Oto brakujący fragment filmu (od czasu) 4:42 - miało to wyglądać tak: twitter.com/Zabytki_Nieba/status/1274800686442692608
@gliderfan61964 жыл бұрын
No właśnie, też tak czułem. W zoo w Warszawie jest hala wolnych lotów, do której się wchodzi a ptaki latają dokoła. Większość to patki egzotyczne (jest tam gorąco i wilgotność wysoka), ale chcieli mieć ptaka w każdym kolorze - i żołta jest wilga. Trzeba wejść spokojnie, usiąść na ławeczce i nie ruszać się - po chwili wszystkie ptaki wyłażą, a wilga to nawet często siada na ścieżce niedaleko człowieka.
@janwege1502774 жыл бұрын
@@gliderfan6196 "W zoo w Warszawie jest hala wolnych lotów, do której się wchodzi a ptaki latają dokoła. " Alarm! Alarm! Wirusy się przenoszą! ;-DDD Przepraszam za czarny humor...
@BBK19764 жыл бұрын
No właśnie, na zdjęciu była Sikora modraszka.
@michalb88714 жыл бұрын
Mimo wszystko świetny materiał, rodzi się więc kwestia : czy można liczyć na matweriał o PZL 102 Kos, jak już przy samolotach aeroklubowych jesteśmy?
@StanislawSawicki Жыл бұрын
❤
@MikePatey4 жыл бұрын
DRACO... Thank you so much for showing my favorite aircraft I have ever built. Sorry I crashed it, I will bring it back better. 👍🤠
@wojciechpeisert39834 жыл бұрын
This plane its a Polish aircraft history. There are so many people which looking for Wilga 2000 in good shape. Please rebuild it. ;-)
@maciejgajda14924 жыл бұрын
We miss Draco so much:(, greetings from Poland:) Can't wait to see Scrappy flying:)
@Zabytki_Nieba4 жыл бұрын
You made our Wilga a US airshow star! If you make another project based on this type, I will also gladly show it to Polish audience. For our financial and legal conditions, Draco looks surreal, like a science-fiction or cartoon character.
@janwege1502774 жыл бұрын
Good luck with that plan Mr Patey.
@zatstone4 жыл бұрын
hello Mike!!! your version of Wilga was stunning!!!!
@laserniebieski7682 жыл бұрын
Mój teściu to fanatyk Wilgi. Pół mieszkania zajebane częściami silnika, starymi lotkami, nitami, kątrówką, zawleczkami itp. Średnio dwa razy w miesiącu ktoś wdepnie w leżący na ziemi drut lub zawleczkę i trzeba wyciągać w szpitalu, bo mają zadziory na końcu. W swoim dwudziestokilkuletnim życiu już z 10 razy byłem na takim zabiegu. Tydzień temu poszedłem na jakieś okresowe badania, to baba z recepcji jak mnie tylko zobaczyła, to kazała buta ściągać, bo myślała, że znowu drut w nodze. Druga połowa mieszkania zajebana gazetkami „Wilga sam naprawiam”, „Świat Wilgi”, „AI-14 bez tajemnic” itp. Co tydzień teściu robi objazd po wszystkich aeroklubach w okolicy, żeby skompletować różne graty do Wilg. Byłem na tyle głupi, że nauczyłem go internetu, bo myślałem, że trochę pieniędzy zaoszczędzimy na tych objazdach, ale teraz nie dosyć, że je kupuje, to jeszcze siedzi na jakichś forach dla wilgowców i kręci gównoburze z innymi wilgowcami o najlepsze zakrętomierze, tłoki, świece itp. Potrafi drzeć mordę do monitora albo wypierdolić klawiaturę za okno. Kiedyś teściu mnie wkurwił, to założyłem tam konto i go trollowałem, pisząc w jego tematach jakieś losowe głupoty, typu „Silnik AI-14 to szrot”. Teściowa nie nadążała z gotowaniem bigosu na uspokojenie. Aha, ma już na forum rangę SuperWilga, za najebanie 10 tysięcy postów. Jak jest pogoda, to co weekend zapierdala na lotnisko. Od jakichś pięciu lat w każdą niedzielę wymieniamy świece, dolewamy oleju, a Wilga cała upaćkana olejem i spalinami, czyścimy z tego syfu a teściu pierdoli o zaletach obsługi tego rozklekotanego grata. Jak się dostałem do pracy, to stary przez tydzień pierdolił, że to dzięki temu, że naprawiam z nim Wilgę, bo zaprojektowana z głową i mózg mi lepiej pracuje. Co sobotę budzi ze swoim znajomym całą rodzinę o czwartej w nocy, bo hałasują, pakując graty, słuchawki, butle z powietrzem, mapy, robiąc kanapki itd. Przy jedzeniu zawsze pierdoli o Wildze i za każdym razem temat schodzi w końcu na Urząd Lotnictwa Cywilnego, stary sam się nakręca i dostaje strasznego bólu dupy -za dużo wymagają, tylko utrudniają, grabią jego pieniądze itp. robi się przy tym cały czerwony i odchodzi od stołu, klnąc, i idzie czytać „Wielką Encyklopedię PZL Okęcie” albo „Remont silnika AI-14 w weekend” , żeby się uspokoić. W tym roku sam sobie zamówił na święta symulator Wilgi… Oczywiście do wigilii nie wytrzymał, tylko dzień wcześniej już go rozłożył w dużym pokoju. Ubrał się w ten swój cały strój lotniczy i słuchawki i siedział cały dzień w tym tworze na środku mieszkania. Obiad (karp) też w nim zjadł.
@Zabytki_Nieba2 жыл бұрын
To jest jedna z lepszych historii na całym kanale :)
@andrrzejsiankowski65504 жыл бұрын
Wilga to piekny samolot, a swoj pierwszy lot na niej odbylem w Przylepie z niezyjacym juz Lechem Marchelewskim, potem bylo szkolenie szybowcowe i wiele lotow na holu. Wilge wspominam z wielkim sentymentem tymbardziej ze moj kolega kupil nowa w 1989 roku i niejednokrotnie udostepnial ja do lotow w nas zym Aeroklubie na Piastowie. Wilge 2000 ogladalem na Air Show i akrobacje na niej w wykonaniu Pana Wojnara w tym petle. Pan Wojnar byl wspanialym pilotem jak rowniez pilotowana przez niego Wilga. Po9zdrawiam i dziekuje za wspaniala publlikacje
@Zabytki_Nieba4 жыл бұрын
Bardzo się cieszę, mogąc ożywić wspomnienia.
