Mam pytanie. Jak ma się uformować grupa wiernych aby zaprosić kapłana z Bractwa skoro nie mają jak się poszukać w regionie? Moim zdaniem powinna powstać strona internetowa pod nadzorem księdza z Bractwa aby wierni mogli się poszukać policzyć zorganizować stworzyć grupy regionalne z miast i wsi Stanisław
@abwsgav3 жыл бұрын
Komentarz dla zasięgów. Deo gratias!
@Jolawu13 жыл бұрын
Bóg zapłać.
@lilianaczuk53449 ай бұрын
Dziękuję bardzo za wyczerpujące odpowiedzi na pytania.
@ewelinag81353 жыл бұрын
Bóg zapłać za materiał. Na pewno temat wolności religijnej jest bardzo ważny i wiele jest nieporozumień. Za każde wyjaśnienia dziękujemy :)
@agatapaszko42463 жыл бұрын
Ostatni punkt mógłby pojawić się wcześniej 😁 ale lepiej późno niż wcale.
@imperator_lubelski3 жыл бұрын
Co zrobić, gdy nauczyciel w szkole czasem żartuje sobie z religii np. kiedy coś trzeba znaleźć w podręczniku mówi: "szukajcie a znajdziecie" lub nazywa jakieś trzy osoby Trójcą Świętą? 1. Upomnieć go jak najszybciej. 2. Upomnieć go jak znów tak zrobi. 3. Upomnieć go jak tak zrobi, ale po lekcji lub w innym odpowiednim momencie. 4. Nie robić nic w tej sprawie, choć może mógłbym coś zdziałać.
@krzysztofbujalski97063 жыл бұрын
5. Popracować nad dystansem i poczuciem humoru ;)
@FeliksKoneczny18623 жыл бұрын
@@krzysztofbujalski9706 Kościół to nasza Matka. Chciałby Pan usłyszeć radę "nabierz dystansu sztywniaku", gdy ktoś będzie lżył pańską matkę? Wątpię...
@FeliksKoneczny18623 жыл бұрын
Kościół mówi, aby najpierw pouczyć w 4 oczy, potem przy świadku, potem publicznie, a jak to nie pomoże to szanować jak bliźniego, ale traktować jako zagrożenie dla naszej duszy, a może nawet ciała.
@kanciarz53773 жыл бұрын
Wpierdziel po szkole
@Sztulc13 жыл бұрын
Proszę Księdza, wspomina Ksiądz na początku odcinka, że Kościół nie naucza, że państwo powinno ścigać cudzoloznikow i pilnować aby grzechu tego nie popełnili. Zastanawiam się jak to się ma do nauczania Piusa XI w encyklice Casti Connubi o tej właśnie kwestii. Ja wklejone poniżej fragmenty tej encykliki rozumiem tak (rowniez w kontekście całej encykliki i historii Koscioła), że co do zasady czyny cudzołożne winny być zakazane, ścigane i karane. Może rzeczywiście nie "wszystkie", ale na pewno większość z nich. Jak inaczej rozumieć np. poniższy fragment? Istota ta małżeństwa, wyjątkowa i jej tylko właściwa, stawia je o całe niebo wyżej nie tylko od kojarzeń zwierząt, kierowanych ślepym tylko instynktem przyrodzonym, w których niema ni rozumu, ni zdecydowanej woli, lecz stawia ją też wyżej od ludzkich małżeństw dzikich, pozbawionych wszelkiego prawdziwego i uczciwego węzła woli i nie mających nic wspólnego z prawdziwym pożyciem domowym. Stąd wynika też, że prawowita władza ma prawo i obowiązek zakazywania takich związków haniebnych, sprzeciwiających się rozsądkowi i istocie ludzkiej, przeszkadzania im i karania ich. Dalej Pius XI potępia jeszcze rozumowanie jak w następującym zdaniu: (...) Pragną więc, by istniejące ustawy karne, zabezpieczające wierność małżeńską, pozbawiono mocy prawnej i zniesiono. (...)
@SzkolyAkwinaty3 жыл бұрын
@Damian Szulc Miałem konkretnie na myśli nierząd, a nie zdradę małżeńską o której mówi Pius XI. Ale nawet i do zdrady małżeńskiej można odnieść te słowa. Ciekaw jestem swoją drogą jakie dokładnie ustawy karne ma na myśli Pius XI mówiąc: "Pragną więc, by istniejące ustawy karne, zabezpieczające wierność małżeńską, pozbawiono mocy prawnej i zniesiono." Czy były we Włoszech, lub gdziekolwiek w Europie w tym czasie kary za niewierność małżeńską?
@Sztulc13 жыл бұрын
We Włoszech cudzołóstwo było sankcjonowane do wyroku ichniejszego Trybunału Konstytucyjnego w 1969 roku, więc zakładam, że tak. Ale rzeczywiście ciekawe w jaki dokładnie sposób. Jak sprawdzę to dodam info :) Ogólnie w wielu krajach katolickich cudzolostwo było dość długo karalne, np. w Hiszpanii, na Malcie, w Austrii itd.
@Sztulc13 жыл бұрын
Ok znalazłem jakiez źródła z tamtych czasów. Kodeks karny (wydany dwa miesiące przed encykliką CC - więc zakładam, że było to tematem gorących dyskusji) Krolestwa Włoch wyróżniał dwie formy czynu kryminalnego jakim było cudzołóstwo: zwykle cudzołóstwo (jednostkowe) oraz trwałe życie w cudzołóstwke. Za to drugie groziła kara pozbawienia wolności do lat dwóch. Przed Marszem na Rzym, cudzołóstwo było legalne tak jak i rozwody. Musiała być to więc bardzo istotna kwestia w dyskusji publicznej w momencie wydania encykliki. Zdaje się, że Papież tymi słowami wsparł władzę w przeprowadzonych reformach i uznał je za wyrażające katolickiego ducha.
