🚩 Przekadrowanie - wady i zalety - Fotografia jest Fajna

  Рет қаралды 17,427

Fotografia jest Fajna (Photography is cool)

Fotografia jest Fajna (Photography is cool)

Күн бұрын

Пікірлер: 150
@jacekpatka
@jacekpatka 5 ай бұрын
Ja też mam wady. To stara metoda jeszcze z kliszy ... inaczej się nie dało. To najlepsze rady jakie może dostać nie tylko początkujący.
@Simkofoto
@Simkofoto 3 жыл бұрын
Naprawdę trzeba przyznać, że słucha się Pana od początku do końca z pełnym zaciekawieniem.
@FotografiajestFajna
@FotografiajestFajna 3 жыл бұрын
Miło mi 😀
@pshemo_lu
@pshemo_lu 3 жыл бұрын
Swietnie sie pana oglada, dziekuje.
@FotografiajestFajna
@FotografiajestFajna 3 жыл бұрын
Miło mi 😀
@madmonk9000
@madmonk9000 3 жыл бұрын
Scot, włącz też dźwięk jeśli mówisz po polsku, wiele praktycznych wskazówek usłyszysz...
@zarkadiusz7
@zarkadiusz7 3 жыл бұрын
Dla każdego doświadczonego fotografa to mechaniczna czynność, sprawdza się szczególnie w trudnych sytuacjach jak np ślub lub wesele.
@maciejnapieraa7754
@maciejnapieraa7754 3 жыл бұрын
Więcej takich filmów praktycznych
@magorzatag7157
@magorzatag7157 Жыл бұрын
Nie spodziewalam sie tak przyjemnych konkretów. Bardzo wartościowy kanał. Zostaję na dłużej!
@zurhal6925
@zurhal6925 3 жыл бұрын
Jak zwykle porcja ciekawej wiedzy. Wielkie dzięki za kolejny film
@FotografiajestFajna
@FotografiajestFajna 3 жыл бұрын
😀
@absenscarens5139
@absenscarens5139 3 жыл бұрын
Mądrego to miło posłuchać
@FotografiajestFajna
@FotografiajestFajna 3 жыл бұрын
😀
@tlaniimas1154
@tlaniimas1154 2 жыл бұрын
super film
@martawarzocha3599
@martawarzocha3599 3 жыл бұрын
Paweł jak zawsze super film!
@FotografiajestFajna
@FotografiajestFajna 3 жыл бұрын
Dzieki 😀
@michakulczycki6456
@michakulczycki6456 3 жыл бұрын
Kolejny super film.
@piotrmarcin5123
@piotrmarcin5123 9 ай бұрын
tak jest, wszystko ma wady. Ale są wady korzystne i wady wadliwe.
@krzysztofccc2705
@krzysztofccc2705 3 жыл бұрын
"Przekadrowanie"- myślałem, że Pan będziesz o jakimś urzędzie państwowym mówił a tu takie rzeczy. Uśmiałem się ze śmiechu tak od ok 8,30 min. Zdrowia Państwu życzę.
@FotografiajestFajna
@FotografiajestFajna 3 жыл бұрын
😀😀😀
@atkazowieszczekapcie5751
@atkazowieszczekapcie5751 3 жыл бұрын
Świetny - dziękuje
@FotografiajestFajna
@FotografiajestFajna 3 жыл бұрын
😀😀
@fotosteal8557
@fotosteal8557 3 жыл бұрын
świetny materiał pełen rzeczowej wiedzy opowiedzianej zrozumiale - bardzo dziękuję i pozdrawiam!
@kamilk8097
@kamilk8097 3 жыл бұрын
Jak zwykle świetny odcinek, zgadzam się w 100% że szkło robi robotę a nie body a ten AF to taki niby automat bo jego trzeba umieć obsługiwać a nie ślepo wierzyć w jego automatykę i puźniej narzekać na sprzęt. Pozdrawiam i cudownego światła życzę.
@rafagrochal3934
@rafagrochal3934 3 жыл бұрын
Oczywiście metoda mi znana i często stosowana. Szybko sprawnie i praktycznie bez problemu.
@coolftp
@coolftp 3 жыл бұрын
Przekadrowanie może dać nieostry obraz przy niektórych obiektywach, które mają tzw. krzywiznę pola (czyli skutkuje to inną odległością ostrego obrazu na środku w porównaniu z resztą położenia) - widziałem coś takiego w Voigtlanderze i w chińskich obiektywach 35mm na APS-C. Ale chyba przy 4.0-5.6 już nie powinno mieć znaczenia :-)
@krzysztoff386
@krzysztoff386 Жыл бұрын
Ja bym powiedział, że do przekadrowywania najlepszy byłby obiektyw z krzywizną pola, gdzie powierzchnia ostrości byłaby sferą ;) A idealny obiektyw bez tej wady (w którym powierzchnia ostrości jest płaszczyzną) przy przekadrowaniu musi dać lekko nieostry (zależnie od przysłony i ogniskowej) obraz.