@dawid1300r4 жыл бұрын
Słucha się tego jak małe dziecko matki. Szacunek dla autora za poświęcenie aby zrobić taki materiał. Rewelacja!
@ulysses16854 жыл бұрын
W roku 1988, z pieniędzy które dostałem na Komunię wyczarterowalem sobie 15 min lotu Wilgą nad miastem. Kumple mieli zegarki z melodyjkami a ja spełniłem swoje marzenie (jako dziecko chciałem zostać pilotem). Ten samolot jest ładny nawet dzisiaj, aż nie do wiary, że zaprojektowano go w PRL.
@janwege1502774 жыл бұрын
Ja też miałem zegarek z melodyjkami ;-) A samolotem leciałem pierwszy raz do Amsterdamu... miałem przesiadkę w połączeniu z Bergen - w Norwegii sadziłem kwiatki i wpadłem do... fiordu ;-DDD Mega pozdro!
@Karakulimbro4 жыл бұрын
Myślisz, że PRL to jaskiniowcy z maczugami w mamucich skórach? Starsza kadra inżynierska to absolwenci przedwojennych uczelni, a ci młodsi od nich się uczyli. Niestety, byliśmy zależni od czerwonego monstrum, które traktowało nas jak kolonię
@NecrosDeus4 жыл бұрын
@@Karakulimbro Przedwojennej kadry inżynierskiej było tyle co kot napłakał. Znaczna część, tak jak innych ludzi szeroko pojętej nauki, zabili Niemcy. Z tej ocalonej grupy wielu nie miało szczęścia by by w zawodzie pracować, i to nawet nie dlatego że nie chcieli. Tak więc nie przesadzaj z tą przedwojenną kadrą. Co do PRL, jaskiniowcy i maczugi to może przesada, ale tak naprawdę to było bardzo blisko. Jeżeli chodzi o technikę, to była bardzo duża marność. PRL to zamknięty system, dla nauki również. Nie mieliśmy dostępu do najnowszej światowej nauki i techniki, z przyczyn oczywistych. COCOM znakomicie ograniczał dostęp do nowoczesnych technologii, i w sumie nawet do takich śmiesznych jak...8 bitowy mikrokomputerek Amstrad Schneider CPC 464, który był na oficjalnej liście zakazu transferu tej "technologii" do państw socjalistycznych. Nie wiem jakie masz wykształcenie, ale jak byś miał inżynierskie, to byś wiedział, że w dziedzinie techniki z niczego nic się sensownego nie stworzy. Przecież oglądasz te filmiki, więc wiesz jakie były problemy z tym czy owym. Tak naprawdę, to czegoś naprawdę sensownego sami nie stworzyliśmy. W większości nasze konstrukcje były oparte na licencjach, lub zawierały obcą myśl techniczną w postaci zakupów gotowych komponentów. Mamuty może w PRL nie biegały, ale instytuty naukowe, w kilka, składały się by sobie kupić jedno jakieś nowoczesne urządzenie pomiarowe, po czym to urządzenie krążyło między nimi jak puchar przechodni! W technice, w możliwościach konstrukcyjnych, to tak naprawdę była nędza z rozpaczą.
@MesterElg4 жыл бұрын
Dokladnie tak! Wilga czy Piper Cub to ponadczasowy design. Jeszcze 6 lat temu moglem ja (35M) widywac, w Bielskim aeroklubie. Niestety chyba dozyla swoich dni. W wolnej chwili dlubie jej replike (RC) na podstawie zdjec ;-)
@sylwesterkondracki18913 жыл бұрын
za to w Państwie prawa w 2008 pod przywództwem Donalda Tuska zniszczono Wilgę
@rejswiosenny5332 Жыл бұрын
Spadochron dla pilota był wymagany przy holowaniu szybowców i wywożeniu skoczków spadochronowych czyli wtedy gdzie ryzyko uszkodzenia samolotu w powietrzu (np. poprzez kolizję z szybowcem, spadochroniarzem lub liną holowniczą) było większe. Zasłonki chłodzenia głowic i chłodnicy oleju nie służyły jedynie do ograniczenia chłodzenia przy schodzeniu z wysokości ale były elementem regulacji temperatury silnika w zależności od pogody i obciążenia silnika (regulowane ręcznie przez pilota na podstawie wskazań termometrów). Samolotem podobnym (pod względem układu aerodynamicznego i zastosowań) do Wilgi, z tym samym zespołem napędowym (silnik + śmigło) był JAK 12M/A w tym zmodyfikowany w Polsce PZL-101 Gawron.
@Andrzej26453 жыл бұрын
Kolejny świetny film. Kawał historii polskiego lotnictwa, a ten samolot bardzo wielu pilotów w Polsce darzy wielkim sentymentem. Samolot walnie przysłużył sie do wielkiej ilości sukcesów sportowych polskich pilotów. Proponuję w formie aneksu, odcinek na temat osiągnięć sportowych na tym samolocie. Taka opowieść musiałaby zapewne trwać sporo dłużej. Niestety, ale jako samolot, "Wilga" ma sporo wad. Na przykład ogromne zużycie paliwa, krótki zasięg, niską predkość przelotową. Doskonałość aerodynamiczna porównywalna z płytą chodnikową (stary aeroklubowy żart). Do tego jest droga i skomplikowana w obsłudze. Dosyć trudna pilotażowo, wiele samolotów uległo wypadkom na przykład robiąć "cyrkla" przy lądowaniu. Łatwo było uszkodzić śmigło przy lądowaniu, szczególnie na zawodach. Niezaprzeczalną zaletą Wilgi jest świetna widoczność z kabiny co było ogromną zaletą w sporcie samolotowym. Dziękuję za ten odcinek i pozdrawiam.
