Super, że dzielisz się swoimi spostrzeżeniami, bardzo cenne wskazówki. I nie patrz na znudzonych malkontentów, którzy pewnie nawet domu nie mają a tak namiętnie hejtują ten kanał, przynajmniej podbijają oglądalność komentarzami xD Może jakis odcinek o planach na nastepne inwestycje/remonty? Pozdrawiam
@Rafal38Ай бұрын
Wyprostuje tylko rażące błędy, większe ocieplenie daje dużo, to że autorowi się inaczej wydaje to nie znaczy że to prawda. Gniazdka i dodatkowe przewody, a nawet dodatkowe przepusty też pozwalają w przyszłości dużo taniej rozbudować czy dostosować dom.
@levelpeemАй бұрын
Ten gość to typowy przykład osoby w typie "nie wiem, ale się wypowiem" a bardziej "nie znam się, ale lanie wody daje mi wyświetlenia"
@kzyhoАй бұрын
W pełni się z Tobą zgadzam i... nie zgadzam z autorem filmu. Zresztą już gdzie mu to w jakimś innym napisałem. Uważam, że nie wszystko, ale pewne rzeczy jak najbardziej sobie trzeba zrobić na zapas, żeby potem bez sensu nie rozkuwac pół chaty, bo chcemy 2 kable dociągnąć...
@k.d.2574Ай бұрын
Podstawową sprawą jest nie budować zbyt dużego domu, tylko na miarę swoich możliwości i taki jaki faktycznie jest potrzebny. Np. dla rodziny 2+2 bez sensu jest stawiać chałupę 250 m2, z dwoma garażami, trzema kondygnacjami i 8 pokojami. Wystarczy 100-120m2, 3 sypialnie i salono-kuchnia, 2 lazienki. Tymczasem Polacy mają tendencję do budowania ponad stan i potrzeby, po latach dom wymaga remontu, dzieci idą na swoje, a sprzedać taki wielki dom na wsi jest bardzo trudno.
@marekprzedstawiciel8740Ай бұрын
akurat mam 250m2 pokoi mniej bo są większe ale trzy łazienki (my nad garażem swoja sypiania garderoba łazienka - razem 48m2) do kolejnych trzech pokoi u góry - łazienka (pokoje 20m2) (łazienka 12) na dole gabinet duży salon z jadalnią i kuchnia (i łazienka dolna) garaż 36 + pomieszczenie gospodarcze gdzie jest pompa i druga kuchnia na przetwory 12m2 razem daje 250m2 (było nas 2+3 teraz jest nas co trzeci weekend 4+2 a nawet jeszcze plus 1) dwie kondygnacje (fakt strych ale nieużywany - jakieś kartony) przestrzeń, wygoda, komfort
@sadovskymattАй бұрын
Zgadzam się. 2+2 na 130m2 bez garażu. Parterowy. Przeprowadzka z 50m2 więc jakby nie patrzeć ponad 2x tyle i nie widzę potrzeby budowy 5x większy bądż nawet i więcej. Za coś to póniej trzeba utrzymać i ktoś to musi ogarniać więc minimalizm przy zachowaniu komfortu. Wolę mniejszy ale z dobrych materiałów (np aby zachować dobry mikroklimat domu)
@kzyhoАй бұрын
@@sadovskymattróżni ludzie, różne potrzeby, więc bez sensu takie uogolnianie. My 2+2, mamy 165 m2 i ewidentnie brakuje z jednego-dwóch pokoi. Na piętrze sypialnia +garderoba. Obie córki mają wspólny duży pokój, jeden pokój jako biuro mojej żony (pracuje i prowadzi zajęcia zdalnie). Do tego jedno pomieszczenie, które robi za magazyn, bo nie mamy piwnicy/strychu/garażu, a gdzieś rzeczy trzeba trzymać i jedno pomieszczenie techniczno-łazienkowe. Przydałby się drugi pokój dla dzieci i jeden na moje "biuro" (uprzedzając pytania - nie, nie możemy mieć tego wspólnego z żoną). Na dole salono-jadalnio-kuchnia, korytarz, łazienka i jedno takie przechodnie pomieszczenio-korytarz gdzie dzieciaki mają różne gry, materiały plastyczne i inne takie rzeczy do zabaw i różnych zajęć, czy dorabiania lekcji itp. Także tak. Do spełnienia w pełni potrzeb, to pewnie byśmy dobili do tych 200 m2 przestrzeni mieszkalnej, a jeszcze z uwagi na moje motoryzacyjne pasje nadal myślę, jak wybudować garażo-warsztacik, ale taki najchętniej 60-70 m2. I to wszystko będzie w pełni wykorzystana i używana przestrzeń.
