Prosto z labu - oko magiczne (magic eye) - made in Poland!

  Рет қаралды 18,577

Marcin Marciniak

Marcin Marciniak

Күн бұрын

Oto jedna z najciekawszych lamp elektronowych - oko magiczne czyli elektronowy wskaźnik dostrojenia. Lampa znana głównie ze starych odbiorników, świeciła charakterystyczną zielenią. Produkcję seryjną oczek zakończyliśmy w Polsce ponad 40 lat temu, ale być może niebawem pojawią się znowu. Oprócz replik najstarszej z tych lamp, powstało także jedyne w swoim rodzaju trójbarwne oczko DM72RGB - takiej lampy nigdy nie było w seryjnej produkcji, żaden producent nigdy nie miał wielobarwnego oczka w swoich katalogach.
Profesjonalne modele trójwymiarowe i animacje lampy EM4 wykonał Paweł Kwolek - specjalista w dziedzinie wizualizacji i modelowania trójwymiarowego. To jest najtrudniejszy i najdłużej przygotowywany odcinek z tej serii.

Пікірлер: 125
@tropiciel12345
@tropiciel12345 8 ай бұрын
Więcej! Filmów!
@Ponury_Grabaz
@Ponury_Grabaz 8 ай бұрын
Moj dziadek od strony mamy,mial takie duze drewniane radio z ta lampa. Mama mowila na ta lampe,Koci Slipek 🙂
@supermolibden5037
@supermolibden5037 8 ай бұрын
Chciałem bardzo podziękować za ten materiał . Zbudowałem fejkową kopię EM4 na potrzeby mojego kolegi "zbieracza" starych radioodbiorników lampowych różnej maści . Oczywiście sam pomysł wydał mi się idiotyczny bo takich rzeczy nie akceptuję z zasady ale ....Zaporowa cena lamp EM4 , niska podaż lub podaż lamp uszkodzonych i wypalonych do "kości", zainspirowała mojego kolegę do tego aby mnie męczyć godzinami o takie "coś" co będzie zastępowało prawdziwe urządzenie tylko z wyglądu. Aha , no i podstawowa była cena aby to kosztowało autentyczne np 10 złotych. Za bazę posłużyły mi absolutnie martwe EM4 , gdzie odcinając cokół wyjmowałem lampę ze szklanej bańki. Usuwałem wszystko co można usunąć , zostawiając górny ekran z luminoforem , talerzyk zasłaniający grzejnik i mechaniczne mocowania . Do wewnątrz lampy , montowałem zieloną diodę (trawiasty kolor) , prostownik , układ opóźniający i układ powolnego narastania napięcia. Fejkowa lampa EM4 zasilana jest z napięcia 6,3V. Po włączeniu radia ,te niby magiczne oko rozjarza sie do pełnego światła w czasie odpowiadającym pojawienia się pierwszych dźwięków w głośniku. Ogromne zdziwienie wzbudził we mnie zachwyt kolegi że "lampa" świeci takim ładnym i zielonym (identycznym) kolorem i nawet patrząc z bliska nie widać różnicy. Na moją uwagę że to jest "techniczna zbrodnia " bo ta niby lampa NIC nie robi , nic nie wskazuje i na nic się nie przydaje , powiedział że ona jest ekstra , bo lepiej mieć taką co pokazuje pełne zestrojenie(na zawsze) niż "ciemnego trupa" w przedniej ściance radia. Świat się zmienia i to zmienia na gorsze . Fejkowe rzeczy stały się normą w motoryzacji co kiedyś było nie do pomyślenia . Skoro powstają fałszywe, aktywne układy wydechowe z głosnikiem , co naśladuje pracę ambitnego V8 z lat 70 tych to można powiedzieć że się zaczęło . Dziadostwo rządzi i się ma dobrze , a na dodatek wszyscy biją brawo i są bardzo zadowoleni płacąc astronomiczne pieniądze. Pozdrawiam . Adam
@Marcin_Marciniak
@Marcin_Marciniak 8 ай бұрын
Wstawienie 12 subminiaturowych, zielonych diod SMD pod ten talerzyk było chyba najlepszym z półprzewodnikowych pomysłów, jakie widziałem. Nadal odcięcie i oświetlenie ekranu jest nierówne, ale jeśli nie było alternatywy, to trzeba było sobie radzić. Teraz już będzie alternatywa. EM4 jest na liście produktów do wdrożenia, gdy będzie na to wystarczające zapotrzebowanie.
