Przegląd i wymiana ula w praktyce. Odcinek 6. cyklu - Jak zostać pszczelarzem? Dr Dariusz Karwan

  Рет қаралды 39,548

Jak zostać pszczelarzem?

Jak zostać pszczelarzem?

2 жыл бұрын

Zdecydowałeś się rozpocząć przygodę z pszczołami? W tym odcinku skupimy się na czystej praktyce wymiany zasiedlonego przez rodzinę pszczelą starego, zniszczonego ula na nowy. Prezentuje Dr Dariusz Karwan
produkcja
zodr.pl

Пікірлер: 39
@usunieto5726
@usunieto5726 4 ай бұрын
Dzień dobry. Niesamowita wiedza i umiejętność jej przekazania. Na bazie Pana filmów zdecydowałem się założyć własną pasiekę, narazie składającą się z 2 rodzin. Wiedza, doświadczenie i sposób Pana przekazu jest naprawdę niesamowity... Kłaniam się do samej ziemi. Pozdrawiam, Andrzej.
@LeszekZdanc
@LeszekZdanc 3 ай бұрын
Szacun za taką wiedzę !!
@swetteplslike1075
@swetteplslike1075 Жыл бұрын
Super materiały. Pomagają mi w dążeniu do utworzenia własnej pasieki. Pozdrawiam serdecznie cały zespół.
@arturbartoszewicz-er2du
@arturbartoszewicz-er2du Жыл бұрын
Super tlumaczenie dla początkujących pszczelarza
@mariuszbe3347
@mariuszbe3347 2 жыл бұрын
Producent ZODR Barzkowice. Toż to blisko mnie :)
@wojtekm8060
@wojtekm8060 2 жыл бұрын
Bardzo ciekawe filmy! Widać że ma Pan dużo informacji i dużo praktyki i umie to w przystępny sposób przekazać. A może nagra Pan odcinek o gospodarowaniu w ulach leżakach (np. warszawski zwykły/ poszerzany)? Wielu pszczelarzy w dalszym ciągu używa takich typów uli. Dziękuję za filmy i pozdrawiam :)
@jakzostacpszczelarzem3463
@jakzostacpszczelarzem3463 2 жыл бұрын
Niestety to już zamknięta karta.
@miroslawlaska8885
@miroslawlaska8885 2 жыл бұрын
Super porządek i woedza
@ukaszbakowski5368
@ukaszbakowski5368 Жыл бұрын
Pięknie przystępnie Pan tłumaczy w bardzo przystępny sposób , podobno pszczelarze nie mają reumatyzmu bo urządlenia leczą czy to prawda ? Pozdrawiam Łukasz .
@jakzostacpszczelarzem3463
@jakzostacpszczelarzem3463 Жыл бұрын
Chorują rzadziej niż inni - to prawda.
@adammikucki1157
@adammikucki1157 2 жыл бұрын
Dzień dobry ! Świetne filmy ! Bardzo dużo przydatnych informacji. Czy mógłby Pan polecić jakaś literaturę, która pomoże mi w założeniu pasieki ? W której znajdę informacje na temat sprzętu pszczelarskiego, zachowań i zwyczajów pszczół, Zapobieganiu chorób, szczegółowego opisu prac wykonywanych w pasiece i kiedy je wykonywać, powiększania pasieki, pozyskiwania miodu, dokarmiania pszczół, wymiany matek, gatunków pszczół, roślin miododajnych itd…
@jakzostacpszczelarzem3463
@jakzostacpszczelarzem3463 2 жыл бұрын
Proponuję na początek: "Gospodarka pasieczna" aut. Wanda Ostrowska; "Hodowla pszczół" aut. praca zbiorowa pod red. Antoniego Demianowicza (rok. wyd. 1983); "Pożytki pszczele, zapylanie i miododajność roślin" aut. Mieczysław Lipiński. Pozdrawiam!
@adammikucki1157
@adammikucki1157 2 жыл бұрын
dzięki za pomoc !
@jakzostacpszczelarzem3463
@jakzostacpszczelarzem3463 2 жыл бұрын
Gospodarka pasieczna - W. Ostrowska
@michals6477
@michals6477 18 күн бұрын
Witam. Chciałbym złożyć taką małą amatorską pasiekę, 1-2 ule. Mam tylko dylemat, czy mogę, tzn dlaczego. Pracuję za granicą i od niedzieli do czwartku jestem w pracy a tylko w piątek i sobotę jestem w domu. Czy wystarczy mi tyle czasu w tygodniu, żeby opiekować się tymi rodzinami? Jak często trzeba do nich zaglądać i robić różne czynności przy pszczołach? Dziękuję za podpowiedzi.
@miroslawlaska8885
@miroslawlaska8885 2 жыл бұрын
Czy to ule od Piotra Tumdajewicza
@jakzostacpszczelarzem3463
@jakzostacpszczelarzem3463 2 жыл бұрын
Tak :)
@krzysztoftrojnar79
@krzysztoftrojnar79 Жыл бұрын