@PanProper Жыл бұрын
Fantastyczny i przepiękny samolot...👍
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
Pierwsza w nocy, a ja się nie mogę oderwać od Zabytków Nieba! Dziękuję Ci za to, co robisz i jak to robisz. Klasa sama dla siebie. Pokłony!
@kobretti4413 жыл бұрын
Dziękuję za ten film. Byłem technikiem PZL-104 Wilga 35, wyszkolonym w TSWL Zamość. Był to też pierwszy samolot, którym leciałem w życiu. 😃 W służbie zasadniczej, zostałem wysłany z EPBC ( Warszawa Bemowo) do Łasku, na prace okresowe do istniejącego wtedy PWL-u. (Polowe Warsztaty Lotnicze). Pewnego piątku, marzec 1990r. do Łasku przyleciała Wilga z mojej jednostki na prace okresowe. Pilot miał zabrać jeden samolot, a zostawić drugi. Jako, że mnie znał z jednostki, zapytał, czy lecę z nimi do Warszawy? Był też technik samolotu, który ją obsługiwał. Mając taką ofertę, głupi by odmówił. Co to były za emocje! Wrażenia pamiętam do dziś, coś wspaniałego! 45' lotu i jesteśmy w Warszawie. A jak się już skończył mój pobyt w Łasku, wróciłem do Warszawy i służyłem dalej. Bardzo lubiłem chodzić na loty, nawet jak nie poleciałem samolotem, to było ciekawie. Później, jak już Wilgi odeszły z wojska, przeszkoliłem się na AN-2. Miałem kiedyś propozycję od Dowódcy Eskadry, żeby się przeszkolić na technika pokładowego AN-2. To jedno z moich niespełnionych marzeń, drugie to córka 😁, ale wiedziałem, że lekarze mnie nie dopuszczą do latania. 🙁 Niemniej, ześwirowałem na punkcie lotnictwa, chociaż na komputerze musiałem nauczyć się latać.😁😁😁 Drugi raz, też poszedł bym do wojska, tylko musiałbym latać jako pilot, albo w składzie załogi. A moi przełożeni, w jednej z jednostek, zrobili ze mnie szefa pododdziału, gaciowego z technika samolotu, kurwa, że ich mać! Zero przeszkolenia, tylko dasz se rady! AN-2 bym prędzej wystartował i wylądował, bo znałem samolot i obserwowałem załogę podczas lotu i dużo z technikami latającymi gadałem, co kto i kiedy robi w samolocie. A tu skurwiały etat gaciowego mi się trafił. Dobrze, że tylko 9 miesięcy, o 9 za dużo.
@user-rz6wu3eo8k4 жыл бұрын
Najpierw oglądałem filmy z ,,Draco", a teraz się dowiaduję, że to polska piękność. Miłe uczucie. :)
@ЗнаменосецВечности4 жыл бұрын
To me Wilga is one of the most beautiful aircraft of all time. Some are still flying in Russia.
@andrzejpl98972 жыл бұрын
In America many call it the ugliest plane ever build . Thanks God we are not Americans ?
@gringo81mr11 ай бұрын
Wilga mój ukochany cywilny Polski samolot😊
@swarozyc64514 жыл бұрын
WILGA Jeden z najlepszych samolotów na świecie!! 32 👍 61min przed programem!
@Zabytki_Nieba4 жыл бұрын
Widzowie wysoko stawiają poprzeczkę...
@janwege1502774 жыл бұрын
Ale najlepsi i tak byli i są piloci - tyle tytułów mistrzowskich... niesamowite. ŚP. Wacław Nycz, Janusz Darocha, bracia Wieczorek... pl.wikipedia.org/wiki/Mistrzostwa_%C5%9Bwiata_w_samolotowym_lataniu_precyzyjnym Polska Rulez! :-)
@greentechnology35294 жыл бұрын
@@janwege150277 "PZL-104 Wilga Prędkość minimalna: 68 km/h" Właśnie dlatego Polski Ptaszek był tak dobry w lataniu precyzyjnym. I oczywiście górnopłat z idealną widocznością w dół i na boki. Gdyby zrobiono zawody samolotów latających najwolniej to Wilga z pewnością byłaby w czołówce. I to był jej wielki atut.
@laserniebieski7684 жыл бұрын
@@greentechnology3529 Tylko, że samoloty służą raczej do przemieszczania się szybko, a nie wolno. Podniecać się prędkością minimalną można na jakiś zawodach w tej konkurencji i tyle. Cechy wilgi dobrze się sprawdzały w lataniu precyzyjnym i rajdowo-nawigacyjnym. W praktycznym użytkowaniu bardzo niewielu jest to potrzebne, a okupione dużym zużyciem paliwa i niewielką prędkością przelotową.
@dawidkrajewski99324 жыл бұрын
@@laserniebieski768 niska prędkość przeciągnięcia to krótki start i lądowanie, tutaj jest zaleta
@ВикторДанилюк-т4н4 жыл бұрын
Many thanks from Ukraine for information.!!! I was flying on glider and Wilga was lifting up our gliders.Exelent plane.With best wishes !
@MrLotnik1714 жыл бұрын
Wilga ma swój urok i niepowtarzalne piękno no i ten dźwięk silnika AI-14RA.Poezja!!!
@60alto4 жыл бұрын
Witam. Miałem to szczęście że latałem za Wilgą podczas jej certyfikacji na FAR23. Szkoliłem się wtedy na szybowcach w Aeroklubie Warszawskim na lotnisku w Przasnyszu. Za sterami Wilgi siedział Jerzy Wojnar i w ramach zadań certyfikacyjnych robił też trójchole z doświadczonymi szybownikami. Po wykonaniu planu dnia oczywiście robił za holownika, co to były za hole dla nas pingwinów, nauczyłem się latać za holówką choć mogłem koszulkę wyżymać. Dla informacji, Wilga latała pomalowana jedynie zieloną farbą podkładową o ile pamiętam bez oznaczeń.