@kzyhoАй бұрын
A już nawet nie mówię o tym, że bardzo chętnie miałbym jeszcze osobne pomieszczenie na moje kino domowe, żeby móc je zrobić 100% tak, jakbym chciał, a nie tak, jak wymusza nam mnie połączenie KD z funkcją uzytkową salonu.
@zeusik1000Ай бұрын
no nie bardzo kolego, 2+2 , 3 sypialnie? po jednej dla dzieciakow, jedna dla rodzicow, a gdzie jakis gabinet albo jak przyjedzie ciotka z ameryki lub teściowa? tak naprawde nie ma gdzie goscia polożyć a to ma byc dom a nie mieszkanie jak kiedys w prl budowali takie 3 sypialniane (70m2)...dla 2+2 budowalbym mimo wszystko 4 sypialnie by miec swoj gabinet i/lub pokoj goscinny. Dodatkowa sprawa, ze jak sie kocha to i moze 3 dzieciak sie pojawic wiec ja jestem zdania ze lepiej miec jeden pokoj za duzo niz jeden za malo.
@SzahMattАй бұрын
Zasada jest prosta, co mozesz to rob samemu i w sumie to tyle. Zeby oszczedzic np. 10 tysiecy na materiale musial bys sie bardzo mocno nastarac, a wystarczy np. samemu zrobic ocieplenie i hydroizolacje fundamentow. kolejne tysiace to np. samemu zrobic np. szczelny montaz okien. Ponad 10 tys oszczedzisz jak sam sobie zamontujesz rekuperacje. Samemu tez mozna polozyc np. styropian pod podlogowke. Ocieplenie poddasza. Plytki w kotlowni. To sa rzeczy ktore kosztuja gore pieniedzy. Oszczednosci na materialach sa zludne, bo czesto kupujac cos taniej, czy wczesniej pozniej sie okazuje ze kupiles za duzo, albo kupiles za malo i trzeba zaplacic za dodatkowy transport. kupisz okna duzo wczesniej, to pozniej nawet jak z jednego zrezygnujesz to juz jestes 1500zl w plecy, czyli jak bys poczekal z zamowieniem to bys nawet byl do przodu. itd. itd. Co do projektu, to niech kazdy bierze taki ktory sie mu podoba.
@motodoctor1297Ай бұрын
Można bystrzy rozwinąć temat okien dwu i trzy szybowych jak np kiedy mamy plusy przy dwuszybowych np jesienią słońce nagrzewa nam pomieszczenie za to w trzy szybowych w lato jest chłodniej ale za to ciszej
@rafazochowski708Ай бұрын
Cześć , mam pytanie odnośnie rekuperacji i kotła gazowego jak to do siebie się ma ? Czy do kotła gazowego nie trzeba zrobić komina w domu ?
@diesel34167Ай бұрын
Zamiast ogromnych okien od południa w domach pasywnych lepiej zrobić oddzielny "akumulator ciepła" od południa przed ścianą. Czyli taki "inspekt" jak w ogrodach stojący pionowo w kierunku południa ocieplony porządnie. Wewnnątrz aluminiowe rurki fi 80 ułożone jak wężownica gęsto. Słońce ogrzewa rurki w tym "inspekcie" i gdy jest powyżej np. 20 C, samemu, lub automatyką otwiera się przepust z wiatraczkiem aby ciełp ciągło do mieszkania. Latem to nie ociepla budynku, bo się zaślepia lub zasłania a nawet jeśli umieścimy wewnątrz rurki z wodą zatopione w dodatkowo np w betonie to mamy też darmową CWU. Dziwne że tego nikt nie "opracował", lub ja nie wiem.
