🔴 Nam Zależy Biznes Event - Rzeszów, 10-12 marca 2025. Czterogwiazdkowy hotel, luksusowe spa, świetna kuchnia, doborowe towarzystwo i prelekcje na najwyższym poziomie. Na takim wydarzeniu i w Rzeszowie - jeszcze nie byłeś! sklep.namzalezy.pl/wydarzenie/ 🔴 Prowadzący: Mateusz Machaj - profesor Uniwersytetu Wrocławskiego. 🔴 Partnerem odcinka jest Fundacja Wolności Gospodarczej: wolnagospodarka.pl/ 🔴 Omawianą książkę kupisz tutaj: sklep.namzalezy.pl/produkt/uliczny-ekonomista/ ➨ PARTNERZY KANAŁU: 🔴 Casa Playa: casaplaya.pl/ | Aby odebrać PDF z instruktażem zakupu nieruchomości w Hiszpanii, kliknij w link: casaplaya.pl/instruktaz-pdf/ 🔴 Sklep Nam Zależy: sklep.namzalezy.pl/ 🔴 Prezent dla wszystkich widzów naszego kanału - 10 ebooków oraz 3 audiobooki o tematyce gospodarczo-ekonomicznej: sklep.namzalezy.pl/ (na samym dole strony)
@rumcayz75059 сағат бұрын
Zdrowia i wolności
@diamondhaze3713 сағат бұрын
Panie Doktorze, bardzo się cieszę z tej serii. Pana wykłady z przed wielu lat na YT oraz materiały na kanale Prosta Ekonomia znacząco zmienił (wiele już lat temu ale jednak) moje życie i podejście. Oczywiście szacun dla Wojtka, ale panie Doktorze może własny kanał i pomysł na content? Prosimy :)
@Adamus141012 сағат бұрын
Nie zgodzę się z taką oceną "Prostej Ekonomii" i pod wieloma filmami są moje krytyczne komentarze.🙂 Liberałowie mają tendencje do niebezpiecznego upraszczania ekonomii i wyjmowania zjawisk gospodarczych z polityki, przemian społecznych itd. Co do zasady - ekonomia jest trudna - i tak powinniśmy do niej podchodzić.
@mmmmaruuuu7 сағат бұрын
Spoko seria, pozdrowienia dla pana Mateusza!
@freedompublishing3557 сағат бұрын
Rzecz jasna polecamy lekturę omawianej książki Axela Kaisera. Niemniej jeśli ktoś z Was woli słuchać audiobooków, to „Uliczny ekonomista” dostępny jest również w tej formie 🎧
@Bartek-z4v13 сағат бұрын
💪
@tomaszkwiatkowski4068Сағат бұрын
Dzięki za interesujący odcinek, dobrze się oglądało i słuchało💪👏🙂🤔🙄👍
@Adamus141013 сағат бұрын
Problematyczne pojęcie - dóbr luksusowych.🙂 Były też zegarki za 1 dolara - co wówczas stanowiło dniówkę robotnika w USA, ale co do zasady marki luksusowe budują swój wizerunek na prestiżu, czy pewnej niedostępności jak w przypadku torebek Hermesa, czy Louis Vuitton, a w przypadku zegarków Rolexa, Patek Philippe, czy Audemars Piquet.
@piotrula711 сағат бұрын
Kiedyś dobra luksusowe coś znaczyły, miały faktyczną wartość i kojarzone był przede wszystkim z wysoką jakością. Ale świat się bardzo zmienił i już wiemy, że kupowanie takich np. torebek Louis Vuitton jest wyłącznie po to aby pokazać innym swój status majątkowy, niestety z wysoką jakością nie ma to nic wspólnego już. Takie torebki czy ciuchy lub inne dobra luksuwowe kupują najczęściej osoby biedne mentalnie. Prawdziwie bogaci ludzie nie kupują tak marnych produktów, niskiej jakości, na widok których ślini się klasa robocza ze świadomością, że płaci się jedynie za logo firmy. Czasy się zmieniły. Na aliexpress kupisz porządny zegarek za 100 zł, który jakościowo dorównuje tym za 20 tys zł. To sami z elektroniką. Chińskie produkty dogoniły jakościowo te z zachodu, a wręcz mamy lepszy stosunek jakości do ceny.