@twardysiusiak
@twardysiusiak 8 ай бұрын
Jak Panów ogladam, to mam wrazenie, że mam kilknascie lat i oglądam program SONDA. Powrót do przeszłości. Świetnie sie to ogląda. Pozdrawiam
@Kosa323
@Kosa323 8 ай бұрын
Mógł bym słuchać godzinami,dobra robota. Osobiście uważam że takie kanały jak ten powinny być milionowymi ale niestety żyjemy w dziwnych czasach😢😢😢
@klasycznecb-radiainietylko8567
@klasycznecb-radiainietylko8567 8 ай бұрын
Swietny pokaz , jeszcze swietniejszy wyklad , dziekuje za wszystko.....magiczne oko i magiczny sweterek
@mwitbrot
@mwitbrot 8 ай бұрын
I oby ten sweter wytrzymał jak najdłużej!
@christopheranthonymouseket3794
@christopheranthonymouseket3794 8 ай бұрын
Miałem radio Stolica z takim właśnie wskaźnikiem lampowym. O dziwo, mimo wielu lat codziennej pracy przez wiele godzin, światło magicznego oka nie traciło blasku. Widocznie trafił się wyjątkowo dobry egzemplarz.
@marcinm6741
@marcinm6741 8 ай бұрын
20:25 kiedy faceci gadają o kolorach :) Uwielbiam autorów, prowadzą tak zgraną narracje jak Kamiński z Kurkiem, przy tym nie prowadząc sporów
@elektrodatv
@elektrodatv 8 ай бұрын
Oko magiczne kojarzy się z lampowymi odbiornikami a tu niespodzianka wykorzystanie w urządzeniach pomiarowych, bardzo ciekawa prezentacja tego co było i nowego typu z trzykolorowym luminoforem, który współcześnie udało się wyprodukować.
@marcinmakowski256
@marcinmakowski256 8 ай бұрын
Dobry wieczór panowie, cieszę się z nowego odcinka 👍
@mi_rekk
@mi_rekk 8 ай бұрын
Za każdym razem podziwiam za ogrom fachowej wiedzy na najwyższym poziomie 👍 😮
@wojtas-4
@wojtas-4 8 ай бұрын
Jesteście WSPANIALI nie powtarzalni i jedyni 🤩🤩🤩
@witoldjaroszewicz3273
@witoldjaroszewicz3273 8 ай бұрын
Bardzo lubię Was słuchać, oglądać. Wszystko jest ciekawe od a do Z, we wszystkich materiałach, również na innych Waszych kanałach.
@keeper1855
@keeper1855 8 ай бұрын
Więcej o lampach proszę.Wspaniale, że wskrzesiliście magiczne oczka. Mam nadzieje, że cena będzie przystępna bo chętnie bym przetestował!Pozdrawiam i dziękuje za wspaniały wykład!
@sunescape5996
@sunescape5996 8 ай бұрын
Mój dziadek miał radio z zielonym "oczkiem". Świetny odcinek jak zawsze. Serdecznie pozdrawiam.
@Radiotechnika-Z.Ch.
@Radiotechnika-Z.Ch. 8 ай бұрын
Moje lampowce czekają na EM4
@SQ5HAX
@SQ5HAX 8 ай бұрын
Wspaniały odcinek, do mojego odbiornika ZRK " Bolero" lampę EM4 musiałem zamawiać aż z Japonii, coraz trudniej zdobyć działający egzemplarz lub NOS.
@TheApokalipsa88
@TheApokalipsa88 8 ай бұрын
Cieszę się że was mogę oglądać.
@maxpayneau
@maxpayneau 8 ай бұрын
Fantastyczny odcinek, prowadzący wspaniali.
@Valdek65
@Valdek65 8 ай бұрын
Czekam na więcej!
