No video

Przemoc rówieśnicza - dlaczego interwencje rodziców nie działają?

  Рет қаралды 2,210

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

3 ай бұрын

Bullying , czyli przemoc psychiczna lub fizyczna stosowana przez nastolatków wobec rówieśników to działanie celowe, wymierzone w konkretną osobę i trwające zwykle dłuższy czas. Jego miejscem zazwyczaj jest szkoła. Czasami za opresyjne działania odpowiadają pojedynczy sprawcy, a czasem całe grupy; wtedy przewaga sprawcy nad ofiarą jest oczywista. Jeszcze większe spustoszenie w psychice nastolatka może wywołać cyberbullying, polegający na znęcaniu się nad ofiarą w sieci np. poprzez publikowanie upokarzających zdjęć czy komentarzy. Konsekwencje tych zjawisk mogą prowadzić do fobii szkolnej, izolacji społecznej, stanów depresyjnych czy nawet prób samobójczych.
Skala zjawiska jest tak duża, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwróciła na nie uwagę, nazywając jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
Często rodzice podejmują próby interwencji, które nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Jak rozpoznać i zrozumieć dynamikę konfliktów rówieśniczych? W jaki sposób zidentyfikować ich przyczyny i konsekwencje? Jakie techniki i strategie komunikacji z nastolatkiem mogą pomóc w konstruktywnym rozwiązywaniu konfliktów? Jak rozwijać w młodych ludziach umiejętności rozwiązywania problemów? Kiedy nastolatkowi potrzebna jest profesjonalna pomoc i w jaki sposób z niej skorzystać?
O tym wszystkim porozmawiają: psycholożka, badaczka dynamiki grup rówieśniczych ze szczególnym uwzględnieniem powodów i przejawów bullyingu dr Małgorzata Wójcik i psycholog dr Piotr Rycielski podczas webinaru Przemoc rówieśnicza - dlaczego interwencje rodziców nie działają?. Obowiązują zapisy, a całość będzie transmitowana na KZbin.
dr Małgorzata Wójcik - doktor nauk społecznych w zakresie psychologii, adiunkt i prodziekan w katowickim wydziale Uniwersytetu SWPS. W swojej pracy zajmuje się badaniem dynamiki grup rówieśniczych ze szczególnym uwzględnieniem powodów i przejawów bullyingu - przemocy szkolnej. Obecnie wdraża zintegrowany program monitorowania i zapobiegania przemocy rówieśniczej „RESQL" w szkołach podstawowych i średnich. Zrealizowała finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju projekt innowacji społecznych (interwencja edukacyjna „Bliżej"), który miał na celu opracowanie programu eliminującego zachowania wykluczające i marginalizujące wśród uczniów gimnazjum. Laureatka konkursu eNgage Fundacji na rzecz Nauki Polskiej - dzięki grantowi przeprowadziła projekt „INKLA - Promocja Badań Partycypacyjnych”, w którym stworzyła młodzieżowe zespoły badawcze i wraz z nimi zrealizowała badania jakościowe dotyczące relacji rówieśniczych w klasach szkolnych. Laureatka nagrody im. prof. Romana Czerneckiego za najlepszy artykuł naukowy w dziedzinie edukacji w 2021 r. oraz nagrody Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności wdrożeniowej w 2022 r. Autorka licznych publikacji naukowych i podręczników.
dr Piotr Rycielski - doktor psychologii, pracownik Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS w Warszawie, absolwent międzywydziałowych interdyscyplinarnych studiów doktoranckich prowadzonych w Instytucie Studiów Społecznych im. prof. R.B. Zajonca na Uniwersytecie Warszawskim, stypendysta University of Michigan. Przez wiele lat adiunkt i członek rady naukowej w Instytucie Badań Edukacyjnych, wieloletni wykładowca akademicki, autor i współautor licznych badań naukowych i publikacji z zakresu psychologii edukacji.
Uniwersytet SWPS, Fundacja UNIQA oraz zespół RESQL połączyli siły w projekcie „Przerwij krąg przemocy w swojej szkole”. Chcemy głośno i otwarcie mówić o zjawisku przemocy rówieśniczej po to, by uświadomić społeczeństwu skalę problemu, z jakim mierzą się nasze dzieci. Zależy nam, by przeciwdziałać przemocy poprzez oddanie w ręce szkół gotowego, sprawdzonego narzędzia, jakim jest system RESQL, stworzony przez wykładowców i naukowców z Uniwersytetu SWPS.
Główną inicjatywą projektu „Przerwij krąg przemocy w swojej szkole” jest rekrutacja dla licealistów i techników w ramach której organizatorzy ufundowali darmowe wdrożenie systemu RESQL w 100 placówkach. Szkoły mogą zgłaszać chęć udziału w rekrutacji na dedykowanej stronie projektu, tam również odbędzie się głosowanie, które wyłoni ostateczną setkę wybranych szkół.
Zgłoś swoje liceum lub technikum do projektu, aby i twoja szkoła mogła wdrożyć system RESQL. Więcej informacji na temat rekrutacji znajdziesz na stronie: www.przerwij-krag-przemocy.pl
#bullying #przemocrówieśnicza #nastolatek