Panie Darku czym Pan maluje ule drewniane?
@andrzej3511
@andrzej3511 11 ай бұрын
Pszczoły są fascynujące!!!
@jadwdan3171
@jadwdan3171 2 жыл бұрын
Dzień dobry. Prawdopodobnie wkrótce będę miała możliwość kupna dwòch uli z pszczelą rodziną od sąsiada który likwiduje pasiekę. Cykl filmów nagrany przez Pana jest bardzo ciekawy i potrzebny dla kogoś takiego jak ja kto się uczy. Podczas oglądania powstalo wiele pytań może śmiesznych dla prawdziwych pszczelarzy . A mianowicie. Czy wyjmujemy ramki z miodem z rodni czy lepiej zostawić go pszczołom? Czy na zimę między dodatkowy korpus pod spód a rodnie wkładamy siatkę? Na filmiku wygryzła się młoda matka. Czy wtedy w ulu była stara a jeśli nie to czy ròj może funkcjonować czekając na matkę? Kiedy zaprzestać dokarmiania rodziny pszczelej a może w lecie też dokarmiać? Jak odróżnić młoda matkę pszczelą ktòra nie jest zaznaczona? I czy trutnie w ulu powinny być w określonej ilości , czy może jednak powinno się regulować? Będę wdzięczna za każdą odpowiedz i z góry dziękuję.
@jakzostacpszczelarzem3463
@jakzostacpszczelarzem3463 2 жыл бұрын
Dzień dobry. 1) W każdej rodzinie powinien znajdować się tzw. żelazny zapas pokarmu: 3 - 5 kg (nowe badania dowodzą, że nawet 5 - 7,5 kg w silnych rodzinach). Na okres zimowy nie należy pozostawiać miodów np. ze spadzi, rzepaku, nawłoci. 2) Żadnej siatki nie wkładamy, ustawiamy: dennicę, pusty korpus, korpus z rodziną pszczelą, powałkę, ocieplenie, daszek. 3) O matkach i matecznikach jest nakręcony osobny odcinek. W ulu nie było matki, dlatego został poddany matecznik. Rodzina w pewnych okolicznościach może funkcjonować bez matki, ale stan ten jest wyjątkowy i powinien trwać możliwie najkrócej. Jest to temat rzeka i tylko literatura fachowa wyjaśni Pani to zagadnienie! 4) Na okres zimowli jedna silna rodzina winna otrzymać 13 - 15 kg cukru w syropie (plus żelazny zapas) i ewentualny dodatek na każdy plaster z czerwiem we wrześniu. Dokarmianie latem jest stosowane tylko wówczas, gdy pszczoły nie mają pożytku w okolicy. 5) Matkę można odróżnić po wigorze, wielkości, barwie tergitów. 6) W normalnie rozwijającej się rodzinie pszczelej znajduje się od 500 do 3000 trutni. Na samym początku kariery pszczelarskiej proszę z trutniami nic nie robić. Z czasem może Pani stosować tzw. ramki pracy do zwalczania varroa destructor. PROSZĘ NIE OPIERAĆ SIĘ JEDYNIE NA FILMACH. FILMY WSKAZUJĄ JEDYNIE KIERUNEK, A PRZY TYM NAGRYWANE SĄ "NA ŻYWO" BEZ POWTÓREK, PROMPTERA, ITP. PROSZĘ SIEGNĄĆ DO LITERATURY - PROPONUJĘ NA POCZĄTEK. W. OSTROWSKA "GOSPODARKA PASIECZNA" obojętnie które wydanie. Pozdrawiam!
@DominikKawulok
@DominikKawulok 3 ай бұрын
Jaka to rasa ??
@user-ey2ti5sf7x
@user-ey2ti5sf7x 2 жыл бұрын
Z tego co widzę to jest stosowany układ ciepły/zimowy gniazda. Czy to jest zasada stosowania dla ula wielkopolskiego przez cały sezon?
@Angebrighald
@Angebrighald 2 жыл бұрын
Dzień dobry. Czy mógłby Pan podać namiary na sklep sprzedający tą bluzę? Przejrzałem popularne sklepy internetowe i nie znalazłem takiej bluzy z siateczką. Dziękuje za pomoc. Pozdrawiam.
@jakzostacpszczelarzem3463
@jakzostacpszczelarzem3463 2 жыл бұрын
adamek.pl
@krzysztofbienen
@krzysztofbienen 2 жыл бұрын
Mam do Pana pytanie, zrobiłem sobie ul moj pierwszy i chciałbym kupic pszczoły ,czy muszą byc plastry juz odbudowane czy mogom byc nowe co nie są odbudowane?
@jakzostacpszczelarzem3463
@jakzostacpszczelarzem3463 2 жыл бұрын