@teodorzzypt25064 жыл бұрын
Wow , a kto nie latał za Wilgą ? Chyba tylko niektórzy , szkoleni w ostatnch latach
@jacekkozwski35263 жыл бұрын
Nie ma to jak miłe wspomnienia.W latach 80 duzo latałem w Aeroklubie Ostrowskim na Wilgach,Jakach,Zlinach,Kolibrach,i szybowcach...to były piękne czasy..:)
@robertagowski94922 жыл бұрын
Przepiękny samolot. Pozdrowienia z Wilgi nad rzeką Wilgą.
@1964ANDRZEJ4 жыл бұрын
Wilga to Wilga, te póżniejsze wersje, to potwory. Silnik rzędowy? Ble! Tylko gwiazdowy. On ( ten samolot) jest prześliczny. A do czego zdolny w sprawnych rękach? O tym już była mowa w tym odcinku. Rajdy samolotowe wszelakie i ich bohaterowie piloci wraz ze swymi maszynami. Toż to książkę by napisać. Dopisek - Wilgę uważam za młodszą siostrę Gawrona. Oba samoloty są wspaniałe. Ale jako facet, Gawrona lubię, a Wilgę kocham ;) Serdecznie dziękuję za materiał.
@ireneuszpyrak9614 ай бұрын
Piękny samolocik, niedawno czytałem że mają wznowić produkcję wersji 2000 na wzór modelu jaki zrobił sobie ten Mark Petey ( DRACO) było w Necie dzisiaj ( 11 wrzesień 2024)
@MR-dh5ev4 жыл бұрын
Świetny odcinek. Zniszczenie linii produkcyjnej... to jednak praktyka spiskowa, nie żadne teorie. Pozdrawiam.
@janwege1502774 жыл бұрын
Stawiam na wpływy niemieckie.... Ukłony
@greentechnology35294 жыл бұрын
@@janwege150277 Niemcy już od dawna nie produkują takich samolotów. Jedynym modelem któremu PZL-104 mógłby zagrozić był Dornier Do-27, ale jego produkcję zakończono w 1965. W tym samym roki debiutowała Wilga-3 z silnikiem AI-14. Najbardziej prawdopodobna może być wersja o "wpływie" firmy Textron, która od 1992 jest właścicielem praw do marki Cessna.
@laserniebieski7684 жыл бұрын
@@greentechnology3529 Właścicielem PZL Okęcie, producenta wilgi, obecnie jest Airbus (wcześniej hiszpańska CASA, wchłonięta przez Airbusa). Jaką to konkurencją dla wyrobów Airbusa czy CASY była wilga? I jakie to wpływy w europejskim Airbusie ma amerykański Textron, że niby miał spowodować zaprzestanie produkcji wilgi i niby któremu modelowi Cessny wilga zagrażała? Ludzie, przestańcie wypisywać dyrdymały o jakimś międzynarodowym spisku mającym uwalić produkcję wilgi. Po prostu nie ma zapotrzebowania na takie samoloty. Podajcie jaki to samolot klasy wilgi ( czyli czteromiejscowy STOL rozwijający prędkość przelotową ok 150 km/h i palący ponad 50 l/h) jest obecnie w produkcji i ile sprzedano ostatnio egzemplarzy.
@laserniebieski7684 жыл бұрын
Airbus kończy produkcję A380, Boeing kończy produkcję 747, czyje to wraże macki spowodowały -Rosjan, Chińczyków czy może kosmitów?
@greentechnology35294 жыл бұрын
@@laserniebieski768 Zanim zaczniesz "produkować mundrości" to może zajrzyj do jakiejś mądrzejszej literatury. Pokaż mi w CAŁEJ ofercie Airbusa (a wcześniej CASY) chociaż JEDEN aktualnie produkowany model porównywalny do Wilgi. Podpowiem: CASA C.127 będąca de facto Dornierem Do 27 na licencji. Produkcję licencji zakończono mniej więcej w tym samym czasie co oryginału. Textron nie musiał się obawiać Airbusa (co wykazałem wcześniej), gdyż był to po prostu podział łupów na świeżo podbitej gospodarczo kolonii. Wilga 35 a szczególnie Wilga 2000 z nowszym silnikiem zagrażałaby bezpośrednio modelowi Cessna 170 i jej późniejszej modyfikacji 172/182 wyprodukowanej DO DZISIAJ w liczbie ponad 70 tysięcy. A Textron w dalszym ciągu ma w ofercie modele Skyhawk i Skyline. Nie przypadkowo wersja 2000 Wilgi była wybierana do customizacji na VSTOL gdyż dysponowała potencjałem modernizacyjnym. Czego nie można powiedzieć o gotowcach ze stajni Cessny.
@marianolszanicki70113 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za film. Bardzo, a bardzo Pana szanuję za naprawdę dobre filmiki.
@TheGrzecho73 жыл бұрын
Najładniejszą Wilgą jest Wilga z silnikiem gwiazdowym - koniec tematu :) Dziękuję za materiał.
@marduk19404 жыл бұрын
WILGA. Już sama w sobie "myśl techniczna" jest piękna. I komu to przeszkadzało?
@motomek7508 ай бұрын
żydokomunie
@grazynad93042 жыл бұрын
Uwielbiam Wilgę. Latałam tylko jako pasażer i to był mój pierwszy samolot holownik za którym nauczyłam się startować. Szkoda, że jej nie produkują, bo to samolot z ponadczasowym wyglądem. Nadal jej sylwetka jest piękna. Dziękuję za ten film.
@NimrodPW4 жыл бұрын
Wilga jest tylko jedna nie jakaś tam 2000 ;). Ekstra materiał.