@orzelorzel-ru6jr3 жыл бұрын
@@SzkolyAkwinaty nie ma to najmniejszego znaczenia, Pan Bóg dał człowiekowi 10 przykazań, czyli bezpieczny drogowskaz z naciskiem na (PROSZE WYKONAĆ). Dlatego że nieprzestrzeganie Dekalogu prowadzi do upadku moralnego i SPOLECZNEGO człowieka w prostej linii. Co za tym idzie trzeba wprowadzić dekalog w życie ustawowo-prawne uzasadniając każde przykazanie wysoka szkodliwością społeczna czynu.
@TheGlovis3 жыл бұрын
16:15 Czy podjąłby się zatem ksiądz wciśnięcia guzika uruchamiającego elektryczne krzesło? Albo wykopał beczkę spod nóg przyszłego wisielca? Bo z rozmów z katami (oczywiście nie wszystkimi) jasno wynika, że są to czyny absolutnie straszne, wpływające na całe pozostałe życie (zwłaszcza psychiczne). Jak zatem poradzić sobie z "problemem kata" w kontekście nauki chrześcijańskiej?
@K004773 жыл бұрын
@@jannos3592 Lektury łatwo czytać, a w praktyce co innego. Proszę poczytać o katach z PRL, jaki mieli stan zdrowia psychicznego itd.
@krzysztofdobrzycki42763 жыл бұрын
Wg mnie esencja ludzkiej wolności zawarta jest w Księdze Rodzaju.Bóg dał człowiekowi prawo do wszelkich drzew ,ale do jednego drzewa zabronił.Zabronił, jednak nie ogrodził owego drzewa drutem kolczastym pod napięciem elektrycznym.Dał przykazanie i wolność wyboru - źle wybraliśmy więc Bóg wygnał z Raju.Wolność i odpowiedzialność.
@libglade36963 жыл бұрын
Uczęszczając na msze święte w rycie rzymskim z grzesznego życia, poprzez stoczenie kilku zwycięskich - dzięki łasce Boga - bitew, doszedłem do wielbienia Pana naszego Jezusa Chrystusa całym sercem (w swoim przekonaniu) i Jemu się zawierzenia. Owszem, unikam mszy gdzie muzykują schole. Powaga zachowywana przez celebrującego ułatwia kontemplację i wzbudza uwielbienie Boga i wdzięczność za Jego obecność, odpuszczenie grzechów i zbawienie.
@K004773 жыл бұрын
O jakie schole chodzi?
@libglade36963 жыл бұрын
@@K00477 Tak nazywają grupy muzykujące podczas mszy świętej. Bębny, wokal, nagłośnienie itp. Nie ma szans na wewnętrzne skupienie.
@K004773 жыл бұрын
@@libglade3696 Akurat schola to piękne słowo, schole jak najbardziej mają miejsce w Liturgii. Szkoda że te nowe zespoły z gitarami itd. zepsuły nam skojarzenia z tym słowem.
@lilianaczuk53449 ай бұрын
20:42 Dlaczego nie powinno się chodzić na Novus?
@JoeMcCohn3 жыл бұрын
Czołem księże Szymonie, widzę wchodzi ksiądz w cykiel pytań i odpowiedzi - niczym pan redaktor Michalkiewicz 😎 i fajnie. Pozdrawiam serdecznie 🙋♂️
@hansolo89193 жыл бұрын
Pozdrawiam 2
@szymon91193 жыл бұрын
Apropos zabobonów. Czyli wróżby na Andrzejki (lanie wosku, zostawianie butów) to też jest grzech ciężki?
@SzkolyAkwinaty3 жыл бұрын
To zależy po co to jest robione. Jeśli leję wosk dla czystej zabawy, to grzechu nie popełniam. Ale jeśli odczytuję z tego jakąś treść, na podstawie której zamierzam podejmować jakieś życiowe decyzje, to obiektywnie popełniam grzech. Moderator.
@SkarbyHistorycznoLiterackie3 жыл бұрын
Jak opowiadać dzieciom (szczególnie w wieku wczesnoszkolnym) o męczennikach? Nie wiem jak mam ,,bez szczegółów" opowiedzieć córce o jej patronce, św. Łucji z którą wiąże się okrutna historia, a przez którą to właściwie została włączona w poczet świętych KK. Jak sobie z tym radzić?
@slawas19463 жыл бұрын
👍👍👍
@robertrudek19187 ай бұрын
👍
@wojtek94023 жыл бұрын
Proszę Księdza. Czy ktoś kto jest zbawiony i przebywa już w niebie, może być szczęśliwy mając świadomość tego że członek rodziny jest potępiony i będzie cierpiał wiecznie?
@FeliksKoneczny18623 жыл бұрын
Żadne szczęście się nie równa szczęściu w Królestwie Niebieskim. Tam w zasadzie nie ma relacji rodzinnych, co jest wytłumaczone przy pytaniu faryzeuszy o to, z którym mężem będzie żona w niebie, gdy pochowa kilku mężów. W wielkim skrócie: z żadnym. W niebie nie ma potrzeby wiązania się w małżeństwa, tam nie trzeba płodzić dzieci.
@janmajor53713 жыл бұрын
W początku odpowiedzi na drugie pytanie przewinął się temat rozumienia wolności. Myślę, że warto byłoby wyjaśnić lepiej co dokładnie znaczyła wolna wola i jak się zmieniło rozumienie tej koncepcji (pewnie powtórze to jak będzie możliwość zadawania pytań do kolejnego Q&A). Ostatnio widziałem materiał traktujący między innymi o tej zmianie: kzbin.info/www/bejne/pqCmfItjrZhnZrs i sporo rzeczy których nie rozumiałem wcześniej w nauczaniu Kościoła mi się wtedy wyjaśniło.