@witekrojek6610
@witekrojek6610 6 ай бұрын
"Góry wyparowały..." 😆👍
@FotografiajestFajna
@FotografiajestFajna 5 ай бұрын
😀😀😀
@maciekd.8556
@maciekd.8556 3 жыл бұрын
Z tą głębią ostrości, to wogóle ciekawy temat jest. Bo to tak naprawdę nie jest definicja ostrości, ale miara nieostrości... 😉 Swego czasu męczyliśmy na Sony A6300 leciwą Sigmę 24mm. Po przymknięciu do f/8, na powiększeniu LiveView wyraźnie było widać, jak przy obracaniu pierścieniem ostrość "wędruje" sobie po kolejnych obiektach, oddalonych nawet o 30, 50, 70 metrów... A przecież "kanon" mówi wyraźnie: dla takiej konfiguracji odległość hiperfokalna jest taka, jaka jest - i żeby nie wiem, jak daleko tym pierścieniem kręcić, to ostrość powinna być "zabetonowana" na amen gdzieś od ~2.5 m do nieskończoności. A tu nici z teorii...🙄
@maciekd.8556
@maciekd.8556 3 жыл бұрын
Ha! 4:07 - 5:40 Eureka! No i... Niestety, jest dokładnie odwrotnie! 🙃 Tzn. łatwiej jest wytrącić obiekt z ostrości przy obiektywie szerokokątnym, niż przy teleobiektywie. Żeby było minimum pitolenia, a maksimum konkretu, cytuję dane Canona: Obiektyw 600mm - kąt widzenia: ~4 stopnie; Obiektyw 16mm - kąt widzenia: ~108 stopni. Jeśli teraz chcemy przekadrować obiekt z centrum do mocnego punktu (czyli o ~1/6 kadru), musimy odchylić aparat z obiektywem: 600mm - o 3/4 stopnia; 16mm - o 18 stopni, a zatem... 24 razy mocniej! Czyli, przy teleobiektywie praktycznie nic się nie zmieniło, za to aparat z obiektywem szerokokątnym stoi w miejscu, za to patrzy już w zupełnie inną stronę! Także nie ma tu (5:09) żadnego "tak o, o tyle"... 🙄 Płaszczyzna matrycy/filmu obróciła się o te 18 stopni, a zatem też "dociągnęła" się bokiem do fotografowanego obiektu, przez co jego odległość do matrycy zmalała. Oczywiście - z drugiej strony, głębia ostrości obiektywu 16mm jest gigantyczna w porównaniu do obiektywu 600mm. Z trzeciej jednak strony - takim teleobiektywem przekadrować można sobie sarenkę fotografowaną z 70 metrów, natomiast przy szerokim kącie przekadrowania mają sens dla obiektów bardzo bliskich (powyżej hiperfokalnej kombinowanie z kadrem nie ma sensu, bo teoretycznie można już obie ostrzyć na cokolwiek). A zatem, w typowym przypadku, głębia ostrości przy szerokim kącie może być sporo mniejsza, niż w teleobiektywie. No i teraz należałoby skonfrontować, czy ze spadkiem ogniskowej obiektywu głębia ostrości rośnie bardziej, niż wywołane coraz większym kątem obrotu przybliżenie obiektu do matrycy, czy jest na odwrót. Dopiero wtedy temat byłby jednoznacznie rozstrzygnięty. Bez tego, to tylko takie błądzenie po półprawdach. 🤥 Należałoby jeszcze pamiętać, że przy pokaźnej głębi ostrości obiektywów szerokokątnych AutoFocus traktuje temat ostrzenia dość "swobodnie", tzn. ustawia nie prawdziwą odległość (bo niby skąd ma ją znać?), tylko taką, przy której WYDAJE MU SIĘ, że obraz jest DOSTATECZNIE ostry. A to może oznaczać, że może wyostrzyć sporo bliżej - co jeszcze pogłębi problem (albo dalej - co go zniweluje).
@jacekka4458
@jacekka4458 3 жыл бұрын
Dzięki. A... lewa to chyba ta druga prawa. Też czasami mi się to zdarza.🤔
@PingwinKwadrokwant
@PingwinKwadrokwant Жыл бұрын
Jak miło posłuchać o historii fotografii. Pamiętam, też tak kiedyś robiłem w czasach lustrzanki. Oby te czasy nigdy nie wróciły.
@mareknosek795
@mareknosek795 11 ай бұрын
Priorytet migaqki w trybie af-c : spust migawki zostanie uruhomiony bez zlapania ostrosci. Ostrosc-spyts migawki zostanie uruchomiony po zlapania ostrosci.
@jerzys192
@jerzys192 3 жыл бұрын
Do kadrowania wystarczy jeden punkt autofocusa, najczęściej środkowy. Gratuluję 25 tys subów. Pozdrawiam
@marcinpawlik2324
@marcinpawlik2324 3 жыл бұрын
A mnie się zdaje, że fotografowie ptaków, zwierząt,samolotów, biegających dzieci będą mieli odmienne zdanie i lepsza będzie skonfigurowana grupa punktów.
@marcinpawlik2324
@marcinpawlik2324 3 жыл бұрын
@@Vaymona Pomiar światła bywa zależny w niektórych aparatach choćby od ustawień wykrywania twarzy lub oka i może dawać inne wyniki związane zdaną funkcją.
@FotografiajestFajna
@FotografiajestFajna 3 жыл бұрын
Sorry Marcin ale chyba nie obejrzałeś tego filmu w całości bo o tym w jakich sytuacjach jest to dobry sposób a w jakich nie mówię.
@FotografiajestFajna
@FotografiajestFajna 3 жыл бұрын
@ Jerzy S - Dzięki - nawet nie zauważyłem tych 25 tysięcy 😀.
@Szampon69
@Szampon69 5 сағат бұрын
A skąd ja mogę wiedzieć jaka jest głębia ostrości przy f5,6 na 35mm? Może Pan to wyjaśnić.
@wojciechpudlarz3077
@wojciechpudlarz3077 2 жыл бұрын
A ja bym się jednak skłaniał do back focus zamiast wciskania spustu migawki. Do tego zamiast one shot, servo.
