuary2 жыл бұрын
@@Inwestomat Skoro na ACC nagromadzi sie wiekszy zysk, to czy nie oznacza to, ze bede w stanie kupic wiecej "distributing" niz gdybym mial dywidendy i je reinwestowal od poczatku? Z niecierpliwoscia czekam na material o tym, bo tez kusi mnie ta dodatkowa pasywnosc nierozliczania podatkow przy acc, a przejscie na dywidendy dopiero wraz z przejsciem na wolnosc finansowa.
@free_b0rn3 ай бұрын
Hey! Dzieki za informacje
@Inwestomat3 ай бұрын
W długim terminie IBCI nie ma szans z regularnym indeksem oblgiacji stałoprocentowych. Przynajmniej tak sugeruje historia.
@ukaszp.55992 жыл бұрын
Cześć Mateusz. Świetna robota jak zawsze! W slajdzie z trzecim wariantem jest chyba błąd - IE00B6R52259 to iShares MSCI ACWI UCITS ETF a nie iShares Core MSCI World UCITS ETF ;) znalazłem przypadkiem. Może dasz jeszcze radę dodać jakiś komentarz. Dzięki
@Inwestomat2 жыл бұрын
Hej Łukasz, Tak sprawdzam i we wpisie jest wszystko OK, w sensie podpisany jest jako ACWI. Oczywiście chodzi o MSCI ACWI, czyli jeden ETF na akcje z całego świata. Dodałem do opisu filmu, że to błąd. Wielkie dzięki za wyłapanie tego.
@ukaszp.55992 жыл бұрын
@@Inwestomat Super, dzięki za szybką reakcję.
@piotrsadowski60542 жыл бұрын
super
@maciejnowicki89952 жыл бұрын
Jako że materiał jest adresowany dla początkujących lub tych zabieganych (czyli też mniej doświadczonych) zabrakło mi jakiejś wzmianki nt. prognozowanego zysku, lub ewentualnie jakiejś informacji bazującej na danych historycznych. Tzn... wrzucając pieniądze na lokatę bankową, czy nawet obligacje EDO mniej wiecej wiemy jaka będzie stopa zwrotu (lub chociaż jej rząd wielkości). Pytając zupełnie wprost, na jakiego rzędu zarobek (orientacyjnie) można liczyc w przypadku każdego z prezentowanych wariantów w skali roku?
@Inwestomat2 жыл бұрын
80/20 historycznie zwracało między 8 a 9% brutto rocznie w zależności od wybranych składników. Zdarzało mu się jednak obsunąć nawet 57% od szczytu.
@maciejnowicki89952 жыл бұрын
@@Inwestomat Oo, dziękuję za szybką odpowiedź.
@Krol_Artur2 жыл бұрын
Cześć dzięki za Twoje filmy, które wprowadziły mnie w świat finansów.Jeżeli teraz miałbyś stworzyć portfel długoterminowy i miał dużą kwotę w Pln (oczywiście pasywmy) to jaki byłby Twój wybór?
@Inwestomat2 жыл бұрын
Hej! Ja też dziękuję. Taki, jak nagrywam w klipach portfelowych (zobacz np. "W co inwestować w 2022?").
@Krol_Artur2 жыл бұрын
@@Inwestomat wszystko obejrzałem i tak myślę aby nie kombinować i kupić złoto +EDO+iShares MSCI ACWI UCITS ETF (Acc) lub złoto+EDO+ETF DM I EM.Zastanawiam się jeszcze tylko czy wrzucić wszystko w jednym czasie czy podzielić na kilka miesięcy.
@MaurycyTur10 ай бұрын
Cześć, dzięki za materiał. Mam pytanie do portfela nr 3 etf na akcje nazywasz go MSCI acwi ale w tabeli jest nazwa msci World czy to nie inny etf? W opisie na stronie black rock msci world jest etf na rynki rozwinięte.Dopiero zaczynam ale to chyba inne etf? Czego nie rozumiem?😅😅😅 dzięki.
@Inwestomat10 ай бұрын
To błąd w podcaście. Zobacz opis :).
@kamilwardzinski56132 жыл бұрын
Cześć, to ja mam wariant drugi, przyczym etf na obligacje mam zmieniony na Edo i dodane metale szlachetne w formie fizycznej. Ps. Dlaczego taka duża różnica procentowa pomiędzy funduszem na rynki rozwinięte a wschodzące?
@Inwestomat2 жыл бұрын
Ta różnica wynika z naturalnego podziału (światowego) kapitalizacji między EM a DM. Po prostu EM stanowią znacznie mniej wartości światowych akcji od DM.