@Cytryna16Ай бұрын
mnie interesuje 100m max parterowka z cegły a garaże obok ze 3 sztuki jaki szmal ? i jaki czas budowy ?
@bartoszczajkowski5765Ай бұрын
Ocieplenie stropów i poddaszy jest najbardziej opłacalne. To, że Pan płaci więcej za ogrzewanie niż sąsiad nie zmienia tego. Przyczyna jest gdzie indziej.
@petruszek6908Ай бұрын
Po pierwsze na cenę przede wszystkim wpływa cena działki. Jej wielkość i przede wszystkim lokalizacja. Czym bliżej miasta tym drożej. Pozostaje jeszcze uzbrojenie, czy jest wodociąg, czy jest kanalizacja, czy jest gaz Jaki teren, czy to pole na wsi, czy w lesie. Ponadto MPZP. To pierwszy wydatek. Kolejny wydatek to projekt. Po pierwsze projekt musi być dopasowany do lokalizacji, czyli tak na prawdę działki. Po drugie planowany dom nie może być przewymiarowany. Inwestor musi mieć świadomość, że kiedyś się zestarzeje, a dzieci dorosną. Zdecydowanie łatwiej jest wybudować dom niż później korzystnie go sprzedać. Po kiego uja Ci dom 100 mkw, skoro masz jedno dziecko, które dorośnie i się wyprowadzi? Nawet dwoje. Zazwyczaj do miasta, bo obecnie raczej w granicach miasta domu nie wybudujesz, bo sama cena działki Cię przerośnie. Mamy omówioną działkę. Teraz dom. Jaka technologia? Jakby nie patrzeć, koszty przyłączeń, czyli woda, energia elektryczna, ścieki lub szambo, instalacje antenowe RTV i Internet, kosztują tyle samo, niezależnie od technologii budowy domu. Możemy tradycyjne, czyli cegła, pustaki itp. Możemy Ytong. Możemy także pójść w sprawdzony szkielet, czyli drewno. Najtańsze i najbardziej ekologiczne jest drewno w konstrukcji szkieletowej. Oczywiście nie mam tu na myśli pierwszych pionierów amerykańskich na tak zwanym Dzikim Zachodzie, ale domy prefabrykowane. Naprawdę taki dom w granicach 100 mkw da się postawić za około 350000 PLN do stanu nawet pod klucz. Przypomnę, że takiej technologii korzystają Amerykanie, Kanadyjczycy, Norwegowie, Szwedzi, Finowie i to na najdalej wysuniętych na północ regionach. Dodajmy do tego koszty przyłączeń, zakładam bardzo pesymistycznie kolejne 150000 PLN. Pozostaje wyposażenie, ale to już wedle gustów i upodobań, więc tu sky is the limit. Podsumowując, nawet inwestor mający około trzydziestu lat powinien myśleć tylko o sobie, więc budowanie betonowych "bunkrów" rzekomo na lata mija się z celem. Tym bardziej, że młodzież z rodzicami nie chce mieszkać. Ekonomiczny dom nie powinien przekraczać 100 mkw i śmiem twierdzić, że łącznie z powierzchnią na garaż na jeden samochód. Ponadto powinien być wyposażony w dwa systemy grzewcze. Na przykład elektryczny, podłogowy i tradycyjny kominek opalany drewnem. Najbardziej ekologiczne rozwiązanie. Jeżeli chodzi o zasilanie energetyczne, czy cieplne, dajcie sobie spokój z fotowoltaiką i pompami ciepła. Firmy energetyczne idą w monopol i za chwilę będą mieć więcej farm fotowoltaicznych i wiatrowych niż wszystkie gospodarstwa domowe razem wzięte. Co więcej będą mogły agregować i magazynować taką energię we własnym zakresie, a następnie sprzedawać. Mają finanse i zasoby, które nigdy nie będą dostępne dla indywidualnego inwestora.