@benny_plgraciarz2714
@benny_plgraciarz2714 8 ай бұрын
Alek jak zawsze zrobi coś fajnego! kolorowe oczko super,! tylko pomarańczowy i czerwony pasek powinny być dużo węższe i tam na końcu, no ale to prototyp
@Marcin_Marciniak
@Marcin_Marciniak 7 ай бұрын
Tak, to prototyp. Technologia umożliwia budowanie oczek z różną szerokością barwnych pasków, kolejne konstrukcje najprawdopodobniej będą właśnie takie.
@zetareticuli8896
@zetareticuli8896 8 ай бұрын
Gdy byłem kilkulatkiem to wciskałem w tatowym radiu taką lampę do środka odbiornika,a była na zawieszeniu sprężynowym.Czar tamtych lat....
@brys555
@brys555 8 ай бұрын
Też wciskałem taką. Palec wchodził do końca. Aż któregoś dnia wpadłem na pomysł że można wcisnąć głębiej przy użyciu małej pamiątkowej ciupagi, żeby zobaczyć jak daleko wejdzie. Weszła, ale nie wyszła... Sprężyny przeciągnęły ją w bok.
@Radek__
@Radek__ 8 ай бұрын
Świetny materiał. Nie zawsze chce mi się kliknąć w nowy film, ale jak już to zrobię, to nie mogę się oderwać. Obu was dobrze się słucha.
@robertregua5140
@robertregua5140 8 ай бұрын
Witam, dziekuje za kolejny bardzo bardzo bardzo ciekawy odcinek. Mozna Was słuchać ciągle. Bardzo ciekawe rzeczy. Pozdrawiam.
@wwaldes
@wwaldes 8 ай бұрын
mój ulubiony sweterek👌 jak na stare czasy przystało. no wlaśnie, te lampy szybko tracą emisję
@TonsilNaprawa
@TonsilNaprawa 8 ай бұрын
Pan jest po prostu niesamowity! Kopie półprzewodnikowe, to tylko protezy!!!
@QNIK11
@QNIK11 8 ай бұрын
Idąc tym tokiem myślenia samochód jest protezą powozu.
@gallanonim1379
@gallanonim1379 6 ай бұрын
@@QNIK11 Idąc tym tokiem myślenia rekonstruując powóz nie zapinasz go do traktora zamiast zaprząść do koni...
@marekkusal7854
@marekkusal7854 8 ай бұрын
Doskonały odcinek. Pozdrawiam serdecznie
@hgprojekt
@hgprojekt 8 ай бұрын
Ostatnio wpadła mi w ręce ciekawa książka: "High-tech za żelazną kurtyną". Jeden z rozdziałów autorstwa Aleksandra Zawady, dotyczy przemysłu elektroniki próżniowej w Polsce w latach 50-60. Polecam lekturę.
@Marek_Bogdanowicz
@Marek_Bogdanowicz 8 ай бұрын
Świetny wykład! Pozdrawiam. PS. Piękna biblioteka :).
@piotrfryszka5125
@piotrfryszka5125 8 ай бұрын
Dziękuję bardzo. Taka magia jest piękna, że te oczka są czarujące. 😀 Jak zawsze magia jest w wiedzy.
@ZPDU
@ZPDU 8 ай бұрын
Fantastyczny odcinek. Panowie dużo zdrowia wam życzę i czekam na kolejne odcinki i pomysły.
@krzysztofsoja5301
@krzysztofsoja5301 8 ай бұрын
Dziękuję za materiał. Pamiętam gdy jeszcze jako nastolatek próbowałem zmusić do pracy wypaloną EM84 podając na anodę ponad 2kV 😂 zadziałało, ale tata po zobaczeniu całego ustrojstwa na biurku uciekł z pokoju 😉
@jqanowalski2852
@jqanowalski2852 8 ай бұрын
Niejaki Wilhelm Röntgen miał podobną "zabawkę" 🙂
@krzysztofsoja5301
@krzysztofsoja5301 8 ай бұрын
@@jqanowalski2852 Ano miał, tylko napięcie anodowe jeszcze ciut wyższe użył ;) Pozdrawiam serdecznie
@Pawelr98
@Pawelr98 8 ай бұрын
Raz udało mi się pozyskać radziecką 6E5S za jakieś nieduże pieniądze na bazarku, świeciła słabo ale po podniesieniu napięcia do 400V, już świeciła całkiem znośnie. Te lampy to spory problem bo trafić mniej zużyty egzemplarz na sprzedaż nie jest łatwo, a na pewno nie tanio (magiczne oko, a nie EM84).