@Adamus141010 сағат бұрын
@@piotrula7 Louis Vuitton jest marką historyczną, przy czym dawniej produkowała głównie luksusowe kufry i walizki. Wydaje się, że ceny nie były, też do tego stopnia odjechane jak dziś i nie było w nich takiego udziału wydatków na reklamę, czy astronomicznej marży. Zegarek za 100 złotych to zawsze będzie kwarcowa masówka, za 20 tysięcy przynajmniej w teorii powinien mieć własny mechanizm i te drogie zegarki to jednak zegarki mechaniczne w większości produkowane w Szwajcarii, także marki historyczne, choć nie tylko. Branża dóbr luksusowych wyglądała zupełnie inaczej, za nim pojawił się w niej Bernard Arnault przy czym znowu przy całej krytyce, to wyniki finansowe i miejsce LVMH pokazuje - kto ma racje. Sektor dóbr luksusowych to może najsilniejsza część gospodarki Europy dziś, a na pewno Francji.🙂
@bozenab11116 сағат бұрын
No cóż wszystkim kiedyś karma wraca. Moje ostatnie zarobki w Polsce w księgowości po latach doświadczenia i szkół, jako specjalista (miliony importu z Chin i inne) wynosiły 2600zl. Nigdy więcej umowy o pracę w Polsce.
@2626hunter11 сағат бұрын
Ponad 80% firm w Polsce jest zależna i pracuje posrednio lub bezpośrednio dla kapitalu zagranicznego. Ponieważ Polacy to sa golasy i nie maja powaznego kapitalu.
@paweziokowski389111 сағат бұрын
Pozytywny komentarz
@KazimierzKozera-b8u13 сағат бұрын
Jeszcze rok rzadow Tuska to nie bedzie przedsiębiorstw ipo problemach
@marianpazdzioch22214 сағат бұрын
Spoleczni dobroczyncy? Ta, z pewnoscia.
@notoco119912 сағат бұрын
Tak z pewnością tylko nie w systemie monetarnym opartym na dlugu.
@Adamus141012 сағат бұрын
@@notoco1199 Cały kapitalizm jest oparty na długu i Polska nie stworzy jakiegoś systemu monetarnego na bazie pseudo filozofów polskiego liberalizmu, a siłą rzeczy polityka NBP jest zależna od globalnych trendów, czytaj od EBC, czy FED.
10 сағат бұрын
Owszem, przedsiębiorcy to społeczni dobroczyńcy. Dokładnie tak jak pan prezydent Javier Milei powiedział 😎
@Adamus141010 сағат бұрын
Ta szczególnie United Fruit Company w bananowych republikach w Ameryce Południowej. Środowiska liberalne i libertariańskie szkodzą rozwojowi wynosząc Januszy biznesu na ołtarze, unikając krytyki korporacji, wielu negatywnych zjawisk w obecnym kapitalizmie itd. Przykład Ameryki Południowej pokazuje dobitnie, że elity gospodarcze mogą dążyć do systemu oligarchicznego, nie być zainteresowane rozwojem całego kraju, czy wyciągnięciu z biedy innych grup społecznych, a chcieć utrwalać swoją władzę i patologiczny system.
@Adamus14107 сағат бұрын
Akurat w Ameryce Południowej mamy liczne przykłady, że jest odwrotnie.🙂
@M.A.S.L.A.N.A12 сағат бұрын
programista i jego produktywnosc jest mocno rpzeceniona i akurat to slaby argument tak samo jak cena ropy ktora wogole nie jest poddana popytowi i podazy tylko czystej gieldowej spekulacji jest odgornie sterowana.To ma tyle wspolnego z realna ekonomia co gospdoarka centralnie planowana.Rozumiem zamysl o kontekst ale ktos kto nie kuma kontekstu zle zrozumie dzialania ktore nie zawsze maja odzwierciedlenie w rzeczywistosci
@kowaljanpol111 сағат бұрын
Dlaczego praca programisty jest przeceniona? Firm jest mnóstwo, konkurencja spora. Glupie firmy placa za dużo?