@sugdena9618
@sugdena9618 3 жыл бұрын
Kolego @Marcin Pawlik w fotografii najważniejsze parametry to kompozycja, ekspozycja i światło, jeżeli te trzy parametry nie zagrają to technologia oraz instrukcja w gloryfikowanym przez Ciebie bezlusterkowcu choćbyś nie wiem jak ją studiował Ci nie pomoże. A sam aparat no cóż, tak naprawdę jest tylko narzędziem i w tym zestawieniu jest dopiero na 4 miejscu mojej listy , i jeżeli, nie będziesz miał tzw. "oka" to pomimo zaawansowanej technologii, o której tu wielokrotnie wspominasz w swoich komentarzach, Twoje zdjęcia, zacytuję tu jednego z wielkich polskich fotografów W.Wołkowa, jak były do do d...py tak i będą, bo tak naprawdę, Twój rozwój ma tylko i aż charakter technologiczny a nie artystyczny. Zatem, moja konkluzja jest taka, że to nie aparat i jego technologia robi zdjęcia, tylko człowiek który musi myśleć nad tym co robi i jak robi i to właśnie p.Paweł przekazuje w swoich materiałach, których Ty jak widać nie rozumiesz, by uchwycić ten decydujący moment tak jak np. wielki fotograf Cartier Bresson który w owym czasie posługiwał się sprzętem bez 100 mln ;-) pixeli na matrycy oraz punktów autofukusa a mimo to, jest znanym i cenionym fotografem na całym świecie!, dlaczego?, bo skupiał się na warsztacie, rzemiośle zarówno on jak i jemu podobni wielcy fotografowie, a nie na sprzęcie i jego technologii. Dzisiaj, jesteśmy zalewani milionami zdjęć bardzo dobrych technicznie/ technologicznie, a mimo to, i tak nikt nie poświęci im nawet 1 sekundy bo przepadną w odmętach internetu bez żadnej wartości artystycznej, dlaczego? bo jak mawiał przywołany przeze mnie śp.W.Wołkow, te zdjęcia są po prostu do d....py. Życzę dobrego światła i udanych kadrów.
@marcinpawlik2324
@marcinpawlik2324 3 жыл бұрын
Nie rozumiem dlaczego większość tutaj uważa, że gloryfikuję bezlusterkowce. Używam ich ponieważ posiadają pewne cechy wygodniejsze dla mnie, a lustrzanki tych cech (czy funkcji) nie posiadają. I aby wykonać pewne zdjęcia należy umiejętnie użyć danego aparatu, a tu konfiguracja może się różnić od w zależności od aparatu i może być odmienna od "analogicznych" czynności przy lustrzance. I pewne techniki lustrzankowe(czy ustawienia) mogą być mniej efektywne lub błędne w przypadku bezlusterkowców. I tylko o o to mi chodzi. W opiniach ludzi którzy używają "moich" bezlusterkowców powtarza się zdanie, że musieli nauczyć się aparatu ponieważ jego możliwości są na tyle szerokie, że musieli nauczyć się używać pewnych konfiguracji i funkcji aby osiągnąć konkretne efekty. I dopóki tego nie zrozumieli mieli nieudane zdjęcia z bezlusterkowca. Po nauczeniu się mieli udane zdjęcia takie jak zamierzali. Ja też miałem sytuację, że odłożyłem bezlusterkowca na półtora roku na półkę ponieważ aparat robił gorsze zdjęcia niż smartfon. Nawet nie wiedziałem jakie błędy robiłem. Dopiero po obejrzeniu anglojęzycznych filmów użytkowników mojego aparatu zrozumiałem jakie błędy konfiguracji aparatu popełniłem. Z punktu widzenia dzisiejszej wiedzy to było nawet śmieszne. Pytanie ile błędnych rad dostaną początkujący od użytkowników innych systemów i na ile ich to zniechęci a na ile ograniczy ich rozwój. Bo nawet czytając instrukcję mamy coś opisane 1 zdaniem gdzie dopóki nie zobaczysz co ono oznacza w praktyce możesz nawet nie rozumieć co ono oznacza. Ja patrzę z punktu widzenia przesiadki ze smartfona na aparat i z tego co widzę (dzisiaj) na lustrzance nie da się popełnić tych pewnych błędów przy danych zalecanych ustawieniach lub je uniknąć. Bezlusterkowiec jest bardziej skomplikowanym urządzeniem wymagającym poznania zależności konfiguracyjnych i zaczynasz używać obsługi w sposób który np Paweł nie poleca lub wyśmiewa (choćby przestawienie punktu autofocusa palcem po wygaszonym ekranie). Zresztą spróbuj w niektórych bezlusterkowcach wyczyścić matrycę "zalecanymi" ustawieniami dla lustrzanki. Może to się skończyć poważnym uszkodzeniem aparatu i naprawą za kilka tys.zł. A można spotkać opinie, że ludzie nie czyścili matrycy mimo używania aparatu przez 2 lata i wykonania 200 tys.zdjęć w tym czasie ponieważ nie było takiej potrzeby.
@PingwinKwadrokwant
@PingwinKwadrokwant Жыл бұрын
Na zamku w Malborku możemy podziwiać ogrzewanie podłogowe, które tamtejszy Kontur miał do dyspozycji, a które oparte było na specjalnie opracowanych kotłach i mimo, iż wykorzystywało powietrze jako nośnik ciepła, do komnaty nie przedostawał się dym. Zobacz - wszyscy znają ten wynalazek, nie dlatego, że jest lepszy od dzisiejszego kaloryfera, bo nie jest, ale dlatego, że był wyjątkowy jak na tamte czasy. Czy wiesz, co Cartier Bresson mógłby wyczarować dzisiejszymi aparatami i programami do obróbki zdjęć? To nie toporna technologia zrobiła z niego prekursora reportażu, lecz to, że był jednym z nielicznych którzy to wówczas robili, a do tego robił to poprawnie jak na dzisiejsze standardy. Tym samym używanie starych, mało zaawansowanych technologicznie aparatów nie zrobi z Ciebie lepszego fotografa.