@Karaluch292 жыл бұрын
W filmiku znajduje się błąd. Chodzi o wariant 3. Nazwa ETFu się nie zgadza. Wspomniany ETF nie posiada rynków wschodzących. Nr ISIN jest ok. Prawidłowa nazwa to iShares MSCI ACWI UCITS.
@Inwestomat2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję. Chodzi oczywiście o MSCI ACWI, co dodałem w opisie filmu (na samej górze). Dzięki za znalezienie błędu, we wpisie już poprawiony.
@lukaszjungowski2 жыл бұрын
Czy można zastąpić ishares global aggregate bonds etefem ishares global govt bonds (IGLO)? Czy ten drugi nie jest bliższy polskim obligacjom inflacyjnym EDO? Posiadam właśnie etf IGLO, zastanawiam się czy spełni swoje zadanie w proponowanym w materiale portfelu. Proszę o podpowiedź. Dziękuję za świetny materiał, serdecznie pozdrawiam!
@Inwestomat2 жыл бұрын
Obejrzyj "Obligacje 3/6" i "Obligacje 5/6", by posłuchać dlaczego zagraniczne antyinflacyjne nie do końca przypominają te polskie (detaliczne, nienotowane na giełdzie).
@mr.g80942 жыл бұрын
@@Inwestomat czy nawet przy obecnej światowej inflacji (a prawdopodobnie jeszcze trochę urośnie i się utrzyma x czasu) uważasz że zagraniczne obligacje antyinflacyjne wciąż są średnim wyborem?
@Inwestomat2 жыл бұрын
@@mr.g8094 Z uwagi na ich konstrukcję - mają część stałą (marżę), dzięki czemu obecne mogą stanieć. Obejrzyj "Dlaczego cena ETF na obligacje zmienia się dynamicznie?".
@pawelp21582 жыл бұрын
Szkoda ze nie podałeś jaki każdy portfel ma CAGR za ostatnie kilkadziesiąt lat oraz max DD. Ale poza tym świetna robota!!
@Inwestomat2 жыл бұрын
Trochę celowo uprościłem przekaz, pokazałem jak i z czego zbudować, niejako pomijając aspekt przeszłych wyników. Na pewno nie pomaga fakt, że ETF-y europejskie istnieją od niedawna, a EDO wcale nie tak łatwo zasymulować + również istnieją od niedawna. Na pewno coś podziałam w tym kierunku, bo takie uproszczone symulacje wykonać dość łatwo. Dzięki za sugestię!
@moto-guard63782 жыл бұрын
Hej. Czy ETF na akcje globalne z portfela 3 jest dostępny w mBank-u? Nie mogę znaleźć jego odpowiednika po kodzie ISIN.
@Inwestomat2 жыл бұрын
w mBanku masz zamienniki VWRA i SPYI (ale ten jest droższy).
@RobertFP2 жыл бұрын
👍
@paulvangogh91256 ай бұрын
Hej. Zastanawiam się po co w każdym portfelu obligacje światowe, które z tego co widzę historycznie średnio przynoszą nawet straty. Jakaś forma stabilizacji/zabezpieczenia portfela?
@Inwestomat6 ай бұрын
Obligacje światowe historycznie przynoszą zyski, zazwyczaj pobijają nawet inflację w tych krajach. Każde obligacje notowane na rynku mogą (chwilowo) tracić, ale pisanie, że długoterminowo przynoszą straty byłoby fikcją. Stabilizacja - polskie obligacje detaliczne, np. EDO. Nie są notowane na rynku, więc nie tracą nominalnie. Ryzyko jest natomiast emitenta i waluty, bo mogą tracić wobec innych walut.
@mikolajmelnyk73842 жыл бұрын
Twoim zdaniem, która opcja jest lepsza? VWCE lub IS3N+SPPW dla większego zasięgu. Proszę wybaczyć błędy, bo korzystam z tłumacza.
@Inwestomat2 жыл бұрын
MSCI EM + MSCI World nie dają większego zasięgu od MSCI ACWI. Niedługo wydam o tym klip, więc czekaj cierpliwie :). Combo dwóch po prostu "zakrzywia rynkowy udział EM", który wynosi około 10% obecnie.
@mikolajmelnyk73842 жыл бұрын
@@Inwestomat Robisz dobrą robotę. Wiele się nauczyłem z twoich filmów. Czekam na to z niecierpliwością :)
@Inwestomat2 жыл бұрын
@@mikolajmelnyk7384 Miło słyszeć, dzięki!