Ciekawe pytanie. Jeśli kupuje Pan odkład to w odkładzie znajduje się 3 - 5 plastrów odbudowanych (w zależności jaki odkład). Na początku zawsze jest lepiej włożyć susz (czyli plastry odciągnięte). Zaoszczędzi Pan wysiłku młodej rodzinie, w której jest bardzo mało woszczarek. Jeśli kupuje Pan rodzinę produkcyjną np. na 10 plastrach i jest to czas letni (kwitnienie jabłoni lub po tym okresie), to można włożyć ramki z węzą. Ale we wszystkim należy zachować umiar. Silne rodziny w sezonie letnim w mojej pasiece odbudowują od 6 do 12 plastrów wielkopolskich - średnio 8 - 9 plastrów. Pozdrawiam!
@mathew679
@mathew679 2 жыл бұрын
Kiedy się wymienia korpusy( gniazdowe na nowe zDezynfekowane? )
@pasiekalukasza7157
@pasiekalukasza7157 2 жыл бұрын
Gnizdowych nie wymianiamy, czyscimy dennice po pierwszysm oblocie i cieplamy gnizado na wiosne. Korpusy dezyfykeujemy jesli wystapiła jakas choroba lub rodzina sie osypała. Na filmie jest pokazane przsiedlanie do nowego ula.
@jakzostacpszczelarzem3463
@jakzostacpszczelarzem3463 2 жыл бұрын
Korpusy gniazdowe wymieniamy i dezynfekujemy co 3 - 4 lata. Korpusy używane w miodni czyścimy rokrocznie i np. opalamy palnikiem gazowym.
@djmix589
@djmix589 2 жыл бұрын
Ja mam pytanie, skoro pomiędzy korpusami rodnią a miodnią jest siatka żeby matka nie przeszła. To jak przechodzą inne pszczoły do miodni? Do górnych korpusów?
@adii606
@adii606 Жыл бұрын
Matkajest na tyle duża że nie mieści się w otworach kraty odgrodowej a robotnica się mieści
@lizardsleeker6588
@lizardsleeker6588 2 жыл бұрын
Z filmu zrozumiałem, że podał Pan matecznik do ula. Czy w takiej sytuacji rozgrzebywanie ula zanim matka zacznie czerwić to dobry pomysł? ja osobiście poczekałbym z tym przesiedlaniem. Pozdrawiam :)
@jakzostacpszczelarzem3463
@jakzostacpszczelarzem3463 2 жыл бұрын
Ta część filmu traktuje o przesiedleniu rodziny pszczelej. Matecznik jest pokazany tylko na marginesie. Wątek ten będzie rozwinięty w kolejnych częściach filmu. (Dodam, iż z moich obserwacji wynika, że po poddaniu matecznika nie ma znaczenia co robimy w gnieździe, pod warunkiem dużego wziątku dziennego).
@Ws-wr6xt
@Ws-wr6xt 4 ай бұрын
Powstaja nowi pszczelarze i juz miod nie bedzie taki sam jak od doswiadczonych,pokoleniowych pszczelarzy 😢
@michals6477
@michals6477 18 күн бұрын
Zawsze możesz kupować od doświadczonych pszczelarzy. Jeśli ktoś chce się tym zajmować to co w tym złego?
@Ws-wr6xt
@Ws-wr6xt 17 күн бұрын
@@michals6477 moze bardzkiej mi chodzi o uczciwych pszczelarzy.Ja zostalem dwa razy oszukany bo niby mial ule od lat okazalo sie zeby dorobic kupowal w wiadrach miód z ukrainy ktory rozlewal do sloikow i sprzedawal jako swoj.Wszystko jest coraz drozsze wiec wszyscy kombinuja jak moga
@lesawmikolajek5411
@lesawmikolajek5411 2 жыл бұрын
Nie powiedział Pan,dlaczego nie stosuje ramek hofmanowski.Poruszył Pan temat,i nie dokończył.Dlaczego?Ogólnie bardzo dobry cykl.Trochę myli Pan miód z nektarem,ale cóż,nikt nie jest doskonły.
@darekkarwan7796
@darekkarwan7796 2 жыл бұрын
Proszę jeszcze raz obejrzeć i posłuchać co dokładnie mówię.
Jesienna wymiana matek - prosta i skuteczna metoda 99%
12:18
Tomasz Ściegienny
Рет қаралды 14 М.
WHO LAUGHS LAST LAUGHS BEST 😎 #comedy
00:18
HaHaWhat
Рет қаралды 23 МЛН
ТАМАЕВ УНИЧТОЖИЛ CLS ВЕНГАЛБИ! Конфликт с Ахмедом?!
25:37
Układam gniazda i zaczynam zakarmiać pszczoły do zimy.
17:17
Tomasz Ściegienny
Рет қаралды 26 М.
Jak powinna wyglądać rodzina gotowa do zimowli?
8:49
Pasieka MARCYŚ
Рет қаралды 42 М.
Jak opiekować się pszczołami - Praca pszczelarza | DO ROBOTY
10:11
Podejrzenie Grzybicy Wapiennej u Pszczół
16:24
Andrzej Bełza
Рет қаралды 3,7 М.
Pasieka dla leniucha cz. 5 - lipcowy pakiet, układać na zimę?
15:10
Pasieka na Bradzie
Рет қаралды 29 М.
Czy opłaca się wymieniać matki pszczele? Poznaj korzyści i konsekwencje
41:47