Przekaźnikowe urządzenia SRK typu E - cz.8 - Manewry utwierdzane.

  Рет қаралды 371

Przekaźnikownia

Przekaźnikownia

Күн бұрын

Przekaźnikowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym systemu "E" - Obwody przekaźników sygnałowych i utwierdzających dla manewrów na prostej stacji, a dokładniej - manewrów utwierdzanych, czy jak kto woli - manewrów zwalnianych wyłącznie przez tabor.
część 7 (poprzednia): • Przekaźnikowe urządzen...
część 9 (następna): [w przygotowaniu]
[00:00] Prolog
[01:09] Plan i Tablica Zależności
[01:39] STm1, STm2
[13:05] SB1m-SB4m, Tm3
[17:46] STm10, SC1m-SC4m
[22:02] STm11, STm12, STm15, STm16
[24:36] U/Zw dla Tm11 (zwalnianie jednoodcinkowe)
[25:27] Algorytm zwalniania przebiegów.
[27:17] U/Zw dla Tm1 (zwalnianie wieloodcinkowe)
[30:48] Antrakt na memy
[32:02] U/Zw dla Tm1 - kontynuacja
[33:09] U/Zw dla Tm3
[37:09] U/Zw dla Tm1 i Tm3
[37:55] Dwa słowa o grupowym Zw.
[40:05] U/Zw dla C2m
[40:22] U/Zw dla C2m
[41:30] U/Zw dla B1m-B4m
[43:36] U/Zw dla C4m, Tm10
[44:25] U/Zw dla C1m, C3m
[47:40] U/Zw dla Tm15, Tm16
[48:14] Epilog
W materiale tym skupię się na podstawowych schematach obwodów przekaźników sygnałowych i utwierdzających dla manewrów utwierdzanych - zwalnianych wyłącznie przez tabor - dla prostej stacji o dwóch głowicach i kilku torach głównych i bocznych, ale bez blokad stacyjnych i liniowych, bez dróg ochronnych, bez NO i NP i bez innych rzeczy które zostawiam na inny epizod.
Stacja przykładowa, jej plan, tablica zależności oraz obwody manewrowe na których bazuje ten materiał - zostały omówione w poprzednich epizodach o manewrach zamykanych.
UWAGA!
Film ten ma na celu wyłącznie szerzenie zainteresowań zwłaszcza w gronie aktualnych lub przyszłych miłośników klasycznej (czyli "bezkomputerowej") techniki urządzeń zabezpieczenia ruchu kolejowego.
FILM MA CHARAKTER HOBBYSTYCZNY - AMATORSKI I DLATEGO NIE MOŻE BYĆ UŻYWANY DO ŻADNYCH CELÓW MAJĄCYCH CHARAKTER KOMERCYJNY / ZAWODOWY / PROFESJONALNY / SZKOLENIOWY ITD. FILM NIE MOŻE STANOWIĆ ŹRÓDŁA WIEDZY DLA CZYNNOŚCI ZWIĄZANYCH Z PROJEKTOWANIEM, UTRZYMANIEM CZY OBSŁUGĄ RZECZYWISTYCH URZĄDZEŃ ZWIĄZANYCH Z PROWADZENIEM RUCHU KOLEJOWEGO!