@chomicek97793 жыл бұрын
Szczęść Boże. Mam pytanie co do Nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego św Faustyny Kowalskiej. Czytałem opinię że zawiera ono błędy teologiczne (w zdaniu "Ojcze Przedwieczny, ofiaruję Ci Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo najmilszego Syna Twojego a Pana naszego na przebłaganie..."), że zawiera błąd ontologiczny (przewyższanie się nad Bogiem) i błąd antytrynitarny (ofiarując Bogu Ojcu Syna). To rzekomo również był między innymi powód czemu Dzienniczek św Faustyny był na indeksie zakazanych ksiąg. Nie wiem co o tym myśleć, jakie jest stanowisko Księdza (lub Bractwa) dotyczące św Faustyny, Dzienniczka św Faustyny i ów koronki Nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego?
@gabrielakwiatkowska54313 жыл бұрын
Gdyby było coś nie tak z koronką do Miłosierdzia Bożego nie byłoby jej w modlitewniku TeDeum wydawanym przez FSSPX
@K004773 жыл бұрын
Fakt umieszczenia w modlitewniku to nie kontrargument na argumenty teologiczne dot. Koronki. Jeden z polskich kapłanów Bractwa mówił na kazaniu o wątpliwościach co do Święta Miłosierdzia. Tu tekst zagraniczny kapłana FSSPX: www.angelusonline.org/index.php?section=articles&subsection=show_article&article_id=2895
@gabrielakwiatkowska54313 жыл бұрын
@@K00477 dziękuję, chętnie przeczytam
@gabrielakwiatkowska54313 жыл бұрын
@@K00477 rzezywiście, są wątpliwości co do objawień s. Faustyny ... zastanawia mnie dlaczego ks. Bańka unika odpowiedzi na to pytanie. Jest zadawane dość często, niemalże od początku serii
@maciejnajlepszy3 жыл бұрын
Ksiądz Konstantyn odnosi się negatywnie do święta Miłosierdzia, a z kolei ksiądz Karol wspomina często pozytywnie o s. Faustynie. W Bractwie nie ma jedności w tej kwestii. Osobiście odmawiam Koronkę do Ran Zbawiciela o 15.
@adalbertus6283 жыл бұрын
*DEO GRATIAS*
@K004773 жыл бұрын
Odnośnie słów z około 27:08 Czyli dobrze rozumiem, że bycie dzieckiem Bożym zależy od aktualnego stanu duszy- bycia w stanie łaski uświęcającej, czy też fakt bycia dzieckiem Bożym to stan habitualny po chrzcie świętym? Która opcja jest zgodna z nauką katolicką?
@FeliksKoneczny18623 жыл бұрын
Też miałem z tym problem, po otrzymaniu odpowiedzi znalazłem ciekawe kazanie ks. Pietrasa o Łasce Uświęcającej . Dziećmi Bożymi jesteśmy tylko wtedy, gdy jesteśmy w stanie łaski uświęcającej: "Stan łaski uświęcającej łączy się również ściśle z dziecięctwem Bożym. Wiemy, że po chrzcie stajemy się dziećmi Boga. Przez grzech ciężki tracimy to dziecięctwo, ale możemy je odzyskać przez sakramentalną spowiedź. „Otrzymaliśmy bowiem Ducha przybrania za synów, w którym wołamy Abba, Ojcze” - naucza św. Paweł (Rz 8,15). I dodaje, że jeżeli jesteśmy dziećmi Bożymi, to i dziedzicami, dziedzicami Boga a współdziedzicami Chrystusa (por. Rz 8,17). A więc jako dzieci Boże stajemy się dziedzicami nieba! Dziecko Boże, a więc człowiek żyjący w stanie łaski jest mieszkaniem Trójcy Przenajświętszej! " źródło: pietrasdawid.pl/kazania-konferencje/pisane/laska-uswiecajaca-i-uczynkowa/o-lasce-uswiecajacej
@DB-wc7de3 жыл бұрын
Proszę Księdza, mam pytanie: dlaczego w modlitewniku Bractwa niektóre modlitwy mają nietradycyjne tłumaczenia: modlitwa do św. Józefa, niektóre wezwania Litanii loretańskiej, część Godzinek do NMP?
@SzkolyAkwinaty3 жыл бұрын
Proszę o konkretne przykłady. Moderator.
@MW-lw3dn3 жыл бұрын
Szczęść Bożę. Proszę o nazwę utwory i pełną wersje z intro.
@przemysawpociecha53153 жыл бұрын
Państwo katolickie vs wolność religijna vs fanatyzm religijny
@wojtek94023 жыл бұрын
Jak to jest z tym wstąpił do piekieł? W jednym credo ten zwrot występuje a w innym się pomija.
@anastazjal67433 жыл бұрын
ZSTĄPIŁ do piekieł a WSTĄPIŁ na niebiosa
@FeliksKoneczny18623 жыл бұрын
Zdaje się, że Pan pomylił Credo i Skład Apostolski. One są do siebie podobne, ale to nie jest to samo. Wzmianka o zstąpieniu do piekła jest w Składzie Apostolskim.
@karolina78583 жыл бұрын
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Moje pytanie nie jest wprawdzie na temat ostatniego Q&A, ale jest ono dla mnie ważne. Jesteśmy z mężem w tradycji od 5 lat. Spodziewamy się czwartego dziecka, pierwszej dziewczynki. I tu moje pytanie. Jak wychować dzieci w tradycji? Czy są jakieś zasady, ktorymi katolik powinien się sugerować? Jakis poradnik? Zależy nam by chłopcy byli mężczyznami umiejącymi radzić sobie w zyciu, a córka była skromna i pewna siebie. Dookoła rodzice wychowują dzieci nowocześnie, my tego nie chcemy. Z Panem Bogiem, Karolina.