@ma1899
@ma1899 3 жыл бұрын
Super! :)
@RAMBOO25
@RAMBOO25 3 жыл бұрын
A co Pan powie o Canon EOS 1200D, czy też jest dobry?
@FotografiajestFajna
@FotografiajestFajna 3 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/g2SQooSHfs6aotE
@tylkospokoj...9172
@tylkospokoj...9172 3 жыл бұрын
Jak już wspomniał Pan o obiektywach to proszę o filmy o obiektywach. Jaki i do czego ? Stary do analoga vs do cyfry. Funkcja makro w np: Minolta 28-70, a makro w cyfrze. Czy większość współczesnych obiektywów jest robiona tak jakby była robiona pod mały obrazek ? Cel i plusy/minusy konwertorów. Ogniskowa, a matryca. Osłona przeciwsłoneczna - okrągła vs prostokątna. Pozdrawiam
@FotografiajestFajna
@FotografiajestFajna 3 жыл бұрын
Dobre pomysły - coś z tego zaczerpnę. Pozdrawiam
@RAMBOO25
@RAMBOO25 3 жыл бұрын
Czy jest możliwość robienia to Canon EOS 1200D, jeśli tak to jak?
@181kostek
@181kostek 3 жыл бұрын
Chyba każde moje zdjęcie przyrodnicze jest wykonywane z przekadrowaniem :) Po co sobie dodawać dodatkowej pracy w obróbce ;)
@md1983
@md1983 3 жыл бұрын
Hej, może nagrać coś znów o stockach, czy opłaca się to robić na dziś dzień, którą stronę polecasz itd
@FotografiajestFajna
@FotografiajestFajna 3 жыл бұрын
Niedawno był film o Bankach Zdjęć ale miał małą oglądalność - więc na razie odpuszczam ten temat.
@photoportraitist
@photoportraitist 3 жыл бұрын
Dużo lepiej działa, gdy przypisze się przycisk do ustawiania ostrości i wyłączy ustawianie ostrości na spuście. Wtedy nie trzeba przyciskać spustu do połowy, eliminując tym samym ryzyko "popuszczenia" ;) I uwaga: przy makrofotografii nie operuje się ustawianiem ostrości do ustawiania ostrości. W makrofotografii ustawianie ostrości służy do ustawiania skali reprodukcji. A właściwą ostrość ustawia się oddalając bądź przybliżajuąc korpus aparatu. Może być z ręki, może być na sankach, nie ma znaczenia - zasada ta sama. Rzecz trzecia, zakres głębi ostrości. Chodzi najpewniej o hiperfokalną. Gorsze brzegi w obrazku to nie jest wina przekadrowania. Wszystkie obiektywy mają swoje specyfikacje, najdroższe również przy pełnej dziurze mają dużo gorsze brzegi niż centrum. Ale tę wadę obiektywów eliminuje się przymykając je nieco bardziej. I wtedy znika problem tej wady obiektywu. Bez względu na cenę, bez względu na wykonanie samego obiektywu.
@PingwinKwadrokwant
@PingwinKwadrokwant Жыл бұрын
O dokładnie - back button focus, to było bardzo popularne rozwiązanie. I co ciekawe, mimo iż w dzisiejszych aparatach nie trzeba już tego robić, to wiele z nich ciągle daje możliwość odseparowania focusowania od spustu migawki. Pewnie aby się lustrzankowcy nie przestraszyli, że nagle ich ulubiona funkcja znika i co teraz, jak żyć :) Choć...kiedyś słyszałem, że wild-life fotografowie nadal tego używają z prostego powodu - łatwiej jest trzymać focus minutami na ptaku zanim się zacznie robić zdjęcia wciskając przycisk do końca, niż utrzymywać pół wciśnięcie na spuście migawki. No ale to chyba jedyny przypadek gdy to się jeszcze przydaje, a i powód jest inny niż w lustrzankach.
@olka107
@olka107 2 жыл бұрын
Witam, jak zwykle przydatny film :) jednak mam z tym problem... po naciśnięciu migawki do połowy i przekadrowaniu autofocus sie nie blokuje :( co robię źle?? :(
@FotografiajestFajna
@FotografiajestFajna 2 жыл бұрын
Dużo powodów - tryb pracy aparatu, ustawiony tryb ciągłego AF w aparacie, tak bez wzięcia aparatu do ręki to trudno trafić.
@PaulusLapkov
@PaulusLapkov 3 жыл бұрын
👏👏👏👍✌️
@FotografiajestFajna
@FotografiajestFajna 3 жыл бұрын
😀😀😀
@car197114
@car197114 3 жыл бұрын
Cześć super film, boję się że wkrótce skończą się tematy co wtedy???
@FotografiajestFajna
@FotografiajestFajna 3 жыл бұрын
Bałem się tego zanim założyłem kanał - więc usiadałem i w dwa dni zapisałem tematami kilka stron w notesie, nawet połowy jeszcze nie zrealizowałem 😀.
@car197114
@car197114 3 жыл бұрын
@@FotografiajestFajna to super! W takim razie życzę dużo zdrówka
@jarekadamczyk2561
@jarekadamczyk2561 3 жыл бұрын
Jak zawsze merytoryczny materiał, świetnie wytłumaczone. Dużo osób tak robi, ale aby wszystko dobrze wytłumaczyć już nie tak prosto, a tu 👍💪 P. S. Proszę o wybaczenie za prywatę, ale może ktoś miał doświadczenie z sigma 18 35, f 1.8? Planuje kupić do Canona 80d
@FotografiajestFajna
@FotografiajestFajna 3 жыл бұрын
Kolega miał do Nikona i twierdził, że to najlepszy obiektyw i gdyby nie zmienił na pełną klatkę to by go nigdy nie sprzedał.