@patryknazwisko3124Ай бұрын
Na pewno starać się znależć ekipę gotową na budowanie zimą. Jak się nie znamy na budownictwie to wynająć swojego inspektora nadzoru budowlanego aby on się użerał z budowlańcami.
@speedypanda_PLАй бұрын
inspektor nadzoru inwestorskiego
@patryknazwisko3124Ай бұрын
@@speedypanda_PL dokładnie, dziekuję za korektę.
@Social007tvАй бұрын
Budujemy dom, wycena za sam fundament 123m2 wyceny od 80 do 100 tysięcy z materialem. Robilismy pierwszy raz, nie oszczędzając na materiale (xps itd) fundament wyszedl nas 32 tysiace zl. Patrząc na te ceny domów, chyba zacznę kręcić pokazywać 😀
@barrybookmaker7433Ай бұрын
50 tys za robocizne ? napewno w tej samej technologi budowaliscie ? Ile poszlo stali , betonu i xps ?
@Social007tvАй бұрын
@barrybookmaker7433 w tej samej, około 500kg stali (ławy, wieniec) z betonu na szybko to ława 16m3, wieniec 4.5, xps 19 paczek 57m2
@krzysztoffoder3690Ай бұрын
@@Social007tv ława to 16m3 betonu nieźle projekt odchudzony standard szerokość ław to 60cm gr 40cm .... To co masz 7 mb ław na 123m2 powierzchni 😂😂😂 Budowałem 140m2 powierzchni ławy 90x50 i poszło 45m3 betonu w same ławy
@Social007tvАй бұрын
@@krzysztoffoder3690 blok stawiałeś na tych ławach? U mnie jest 66mb ław. Jeszcze dodaj że na strop dałeś 10t zbrojenia:D
@krzysztoffoder3690Ай бұрын
@@Social007tv No więc sam sobie odpowiedziałeś przy 66mb ław masz 0,24m3 na mb więc 0,4x0,6 - więc standard projektowy. Tylko pytanie gdzie chudziak pod? czy w grunt czy szalowane bo przy tych ilościach betonu odchodziłeś projekt na pewno. Ja Buduje taki jak mi się podoba i na jaki stać mnie a że stać na wielki to taki buduje :)
@kc42033Ай бұрын
Z 10 raz na tym kanale widzę taki film tylko z delikatną zmiana tytułu, może zmienisz content bo jak widac wyczerpaly sie mozliwosci/pomysły …
@ukaszbala7179Ай бұрын
no niestety chłop nic nie robi już to teraz całą zimę będzie kotlety stare odgrzewał ;)
@kc42033Ай бұрын
@ coś tam pracuje tylko nie wiadomo czy wrocil na magazyn czy cos do przodu poszedl top secret
@ukaszCelinskiDrozdАй бұрын
Wybudował jeden dom przy okazji popełniając wiele błędów. O niektórych już się przekonał a o pozostałych dowie się z czasem i zgrywa eksperta. Zacząłem oglądać że względu na pokazywanie i przyznanie się do tych błędów ale jak widzę niektóre poprawki które wyjdą bokiem i doradzanie jeszcze ludziom co i jak powinni robić to aż mnie skręca w środku.
@MiKu-uc5bbАй бұрын
Jak będzie sprzedawał to wrzuci że fajny dom
@ukaszlbk9805Ай бұрын
To samo chciałem pisać, cały czas to samo!
@DoinformowanyАй бұрын
Nie oglądając filmu: Prosta bryła, dach dwu sądowy, dom z poddaszem użytkowym, jak najmniej okien dachowych, brak kominów, dobre docieplenie, przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków, dobre okna. Nie jest sztuka pobudować tanio z gównianych materiałów i potem płacić za ogrzewanie 15tys w sezon. Zacząłem budowę w 2024, mam stan deweloperski. SSZ wyszło mnie 1700zl z metra. Nijak ma się do tego ten wykres który pokazujesz.
@paweslezak2323Ай бұрын
Jaki projekt domu i jakim systemem budowany?