@konradtonans38803 жыл бұрын
Czy 6 głównych prawd wiary zostało gdzieś oficjalnie ogłoszone przez Kościół? Pytam bo nie ma ich a ni w Katechiźmie ogłoszonym po Soborze Trydenckim ani w Katechiźmie ŚW Piusa x. Pytam też dlatego, że ostatnio pojawiły się głosy, że główne prawdy wiary nigdy nie zostały oficjalnie przez Kościół ogłoszone i jak dla pozostałych pięciu nie ma wątpliwości, że to oficjalne nauczanie, to "Bóg jest sędzią sprawiedliwym który za dobro wynagradza a za zło karze" już jest przez wielu podważanie. Podobno główne prawdy wiary są znane w Europie środkowej i w Niemczech ale nikt o nich nie słyszał w Amer
@FranekLuc3 жыл бұрын
PYTANIE 1): Ojcze, wielokrotnie czytając "Zawsze Wiernych" albo słuchając wypowiedzi Kapłanów Bractwa, natknąłem się na wyrażenie, że NOM obiektywnie osłabia wiarę. I tyle. Brak rozwinięcia. Wydaje mi się, że to twierdzenie jeżeli nie jest błędne to wymaga przynajmniej głębszej analizy. Przecież wszyscy przedsoborowi heretycy odprawiali Mszę Wszechczasów, i nic im to nie pomogło. Znaczyłoby to, że obiektywne owoce ze Mszy Św, nawet jak najgodniej sprawowanej przez kapłana, - łaska płynąca z Najświętszej Ofiary, napełnienie Jego Ciałem i Krwią w Komunii Świętej, słuchanie Ewangelii, są niejako przytłoczone przez obiektywną Szkodę duchową. Obecnie jeżeli się nie mylę, Kościół przestał zabraniać udziału w Liturgii u Prawosławnych, w razie braku Mszy Katolickiej. Prawdopodobnie uzasadniając to, że korzyść płynąca z Ofiary nawet sprawowanej przez kapłanów nie uznających papieża, przewyższa szkodliwość z faktu "podpisania" się pod taką Mszą. Rozumiem, że w przypadku Ojca to jest stanowisko Bractwa, i nie może ksiądz mówić inaczej ze względów "politycznych", ale jak udowodnić obiektywną szkodliwość NOM? PYTANIE 2): Poniekąd związane z poprzednim. Czy w tygodniu można przyjmować Komunię Święta bez udziału we Mszy Świętej? Pozdrawiam i dziękuję za Ojca Apostolat :) Pamiętam w modlitwie.
@wojtek94023 жыл бұрын
Pan Bóg wie wszystko, zatem wie, że ktoś kto się urodzi na przykład jutro albo za tydzień, przez swoje złe życie potępi się. Pytanie : jaki jest tego sens?
@FeliksKoneczny18623 жыл бұрын
Człowiek tego nie wie. Nawet jakby wiedział, to powinien żyć do końca i w wierze i w ufności i w miłości wobec Boga. Nikt nie jest przeznaczony do potępienia, aby się zbawić Bóg nam dał rozum i wolną wolę.
@wojtek94023 жыл бұрын
@@FeliksKoneczny1862 Owszem, człowiek tego nie wie, ale Bóg wie. Bóg wiedział jakie będzie nasze imię jeszcze przed naszymi narodzinami zatem wie doskonale czy ów człowiek się potępi czy nie. Jeżeli wie że się potępi dlaczego powołuje do życia taką duszę?
@FeliksKoneczny18623 жыл бұрын
@@wojtek9402 Nie, Pan myli rzeczy. Nasze życie nie jest zdeterminowane. Bóg ma dla nas łaski, jednak aby je dostać w takim wymiarze, jak Bóg nam oferuje, to musimy wypełniać jego wolę. Na siłę nam Łaski Bożej nie wciśnie.
@FeliksKoneczny18623 жыл бұрын
@@jannos3592 Sugeruje Pan, że w Kościele wyznajemy protestancką herezję predestynacji, czy coś źle zrozumiałem?
@FeliksKoneczny18623 жыл бұрын
@@jannos3592 Pytam bo z poprzedniej wypowiedzi taki wniosek płynął. Wcześniej Pan to nazwał inaczej. Jak Pan może się pytać "Jaka tu predystynacja?", skoro moje pytanie pod poprzednim komentarzem. To nie ma sensu.
@imperator_lubelski3 жыл бұрын
Ryt niszczy wiarę, ale co z Soborem Trydenckim i Quo Primum? Dlaczego ksiądz o tym nie mówi?
@K004773 жыл бұрын
Papież jest ponad soborem i może zmieniać ryt.
@SzkolyAkwinaty3 жыл бұрын
@Samozwańczy Inkwizytor Quo Primum jest swego rodzaju kanonizacją rytu trydenckiego - ogłoszeniem go świętym i niezmiennym rytem Kościoła. Można go użyć przeciwko zniesieniu Mszału Rzymskiego, ale nie bezpośrednio przeciwko ustanowieniu jakiegoś dodatkowego, innego rytu. To nie zostaje w Quo Primum zakazane.
@K004773 жыл бұрын
@@jannos3592 przez sobór. A koncyliaryzm jest potępiony. Papież może ustanawiać nowe ryty.
@K004773 жыл бұрын
@@jannos3592 Nie, Papież może mieć inne zdanie niż sobór w Trydencie. I wtedy trzeba Papieża słuchać.