@jacekbukaczewski
@jacekbukaczewski 8 ай бұрын
Panowie,niskie uklony dla panow.dziekuje za kolejna porcje wiedzy.pozdrawiam goraco
@bartekjablonski9719
@bartekjablonski9719 8 ай бұрын
Szacun Panowie dla Was ogromny. Robicie świetną robotę 👍👍👍👍👍👍
@Anto151000
@Anto151000 8 ай бұрын
Super odcinek! Pamiętam EM84 w ZK-145... Były super...
@ciekaweurzadzenia
@ciekaweurzadzenia 8 ай бұрын
Super filmik, widzę, że zmieniliście mikrofon na DJI. Super audio. Jakiej kamery używaliście w tym odcinku do nagrywania?
@Marcin_Marciniak
@Marcin_Marciniak 8 ай бұрын
Alek ma przypięty mikrofon DJI, na stole rekorder TASCAM DR-07X i to z niego jest spora część dźwięku (polecam to urządzenie). Kamery to: DJI POCKET 2 oraz iPhone Xr, część ujęć: Canon EOS 6D mk2, Redmi Note 7 oraz Canon Powershot sx620hs. Materiały do tego filmu powstawały przez dwa lata. Po awarii rodecastera w trakcie nagrania (i pożegnaniu całego wyposażenia Rode) teraz używam tylko tascama i dji, dźwięk obrabiam w audacity (filtry, deesser, wielopasmowy kompresor), całą ścieżkę audio wstawiam do kdenlive i synchronizuję do dźwięku z każdej z kamer (który potem wyciszam, zostaje tylko główna, obrobiona ścieżka).
@ciekaweurzadzenia
@ciekaweurzadzenia 8 ай бұрын
@@Marcin_MarciniakDzięki za szczegółową odpowiedź
@JanJan-fs8mw
@JanJan-fs8mw 7 ай бұрын
Mam pomysł na współczesne wykorzystanie takich lamp, mianowicie gadżet na biurko, powiedzmy elektronika byłaby zabudowana w jakiejś klasycznej kwadratowej obudowie bądz i też w kształcie walca o wielkości powiedzmy pół kubka na kawę a sama lampa wyeksponowana na górze obudowy, (lampa oczywiście musiałaby być starannie wykonana tak jak robiły to fabryki w ubieglym wieku) w obudowie wzmacnicz małej czestotliwości z czułym mikrofonem co by zbieral dwięki z otoczenia, w obudowie zastosować ogniwa 18650 no i przetworniczkę co by można je ładować z USB laptopa czy tam ładowarki telefonicznej. Prawda że świetny pomysł? Więc proszę o serduszko :)
@generatortonu4645
@generatortonu4645 8 ай бұрын
Zwracam uwagę na *brak bezwładności* w porównaniu do wskaźnika wychyłowego.
@fifitoja
@fifitoja 8 ай бұрын
Taką lampę widziałem w magnetofonie szpulowym grundig migała w rytm muzyki :-)
@rockytalkie
@rockytalkie 8 ай бұрын
Magiczne oko, niczym żywy fluid, świeceniem przebija każdą luminescencje. Jedynie tylko niektóre świetlówki oddają namiastkę tego zjawiska. A muzyka na koniec z końca epoki lamp to alphaville - "Dance with me". Pozdrawiam
@piotrowicki_7903
@piotrowicki_7903 8 ай бұрын
Niewiele z tego rozumiem, ale nie przeszkadza mi to oglądać od deski do deski 😊
@czary44
@czary44 8 ай бұрын
Bardzo ciekawy odcinek, a co najważniejsze wnioskuję iż jest to zapowiedź produkcji z perspektywą komercyjnej sprzedaży. Jeśli tak to na pewno będę klientem! :)
@Marcin_Marciniak
@Marcin_Marciniak 7 ай бұрын
Tak być może będzie, na razie jest to laboratoryjny prototyp, który wymaga oprzyrządowania i budowy małoseryjnej produkcji. Właśnie z tego powodu cały cykl nazywa się "Prosto z labu" ;)
@czary44
@czary44 7 ай бұрын
@@Marcin_Marciniak świetnie, liczę na relacje z postępów 🙂
@niobegrzegorzdec
@niobegrzegorzdec Ай бұрын
Wspaniały film! Najbardziej doceniam, że Panowie opierają się na schematach elektrycznych. Daje to ciekawy kontekst, który często ucieka przy skupianiu się na samym elemencie.