@kaziu98032 жыл бұрын
Czy w BOSSA jest etf na DM ex USA? Nie mogę znaleźć
@PaweMaksimek2 жыл бұрын
Nie ma takiego etfa w polskich domach maklerskich
@yeldistir37782 жыл бұрын
Hej. Jaki ETF polecasz dla kogoś, kto nie ma kapitału startowego, ale chciałby inwestować 1000-1200zł miesięcznie i ma konto na DEGIRO?
@Inwestomat2 жыл бұрын
Pewnie ten na cały świat (akcje z całego świata). W klipie są podpowiedzi.
@yeldistir37782 жыл бұрын
@@Inwestomat A jak to wygląda np. na DEGIRO jeśli chodzi o ten najtańszy ETF Invesco S&P 500. W prospekcie jest napisane, że entry charge wynosi "none" i tak samo exit charge - czy to oznacza, że jedyny koszt jaki poniosę to 0,05% rocznie niezależnie od zainwestowanej kwoty? Wybacz głupie pytania, ale dopiero zaczynam i chcę najpierw poznać temat :)
@Inwestomat2 жыл бұрын
@@yeldistir3778 Tak sądzę. Do tego wspomnianego 0,05% nie zobaczysz, bo ewentualnie zaniży ono kurs/cenę ETF-a, więc naprawdę przyjemne inwestowanie.
@yeldistir37782 жыл бұрын
@@Inwestomat o to ciekawe. Bo już myślałem ze są jakieś ukryte koszta :) dzięki za odpowiedz!
@Inwestomat2 жыл бұрын
@@yeldistir3778 Jeśli wybierasz jeden z "darmowych ETF-ów" w DeGiro to raczej ukrytych kosztów nie znajdziesz. Pamiętaj jednak o przewalutowaniu jeśli inwestujesz w PLN (choć skoro to DeGiro, to pewnie korzystasz z jednego z kont walutowych?).
@agatachmielewska5749 ай бұрын
Czy po dwóch latach od nagrania tego podcastu sklad portfeli i proporcje są ciagle aktualne?
@Inwestomat9 ай бұрын
Tak, 100% aktualne. Skład tak, ale proporcje oczywiście do własnego dobrania (można dowolne między 100/0 a 0/100) :)
@ukaszwieczorek31052 жыл бұрын
W wariancie 3 nie wkradł się błąd do tabelki? Etf ishares core msci world ucits etf pomimo że ma w nazwie world to inwestuje w rynki rozwinięte. Podejrzewam że miał tam być ACWI a poprostu pomyłka nastąpiła w tabelce.
@Inwestomat2 жыл бұрын
Hej Łukasz, jest błąd i poprawiłem go we wpisie, a tu napisałem w opisie klipu. Zobacz pierwsze zdanie opisu.
@ukasz27362 жыл бұрын
Czy na przykładzie iShares Core MSCI EM IMI UCITS ETF USD (Acc) EMIM LN mógłbyś wyjaśnić dla początkującego przez jakie waluty przechodzę, finalnie otrzymując GBP przy następujących założeniach? Fund Base Currency USD Share Class Currency USD Trading Currency GBP oraz wyjaśnić różnicę IWDA.AS którego walutą jest EUR a w nazwie iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc) (IWDA.AS) jest wyszczególniony USD (?) i iShares Core MSCI Europe UCITS ETF EUR (Acc) notowanego na XETRA w EUR? Dziękuję za pomoc:)
@Inwestomat2 жыл бұрын
W zasadzie masz odpowiedź na moim kanale. Poszukaj klipu "Waluta notowań funduszu ETF (...)" i obejrzyj na spokojnie :).
@kamiladam54642 жыл бұрын
Witam jakiego brokera wybrac ?
@Inwestomat2 жыл бұрын
To zależy. Czego potrzebujesz?
@kamiladam54642 жыл бұрын
@@Inwestomat Witam również. Mieszkam w Niemczech 5 lat nie mówię super po Niemiecku i chciałem inwestować długoterminowo bardziej myśląc o emeryturze ,zastanawiam się czy wybrać Niemiecki Broker czy może Polski i który był by najlepszy na początek, i bardzo dziękuję ze się Pan odezwał.
@Inwestomat2 жыл бұрын
@@kamiladam5464 Zdecydowanie niemiecki. Może poszukaj (po niemiecku, korzystając z google translate) jacy sa popularni w Niemczech.
@chrischris13472 жыл бұрын
po co o tym gadasz/ sam to przeczyales w artykule i udajesz, ze to twoja wiedza... daj link i tyle