@SzkolyAkwinaty3 жыл бұрын
@@jannos3592 Bardzo proszę darować sobie lekceważące przytyki w stylu "Nie tłumaczyli księdzu w seminarium". Zwłaszcza w momencie w którym pisze Pan rzeczy mocno naciągane. Przytoczony punkt 2 nie przez przypadek zawiera słowa "a Ministris" - więc ryt nie może być zmieniony przez szafarza, ani przez biskupa (quemcumque Ecclesiarum Pastorem mutari posse). Rzym oczywiście ma władzę aprobowania rytów. Kanon skierowany jest przeciwko protestantom.
@Dawid_Pawelec3 жыл бұрын
Nieadekwatne jest porównanie, że Kościół zabrania/zabraniał udziału w liturgii prawosławnej to i Bractwo zabrania udziału w NOM. KOŚCIÓŁ zabrania swoim autorytetem, autorytetem sukcesji apostolskiej, autorytetem Magisterium Kościoła. A nie ta czy inna (skąd inąd bardzo szanowana) grupa kilkuset księży z tego czy innego Bractwa. Brak udziału równa się brak akceptacji? Bardziej to nas zrówna z lewicą laicką. Moje (skromne) zdanie jest takie, że Msza Wszechczasów w miarę możliwości (i tu staram się stawiać co raz wyższe wymagania) a gdy NOM to godniej przeżywany, z książeczką do nabożeństwa, przyklęknięciem w credo, komunią klęcząco i do ust itp. Dodałbym jeszcze jedną uwagę. NOM przyczynia się do protestantyzacji ale nie jest równoznaczne z nią, o czym świadczy i mój przykład, że można tą drogą dojść do Mszy Wszechczasów. Rezygnacja z NOM prowadzi do laicyzacji. Laudetur Iesus Christus
@annawietrzen38963 жыл бұрын
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Od dłuższego czasu zastanawiam się, co ma na myśli św. Paweł, gdy mówi, że żony mają być poddane swoim mężom. Do tej pory nikt mi nie udzielił odpowiedzi, którą dałoby się jakoś praktycznie wykorzystać w życiu. Bardzo proszę o odpowiedź i pozdrawiam serdecznie :) z Bogiem!
@zbigniewdoczan59163 жыл бұрын
Jeszcze sto lat temu oblubienica ślubowała posłuszeństwu oblubieńcowi.
@annawietrzen38963 жыл бұрын
@@zbigniewdoczan5916 No właśnie, nasze prababcie to ślubowały, a w szkole na religii nie przypominam sobie, żeby ktoś tym mówił. Na kursie przedmałżeńskim też nic. Źle trafiłam, czy to standard? Pytałam znajomego zakonnika to (z całym szacunkiem dla Niego) tak mi odpowiedział, że dalej nic konkretnego nie wiedziałam. Internet podobnie. Mam nadzieję, że x Bańka mi pomoże :)
@imperator_lubelski3 жыл бұрын
no a co ma oznaczać to co znaczy mężczyzna ma zasadniczo rządzić w domu
@annawietrzen38963 жыл бұрын
@@imperator_lubelski niestety, dla mnie to kolejne, bardzo ogólne stwierdzenie, które niewiele wnosi do codziennego życia :( ale dziecko mi akurat śpi, więc może trochę o tym porozmawiamy, jeśli masz czas :D Jaki jest zakres władzy męża nad żoną? Jak to się ma do 'Bądźcie sobie wzajemnie poddani w bojaźni Chrystusowej' (Ef 5,21)? Poza tym św Paweł pisze też, że mąż nie rozporządza własnym ciałem, lecz żona. No więc jak to wszystko poukładać, żeby miało ręce i nogi? No i Dzidzia już się budzi... Pozdrawiam
@FeliksKoneczny18623 жыл бұрын
Głową rodziny ma być mężczyzna. Kobieta nie jest jego giermkiem. Jezus powiedział prosto: kto chce być z was największy, ten ma służyć pozostałym "Kto chce być wielki, niech będzie sługą." - i tak mężczyzna ma służyć rodzinie, kobiecie, dzieciom. Władza u katolika to odpowiedzialność i służba. On ma realizować Wolę Bożą tam, gdzie ma władzę. I on za to odpowiada w pierwszej kolejności.
@annakluska39562 жыл бұрын
Nieustannie Ksiądz mówi, że Kościół zakazuje uczestnictea w mszach u schizmatyków, chociaż tam dokonuje się konsekracja, i podobnie Bractwo nie zaleca uczestnictwa w Novus Ordo, ale przecież schizmatycy podczas Mszy nie modlą się za Papieża i Biskupa miejsca i są w kontrze do katolicyzmu. A to nie jest jedność i stąd zakaz uczestnictwa.
@lilianaczuk53449 ай бұрын
4:15 Dlaczego człowiek ma obowiązek szukać prawdy?
@emiliannnn3 жыл бұрын
Mam pytanie. Mówił ksiądz o prawdzie i ja też się zgadzam że prawda nie jest wartością bezwzględną, i nawet Jezusowi zdarzyło się skłamać aby uchronić dziecko przez uznaniem za nieczyste. Znalazłem w Biblii kilka ciekawych fragmentów, chodzi o Stary Testament, z których wynika że Księgi Mojżeszowe można uznać za przekłamane. I to ostro. I nie mówię o fatalnym/głupim/nie szanującym odbiorcy tłumaczeniu Biblii Tysiąclecia. Na 100% teologowie i ludzie znający Biblię wiedzą o co chodzi ale nie mówi się o tym, lub wyjaśnia tak żeby sprawę rozmyć. Pozdrawiam
@maciejnajlepszy3 жыл бұрын
Czy sen jest życiem duszy?
@imperator_lubelski3 жыл бұрын
nie ciało na ziemi ma prymat nad duszą, więc kiedy ciało jest upośledzone w czasie snu to dusza też (nie musi być prawdziwe)
@maciejnajlepszy3 жыл бұрын
@@peters2276 Rozumiem. W takim razie do odpoczynku i regeneracji organizmu potrzebuję latać, oddychać przez zamknięte usta i znać osobowość człowieka przez spojrzenie w oczy. Brzmi logicznie.