@Gumis2323
@Gumis2323 8 ай бұрын
Chętnie kupię takie lampy.
@Marcin_Marciniak
@Marcin_Marciniak 7 ай бұрын
Gdy zostanie uruchomiona produkcja małoseryjna, na pewno będzie można je kupić. Na razie jest to prototyp (ze wszystkimi tego własnościami). Można skontaktować się z Alkiem (Aleksander.Zawada@poczta.onet.pl).
@janpolak5354
@janpolak5354 8 ай бұрын
Wychowałem się przy „Tatrze” z takim migającym światełkiem, słuchało się np. RWE, a migająca lampa dodawała powagi sytuacji ;) Zastanawiam się, czy migający wskaźnik poziomu sygnału z magnetofonu „Tonette” też był oparty na tej lampie, wydaje mi się, że tak.
@amalgamat1
@amalgamat1 8 ай бұрын
Tak, w magnetofonach też był używany taki wskaźnik.
@Marcin_Marciniak
@Marcin_Marciniak 8 ай бұрын
tak, magnetofony Tonette oraz np. ZK120 (bez literki "T") używały tej samej lampy EM84, podobnie jak wiele radioodbiorników. Wśród wyjątków są Melodia (wcześniejsze EM4, późniejsze EM80) oraz Wilga - EM4
@sedina1944
@sedina1944 6 ай бұрын
Ten kanał to jest rewelacja! Wielki szacunek dla wysiłku twórców i prośba o jeszcze.
@Electester
@Electester 6 ай бұрын
Dziękuję za bardzo dobrą jakość audio. Te mikrofoniki DJI dają radę świetnie.
@Marcin_Marciniak
@Marcin_Marciniak 6 ай бұрын
Znacząca część audio została nagrana rekorederem TASCAM DR07X, a następnie mix z dźwiękiem z DJI. Ale to prawda, te mikrofony są naprawdę dobre.
@pik33100
@pik33100 8 ай бұрын
Miałem EM84 jako wskaźnik wysterowania do (tranzystorowego) wzmacniacza mocy. Elektronika zmontowane na pająka wokół podstawek, więc oprócz ładnego wyświetlania kopała napięciem anodowym po przypadkowym dotknięciu. Dawne czasy (198x)
@andrzejrzejak9125
@andrzejrzejak9125 3 ай бұрын
Ogrom wiedzy i ogromna pasja - pozdrawiam !
@93arnii
@93arnii 8 ай бұрын
Jak zwykle wiele ciekawych ciekawostek 😉 Jak zabiorę się za montaz swoich RS dream amp to rozważę taki wskaźnik. Życzę powodzenia panowie . Pozdrawiam
@PM_170
@PM_170 8 ай бұрын
To kiedy rozpoczyna się produkcja seryjna lamp? ;)
@Marcin_Marciniak
@Marcin_Marciniak 8 ай бұрын
Prace trwają, tylko tyle mogę powiedzieć. To nie będzie szybko, gdyż produkcja seryjna wymaga kosztownego oprzyrządowania i odtworzenia dokumentacji urządzenia.
@PM_170
@PM_170 8 ай бұрын
@@Marcin_Marciniak Zrozumiałe! Jak coś to piszę się na testy lamp ;)
@PizomGagal
@PizomGagal 7 ай бұрын
Jak zawsze fajne nagranie . Ja szukam bocznostykowej EM4 , jak już coś jest to "stan nieznany" albo "50 lat temu działała" ...
@qdlaczian
@qdlaczian 8 ай бұрын
Dobra robota !
@mieczysawfilipowicz6264
@mieczysawfilipowicz6264 7 ай бұрын
Ciekawe pozdrawiam
@StrzalaOstryPazur
@StrzalaOstryPazur 8 ай бұрын
Czy da się regenerować wyeksploatowane magiczne oczko?