Пікірлер: 8
@piotreksztandera4356
@piotreksztandera4356 4 ай бұрын
❤😊
@Pyraz28
@Pyraz28 4 ай бұрын
No cóż... nie wiem co napisać. Ilość pracy włożonej w inżynierię wsteczną i zrozumienie tematyki jest niesamowite. Co do różnych rozwiązań, to niejednokrotnie byłem świadkiem, kiedy zaprojektowane urządzenia "nie chciały" działać tak jak trzeba, i na miejscu dokonywano poprawek, które potem projektant "legalizował". Ja też często takie poprawki musiałem robić...
4 ай бұрын
No coś w tym jest, parę dobrych dni ślęczenia, wliczając w to oczywiście napisanie tekstu i montaż. Pod koniec tylko ta refleksja: "po co ja to robię?" Ale to poniekąd okazuje się dobra metoda na utrwalenie sobie wielu faktów albo skatalogowanie różnych ciekawostek jakie udało się na różnych schematach wypatrzeć. A tak ogólnie to mam nadzieję że nie nagadałem za dużo herezji?
@Ares28Pictures
@Ares28Pictures 4 ай бұрын
4:50 - Arturze, mam pewne wątpliwości odnośnie zastosowania "chamskiego bocznika". Proszę zauważyć, że oprócz zestyków Jz bocznik ten omija nam także zestyki Kn, czego skutkiem ubocznym jest brak odwzbudzenia przekaźnika sygnałowego i wygaszenia sygnału zezwalającego na manewr podczas utraty kontroli położenia, którejś ze zwrotnic w drodze przebiegu przy jednoczesnym zajęciu pierwszego odcinka (tu Jz1). Co prawda niemal identyczny schemat przedstawiono w książce "Elektryczne urządzenia ZRK", wydanie z 1976 r., ale nie mogę dopatrzyć się takiego rozwiązania w albumie obwodów dla urządzeń typu E z 1982r i aktualizacją z 89'. Czy istnieją obwody przekaźników sygnałowych dla manewrów, które przy zajętości pierwszego odcinka kontrolują zestyki Kn zwrotnic w drodze przebiegu? Jaki ty byś miał pomysł na rozwiązanie tego problemu?
4 ай бұрын
> Proszę zauważyć, że oprócz zestyków Jz bocznik ten omija nam także zestyki Kn Właśnie dlatego tak pejoratywnie to określiłem. Dokładnie tak jest, omija WSZYSTKO... tylko argument za jest taki, że robi to już w momencie gdy tabor mija tarczę i jedzie. Poniekąd gdyby maszynista był na czele składu to ewentualnego wygaszenia i tak nie zauważy. > Co prawda niemal identyczny schemat przedstawiono w książce "Elektryczne urządzenia ZRK" Zgadza się, rys. 7.16 str. 242 > ale nie mogę dopatrzyć się takiego rozwiązania w albumie obwodów dla urządzeń typu E z 1982r i aktualizacją z 89'. Faktycznie nie ma, i tu rodzi się mądre pytanie - dlaczego? Może ogólna rezygnacja z kontroli zajętości Jz w manewrach? Na pewno takie rozwiązanie istnieje na wielu stacjach, których schematy tu czy tam udało się mi zobaczyć. > Czy istnieją obwody przekaźników sygnałowych dla manewrów, które przy zajętości pierwszego odcinka kontrolują zestyki Kn zwrotnic w drodze przebiegu? Nic mi na ten temat nie wiadomo, na pewno jeżeli istnieją to chętnie bym poznał rozwiązanie. > Jaki ty byś miał pomysł na rozwiązanie tego problemu? Z takich na już? Może Zastosować oddzielny dodatkowy obwód tylko Kn+Jz i jakiś dodatkowy przekaźnik żeby dało się to sensownie połączyć? Trzeba by usiąśc i chwilę pomyśleć. Na razie wolę drążyć rozwiązania które mają "historyczne pokrycie" ;)
4 ай бұрын
Zdaje się że chyba jednak istnieje pewne rozwiązanie: archive.org/details/1971-karas-zrk/page/254/mode/2up Aczkolwiek o ile w przykładzie z tej książki ma to prawo bytu, to przy rozbudowanym układzie torowym stworzy to potężny sajgon z zestyków.
@wandan6654
@wandan6654 Ай бұрын
Na pewno istnieją dziś stacje, które po modernizacji i przejściu na liczniki osi przy pozostawieniu urządzeń przekaźnikowych z systemem E posiadają przebiegi manewrowe zwalniane ręcznie, ale kontrolujące niezajętość rozjazdów. Rozwiązanie jest interesujące. I o ile nie występuje problem, kiedy odcinków niezajętości rozjazdów jest dwa i więcej, to problematyczne jest wygaszanie sygnału manewrowego, gdy jest jeden odcinek zwrotnicowy. W powyżej sytuacji nie ma przekaźników Zw, ponieważ jest to dość duża stacja... Nie jest więc możliwe wygaszanie sygnału manewrowego zestykiem tego przekaźnika. Nie znaleziono sensownego rozwiązania poza zabudową dodatkowych przekaźników pełniących rolę Zw w wygaszaniu sygnałów manewrowych. Jakieś pomysły?
Ай бұрын
Nie do końca złapałem czy to opis przypadku czy hipoteza? W każdym razie jestem prawie pewien że w rzeczywistości spotkać można pełny miks opisanych 3 "książkowych" przypadków. A gdybym miał zrobić manewr zamykany z kontrolą Iz to pomysł jaki mi przychodzi do głowy to zwyczajnie bocznikować zestyk Jz zestykiem przekaźnika sygnałowego. Oczywiście wygaszanie będzie wtedy tylko ręczne.
WHO LAUGHS LAST LAUGHS BEST 😎 #comedy
00:18
HaHaWhat
Рет қаралды 23 МЛН
НРАВИТСЯ ЭТОТ ФОРМАТ??
00:37
МЯТНАЯ ФАНТА
Рет қаралды 2,2 МЛН
Samsung Galaxy 🔥 #shorts  #trending #youtubeshorts  #shortvideo ujjawal4u
0:10
Ujjawal4u. 120k Views . 4 hours ago
Рет қаралды 8 МЛН
S24 Ultra and IPhone 14 Pro Max telephoto shooting comparison #shorts
0:15
Photographer Army
Рет қаралды 9 МЛН
Look, this is the 97th generation of the phone?
0:13
Edcers
Рет қаралды 4,9 МЛН
САМЫЙ ДОРОГОЙ ЧЕХОЛ! В стиле Mac Pro
0:35
Romancev768
Рет қаралды 224 М.