@wojciechwareda67963 жыл бұрын
Proszę księdza czy mógłby ksiądz kiedyś wziąć na warsztat temat starszych braci w wierze. Tak w kwestii wychodzenia z baniek. Niektórzy mają teorie że islam jest wymyślony właśnie przez nich. Czy podobnie nie może być z nami, katolikami? Wczoraj rozmawiałem z kolegą i byłem w szoku gdy mi powiedział że sieć przestrzeni coworkingowej w Warszawie należy do Rzymian. Do Rzymian należała nawet siedziba PiSu. Jako dziecko oglądałem Kevina samego w domu. Oglądając jakiś filmik gdzie ktoś pokazywał ten dom przeczytałem komentarz, że cała ta miejscowość Winnetka jest zasiedlona przez Rzymian i nawet jak się tam spaceruje w końcu podejdzie ochroniarz któregoś z domu i zapyta czy może nie podwieźć żeby się nie szwedac. Kiedys był taki serial o Polakach którzy wygrali zielona kartę. Na ogół trafiali do New Jersey, sprzątajac Rzymianom domy albo ściągali azbest z dachów. Jeden znajomy z Chicago- Polak deweloper mówi że większe interesy to raczej dla nich są zarezerwowane. Podobnie z firmami, które oferują pływanie tymi dużymi statkami Cruiserami. Wszystko w ich rękach. Sam znam jednego, który jest potomkiem rabina, który przypadkiem w sierpniu 1939 wyjechał do USA. Swoi zadbali żeby chłop się wyedukował i został finansista. W Polsce ma kilka nieruchomości, jest milionerem. Nawet ta platforma na której piszemy to też ich platforma. Może ktoś oglądał serię o agencie Zacharskim. Tam się pojawia wątek, że miał on kontakty z profesorem fizyki z Warszawy Panem Wójcickim. I córka tegoż Wójcickiego to Susanna od youtube. Mnie to po prostu przeraża. Wszędzie Ci ludzie mają władze, pieniadze, siłę. Są dziećmi ludzi wykształconych, majętnych, potężnych. Sam prezydent Trump-facet majętny i nie zależy, wolał córkę wydać za kogoś z korzeniami. To recepta na sukces. A na kanale Akwinaty nastanawiamy się nad cnotami i tym czy sciaganie gier to grzech. Czy model wychowania katolickiego nie czyni nas właśnie ofiarami dla ludzi sprytnych i zoorganizowanych którzy budują w nas poczucie winy, mamia nas życiem wiecznym sami organizując sobie szczęście już tu i teraz często nasza kosztem naszej pracy? Mam wrażenie że katolicyzm zwiększa przyzwolenie na bycie dziadem, przyjęcie cierpienia bo przecież sam Jezus cierpiał? Może wartości rzymianskie gwarantują lepsze owoce w życiu doczesnym niż katolickie? Premier naszego kraju posłał dzieci do szkoły rzymianskiej. Czy katolik ma to wszystko akceptować i godzić się na rolę zrywacza azbestu, bo ani oko nie widziało ani ucho nie słyszało co będzie po śmierci? Pytam zupełnie poważnie. Muszę powiedzieć że mam z tym poważny problem. Dlaczego Jezus pozwala na to? Byłem 2 lata temu na proteście przeciwko 447. Podeszły do mnie dwie Panie i pytały co się tu dzieje, udawały głupie. Kiedy ich zapytałem skąd są powiedziały ze z Izraela. Nie wiem czy to były jakieś agentki ale w ich oczach widziałem taka pogarda. Patrzyły na protestujących jak na bydło, które nie chce oddać im własności dziadków czy babć. Ostania prezydentura w Ameryce to też poniżanie Polski przez osobę ambasadora rudego, który bardzo interesów rzymskich bronila. Jak mamy się przed tym bronić, jak mamy wierzyć w to, że wartości katolickie nie utrwalaja tego stanu rzeczy i czemu Bóg się godzi na przewodnią rolę narodu x w historii dziejów?