@swistakdanecki69304 жыл бұрын
Można dodać, że: 1. Początki wilgi były trudne. I przekroczona masa i niestateczny termicznie silnik- mający zgodę na...10 godzin pracy. 2. Samolot został uratowany (w sensie projektu) w wyniku zamówienia na serię i dokumentację seryjną przez Indonezję. Sam inż. Żurakowski w rozmowie ze mną złapał się za głowę, gdy "klienci z Indonezji zaakceptowali nasz samolot, a dokumentacja seryjna była w proszku, zaś loty próbne- w polu". 3. Po daniu silnika Continental i ulżeniu konstrukcji samolot wykazał dobre cechy lotno-pilotażowe. Dopiero wtedy Aeroklub zaczął się tym samolotem interesować. Wilga z Continentalem osiągnęła krajowy rekord wysokości lotu 6834 metry- chyba do dzis w tej kategorii rekord jest niepobity. 4. W miejsce nieudanego WN6-RB była rozważana koncepcja silnika Praga Doris M208. Jednakże to epizod- silnik ten był też niedopracowany i zawodny. 5. Zabudowę silnika AI-14 zaproponował inż. Frydrychewicz. W rozmowie z inż. Żurakowskim usłyszałem: "Taki słonecznik do Wilgi... Ale cóż, chyba innego wyboru nie było". 6. Za lotem na Bałkany podążała Nysa N59 WSK Okęcie z częściami do samolotu- a zwłaszcza do silnika. Inż. Frydrychewicz wspominał, że musiał się zmierzyć z funkcją mechanika silnika lotniczego, choć sam nie posiadał nawet dwusuwowego motocykla. 7. Nie wiem (może ktoś z czytających wie?) czemu kąt zaklinowania płata względem osi podłużnej silnika był mały? Wilga leciała na przelocie z opuszczonym ogonem- co zwiększało opory, a uzyskanie max Cz wymagało opuszczenia kółka ogonowego niemal z metr poniżej podwozia głównego. Z resztą ogólna aerodynamika była marna- doskonałość rzędu 5-6 o tym świadczy. A próby zastosowania chowanego slotu z w/w czynników nie dały spodziewanego rezultatu. 8. Podczas stromego wznoszenia z małym obciążeniem i dużą mocą pilot leżał na oparciu fotela. 9. Stały slot chronił przed przeciągnięciem, tym niemniej Jerzy Wojnar wielokrotnie pokazał, że da się zerwać strugi i wejść w korkociąg. Z resztą z tym wspaniałym pilotem zaglądałem do wnętrza komina elektrociepłowni czy doświadczyłem pętli, beczek. I wszystko z N =>1. 10. Nie było nic o usterzeniu płytowym. A wersja doświadczalna takie miała i wykazywała się "delfinowaniem"- na większej prędkości machała ogonem w górę i w dół. Aż do pewnego lotu, gdzie wspomniany Jerzy Wojnar pokazać chciał owe delfinowanie dużo młodszemu pilotowi robiącemu uprawnienia doświadczalne - Zygmuntowi Mazanowi. W wyniku przechłodzenia zjawiska (lub luzów- nie wiadomo) wahania były tak silne, że mało nie doszło do katastrofy. Obaj (po cofnięciu przez jednego z nich gazu) starali się zamurować drążki, aby nie doszło do przekroczenia dopuszczalnego Nz (A prędkość samolotu była w okolicach VNo do VNe- lot na pełnej mocy z wyraźnym zniżaniem). 11. Wilga 2000 była ukłonem w kier. prędkości przelotowych i mniejszych kosztów eksploatacyjnych na pasażerokilometr. Holowanie na trójholu czy ściąganie z terenów przygodnych stało się mało potrzebne. Lycoming IO-540 w zestawieniu ze śmigłem o niedużej średnicy spowodował z resztą pewne odejście od STOL. Można by pisać jeszcze wiele - Wilga jeszcze długo, długo będzie wiodła prym najliczniejszej serii naszego samolotu- przed RWD-8 i PWS-26.
@Zabytki_Nieba4 жыл бұрын
Dzięki za wszystkie uzupełnienia!
@Kriscros19663 жыл бұрын
Samolot dla orangutanów, jak se ustawisz fotel, tak żeby drążek był ok, to łapami nic nie sięgniesz na kokpicie, ten samolot ma wiele idiotyzmów które można było usunąć od ręki, a Wilga 2000 to dopiero gniot: jak zalejesz po korki 360 litrów, to tylko 2 osoby na pokładzie,
@nowyswiat67853 жыл бұрын
Wilga jest piękna od dziecka to moja wielka miłość od pierwszego zobaczenia w TV przypominała owada ważkę
@jarekjaro91204 жыл бұрын
Cudowny samolot, wyciągał szybowce nad górę Żar, wcześniej latali z góry i lądowali u podnóża. Kolejka szynowa zabierała je na szczyt. Muchy,Bociany, Piraty: głowa w niebie- moje dzieciństwo, tak wiele ich tam było. Wilga po uwolnieniu szybowca jakby gasła i przy przyziemieniu otwierała swoją moc. Pozdrawiam
@zioowas10984 жыл бұрын
Rewelacyjny materiał! Świetny samolot który często można było zobaczyć na naszym polskim niebie i który miał swój udział w zwycięstwach Polaków z zawodach w lataniu precyzyjnym.
@demon49924 жыл бұрын
"Zakonczono produkcje i zniszczono oprzyrządowanie"-tak właśnie zniszczono Polski przemysł,co się nie dało sprzedać,niszczono żeby nie dało sie odnowić zdolności produkcyjnych
@justme2580 Жыл бұрын
@demon, A kiedy i kto to zrobił? A Gdzie je produkowali?
@demon4992 Жыл бұрын
@@justme2580 W zakładach PZL Okęcie,a wszystko zniszczyli ci którzy objęli władze po upadku PRL
@CzystaPolska1Ай бұрын
@@justme2580 PZL Warszawa Okęcie od 2001 airbus, i na licencji Indonezja tam nadal jest produkowany.
@CzystaPolska1Ай бұрын
Dobra wiadomość, żabojady które uczyły się od polactwa jeść widelcem wznowią produkcję wilgi wformie Draco: 9.09.24 Airbus Poland i Draco Aircraft podpisały umowę, która umożliwi spółce Draco Aircraft budowę w Polsce samolotu nowej generacji klasy HyperSTOL, zwanego Draco. W ramach tego porozumienia Airbus Poland przekaże prawa własności intelektualnej do samolotu PZL-104 Wilga, który będzie bazą dla nowego projektu
@adrian00777725 күн бұрын
Niestety...