@patrol373
@patrol373 3 жыл бұрын
Używałem do Sony A. Obiektyw jest fenomenalny ale ma jedną wadę, dosyć znaczącą. Miał bardzo rozkalibrowany autofocus więc niezbędne było dokupienie sigma dock do ręcznej kalibracji, a nawet po kalibracji był niekonsekwentny w ustawianiu ostrości. Jeżeli planujesz fotografować dynamiczne sceny albo portrety w ruchu to lepsza stałka, ale jeżeli sceny są mniej dynamiczne i możesz sprawdzić ostrość przed złapaniem klatki to polecam z całego serca.
@jarekadamczyk2561
@jarekadamczyk2561 3 жыл бұрын
Dziękuję za informację, jestem właśnie w miejscu, gdzie zaczynam się zastanawiać nad dokupieniem obiektywu, albo przejść na pełna klatkę. Muszę przyznać, że już miesiąc jak nie więcej spać przez to nie mogę 😋
@pawepluta4883
@pawepluta4883 3 жыл бұрын
@@jarekadamczyk2561 To bardzo dobrze. Halucynacje z niewyspania mogą być nadzwyczaj inspirujące twórczo.
@jarekadamczyk2561
@jarekadamczyk2561 3 жыл бұрын
Hmm... Inspiracji mi nie brakuje, ale dzięki za podpowiedź, jak zacznie brakować weny sprobuje😋
@helenakicun9350
@helenakicun9350 3 жыл бұрын
Panie Pawle, dziękuję. A teraz o czymś innym. Czy mógłby Pan zrobić film o fotografowaniu na cmentarzach. Zbliża się 1 Listopada, wieczór, płonące ognie zniczy...
@FotografiajestFajna
@FotografiajestFajna 3 жыл бұрын
Pomysł na film ciekawy ale o fotografowaniu na cmentarzach nie zrobię filmu, ale o czymś podobnym to tak - muszę przemyśleć gdzie są podobne warunki oświetleniowe.
@ShwarcArnold
@ShwarcArnold 3 жыл бұрын
Chyba zapomniał Pan o jednej bardzo istotnej wadzie przekadrowania. Pomiar matrycowy w obiektywach z AF ustawia światło warząc pomiar właśnie w punkcie ostrości. Złapanie ostrości i jej zablokowanie jeśli odbywa się z blokadą Ekspozycji powoduje, że w kadrze zmienia scena, a wraz z nią światło, a zatem pierwotne ustawienie tej ekspozycji idzie się paść. To co Pan opisuje jest ok, ale z pomiarem centralnie ważonym choć i z nim nie stosował bym blokady ekspozycji w momencie złapania ostrości. Najlepiej jest mieć osobno włączenie AF pod przyciskiem AF-ON, a blokadę Ekspozycji bądź pod spustem migawki bądź pod kolejnym, osobnym guzikiem. W ten sposób po złapaniu ostrości i przekadrowanu, ponownie aparat dokona pomiaru światła, a my będziemy mieć pewność, iż dokonał go na scenie którą finalnie chcemy sfotografować. No ale tak jak mówię, metoda nie sprawdza się z pomiarem matrycowym, a jedynie z centralnie ważonym, uśrednionym lub punktowym. Co więcej, jest to powód dla którego kolega wspominany na początku filmu miał słuszność, ustawiając punkt ostrości w wizjerze i nie przekadrowywać. Dobrze mu radzono, o ile miał ten pomiar matrycowy.
@maciekd.8556
@maciekd.8556 3 жыл бұрын
Idea jest taka, żeby światło zostało zmierzone (generalnie) na obiekcie, na który jest ustawiona ostrość - w obu przypadkach ten postulat jest w 100% spełniony.
@ShwarcArnold
@ShwarcArnold 3 жыл бұрын
@@maciekd.8556 Na obiekcie z matrycowym? Teoretycznie, bo w praktyce niekoniecznie. Matrycowy mierzy całą scenę, ale największą uwagę przykłada do punktu ostrości. Rozumiesz? Waga jest zawsze w punkcie ostrości, ale zawsze brana jest pod uwagę reszta sceny. I owszem, mając ten punkt na celu zmierzył poprawnie, ale po zablokowaniu i przekadrowaniu zmienia się światło w całej scenie i na 100% pewny jestem, że wynik wyjdzie inny niż byśmy wybierakiem samodzielnie przesunęli ostrość na przedmiot już bez późniejszego przekadrowania. Jeśli totalnie nie interesuje nas reszta sceny, to w tym przypadku najlepiej użyć pomiaru centralnego lub punktowego, a z tego co wiem, to Paweł używa właśnie centralnego i dla tego nie zauważa tych zmian. Matrycowy pomiar to coś ala pomiar CW z tą różnicą, że waga brana nie jest tylko z centrum kadru, a z dowolnego punktu, który ustawiamy wybierakiem przesuwając punkt ostrości. Generalnie matrycowy nie służy do przekadrowania tak samo jak nie powinniśmy w nim dokonywać korekty ekspozycji. Takie są jego założenia teoretyczne 😉
@maciekd.8556
@maciekd.8556 3 жыл бұрын
@@ShwarcArnold Tak, rozumiem... Po przekadrowaniu zmini się scena. Jak na to wpadłeś? 😂 Przyjmijcie wreszcie do wiadomości, że te wszystkie nowoczesne cuda na drucie powstały właśnie TYLKO po to, żeby ten... jak to szło...? "stary dziad z przecinakiem, młotkiem i kątówką" mógł się sprawniej tymi prostymi narzędziami posługiwać. Hejtowanie "młotków i przecinaków" z miną odkrywcy, poziomu kompetencji hejtującego ani na jotę nie podniesie.