@SzkolyAkwinaty3 жыл бұрын
@Wojciech Wareda "Rzymianie" mają bez wątpienia szczególną rolę do odegrania w dziejach ludzkości - zostali też obdarzeni szczególnymi właściwościami, min. wyjątkowymi zdolnościami do robienia interesów (już nawet Abraham targuje się z Bogiem). W tej chwili korzystają z tego na zgubę i naszą (doczesną) i swoją (wieczną), jednak zgodnie ze słowami św. Pawła gdy "czas pogan się wypełni" wrócą oni do swego Boga i staną się (a przynajmniej większość z nich) katolikami: Rz 11, 11 Pytam jednak: Czy aż tak się potknęli, że całkiem upadli? Żadną miarą! Ale przez ich przestępstwo zbawienie przypadło w udziale poganom, by ich pobudzić do współzawodnictwa. 12 Jeżeli zaś ich upadek przyniósł bogactwo światu, a ich pomniejszenie - wzbogacenie poganom, to o ileż więcej przyniesie ich zebranie się w całości! 13 Do was zaś, pogan, mówię: będąc apostołem pogan, przez cały czas chlubię się posługiwaniem swoim 14 w tej nadziei, że może pobudzę do współzawodnictwa swoich rodaków i przynajmniej niektórych z nich doprowadzę do zbawienia. 15 Bo jeżeli ich odrzucenie przyniosło światu pojednanie, to czymże będzie ich przyjęcie, jeżeli nie powstaniem ze śmierci do życia? 16 Jeżeli bowiem zaczyn jest święty, to i ciasto; jeżeli korzeń jest święty, to i gałęzie. 17 Jeżeli zaś niektóre gałęzie zostały odcięte, a na ich miejsce zostałeś wszczepiony ty, który byłeś dziczką oliwną, i razem [z innymi gałęziami] z tym samym korzeniem złączony na równi z nimi czerpałeś soki oliwne, 18 to nie wynoś się ponad te gałęzie. A jeżeli się wynosisz, [pamiętaj, że] nie ty podtrzymujesz korzeń, ale korzeń ciebie. 19 Powiesz może: Gałęzie odcięto, abym ja mógł być wszczepiony 20 Słusznie. Odcięto je na skutek ich niewiary, ty zaś trzymasz się dzięki wierze. Przeto się nie pysznij, ale trwaj w bojaźni! 21 Jeżeli bowiem nie oszczędził Bóg gałęzi naturalnych, może też nie oszczędzić i ciebie. 22 Przyjrzyj się więc dobroci i surowości Bożej. Surowość [okazuje się] wobec tych, co upadli, a dobroć Boża wobec ciebie, jeśli tylko wytrwasz w [kręgu] tej dobroci; w przeciwnym razie i ty będziesz wycięty. 23 A i oni, jeżeli nie będą trwać w niewierze, zostaną wszczepieni. Bo Bóg ma moc wszczepić ich ponownie. 24 Albowiem jeżeli ty zostałeś odcięty od naturalnej dla ciebie dziczki oliwnej i przeciw naturze wszczepiony zostałeś w oliwkę szlachetną, o ileż łatwiej mogą być wszczepieni w swoją własną oliwkę ci, którzy do niej należą z natury." Natomiast to że nad nami panują jest owocem zatracenia cnót a nie ich praktykowania. Dlatego tak nienawidzą cywilizacji łacińskiej bo to cywilizacja wolnych ludzi - a oni chcą niewolników. Dlatego potrzebujemy tego co buduje cywilizację łacińską. Więc: zostaliśmy przez "Rzymian" zdominowani przez upadek cywilizacji łacińskiej, a to że gdy ktoś z "nie-Rzymian" chce się w tym systemie wybić musi z nimi kolaborować - to zwykła rzecz w przypadku takiej dominacji, choć oczywiście nie godna pochwały.
@wojciechwareda67963 жыл бұрын
@@SzkolyAkwinaty dziękuje za odpowiedź i nieunikanie tematu. Rozumiem że Bóg patrzy z innej perspektywy i ogarnia czas od początku do końca dziejów. Ja niestety wobec tej nacji żywię takie uczucie że nie interesuje mnie to czy będą zbawieni i czy sie nawrócą. To już kwestia między nimi a Bogiem. Mnie boli to, że Polak jest skazany na los parobka. Nawet we własnym kraju. Nie chcę tego. Nie wiem dlaczego Bóg nas to pozwala. Warstwa ekonomiczna jest bardzo istotna i nie wiem czy to dobrze, żeby apartamenty w Juracie, Zakopanem czy Warszawie należały do wybranych a nam we własnym domu było źle. Nawet zakupy Polacy robią u starszych i mądrzejszych w sklepach Stonka. Oczywiście można wyjechać za lepszym zyciem, zrywać azbest w New Jersey albo awansować na szabesgoja. Jestem ciekaw czy jako bractwo też byliście jakoś przez wybranych prześladowani. Proszę zauważyć że jeżeli ktoś zwraca uwagę na te kwestie jest atakowany za antysemityzm. Tak jak ks Kolbe za Rycerza Niepoklanej. A co do wychowania katolickiego-moje pojęcie może być skrzywione poprzez edukację posoborową i to chyba dlatego wychowanie katolickie dla wielu ludzi jest synonimem naiwniactwa. Osobiście byłbym bardzo zainteresowany seria pogadanek na temat roli Rzymian, dlaczego nas uciskają i dlaczego Bóg to dopuszcza. Skoro już nikt nawet nie modli się za wiarolomnych Rzymian o nawrócenie to już raczej na nikogo nie można liczyć żeby przedstawił temat rzetelnie. W Bractwie nadzieja.
@wojciechwareda67963 жыл бұрын
@@jannos3592 obawiałem się ze ktoś pomiesza te dwa porządki, życia ziemskiego i życia wiecznego. Ja rozumiem że wszyscy umrzemy i należy zawierzyc Bogu i o zbawienie duszy zabiegać najspampierw trzeba. Ale teraz jestem jeszcze na Ziemi i chciałbym gdzies mieszkać i nie na zasadzie wasze ulice nasze kamienice. Poza tym nie mówię o abstrakcyjnych wyobrazeniach, tylko jednego wysoko postawionego rzymskiego patrycjusza znam. Wiem jakie jest ich podejście do gojów i w jakiej pogardzie np do nas oni są wychowywani. Nie życzę sobie zeby Polacy, moi rodacy zrywali azbest a w USA jeździli na tirach. Chcę żeby ich Bóg poskromić raczył...tzn ich nie nas
@sarq13 жыл бұрын
Zabójstwo niewinnego. A egzekucja zakładników?
@gardner31653 жыл бұрын
Szczęść Boże. Księże Szymonie, mam pytanie czysto teologiczne. Napisane jest, że kto tedy ich [biskupów] słucha, słucha Chrystusa, a kto nimi gardzi, Chrystusem gardzi i Tym, który posłał Chrystusa (Łk 10, 16). I teraz, jak te słowa - nakazujące szacunek i posłuszeństwo względem pasterzy Kościoła - mają się do poszczególnych biskupów? Przykładowo, przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec potępił notę responsum ad dubium Kongregacji Nauki Wiary odnośnie zarabiania udzielania błogosławieństwa parom homoseksualnym. Co więcej, sam jest jak najbardziej za takimi związkami, również w Kościele. A więc, co z tym szacunkiem i posłuszeństwem względem biskupów, jeżeli jawnie krytykują odwieczną naukę Kościoła? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
@FeliksKoneczny18623 жыл бұрын
"Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty! 9 Już to przedtem powiedzieliśmy, a teraz jeszcze mówię: Gdyby wam kto głosił Ewangelię różną od tej, którą [od nas] otrzymaliście - niech będzie przeklęty!" (Ga 1) Biskup ma przekazać Objawienie dalej, a nie wymyślać swoje. A już na pewno nie wtedy, kiedy staje w obronie sodomii.