@amalgamat1
@amalgamat1 8 ай бұрын
Niekiedy da się. "Kurację" opisałem szczegółowo na "Elektrodzie".
@kudaty5535
@kudaty5535 8 ай бұрын
Sweter Jack Daniels zwiastuje dobry odcinek :)
@amalgamat1
@amalgamat1 8 ай бұрын
@@kurtrolson8094 Nadprute tu i ówdzie rękawy przemawiają same :) Przy okazji pozdrowienia dla Pani Zofii :)
@marek50kaoverload23
@marek50kaoverload23 5 ай бұрын
EM 84 najbardziej znam z magnetofonów szpulowych ZK-120 i ZK-140
@rysiumag
@rysiumag 8 ай бұрын
Wspomienia wróciły tak bylo a nie jest a szkoda ...
@jacekjedlinski5843
@jacekjedlinski5843 6 ай бұрын
Pamiętam teatrzyk zielone oczko w radiu 😂
@TymexComputing
@TymexComputing 8 ай бұрын
Brdzo fajny film w postaci konwersacji :) - przepraszam ale nie wiem który z Panów to Marcin ale Pan z mojej lewej strony przypomina mi Pana Zawadę (nie pamięta imienia a nazwisko łatwo spamiętać :) - polskiego kultywatora i twórcę lamp elektronowych.
@TymexComputing
@TymexComputing 8 ай бұрын
Ok - dobrze rozpoznałem twarz :) - 18:18 to laboratorium Pana Aleksandra a 28:28 i później to przedstawienie się autorów :)
@MarcinKowalski-i4p
@MarcinKowalski-i4p 8 ай бұрын
Lampy jak lampy ale, może coś o tym wiecie? Wczoraj słuchałem pewnego trenera i było coś o radiu, Cnińczykach po polsku na 1413kHz. Wziąłem radyjko, nasze stare z baterii akurat, coś złapałem, potem myślę a jak tam pierwszy program i tu straszne zakłócenia, cyfrowe, środek może 160 k szerokie na pół pasma. Wyłaczyłem prąd w domu, wyszedłem na podwórko, nic nie dało. Kierunek pn-pł, tak jak ferrytowa.
@4djtv
@4djtv Ай бұрын
Gdzie mogę kupić lamy typu magiczne oko produkowane w Polsce? Jakiś link do strony producenta?
@tadeuszborek5832
@tadeuszborek5832 8 ай бұрын
de Best
@MrMarek41
@MrMarek41 8 ай бұрын
Jako dzieciak bardzo byłem tym oczkiem zafascynowany .Radioodbiornik "Serenada"
@Marcin_Marciniak
@Marcin_Marciniak 8 ай бұрын
ja też - radio Stolica, a później Trubadur (już z EM84).
@AtariFan
@AtariFan 7 күн бұрын
Panowie pytanko: czy w napisach końcowych korzystacie z fontów ATARI? 🙂
@Marcin_Marciniak
@Marcin_Marciniak 7 күн бұрын
Tak, zarówno 65XE, jak i ST 8x16 System. Dzięki programowi Fontforge można było utworzyć takie fonty z polskimi glifami. Mam też wersję z fontami Commodore, używam znacznie rzadziej.
@marcinmakowski256
@marcinmakowski256 8 ай бұрын
Czy można będzie u panów nabyć ową lampę?
@topdollar2617
@topdollar2617 8 ай бұрын
zobacz na alledrogo lokalnym "Magiczne oczko", ukrainiec sprzedaje lampy,kalkulatory i inne ruskie badziewia
@marcinmakowski256
@marcinmakowski256 8 ай бұрын
@@topdollar2617 kupiłem od niego, niestety uszkodzone. Do innych jestem teraz sceptycznie nastawiony. Dziękuję za odpowiedź
@amalgamat1
@amalgamat1 8 ай бұрын
Wersja trójkolorowa planowana jest w niewielkiej, limitowanej serii.
@marcinmakowski256
@marcinmakowski256 8 ай бұрын
Dziękuję za odpowiedź. A kiedy będą dostępne to da pan znać? Podesłał bym maila w celu ustalenia szczegółów.