@ShwarcArnold
@ShwarcArnold 3 жыл бұрын
@@maciekd.8556 Scena widziana w wizjerze się zmienia po przekadrowaniu czy tego chcesz czy nie, a więc z automatu zmianie ulega ilość światła wpadającego na czujnik i jego rozkład na tym czujniku i ma to znaczenie w pomiarze matrycowym czy tego chcesz czy nie. A co do tego ma młotek sam sobie odpowiedz. Pzd.
@maciekd.8556
@maciekd.8556 3 жыл бұрын
@@ShwarcArnold Ta dyskusja jest absurdalna... 🙃 Tytuł filmu brzmi PRZEKADROWANIE - czyli, w ogólności - "przesunięcie" głównego obiektu z centrum kadru gdzieś w okolice mocnego punktu. Co oznacza zmianę kadru na poziome kilkunastu procent. Do tego - zmianę ŚWIADOMĄ. Ty natomiast z uporem godnym lepszej sprawy dowodzisz, że jeśli zrobić zdjęcie na parametrach zmierzonych z zupełnie innego kadru, to może nie wyjść... No, może nie wyjść! Jeśli zmierzysz sobie światło w południe na ośnieżonej polanie, a potem "przekadrujesz" do lasu - to wiadomo, że nic dobrego z tego nie będzie, i to niezależnie od metody pomiaru. Ale nie o tym jest ten film! 😃 Pomiar matrycowy dostał skrzydeł od momentu wprowadzenia wielopunktowego AF - po prostu aparat zakłada sobie, że wyostrzony obiekt jest motywem głównym i do tej części kadru przesuwa sobie (już nie) "centralne" ważenie pomiaru światła. Jest zatem dokładnie obojętne, do którego punktu ostrości aparat "przypnie" sobie pomiar światła na tym samym obiekcie. Oczywiście - sprawa pewnie nie jest aż tak banalna, ale tu dyskusja jest totalnie bez sensu, bo jakiekolwiek dalsze rozważania musiałyby się opierać na znajomości użytych algorytmów pomiaru, a te znają tylko producenci... A jeśli chce się w 100% panować nad parametrami, to do tego służy tryb M. 😃
@szymonpankiewicz3350
@szymonpankiewicz3350 3 жыл бұрын
Witam, zrobił by pan odcinek omawiający Zorki 1? Nie widziałem takiego filmiku na polskim KZbin a dostałem taki aparat w świetnym stanie od dziadka i chciałbym zobaczyć dokładnie jak go używać.
@FotografiajestFajna
@FotografiajestFajna 3 жыл бұрын
Nie mam Zorki 1 - jak będę miał to na pewno zrobię.
@szymonpankiewicz3350
@szymonpankiewicz3350 3 жыл бұрын
@@FotografiajestFajna Ja mam, zadbany ale tak jak pisałem dostałem go 2 dni temu i nie wiem czy jest sprawny. Do końca tego tygodnia będę wiedział. Jak był by pan zainteresowany mógł bym go do pana wysłać na odcinek.
@FotografiajestFajna
@FotografiajestFajna 3 жыл бұрын
Panie Szymonie naszukałem się tego komentarza, zaginął mi w morzu innych :). Z chęcią zrobię film o Zorki 1, jeśli jeśli jest Pan gotów się z nim na jakiś czas rozstać - poproszę o kontakt na maila: horazy@poczta.fm
@szymonpankiewicz3350
@szymonpankiewicz3350 3 жыл бұрын
@@FotografiajestFajna napisałem na maila
@krzysztofwielikaniec2812
@krzysztofwielikaniec2812 3 жыл бұрын
Witam- jak zawsze lawina cennej wiedzy interesująco przekazana ale ja dzisiaj z innej beczki tej analogowej.Panie Pawle mam prośbę gdyby musiał pan wybierać z kilku aparatów analogowych z podobnej polki cenowej który by Pan wybrał aparat bez uzasadniania Canon EOS 300,Practika 5 ,Zenit 12xp,ZenitTTL,Zenit 122 ? Proszę o uszeregowanie od 1 do ostatniego miejsca gdyby Pan był tak uprzejmy za co z góry dziękuję.
@FotografiajestFajna
@FotografiajestFajna 3 жыл бұрын
Practica MTL 5, Zenit (obojętnie który), Canon EOS 300 (bardzo duże możliwości ale nim się fotografuje jak cyfrowym)
@krzysztofwielikaniec2812
@krzysztofwielikaniec2812 3 жыл бұрын
@@FotografiajestFajna Bardzo dziękuję za wskazówkę Panie Pawle.Pozdrawiam
@grzegorzpachcinski154
@grzegorzpachcinski154 2 жыл бұрын
Co to jest za uchwyt ?
@FotografiajestFajna
@FotografiajestFajna 2 жыл бұрын
Statyw? Głowica? - kzbin.info/www/bejne/q2S7eJ2fectje9k
@marwol28
@marwol28 3 жыл бұрын
Obiektyw w którym prawa strona kadru jest ostrzejsza od lewej i odwrotnie nadaje się do wymiany w ramach gwarancji bo jest to wada fabryczna. Wymieniałem tak kiedyś w serwisie obiektyw Samsunga 12-24. Bez problemu wymienili na nowy wiec nie rozumiem dla czego nie oddałeś swojego Canona do serwisu.