@arek5745Ай бұрын
nie no ale kominek musi być :D
@barrybookmaker7433Ай бұрын
@@arek5745brakuje jeszcze zelaznego argumentu przy jakichkolwiek dodatkach " to maly koszt przy calkowitym koszcie budowy domu " 😄
@pawepawe8105Ай бұрын
Ludzie przestańcie źle używać powiedzenia, mierz siły na zamiary....
@papaVLOG.Ай бұрын
Siemanko, Dla algorytmów zostawiam komentarz złożony z minimum 7 słów 😊
@barrybookmaker7433Ай бұрын
Nie lepie od razu cos praktycznego napisac , kazdy ma jakies doswiadczenia albo swoje przemyslenia 😊
@NiemababkiАй бұрын
U mnie 230 m kwadratowych 250 tys brutto z deskowanym dachem co myslicie o tej cenie
@MiKu-uc5bbАй бұрын
U mnie 180k
@sadovskymattАй бұрын
u mnie 120k
@be2waАй бұрын
*tutaj
@motodoctor1297Ай бұрын
Ile wydany pieniędzy pewnie wszystkie jak budujesz to budujesz dom np chciałem moeć kominek co wiązało się z zrobieniem dodatkowym kominem a to dodatkowe koszta okna wysokie sporo światła miało być miały być drzwi tarasowe dodatkowe wejście , magazynek ,piwnica ,biuro wysokości i suma Summarum orzychodzibfachowiec liczy metry i potem wychodzą ceny,każdy myślał o wygodzie potem zwykle meble z Alle niepasuje bo się miało projektanta itd.
@marekgrysАй бұрын
A kto ci kazał tak drogi dom budować ? 126 M2 dwa lata temu postawione koszt 2800 zł za M2 stan deweloperski gdzie ani palcem nie ruszyła. Dom prefabrykowany szkieletowy... Potem wykończenie moja praca ale w 550 zł na gotowo się zmieściłem.
@michakluz5658Ай бұрын
👍
@radekiwanski5992Ай бұрын
😊 tanio to juz bylo😅
@SPatryk93Ай бұрын
najgłupsze możliwe powiedzenie. OSB, stal, kartongips i wiele wiele więcej spadło dosłownie z klifu względem 2022r. Powiem tak, bieda temu co wszystko zleca, ja buduję sam z pomocą ojca i jest naprawdę spoko ale jak bym miał płacić za robociznę to bym wydał pewnie 2/3 więcej. Każdy sytuacje ma inną, niektórzy biorą kredo i trzeba w 2 lata się wprowadzić, ja mam ten komfort że mam gdzie mieszkać i mnie nikt nie goni i buduję za gotówkę więc mam czas szukać tanich materiałów a nie przepłacać w pobliskim składzie.
@tomaszrajski1081Ай бұрын
@@SPatryk93 Masz rację.
@zbigniewguzniczak6770Ай бұрын
Można wybudować tanio jestem tego przykładem 106m2 typ budynku nowoczesna stodoła 5 pokoju 2 łazienki cena do wybudowania stan deweloperski 230tys brutto bez działki i przyłączy , system w części zlecony murarz tynkarz elektryk elewacja na zewnątrz to wszystko zlecone ,dach, kostką i ogrodzenie z paneli sam robiłem uwieżcie że można dziś wybudować tanio
@zbigniewguzniczak6770Ай бұрын
A rok budowy 2024rok
@radekiwanski5992Ай бұрын
@@SPatryk93tak ,wiele rzeczy potaniało.zaczelem w 21' i caly czas buduje. taki tekst czesto slyszalem.ale wiele tez poszło w gore.
@ukaszlbk9805Ай бұрын
Czas dać unsub, tematy sie skończyły
@uzytkownikgoogle4606Ай бұрын
Film o niczym, chcesz wybudować tanio buduj sam. Chcesz wybudować szybko zleć wszystko ale nie licz że będzie tanio i dobrze. Już nawet na innych kanałach budowlanych mówią że ten kanał jest niczym.