@jaroslawkaczynski1314 жыл бұрын
Lecialem wojskowa z Deblina do Warszawy. Nad szosa. Wyprzedzalismy samochody. B.stabilny lot, swietna widocznosc. W sumie niezapomniane przezycie. DZIEKUJE.
@UZI0174 жыл бұрын
Kiedyś widziałem ją w zestawieniu najbrzydszych samolotów świata. Mi osobiście bardzo się podoba, ma swój urok, i w ogóle w tym pięknym bialo-czerwonym 😍
@olej2154 жыл бұрын
Niesamowite, ktoś zobaczy ten samolot i pomyśli co za staroć a ma tyle ciekawych technologi czy zastosowań że ja jestem nawet zaskoczony. Dzięki za wspaniały materiał.
@wcolby4 жыл бұрын
Well done! very well done!
@Zabytki_Nieba4 жыл бұрын
Thanks for your appreciation and footage!
@Asteroid3023 жыл бұрын
Jak byłem mały często oglądałem wilgi w akcji
@c4mper4 жыл бұрын
Kapitalny kolejny material. Strzal w 10 !!!!
@aleksanderswiech93524 жыл бұрын
Fajny odcinek - pamiętam czasy gdy robiłem szkolenie szybowcowe to się zawsze latało za Wilgą ;)
@dreamliner19924 жыл бұрын
Jeden z najprzyjemniejszych samolotow na ktorych mialem okazje latac. Poprawna pilotazowo i slychajaca sie pilota!
@jaydeeslim4 жыл бұрын
Super odcinek, duzo info. Widzialem Draco w Oshkosh w 2019. Pokazalem synowi. Kocham ten samolot w oryginale I w przerobce. Proud of Poland 🇵🇱
@grzegorzw.22374 жыл бұрын
Pamiętam te Wilgi latające w Aeroklubie Gliwickim. Nie wiem czy ostała się w Gliwicach choć jedna sztuka. To były piękne czasy, gdy rano budziły nas mieszkających w pobliżu lotniska dźwięki silników Antka, Wilgi czy Zlinów... Jeśli dobrze pamiętam, to na naszym lotnisku bodajże w 1972 roku jedna Wilga rozbiła się, a katastrofie zginął jej pilot.
@maciejkulik4 жыл бұрын
Dzięki śliczne! leciałem Wilgą gdy bylem malutki nad Elblągiem! super samolot! super film!
@PawelGlowienka4 жыл бұрын
Tak Draco to najsłynniejsza wilga. Dzięki super content
@jacekbetlej41314 жыл бұрын
Witam, nareszcie!!! Ale na dobre rzeczy zawsze warto czekać!!! Mam sentyment do tego samolotu bo to w nim w latach 90 oderwałem się pierwszy raz od ziemi, na pokazach lotniczych w Mielcu. Ojjj emocje były...
@piotrw47274 жыл бұрын
Super film. Mam wylatane na Wildze ponad 150h. Mój ulubiony samolot.
@spadamspadam4 жыл бұрын
Wielkie dzięki za ten odcinek. Pierwszy, który obejrzałem w momencie premiery. Emocje były :-)
@Zabytki_Nieba4 жыл бұрын
No i super. Dzìęki za wszystko.
@janowilsaw18484 жыл бұрын
Wilga jest moim ulubionym samolotem juz od dziecka.
@tadeuszrawecki31563 жыл бұрын
Dziękiję pięknie za ciekawy komentarz.Chciałbym dodac , że do grona posiadaczy WILGI 35 w tym roku dołączył jeszcze jeden pasjonat lotnictwa to mój syn . Niestety jeszcze nie miałem przyjemności latac tym samolotem
@Horus69ss4 жыл бұрын
Stary, fajnie opowiadasz o tych samolotach. Leci sub! Dzieki za ciekawe materialy.
@marcinbanaszkiewicz46244 жыл бұрын
rewelacyjny odcinek. nienapiszę!!!!!!😀. Gwiazdowa jest piękna.. pozdrawiam.
@andrzejbecki35394 жыл бұрын
Bardzo fajnie było ten film obejrzeć tym bardziej że leciałem tym samolotem w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku był to lot tzw widokokowy gdzieś w okolicach Warszaway pozdrawiam wszystkich pasjonatów lotnictwa
@andrrzejsiankowski65504 жыл бұрын
Latalem Wilga jako pasazer oraz jako pilot holowanego szybowca w tym rowniez na dwuholu. Super samolot. Co do Wilgi 2000 to tez jest dobry samolot i na jednym z Air Show w Radomiu sp. Pan Wojnar wykonywal na niej petle co odzwierciedlalo kunszt tego Pana jako pilota choc nie bylo sztuczka dozwolona, ale to juz historia! Wspanialy odcinek o historii polskich konstrukcji lotniczych. Dziekuje i Pozdrawiam!
@krzysztofmrowicki2 жыл бұрын
Z dużym opóźnieniem obejrzałem ten film. Jak zwykle piękny. Dla mnie, niepilota 🤓, z "nalotem" dwa razy szybowiec dwumiejscowy (Bocian i Czapla), oraz właśnie Wilga! Z żoną chwilami trzymającą drążek i synem, i, jak to w PZL 104, widocznym pod nogami poznańskim Ratuszem. Pozdrawiam🛩️ Krzysztof
@bikeforjoy4 жыл бұрын
Pod koniec lat 70 miałem okazję podziwiać piękne kolorowe prospekty tegoż samolotu. Moja Mama była nauczycielką w jednej z warszawskich szkół. Będąc na wycieczce szkolnej w zakładach produkujących ten samolot otrzymali foldery i pamiątki z wizyty. Nawet dziś ten samolot wygląda pięknie. Szkoda że konstrukcja nie była już później rozwijana. Kolejny świetny materiał :)
@gallusanonimus74514 жыл бұрын
Mogę szczerze napisać, że Wilga "Draco" czyli też poniekąd 2000 była najładniejsza, ale jednak 35-ka ładniejsza od niemodyfikowanej 2000
@dariuszszymanski13924 жыл бұрын
Jak zwykle super materiał , jeden z flagowych polskich samolotów . Pozdrawiam .