@M.A.S.L.A.N.A8 сағат бұрын
@@kowaljanpol1 To bardzo proste.Programista klepie jakis kod, nawet na jakąs prostą apke ktora pozniej jest tylko powielana i sprzedawana w milionach kopii.Samej pracy jest przy tym nie wiele a bycie dzis programistą to nie to samo co chociazby 20 lat temu gdy wiedza jest bardziej dostepna i narzedzi multum.Stad obserwujemy spadek wynagrodzen w tym zawodzie co jest naturalne.Mozna powiedziec ze przeciez kazdy cos wymysla tworzy a pozniej kopjuje it ak zgadza sie tyle tylko ze skopiowanie dzialajacego programu to koszt znikomy do czego wystarczy byle dzialajacy komputer za 200zł a skopiowanie chociazby fizycznego wyrobu wymaga podobnej mocy rpzerobowej jak jego wytworzenie pierwotne, dlatego uwazam ze ich praca jest bardzo mocno przeceniona co bylo zasadne moze na poczatku gdy bylo ich mniej ale dzis? Na prawde nie trzeba studiow informatycznych zeby dzis byc przecietnym programista znajacym wiele jezyków.
@kowaljanpol18 сағат бұрын
@@M.A.S.L.A.N.A liczy się przede wszystkim to ze te ich apki i programy dają wartość milionom ludzi. Stąd pensje. Z popytu na efekty tej pracy.
@M.A.S.L.A.N.A8 сағат бұрын
@@kowaljanpol1 rozumiem to i akceptuje ale moim zdaniem i tak ich pensje sa nie adekwatne do pracy ktora wykonuja tym bardziej dzis.500 lat temu bycie kowalem tez bylo cenione trudne i wymagalo ogromnej wiedzy i zaangazowania ale czasy sie zmienily i dzis kowal czy jak go tam teraz zwal to zwykly pracownik ktory nie zarabia nie wiadomo czego a zmienila to technologia, tak samo bedzie z programistami.Gdy AI wejdzie ostro na rynek a ich jest pierwszy gdzie sie pojawi to ich praca przestanie miec wartos mimo ze produkt ktory powstanie bedzie o wiele lepszy, bardziej rozbudowany i da wiecej mozliwosci.
@Adamus14107 сағат бұрын
Gospodarka sterowana to, też część ekonomii i znowu w Polsce liberałowie używają zaraz argumentów typu ZSRR, ale jeśli prześledzimy historię gospodarczą to procesy nie są tu przypadkowe. Mamy dziś konkretny program gospodarczy Trumpa, gdzie to On mówi ile ma kosztować ropa naftowa, czy jak mają wyglądać procesy, obród gospodarczy itd.
@JanKowalski-gq1rp14 сағат бұрын
Dużo zarabiasz, to fajnie, ale jeszcze musisz płacić podatki. Do tego trzeba przenieść opodatkowanie społeczeństwa z pracy na majątek, żeby nie było dłużej tak, że praca jest opodatkowana bardziej niż alkohol.
@notoco119912 сағат бұрын
Opodatkowanie własności to wywłaszczenie. Opodatkowanie pracy to zbrodnia. Sądzę że najlepszy najmniej szkodliwy jest ryczałt . Każdy ma rachunek do zapłacenia za pakiet usług i tyle.
@Adamus141012 сағат бұрын
Opodatkowanie ( oskładkowanie) pracy zawsze będzie wyższe, niż kapitału i mamy przecież swoisty dualizm podatkowy, który obejmuje wielkie korporacje, czy osoby bogate - multimilionerów i miliarderów. Tu zresztą mamy istną mitologię i na początku lat 90-tych, gdy pensje w Polsce były głodowe, to Gwiazdowski dalej stawiał opodatkowanie pracy, składki ZUS jako główną barierę rozwojową, choć nawet z tymi podatkami, składkami Polak zarabiał 5 razy mniej, niż obywatele starej UE.
@kopek31055 сағат бұрын
i dla każdego polskiego chłopa ziemia z terenów odzyskanych a na koniec 3x tak głosujcie! Ja proponuje żebyś swoje łapska trzymał w swoich kieszeniach i sie od ludzi odpierdolił, tak będzie najłatwiej.