@marcinpawlik2324
@marcinpawlik2324 3 жыл бұрын
Paweł cholera jasna zastanawiam się, czy zdajesz sobie sprawę, że część rad które są (prawdopodobnie) poprawne dla lustrzanek canona są kłamstwem dla współczesnych bezlusterkowców i wiele funkcji działa kompletnie inaczej? Trzeba posiadać pewną wiedzę w zakresie obsługi własnego sprzętu, a jeśli te filmiki ogląda ktoś początkujący z bezlusterkowcem to nie osiągnie zamierzonych efektów, uczy się błędnej obsługi i uczy się bzdur a chyba nie o to chodzi. Może powinieneś dodawać zastrzeżenie, że są to techniki właściwe dla pewnych luster canonowskich i jeśli oglądający mają inny sprzęt szczególnie bezlusterkowiec to muszą sprawdzić w instrukcji lub od użytkowników danego sprzętu czyta dana funkcja działa nieco lub kompletnie inaczej. W przeciwnym wypadku mimo fajnej ciekawej opowieści użytkownicy mogą nabyć błędnego przekonania jak dana funkcja lub technika działa, a przywrócenie poprawności dla danego konkretnego sprzętu może początkującym zająć wiele czasu lub być długo nieosiągalne.
@FotografiajestFajna
@FotografiajestFajna 3 жыл бұрын
W dwóch bezlusterkowcach które używam, jeden Canon drugi Olympus przekadrowanie działa bardzo dobrze.
@marcinpawlik2324
@marcinpawlik2324 3 жыл бұрын
@@FotografiajestFajna Zapewnie równie dobrze jak przesuwanie punktu focusa palcem po wygaszonym ekranie z okiem przy wizjerze. Bo jest równie szybkie.
@pawepluta4883
@pawepluta4883 3 жыл бұрын
To jest znowu ten sam, co mu ostatnio dynamiki w matrycy było mało, czy jakiś inny? Nawet mi się nie chce sprawdzać, oni są wszyscy tacy sami. Znaczy, co? Tym razem różnica w konstrukcji wizjera, przez który patrzy człowiek ma mieć znaczenie dla programu, który ten wizjer ma i tak w gdziesiu, bo program w wizjerze co najwyżej coś wyświetli? Wszystkie opisane techniki można zrobić nawet Zenitem i Fedem, nie mówiąc już o tym, że dla Smieny swego rodzaju przekadrowanie jest w zasadzie jedynym, co można zrobić, bo najpierw się ustawia ostrość na cyferkę, a potem celuje. Wartość tego filmu w żadnym stopniu nie zależy od rozwiązań technicznych, których użycie jest opisane, tylko na tym, że ktoś się może dowiedzieć, że coś takiego jest możliwe. Bo się na przykład męczył kilka lat z wielopunktowym automatem do ostrzenia i teraz go oświeci. A mechanizm dostępny w aparacie to sobie już taki człowiek znajdzie, niezależnie od konstrukcji tego aparatu, a już zwłaszcza od producenta. Wszyscy mają to samo i tak.
@marcinpawlik2324
@marcinpawlik2324 3 жыл бұрын
@@pawepluta4883 Nie piszę tu konkretnie o samym przekadrowaniu ale ogólnie o radach dawanych na kanale. Bo z mojego punktu widzenia to zaczyna wyglądać następująco: przychodzi stary dziad z przecinakiem, młotkiem i kątówką jeżdżący pół życia smrodzącymi dieslami i nie czytający instrukcji (czyli Paweł) do nowoczesnej hybrydowej toyoty i komentuje: "eee plastik i trzeba mieć komputer by cokolwiek zrobić i to się do niczego nie nadaje". A potem jak pozna tę nową toyotę to mamy "łaaaał, a ja nie widziałem, że tak można. i że to tak mało pali benzyny". Normalnie komedia. Wydawało mi się, że kanał powstał jako poradnik dla początkujących, a mamy tutaj jedynie speca od lustrzanek, dający rady tylko dla lustrzanek i kpiący ze wszystkich nowości szczególnie bezlusterkowców. I ok, cześć rad jest dobra ale... część jest przekłamaniem, bo współczesna technika tak poszła do przodu, że ją trzeba poznać, przeczytać instrukcję by wiedzieć co potrafi, a nie kpiąco wyśmiać. I jeśli ktoś początkujący zacznie stosować te rady to nie będzie mieć rozwoju tylko porażki, bo się nasłucha głupot i jak zacznie stosować te ustawienia do bezlusterkowca to będzie mieć porażki albo bardzo sobie ograniczy korzystanie z szerokich możliwości nowych aparatów bezlusterkowych. Mam bezlusterkowca i zaczynam odkrywać kompletnie inny świat i kompletnie inne możliwości, które wychodzą poza to co mamy tutaj omawiane w ustawieniach niby tych "najlepszych". I bardzo dużo ustawień działa kompletnie inaczej niż w lustrzankach. No i zaczynamy dochodzić do momentu w którym ten kanał zaczyna bardziej szkodzić niż pomagać, a chyba nie o to chodziło. Oglądam ten kanał od początku, czasem obejrzę coś o analogach i coraz częściej zaczynam myśleć o przestaniu oglądania tego kanału. Wydaje mi się, że Paweł nie zdaje sobie sprawy z tego, że sprzętowo bezlusterkowce bardzo odjechały lustrzankom i mimo chęci nauczenia ludzi czegoś w jego mniemaniu i doświadczeniu poprawnego, najlepszego, najszybszego niekoniecznie tak bywa. Dlatego ta moja krytyka. Bo chyba chodzi o rozwijanie się, najlepsze wykorzystywanie sprzętu, a nie o zatrzymanie się na starociach. Które w fachowych rękach Pawła dają lepsze efekty niż coś np nowszego w ręku kogoś mało doświadczonego jak choćby mnie :-).