@michalklucznik4 жыл бұрын
WILGA. Materiał, który przekonał mnie do obejrzenia innych twoich materiałów. Patronem nie zostanę ale zawsze polecę twöj kanał. Warto. Naprawdę warto. pozdrawiam!
@Zabytki_Nieba4 жыл бұрын
Cieszę się że kanał przypadł do gustu. Dzięki!
@recceborat4 жыл бұрын
Wilga ze Świdnika z bogatą historią. Pozdrowienia z EPSW!
@ettit62834 жыл бұрын
Wilga jest piękna! Zawsze lubiłem ten samolot z jakiegoś powodu.
@m.p.s.744 жыл бұрын
Witam. Nie wiem czemu każdy odcinek oglądam z zapartym tchem, przecież tu nie strzelają i nie ma pościgów samochodowych, a jednak te opowieści o samolotach mają w sobie to coś... Świetny kanał i świetne filmy pokazujące historię polskiego lotnictwa... Czekam z niecierpliwością na kolejny odcinek. Pozdrawiam!
@pawe44544 жыл бұрын
Świetny odcinek! Świetny kanał!
@bolek1583 жыл бұрын
Prześliczny samolocik wspaniałe chwile na jego pokladzie spędziłem a ten charakterustyczny dźwięka AI14 ech
@lotnik14144 жыл бұрын
w końcu się doczekałem:) znaczy za godzinę się doczekam:)
@mariuszborowski26464 жыл бұрын
Dzięki. Jak zawsze, ciekawy odcinek.
@306Geni4 жыл бұрын
Próbowałem napisać, że Wilga 2000 jest ładniejsza, ale nie dałem rady, bo bardziej podoba mi się lekko zapaskudzona olejem Wilga 35 😉.
@wilczyngniazdo47764 жыл бұрын
Wilga, to obok PZL P-11c jeden z najpiękniejszych polskich samolotów ever.
@adamibmtp4 жыл бұрын
Obejrzałem drugi raz. Świetny materiał. Dzięki. 👍 Kiedyś na pokazach w Łasku miałem okazję przelecieć się Wilgą na prawym przednim fotelu. Chyba tylko dlatego, że byłem najmłodszy na pokładzie. Mogłem nawet chwilę drążek potrzymać. 😎 Gdzieś w szafie leżą jeszcze zdjęcia z tej przygody. Wilga 2000 to był krok w dobrą stronę zarówno jeśli chodzi o parametry jak i wygląd. Widocznie jakiemuś koncernowi zza sadzawki odbierał zbyt wielu klientów... Mnie podobają się oba samoloty, każdy ma swój urok i wygląda adekwatnie do czasów, w których powstawał.
@DartonDariuszKowalczyk4 жыл бұрын
Fajny odcinek, dziękuję. Mnie jednak zdecydowanie bardziej podoba się starsza Wilga ma to coś niepowtarzalnego, jest po prostu piękna.
@niewierna223 жыл бұрын
Wersja Draco zrobiła ogromną karierę w modelarstwie lotniczym. Piękny model o rozpiętości 2m jest produkowany przez firmę E-Flite (Horizon Hobby) a wykonanie na najwyższym poziomie. Model bardzo popularny w USA. O cenie jak na polskie warunki lepiej nie wspominać.
@krzysztofpipczynski76914 жыл бұрын
Wylatałem na Wildze wiele godzin. Fajna holówka i idealny samolot do lotów w teren przygodny. Zabierałem szybowce z pól po przygodnych lądowaniach. Wspaniały samolot ale miał również drobne wady. Duże zużycie paliwa i w pilotażu trochę mięśniolot. Ale trymer pomagał. Mam co wspominać.
@ukaszgo84404 жыл бұрын
Fantastyczny materiał, fantastyczny samolot. Jeśli Wilga to tylko ta z silnikiem gwiaździstym, ale gdyby mogli je produkować, to i tę 2000 bym przeżył 😉
@mieczysawfilipowicz62642 жыл бұрын
Super ciekawe gratulacje pozdrawiam serdecznie &&&
@anonymousnoone774 жыл бұрын
Kiedyś na lotnisku w Modlinie, nie wiem jak teraz, stała Wilga 35 z płaskim silnikiem. Miałem okazję polatać tym samolotem z instruktorem Panem Markiem Dankowskim. Ciekawym epizodem w życiu ww. samolotu była rola w jednym z ostatnich odcinków serialu Ekstradycja z Markiem Konradem w roli głównej. A co do Wilgi 2000, jeden egzemplarz o znakach SP-GSM latał w malowaniu sieci Plus, mam bawet gdzieś zdjęcie,. Drugim jakim spotkałem i udało mi się nim polecieć z Michałem Wieczorkiem za sterami, była zawodnicza Wilga 2000 ŚP. Kapitana Wacława Wieczorka, z drążkiem w stylu Spitfire’a.... cudowna maszyna... z punktu widzenia pasyndżera😊👍 SUPER ODCINEK👍
@heki77774 жыл бұрын
Wilga to moje dzieciństwo. Godziny spędzone na lotnisku. Obserwowane starty i lądowania. Rozruchy silnika. Bajka.
@bogdan8r4 жыл бұрын
Poza oprzyrządowaniem do Wilgi zniszczono oprzyrządowanie do Kruka, bo ..."ekonomista" chciał wynająć parę m2 hangaru, nie mając pojęcia jaki jest koszt wytworzenia tego oprzyrządowania - przekonał się zbyt późno, gdy PZL dostało zamówienia na Kruki.
@jszbp3 жыл бұрын
Proszę napisać coś więcej o tym zniszczeniu oprzyrządowania do produkcji.
@dmcalut4 жыл бұрын
This is 'form follows function' at its best. Very nice plane!
@Pentaxk3 Жыл бұрын
Dziękuję za ciekawy materiał. 😁
@750UT4 жыл бұрын
Miałem przyjemność latać Wilgą. Przeszklona kabina przypadła mi do gustu. Mi osobiście najbardziej podoba się właśnie Wilga 35. Przypomina mi "szczenięce" lata i szybowce nad EPML. Piękny samolot.