@IgnacyG1998
@IgnacyG1998 8 ай бұрын
Skoro mowa o szybko degradujących luminoforach - mnie by kusiło spróbować użyć kropek kwantowych ;)
@ArturZagaj-Izraelita
@ArturZagaj-Izraelita 8 ай бұрын
Ile takich lamp jest jeszcze w wojsku?
@amalgamat1
@amalgamat1 8 ай бұрын
Raczej już wyczyszczone. W sprzęcie wojskowym zresztą nie było tego dużo.
@lordweiter9382
@lordweiter9382 7 ай бұрын
Jakiego programu Panowie używacie jeśli chodzi o napisy w czołówce, bo bardzo przypominają te z Sondy Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.
@Marcin_Marciniak
@Marcin_Marciniak 7 ай бұрын
Libreoffice Writer + odpowiednie fonty, by zrobić statyczny napis. Następnie zrzut ekranu, a potem efekty w programie Kdenlive (Odwróć, kluczowanie, przytnij i umieść na klatkach kluczowych, w niektórych czołówkach i tyłówkach dodatkowo kształty alfa na klatkach kluczowych). Najprościej, jak się da, całość złożona w Kdenlive. Przypomina to trochę analogowy sposób stosowany przez Kamińskiego i Kurka, gdzie monitor wyświetlający obraz z ZX Spectrum był filmowany kamerą, a następnie nakładany za pomocą opcji trikowych miksera wizyjnego.
@lordweiter9382
@lordweiter9382 7 ай бұрын
@@Marcin_Marciniak Bardzo dziękuję Panu za odpowiedź ale nigdy tego nie robiłem i jeśli to nie problem to mógł by Pan to wszystko rozbić na czynniki pierwsze tak abym wiedział krok po kroku co mam wykonać Pozdrawiam
@Marcin_Marciniak
@Marcin_Marciniak 7 ай бұрын
OK, oto cały proces. 1. w edytorze tekstu (u mnie Libreoffice) zrobić etykietkę, będzie czarna na białym; 2. zapisać zrzut ekranu tej etykietki; 3. wczytać plik zrzutu ekranu do kdenlive (edytor wideo); 4. przeciągnąć zrzut ekranu na linię czasu, nałożyć efekty: najpierw negatyw, potem Chroma Key (advanced), w ustawieniach efektu chroma key wskazać kolor kluczujący jako czarny, dodać efekt Crop Scale and Tilt, a następnie ustawić klatki kluczowe dla tego ostatniego efektu, manipulując jego nastawami (najpierw klatka kluczowa, a potem nastawy dla tej klatki, potem następna klatka, następne nastawy i tak dalej). To już wystarczy do stopniowego pojawiania lub zanikania. Dokładnie w ten sposób zrobiłem wszystkie te efekty.
@lordweiter9382
@lordweiter9382 7 ай бұрын
@@Marcin_MarciniakO niezmiernie jestem Panu wdzięczny za pomoc, dzięki Panu już wiem jak to zrobić. Dziękuję za odpowiedź i Pozdrawiam
@arturrudolf9389
@arturrudolf9389 8 ай бұрын
Poproszę o następne zaklęcia (Można je wygwiazdkować) Bo trzeba uważać kiedy używać magii
@andrzejtomaszewski5357
@andrzejtomaszewski5357 27 күн бұрын
miałem radio Stolica, tam było oko EM 4
@jastrzebiec691
@jastrzebiec691 4 ай бұрын
A co z lampą DM 70 z wykrzyknikiem stosowaną w radiu Szarotka?
@amalgamat1
@amalgamat1 3 ай бұрын
Jest tam na stole.
@userr04212
@userr04212 6 ай бұрын
Mam wielkie radio Eroica z takim okiem
@do-electronics
@do-electronics 7 ай бұрын
Witam, jak skontaktować sie z Panem mailowo ?
@Marcin_Marciniak
@Marcin_Marciniak 7 ай бұрын
Oto mój mail - Marcin.Marciniak@gmail.com
@johnfox2483
@johnfox2483 8 ай бұрын
Nie wiem jak wtedy, ale VFD byly juz w roznych kolorach, a napiecia bardzo małe.