@pawepluta4883
@pawepluta4883 3 жыл бұрын
@@marcinpawlik2324 Elektroniczny aparat to jest elektroniczny aparat. Koniec. Może mieć więcej, czy mniej funkcji niż inne, mogą te funkcje działać mu lepiej, albo gorzej niż u innych, ale to jest cały czas matryca elektroniczna, optyczny obiektyw i oprogramowanie obrabiające to, co jedno z drugim razem odbiorą. Można to w pudle po butach trzymać połączone drutami i efekty będą ciągle te same. Przekonanie, że lusterkowość, lub bezlusterkowość mają tu jakiekolwiek znaczenie świadczy wyłącznie o niezrozumieniu tematu. Lustro lub jego brak jest wyłącznie dla człowieka, zdjęć się tym nie robi. A jak odkrywasz coś nowego, bo sobie kupiłeś nowy aparat, to możliwości są dwie: nowszy aparat ma w oprogramowaniu funkcje, których stary nie miał, albo zwyczajnie akurat po kupieniu nowego aparatu dowiedziałeś się, że coś można zrobić, bo wcześniej nie wiedziałeś, a aparat nie ma tu nic do rzeczy.
@kristinkagaming
@kristinkagaming 3 жыл бұрын
Najlepiej MF i sprawa załatwiona. Trochę praktyki. Miałem kiepski aparat z beznadziejnym obiektywem gdzie AF był tak szybki jak ślimak na wyścigach. Postanowiłem, że nie będę używał AF. Zacząłem fotografować w MF również ptaki w locie. Po jakimś czasie zauważyłem, że coraz to bardziej mam wprawę, że moja precyzja się zwiększa, że skraca się czas w jakim łapie ostrość. Doszedłem do wniosku, że wszystko się da tylko wymaga to praktyki. Przesiadłem się na M50mark2 gdzie AF nawet ladnie sobie radzi ale mając funkcję Focus Peaking zdecydowanie wolę ostrzyć manualnie
@mioszwiercimak7960
@mioszwiercimak7960 3 жыл бұрын
Mam tak samo, używam tylko MF.
@marcinpawlik2324
@marcinpawlik2324 3 жыл бұрын
Ludzie używający współczesnych bezlusterkowców zazwyczaj używają autofocusa a manualny tryb bywa świadomym wyjątkiem.
@kristinkagaming
@kristinkagaming 3 жыл бұрын
@@marcinpawlik2324 Dokładnie tak. Myślę, że to kwestia preferencji użytkownika, przyzwyczaja. Ja głównie fotografuję marko starymi obiektywami. Stąd praktyka na Trybie M i MF
@marcinpawlik2324
@marcinpawlik2324 3 жыл бұрын
@@kristinkagaming Tylko, że ludzie kupując współczesny sprzęt raczej kupią nowoczesny szybki cichy bezlusterkowy obiektyw, bo to najlepiej współpracuje ze sobą. Techniki manualne to już raczej świadoma zabawa rozmyciami.
@enmirror5545
@enmirror5545 3 жыл бұрын
Na pewno wyjdzie Ci to na dobre. Sam się skłaniam w wytrenowaniu ręcznego ostrzenia. Są sytuacje gdzie tylko to się sprawdzi.
@chomiczeq_pl6540
@chomiczeq_pl6540 2 жыл бұрын
Chciałbym zostać forografem ale boję się że sobię nie poradzę sobie w tej pracy ponieważ jest to chyba praca indywidualna
@chomikchomik8874
@chomikchomik8874 3 жыл бұрын
Zady i walety
@Snipeerek
@Snipeerek 3 жыл бұрын
Średnia półka za 3.5tyś gdzie moj aparat z obiektywem kosztuje mniej xD Edit: Ten obiektyw kosztuje 5.5tyś.
@FotografiajestFajna
@FotografiajestFajna 3 жыл бұрын
Strasznie zdrożał :(
@zbigniewepcio7505
@zbigniewepcio7505 3 жыл бұрын
Kto to jest, ta słynna już Dorota :) ?
@pawepluta4883
@pawepluta4883 3 жыл бұрын
Taka żona porucznika Columbo, tylko że inna.
@piotrmarcin5123
@piotrmarcin5123 9 ай бұрын
żaden dziewięciopodział (nie wiem dlaczego podział kadru na 9 nazywa się trójpodziałem. Toż to dziewięciopodział) tylko główny motyw ze względu na właściwości obiektywu powinien znajdować się w środku a nie w żadnych mocnych punktach po bokach.
🚩 Funkcje aparatu których nie używam - Fotografia jest Fajna
19:18
Fotografia jest Fajna
Рет қаралды 22 М.
GIANT Gummy Worm #shorts
0:42
Mr DegrEE
Рет қаралды 152 МЛН
🚩 Priorytet przysłony - mój ulubiony program - Fotografia jest Fajna
20:48
Fotografia jest Fajna
Рет қаралды 27 М.
🚩 Korekcja ekspozycji - Fotografia jest Fajna
16:49
Fotografia jest Fajna
Рет қаралды 15 М.
Na Polskich grupach sa sami buce
14:28
Photographer with a walker
Рет қаралды 9 М.
🚩 3 triki na zachód słońca - Fotografia jest Fajna
14:51
Fotografia jest Fajna
Рет қаралды 19 М.
🚩 Kompozycja to podstawa - Skala i wielkość - Fotografia jest Fajna
13:10
Fotografia jest Fajna
Рет қаралды 10 М.
🚩 Bracketing ekspozycji - zaawansowane funkcje aparatu - Fotografia jest Fajna
16:31
🚩 Jak robić szybko dobre zdjęcia - Fotografia jest Fajna
19:58
Fotografia jest Fajna
Рет қаралды 20 М.
🚩 Fotograf początkujący a zaawansowany - Fotografia jest Fajna
19:13
Fotografia jest Fajna
Рет қаралды 27 М.
🚩 Mały - Lekki - tani - mój ulubiony statyw - Fotografia jest Fajna
20:21
Fotografia jest Fajna
Рет қаралды 4,2 М.