@andrzejc16244 жыл бұрын
Łapka w ciemno, wiem , ze bedzie ciekawie! 😁
@Zabytki_Nieba4 жыл бұрын
Będzie inaczej niż do tej pory.
@andrzejc16244 жыл бұрын
@@Zabytki_Nieba zaryzykuję 😉
@marekparapter77594 жыл бұрын
W latach 80-tych oddałem z takiej kilka skoków (Aeroklub Krakowski) Piękne czasy:)
@xyy98052 жыл бұрын
Miałem przyjemność i zaszczyt ,lecieć tym samolotem ,z mistrzem świata w lotach rajdowych, Witoldem Świadkiem.
@jarekjarek8373 жыл бұрын
Na wakacje jeździłem do babci , Międzybrodzie Żywieckie - góra Żar, tam królowała Wilga. Godzinami patrzyłem w niebo : muchy, bociany , potem piraty- całe niebo usłane ptakami. Czasem bywały wypadki, kiedy mucha wbiła się w zbocze góry, skrzydła odpadły w kontakcie ze świerkami, pilot szukał prądów wznoszących i popełnił błąd. Cudowne lata dzieciństwa. Wilga jest piękna.... Pozdrawiam. P.s. Kierownik szkoły szybowcowej, po wylądowaniu w polu , spłonął w samolocie Wilga, w stresie nie był w stanie uwolnić się z pasów. A u Pana Adama Dziurzyńskiego kupowaliśmy miód, super pszczelarz, kochał tych swoich małych lotników i kochał szybowników=Górę też przywlókł do Międzybrodzia.
@robertduszczakowski68134 жыл бұрын
Pozdrawiam i dziękuję.
@Gk-mt8xk2 жыл бұрын
Super, dziękuję że odcinek! Piękna maszyna…. Szczególnie w wersji 2000 :D
@bmoto57564 жыл бұрын
Już myślałem że Draco zabraknie ale jest. Super filmik, dzięki.
@pyrczakjan4 жыл бұрын
Wielkie dzięki. Pękny samolot.
@cybork124 жыл бұрын
6:53 Tara do prania ? Tak na poważnie leciałem tym samolotem i uważam że jest super. Miałem też taki przypadek kiedy szybowiec lądując na łące przeleciał mi 2m nad głową , przyleciała po niego oczywiście Wilga i nie miała problemu ze startem na krótkiej nie równej łące.
@zbyslawwach89904 жыл бұрын
Jak zwykle świetne przygotowany materiał. Wielkie dzięki po raz kolejny! Serdecznie pozdrawiam!
@chachelisbed65074 жыл бұрын
SZKODA BO FAJNY SAMOLOCIK,ZAWSZE PODOBAL MI SIE KSZTALT WILGI
@Bazanteria4 жыл бұрын
Zwykła Wilga jest piękniejsza ! Też nią kiedyś leciałem. Pozdro z Mielca.
@SkyisthelimitAero4 жыл бұрын
Już miałem Ci pisać, że zapomniałeś wspomnieć o Draco, a jednak. Podobno właściciel chce ten samolot odbudować. Odcinek jak zwykle super.
@Zabytki_Nieba4 жыл бұрын
Kupił w grudniu białą Wilgę 2000 i z niej będzie nowe Draco. To czerwone jest za mocno rozbite, powyjmował części i kombinuje z białym.
@maciaszczyk654 жыл бұрын
W 1989 roku zbierałem truskawki na farmie w Anglii, w okolicach Gloucester. Właściciel tej farmy był pasjonatem lotnictwa i miał swoją prywatną Wilgę. Był zapracowany na farmie, więc na latanie nie miał zbyt wiele czasu, ale raz w tygodniu po południu robił sobie wolne od farmy i latał.
@adamibmtp4 жыл бұрын
Świetny odcinek. Dzięki.
@limadeltazulu4 жыл бұрын
Uwielbiam Wilgę, na holu i w normalnym locie. Najmilej zapamiętany lot Wilgą to w sylwestra tuż przed północą. Lot był w Łodzi, chwilę po północy oglądaliśmy fajerwerki z lotu ptaka. Pilotem był wtedy Ryszard Michalski (dwukrotny indywidualny mistrz świata w lataniu rajdowym i wielokrotny w lataniu precyzyjnym i rajdowym drużynowo, wielokrotny mistrz Europy, dwukrotny wicemistrz Polski) Wilga 2000 jest ładniejsza niż 35 :D
@jacekbetlej41314 жыл бұрын
Nawet na torturach bym nie powiedział że 2000 ładniejsza.
@danek198014 жыл бұрын
Piękny samolot, pamiętam go z Lublinka
@Nytalith4 жыл бұрын
Mike Patey gdzieś wspominał że posiadał 2 wilgi 2000 - pierwsza była pierwszą wyprodukowaną sztuką, sprzedał ją i po latach udało mu się kupić drugą, ostatnią wyprodukowaną sztukę i ona została przerobiona na Draco. Film jak zwykle super ciekawy, świetna robota! PS. Wilga 2000 JEST ładniejsza ;)
@Zabytki_Nieba4 жыл бұрын
Tak, i mówił że akurat jak sprzedał tę pierwszą, to chciał kupić nową i akurat przestali produkować, przez co później długo szukał używanej i trafiła się ostatnia.
@wuwu704 жыл бұрын
@@Zabytki_Nieba Należało o tym wspomnieć w filmie, bo to ciekawa historia, która będzie miała swój dalszy ciąg (Draco X). Napomknięcie o Draco to za mało. Wiele osób o tym wspominało w komentarzach. Sugeruję aneks filmowy do tego odcinka w przyszłości, w którym można umieścić wszystkie poprawki i nowe informacje od widzów kanału oraz historię powstania Draco, bo to mu się po prostu należy ;) PS Świetny odcinek Zabytków Nieba :)
@pawe11254 жыл бұрын
Świetny materiał! Drobna uwaga, 15:15, śmigło w wilgach jest wykonane z drewna. Model US-122000.