@Marcin_Marciniak
@Marcin_Marciniak 8 ай бұрын
Tak, ale jest pewien szczegół. VFD jest nieco inną lampą, w niej strumień elektronów nie był odchylany przez elektrody sterujące ale sterowany siatką. To nie to samo.
@piotrm.5191
@piotrm.5191 8 ай бұрын
Wincyj.
@alexloktionoff6833
@alexloktionoff6833 8 ай бұрын
A jak można zamówić taka nowa lampę?
@Marcin_Marciniak
@Marcin_Marciniak 7 ай бұрын
Będzie taka możliwość, gdy zostanie opracowana produkcja małoseryjna. Na pewno zrobię o tym materiał na tym kanale. Na razie jest to test technologii (PoC) i pierwszy prototyp. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani to najlepiej skontaktować się z Alkiem (Aleksander.Zawada@poczta.onet.pl).
@andysq9gat887
@andysq9gat887 8 ай бұрын
Więcej filmów.
@terminus_666
@terminus_666 8 ай бұрын
Ok.
@arturrudolf9389
@arturrudolf9389 8 ай бұрын
Dobrze że w komputerach nie ma żadnego "magicznego oka"
@tysioran
@tysioran 8 ай бұрын
1. 18:16 Rozumiem że każda lampa będzie z autografem od Pana Alka ? 😗 Cena chyba będzie zaporowa 😟 2. 20:46 No i wyszła flaga Rumunii 😁
@wiktorvlog3340
@wiktorvlog3340 7 ай бұрын
Co dalej z pionierem ?
@Marcin_Marciniak
@Marcin_Marciniak 7 ай бұрын
Będzie ciąg dalszy, będzie temat odbiorników bateryjnych. Ale na to trzeba trochę poczekać.
@pmcmalec
@pmcmalec 8 ай бұрын
Hello
@wilklesny8107
@wilklesny8107 8 ай бұрын
KDS
@marekmarek3154
@marekmarek3154 14 күн бұрын
Czy ty jestes smakoszem jacka danielsa ,czy dostajesz kasę, za reklamę jacka danielsa?
@Marcin_Marciniak
@Marcin_Marciniak 12 күн бұрын
Nie dostaję żadnych pieniędzy z tytułu publikacji materiałów - to jest w pełni niekomercyjny kanał. Pieniądze zarabiam w pracy.
@marekmarek3154
@marekmarek3154 12 күн бұрын
@@Marcin_Marciniak Jasne ja niczego nie sugeruje tylko skąd takie zamiłowanie do Jacka Danielsa ?
How Analogue Colour Televisions Works: the Coding and Decoding Process
20:14
Cambridge Museum of Technology
Рет қаралды 13 М.
Alfabet lamp elektronowych - Pentody [RS Elektronika] #246
15:44
RS Elektronika
Рет қаралды 19 М.
Friends make memories together part 2  | Trà Đặng #short #bestfriend #bff #tiktok
00:18
Watermelon magic box! #shorts by Leisi Crazy
00:20
Leisi Crazy
Рет қаралды 121 МЛН
Я сделала самое маленькое в мире мороженое!
00:43
Кушать Хочу
Рет қаралды 4,7 МЛН
"كان عليّ أكل بقايا الطعام قبل هذا اليوم 🥹"
00:40
Holly Wolly Bow Arabic
Рет қаралды 11 МЛН
Prosto z labu - historyczne źródła światła, część druga
34:21
Marcin Marciniak
Рет қаралды 15 М.
Prosto z labu - odbiornik detektorowy ("kryształek")
27:57
Marcin Marciniak
Рет қаралды 19 М.
Prosto z labu - super! Odbiornik superheterodynowy wykonany samodzielnie.
21:11
Prosto z labu - lampowe odbiorniki bateryjne
25:14
Marcin Marciniak
Рет қаралды 7 М.
Tesla kontra Edison, czyli dlaczego akurat 230V?
24:52
Piotr Górecki
Рет қаралды 75 М.
Prosto z labu - telefony miejscowej baterii
24:27
Marcin Marciniak
Рет қаралды 7 М.
Historia odbiorników turystycznych w Polsce (odbiornik Migo)
21:44
Marcin Marciniak
Рет қаралды 24 М.
Friends make memories together part 2  | Trà Đặng #short #bestfriend #bff #tiktok
00:18