@GordoWawel3 жыл бұрын
+
@smerf3213 жыл бұрын
Człowiek ma obowiązek wybrać prawdę. A co z ludźmi, którzy przeanalizowali religie i uznali, że nie ma dowodu na to, że nie ma dowodów na ich prawdziwość?
@TheMalla33 жыл бұрын
myślę,że głupota lub słabość intelektualna jest jakimś usprawiedliwieniem przed wieczna karą. Ale z tego co widzę najczęściej jest to po prostu lenistwo bo "analiza religii" nie polega na wieloletnim, fachowym studiowaniu teologii, ale na czytaniu fejków i innych bzdur na stronach antyklarykalnych.
@smerf3213 жыл бұрын
@@TheMalla3 zakładam, że ktoś analizuje daną religię szczerze. Bierze pod uwagę przesłanki mogące świadczyć o prawdziwości, jak również przeciwne.
@pentagonsecurity78672 жыл бұрын
@@TheMalla3 Ja przeczytalem Biblie i uznalem Katolicyzm,za nieprawdziwa religie. Bardzo z nia niezgodna.
@BartiLevi3 жыл бұрын
Witam. Rzadko komentuje YT. Ale Szanownego Księdza prosiłbym o jakąś odpowiedź do filmu: kzbin.info/www/bejne/d4CooJiwo9l7aqM Szczerze mówiąc niektóre argumenty (może z racji mojego niedouczenia) brzmią logicznie. Np. Dotyczące łaciny wypierającej green z powodu utylitarności a nie świetosci. Jako język po prostu popularniejszy. Nawet jeśli wrogi stosunek tego autora jest ewidentny, to #wyjdźzbańki ;)
@SzkolyAkwinaty3 жыл бұрын
@Bartosz Lewiński Już dawno temu raz odpowiadałem na materiał tego pana: kzbin.info/www/bejne/nIKuZ2eLet94pck Z czasem komentarze tego pana stawały się coraz bardziej agresywne i nachalnie promujące własne materiały co doprowadziło do zablokowania jego kont na naszym kanale. Od tego czasu nie oglądałem już materiałów na tych kanałach. Jeśli są jakieś konkretne pytania, zarzuty na które chciałby pan usłyszeć odpowiedź proszę zadać je pod następnym postem do Q&A - ten już wkrótce.
@BartiLevi3 жыл бұрын
Dziękuję, nie zauważyłem. Przydało by się o samej łacinie. Początkach - w sensie że to język sakralny a nie tylko wypchnięcie greki, bo w tym kontekście reforma moglaby miec jakiś sens. Gdyby urzędowym KK stałby się np. j.angielski. taki argument. Pozdrawiam i z Panem Bogiem.
@bacha98853 жыл бұрын
Pytanie: Szczęść Boże! 1. Czy prawdą jest, że Kościół zmieniał swoje stanowisko względem aborcji na przestrzeni wieków?
@arturmisiak18962 жыл бұрын
No ale jeśli chodzi o zabójstwo to wykonanie kary śmierci to nadal zabójstwo. Poza tym kwestia sądow ludzkich. " Nie sądźcie a nie bedziecie sądzeni". Zawiłe?
@walimywiadro4293 жыл бұрын
Zamierzam iść do spowiedzi. Czy homofobia to grzech? Czy palenie zioła to grzech? Czy narcyzm to grzech? Czy egoizm to grzech? Czy jawne i ostentacyjne łamanie rządowych obostrzeń to grzech?
@FeliksKoneczny18623 жыл бұрын
1. Każda nienawiść to grzech. Mamy gardzić grzechem, a nie grzesznikiem. 2. Lekkomyślne szkodzenie czyjemukolwiek zdrowiu to grzech. Uleganie używkom, zmysłom, instynktom także - albo nad nimi panujemy, albo to grzech dyryguje nami. 3. Narcyzm to grzech pychy, źródło innych grzechów - Szatan od niego zaczął, bo "nie chciał służyć" ("Non serviam"), miał się za kogoś więcej niż wskazywał na to naturalny porządek. 4. Dbanie o siebie to nie grzech. Jeśli jednak robimy coś dla siebie cudzym kosztem, czymś co przeczy miłości, to grzeszymy. 5. Katolik ma przestrzegać prawo Boże. Jeśli prawo państwowe gwałci te prawo, to katolik ma obowiązek go nie słuchać. Na tej zasadzie katolicy w Polsce pod okupacją niemiecką nie nie słuchać prawa okupanta i nie powinni donosić na żydów opuszczających swoje osiedla.
@walimywiadro4293 жыл бұрын
@@FeliksKoneczny1862 3. Ja służę tylko sobie.
@Lyokoheros-KLPXTV3 жыл бұрын
1. "Homofobia" to wytwór nowomowy i nie ma w rzeczywistości nic wspólnego z nienawiścią. 3. "Ja służę tylko sobie" - to twierdzenie jest narcystyczne i stanowi grzech pychy.
@TheMalla33 жыл бұрын
@@walimywiadro429 służysz tylko sobie czyli nikogo nie kochasz? To chyba kalectwo?
@FeliksKoneczny18623 жыл бұрын
@@walimywiadro429 Rozumiem, to powszechna rzecz, ale błędna. Nie takiej miłości nauczył nas Jezus Chrystus.