Пікірлер: 9
@legohouse3422
@legohouse3422 2 ай бұрын
😊 ważne badania jeszcze ważniejsze wychwytywanie 😊 w czas 🥇🌼🥇❤️😊❤ budowanie bliskich koleżeńskich relacji wydaje się że będzie kluczowym lekarstwem😊 jak również krytyczne myślenie, kontrola rodzicielska na urzadzeniach (kanały social media) - dbajmy o wspólny dobrostan
@HedaLuiza
@HedaLuiza 2 ай бұрын
Okrucienstwo wsrod dzieci i mlodziezy jest dosc powszechne. Wystarczy, że sie czyms róznisz, odstajesz od reszty. Nauczyciele mają za dużo na glowie, nie sa w stanie wszytkiego zauważyc, a są i tacy, ktorzy po prostu się nie interesują. Niemniej uważam, że rzecz leży w srodowisku domowym, w rodzinie - moje dzieci np byly uczone empatii i szacunku i tez nigdy nie braly udzialu w nękaniu innych. A wręcz przeciwnie - jako osoby wrażliwe, to one padały ofiarą. Cale szczescie czuwalismy nad tym jako rodzice i staralismy sie jak mogliśmy dawać im zawsze wsparcie. Bardzo dużo rozmawialismy, analizowalismy zachowania i zastanawialismy sie nad przyczynami takich agresywnych zachowań. Najczecsiej wychodzilo, ze najwiekszymi " nękaczami" byly dzieci w jakiś sposób zaniedbane emocjonalnie w domu. Bardzo to wszystko smutne.
@renatab.8930
@renatab.8930 2 ай бұрын
I co możemy zrobić jeśli wszyscy szeroko się uśmiechają do danego ucznia, a on wie, że to rodzaj kpiny? Co my, nauczyciele, możemy wtedy zrobić?? Ukarać obniżeniem oceny za szeroki uśmiech? Od razu dodam, że cykliczne spotkania integracyjne nie działają.
@agataderezinska6281
@agataderezinska6281 2 ай бұрын
Wydawać by się mogło, że działania integracyjne działają głównie na starcie - kiedy klasa się jeszcze "obwąchuje", nikt nie zajął jeszcze żadnej pozycji - wtedy jest szansa, aby każdy z każdym czuł więź i przynależność do wspólnoty. Organizowanie spotkań integracyjnych, kiedy problem już narósł, a młodzi czują, że spotkania są "specjalnie" dla tego wykluczonego, może powodować pogłębienie podziału. Jedynym ratunkiem mam wrażenie jest wtedy pogłębianie umiejętności społecznych doznającego przemocy i, jeśli się da, powodowanie zyskania innej perspektywy przez uczniów - czyli w nowych okolicznościach, poza szkołą (wycieczki, wyjazdy, wyzwania pozaszkolne)
@DOJODOJOtv
@DOJODOJOtv 2 ай бұрын
Czemu "buling" a nie "dręczenie"? Jesteście przedstawicielami nauki, ludźmi wykształconymi, a korzystacie z ponglisza :(
@kamilgatarek6429
@kamilgatarek6429 2 ай бұрын
bo tu chodzi o lepsze zrozumienie przez odbiorcow :)
@ewadziatkowska1059
@ewadziatkowska1059 2 ай бұрын
​@@kamilgatarek6429niektórym ludziom przeszkadza wtrącanie anglojęzycznych słów , może czas wybrać się do psychiatry ?
@DOJODOJOtv
@DOJODOJOtv 2 ай бұрын
@@kamilgatarek6429 i "bulink" jest lepiej rozumiane niż "prześladowanie" lub "nękanie"?
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 2 ай бұрын
Słowo "bullying" rozumie się jako wszystkie formy agresywnych postaw, zarówno werbalnych, jak i fizycznych, intencjonalnych i powtarzalnych, które mogą wystąpić bez oczywistej motywacji. Użycie anglicyzmu w tym kontekście jest uproszczeniem komunikacji i zrozumienia opisywanego obszernego zjawiska przemocy w szkołach.
Co się dzieje w głowie mojego nastolatka? - dr Radosław Kaczan, Tomasz Kuźmicz
1:01:55
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 4,1 М.
O przemocy psychicznej w relacjach | Drogowskazy
55:31
Drogowskazy
Рет қаралды 28 М.
哈莉奎因以为小丑不爱她了#joker #cosplay #Harriet Quinn
00:22
佐助与鸣人
Рет қаралды 10 МЛН
WHO CAN RUN FASTER?
00:23
Zhong
Рет қаралды 35 МЛН
Fast and Furious: New Zealand 🚗
00:29
How Ridiculous
Рет қаралды 48 МЛН
Bony Just Wants To Take A Shower #animation
00:10
GREEN MAX
Рет қаралды 6 МЛН
Czysta przyjemność czy uzależnienie? Gdy zawodzi samokontrola - dr Jacek Buczny (audio)
1:22:14
Mój syn popełnił samobójstwo. Rozmowa z Arkadiuszem Jachowskim.
54:17
Czy mindfulness wpływa na mózg i poprawia zdrowie? - dr Paweł Holas
1:10:38
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 69 М.
„Najgorszy był wstyd. Depresja jest taka niemęska” | 7 metrów pod ziemią
37:37
UWAŻAJ o CZYM MYŚLISZ - czyli jak psychika wpływa na ciało ?
19:26
Marek Purczyński
Рет қаралды 475 М.
Jagoda Kubiak: Psychologiczne mechanizmy przemocy w rodzinie
30:19
FundacjaBatorego
Рет қаралды 13 М.
"O co się potykamy w drodze do drugiego człowieka" - prof. Katarzyna Popiołek
1:24:36
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 243 М.
Kochanie, domyśl się, o co mi chodzi - Magdalena Sękowska (audio)
1:12:37
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 89 М.
Kiedy psychoterapia? Kiedy szpital psychiatryczny? | 7 metrów pod ziemią
52:45
7 metrów pod ziemią
Рет қаралды 508 М.
📌Mobbing w miejscu pracy
52:37
Izabela Wojtachnik Coaching i Szkolenia
Рет қаралды 297
哈莉奎因以为小丑不爱她了#joker #cosplay #Harriet Quinn
00:22
佐助与鸣人
Рет қаралды 10 МЛН